Vuurgevechten in steden gemeld Israëlische troepen paraat op Golanvlakte Politie zit met Willem de Zwijger" omhoog de 4in1 krant" Siervuurwerk wint, van lawaai REMINGTON* MICROSCREEN VEEL DODEN BIJ BOMAANSLAG BEIROET Topman van Dow Chemical bekent belastingfraude Man uit Koewacht vermist Grote bezwaren tegen loonmaatregel Ontvoering in Son in enige uren ten einde DE STEM Weinig kans voor bedrijf uitBreskens RK-gezin moet leerstellingen eerbiedigen Clubsin betaald voetbal onder curatele Willem Duijn terug op het rechte spoor Sluis y Poolse zwemmers zonder geld vast in Londen Acties bundelen Voedselkonvooi Zeelieden Totaal embargo EG blijft helpen Banken bezorgd EENTE BORSELE Kritiek op annexatie Merijntje WARSCHAU/ STOCKHOLM - Het verzet in Polen tegen de ingreep van de mi litairen neemt toe. Van Thijn en Zeevalking: Rampenbestrijding bij Volkerak niet belemmerd door competentiestrijd WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 VAN ZEELAND DESTIM BINNEN- BUITENLAND I, dat van R. Boon te Sluis sn om vergunning tot het woning aan de Burg. Aer- tet kadastrale perceel ge- 3. 87. met het vigerende bestem- Sluis". eft de raad van deze ge- i wijziging van het bestem eid voor het gebied waarin lelegen. n is hiermede wel in over hiermede zal de bouwver srleend nadat Gedeputeer en aanzien van het bouw een oezwaar hebben ver- 19 vari de Wet op de Ruim- 0, lid 8, van de Woningwet, gen van deze verklaringen sen 'eder in de gelegenheid smber 1981, gedurende 14 an ter gemeentesecretarie, 1, kennis te nemen en even- en gedurende deze termijn 3 kenbaar te maken. 1. ïeester en wethouders lis, P.M. Aselbergs, ïeester. je Broek, iris. waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje dan beslist in De Stem Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 Stem lezers en lezeressen pluizen week in week-uit r,,ae Kleintjos"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. illlllllllimilliiiliiillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllUlllllllllllllimillllllllllMlllllHllllllllllllllillllllUL Van onze correspondent ARNHEM/DELFT - Sier vuurwerk zal het dit jaar met oud en nieuw duide lijk winnen van alles wat knalt. Siervuurwerk zal dit jaar met zestig tot ze ventig procent duidelijk in de meerderheid zijn tegen alles wat knalt en ontploft. Het is duurder dan knal lend spul en varieert in prijs van twee tot twintig gulden. Elk jaar gebeuren er in ons land bijna 3000 onge lukken met vuurwerk waaraan een dokter of een llillilllllllllllllMlllltllllllllllllllllllllllllillllllllllltllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllIF. specialist te pas moeten komen, aldus het Veilig heidsinstituut. In bijna de helft van de gevallen gaat het om oogletsel. Morgen komt de minis terraad vermoedelijk met een verbod op hard knal lend vuurwerk, dat eerst nog door de Raad van Sta te moet worden goedge keurd voordat het - tegen de lente? - van kracht wordt. Maar ook oud-en-nieuw 1982 zal nauwelijks minder lawaaïg worden. Want in het voorstel van staatsse cretaris Ineke Lambers- Hacquebard wordt de grens waarboven vuur werk niet meer mêg ge legd bij 150 decibel. En dat is nog boven de geluids- grens van het meeste knal vuurwerk, dat op dit mo ment te koop is. Van onze correspondent TILBURG - Sinds gistermiddag zit de Til- burgse politie opgescheept met een eigen aardig geval. Het betreft een onbekende man, die vanaf het moment, dat hij door be- drijfsrechercheurs van V. en D. in Tilburg werd betrapt bij het stelen van twee panta lons (dinsdagmorgen), nog