<LAAR Bezorgdheid om inlijving Golan-hoogte Enorme vertragingen doorslecht weer Poolse voorlopig op vrije voeten Poolse leger maakt bedrijfsbezettingen ongedaan Plan voor banen met steungeld Schadeclaim van driehonderd miljoen Politieke jongeren vast in Polen „de 4in1 krant VANDAAG IDenUyl gebruikt vakbeweging |als grabbelton Dales kondigt aan: Als Schelde ketelbouw kwijtraakt: Merijntje DE STEM Wim Koek heefteen nieuw jasje Politie smoort protest tegen Zuid-Afrika Nieuw kabinet in België Schapendonk voor miljoen mar België? Hilversum loopt niet warm voor Radio Delta slboek, iezen. of snel bij u >fd hebt swoon's ele plus- wat Aspa eer /ooru «verschillen dit stadium kkelingen anifesteren'. i nog kleine i voordoen'. onverhoopt iets - waardevols verloren? te koop! \Dienstenbonden: ^Raöio "ïjeurs bon v ^^dubuicin BONT WARSCHAU/BONN/WASHINGTON - Ge spannen, maar voorzichtig wacht de wereld af hoe de situatie in Polen zich ontwikkelt. Nederland Kohl vraagt vrijlating twee van Breda DINSDAG 1SDECEMBER 1981 VAN ZEELAND BINNEN- BUITENLAND kantoorpraktijk A l <>al dat dan even weten 3 een Kleintje m De Stem in een goede kans dat de eerlijke vinder éen van de vele •nduizenden Stem lezers is. regeimatig onze Kleintjes - Gevonden-Verloren naspeurt C DE STEM xoCbTS^. IKantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen i Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 5IRE in samenwerking met cipt are Taal bevorderen gj™ Van een onzer verslaggevers hoorn/den haag/ BREDA - De 36-jarige Poolse Theresa Budzyns- ka, die een nieuwe ver blijfsvergunning voor ons land had aange vraagd in verband met baar voorgenomen hu welijk met de Prinsen- beekse leraar L. Graan akker, is gistermorgen op vrije voeten gesteld. Dat gebeurde in het kader van een maatregel van staatssecretaris Scheltema (Justitie). De ze heeft gistermorgen be sloten alle beslissingen over aanvragen van Po len voor een verblijfsver gunning of politiek asiel voor onbepaalde tijd op te schorten in verband met de huidige situatie in Polen. Het is niet bekend hoe lang de beslissingen worden opgeschort. De staatssecretaris be paalde dat Polen, die in zogeheten 'vreemdelin genbewaring' zaten in afwachting van hun uit zetting, op vrije voeten moesten worden gesteld. Dat laatste gold voor twee Polen: Eén Pool, die in de Bijlmerbajes in Amsterdam zat en The-' resa Budzynska, die in het politiebureau van Hoorn zat. Ze was daar naar toe overgebracht nadat ze afgelopen woensdag in Prinsenbeek na haar on dertrouw met Graanak ker op verzoek van de politie in Hoorn was aan gehouden. Zoals gemeld heeft ze daarna donder dag als wanhoopsdaad in het politiebureau in Ter- heijden een aantal slaap pillen ingenomen. Vrij dagmorgen is ze, na in het Ignatius-ziekenhuis in Breda uit haar coma te zijn ontwaakt, toen naar Hoorn overgebracht. Vrijdagmiddag bepaalde de president van de rechtbank in Alkmaar in kort geding, dat Theresa Budzynska ons land moest verlaten. Gister morgen is ze op last van staatssecretaris Schelte ma op vrije voeten ge steld. (Door Rob Simons) [JERUZALEM - Het plotselinge besluit van de Israeli- Ische regering om de Golan-hoogvlakte bij Israël in te ■lijven heeft in het midden-Oosten felle reacties opge- froepen: inhoud van nummer 2: ntmoet Cees Schapen- izer analyseert Haarlem ;m van Hanegem over ek Arie Haan interviewt Taktisch bekeken van el meer uw tijdschriften- f4,95 of neem een er slechts 49,50 Stuur de bon in k' (zonder postzegel) i of bel nu 080-232203 Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT - Den Uyl ge bruikt de vakbeweging als grabbelton. Hij komt niet veel verder dan te graaien in [tie lonen en uitkeringen. Een «leid dat uitzicht biedt op |berstel is er niet. Dit zei voorzitter Freek pomasson gisteren op het Mecongres van de Dien stenbonden FNV. Hij lever- Je felle kritiek op het kabi netsbeleid en op minister Pen Uyl (Sociale Zaken en werkgelegenheid). Volgens Thomasson heeft jfc politiek zich de afgelopen Hereneenhalf jaar gedegra deerd tot een beschamende [Vertoning. „We hebben te maken met grote problemen fP sociaal-economisch ge- maar vanuit Den Haag pbben we niet veel te ver wachten." LThctmasson waarschuwde politiek niet de lonen en F Afkeringen aan te pak- |™n' »Wij hebben de buik vol I® fpmakzucht waarmee het Pfment de ondernemers e door ons betaalde bal toe- peelt" Hij meende dat de vinsten van de oliemaat- .