m Protesten tegen Pools bewind „Blij dat we thuis zijn Israel zegt pact met Amerika op WAG 30 tot 50% KORTING c/Maison Claire de4in1krant" ZWARE BEVALLING Oosterhouter ondanks verbod naar Gdansk SHOW L. v.d. BORN Poolse arbeiders dreigen mijn op te blazen #Primaat: „Voer land niet naar grotere ramp" DE STEM MANTELS, JAPONNEN. ROKKEN EN COMBINATIEMODE Tweede titel voor Van der Smissen Nieuwkomer bij Noren eindigt voorHilbert van der Duim Tegenslag voorWim vanHeumen Subsidie voor jongeren huisvesting 2 PAGINA GIDS DATSUN DATSUN z w E O s DUITSLAND 3 Chauffeurs terug uit Polen Merijntje Begin: We zijn geen bananenrepubliek Voedseltransport in Polen Karrestraatl Breda MAANDAG 21 DECEMBER 1981 BINNEN- BUITENLAND show. 8.30 AVRO's Sportpanor* ma junior. 9.02 Juist op zondag; 10.02 Muziek Mozaiek. VAnjj 11.02 Het zondagse gezicht van de VARA op drie. 13.02 Dubt® lisjes. TROS: 14.02 De Europara de. 16.02 Ferry's Gouwe Ouw Club. NOS: 17.02 De National Hitparade. 19.02 NOS-Jazz. 20W Radio Thuisland. KRO: 21.02 v' mo. 23.02 Walhalla-Symphonir 12. Hilversiun 4: NOS: 8.00 Nieuws. 8.05 Vader'Ja- cob. 9.00 Musica Religiosa. Van het Nederlandse ConcertPJ, dium. 11.00 Für Elise. Nieuws. 13.05 Opera-ma^". 14.15 Concerten van de zona®» middag. 16.00-17.00 Musica Nov*- EO: 20.00 Orgelbespeling-** Van U wil ik zingen. 21.00 bijbel open. 21.20 Adagio. 22-^ 23.00 3xM - wereldwijd. ~5(Tanwb - occasions - alle merfil Spinveld 37 - Breda - Tel. 076-223166 DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/ Roosendaal/Terneuzen/ Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. itool, nieuwsfeitenbeschou- e: Schaken voor beginners, voor slechthorenden. iran behang, korte Neder-1 peelfilm van Martin Lage-] ir en de mens. Afl.: De laat-1 «elding, programma over] >ort 1 hoek, kijkers zelf aan het] jbriek. Populair wetenschappelijk ma. wekelijks kunstmagazine. -aat. K»rt2. dientrekking. liek, internationaal politieke ;ie. Vanavond: Tsjaad. uten bedenktijd. oten en de Bie, Gemma] ;on in gesprek met de grond- an het Eurosimplisme, ïagnetische puls, over nu-1 ernietigingtechniek. ictualiteiten vanuit Binnen- A'dam. I. I voor slechthorenden. 14.10 Journaal. 14.45 Dankeschön. 15.00 Tatsachen. 15.30 Variëte, Variëte,] kunstjesporgramma presenteerd door Lou van Burg. 17.00 Journaal. 17.02 Die Sport-Reportage. 18.00 Tagebuch. 18.15 Lou Grant, dagbla dredactie-serie. 18.58 ZDF-1HR Por- gramm. 19.00 Journaal. 19.10 Bonner Perspekti- ven. 19.30 Querschnitte, waar-1 om loopt de mens hard? 20.15 Das Traumschilf, Duitse tv-serie. 21.15 Journaal/Sport. 21.30 Menschenkinder, ra re huizen in diverse lan-1 den. 22.00 Hinter der Ziegel-1 mauer, Hongaars tv-spel. 23.00 Spielweise, Experi- mente-Improvisationen-S pielereien. 23.45 Journaal. 17.00 Hochzeit auf Inunen- hof, Duitse speelfilm uit I 1956 van Volker von col-1 lande. 18.30 Turnier der Schach- grossmeister 1980/1981. 19.00 Reise in Amerika- Highway 40 West., vierde-1 lige documentaire van Hartmut Bitomsky, deel 1. 19.45 So zartlich war Su- leyken, naar der Masuri-| schen Geschichten van Siegfried Lenz. 19.45 Journal 3, regionaal nieuws. 20.00 Journaal/Weerbe richt. 20.15 Das Haus in der Pus- sta, documentaire 21.30 Lauter nette Leute, beeldverhalen van Hongaarse tekenaar Lajosj Remenyik. 21.45 Kölner Treff, geva-1 riëerd informatief live-1 programma. 23.15 Laatste Nieuws. In een aantal steden in West-Europa is dit weekend geprotesteerd tegen de si tuatie in Polen. In Amster dam gingen zaterdag ruim 3000 mensen de straat op. Een bestuurder van Solida riteit, die in ons land ver blijft, zei dat in Polen op dit moment een ondergrondse beweging wordt opgezet. Aan de demonstratie deed ook een aantal politieke par tijen mee. In Den Haag gin gen demonstreerden enkele honderden mensen. In Bern en Hamburg kwamen vele duizenden mensen bijeen. Deelname van Polen aan de wereldkampioenschap pen hockey, die vanaf 29 de cember in de Indiase stad Bombay gehouden worden, is uitermate twijfelachtig geworden. De internationale hockeybond wees België gis teren aan als vervanger