Modder en stank in Sas van Gent Vredesmarsen in Oost en West-Europa Vonnis lokt actie van agenten uit Werkloze jongere mag „nuttig werk" niet meer weigeren 00K HEFFING OP LAWAAI VOOR LPG Uitlatingen Van der Stee vallen slecht Eigen bijdrage welzijnswerk gaat niet door de4in1krant" INDAG VDAG SHOW L. v.d. BORN Oo& DE STEM Cruyff zorgt voor kassucces Pfaffdoor kopstoot geveld Kandidaten periodetitel in de fout Rebellie bij schaatsers Kombrink: meer mankracht bij belastingdienst Militair manifest in Spanje DUITSLAND 3 HILVERSUM 4 DATSUH w Vandaag gesprek over schade na dijkbreuk Boekarest: 300.000 betogers Boekarest hamburg - op veel piaat- sen in Oost- en West-Europa is dit weekeinde gedemonstreerd tegen de kernbewapening. De grootste betoging was in de Roemeense hoofd rad Boekarest, waar president en partijleider Ceaucescu Amerika en Rusland opriep hun ^mbewapening te verminderen. Merijntje Moskou zegt steun toe aan Poolse top Na veroordeling Amsterdamse hoofdagent DEN HAAG - PvdA en D'66 willen ophelde ring van het kabinet over de uitlatingen van minister Van der Stee (Financiën), dat voor hem een ontkoppeling van minimumlonen en uitkeringen niet meer taboe is als er verder bezuinigd moet worden. Furieus Staatssecretaris De Boer: In ruil voor uitkering Advies aan staatssecretaris Protest van Gent tegen Terneuzen MAANDAG 7 DECEMBER19fc VANDAAG BINNEN- BUITENLAND .g om zo af en lig gerecht te Wlna Born T2 PAGINA GIDS 1 apitool, nieuwsfeitenbeschou- Imie: schaken voor beginners Journaal voor slechthorenden schooltijd taal de beer We moeten weer leren bo-1 planten, documentaire )p verzoek, geliefde geestelijke liieën Sport 1, met o.a. de voetbal- lo-uitslagen pershoek, kijkers zelf aan het t op het spoor, serie met kijkers, t en kunstenaars |eht, wekelijks kunstmagazine straat |o Sport 2 Igetallentrekking haal ramiek, afl. Spanje en de NAVO auten bedenktijd ^vallen, de groeiende Ameri- se overlevingsbeweging. Sa-1 Itelling: Cherry Duyns ■tieren, literaire discussie o.l.v. |us-schrijver H.A. Gomperts v, actualiteiten uit het Binnen-1 (tuis A'dam laai Journaal voor slechthorenden tri re tri 13.15 Chronik der Woche J Fragen zur Zeit 13.40 A us meiner Akten- mappe 14.10 Löwenzahn, kinder programma 14.40 Journaal 14.45 Dankeschön 14.50 Treffpunkt Studio, gevarieerd programma 15.50 EK Formatiedansen 17.00 Journaal 17.02 Die Sport-reportage 18.00 Tagebuch, aus der evangelischen Welt 18.15 Lou Grant, dagbla dredactieserie, afl.: Streik 18.58 ZDF - Ihr Program ma 19.00 Journaal 19.10 Bonner Perspekti- ven, parlementaire ru briek 19.30 Das Traumschiff, Duitse serie 20.30 Journaal Sport 20.45 My fair lady, Ameri kaanse speelfilm van George Cukor, met o.a. Audrey Hepburn en Rex Harrisson 23.25 Journaal 9.00 Telekolleg aktuell 9.25 Telekolleg II 16.30 Ihre Heimat - unsere Heimat 17.30 Sehen statt horen 18.00 Marco, tekenfilmse rie 18.30 Kultur und Wissen schaft: Kopfball 19.00 Rockpalast, met Bitchband No. 1, Lili Drop, Malaria, The Auxpairs 19.45 Sport im Westen 19.55 Journal 3 20.00 Journaal 20.15 Unser kleiner Planet, afl. 9: „De Derde Wereld is hier" 21.00 Auslandsstudio 21.45 Gesucht - gefunden 22.30 Show des Auslands: Mireille Mathieu IV, gas ten o.a. Alain Delon en Charles Aznavour 23.40 Journaal 8.25 ter- 9.30 ON: 0.45 lere in.... jzer. ang >cu- >OR NE- ;nst. ïws. len- nuz. ang. De >0.00 zal ver- D.S.: (2, geld aal- (1). aal- show. 8.30 AVRO's Sportpartra- ma junior. 