■T'appijen moeten worden l'gePnkt, de kapitaalexport rn banden moet worden E en het zwarte geld- Lu m°et worden aange- JADVERTENTIE) Syrië heeft gevraagd om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties. Egypte noemt het Israëli sche besluit in strijd met de akkoorden van Camp Davis en een bedreiging van de vreedzame coëxistentie. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken „betreurt het besluit diep". De inderhaast bijeenge roepen kabinetszitting werd ten huize van premier Begin gehouden die 's ochtends uit het Hadassah-ziekenhuis was ontslagen waar hij we gens een dijbeenbreuk twee' weken werd verpleegd. De regering-Begin besloot una niem dat de Israëlische wet ten, rechtspraak en het Is raëlisch bestuur zonder uit stel op de Golan-hoogvlakte van kracht zullen zijn. Zit tend in een rolstoel aan de regeringstafel heeft Begin het wetsontwerp over de an nexatie van de Golan-hoog vlakte enkele uren na het kabinetsbesluit zelf in de Knesset ingediend. Uit vrees voor internationale druk op Israël stelde de regering gis teravond alles in het werk om het wetsontwerp in re cordtempo in drie lezingen binnen 24 uur door de Knes set aangenomen te krijgen. Het parlement heeft gister avond ook in derde lezing je gezegd tegen de annexatie. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - „Zolang er maar niet ge schoten wordt, maken wij ons niet zo ongerust". Do minee A. van der Stoel van de gereformeerde gemeen te uit Bergen op Zoom blijft vrij nuchter onder de wetenschap dat zijn doch ter Anne-Lize voorlopig Polen niet uit kan. De 26-jarige voorzitter van de JOVD-afdeling uit Bergen op Zoom maakt deel uit van een delegatie van politieke jongerenor ganisaties, die in het kader van het cultureel akkoord met Polen, vorige week een bezoek bracht aan het Oostblokland. Tot gister middag hoorde de familie van der Stoel taal noch te ken van haar dochter. Aan het begin van de avond kwam het bevrijdende be richt dat de delegatie in afwachting van het ver trek naar Nederland was ondergebracht in een hotel in Warschau. „Ze moeten er wel binnen blijven, maar met een officiële de legatie uit het buitenland zullen ze wel voorzichtig zijn", zo oppert de Bergse predikant, die hoopt dat zijn dochter morgen met ene van de twee toestellen uit Polen huiswaarts keert. In het gezelschap van Anne-Lize reizen on der meer leden van CDJA, jong-socialisten en PPR- jongeren. Zij bezochten Polen als buitenlandse werkgroep van het politiek jongerencontact en ont moetten er vertegenwoor digers van maatschappe lijke organisaties. Wereld wacht af Van een onzer verslaggevers BREDA - Midden- en Noord-Nederland zijn gisteren geteisterd door het slechte weer. Als gevolg van de daardoor ontstane problemen vooral in het treinver keer kreeg zuid-Neder land, waar het gister middag hard dooide, ook zijn deel in de moei lijkheden. Het treinver keer liep grote vertra gingen op, met name als gevolg van niet-wer- kende wissels op be langrijke verkeers knooppunten. Tussen Goes en Kruiningen was gistermorgen hele maal geen treinverkeer mogelijk door een de fecte bovenleiding. Ver moedelijk heeft een strooiwagen tegen een ieidingmast gereden. Gisteravond noemde de NS de vertragingen in de treinenloop rond om Utrecht nog steeds „een puinhoop". Door extra controles van de wissels op belangrijke knooppunten probeert de NS nu de overlast in de komende weken zo veel mogelijk te beper ken. De gladheid veroor zaakte tijdens de och tendspits op de Neder landse wegen een file van in totaal 160 kilo meter Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Staatssecreta ris Dales (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) wil over enkele maanden met concre te voorstellen komen over het gebruik van uitkerings- gelden voor het scheppen van banen. Daardoor zou het aantal uitkeringstrekkers teruglopen en worden uitke- ringsgelden in produktieve zin gebruikt, aldus gister avond de bewindsvrouwe voor de VARA-televisie. De staatssecretaris heeft thans een drietal projecten op het oog voor het stimule ren van de werkgelegenheid met uitkeringsgelden. In de eerste plaats het scheppen van leerlingplaatsen voor jeugdige werklozen. Elke onderneming die