UITERSTE BOD ENKA: Vertrouwen van cardiologen in Klokkenberg 22; KOOP AVOND SENSATIE. Minister heeft 1,7 miljoen schuld aan Zeeuws waterschap Ik stelde alleen mijn rekening beschikbaar aan Nederlandse bankman Premier Van Agt voorlopig afwezig \REN: ME-ers schonen Walchers strand Rock 'n roll-veiling VANDAAG Voorbouw van pijlerdam nog mensen nodig MartSmeets mept de bal hard terug Pessimisme bij gesprek over centraal akkoord Ria Visser eerst naar Eindhoven ém II Te weinig vet ook niet goed Te veel watersport in Delta GARDENIERS: Tilburg se dood geschoten Merijntje HEMA WOENSDAG 2 DECEMBER 1Sc i VAN ZEELAND BlgMM BINNENLAND z w Meteen kleintje in DE STEM Noodkreet uit Breda „Accijns op sap voor Hero rampzalig" Ontslagen Regering: Spanje mag in NAVO Belgische verdachte wisseltruc: Natuur en Milieu: Kaïikerbestrij ding Ziekenhuizen gaan samenwerken De aannemingscombinatie Dosdouw, die de pijlerdam in de Oosterscheldemonding bouwt, heeft nog enkele tientallen hooggekwalificeerde medewerkers nodig voor onderhoud en bediening van meetapparatuur op schepen die bij de bouw gebruikt worden. Een eedere oproep leverde de combinatie 200 sollicitanten op. Dosdouw zoekt vervangend werk voor de 150 betonwerkers die volgend jaar extra zullen moeten afvloeien door een vertraging in de bouw. De snelste Nederlandse schaatsenrijdster van dit moment, Ria Visser, moet van de KNSB op 2 en 3 januari a.s. meedoen aan de nationale B-kampioenschappen in Eindhoven. Alleen dan kan zij zich plaatsen voor het A-kampioenschap een week later in Heerenveen. Ria laat de interland Noorwegen- Nederland schieten voor een trainingsweek in Inzeil. Na de kritiek op Mart Smeets is nu het woord aan de Studio Sport-presentator zelf. Smeets heeft het vooral begrepen op de nieuwe chef, Kees Boerhout, die incapabele mensen binnengehaald zou hebben en maakt zich zorgen over de oppervlakkigheid van het veelbekeken programma. Burgemeesters DE samenstelling van de Tweede Kamer mag niet be palend ziin bij het benoe mingenbeleid van burge meesters. Met dat standpunt botste het CDA gisteren met PvdA in de Kamer. De kleur van de gemeente moet bepa lend zijn, aldus het CDA, dat volgens de PvdA te veel bur gemeesters heeft. Van een onzer verslaggevers VEERE - De Zeeuwse ME-ers hebben de afgelopen twee dagen een ietwat ongewone oefening achter de rug. Moesten ze maandag nog in Veere op komen draven voor formatie- en afzetoefeningen, zoals het jargon van de Mobiele Eenheid de in de volksmond welbeken de marcheeroefeningen betitelt, gisteren moesten ze op het Walcherse strand op appèl komen. De 48 ME-ers moesten heel wat kilometertjes door het mulle zand sjouwen. Om deze noodzaak met iets nuttigs te combineren vond ME-commandant kapitein Eckhardt dat de Jongens" onderweg best wel eens het strand konden schonen van alle lege flessen en dode vogels. Aldus geschiedde. En na een vruchtbare strooptocht over de Walcherse stranden troffen de ME-ers elkaar met hun buit in het Kamphuis aan de Landschuurweg in Veere. De gevonden dode vogels zullen overigens worden onderzocht op de doodsoorzaak. Vandaag gaan overheid, werkgevers en werknemers rond de tafel zitten om het sociaal-economisch beleid voor het komend jaar te bespreken. Daar zal het bij blijven, want een centraal akkoord verwacht niemand. Ook niet minister Den Uyl, die komt praten met het mes van de loonmaatregel" op tafel. ke Sinterklaas-Tip den Van Maaren: de die iedereen past. uken als reservebril, dl of zelfs muziekbril. ige opberg-etui. se sterktes en voor die te geef is: f49,50 zen. 5370. «aki U nans, 1 W00K een dikke kans op succes Inderdaad een heel dikke omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen week uit in onze .Kleintjes "-kolommen kijkt of er iets gading bij staat Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. DE STEM kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Van onze correspondent yVAGENINGEN- Dat te vet eten niet zo best is voor de gezondheid weten we allé- paal. De kans op hart- en vaatziektes neemt toe naar mate meer vette hapjes naar binnen gewerkt worden. IHaar dat betekent niet auto matisch dat het zo weinig mogelijk eten van vet dan garant staat voor een gezond leven. Integendeel. Uit een on