9.02 Juist op f: 10.02 Muziek mozaiek. J ;*\n 11.02 Het zondagse gezicht va I de VARA op drie. 13.02 Dub°?» lisjes. TROS: 14.02 (S) De Eur<r parade. 16.02 Ferry's gou" ouwe club. NOS: 17.02 De Nau nale Hitparade. 19.02 NO!S-J 20.03 Radio Thuisland. 21.02 Demo. 23.02 Walhalla-W phonie X. NOS: 8.00 Nws. 8.05 Vader -- 9.00 Musica Religiosa. 10V" het Nederlands Concertp^ fa l 11.00 Fur Elise. 13.00 N^l-Urt Opera-matinee. 14,15 o0tter- I op de zondagmiddag: £ri,eSt: dams Philharmoniscn ^Mova. klass. MUZ. 16.00 MUsica i EO: 20.00 Orgelbespeling- fa Van U wil ik zingen. /Lr- «n 11 Bijbel open. 21.20 Adagio- x M-wereldwijd. jacob. 50 ANWB - occasions - alle merken Spinveld 37 - Breda - Tel. 076-223166 DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 OH Van onze correspondent SAS VAN GENT - B en W van de Zeeuwse gemeente Sas van Gent hebben van daag in een gesprek met de directie van de Suiker Unie over de schade die afvalwater van de fabriek gisteren in Sas aanrichtte. In dat gesprek zal duide lijk moeten worden wie verantwoordelijk is voor de schade. Aan de hand van grondmonsters zal be keken worden hoe groot de schade voor het milieu is. Gisterochtend rond kwart over tien begaf een dijk rond een afvalwater bassin van de Suiker Unie het. Als gevolg daarvan stroomde, door een gat van twee bij anderhalve meter, in korte tijd drie miljoen liter stinkend bezinkwater door de straten van Sas van Gent. De stroom vernielde eerst een complex volks tuintjes. Het personeel van de Suiker Unie legde in korte tijd een nooddijk aan, terwijl met zandzak ken het gat in de oude dijk werd gedicht. Met man en macht werd gewerkt aan het dichten van het gat in de dijk van het bassin, dat al goeddeels leeooelopen is. Spoorlijn en volkstuintjes onder water. De vele toe schouwers leverden ook problemen op. Om de stank te bedwin gen voegde de Suiker Unie chloorbleekloog toe aan het water. Mede als gevolg daarvan werd de eige naars van de volkstuinen afgeraden iets van hun teelt te gebruiken. Een groot deel van het stinken de water stroomde overi gens snel weg via het be drijf sriool. Een spoor lijntje bij de fabriek raak te onder een laag stinken de modder. De NS zal van daag de schade opnemen. Over de oorzaak van de dijkbreuk was gisteren niets met zekerheid te zeg gen. Het ongeluk heeft vol gens de Suiker Unie-direc tie geen gevolg voor de campagne. Alleen de aan voer van bieten zal enige tijd gestremd zijn, omdat de weegbrug bij de fabriek onder een dikke laag mod der kwam te liggen. Voor veel dagjesmensen was de dijkbreuk een „uitje". De politie moest enige tijd het gebied afzetten. Ce demonstratie in Boe- west vormde het hoogte punt van een campgane te- oorlog en kernwapens, die oen maand geleden door Ceaucescu was gelanceerd. lr «epen zo'n 300.000 Roeme en mee. Ceaucescu riep alle j 'Uropese landen op mee te *erken aan het terugdrin- ®n van de kernwapens in sHtopa. De jongeren worden 't bos ingestuurd In de Zwitserse hoofdstad Bern eisten 30.000 betogers onmiddellijke ontwapening. In Hamburg protesteerden tussen de 15.000 en 30.000 Westduitsers tegen het plaatsen van Amerikaanse middellange-afstands raket ten in de Bondsrepubliek. In Ulm en Heilbron protesteer den rond de 20.000 mensen tegen de komst van die kernraketten. In de Deense hoofdstad Kopenhagen gingen 20.000 betogers de straat op. Ook in andere Deense steden werd tegen de kernbewapening gedemonstreerd. In Athene gingen duizen den Grieken de straat op