geen kik heeft gegeven. Verwoede pogingen van een groot aantal politie-ambtenaren op het hoofdbureau konden de man niet tot het verbreken van de stilte bewegen. Daarop heeft men de win keldief in arren moede maar opgesloten. De indruk bestaat bij de politie overigens dat de man uitstekend Nederlands verstaat omdat hij zonder mankeren maar wel in diepe stilte reageert op verzoeken als „gaat u zitten" en „loopt u even mee deze kant uit". De aangehoudene, die inmiddels in de wandelgangen van het politiebureau al de bijnaam „Willem de Zwijger" heeft gekre gen is ongeveer 1.75 meter lang, heeft een kalend voorhoofd en lang donker krullend haar. Verder is hij uitgerust met een snor en een baard. De man is gekleed in een leger- jack met capuchon, die hij voortdurend op houdt. Daaroverheen draagt hij een grijze poncho. Zijn leeftijd wordt geschat tussen de 25 en 30 jaar. POLEN IN VERZET LONDEN - Zonder geld om het eten en de hotel-reke ning te betalen verblijft de Poolse zwemploeg nog steeds in de Engelse hoofdstad Londen. De Poolse zwemmers namen afgelopen weekeinde deel aan de strijd om de Europacup en konden na het afkondigen van de noodtoestand in hun land niet naar huis vliegen. Het vliegverkeer naar Warschau werd namelijk gestaakt. Het Nederlandse Rode Kruis adviseert om de hulpacties voor Polen in het hele land te bundelen. Aanvankelijk wilde men de acties stoppen, maar daar is het Rode Kruis op teruggekomen. •Alle deelnemende vrachtwagens aan het voedselkonvooi voor Polen zijn al in Polen. Zowel de ANWB als Nederlandse transportondernemingen, die chauffeurs terugko mend uit Polen hebben ge sproken hebben dit bekend gemaakt. •Zesenveertig Poolse zee lieden hebben gisteren asiel gevraagd in Enge land. Ze weigerden terug te keren aan boord van hun Poolse schip. In Zwe den hebben twee Poolse zeelieden asiel gevraagd. •De Amerikaanse senaat heeft er dinsdag mee inge stemd, dat tegen de Sovjet- Unie een totaal handels embargo wordt ingsteld wanneer dat land troepen stuurt naar Polen. •De Europese gemeen schap zal de voedselhulp aan Polen blijven voort zetten. Dat voedsel wordt geleverd voor de helft van de prijs, maar zelfs dat kan Polen niet betalen. De EG verstrekt dan kredie ten. •De honderden banken in het westen, die vorderin gen op Polen hebben (bij elkaar zo'n 60 miljard gul den) vrezen, dat ze van dat geld weinig zullen terug zien. Veel banken willen hun vorderingen voor een deel afschrijven om zo voor belastingaftrek in aanmerking te komen. neentebestuur van Borsele aan het bepaalde in artikel jswet, ter openbare kennis december 1981geduren- eentesecretarie van Borse- op de afdeling ruimtelijke i ieder ter visie is neerga in genoemd artikel 80, mej tot onteigening ten nam? ;ele van een perceel grontt i Koningstraat te Kwaden- is aangegeven op de ter w teneinde de eigendom >e ijk ter realisering van net /adendamme 1973", 73s'" lit van 6 november 197J' surd door Gedeputeerde lij hun besluit van 9 apt11 12, 4e afd., bureau r.o.. verloop van de termijn ven belanghebbenden bij Borsele hun bezwaren -engen. gember 1981. d van A aentebestuur voornoem0' .G. van den Heuvel. Van onze correspondent Rob Simons JERUZALEM - De Syrische oorlogsverklaringen die ?a de Israëlische annexatie van de Golan-hoogvlakte tt.,?a!nascus werden afgelegd, worden volgens een öüitaire woordvoerder in Tel Aviv door het Israëli sche leger serieus genomen. De Israëlische troepen in gebied zijn in staat van paraatheid gebracht. vaÜ6 j besluit t°t inlijving G°lanhoogte heeft n vele kanten kritiek ge- i ,8"'> zowel uit landen in t Midden-Oosten, als uit <?»Jfestea Minister, Van der roei 2ag ,je Europese vj.e_ "«macht voor de Sinaï in 7jin gebracht. Intussen J er geen berichten over ^'angrijke Syrische troe- U k ^g'ngen op de Go- «n-hoogvlakte. STilburger De voormalige Israëlische opperbevelhebber Goer die de oppositionele Arbeiders partij in de Knesseth verte genwoordigt, heeft minister van Defensie Sharon ervan beschuldigd dat hij Israël naar een nieuwe oorlog voert. Israël heeft gisteren een propaganda-offensief ge opend om de annexatie van de Golan in de wereld te rechtvaardigen. Minister van Buitenlandse Zaken Shamir verklaarde dat Is raël bereid blijft zonder voorwaarden vooraf met Sy rië over vrede te onderhan delen. Ondanks de felle Egypti sche kritiek op de annexatie van de Golan, werd het autonomie-overleg gisteren in Tel Aviv gisteren gewoon voortgezet. De Egyptische minister van Toerisme is gisteren voor een officieel bezoek in Israël aangeko men. Van Egypte worden dan ook geen protest-maat regelen verwacht. Van onze redactie buitenland Steeds meer berichten be vestigen het groeiend aantal stakingen, bedrijfsbezettin gen en betogingen. Het leger zou daarop met geweld rea geren: in verschillende ste den zouden vuurgevechten tussen leger en bevolking hebben gewoed. De buitenlandsecretaris van de Zweedse academie van Wetenschappen heeft gisteren verklaard, dat hij berichten uit Polen had ont vangen, die spraken van vuurgevechten in Warschau (bij de tractorenfabriek Ur- sus, die door de arbeiders is bezet) en in de mijnstreken in het zuidoosten van Polen. Hij zei ook, dat er volgens zijn bronnen sprake is van een systematische campagne tegen (joodse) intellectuelen. Amerikaanse persbureaus zeggen te hebben vernomen, dat alle fabrieken in de westelijke steden Poznan en Wroclaw in staking zijn of worden bezet door leden van Solidariteit. In een door de BBC opgevangen uitzending van radio Warschau werd toegegeven dat het ook in Lodz (de tweede stad van het land) en in de mijnen van Katowice tot ongeregeldhe den was gekomen. Reizigers uit Polen maken melding van zeer druk mili tair verkeer en militaire controleposten langs de we gen. De Poolse autoriteiten zijn begonnen met het ver scherpen van de bewaking aan de 600 kilometer lange Oostzeekust, kennelijk om vluchtpogingen te verhinde- De vrije Poolse vakbewe ging Solidariteit doet een be roep op het buitenland „massale hulp en morele steun" te geven bij het be strijden van de staat van be leg. De acties van Solidari teit zouden worden gecoör dineerd vanuit de bezette scheepswerf Lenin in Gdansk, waar Lech Walesa de eerste stoot tot het stich ten van Solidariteit heeft ge geven. De stakingsleiders zullen aldus een officiële medede ling uit Polen in snelrecht moeten voorkomen. (ADVERTENTIE) Met 1 jaar garantie, ook op het scheerblad Remington Microscreen met het unieke 3-voudige scheersysteem. Verkrijgbaar bij: - Bergen op Zoom Mikro Breda; FavanRiel Made Fa Rovers Roosendaal, Mikro Van Konynenburgw.45 Ginnekenweg65 Antwerpsestraal52 Molenstraal89 Fa van de Poel Nispenstraal 11 Importeur: Beska Nederland b.v., Moeskampweg 20,5333 AW 's-Hertogenbosch. Tel 073 -216335. Van onze redactie buitenland BEIROET - Een bom aanslag op de Iraakse ambassade in Beiroet heeft zeker twintig do den en honderd gewon den geëist. Het „Iraakse bevrijdingsleger" heeft de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeëist. Volgens de po litie is een auto het am bassadeterrein opgere den. Toen bewakers het vuur openden ontplofte