Maatregelen VS treffen ook Europa Orkaan deed top van Zugspitze wankelen Zes weken te vroeg kalf Boycot banenplan niet algemeen Walesa praat met Pools regiem Vragen Eversdijk over brug-tunnel Afschaffen wegen belasting: benzine 23 cent duurder de 4in1 krant" Merijntje Jacht op beer of z'n vel DE RTEM Medicijnen voor duiven ongevaarlijk voormensen Fondsen boos op ziekenhuizen met te dure apparatuur Stakingsleiders in Polen gearresteerd Oudejaar op tv: parade van bekende Nederlanders Noorwegen en Denemarken Onverhoopt iets - waardevols verloren? VANDAAG Aanleg pijplijn wordt vertraagd WASHINGTON - De nieuwe Amerikaanse maatregelen als protest tegen de militaire overname in Polen zullen ook West-Europa treffen. Represaille laatste nieuws Embargo Gezinsverzorging in de zorgen Kerstkoek lag zwaar op de maag AAN ONZE POSTABONNEES AAN ONZE ABONNEES EN ADVERTEERDERS China vraagt opheldering aan Amerika VAN ZEELAND BINNENLAND BIBTIM BINNEN- BUITENLAND Zomervakantie '82 Laat dat dan even weten via een Kleintje in De Stem U nebt dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze Kleintjes - rubriek Gevonden-Verloren naspeurt DE STEM Z WOENSDAG W 30 DECEMBER19ö i Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen i Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Van onze correspondent Een van de zeven, ditmaal tegen de Sowjet-Unie ge richte maatregelen, betreft namelijk de schorsing van een levering van Amerikaans materiaal, dat gebruikt zou worden bij de aanleg van een pijpleiding voor aardgas tussen Siberië en West-Europa. De Ameri kaanse regering heeft zich van meet af aan verzet te gen dit akkoord tussen de Sowjet-Unie en West-Euro pa, omdat dit de afhankelijkheid van West-Europa van de Sowjet-Unie zou bevorderen. Hoe groot de vertraging bij de aanleg van de pijplei ding zal zijn, konden Ameri kaanse experts gisteren niet zeggen. De vertraging kan beperkt blijven, maar de kosten zullen volgens deze experts zeker oplopen. In een poging om de druk op de regimes in Warschau en Moskou enigszins op te voeren zonder al te ver uit de WARSCHAU - De leider van Solidariteit, Lech Wale sa, beeft zijn, eerder onbe vestigde, hongerstaking beëindigd en toegestemd in onderhandelingen met het militaire regiem in War schau, aldus berichten uit Polen die het westen dinsdag bereikten. Een lid van het gezin van Walesa vertelde, aldus de berichten, dat de leider van de onafhankelijke vakbond op eerste kerstdag - twee da gen nadat hij zijn honger staking was begonnen - had besloten tot besprekingen met de regering. De onderhandelingen zou den maandag beginnen. Of ze ook inderdaad zijn gehou den kon nog niet worden na getrokken. Eerder was uit betrouw bare bronnen vernomen dat Walesa weigerde met de autoriteiten te spreken wan neer niet het gehele uit 18 man bestaande presidium van Solidariteit bij de ge sprekken aanwezig zou zijn. Het Is niet duidelijk of de re gering zijn eis nu heeft inge willigd. Ook is niet duidelijk waarover de twee partijen onderhandelingen zullen voeren. Aangenomen wordt dat de regering Walesa zal verzoeken de Polen op te roepen tot kalmte. De huid schieten voordat je de beer hebt Van onze reactie binnenland UTRECHT - De 243 in stellingen voor gezins verzorging weten nog steeds niet waar ze in 1982 financieel aan toe zijn: ze kunnen geen begrotingen opstellen en een deel van de in stellingen verkeert in financiële moeilijkhe den. Dit schrijft de cen trale raad voor gezins verzorging in een brandbrief aan staats secretaris De Boer (CRM). Eten en ander is het gevolg van het feit, dat nog steeds geen resulta ten bekend zijn van een onderzoek naar het nieuwe financierings systeem en de geplande bezuinigingen (63 mil joen in driejaar). Veel instellingen kampen met gebrek aan liquide middelen door dat het ministerie de voorschotten over de afgelopen drie jaar heeft verrekend met de werkelijke subsidies. Als de instellingen geen enkel inzicht hebben in de cijfers kunnen ze niet begroten en dus niet bezuinigen, aldus de brief: straks krijgen