eken n ing Pakistan en Nederland de topploegen Mora wint Sylvesterloop Van Heumen denkt weer Ivooruit Uitslagen schaken De oudjes doen het nog goed LOTTO EN TOTO Skizege van Ruud Polen toch naar Spanje IGINA 5 wr i bewolking opa an ZATERDAG 2 JANUAR11982 door; harry Vermeulen 1 Ook geldnood bij Excelsior Parijs-Dakar Rumenigge in belangstelling van Juventus n plaatselijk mistban- jag toenemende be- jevolgd door regen, r ongeveer 8 graden, iiend van noordwest regen 6 gr niet ontvangen niet ontvangen zwaar bew. 3 gr zwaar bew. 11 gr halt bew 6 gr zwaar bew. 6 gr zwaar bew. 6 gr sneeuw-14 gr sneeuw 0 gr regen 1 gr met ontvangen niet ontvangen zwaar bew. 2 gr regen 5 gr regenbui 5 gr licht bew 11 gr onbew. 17 gr. licht bew. 15 gr regen 3 gr onbew. 15 gr niet ontvangen licht bew. 7 gr geh. bew. 15 gr niet ontvangen sneeuw -4 gr regen 2 gr regenbui 4 gr onbew. 17 gr niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen zwaar bew. 17 gr 16.39 12.09 23.13 8.48 16 40 12.51 8.41-21.30 8.03-20.52 7 26-20.13 i 7.00-19 49 8 36-21.20 I den van de Bijbel. :ieel lederland van het Nieuwe se vakliteratuur aan van bijbelse weten- :rden in Oost-Europa. den van de Bijbel haar int tallozen zoeken in end van de Bijbel; lar). ie Bijbel zal u regelmatig laar activiteiten, o.a. via zonder postzegel zenden aan- Antwoordnummer 29, 16-73537. Giro 16.60.666. ienden van de Bijbel. DESTEM-S Roderick Bouwman steelt show Vrabië hebben op den verbroken di- heeft het officiële It- Irak. noemde bij die ld de aanwezig- |ie Awacs een „ont- van de islamiti- Igdommen in Mek- iina en riep op tot »e Oorlog om die te wissen. Koning an Saoedi-Arabië addafi daarop een a tie van de duivel", oedische minister tenlandse zaken ontwikkelingen de ip naar „volledige] verzoening". Gis- rd ook bekend dat zeer een poging zal edaan tot een Ara- ip. Vorig jaar no- nislukte die in Ma- BOMBAY - Heel even maar liet de anders altijd uiterst rustige bonds coach Wim van Heumen zich gaan. Toen was hij het overgelukkige mid delpunt van een horde uitzinnige spelers, offi cials en grote aantallen Indiërs die hun chauvi nisme grootmoedig opzij hadden gezet. „Even kan het wel, hoe I die doelpunten tot stand zijn gekomen. Die scoops ran Ties naar Roderick bijvoorbeeld. Daar heb ben we donderdag een uur op geoefend. Mag een coach dan tevreden zijn, wanneer het zo feilloos in de praktijk wordt ge- I bracht?." Van Heumen is er ech- I ter het type niet naar om lang bij een succes stil te staan. Even later is hij weer de coach die zijn spelers ernstig vermaant niet teveel te drinken en daarna nuchter als altijd weer aan de volgende wedstrijd denkt. „Weet je waarvoor ik nu zo bang ben", zo vervolgt van Heumen, „dat we tegen Maleisië (vandaag, red.) de terugslag krijgen. De jongens hebben in deze hitte een ontzettend zwa re inspanning moeten le veren. Het zou me niet verbazen wanneer het te- gen Maleisië niet goed I draait." Roderick Bouwman, I omstuwd door bewonde raars, zat uitgeteld op het veld. „Ik ben werkelijk doodop. Niet alleen door vermoeidheid. Het was vooral de ondraaglijke spanning die me de das heeft omgedaan. Ik had het op het laatst niet meer. Ik was voortdu rend doodsbenauwd dat die Indische verdedigers me nog harder zouden gaan aanpakken, vooral hoen die Surjit