van Polen. Na een Belgische wei gering werd het besluit weer teruggedraaid. De voorzitter van de voetbalfederatie, de Fifa, de Braziliaan Havelan- ge heeft gisteren gezegd al les in het werk te willen stel len om het Poolse elftal hoe dan ook voor volgende zo mer naar wereldkampioen schappen in Spanje te halen. Acht Poolse ski-lopers, die in Da vos aan een wedstrijd deelnamen, werden gisteren teruggeroepen door hun re gering. Leden van een comité dat zich „Solidarnoéc overal" noemt hebben gisteren alle ruiten ingegooid van het Russische verkeersbureau in Amsterdam. „De huidige on derdrukking in Polen" wordt niet getolereerd, aldus het comité in een verklaring aan het ANP. Een Poolse zendamateur uit Katowice, die sinds ver leden zondag regelmatig contact had met een collega Losse nummers 0,75 uit Amsterdam, is zaterdag gearresteerd. Dat meldde de Amsterdamse zender, die dat bericht heeft opgevan gen van een Poolse priester, die de man onderdak ver schafte. De vakantie, die 90 Poolse kinderen zouden doorbren gen in Nederlandse gezinnen is afgelast. De kinderen had den zaterdag op Schiphol moeten aankomen voor een verblijf van een maand in ons land. i DE Poolse ambassadeur in de Verenigde Staten, Ro- muald Spasowski, heeft gis teren politiek asiel aange vraagd in dat land. Dat maakte zijn Amerikaanse collega Haig gisteren in een tv-interview bekend. Presi dent Reagan heeft persoon lijk om spoed gevraagd bij de asiel-aanvraag. ACTIES GRIMMIGER Van ome redactie buitenland WARSCHAU/ MOSKOU - Stakings- en be zettingsacties in enkele industriële centra en een min of meer normale toestand in de rest van het land. Organisator en chauffeur Wim Woudenberg laat, na aankomst, de tranen de vrije loop. Van een onzer verslaggevers BERGH AUTOWEG - „Naargeestig, angstig en indrukwekkend. Blij dat we thuis zijn". rellen gezien, geen echte gevechten. Er werd soms wel hard ingeslagen op mensen." Chauffeurs die zater dag al terugkeerden zei den dat ze gehoord had den dat in het zuiden in Katowice zeker tien mijnwerkers doodge knuppeld waren. Ze had den ook verhalen opge vangen over schietpartij en, waarbij in ieder geval meer mensen het leven hadden gelaten, dan offi cieel is toegegeven. Deze verhalen konden gisteren nergens worden beves tigd. De chauffeurs gingen gisteren in Utrecht uit el kaar, na daar eerst bijeen te zijn geweest. Daar de den zich soms emotionele taferelen voor. Staatsse cretaris Van der Doef van Verkeer liet per tele gram weten zeer ingeno men te zijn met de goede afloop van het transport. Volgens hem had het Ne- brand te steken konden derlandse wegvervoer zich geen betere actie kunnen voorstellen om te laten zien waartoe het in staat is. De chauffeurs komen morgen weer in Utrecht bijeen. Dan zal er een feest worden gegeven voor iedereen die aan het konvooi heeft meege werkt. Deze opmerkingen wa ren gisteren gemeengoed onder de ruim honderd chauffeurs, die na een week terugkeerden van hun voedselexpeditie naar Polen. Gisteren keerden de laatste chauffeurs terug in Nederland. Bij de grenspost Bergh Auto weg werden ze opge wacht door enkele hon derden belangstellenden, veel minder dan een week geleden toen de ko- lonne van 130 vrachtau to's naar Polen vertrok. „Het was een waanzinni ge zenuwslopende week", oordeelde Wim Wouden berg, de zegsman van de chauffeursclub Holland Duck Club. „Bij onze aankomst in Polen wer den we naar Poznan ge loodst. Daar zouden we alles moeten lossen om vervolgens rechtsom- keerd te maken", zegt Woudenberg. Alleen door te dreigen de goederen in brand te steken konden de chauffeurs hun aan vankelijke plan, ver spreiding door heel Po len, doorzetten. Een chauffeur, die op die ma nier in Warschau kwam zei: „Er was voor ons geen enkele vrijheid van handelen. Overal waren tanks en militairen op straat. We hebben alleen Wadd(e)'nbaby KINDER Kunstschaatsen Malen 28-35. Kunstschaatsen Sn«7p50 KINDER jjshockeyschaatsen Maten 2B-33 35 IJshockeyschaatsen Dat is het beeld van de situatie in Polen op dit moment. In het hele land zouden zeker nog 200 fabrieken