de gemeenten, die in 1983 een groot deel van het beleid t.a.v. de ge zinsverzorging op zich moeten nemen, de pro blemen voorgeschoteld. pas te lopen met de West- Europese bondgenoten kon digde Reagan gisteren zeven represaillemaatregelen te gen de Sowjet-Unie aan. Tot nu toe had Reagan de Sow jet-Unie weliswaar verant woordelijk gesteld voor een zwaar indirect aandeel in de Poolse situatie, maar alleen gedreigd met maatregelen tegen de Russen. De binnen landse druk om hardere maatregelen te nemen is de laatste dagen in de Verenig de Staten sterk toegenomen. Reagan werd onder meer verweten de crisis in Polen niet wezenlijk anders te hebben behandeld dan zijn voorganger Carter zou heb ben gedaan. De zeven maatregelen - net als de schorsing van olie- en gaswinningsbenodigdhe den allemaal op economisch terrein - zijn zo ongeveer de laatste mogelijkheden voor Reagan voordat hij toekomt aan zulke ingrijpende sanc ties als een nieuw graanem- bargo en uitstel van de on derhandelingen over wapen beperkingen. Vooral met de laatste mogelijkheid zouden de Verenigde Staten in ern stig conflict komen met de West-Europese bondgeno ten. „Van dat probleem zijn we ons zeker bewust, maar als we vinden dat die druk op de Sowjet-Unie gerecht vaardigd is, zullen wij niet aarzelen ook die stappen te nemen", aldus een rege ringswoordvoerder. LONDEN(ANP) - De jacht die de Londense politie nu al drie dagen maakt op een bruine beer, die in de stad zou zijn gesignaleerd, zou ook wel eens een jacht op een berevél kunnen zijn. In ieder geval heeft de politie zich gewend tot kostuum- verhuur firma's in Londen om uit te vissen of een van hen misschien onlangs een berevel heeft verhuurd aan een of andere grapjas. De beer was gezien door vier jongelui en daarna wa ren ook prompt indrukken van berezolen in de sneeuw ontdekt. Televisie en kran ten waarschuwden voor de bloeddorstigheid van bet dier ULM - Een enorme orkaan met een in Duitsland nog nooit gemeten snelheid van 237 km per uur heeft de top van de 2.964 meter hoge Zugspitze, de hoogste berg van Duitsland aan het wankelen gebracht. Het meetstation bij de top registreerde, dat de enor me granietkolos trilde on der het geweld van de storm. Onmiddellijk wer den alle kabelbanen naar de Zugspitze stilgelegd. Overigens heeft het weer ook elders in Europa zich nog eens van zijn meest extreme kant laten zien. In Spanje en Portugal deed de zondvloedachtige regen, die gepaard ging met storm met windsnel heden tot 150 km per uur, de mensen toch verlicht adem halen: aan een droogteperiode van twee jaar kwam een einde. IJzel veranderde de we gen in Noord-Duitsland, Hessen en Noordrijn- Westfalen in spiegelgladde glijbanen. Op de Autobahn Würzburg-Frankfort kwamen twee mensen om het leven bij een ketting botsing waarbij 13 auto's betrokken waren. In de grote steden van Noord-Italië deden zich chaotische verkeerstoe- standen voor door een sneeuwval tot 15 centime ter. De twee vliegvelden van Milaan werden geslo ten. Ook tal van Italiaanse Alpenpassen moesten ge sloten worden. In andere gebieden van Italië regen de het zwaar. In Nederland stijgt de temperatuur flink: tot 7 graden. ■HKHBSS 73 mi MÜNCHEN - Ter gele genheid van het kerst feest onthaalde een echtpaar in Baldham bij München zijn vier gasten bij wijze van bijzondere verrassing op een zelfgebakken hasj-koek. Allen be landden met een zware bloedsomloopstoornis in een ziekenhuis. De politie vermoedt dat het echtpaar zich bij het bakken van de koek in de dosis hasj heeft vergist. Het echtpaar zal worden vervolgd. FNV: Weigering werkgevers politieke actie Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG - De oproep van de ondernemersorganisaties aan de bedrijven om niet mee te werken aan het werkgelegenheidsplan van minister Den Uyl lijkt niet algemeen te worden opge volgd. Er zijn bedrijven die wél gehoor willen geven aan de uitnodiging van het ministe rie om op 8 januari te praten over hun gedachten over en ervaringen met deeltijdar beid. Vice-voorzitter Herman