Singh me in de tweede helft zo neermaaide. Uiteindelijk is het allemaal wel mee- gevallen." Paul Litjens was de enige binnen de Oranje- groep die niet louter po sitieve dingen wist te melden. „Het is een schande dat een man als Servetto die twee jaar geen internationale wed- strijden mocht fluiten, een dergelijk belangrijk duel mag leiden. Hij was nog zenuwachtiger dan de spelers. En dan maar afreageren door driftige gebaartjes te maken. Ik I mocht geen poot ver teerd zetten, hij floot overal voor." Tom van 't Hek be- I greep nog steeds niet hoe dij op het moment voor de lob zo rustig hadden dunnen blijven. „Nor maal oefen ik het wel sens op de training. Dan wil het wel eens lukken. lar in een wedstrijd is het natuurlijk wel wat anders. Opeens kreeg ik «hter de ingeving om het te doen. De bal was trouwens op het randje van de strafcirkel. Voor I hetzelfde geld fluit hij af." BOMBAY - Paul Litjens is al jarenlang een begrip in India en ook aan de faam van een Ties Kruize hoeft in dit hockeyland bij uitstek niet te worden getwijfeld. Maar wie was dan wel Roderick Bouw man? Uitgezonderd wellicht een echte hockey fa naat, zou tot voor de aanvang van het wk niemand een antwoord op die vraag hebben geweten. in paniek te raken werd op voorzichtige wijze de zwak ke plek in de Indiase ploeg afgetast. Die bleek vooral wanneer Kruize het wapen van zijn scoopes hanteerde. Een begrijpelijke zaak dat hij steeds veelvuldiger van zijn specialiteit gebruik ging maken. In het centrum van de Indiase verdediging wist men niet goed wat men er mee aan moest. Het gevolg van die twijfel was dat Ro derick Bouwman teveel werd vrijgelaten, waardoor hij kans kreeg om de voor hem bestemde passes op normale wijze aan te nemen. „Iets wat me meestal niet gegund is", aldus Bouwman. „Meestal zetten ze de grote bijl op mijn poten." Wellicht zitten de Indiërs zich nu nog te verbazen over de verbijsterende gevolgen die hun slechte defensieve taktiek had. Twee maal werd Bouwman door Kruize aangespeeld. Beide malen ontdeed Bouwman zich op lichtvoetige wijze van zijn tegenstanders en wist de bal vanuit een vrij moeilijke hoek in het doel te tikken. Tien minuten na de pauze was het de beurt aan Tim van 't Hek om de show te stelen. Na weer een pass van Kruize, raakte doelman De- wan in paniek en trapte de bal op onbesuisde wijze weg. Van 't Hek pikte die op de rand van de slagcirkel op, zag Dewan voor zijn doel staan en met een lob die Cruyff hem niet zou hebben verbeterd vloog de bal net onder de lat in het Indische doel. Een tiental minuten leek Nederland voor zijn krachtsinspanningen te moeten boeten. Het was in die periode dat Sohdi via een frommelgoal 3-3 liet aante kenen. Er was een incident met Ewout van As beek aan voorafgegaan. Van Asbeck kreeg een bal net onder de knie, werd compleet geveld maar de arbiters weigerden een verzorger in het veld te laten komen. India profi teerde professioneel van de verwarring door de gelijk maker te scoren. Nederland had in die benauwde minu ten ook de koelbloedigheid van Theodoor Doyer - hij redde tweemaal op de lijn - nodig om niet op achterstand te geraken. De wissel Van As beek- Van Grimbergen die Van Heumen toepaste, bleek ech ter een gouden greep te zijn. De jeugdige invaller wist een pass van