de auto. Het vijf verdie pingen hoge ambassa degebouw stortte in. (zie foto) In smeergeld-affaire Van een onzer verslaggevers MIDDDELBURG - Het 36- jarige hoofd van de afdeling vervoer en overslag bij Dow Chemical in Terneuzen, C.W. uit Axel, die wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen, heeft be kend 100.000 gulden inkom sten voor de belasting te hebben verzwegen. Hij blijft voorlopig ingesloten in het Rotterdamse Huis van Be- DEN HAAG - Het feit dat het Volkerak-sluizencom- plex zowel op het grondge bied van Willemstad als op dat van Fijnaart ligt, heeft in het verleden bij de be strijding van rampen niet tot complicaties geleid. Evenmin mag worden ver wacht, dat zulks in de toe komst het geval zal zijn. Dat antwoordt staatsse cretaris Van Leijenhorst (Binnenlandse Zaken) na mens „zijn" minister Van Thijn en diens collega Zee- valking (Verkeer en Water staat) op vragen van de WD-kamerleden Nijpels en Dees. Dit liberale duo stelde al eerder een reeks vragen over de organisatie van de rampenbestrijding in en om de Volkeraksluizen naar aanleiding van de bijna- ramp met de lekke binnen- vaarttanker Pauli, ander halve maand geleden. Volgens Van Leijenhorst is op intiatief van de ge meente Willemstad een „Ge coördineerd rampbestrij- dingsplan Volkeraksluizen en omliggende vaarwegen" opgesteld, dat de coördinatie van de feitelijke rampenbe strijding aan de comman dant van de regionale brandweer opdraagt. KOEWACHT - Sedert vorige week donderdagmorgen tien uur wordt de 36-jarige in de Nieuwe Karnemelkstraat 36 wonende Duitser Richard Horn vermist. De man, die met een Griekse vrouw getrouwd is, verkoopt Griekse artikelen en heeft in Nederland ongeveer 250 klanten, die hij regelmatig bezoekt. Hij vertrok donderdagmorgen in een blauwe Mazda, ken teken 04-TM-50. Hij zou vrijdagmorgen weer thuis zijn, maar sedert zijn vertrek is er niets meer over hem verno men. Hij zou klanten in Roosendaal en Dordrecht en omge ving bezoeken. Hom heeft een tenger postuur, bruine ogen, kortgeknipt grijs haar, draagt een bruine broek en een blauw-grijze coltertjas. Degenen, die inlichtingen kunnen verstrekken wordt verzocht contact op te nemen met de rijkspolitie te Axel, tel. 01155-1444 of met de politie in de eigen woonplaats. waring. Dit heeft de Middel burgse officier van justitie, mr. J. Daverschot, dinsdag meegedeeld. De verzwegen inkomsten zijn vermoedelijk afkomstig van steekpenningen die een of meer Zeeuwschvlaamse transportbedrijven C.W. in 1977 en 1978 hebben aange boden in ruil voor transpor topdrachten. Welke bedrij ven bij deze zaak betrokken zijn kon de officier van jus titie nog niet meedelen. „De vervoerswereld is wat dat betreft zeer nauw verwe ven", aldtis mr. Daverschot. Losse nummers 0,75 Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De fracties van CDA en D'66 in de Eer ste Kamer hebben minister Den Uyl gisteren nog geen fiat willen geven voor diens voorstel de wet, die de rege ring machtigt om in de lonen in te grijpen, met een jaar te verlengen. Desalniettemin wordt in Den Haag ver wacht, dat de Eerste Kamer met meerderheid toch ja zal zeggen tegen het voorstel: in feite omdat er geen alterna tief is. Het bestuur van de Stich ting van de Arbeid, het over legorgaan van de werkge vers- en werknemerscentra les vindt het onaanvaard baar, dat het kabinet op dit moment een loonmaatregel voor volgend jaar heeft ge troffen. Dit is in strijd met het belang van de nationale economie en met internatio nale arbeidsverdragen, al dus de stichting. De Industriebond