jonge werklozen in dienst neemt krijgt kosten vergoed met gelden uit de uitkering van diegene, wiens uitkering de ondernemer overbodig maakt door hem als leerling in dienst te nemen. Een tweede plan van de staatssecretaris is het finan cieren van uitbreidingsplan nen van ondernemingen met uitkeringsgelden, tenminste wanneer daarbij nieuwe ar beidsplaatsen geschapen worden. Een derde project is het subsidiëren van deeltijdba nen door een toeslag te ge ven op de salarissen van die genen, die bereid zijn een deeltijdbaan en dus inko mensachteruitgang te aan vaarden en daardoor plaats te maken voor werklozen. (ADVERTENTIE) q/ fiïtlMMHEIIER MICROFOONS HOOFDTELEFOONS DRAADLOZE HOOFDTELEFOONS KARNEMELKSTRAAT 10 BREDA TELEFOON 076-133772 Aan: ELF Antwoordnummer 700 6500 WC Nijmegen Ik wil een abonnement Elf voor 49,50 per jaar- m s code ts MferijtnhüisVermeulen ,ere genreen.niet duurder 1STQarlrt8tr. 17-19 Breda-centrum Poolse op vhje(rs)voeten t&msa Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Wanneer de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen na 1986 gedwongen wordt haar afdeling ketelbouw te slui ten omdat de grote ketel bouw in Hengelo wordt ge concentreerd en voor de ke telbouw niets in de plaats krijgt, ligt het in de lijn der verwachting dat De Schelde bij het Rijk een schadeclaim van tenminste driehonderd miljoen zal indienen. Dat zei ir. J. van Loosen, technisch directeur van De Schelde gisteren op een persbijeenkomst in Vlissin gen. De ketel- en apparaten bouw bij de KMS geeft op het ogenblik 630 man werk. Globaal neemt deze afdeling een kwart van de totale jaaromzet van de KMS (zes- honder miljoen) voor haar rekening. De directie van de Schelde blijft erbij, dat op dit moment geen beslissing moet worden genomen over de concentratie van de cen trale ketelbouw na 1986, een standpunt, dat overeenkomt met dat van de vaste com missie voor Economische Zaken van de Tweede Ka mer. Donderdag aanstaande zal de Kamer zich uitspre ken over de herstructure ringsplannen van minister Terlouw voor de centrale ketelbouw in Nederland. Naar het zich laat aanzien kan de bewindsman op grote weerstand uit de Kamer re kenen. Directeur Van Loosen: „Onze bereidheid om na 1986 mee te werken aan de door minister Terlouw gewenste concentratie van de grote ketelbouw in Hengelo hangt in sterke mate af van de ver nieuwingen die wij bij De Schelde kunnen bewerkstel ligen. Het is echter zeer moeilijk om vooruit te lopen op een toekomstige markt waarover je slechts vermoe dens hebt. Het kan een berg zijn, maar net zo goed ook een molshoop. Bovendien is het geen prettig idee om te werken met de hete adem van het verlies van onze ke telbouw in 1986 in je nek". Het commentaar van ir. J.J. Broodman, bedrijfsdi recteur ketel- en apparaten bouw bij De Schelde, is kort en krachtig. „Minister Ter louw zit er helemaal naast. Hij weet niet waarover hij praat als hij zegt dat bij De Schelde genoeg mogelijkhe den liggen om het verlies bij de ketelbouw op te vangen. Als wij opheffingsuitver koop van onze ketelbouw houden kost vervangende werkgelegenheid honderden miljoenen guldens. Op het ogenblik werkt de Schelde in de ketelsector goedkoper dan Stork Hengelo. Het is veel beter, ook voor Stork, dat de ketelbouw in Vlissin gen wordt geconcentreerd. Stork krijgt kan even' goed van de opdrachten die zij van ons krijgen blijven draaien." Van onze redactie buitenland Het westen keurt algemeen het inzetten van het leger om Solidariteit monddood te maken af, maar wil geen uitspraken doen, die de toestand in Polen verergeren. Er wordt op aangedrongen de bereikte hervormingen niet ongedaan te maken. Het oostblok beschouwt het uitroepen van de noodtoe stand in Polen al evenzeer als een interne aangelegen heid, maar staat er positief tegenover. Ondertussen is Polen na genoeg afgesloten van de rest van de wereld. Tele foonverkeer is onmogelijk. De telexverbindingen, ook van de persbureaus zijn af gesloten. De enige informa tie komt van toevallig opge vangen radio-uitzendingen. Die informatie duidt er op, dat de militaire raad in Po len met harde hand ingrijpt: bezettingen van staalfabrie ken worden door het leger ongedaan gemaakt, leden van Solidariteit, die pam fletten met stakingsoproe- pen verspreiden worden op gepakt. Er zouden 3000 vak