opnieuw Ties Kruize op zijn juiste waarde te schatten en sprintte op tijd in het gat om vervolgens beheerst te scoren, 4-3. De zege op de meeste bevreesde tegenstander van het toer nooi was een feit. Er moeten nu wel hele gekke dingen gebeuren, wil Oranje de hal ve finale niet halen. In de enige wedstrijd op Oudejaarsdag behaalde Australië een moeizame zege op de Sovjet-Unie: 3-2. Gis teren had Australië het wat makkelijker tegen Maleisië: 3-0. De stand in groep B: 1. Nederland 2 200410-5, 2. Australië 22 0046-2, 3. India 2 1014 6-2, 4. Sovjet-Unie 10 012 9-6,5. Engeland 10 010 2-6, 6 Maleisië 20 02 0 2-9. Na de eerste wedstrijd te gen Engeland, maar vooral na het door Nederland met 4-3 gewonnen duel tegen In dia, liggen de zaken wel even anders. De razendsnelle Bouwman scoorde tegen In dia tweemaal, bracht Neder land tegelijkertijd vanuit een kansloze 2-0 achterstand terug in de wedstrijd en is tot op dit moment de topsco rer van het wk. Niets meer en minder dan een interna tionale doorbraak voor de man die in eigen land al ja renlang een bevreesd schut ter is en wiens snelheid door slechts weinigen in het mon diale hockey wordt geëve naard. Roderick Bouwman was gisteren ongetwijfeld de méést opvallende exponent van een team dat schitterend draaide en dat na afloop van het zeldzaam spannende duel terecht de bewondering kreeg van een groot deel van de dertigduizend toeschou wers in het Bombay-hoc- keystadion die de laatste tijd zelden met hockey van een dergelijk niveau zijn ver wend. Maar naast de gewel dige totaalprestatie waren er meer spelers die opvielen door individuele prestaties. Wat te denken bijvoorbeeld van het overwicht dat Krui ze uitstraalde en van de scoopes waarmee hij zijn snelle voorwaartsen regel matig aan het werk zette? Of de Cruyff-lob waarmee Tom van 't Hek de Indische doel man Dewan zo ongeveer verstijfd aan de grond deed staan? Het zijn slechts moment opnamen uit een wedstrijd die uitgroeide tot een partij van wereldniveau. En het begon zo slecht voor Neder land. De Argentijnse arbiter Servetto die een persoonlijk duel met Paul Litjens leek uit te vechten, gaf al na vijf minuten een strafcorner weg voor een overtreding van de laatste man van Oranje. Ra jender Singh sloeg feilloos in, 1-0. De Indiërs trachtten te profiteren van de lichte ver warring die even in de Ne derlandse ploeg ontstond. Gedragen door de aanmoe digingen van het razenden- thousiaste publiek, bleven zij aanvallen. Na een kwar tier leidde dat tot de tweede treffer. Kaushik kreeg - in buitenspelpositie - de bal toegespeeld en schoot ver volgens tussen de benen van Joost Claushuis door. Toen pas bleek de kracht van Nederland. Zonder echt .j POMBAY - Pakistan en Ne- r'land zijn, voorlopig, de Ppploegen in het vijfde hoc- fytoornooi om de wereld per voor herenteams. In J'mbay won Pakistan vrij- J#S ook de tweede wedstrijd l groep A met ruim ver- pil. I Na Argentinië (6-1) werd P Spanje met ruim ver- flhil (4-i) verslagen. Op- Puw kwam Pakistan lang- rarn op toeren. Bij de rust |as het 2-0 door een strafbal Pn Kallimoellah en een Tafcorner van Manzoer Oei ''ssan. Opnieuw Kalli- moellah en Hassan Sardar verdubbelden de score voor Roca tegen scoorde. Voor Spanje .tweede bij de spelen van Moskou en India, bete kende de