Bode, van de FNV, noemde gisteren de oproep om mede werking aan het banenplan te boycotten „een duidelijke politieke actie". Hoewel de FNV nog geen oordeel heeft over de vraag of het plan goed is wil deze vakcentrale er wel over praten. Het ministerie van Sociale Zaken heeft twee weken ge leden 11 ondernemingen uit genodigd voor een oriënte rend gesprek over deeltijd arbeid. Het gaat om onder nemingen die in de praktijk ervaring hebben opgedaan met het omzetten van vol tijd- in deeltijdbanen of er studies naar hebben gedaan. De 11 bedrijven zijn: Vol vo in Limburg en Helmond, DAF Trucks in Eindhoven, Hoogovens in IJmuiden, Gist-Brocades in Delft, Vi- con in Nieuw-Vennep, AK ZO in Arnhem, Boekelo Fo lies, DSM in Limburg, IKEA in Sliedrecht, De Bijenkorf, en de Rabo-bank. Eten deel van deze bedrij ven heeft zich tot de centrale ondernemersorganisaties gewend om advies. Dat leid de tot de oproep van de werkgevers om medewer king aan of overleg over het banenplan te boycotten.(zie De Stem van gisteren). DAF Trucks wil wel aan het gesprek deelnemen, „omdat dat al voor het ad vies er was was afgespro ken". Volvo heeft nog geen beslissing genomen. Hoogo vens, Gist-Brocades, Vicon (waarvan de huidige me taalwerkgeversvoorzitter ir. Ter Hart eerder directeur was) en de Rabo-bank lijken gehoor te zullen geven aan de boycot-oproep. Een woordvoerder van DSM kon nog geen uitsluitsel geven. Akzo wil wel met ambte naren van Den Uyls minis terie praten over de ervarin gen met deeltijdarbeid. „Maar als het om het banen plan gaat dan moeten wij de uitnodiging negatief beoor delen, omdat wij vinden dat dat een zaak is van de orga nisaties en niet van de indi viduele ondernemingen," zo zei een woordvoerder. VEEHOUDER Verste gen uit Rhenoy werd gisteren verrast door een van zijn koeien, die zes weken te vroeg een kalfje baarde. Het diertje weegt slechts achttien pond, terwijl het normale gewicht van een pasgeboren kalf 85 pond is. De kinderen van de veehouder hou den het te vroeg gebo ren kalfje (rechts) en een 'gewoon' kalf vast. Het beestje verkeert in goede conditie, maar zal de komende weken wel onder een warmtelamp moeten aansterken. Op zaterdag 2 januari 1982 zal door de P.T.T. geen bezorging plaatsvinden. U zult die dag helaas onze krant niet ontvangen. In plaats daar van zal bestelling op 4 januari geschieden. Dlrektle De Stem DEN HAAG - Het CDA- Tweede Kamerlid Eversdijk vraagt zich af of de vaste oeververbinding over de Westerschelde er nu wel of niet komt. Met name wil hij weten of het standpunt van minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat in dit opzicht ge wijzigd is. Enige tijd geleden is er tussen de provincie Zeeland en het rijk overeen stemming bereikt over de vaste oeververbinding, die deels als brug en deels als tunnel zal worden uitge voerd. Minister Zeevalking verklaarde echter vorige week in een interview in De Stem dat hij vindt dat er eerst nog een prognose over het verkeersaanbod voor de vaste oeververbinding ge maakt moet worden en dat er absolute duidelijkheid moet bestaan over de vraag wie er opdraait voor de eventuele exploitatietekor ten. Deze uitspraken hebben bij Eversdijk twijfel doen rjzen aan de betekenis van de bereikte overeenkomst en in schriftelijke vragen heeft hij Zeevalking om enige ver heldering gevraagd. Pelterijenhuis Vermeulen de speciaalzaak in BONT van 't betere genre en.niet duurder Vismarktsti. 17-19 Breda-centmm Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Volledige af schaffing van de motorrij tuigenbelasting zou de prijs van een liter benzine onmid dellijk met 23 cent omhoog jagen. Na verloop van tijd zou de doorsnee-automobi list zijn privé-kilometers zover terugdraaien, dat zelfs prijsstijgingen van 27 tot 41 cent per liter onvermijdelijk zijn. Dat blijkt uit het rap port „Variabilisatie autokos ten", dat gisteren aan minis ter Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) is aangeboden. De interdepartementale werkgroep die het onderzoek leidde komt tot de conclusie dat uit een