voor een vredesmars. Ge pleit werd voor een kernwa pen vrije Balkan, tegen de Navo en voor het verdwij nen van Navobases uit Grie kenland. Deze betoging had een sterk anti-Amerikaans karakter. WARSCHAU - De Sovjet- Unie heeft gisteren in een boodschap aan de Poolse partijtop zijn onvoorwaar delijke steun toegezegd aan dat land. Polen wordt een „onver brekelijke schakel" genoemd in het Oostblok. De Sovjet- booschap dient waarschijn lijk om druk uit te oefenen op met name de vrije vak bond Solidariteit. Die stu deert op grootscheepse sta kingen uit protest tegen de ontruiming verleden week van een brandweerkazerne. Van onze redactie binnenland DEN HAAG/ AMSTER DAM - Politieagenten in Amsterdam en Den Haag en een vakbond hebben dit weekend woedend gerea geerd op de veroordeling van een Amsterdamse hoofd agent verleden week. Deze agent kreeg een jaar cel om dat hij een vrouw had dood geschoten, die hem bedreigd had. Vanmorgen gaan de Am sterdamse agenten in plaats van werken discussiëren- over drie eisen, waaraan de regering moet voldoen. Be halve een betere werksfeer eisen de Amsterdamse agen ten meer geld. Komt het ka binet niet over de brug dan zullen er harde acties wor den gevoerd. De stemming in het Amsterdamse korps is volgens een woordvoerder van Algemene Nederlandse Politie Vereniging (ANPV) "explosief". Het hoofdbestuur van de ANPV (1200 leden) vindt dat de veroordeling nergens op lijkt. In telegrammen aan de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken wijst het hoofdbestuur erop dat de straf is opgelegd voor een beoordelingsfout in een werksituatie waarmee elke politieambtenaar dagelijks kan worden geconfronteerd. Een groot aantal dienst doende agenten in Amster dam ging zaterdag zonder dienstpistool op pad, om op die manier te protesteren te gen de rechterlijke uit spraak. Kort na het middag uur beëindigden de agenten hun actie. Dit gebeurde na een gesprek met de plaats vervangend hoofdcommis saris De Rhoodes. Ook in Den Haag protes teerden agenten tegen de veroordeling. De nachtploeg ging niet aan het werk, maar hield een discussie. Na an derhalf uur hervatten ze de dienst. In een verklaring zeggen de agenten dat het onderscheid tussen „dood slag en een fatale beoorde lingsfout" is komen te ver vallen. Volgens hen is het werk van de agent sterk be moeilijkt door de uitspraak. De leiding van het Haagse politiecorps liet na de actie weten dat het niet op de weg ligt van de politie om het vonnis van de Amsterdamse rechtbank aan te vechten. Nieuwe tijdbom onder kabinet Van onze parlementaire redactie PvdA-fractievoorzitter Wim Meijer zél vandaag het kabinet op het matje roepen via schriftelijke vragen. D'66 zal de minister tijdens het debat over het financiële be leid voor volgend jaar aan de tand voelen. Ook de CDA- Tweede Kamerfractie is on gelukkig met de uitspraken van de minister. De vakbe weging wil duidelijkheid over dit punt, voordat woensdag de sociale part ners verder praten over het sociaal-economische beleid voor 1982. CDA-staatssecre- taris De Boer (CRM) en zijn PvdA-collega Kombrink (Financiën) verweten Van der Stee te handelen in strijd met het regeerakkoord. Daarin staat dat de koppe ling heilig is. Van der Stee verklaarde eerder voor de tv, dat de ontkoppeling voor hem niet langer onbespro ken kan blijven als er meer bezuinigd zou moeten wor den. De overheid kreeg ver leden week nog enkele forse tegenvallers te verwerken. PvdA-fractievoorzitter