uitslag dat de ploeg na twee wedstrijden nog zonder winstpunt is. Net als titelverdediger Pa kistan heeft West-Duitsland vier winstpunten. Dat lag ook in de lijn van de ver wachtingen met tegenstan ders als Polen en Nieuw- Zeeland. De Nieuwzeelanders, be gonnen met een overwin ning op Spanje, zorgden ech ter wel voor heftige tegen stand. In de negentiende mi nuut namen zij, door Bhana, zelfs een voorsprong. Vlak daarvoor had Blöcher de bal van zeven meter tegen d paal geschoten. Kort voor rust scoorde Blöcher wel en in de tweede helft bezorgde de slordig spelende ausput- zer Peter, uit een strafcor ner, de Duitsers de overwin ning. De stand in groep A 1. Pakistan 2 20 0410-2, 2. West- Duitsland 2 2004 7-4, 3. Nieu w- Zeeland 21012 3-2, 4. Polen 10 010 3-5, 5. Argentinië 100101- 6,6. Spanje 2002 01-8 Roderick Bouwman, op zijn hielen gezeten door Rajender Singh, belaagt de Indiase keeper Dewan. SAO PAULO (RTR) - De Columbiaan Victor Mora heeft voor de vierde maal de traditionele Sylvesterloop gewonnen. Zijn landgenoot Silvio Salazar eindigde als tweede. De winnaar van het vorig jaar, de Braziliaan José Joao da Silva werd derde. De tijd van de winnaar was 23 minuten en 30,20 seconden over de 9000 meter. Bij de eerste tien bevonden zich uitslui tend Columbianen en Brazilianen met uit zondering van de Amerikaan Herbert Lindsay die vijfde werd en Rafaël Mar ques van Portugal die beslag legde op de achtste plaats. Bij de dames triomfeerde de Portugese Rosa Mota in 26.45,8 voor de Amerikaanse Kathy Schilly en de West- duitse Heidi Hutterer. De veteraan Victor Mora (37) had een slechte start in deze 57e editie van de Syl vesterloop. Duizenden Brazilianen, ge tooid in feestkledij en gewapend met vuurwerk en confetti en vooral gevuld met alcohol, omzoomden het 9000 meter lange parkoers door de straten van Sao Paulo. Mora, een specialist in veldlopen, kwam pas aan de leiding na 1600 meter en stond deze daarna niet meer af. De verwoede po gingen van de plaatelijke favoriet José Joao da Silva, die de eerste mijl op kop had gelopen ten spijt. Mora was reeds winnaar in 1972,1973 en 1975. Hij is de tweede atleet die nu viermaal heeft gewonnen. De Belg Gaston Roelants won eveneens viermaal in 1964,1965,1967 en 1968. De start was zeer chaotisch en reeds voordat deze plaats vond, moest de politie met harde hand in grijpen om de 5500 deelnemers in bedwang te kunnen houden. De uitslag is: 1. Victor Mora (Col) 9000 meter in 23.30.20,2. Silvio Salazar (Col) 23.35,50, 3. José Joao da Silva (Bra) 24.02, 4. Domingo Tibaduiza (Col) 24.10,2, 5. Herbert Lindsay (VSt) 24.25,01,6. Claudio Ribeiro (Bra) 24.29, 7. Eloi Scheleder (Bra) 24,29,8. Rafael Antonio (Col) 24.38,02,9. Humberto Antonio (Col) 24.38,02,10. Paulo Silva (Bra) 24.43,04. Dames: 1. Rosa Mota (Por) 26.45,8, 2. Kathy Schilly (VSt) 27.35, 3. Heidi Hutterer (WD1) 27.49, 4. Carol Urish (VSt) 27.55, 5. Kathy Molitor (VSt) 28.26, 6. Jean Whiston (Ier) 28.41. Victor Mora gaat voor de vierde maal in zijn carrière als winnaar van de Sylvesterloop over de streep. HAARLEM (ANP) - De oud-internationals hebben gisteren de vijf tigste wedstrijd tegen Koninklijke HFC met 2-1 gewonnen. De bijna 2000 toeschouwers za gen voor rust doelpun ten van Van der Lunt en Swart, Couperus scoorde in