19, 16?! 39. ?n. Vara weert leerling yan katholieke journalistenschool VLUCHTPOGING Scheldewerknemers: "We zijn op het offerblok gelegd" Hebt u gisteravond Julia ook zo bewonderd? Ohago Giro 1111.222 ■fSV VAKBOND MILITAIREN ZIEDEND Shirley in spanning 4? Ruzies hartcentrum kostten ruim anderhalf miljoen „de 4in1 krant" JL DE STEM VANDAAG Hulst wil geen kernwapens Rechtzaak tegen Uniser- top begonnen EG ruziet in Londen Grote problemen bij vaststellen data profkoersen Meisje met het rode haar" voor Oscar ingezonden ar 'ns 'n kerstboom. Begin wil met Saoedische koning praten Merijntje Frankrijk Italië Denemarken DEKLOKKENBERG: Personeel strijdlustig Als 't schoon moet beldanhago 045-719466. De schoon makers van Nederland. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND ftUvl EVEN TIJD OR: TE LEZEN? Verge°t dan niet de Kleintjes" door te Er staat vast iets nemen. van i r gading bij. Ook vandaag -X DE STEM kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Poster hout/Rcysendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Surolamp. Je moet per slotl toch kunnen zien hoe je inpakt Diverse kleuren. logeljjke prijs klieder- en knutselblad met lekkere felle kleuren: (gelijke prijs raaf maak je gelukkig met zo'n fotoraam van aluminium. Goud, zilver, rood of zwart afgebiesd. Fbrmaat 70 x 100 cm. Onmogelijke prijs >y-tafel met een at je helemaal^ let onder gelakt )gen (gelijke prijs le-gijs van een opbergkist Beuken triplex 88x41x4 5 cm. j Onmogelijke pnji COBUS. De kleine tembrandt kan hierop naai' ies maken. Blad van hard 12 december slaat het daar in [tjonge, verse kerstboompjes (kompi s kunnen gehuurd worden voor ere 5 gulden en als je het boompje te kriig je een tientje terug. ■ens twee toegangskaarten vooi nc u-Feest in de Flevohof op lOjanuan ffie met gebak!). 00 uur donderdag 1 00 uur vrijdag 10.00- EOOuj 00 uur zaterdag 8.00-1 ril n: )t 9 uur. Van een oneer verslaggevers TILBURG HILVERSUM Op de Academie voor journalistiek in Tilburg is beroering ontstaan door de afwijzing van student Rolf je Wit voor een stage plaats bij de afdeling Ac tualiteit van de Vara. De Wit zou afgewezen zijn vanwege de katholieke signatuur van de Tilburg- se academie. Rolf de Wit: „Er zou binnen de Vara een discussie gaande zijn over de vraag of studenten van een rooms-katholieke school wel of niet toegela ten moeten worden voor een stageplaats. Die dis cussie moet ik afwachten". Op de scholen voor jour nalistiek is het gebruik dat tweedejaars studenten stages bij de media doorlo pen. De verdeling van sta geplaatsen voor de omroep wordt centraal gecoördi neerd door de NOS. "Het duurde lang voordat ik iets van de NOS hoorde. Daar om ben ik zelf naar de Va- mm ra gestapt. Mogelijk kon dat de zaak bespoedigen. In Hilversum heb ik een gesprek gehad met Nico Haasbroek, hoofd van de afdeling actualiteit. Dins dag werd ik door hem ge beld met de boodschap dat ik niet kan komen omdat ik op een school van ka tholieke signatuur zit", zegt Rolf de Wit. Volgens de Vara ligt de zaak iets anders. Kees Driehuis, adjunct-hoof d van de afdeling actualiteit: "Vorige vrijdag hadden we de wekelijkse vergadering met alle leden van ons team. We hadden toen nogal wat haast omdat de verslaggeving over de vre desmars in Amsterdam voorbereid moest worden. Nico Haasbroek bracht toen het verzoek van Rolf de Wit ter sprake. We von den dat hij de normale weg moest bewandelen. Via de NOS dus". •Lees verder op pagina 3. Leger blijft met CS-gas oefenen Van onze redactie buitenland CROSBY - Shirley Williams, kandidaat van de So ciaal-Democratische Partij in Engeland, wist na mid dernacht nog steeds niet of zij wel of niet was gekozen tot lid van het Lagerhuis voor het district Crosby bij Liverpool. Volgens alle opiniepeilingen zou zij de La gerhuiszetel met forse voorsprong op haar Conserva tieve concurrent veroveren. De partij bezet in net Lagerhuis 23 zetels, maar die komen allemaal van "overlopers" van La- tour (22) en de Conservatie ven (1). De SDP werkt samen met de Liberale Partij. Als de ontwikkeling, zoals gisteren in Crosby in gang is gezet, doorgaat kun nen de SPD en de liberalen bij algemene verkiezingen de absolute meerderheid in het Lagerhuis veroveren. Die verkiezingen