derzoek van de Wageningse jr. ing. J.H. (Tineke) Brus- saard blijkt dat bij mensen aie te weinig vet binnenkrij- gen - hoe raar het ook moge klinken - het vetgehalte van het bloed stijgt. Mevrouw Brussaard heeft drie jaar lang gekeken hoe jonge mensen reageren op een af gemeten hoeveelheid voedsel met een laag vetgehalte. De jonge vrijwilligers aten elke dag hun warme hap in een laboratorium en kregen ver der een zakje met eten mee naar huis. Geen frites, geen snoep, geen Chineesje. Wel veel boterhammen, veel aardappels en veel pudding en dat gedurende periodes van 8 en 16 weken. „Het bleek", aldus mevr. Brussaard, „dat het vetge halte van het bloed bij voe ding met een extreem laag vetgehalte hoger was dan bij voeding met een vetgehalte zoals de Voedingsraad advi seert. Te veel vet is slecht voor de gezondheid, maar te weinig vet is dat ook." i Losse nummers 0,75 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het rege ringsvoornemen om vruch tesappen met een accijns te belasten zal rampzalige ge volgen hebben voor de werkgelegenheid bij Hero Nederland NV. Dat stelt de Ondernemingsraad van dit Bredase bedrijf in een nood kreet aan de vaste kamer commissie voor Financiën. Een eerdere accijnsverho ging (in '72) kostte Hero al meer dan een kwart van de omzet. mijn heeft het waterscnap de bewindslieden - eerst Tuijnman, daarna Zeeval- king - per brief en telegram regelmatig aan hun belofte herinnerd, maar deze cor respondentie bleef onbeant woord. Ook gesprekken ble ven zonder resultaat. Direct na de watersnood ramp van '53 verhoogde het waterschap een aantal dij ken langs de Westerschelde tegen een rijks vergoeding van 80 procent. Door een reeks verwikkelingen is het waterschap voor bepaalde dijkvakken met instemming van GS van Zeeland tot een claim van 100 procent geko men. Dat betreft dijken van het voormalig waterschap Waarde, het voormalig wa terschap Ellewoutsdijk en het voormalig waterschap De Breede Watering bewes ten Yerseke. De minister weigerde een aanvullende uitkering, en het waterschap stelde een kroonberoep in. Drie jaar later had het de partement nog geen advies uitgebracht aan de Raad van State, en weer een jaar later bleken alle stukken zoek. De minister en het waterschap kwamen toen overeen, dat Verkeer en Waterstaat de vergoeding zou uitkeren als het waterschap zijn beroep zou intrekken. Eversdijk heeft een reeks vragen aan Zeevalking ge steld die erop zijn gericht, het verhaal zoals het water schap hem dat heeft verteld te verifiëren. Drie jaar salaris EIGEN NIEUWSDIENST BREDA - De raad van bestuur van het Enka- concern in Nederland is bereid de salarissen van de Enka-werknemers in Breda nog drie jaar door te betalen. De vakorganisaties en de centrale ondernemings raad (COR) moeten dan wel akkoord gaan met de sluiting van de vestiging in Breda en de komst van de snoep-fabrikant Van Melle naar het Enka-terrein Breda. De salarisdoorbetaling maakt deel uit van een uiterste aanbod dat Enka de vakorganisaties heeft ge daan in een overlegvergade ring die maandag tot in de nacht voort duurde. Met dit aanbod komt de raad van bestuur terug op eerdere weigeringen in de richting van de bonden om een inkomensgarantie te verlenen in welke vorm dan ook. „Het is een aanbod dat wij zeker met onze achterban zullen bespreken. Maar het is nog steeds niet wat we ge vraagd hebben," aldus Jan Schermer van de industrie bond FNV. Naast het salarisaanbod zal Enka het personeel van de textureerafdeling Breda niet voor 1 juli 1982 ontslaan. Het personeel van de spinne rij wordt niet voor 1 januari 1983 ontslagen. In totaal werken nu nog 560 mensen bij Enka. Enka verklaarde verder tegenover de vakor ganisaties te verwachten dat nieuwe bedrijven op het En ka terrein de komende twee jaar 850 arbeidsplaatsen mee zullen brengen. Dat aantal kan in enkele jaren nog uit groeien tot 1050. Zoals be kend komen deze arbeids plaatsen van Van Melle, CSM, Tollens en een nog niet met name bekend bedrijf. De vakorganisaties gaan met de laatste voorstellen van de raad van bestuur van Enka voor overleg naar hun leden. Vanavond vindt er een vergadering plaats van de FNV-leden in Breda. Tij dens die bijeenkomst wordt de beslissing genomen of Enka Breda van