bezet zijn. Met name in het zuiden, rond de kolenmijnen in Sile- zië en in het industriebekken van Katowice, verzetten ar beiders zich hevig tegen het optreden van militairen. Ook in de werven van Gdansk, Gdynia en Szczecin is de sfeer gespannen en vij andig. De primaat Glemp heeft de Polen gisteren opgeroe pen tot rust. Het Russische persbureau Tass meldde gis teren dat in Silezië 1300 mijnwerkers ondergronds opgesloten zitten. Een uit gang van de mijn is door hun opgeblazen en ze dreigen een tweede uitgang eveneens te blokkeren. Tass citeerde een mededeling van het Poolse ministerie van binnenlandse zaken. Volgens verschillende bronnen is er ook een groot scheepse staking bezig in het gebied rond Katowice, waar verleden week bij botsingen tenminste zeven doden wa ren gevallen. Uit geestelijke kringen is vernomen dat in de afgelopen week zeker 200 mensen gedood zijn en rond de 1000 gewond bij botsingen tussen stakers en militairen. Dat aantal is gebaseerd op kerkelijke begrafenissen in Polen in de laatste dagen. Onder de slachtoffers zou den ook enkele prominenten binnen Solidariteit zijn. In het noorden en met na me rond de werven in Gdansk en Szczecin is de si tuatie ook verscherpt. Vol gens onbevestigde bronnen dreigt het personeel in de laatste stad de werf in de lucht te laten vliegen als de veiligheidstroepen niet te ruggetrokken worden. Een zelfde confrontatie wordt ook gemeld uit de stad Gor- zow in het westen, waar een chemische fabriek bezet wordt gehouden. Ook hier dreigen stakers het hele be drijf scomplex de lucht in te laten vliegen. De autoritei ten hebben voor de werven in het noorden een werkver bod afgekondigd tot volgen de week. In Szczecin zouden 15.000 militairen zijn ingezet om een staalfabriek draai end te houden. In verschil lende delen van het land zouden ook steeds meer sol daten weigeren nog langer acties te ondernemen tegen stakers. Zie ook pagina 3 Poolse militairen houden een demonstratie in War schau staande. De foto werd door leden van Solidariteit Polen uitgesmokkeld. Van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Mist en het feit dat de Waddenzee nog niet gemeentelijk is ingedeeld, zijn er de oorzaak van dat de ouders van Tjitske Bos uit Formerum op Terschelling naar het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag moeten om daar de geboorte van hun dochtertje aan te geven. De moeder van Tjitske moest met spoed naar het ziekenhuis in Harlingen, maar de helikopter van de vliegbasis Leeuwarden kon vanwege de mist niet naar Terschelling. Daarop werd de vrouw met de veerboot Midsland naar Harlingen vervoerd. Het kind werd echter op de Waddenzee geboren. „Als ik had geweten dat we deze ellende de ouders zouden aan doen, dan had ik in de geboorteakte gezet dat het kind in Harlingen was geboren", aldus de arts die me vrouw Bos op de veerboot heeft geholpen. Van onze redactie buitenland JERUZALEM/ WAS HINGTON - Israel heeft gisteren zijn samenwer king met de Verenigde Staten opgezegd. In een ongemeen felle aanval van de Israëlische premier Begin heeft deze Amerika ervan beschuldigd zijn land te behandelen als een „bananenrepubliek en zijn bewoners als veertien jarige kinderen". Deze uitlatingen beteke nen een crisis in de Ameri- kaans-Israelische betrek kingen die zijn weerga nog niet heeft gehad. In Amerika reageerde de minister van buitenlandse zaken Haig zeer mild op de beschuldi gingen. „Meningsverschillen komen ook tussen goede vrienden voor", zei hij. Israel kwam tot zijn uiter mate harde opstelling, nadat Washington verleden week de samenwerking opschortte uit protest tegen de Israëli sche annexatie van de Go- lan-hoogte. De Israëlische minister van Defensie Sja- ron had zaterdag al gezegd dat Amerika de defensiebe- langen van Israel aantast door zijn opstelling in het Midden-Oosten. De VS had den verleden week in de Vei ligheidsraad van de VN een resolutie gesteund, die de annexatie van de Golan- hoogte veroordeelde. Daarop volgde het opschorten van het drie weken geleden aan gegane defensie-pact met Is rael door Washington. De Amerikaanse sancties tegen Israel zijn instem mend begroet door de Egyp tische president Moebarak. De landen van de Arabische Liga zullen komendweekend bijeen komen om de situatie in de regio te bespreken. De Franse president Mitterrand overweegt zijn bezoek aan Israel in februari af te zeg gen. Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT/ GDANSK - „Gdansk is zo goed als afgeslo ten van de buitenwereld." Dat weet Leo Ligthart, medewerker van het Oosterhoutse tehuis Lievenshove te melden nadat hij gisterochtend terug keerde van een voedseltransport naar de Poolse havenstad. „We zijn waarschijnlijk de enigen die in Gdansk voedsel af hebben kunnen leveren," vertelt Leo. Chauffeurs van het grote voedseltransport, die aanvankelijk ook naar Gdansk zouden rijden, kwamen Gdansk niet in. Leo bereikte echter zonder veel moeite de Poolse havenstad. „Maar dat komt waarschijnlijk omdat we 's nachts, tijdens spertijd, zijn doorgereden." De sfeer in Gdansk was erg grimmig. Leo: „De angst voor een inval overheerst. De electriciteit valt regelmatig uit. „Om ons bang te maken", zeggen de mensen." Een voorbeeld van de gespannen situatie, ook bij de mili tairen: „In de wagen was een damesschoen blijven liggen. Toen deze ter controle werd opengemaakt viel de schoen er uit. De soldaat begon meteen te schreeuwen waar de vrouw was. Hij dacht dat we een vluchteling meesmokkelden. Of iemand het, bij 30 graden onder nul, ook maar een half uur op het dak van een vrachtwagen uithoudt." (ADVERTENTIE) QAGBIAD VOOR .'l ilDWbST NEDERLAND (ADVERTENTIES) Lage Ham Dongen tel. 01623-13645 op onze gehele wintercollectie; van de bekende merken: HAUBER, MAMUT en WILKEN Tel: 076-136026 Verzilverde kandelaar klassiek model. Nu als premie-kado voor Stem- abonnees die een nieuwe abonnee aanmelden. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie bezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode Woonplaats Betaling 53,35/kwartaal 17,89/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats Keuzegeschenk aankruisen s v p Scheurkalender 1982 Knijpkat Hobby mesje Parker Jotter 4-delige set wandbordjes bloemen/vogels Huis-, tuin- <S keukenboek. Kandelaar Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar; De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911. DFSTEM SOCrU HOEWEL de nationale biljarttop sinds enkele jaren bijzonder breed is, waardoor het uiterst moeilijk is om een kampioenschap te veroveren, is Christ van der Smissen er in geslaagd in enkele weken tijd twee titels in de wacht te slepen. Na het bandstoten in Sluis triomfeerde hij gisteren op de enerverende slotdag in Wijchen ook in het 71/2. De titelstrijd leverde overigens een compleet Westbrabants succes op, want titelverdediger Jan Arnouts legde met veruit het hoogste gemiddelde beslag op de tweede plaats. DE overwinning, die het Nederlandse schaatsteam dit weekeinde in Groningen op de Noren behaalde, kon niet verhullen dat de Oranje klanten er niet zo gunstig voorstaan voor de internationale kampioenschappen. Oranje moest in alle vier de individuele klassementen een Noor laten voorgaan. Ronduit een tegenvaller was het feit dat Hilbert van der Duim onder moest doen voor de Noorse coming-man Rolf Falk- Larssen. Bij de dames was alleen Ria Visser, die een nationaal record op de vijf kilometer reed, in staat Björn Eva Jensen behoorlijk partij te geven. Bij de sprinters bleek dat de Nederlanders nog lang niet op het niveau van Frode Rönning zitten. KORT voor het vertrek van de Nederlandse hockeyploeg naar de strijd om de wereldbeker in Bombay is bondscoach Wim van Heumen met grote tegenslag geconfronteerd geworden. Doelman Hermans (eerste keus) raakte dusdanig geblesseerd, dat een vervanger voor hem moest worden aangewezen. ER bestaat een kans, dat er een rijkssubsidie-regeling komt voor het verbouwen van grote leegstaande panden tot wooneenheden voor jongeren. Staatssecretaris Langedijk-de Jong maakt dit weekeinde bekend, dat het ministerie de mogelijkheden daartoe momenteel bestudeert.

de Stem | 1981 | | pagina 1