bondsleiders zijn gearres teerd. Solidariteits-voorzit- ter Lech Walesa zou in een hotel zijn geïnterneerd. De indruk bestaat, dat aan de stakingsoproep van over gebleven Solidariteit-leiders niet algemeen gehoor is ge geven. Sommige bedrijven zijn bezet, maar van een al gemene staking is geen spra ke. „Het Poolse volk is ont redderd en bang", aldus uit spraken van Polen, die op het laatste moment nog naar het westen zijn gereisd. De Russische televisie heeft gezegd, dat de noodtoe stand de eerste stap is op de weg „om het drijven van an ti-socialistische krachten een halt toe te roepen." De NAVO ziet (nog) geen aanleiding een standpunt in te nemen. „Wij hebben de verzekering gekregen, dat de in Polen bereikte hervor mingen niet zullen worden terug gedraaid", aldus secre taris-generaal Luns. De NA VO is niet in verhoogde pa raatheid gebracht. Helmut Schmidt heeft „al le landen" opgeroepen zich niet te bemoeien met de gang van zaken in Polen. FNV en CNV hebben gis teren tijdens een demonstra tieve bijeenkomst in Am sterdam de noodtoestand in Polen veroordeeld. Mient- Jan Faber van het IKV noemde de ontwikkelingen in Polen teleurstellend: de vredesbeweging beschouwt het inzetten van het leger als een klap in het gezicht. Pax Christi protesteert tegen het gevangen zetten van vak bondsleiders. Minister Terlouw heeft in de Kamer gezegd, dat juist nu het Poolse volk alle steun nodig heeft: de handelska nalen moeten open blijven. Het konvooi Nederlandse vrachtwagens is inmiddels zonder problemen de grens met Polen gepasseerd. (Meer over Polen op pagina 5) BONN - Fractieleider Kohl van de CDU-fractie in de Duitse bondsdag vindt, dat Nederland moet overwegen om de twee Duitse oorlogs misdadigers die nog in Bre da gevangen zitten vrij te la ten. Hij heeft dit gezegd te gen de Nederlandse parle mentaire delegatie, die mo menteel in Bonn is. Delega tieleider Scholten (CDA) toonde zich in een persoon lijke reactie voorstander van vrijlating. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND tv Het nieuwe premie-kado voor Stem-abonees die een nieuwe abonee aanmelden Een super-dikke scheurkalender met 365 afleveringen van bijzondere berichten Samengesteld uit I2l jaargangen van De Stem Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen ?fïl?!iPWE'jÖêBÉ'ïfcE v iHBRBI - 1H85 Naam en voorletters Adres Postcode/Woonplaats Betaling 53,35/kwartdal J 17,89/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats Keuzegeschenk aankruisen svp Scheurkalender 1982 Knijpkat Hobbymesje Parker lot ter 4-delige set wandbordjes bloemen/vogels Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911. Wim Koek, een van de weinige werknemers in ons land die wordt betaald om tijdens kantoor-uren Even Uit Te Blazen, is in een nieuw jasje gestoken. Pagina Twee heeft een grote opknap-beurt gekregen. De pagina ziet er anders uit en er staan ook nieuwe zaken op. Zo staat er voortaan rechts bovenaan een rubriek die Mensen heet. Vandaag met prinses Diana, premier Begin en Nobelprijswinnaar Sacharov. En, voor zijn fans misschien wel de leukste verrassing, fotograaf Johan van Gurp heeft de meer dan zes jaar oude foto van Wim vervangen door een nieuw portret. Snel even kijken dus. Een groep van 75 demonstranten probeerde in Goes het optreden van een blank Zuid-Afrikaans jeugdkoor te verhinderen. De demonstratie werd niet op prijs gesteld. Met hardhandig optreden lukte het de politie de demonstranten uit de zaal te verwijderen. De ordehandhavers kregen daarvoor een applaus van het publiek. Formateur Martens is erin geslaagd de Belgische Liberalen en zijn eigen Christen-democraten tot elkaar te brengen. Deze week presenteert hij de nieuwe ploeg, de vijfde in zijn politieke loopbaan. MVV-spits Cees Schapendonk gaat naar alle waarschijnlijkheid spoedig voetballen voor het Belgische Standard Luik. De club is bereid een miljoen gulden voor hem neer te tellen. MVV kan dat geld erg goed gebruiken, want de financiële positie van de club is weinig rooskleurig. De plannen om tot een gezamenlijke Belgisch- Nederlandse zender te komen worden door de omroepen in Hilversum niet van harte gesteund. Ze voelen veel meer voor een Hilversum 5 en vragen zich af of er wel behoefte is aan de Belgisch- Nederlandse onderneming Radio Delta.

de Stem | 1981 | | pagina 1