de FNV-le den wel of niet dicht mag met alle consequenties van dien. Ook de leden van de Unie BLHP vergaderen vanavond over de voorstel len van Enka. H. Becking van de Unie verklaarde gis teren dat deze vergadering DEN HAAG - De regering zal zich niet verzetten tegen toetreding van Spanje tot de NAVO. De toetreding van Spanje komt volgende week in de NAVO-ministerraad aan de orde. De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer rea geerde gisteren teleurgesteld op de beslissing van het ka binet: in het partijprogram ma van de PvdA staat, dat het aantal lidstaten van de NAVO niet moet worden uitgebreid. tot besluitvorming moet lei den. De COR van Enka komt 7 december met een eindad vies. Van onze correspondent GENT - Het onderzoek in de wisselaffaire, waarbij de Belgi sche staat zo'n 25 miljoen francs (anderhalf miljoen gulden) lichter is gemaakt zal zich volgens woordvoerders van de Gentse justitie meer en meer gaan toespitsen op Nederland. Een der verdachten in deze zaak, C.D. uit Oost-Eekloo, heeft verklaard zijn rekening bij een bank in het Nederlandse Sluis alleen maar beschikbaar te hebben gesteld aan een me dewerker van deze bank, die volgens de Belgische justitie vermoedelijk bij de transactie betrokken is. Hardnekkige geruchten willen dat de betrokken bank Slavenburg's Bank zou zijn. Een woordvoerder van het hoofdkantoor van deze bank in Rotterdam ver klaarde gisteren van niets te weten. Hij kon ook geen me dedeling doen of het inder daad om een rekening bij zijn bedrijf ging. „Daarmee zouden wij het bankgeheim schenden", zo meende hij. Hij ontkende dat de bank in tern reeds een onderzoek zou hebben ingesteld. Onbekend met de zaak is ook het Parket van de offi cier van justitie in Middel burg. Mr. R. Daverschot zei Van onze Haagse redactie UTRECHT/DEN HAAG - Het structuurschema openluchtrecreatie voor ziet in een veel te grote uitbreiding van de water sport in het Deltagebied. Die groei is strijdig met vroegere regeringsvoorne mens die nu in uitvoering zijn, om miljarden uit te trekken om het Oosterschel- demilieu zo ongerept moge lijk te houden. Dat is de voorlopige reactie van de stichting Natuur en Milieu op deze „groene nota". Op 31 december sluit de inspraak- termijn voor die groene no ta's. alleen uit de kranten van de ze zaak gehoord te hebben, maar dat op zijn Parket nog geen Belgisch verzoek om medewerking aan het on derzoek in deze wisselaffaire was binnen gekomen. Het misbruikmaken van de verschillende wisselkoer sen dateert al van septem ber. Toen de fraudeurs nat tigheid voelden hebben ze nog via een tweede fictieve handelstransactie met een Zwitserse zakenman ge tracht de schijn te redden. Het Belgisch-Luxemburgs wisselinstituut had de bank rekening van de man in Bel gië al geblokkeerd toen van uit Genève voor een waarde van 250 miljoen Belgische francs werd overgeschreven. Toch slaagde hij erin het geld terug naar een Neder landse bank over te schrij ven. Het bedrag dat aange wend werd voor de wissel operaties zou zich dus in een Nederlandse bank bevinden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het water schap Noord- en Zuid Beve land in Goes wacht al gerui me tijd op een bedrag van 1,7 miljoen dat de minister van Verkeer en Waterstaat het waterschap schuldig is. On danks herhaalde toezeggin gen hebben de achtereenvol gende bewindslieden het geld nog steeds niet uitge keerd. Volgens het Zeeuwse CDA-kamerlid Huib Evers- dijk, die een reeks vragen over dit onderwerp heeft ge steld, is het bedrag op 20 maart vorig jaar toegezegd. Het geld zou toen binnen drie maanden worden uitbe taald. Na afloop van die ter- Van een onzer verslaggevers BREDA/TILBURG - De ziekenhuizen in Breda, Oos terhout, Raamsdonksveer, Den Bosch, Tilburg, Boxtel, Waalwijk en het Dr. Ber nard Verbeeteninstituut in Tilburg gaan samenwerken op het gebied van de kan kerbestrijding. Het samenwerkingsver band - er bestaan er al ver schillende in Nederland - streeft er naar om de uitwis seling van gegevens over kankerpatiënten tussen spe cialisten van de verschillen de ziekenhuizen doeltreffen der te laten verlopen. Daar toe zal ook een registratie systeem worden opgezet. Van onze redactie buitenland LONDEN - Piano's van Beatles