Politie had handen vol Geldinzameling voor Poolse ziekenhuizen Polen crisis: einde van Eurocommunisme Dales: snel oplossing probleem pensioenbreuk Suiker vijf ct duurder Omroepen slepen Groningse krant voor de rechter I iesrema Grondbank i In week een ton binnen: STOP MET ROKEN! PAGINA 2 ZATERDAG 2 JANUAR11982 PAGINA 3 SBINNEN-BUITENLAND: disering Binnenkort doorbraak op videogebied Breda: Stille tocht voor Solidariteit Professor Z. „tevreden" met vonnis t4 eer. was het ROOSEVELT, kn er enkele luren. In 1935 1 -keizer van 1ILE SELASSIE van Time, in fdoor CHIANG \7) en in 1938 HITLER Alsof I genoeg was, J1939 als Man Ér opgevolgd I In 1940 was elijk weer de democraat, RCHILL en in Ianklin Roo- lin 1942, was Erug op de in Time, Jo- lan volgden 43 en 1947), 1(1944) en HAR- ÏÏ945 en 1948) im Winston veer terug, van de Laat- Iiw. het de beurt pt die in 1954 p!gd door FOS- |ln 1957 was CHROETSJOV. AULLE. In 1959 en in 1961 HE DY. In 1962 IES DE 23ste. In LUTHER KING. IDON B. JOHN- een kleine |r 1970 toen IDT de eer en 1972 ge lde NIXON (de samen met I En dan de jaarJIMMY WAR SADAT, IING KHOMEINY I Lech Walesa, lie het weet I gen. Van onze parlementaire redactie pEN HAAG - Staatssecreta ris Dales (Sociale Zaken) is vast van plan spoed te zetten jchter het oplossen van de problematiek van de pen sioenbreuk. Ze wil komend voorjaar een nota daarover tan de Kamer sturen en als bet enigszins mogelijk is voor het einde van 1982 met een wetsontwerp komen. Pensioenbreuk is het ver lies aan pensioen-inkomen jat optreedt wanneer een werknemer tijdens zijn loopbaan van werkgever verandert. Een dergelijke verandering kan het verlies van ettelijke duizenden gul dens betekenen op het op te bouwen pensioen-inkomen. Staatssecretaris Dales staat positief tegenover de door de Stichting van de Ar beid onlangs voorgestelde tussentijdse regeling ter be perking van de gevolgen van pensioenbreuk. Maar over eenkomstig het regeerak koord wil zij zo snel moge lijk komen tot een definitie ve regeling, die moet passen in het perspectief van een toekomstige verplichte pen sioenverzekering voor werk nemers. De belangrijkste keuze die in dit verband ge maakt moet worden is of pensioenaanspraken geba seerd moeten worden op het aantal dienstjaren of op het aantal levensjaren. Dales..spoed. ver arbeiders- durft te spre- n je communist, nsen geven de i de economi- gang aan de en aan stakin- name in Enge- i nationale on- en investeren anden waar de inst te behalen )k een grote raa- eidsrust is gega- Dit zijn vaak ingslanden die lan onder een ,1 regiem, lan- vakbonden ver- i en stakingen orkomen. Ie grote veront- g van president j.v. Polen is er een ongekende itigheid, immers gaan voortdu- en aan met fas- lictatoriale regi- 3e wereld. Ame- ïciert en houdt 'apenlevera nties re steun de Zuid n Amerikaanse n stand. Op 24 i voor ik mijn r het raam zette het journaal het it in Istanbul 52 eiders ter dood ld zijn, dit in het berger zo gepre- e, onze N.A.V.O. 3t. dat in 1982 veel ch zullen bevrij- loor Rusland be- >stblok maar ook \merika beheer- Westen' r L. E. Brouwers. aak van somrni- (o.a. Schfnidt), 'olen" als een in- aangelegenheid eschouwen, om- s de betrekkin- de Sovjet-Unie geschaad, doet ken aan Finlan- mita Graveldonk Breda. DEN HAAG - Met ingang van aanstaande maandag wordt een kilopak suiker vijf cent duurder. Het minis terie van buitenlandse zaken beeft deze prijsverhoging bevestigd. Volgens het centraal bu reau levensmiddelenhandel is de verhoging voorname lijk een gevolg van de verho ging van de accijns op sui ker. Tij dschrif tuitgever ij en mogen met ingang van 1 ja nuari de abonnementsprij zen, prijzen van losse num mers en de advertentietarie