de tweede helft het tegendoelpunt voor Nederlands oudste voetbalclub. De Koninklijke HFC, van 1879, een vierde klasser met dit seizoen weer enige vooruitzich ten, trekt één keer per jaar publiek. Kijkers die naar de Spanjaards laan, het Nederlandse voetbal-ascot, komen om te zien of de oud-in ternationals nog kun nen voetballen en om zelf gezien te worden. De oud-internationals, bijna overbodig het te zeggen, kunnen, in ver gelijking met de Haar lemse amateurs, nog uitstekend voetballen in een tempo dat zich eigenlijk in niets onder scheidde van dat van KHFC. DEN HAAG (ANP) - Lotto nr. 52 heeft geen winnaar van de hoofdprijs opgeleverd. Van het prijzenbedrag van ruim 516.000 gulden wordt een-vijfde gereser veerd voor lotto 53 als jackpot, het resterende gedeelte is gebruikt voor de tweede, derde en vierde prijs. LOTTO: Het beschikbare prijzenbedrag is als volgt verdeeld: Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: 8 winnaars, ieder 37.500.- bruto. Derde prijs: 133 winnaars ieder 2.932,50 bruto. Vierde prijs: 6391 winnaars, ieder 61.-. Vijfde prijs: 109.647 keer 5.-. TOTO: Het totale prijzenbedrag in toto 52 was bijna 109.000 gulden. De uitkeringen zijn: Eerste prijs: 4 winnaars 8164,20 bruto. Tweede prijs: 107 winnaars, 203,40. Derde prijs: 1285 winnaars, 42,30. TOTO-GELIJK: Eerste prijs: 1 winnaar 5.630,40 bruto Tweede prijs: I winnaar 938,40. Derde prijs: 24 winnaars 195,50. Vierde prijs: 782 winnaars, 9,60. CIJFERSPEL: De uitbetalingen in het cijferspel zijn: 6 cijfers goed: geen winnaar 5 cijfers goed: 3xj 10.000.-. 4 cijfers goed: 29xf 1000.-. 3 cijfers goed: 275xf 100.-. 2 cijfers goed: 2788xj 10.-. DARMISCH PARTEN - KIRCHEN (SID) - De Noor Roger Ruud heeft het tradi tionele schansspringen (90 meter) op nieuwjaarsdag in Garmisch Partenkirchen ge wonnen. Door deze zege versterkte hij zijn positie in het klasse ment om de wereldbeker. Met sprongen van 105 en 99 meter domineerde hij met 237 meter voor de Oostduit ser Manfred Deckert (236,5 meter) en de Westduitser Andreas Bauer (232,4 meter). In het klassement voor het vierschansentournee leidt Deckert met 475,9 punten voor de Fin Matti Nykaenen (488,1). De uitslagen: 1. Birger Ruud (Noo) 237 meter (105 99), 2. Man fred Deckert (Odl) 236,6 (100,5 100,5), 3. Andreas Bauer (Wdl) 232,4 (98,5 99,5), 4. Peer Bergerud (Noo) 232,0 (98,5 98,5), 5. Matti Nylaenen (Fin) 278,2 (99 99,2), 6. Christoph Schwarz (Wdl) 227,5 (97,5 97). De stand om de wereldbeker: 1. Ruud 57 punten, 2. Deckert 40, 3. Nykaenen 36,4. Johan Saetre (Noo) 26,5. Karl Vliantilla (Fin) 23. WARSCHAU (ANP) - De Poolse voetbalbond heeft be vestigd, dat er twee officials bij de loting voor het we reldkampioenschap voetbal, op 16 januari in Madrid, aanwezig zullen zijn. De twee Poolse voetbalbestuur ders zullen in Spanje ook de hotelaccommodatie en de trainingsmogelijkheden in ogenschouw nemen. Vanuit Polen werd via het nationale persbureau P.A.P. die informatie doorgespeeld teneinde geruchten, dat het Poolse voetbalelftal niet zou deelnemen aan de wereldti telstrijd, de kop in te druk ken. ROTTERDAM (ANP) - De winterstop en de afgelastin gen in december hebben ook de Rotterdamse eerste-divi- sieclub Excelsior in finan ciële problemen gebracht. De club heeft niet de middel en om de salarissen