John Lennon en Paul McCartney, een brief van Buddy Holly, een auto van overleden Led Zeppelin-muzikant John Bonham, zeldzame handopnamen van Jimi Hendrix en borst beelden van Elvis Presley vormen een onderdeel van in totaal 800 voorwerpen, die op 's wereld eerste rock- and-roll-veiling te koop worden aangeboden. Dat ge beurt 22 december bij veilinghuis Sotheby in Londen. EIGEN NIEUWSDIENST DEN HAAG - Het Bredase hartchirurgisch centrum De Klokkenberg heeft het vertrouwen van een groot aantal cardiologen verworven. Dat kan afgeleid wor den uit het verwijzingspatroon, aldus minister Gar deniers (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) in een notitie over de open hartchirurgie voor de vaste Tweede Kamercommissie van Volksgezondheid. De patiënten voor De Klokkenberg komen vooral uit de zuidelijke provincies: de belangrijkste doorverwij zende ziekenhuizen zijn Ig natius in Breda, Diaconessen in Eindhoven, Elisabeth en Maria in Tilburg en De We ver in Heerlen. Voorts ko men patiënten voor De Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Van Agt zal vanaf begin volgende week de leiding van het kabinet gedurende enige tijd overla ten aan vice-premier Den Uyl. De premier heeft besloten zich te laten opnemen in het zie kenhuis voor een lichte chirurgische ingreep. Hij heeft al ge ruime tijd last van spataderen in het been. Aansluitend aan de operatie wil de premier enkele weken vakantie nemen. Verwacht wordt dat hij anderhalve maand uit de running zal zijn. Gedurende die periode zal Den Uyl als eerste vice- premier de leiding van het kabinet hebben, daarin in voor komende gevallen bijgestaan door de tweede vice-premier Terlouw. Klokkenberg uit Den Bosch, Roermond, Delft, Den Haag, Amersfoort en Zwolle. Op dit moment heeft De Klokkenberg, volgens de mi nister, een gemiddelde wachttijd van twee a drie maanden en een wachtlijst van 160 patiënten. Mevrouw Gardeniers schrijft in 1981 500 operaties in De Klokken berg te verwachten en i 1982 ongeveer 600. In 1983 zouden dat er 750 kunnen zijn. Uit de notitie blijkt dat de Nederlandse Vereniging voor Cardiologen overweegt een beperking van het aan tal opleidingsplaatsen voor cardiologen in te stellen. Thans studeren per jaar on geveer 20 cardiologen af. Per jaar komen er 10 hartchirur gen gereed: de minister vraagt zich af of dat er ook niet teveel zijn. Uit de jongste cijfers blijkt dat niet meer stijgt. Het streven is nog steeds gericht op 6500 open hartoperaties per jaar in Nederland: in 1980 zijn er ruim 4600 open hartoperaties verricht. Volgens de OR van Hero zullen de nieuwe beleids voornemens van de regering tot ontslagen leiden, precies zoals dat in '72 het geval was. De kamer zou er juist aan doen de accijnsplannen te blokkeren en in plaats daar van een minimale verhoging van het BTW-tarief te sug gereren, aldus de OR van Hero. Van onze correspondent TILBURG - De 28-jarige Marianne de Rooij uit Til burg is in de nacht van maandag op dinsdag in de bossen bij het Belgische Poppel doodgeschoten. De 28-jarige Tilburger F.W., die lot aan het afgelopen week einde met haar samenwoon de, heeft zich gemeld bij de politie in Tiiburg en heeft bekend zeker tien schoten op baar te hebben afgevuurd. Het tweetal woonde al ge ruime tijd samen. Hoewel het niet erg goed ging tussen de man en de vrouw werd toch besloten een bungalow te huren op de camping Pul- derbos. Afgelopen weekein de had de vrouw de relatie verbroken. W. trok zich dit 20 aan, dat overmatig veel medicijnen slikte. In het zie kenhuis werd hij behandeld. Maandag is hij uit het zie kenhuis naar de bungalow gereden en trof daar behalve tijn vriendin ook haar broer en zwager aan. Hij loste tien schoten: de twee mannen *erden in arm en been ge bakt, de vrouw werd dode- Jik getroffen. De dader is daarna naar zijn broer in venlo gereden. Gistermor gen heeft hij zich bij de poli tie in Tilburg gemeld. Een team van acht rechercheurs stelt samen met de rijks- Jacht van Poppel een on- derzoek in. (ADVERTENTIE) Accijns op sap? Is dat lekker? Alléén vanavond: "■Heiige dopsleutelset. Ver- aardigd van chroom-vanadium '«Met 6-kanüge verchroom- e en gepolijste doppen en geborgen m ev'9e metalen '«•29:75" r Cli

de Stem | 1981 | | pagina 1