Meijer reageerde zaterdag in het Vara-programma In de Rooie Haan furieus op de uitlatingen van Van der Stee. Hij raadde het CDA aan een andere minister voor Van der Stee te zoeken, als die zich niet zou houden aan het regeerakkoord. In schriftelijke vragen zal hij van vice-premier Den Uyl, die het kabinet leidt nu Van Agt het ziekenhuis ingaat, een uitspraak op dit punt eisen. Meijer maakte duide lijk dat zijn partij een derge lijk beleid niet zou kunnen steunen. Ook kritiek was er van fi nancieel expert Engwirda van D'66. Hij noemde de uit latingen van de minister „erg onzorgvuldig". Hij zal opheldering vragen aan de minister. Zijn collega van het CDA Van Amelsvoort vindt dat er principieel „niet aan de koppeling mag wor den getornd". Van Amels voort en Engwirda menen dat de overheid nog wel an dere mogelijkheden heeft om te bezuinigen. Ook bin nen de vakbeweging werd scherpe kritiek geuit. Er wordt van die kant getwij feld aan het nut van verdere onderhandelingen binnen de Stichting van de Arbeid over het economische beleid van het kabinet. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De plannen voor het invoeren van een eigen bijdrage voor het maatschappelijk werk is de finitief van de baan. Dat liet staatssecretaris De Boer (CRM) zaterdag we ten. Ook de voorgenomen contributieheffing van 16- jarigen en ouder voor het bi bliotheekwerk gaat niet door. DEN HAAG - Een werkloze jongere tussen de 18 en de 23 jaar verliest zijn uitkering als hij weigert een maatsch appelijk nuttige taak te aan vaarden. Dat heeft staatsse cretaris Hans de Boer (CRM) zaterdag voor de radio ge zegd. Hij vulde daarmee een eerdere uitspraak van mi nister Van der Louw aan. Volgens De Boer zal vol gend jaar maart in een be leidsplan een duidelijker omschrijving van het begrip „passende arbeid" gégeven worden. Dat betekent niet, volgens De Boer, dat elk maatschappelijk zinvolle baan, zoals werk in ver pleeghuizen, bejaardenzorg of werk in het natuurbehoud aanvaard moet worden door een werkloze jongere. Dat werk moet passen in de op leiding van de jongere. Het idee zal uitgebreid worden besproken met de sociale partners. Naar de overtuiging van De Boer is er binnen vijf jaar via dit soort projekten voor 9000 mensen een baan, waarvan zeker 5000 arbeids plaatsen blijvend is. Dat werk zal vooral ontstaan bij het inhalen van achterstan den in het onderhoud van natuurmonumenten en in het goed bijhouden daarvan. In het kader van het banen plan voor volgend jaar van minister Den Uyl heeft De Boer een claim voor 1000 ba nen ingediend in deze sector. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Centrale Raad voor de Milieuhygiëne wil een heitdng op LPG, om daarmee maatregelen tegen lawaai overlast door auto's te betalen. Dat staat in een ontwerp-ad- vies voor staatssecretaris Lambers (Milieu), dat deze week wordt vastgesteld. De Centrale Raad zegt in zijn advies dat een verhoging van de heffing op benzine (van 51 ct. per hectoliter naar 1,42 na 1 maart) ook moet gelden voor de LPG-rijders. Het aantal auto's dat op LPG rijdt, wordt door de raad geschat op 350.000 op de ruim 4 miljoen auto's die het land telt. De raad staat, blijkens zijn advies, wel achter het voornemen van de staatssecretaris om geluidhinder bij de bron aan te pakken. De maatregel zal er op neerkomen dat voor een auto die veel lawaai maakt een hogere heffing betaald moet worden dan voor een geluidsarme