zijn overi gens pas over twee jaar. •'"n onze redactie buitenland PARIjs - De Israëlische premier Menachem Begin met de Saoedische ko- ">n8 Khaled gaan praten ver vrede, mits deze duide- M maakt dat het Saoedi- e vredesplan van kroon- Pruis Fahd niet de vernieti- oudtVan staat Israel in~ rdeed deze opzienba rre mededeling in een "reaggesprek voor de Fran- seWevisie. "Jet plan-Fahd voor vrede «mi Midden-Oosten is zo den ï0r Westeuropese lan- hi»u ^°°r gematigde Ara van 'anden positief ont- Vara: Hoe bestaat 't De Franse oud-minister Po- niatowski heeft gisteren ge tuigd in de zaak De Broglie. Dat was een politicus, die in 1976 is vermoord. Van de moord liepen lijnen naar de partij waartoe Poniatowski en ex-president Giscard. De ex-minister zei gisteren dat de beschuldiging dat hij op de hoogte was van het moordplan ongegrond was. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De legerleiding is niet van plan het gebruik van het omstreden CS-gas bij mi litaire oefeningen te beperken. Terwijl de ministers Van Thijn (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie) de Tweede Ka mer hebben toegezegd de toepassing van dit "rellen-gas" door de politie tot het uiterste te zullen beperken ziet het ministerie van Defen sie geen enkele aanleiding om dat voorbeeld te volgen. Grote groepen militairen worden dagelijks bij gas masker-testen geconfron teerd met CS-gas. "Die oefe ningen zijn volkomen veilig en staan onder controle van deskundigen. Er is geen re den om daarvan nu voortaan af te zien", aldus een defen sie-woordvoerder. De ministers Van Thijn en De Ruiter hebben het parle ment beloofd dat een onder zoek zal worden ingesteld naar de mogelijk schadelijke effecten van het CS-gas, dat nog onlangs bij de acties in Dodewaard in grote hoe veelheden werd gebruikt. Totdat de resultaten van het onderzoek bekend zijn zal het CS-gas - zowel bij de bestrijding van rellen als bij oefeningen - zoveel mogelijk worden geweerd, aldus de ministers. Dat de legerleiding deson danks de oefeningen met CS-gas voortzet stuit op groot verzet van de van de FACOM, met 13.000 leden verreweg de grootste vakor ganisatie van militairen. FACOM-secretaris Visser spreekt van "stuitende arro gantie" bij de Defensietop. "De verontrusting moet niet worden onderschat. We zul len de zaak zeker aankaar ten bij staatssecretaris Van Houwelingen", zegt hij. Ir, Amerika is momenteel een campagne gaande te gen illegaal in het land verblijvende Haitiaanse vluch telingen. Op het vliegveld van Miami stond gisteren een vliegtuig klaar met aan boord 125 vluchtelingen, die overgebracht zouden worden naar een kamp in Fort Allen op Puerto Rico. Enkele van hen kwamen in opstand tegen hun ge dwongen vertrek en wisten de deur van het toestel te forceren. Slechts één van hen wist uit het toestel te springen (foto), maar werd even later gearresteerd. Een rechtbank in de Ita liaanse stad Milaan heeft gisteren 19 leden van de ter reurorganisatie Rode Briga des veroordeeld tot gevange nisstraffen van drie tot 24 jaar. Twee leden, die gezien worden als de leiders van de groep, kregen 22 jaar cel. Denemarken heeft gisteren een DDR-spion vrijgelaten en aan West-Duitsland overgedragen. De spion zal onderdeel uitmaken van een grote uitwisseling van spionnen die tussen de beide landen in gang is gezet Van een onzer verslaggeefsters BREDA - De vele conflicten rond de Bredase hartkli- niek, die resulteerden in het vertrek van de hartchi rurgen Van der Schaar en Beddermann, hebben net eigen vermogen van De Klokkenberg met meer dan de helft teruggebracht. De moeilijkheden zijn de Klokkenberg uiteindelijk komen te staan op een schadepost van 1,6 miljoen gul den. Dat blijkt uit de jaarcijfers 1979/1980. Op de ba lans is het eigen vermogen met 1,6 miljoen gulden te ruggebracht tot 1,09 miljoen gulden. In die 1,6 miljoen zit onder meer de gouden hand drukken voor Van der Schaar en Beddermann. Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven heeft ge steld dat de extra uitgaven als gevolg van de conflic ten in De Klokkenberg niet mogen drukken op de ver- pleegprijzen. De Klokkenberg heeft zich hierbij mor rend neergelegd. VLISSINGEN - Het besluit van minister Terlouw (Economische Zaken) om de ketelbouw in Nederland na 1985 definitief bij Stork-Hengelo te concentreren is bij de werknemers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen in het verkeerde keelgat ge schoten. Men vindt dat De Schelde in Vlissingen door de direc tie van Rijn-Schelde-Verol- me (De Schelde is daar on derdeel van) op het offerblok is gelegd. Dit om de positie van het RSV-concern in het overleg met de overheid overeind te houden. Piet Veen, secretaris van de ondernemingsraad, zegt dat de sfeer behalve gedrukt toch ook zeer strijdlustig is. "We zijn als Scheldewerkne mers niet bereid om een be drijf, dat nu al honderd jaar bestaat en kans ziet om winst te maken kapot te la ten maken". De Schelde moet in de plannen van de minister na 1985 de zelf ver gaarde kennis over de ketel- bouw bij Stork inleveren. En daar staat, aldus Piet Veen, niets tegenover. Het personeel van De Schelde zal vanmiddag om twee uur door de directie en de voorzitter van de onder nemingsraad worden inge licht. Onze parlementaire re dacteur voegt daar het vol gende aan toe: ook bij de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken is het plan van Terlouw niet bij ster enthousiast ontvangen. Voordat zijn plannen in werkelijkheid omgezet kun nen worden zal de minister nog de nodige opheldering moeten verschaffen. De Ka mercommissie zal de ko mende weken door middel van hoorzittingen, een mon deling overleg en mogelijk Kamerdebat de minister het (ADVERTENTIES) vuur nog na aan de schenen leggen. Hoewel vreugde heerste over het veiligstellen van de werkgelegenheid in de grote ketelbouw tot 1986-1987 zo wel bij Stork in Hengelo als bij De Schelde, repten velen van het "zwarte gat" dat na die tijd valt. Minister Terlouw verde digde zich door te stellen, dat nu eindelijk besluiten over de grote ketelbouw genomen moesten worden na tien jaar aarzelen. Lees verder in De Stem van Zeeland. Maar aan bewondering alléén hebben de Julia's in de massa steden van de Derde Wereld niet veel. Hago Nederland B.V. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen Almelo - Lelystad - Apeldoorn Eindhoven - Maastricht - Heerlen. 8 Stichting Mensen in Nood Hekellaan 6, tel. 073 -14 45 44, 5211 LX 's-Hertogenbosch. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND De Hulster gemeenteraad heeft vrijwel unaniem besloten niet mee te werken aan plaatsing van kernwapens op het grondgebied van de gemeente. In een motie spreekt de raad zich uit tegen het bestaan en de aanmaak van alle kernwapens op de wereld. Gisteren is voor de rechtbank in Breda het Uniser-proces begonnen. De zitting verliep bepaald niet gladjes. Zo zijn de verhoren van de vijf verdachten uitgesteld tot volgende week woensdag. Die dag zullen ook de 59 getuigen decharge worden gehoord. De EG-top in Londen verloopt, zoals verwacht, in een ruzie achtige sfeer. Nederland weigerde gisteren zijn medewerking aan een Engels voorstel, dat inhoudt dat de andere EG-iidstaten meer betalen aan de EG om de Engelsen te ontzien. Van Agt beet stevig van zich af in Londen. Er ontstaan grote problemen ais op 12 december tijdens de jaarlijkse kalendervergadering de data van de profkoersen direct na de Tour de France van volgend jaar moeten worden vastgesteld. Nu al is duidelijk dat heel wat organisaties een datum in de eerste week na de Tour willen hebben. Grootse "slachtoffer" wordt waarschijnlijk de Acht van Chaam, die wel eens in de laatste week van de Tour zou kunnen vallen in plaats van in de week direct daarna. "Jlt Vlet deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode/Woonplaats: Betaling:-53,35/kwartaal 17,89/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door: Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: Keuzegeschenk aankruisen s v p. 4-delige set wandbordjes bloemen/vogels Scheurkalender 1982 Knijpkat Hobbymesje Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911. Parker Jotter De fiim Het meisje met het rode haar" van Ben Verbong dingt mee naar een nominatie voor Oscars, de hoogste filmonderscheidingen in Amerika. De film wordt rond kerstmis in Los Angeles, Chicago en New York uitgebracht. De film- produktiemaatschappij The Movies heeft dit gisteren meegedeeld.

de Stem | 1981 | | pagina 1