ven verhogen met gemiddeld 6,1 cent. EINDHOVEN (ANP) - Be sprekingen over de invoe ring van een standaard vi deocassette voor een draag bare videorecordcamera lussen Philips en vier grote Japanse fabrikanten van vi- deo apparatuur (Sony, Hita chi, Matsushita en Japan Victor Company) bevinden zich in een eindstadium. Philips gaat ervan uit, dat de standaard cassette in een tweede fase ook in de nor male videocassetterecorders toegepast zal kunnen wor den. De toekomstige produktie van een standaard videocas sette zal een belangrijke doorbraak op de videomarkt zijn, zo meent men bij Phi lips. Het betekent voor de consument een enorme ver betering dat hij een video cassette van ongeacht welk merk zal kunnen kopen. De afmetingen van de nieuwe standaardcassette zullen dezelfde zijn als die van de huidige (geluids) cas settebandjes. De videorecor dercamera heeft dezelfde toepassingsmogelij kheden als een filmcamera met ge luid en ongeveer dezelfde af metingen. Een nieuwigheid is, dat bij het afspelen van de opgenomen band geen apar te videocassetterecorder meer nodig is. Deze is in de camera ingebouwd. De op genomen beelden kunnen op een gewoon televisietoestel worden teruggespeeld. Philips verwacht dat on geveer twee jaar na het be reiken van de definitieve overeenkosmt de nieuwe kleine videocassette en de videorecordercamera op de markt kunnen worden ge bracht. den haag (anp) - Vanaf 1 januari 1982 is het weer mo gelijk aanvragen voor de grondbank in te dienen bij be Stichting Beheer Land bouwgronden (SBL). De regeling is voor 1982 op een aantal punten gewijzigd. Zo is per aanvraag een ma- x'mum bedrag vastgesteld. yjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllillllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllltlllf Vervolg van pagina 1 In Amsterdam moest de politie ook hard optreden, toen krakers de brandweer verhinderden een „vreugdevuur" op de rijbaan te blussen. De politie kwam de brandweer te hulp, maar kreeg het met relschoppers, bewapend met ijzeren staven, aan de stok. Drie agenten werden licht gewond. Een kraker is gearresteerd. EE In Rotterdam raakte de politie slaags met publiek, dat op een brand was afge- komen. Zonder duidelijke jg aanleiding werden agen- ten bekogeld met vuur- werk, stenen en flessen, waarbij twee agenten ge- E wond raakten en auto's vernield werden. De poli- li tie hield acht mensen aan wegens opzettelijk ge- EE weldpleging. Ook het afsteken van vuurwerk eiste op Oude- jaarsnacht weer enkele slachtoffers. Naast een groot aantal licht gewon- den, werd in Kampen een 17-jarige jongen zwaar ge- EE wond toen hij vuurwerk liet ontploffen in een melkbus. Een agent van de Rijks- politie in het Zuidholland- se Den Hoorn werd getrof- fen door een vuurpijl die in zijn oor tot ontploffing kwam. De agent was 's E nacht rommel van de straat aan het verwijderen toen hij door een grote groep jongeren met vuur- werk bekogeld werd. Een 1 vuurpijl trof hem in het oor. Kort j§ Uit de stapel nieuw- jaarsredes, de volgende se ll lectie: President Jablonksi van E Polen heeft gezegd dat de verworvenheden van 1981 in 1982 niet prijsgegeven worden. Er blijft plaats voor een vrije vakbond en sociale hervormingen. President Reagan zei dat de onderhandeling met de Russen over Euro-rakke ten, ondanks de Poolse cri sis de komende maanden worden voortgezet. President Ceausescu van Roemenië pleitte voor ont wapening en niet-inmen- ging in binnenlandse aan- gelegeheden van andere landen (Polen). Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft aange kondigd dat pastores sa men met leken de leiding zullen krijgen in de paro chies en andere pastorale werk-eenheden in zijn bis dom. Volgens mgr. Bluys sen zullen de gelovigen „hun verantwoordelijk heid steeds meer onder ogen moeten zien, nu het aantal priesters afneemt." President Mitterrand van Frankrijk zei „dat het gevaarlijk is dat Washing ton en Moskou proberen samen te leven op basis van een verdeling van Europa, die veertig jaar geleden is gemaakt. „Alles wat leidt tot ontsnapping van Jalta is een goede zaak", aldus Mitterrand. De Fransen hebben altijd kritiek gehad op de top Zoals ieder jaar met Oud en Nieuw is de grote fontein op Trafalguar Square in Londen middelpunt van feestgedruis. De gemeente had de fontein wel afgezet. GRONINGEN (ANP) - De NOS (Nederlandse Omroep Stich ting en de omroeporganisaties hebben een kort geding aan gespannen tegen het Nieuwsblad van het Noorden. De om roepen menen dat het Nieuwsblad inbreuk maakt op het contract tussen de Nos en de Nederlandse Dagblad Pers waarin het publiceren van programmagegevens is geregeld. Ook wordt de krant verweten de auteursrechen van de zendgemachtigden te schenden. Het Nieuwsblad van het Noorden publiceert sinds 12 december elke dag een zeer uit voerig, driekwart paginagroot overzicht van de radio- en tv- programma's. Volgens het Nieuwsblad betekent dat over zicht „prettig nieuws voor wie onze krant ook graag wil ge bruiken als een soort van 'televisiespoorboekje'.". Volgens de NOS zou de krant de gegevens ontlenen aan „de geschriften van de omroepen". De omroeporganisaties eisen nu in kort geding dat de president van de rechtbank in Groningen het Nieuwsblad per overtreding een dwangsom van honderdduizend gulden zal opleggen. Het kort geding dient op 12 januari .Hoofdredacteur Eef Brouwers van het Nieuwsblad: „Wij brengen de televisie programma's zo uitvoerig omdat de lezers dat graag willen en omdat het tot onze taak hoort. Dus gaan we ermee door, tenzij de rechter zegt dat het niet meer mag. Dat zouden we erg jammer vinden. De NOS en de omroepen kunnen nou wel zeggen dat wij hun programmagegevens op een onrecht matige manier in handen krijgen, maar het Nieuwsblad ver zamelt de gegevens door middel van vrije nieuwsgaring." HUISSEN/BREDA - Binnen ruim een week heeft de geldin zamelingsactie van de Medische Bank in Arnhem voor Polen ruim 100.000 gulden opgebracht. EE Leden van Solidariteit in ballingschap en Franse vakbondleden ontsteken kaarsen bij de Poolse ambassade in Parijs, EE om hun steun te betuigen aan het Poolse volk in deze moeilijke tijden. Op 7 januari vertrekt de eer ste vrachtwagen met medi cijnen en medische appara tuur naar Polen. De Poolse autoriteiten hebben initia tiefnemer Franek Osesek uit Huissen de verzekering ge geven dat de actievoerders de spullen zelf bij de zieken huizen mogen afgeven. Faes, Hagehof 52 Breda, tel. 076-132907. Oproep Osesek is zijn actie begon nen na de oproep van de Poolse advocaat S.Gryskie- wicz van Solidariteit, die net voor de machtsovername door Lech Walesa naar het Westen was gestuurd om hulp voor de medische voor zieningen in Polen te vragen. Volgens de Solidariteit-ver- tegenwoordiger is er vooral behoefte aan desinfecteren de zeep en waspoeder, mil joenen wegwerp-injectie- naalden, infusen, babyvoe ding voor pasgeboren kinde ren en dun operatiegaren. De Medische Bank ver stuurt alleen goederen en medicijnen die door zieken huizen in Polen besteld zijn. Zij heeft daartoe bestellij- sten ontvangen. Daarmee wordt voorkomen, zoals al een aantal keren is voorge vallen, dat voor Poolse zie kenhuizen onbruikbare spullen meegestuurd wor den. De in het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis werkzame Poolse hartchirurg Skotnic- ki zal de inkoop in Neder land begeleiden. De medi sche industrie in ons land heeft al toegezegd tegen flin