auto. llllllllllllllllllllillIlllflIlllilllllllifllllllillllllllllllllillllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIilll Van onze redactie binnenland TERNEUZEN - De Belgi sche gemeente Gent heeft bij rijkswaterstaat geprotes teerd tegen „beperkende maatregelen" van de ge meente Terneuzen. Die ge meente wil dat er een einde komt aan het transport door het Kanaal van Gent naar Terneuzen van auto-sche pen. Terneuzen kondigde die maatregel af nadat verleden week een aanvaring van een schip met een „klapbrug" voor enorme ravage zorgde. De havenautoriteiten van Terneuzen slaagden er dit weekend in de eerste veertig wachtende schepen, bestemd voor onder meer Gent, door te schutten. Dat was sinds dinsdag niet meer mogelijk. llllllllllllllllllllllllllllilllllUUIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllillllllllllilllllllllllllll DAGBLAD ^ÖR ZUIDWEST NEDERLAND Het nieuwe premie-kado voor Stem-abonees die een nieuwe abonee aanmelden. Een super-dikke scheurkalender met 365 i afleveringen van bijzondere berichten Samengesteld uit 121 jaargangen van De Stem Mei deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden én uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode/Woonplaats Betaling j 53,35/kwartaal 17,89/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEH GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats: Keuzegeschenk aankruisen s.v.p. Scheurkalender 1982 Knijpkat Hobbymesje Parker Jotter D 4-delige set wandbordjes bloemen/vogels Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911. Van die lob van Cruyff lig ik nog nachten wakker", verzuchtte Haarlem-doelman Edward Metgod na afloop van het duel tegen Ajax, waarin Cruyff na een afwezigheid van acht jaar bewees dat hij nog steeds tot de voetbalgrootmeesters moet worden gerekend. De nu 34- jarige vedette was er de oorzaak van dat De Meer met 26.000 toeschouwers (normaal 11.000), was gevuld. Een financiële meevaller voor Ajax maar ook voor Cruyff die op basis van recettedeling speelt. Hete tonelen speelden zich in het stadion van Anderlecht tijdens het duel van Anderlecht tegen Beveren. Jean Marie Pfaff moest na een kopstoot van Anderlecht- aanvaller Brylle met een hersenschuddding in het ziekenhuis worden opgenomen en Beveren routinier Wilfried van Moer werd voor de eerste maal in zijn carrière van het veld gestuurd. Fortuna SC en Telstar waren tot zondag de grote kanshebbers op de periodetitel in de eerste divisie. Fortuna verloor echter thuis met 0-1 van Cambuur en Telstar moest in Amsterdam(0- 2), zijn meerdere erkennen. Het Veniose WV wordt de lachende derde wanneer in de inhaalwedstrijd tegen Volendam een punt wordt gepakt. De nationale sprinttop heeft het aan de stok met de leiding van de schaatsbond. De sprinters willen niet langer met de aiirounders in een trainingskamp ondergebracht worden. Staatssecretaris Kombrink (Financiën) wil meer mankracht bij de belastingdienst voor fraudebestrijding en voor meer hulp bij het doen van belastingaangifte. In dat verband vindt hij invoering van een eigen fiscaal nummer voor iedere belastingplichtige het overwegen waard. Het feestvierende Spanje - de nieuwe grondwet is nu drie jaar van kracht - is gisteren opnieuw geconfronteerd met provocerende militairen. Honderd (onderofficieren presenteerden gisteren een manifest, waarin steun werd betuigd aan de samenzweerders die in februari van dit jaar een mislukte staatsgreep ondernamen.

de Stem | 1981 | | pagina 1