FNV wil in de komende cao-onder- handelingen de gedeeltelijke loonmaatregel zoveel moge lijk negeren. Desnoods zal de vrijheid van onderhandelen tot voor de rechter worden uitgevochten, aldus de bond. Van onze correspondent SON - Opgewekt en volko men ongedeerd stapte gis teravond rond kwart voor acht de 12-jarige Manon Huybregts het politiebureau in Eindhoven binnen. Een ontvoering van bijna 6,5 uur was ten einde. Het doch tertje van de Brabantse aan nemer Huybregts uit Son was weer heelhuids „thuis". Aan de andere kant van de politiebalie stond de 42-jari- ge gehuwde Eindhovense stucadoor M.Hellings; de man die zich rond kwart voor twee in de middag bij de basisschool „De Bloktem- pel" als rechercheur had ge meld. De „pseudo-agent" vertelde toen de klasse-on derwijzer dat hij Manon naar het ziekenhuis moest brengen in verband met een ongeluk dat haar vader was overkomen. Korte tijd later ging hoofdonderwijzer R.Miltner eens bij de rijkspolitie in Son informeren wat er precies aan de hand was met de heer Huybregts. Op het politiebu reau wist men van niets. De dienstdoende wachtcom mandant moest zelfs zeggen dat enkele minuten daar voor toevallig de heer Huy bregts zelf met de politie had gebeld in verband met een persoonlijke zaak. Vervolg op pagina 3) DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND" Het nieuwe premie-kado voor Stem-abonees die een nieuwe abonee aanmelden Een super-dikke scheurkalender met 365 .afleveringen van bijzondere berichten Samengesteld uit \2l jaargangen van De Stem Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode/ Woonplaats Betaling j 53,35/kwartaal 17,89/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats Keuzegeschenk aankruisen s v p Scheurkalender 1982 Knijpkat Hobbymesje Parker Jotter 4-delige set wandbordjes bloemen/vogels Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911 Diepvries Breskens lijkt steeds ernstiger in de problemen te komen. De bank die beslag legde op de voorraden schat de kans op voortzetting van het bedrijf op minder dan 50 procent. Een triest vooruitzicht voorde 180 personeelsleden. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in een zogenaamde „apostolische exhortatie" de traditionele opvattingen van de Roomskatholieke kerk bekrachtigd. Nadrukkelijk verwerpt hij alle vormen van geboortebeperking (anti conceptie), en keert hij zich tegen het hertrouwen van gescheiden katholieken. Verder is in het stuk sprake van een verkeerde opvatting van de onafhankelijkheid van echtgenoten tegenover elkaar". Het gezin is de „huiskerk", de onvervangbare plaats waar de geloofsuitwisseling tussen ouderen en jongeren plaats vindt. Ongehuwd samenwonen dient voorkomen te worden. Niet iedereen in katholiek Nederland is met de uitspraken van de paus even gelukkig. Het bureau voor voorlichting en begeleiding bij seksualiteit en relatievorming neemt de woorden „onmenselijk" en onchristelijk in de mond. De KNVB heeft de clubs in het betaalde voetbal laten weten dat dit seizoen per vereniging nog één speler aangekocht zal mogen worden. Gezien de financiële situatie in de bedrijfstak voetbal geldt voor eventuele meerdere aankopen een totale stop. Op deze manier hoopt de voetbalbond het nog meer oplopen van de schuldenlast in het betaalde voetbal tegen te gaan. Zanger Willem Duijn, eens de helft van het duo Mouth en NcNeil, woont in een huurhuis en rijdt een bescheiden auto. Zijn leven is sober geworden na een rumoerig artiestenbestaan, waarin hij te keer ging „als een orkaan 1

de Stem | 1981 | | pagina 1