ke kortingen te leveren. Osesek zal de hele boek houding laten controleren door een accountantsbureau. Hij zegt tot nu toe veel giften van particulieren ontvangen te hebben, gemiddeld zo'n honderd gulden per gift. In Zuid-Nederland is de con tactpersoon van deze actie J. Van een onzer verslaggevers BREDA - Het Poolse monument ter ere van de Zwarte Madonna op de hoek van de Wilhel- minasingel en de Clau dius Prinsenlaan in Breda is het centrum van een Stille Tocht op zaterdag 9 januari. Het comité Nedër- land-Polen, dat in Bre da gevestigd is, wil een geruisloos en duidelijk protest laten zien tegen de militaire machts greep in Polen en zich solidair betonen met Lech Walesa en de vak bond Solidarnosé. Er worden geen span doeken meegedragen. Wel wordt aan de deel nemers verzocht witte en rode bloemen mee te dragen en die na beëin diging van de tocht neer te leggen bij de Poolse kapel. De stoet vertrekt daar om 11.00 uur vanaf de kazernekant langs de route Cavaleriestraat, Paul Windhausenweg, langs Openbare Wer ken en Wilhelminasin- gel terug naar het mo nument. De Bredase po litie begeleidt de stille tocht en de Zeeverken ners verlenen hun me dewerking. Voor de stille tocht worden geen uitnodi gingen verzonden. Zo wel groepen als indivi duele deelnemers wor den op zaterdag 9 ja nuari tussen half elf en elf uur bij het Poolse monument verwacht. (ADVERTENTIE) Traditiegetrouw wordt de laatste dag van het jaar ook gevierd in de Parijse beurs. Na afloop van de werk dag bekogelt het personeel elkaar met de confette die in een jaar tijds is opgespaard. van Roosevelt, Stalin en Gaulle niet was uitgeno- Churchill, waarbij De digd. :nllli!ili!iiiiiiiilliiiiiiiiiillll!lilllliiliiiiiiiiliiiiiiilillillillillliiiiiiilllllliiilllillllliiilliiiiilililiiilllllllllililllllllllllllllllllliiliilllllllliliiiilliliilllllililllllllllllllllliiiiliilllliiillliiiilliliiiilllllliiiilllllllilrn GOEDE VOORNEMENS? 1 NICOSAN ANTI-ROOKKUUR OP SUCCESVOLLE HOMEOPATISCHE BASIS. Bestel ook een anti-rookkuur Stuur een betaalcheque ten bedrage van f 48,50 naar EM-ALPHA, Antwoordnummer 7, Drachten Als de anti-rookkuur niet mocht baten ontvangt u uw geld terug. J V V? Nou, de kop is eraf. We zitten in 1982. De beste wensen. Maak er iets moois van. Verwacht van mij geen gro te uitspraken. Daar is het nog veel te vroeg voor. Zo'n jaarwisseling gaat je niet in je kou we kleren zitten. Ik zie nu al op tegen de eeuw wisseling. Mag ik uw kerstboom heb ben Of ben ik weer te laat Komt Reagan nu naar Ne derland of drijft de bui weer over Na dit weekend moeten we weer écht aan de slag. Met volle kracht vooruit. Op naar de krokusvakantie. Als u nog naar een nieuw jaarsborrel moet, bedenk dan dat u zich gisteren hebt voorgenomen matig te zijn. U mag diep in het glaasje kijken, maar zorg dan wel dat het glaasje leeg is. Ik moet het hier bij laten. Ik zal dit jaar alle energie no dig hebben. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft donderdag de 70-jarige prof. G.H.L.Z. uit Wassenaar we gens verduistering en vals heid in geschrifte tot zes we ken gevangenisstraf met af trek veroordeeld. De officier van justitie bij de rechtbank had eerder een gevangenisstraf van twee jaar geëist. De uitspraak houdt in dat verdachte op vrije voeten blijft omdat hij al eerder ruim twee maan den in voorarrest heeft geze ten. Prof. Z. is destijds voorzit ter geweest van het Neder landse Leprafonds. Drie jaar geleden kwamen verschil lende financiële malversa ties aan het licht. Zo waren er aanwijzingen dat in die periode een bedrag van twee miljoen gulden, bestemd voor de wereldlepradag 1975, niet de juiste bestemming had gekregen. Verdediger Mr Wladimi- roff en zijn cliënt