oogpunt van energiebesparing en van verkeers- en vervoerbeleid het vervangen van de mo torrijtuigenbelasting door een toeslag op de benzine prijs zeker voordelen biedt. Maar het zakelijk personen vervoer en het goederenver voer moeten volgens de on derzoekers nadrukkelijk buiten de alternatieve prijs berekening worden gehou den. In beide sectoren wordt nogal „gedieseld". Boven dien gelden voor het goede renvervoer internationale afspraken op het gebied van de motorrijtuigenbelasting. In hun rapport aan de be windsman komen de onder zoekers, die werkten naar aanleiding van vragen uit de Kamer, tot de conclusie dat belastingverrekening in de benzineprijs het privége- bruik van de auto na korte tijd met 4 procent zal redu ceren, na langere tijd zelfs met ruim 10 procent. Toe passing van hetzelfde sys teem voor het zakelijk per sonenverkeer zou enkel de consument treffen: de hoge re benzineprijzen zouden deels worden doorberekend, deels via de belasting wor den afgewenteld. Overigens zouden de meeste autobezitters de in voering van variabele auto kosten als een rechtvaardige maatregel zien: men betaalt dan belasting naar het aan tal verreden kilometers. Op 31 december zullen onze kantoren des middags v.a. 16.00 uur gesloten zijn. De Directie. PEKING (UPI) - China heeft gisteren aan de Verenigde Staten gevraagd om ophel dering over hun besluit om militaire reserve-onderde len te leveren aan Taiwan. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat het „vierkant te gen" de leverantie aan Tai wan is. De Chinese verkla ring zag het licht nog geen dag nadat in Washington was meegedeeld dat de rege ring er het congres op 11 de cember van in kennis had gesteld dat zij van plan was militaire reserve-onderde len aan Taiwan te leveren, maar dat nog geen besluit was genomen over levering van straaljagers. De Chinese volksrepubliek dreigt zich van de VStaten te distantiëren als deze wapens aan Taiwan leveren. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Geen enkele duivenhouder hoeft er bang voor te zijn, dat ongecontroleerde of niet-vrije medicijnen, die voor zijn duiven bedoeld zijn, gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Dat zegt drs. H. de Weerd, specialist op dit terrein, in antwoord op geruchten die de laatste tijd de ronde doen. De ziekenfondsen maken zich erg boos op de ziekenhuizen, die vaak erg dure en soms totaal overbodige medische apparatuur aanschaffen. Dat tikt flink aan in de verpieegkosten. De ziekenfondsen gaan harde maatregelen nemen, maar de patiënt zal daar niets van hoeven te merken. Verzilverde kandelaar klassiek model. Nu als premie-kado voor Stem- abonnees die een nieuwe abonnee aanmelden. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen ■i m m m m m m m r. m m m m m m m m m m :m m m NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode/Woonplaats Betaling 53,35/kwartaa! 17,89/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/ Woonplaats Keuzegeschenk aankruisen svp Scheurkalender 1982 Knijpkat Hobby mesje Parker Jotter 4-delige set wandbordjes bloemen/vogels Huis-, tuin- keukenboek Kandelaar Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem. antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911. Poolse veiligheidstroepen hebben gisteren onder andere twaalf leiders van de maandag beëindigde staking in de Piastmijn gearresteerd. Oosteuropese persbureaus maken melding van een decreet dat alle mannen van 18 tot 45 jaar tot werken verplicht. Morgenavond proberen de omroepen de Nederlandse kijkers iets bijzonders en feestelijks te brengen. „Oud en nieuw in de veiling" wordt gedragen door John Lanting en veten gasten. Verder biedt „Sterrenslag" een sportwedstrijd met louter radio- en tv-persoonlijkheden. In het Gids-gedeeite de laatste van een serie pagina's over „Zomervakantie '82". Getipt wordt overeen ciubreis van de ANWB naar Noorwegen en over een kampeervakantie in Denemarken. Daarnaast veel praktische informatie voor vakantiegangers over beide tanden.

de Stem | 1981 | | pagina 1