van spe lers, trainers en het terrein- personeel over december uit te betalen. Penningmeester Martin Borneman van de Rotter damse club heeft een beroep gedaan op het noodfonds van de KNVB om de eerste moeilijkheden te overbrug gen. problemen, die mede een gevolg zijn van de tegen vallende belangstelling, die ongeveer veertig rocent la ger ligt dan was voorzien. PARIJS (ANP) - Alle 22 Nederlandse deelnemers aan de rally Parijs-Dakar zijn gistermorgen in de Franse hoofdstad gestart. De eerste etappe van deze tienduizend kilometer lange monsterrally voert tot Or leans. Vandaag gaat de tocht verder naar Sète, waar alle deelnemers zich inschepen voor de oversteek van de Middellandse Zee. De Nederlanders nemen aan de rally deel met zeven motoren, één motor met zij span, drie terreinwagens en twee vrachtauto's. In Frank rijk moeten ze, evenals alle andere deelnemers, een aan tal klassementsproeven af leggen. Na aankomst in Afrika wacht de deelnemers het besneeuwde Atlasge bergte, onmiddellijk gevolgd door de Sahara-woestijn. Daarna komen nog meer zware trajecten. De deelne mers die de eindstreep ha len, worden op 20 januari in Dakar verwacht. TURIJN (ANP) - De Euro pees voetballer van het jaar, Karl-Heinz Rumenigge, heeft laten blijken wel be langstelling te hebben voor een eventuele transfer naar de Italiaanse topclub Juven tus. Rumenigge liet zich hierover uit in het Italiaanse sportblad „La Gazetta dello Sport". De Turijnse club zou voor de blonde spits van Bayern München en het Westduitse team minstens één miljoen gulden overhebben. Ook maatschappelijk zou Rume nigge zich door de club kun nen verbeteren door via de directeur van Fiat, Giovanni Agnelli, die tevens directeur is van Juventus, een Fiat vestiging in München te ope nen. DEN HAAG (ANP) - De uitsla gen uit de negende ronde van bet Europees kampioenschap schaken voor jeugd: Greengeld (Isr) - Soko- lov (Sov) 1-0, Stonl (Tsj) - Hanssen (Den) 0-1, Corra Bianco (Spa) - Cuypers (Ned) 0-1, Pantavos (Grk) - Salov (Sov) 0,5-0,5, Hodgson (Eng) - Condie (Scho) 0,5-0,5, WiedenkeT- ler (Zwe) - Kuyf (Ned) 0,5-0,5, Hjardarsson (IJs) - Sulava (Joe) 1-0, Karoli (Hon) - Siegel (Wdl) 1-0, Barbulescu (Roe) - Frois (Por) 0,5-0,5, Delaney (Ier) - Lansani (Ita) 1-0, Jansson (Noo) - Feiste- nauer (Oos) 1-0, Borg (Mal) - Gobet (Zwi) 0-1, Ipekyilmaz (Tur) - Mi- chielsa (Bel) 0-1, Kivisto (Fin) - Be rend (Lux) 1-0, James (Wal) - Brio- ne (Fra) 0,5-0,5. De resultaten uit de tiende ronde zijn: Cuijbers (Ned) - Greenfeld (Isr) '4-14, Hansen (Den) - Panta vos (Gri) 1-0, Sokolov (Sov) - Karo li (Hon) 1-0, Njardarsson (Ijs) - stohl (Tsj) (4-14, Salov (Sov) - Con die (Sch) 14-14, Kuyf (Ned) - Hodg son (Eng) 1-0, Wiedenkeller (Zwe) - Corra Blanco (Spa) 14-14, Sulava (Joe) - Delaney (Ier) 1-0, Gobet (Zwi) - Jansson (Noo) 1-0, Siegel (Wdl) - Barbulesco (Roe) 1-0, Mi- chiels (Bel) - Frois (Por) 14-14, Feistenauer (Oos) - Kivisto (Fin) afg., Lansani (Ita) - James (Sch) 1-0, Brione (Fra) - Borg (Mal) 0-1, Berend (Lux) - Ipekyilmaz (Tur) 1-0. Stand na tien ronden: 1. Green feld 8 pnt., 2. Hansen 714 pnt., 3. Cuypers en Sokolov 7 pn., 5. Stohl, Hjardarsson, Kuyf, Salov en Con die 6 pnt., 10. Pantavos, Karoli, Su lava, Corra Blanco en Wiedenkel ler 514 pnt.

de Stem | 1982 | | pagina 5