zullen vol gende week overleggen of zij tegen de uitspraak in hoger beroep gaan. De raadsman zei „zeer tevreden" te zijn over de uitspraak. ROTTERDAM (ANP)- Het aandelenpakket van 40 pet van Ogem in de EBS Ener giebedrijven Suriname wordt met ingang van 1 ja nuari 1982 eigendom van de Surinaamse staat, zo heeft de Surinaamse regering woensdag per decreet afge kondigd. De schadeloosstel ling aan Ogem zal worden vastgesteld volgens de gel dende regels. Ogem en de Surinaamse regering konden het echter niet eens worden over de overnameprijs. (ADVERTENTIE) de grootste bontzaak ven Breda één kan er maar de beste zijn Breda - Eindstraat 14 Marchais..steun. PARIJS (AFP) - De militaire machts overname in Polen heeft de enorme verdeeldheid van de communistische partijen in West-Europa duidelijk aan het licht gebracht, nadat de eerste scheurtjes al zichtbaar werden na de invasie van Vietnam in Cambodja en de Russische militaire interventie in Afghanistan. Nog nooit hebben de verschillen tussen de Europese communistische partijen in be oordeling van de gang van zaken in de com munistische wereld een zo geemotioneerd karakter gehad als nu over de crisis in Po len. Ditmaal heeft dit zelfs geleid tot een duidelijke breuk tussen de grootste commu nistische partij in West-Europa, die van Berlinguer in Italië, en Moskou. Er was al een diepe kloof tussen enerzijds de partijen van Italië, Spanje en Nederland die de Russische inval in Afghanistan al krachtig hadden veroordeeld, en aan de an dere kant de communistische partijen van Frankrijk en Portugal die het ingrijpen van Moskou hadden goedgekeurd. Deze kloof lijkt nu, na de jongste gebeurtenissen in Po len, nauwelijks te dichten. Nadat Berlinguer en zijn Spaanse collega Carrillo op 16 december in Rome de instel ling van de staat van beleg, de arrestaties en de onderdrukking van de vakbondsrechten in Polen krachtig hadden veroordeeld, be toogde de secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Marchais, eind deze week dat de afkondiging van de staat van beleg door geneaal Jaruzelski „de best mo gelijke oplossing was of in elk geval de minst slechte". De Nederlandse CPN had direct na de mi litaire machtsovername deze ingreep ver oordeeld en daarbij gesproken van „het bankroet van de Poolse communistische partij die op deze wijze de aandrang tot ver nieuwing van de kant van het volk en de vakbeweging heeft geblokkeerd". Op dezelfde dag rechtvaardigde de Mos kou-getrouwe Portugese partij de ingreep in Polen door te wijzen op de moeilijk situa tie daar door toedoen van „anti-sociale en anti-socialistische groeperingen die in rui me mate worden gesteund door het Ameri kaanse en internationale imperialisme". Terwijl Marchais stelde dat de Sovjet- Unie niet verantwoordelijk is voor de situa tie in Polen, beschuldigde L'Unita, het blad van de Italiaanse communistische partij, Moskou ervan dat het „een belangrijke ne gatieve verantwoordelijkheid" draagt voor de crisis. Daaraan voegde het blad toe, dat „de impuls van de Russische oktoberrevolu tie nu is uitgeput". Met haar kritiek op het „Sovjet-model" van het socialisme en de pogingen om dat uit te voeren naar de andere landen van het Oost-blok, breekt de partij van Berlinguer ook met de internationale communistische beweging. „Zij zal normale betrekkingen onderhouden met alle communistische par tijen, maar op dezelfde voet als met elke an dere socialistische, revolutionaire en pro gressieve krachten, zonder bijzondere ban den met een van hen te onderhouden", aldus de verklaring van de PCI. Volgens haar moet een „derde weg" worden gevonden tussen het Sovjet-model en de sociaal-de mocratie. Berlinguer..hard.

de Stem | 1982 | | pagina 3