Molens op Neeltje Jans model voor plan-Lievense pikt Kamer later antwoord Prins Claus moet getuigen iot: Energoproject Oosterschelde kleinschaliger? „de 4in1 krant" Geld maakt zéér gelukkig Sfeermakers op straat Merijntje Touwtrekken om rechten op Beatie-sonas Kostprijs Borsselse kernenergie dertig procent omhoog Mogelijk gratis heroïne voor Zeeuwse verslaafden DE STEM 1982 Functioneren kerncentrale in gevaar PvdA houdt vast aan eigen motie over kernwapens Aandrang op Shell om te investeren MORGEN IN Uniserhad eerder bekend kunnen zijn Tortelduiven teisteren Sas van Gent e citroenen, ks 2.5( °VRIESWINKELTJE >onders, 'S van mager rundvlees, 2.9! [appelblokjes, ®®®1 Q( 50 gram 2A5 iklare kroketten, 70 gram of m, 20 gram ;veld erwtensoep, aar, ter 2S5 4.7! 2.5! Spaarbekken Van Agt kwaad over „opvallende onwelwillendheidvan D'66 Belg leeft na uur hartstilstand Hypotheek rente omlaag hoevelaken - De nv Protest tegen mogelijke uitbreiding ganzejacht PvdA ongerust over „explosieve stijgifig In proces Oltmans tegen Staat Winsten in VS bijna helemaal naar olieconcerns „telegrafisch weerbericht" scheur ir4»|«,*J;2r VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 KMI VAN ZEELAND BINNEN- BUITENLAND BINNENLAND m De artikelen in deze adver- tie kunt u in alle AH winkels jen, behalve de artikelen waar ine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen jen in AH winkels waar één va cijfertjes op de deur staat. Reklameprijzen gelden van iderdag 19 november t/m zate 21 november a.s. jrtijvoordeel: Zolang de voor- id strekt. Stern-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ..Kleintjes-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. DE STEM - Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/RoosendaaHTeirieuzetVVlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Drie zéér gelukkige mensen bij elkaar. Het zijn de 53-jarige New Yorkse electricien Low Eisenberg met zijn moeder en zijn vrouw. De man heeft alleen de hoofdprijs in 's werelds grootste loterij gewonnen: 12,5 miljoen gulden. Toen Lou op zijn loterijbriefje zag, dat hij de zes cijfers goed had kon hij het aanvankelijk niet geloven: hij heeft veertien keer het loterijbureau gebeld met de vraag of er geen vergissing was gemaakt. Een deel van het bedrag zal hem ineens worden uitbe- taald, de rest krijgt hij in twintig jaarlijkse parten. EIGEN NIEUWSDIENST DEN HAAG DELBURG MID- - De kans is groot dat de regering binnenkort het plan-Lievense (energie uit wind en water) in de Ooster- scheldemond op kleine schaal gaat uitproberen. Het tweede kabinet Van Agt ziet best perspectief in het zogenaamde Energo project op het werkeiland Neeltje Jans. Maar wel zullen de projectdeelne mers (Deltadienst Rijks waterstaat, Energie-on derzoek Centrum Neder land en NV PZEM) naar een goedkoper planopzet moeten zoeken. Naar verluidt vindt met name Terlouw (Economi sche Zaken) dat het project ook met minder dan 185 miljoen - het bedrag dat nu voor uitvoering in het Energorapport wordt ge noemd - kan worden ge realiseerd. Het Energoproject, dat al van ouder datum is dan het plan-Lievense, wordt volgens de verschillende projectdeelnemers geen Markermeer-in-het-klein, maar wel is het nadrukke lijk de bedoeling, ervarin gen die in het Zeeuwse worden opgedaan, bij de (eventuele) uitvoering van het veel ambitieuzer pro ject van de Bredase inge nieur Lievense te gebrui ken. Belangrijk is in het Energoproject vooral de vraag, hoe de met molens en water opgewekte ener gie rendabel in het net kan worden ingepast op mo menten dat de vraag naar elektriciteit gering is. Voor het antwoord op die vraag heeft de regering meer be langstelling dan voor een praktische proefneming met de winning van elek triciteit uit wind- en wa terkracht. Volgens een woordvoer der van het ECN uit Den Haag is ook in het plan- Lievense de opslagfunctie van het spaarbekken in het Markermeer een be langrijk onderdeel van het project. Een woordvoerder van de PZEM noemde als ener- gie-opslagmogelij kheid het gebruik van boilers, maar die methode is fi nancieel niet aantrekke lijk. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Zonder daar vooraf het kabinet in te kennen heeft premier Van Agt gisteravond geweigerd mee te werken aan de voortzetting van het kamerde bat over de regeringsverklaring. Het debat wordt nu vanmiddag voortgezet. De NOS zal via Nederland 2 het debat rechtstreeks op de televisie (13.00 u.) uitzen- De premier was kwaad over de kritiek - van met na me D'66 - op zijn optreden in de Kamer en beriep zich op tijdgebrek. In een brief aan BRUSSEL - Een 52-jarige uit het Belgische Geraards- bergen is na een hartstil stand van ruim een uur nog steeds in leven. De man had thuis een hartaanval gekre gen. Toen de dokter arriveerde constateerde hij de dood; desalniettemin paste de arts veertig minuten lang hart massage toe, waarna de zie kenwagen arriveerde. In het dekenhuis werd de hart massage voortgezet. Na ze ventig minuten kwam de "dode" weer tot leven. In medische kringen spreekt men van een mirakel. Van onze redactie binnenland Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft haar hypo- meektarieven gisteren met procent verlaagd. Het Bouwfonds berekent thans rente van 12,7 procent ®°or een hypotheek voor vijf War vast met gemeentege- 'antie en 12,9 procent voor "melfde hypotheek zonder gemeentegarantie. De ande re banken beraden zich nog vereen daling van de rente. Van Agt: Wee 66 Kamervoorzitter Dolman verweet hij D'66- fractielei der Brinkhorst en de finan ciële woordvoerder Engwir- da „opvallende onwelwil lendheid". Van de kant van de rege ringsfracties PvdA en D'66 en van de zijde van klein links en klein rechts kreeg Van Agt gisterochtend en -middag nogal fors aange zette kritiek. Hem werd lauwheid, vaagheid en af standelijkheid, gebrek aan wellevendheid, schuldig blijven van antwoord op ve le vragen en beschouwingen verweten. Al tijdens het debat werd duidelijk dat de premier zich hierdoor danig in de wiek geschoten voelde. CDA-frac- tieleider Lubbers die zag hoe de premier door de woorden van Brinkhorst en Engwirda verstrakte probeerde de zaak nog te redden. Hij vroeg Engwirda naar de po litieke zin vpn diens uitla tingen. (Vervolg op pagina Binnen land) Het donkert steeds vroeger. En gelijk daarmee wor den de feestverlichtingen aangebracht en ontstoken: sfeermakers in de volgens velen gezelligste tijd van het jaar. BREDA - De Stichting Kri tisch Faunabeheer is van plan de jacht op wilde gan zen daadwerkelijk in het veld te verstoren als de mi nister van Landbouw deze diersoort niet beter be schermt. De stichting verwacht dat de overheid gehoor zal geven aan de aandrang vanuit ja gers- en landbouwkringen om de ganzenjacht uit te breiden. Volgens de stichting zijn de adviseurs en onder- zoekinstanties van de minis ter in overgrote meerderheid jagersgezind. Dat zou ook gelden voor de Directie Fau nabeheer en voor de Jacht- raad. De stichting pleit voor een onderzoek door het on afhankelijk Rijksinsituut voor Natuurbeheer naar vermeende landbouwschade door ganzen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De kostprijs van nucleaire energie uit de; kerncentrale in Borssele komt volgend jaar per kilo wattuur ruim dertig procent hoger te liggen dan in 1980. Dat blijkt uit een nieuwe be rekening van de PvdA Tweede Kamerfractie, die in een reeks schriftelijke vra gen haar verontrusting over deze „explosieve prijsstij ging" tot uitdrukking heeft gebracht. Uit de begrotingen voor '81 en '82 van de NV Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maat schappij leiden de kamerle den Zijlstra, Van der Hek en De Waart af, dat de kosten voor nucleaire brandstof in de periode '79 - '82 nagenoeg zullen verdubbelen. Van de ministers Terlouw (Econo mische Zaken), Den Uyl (So ciale Zaken en Werkgele genheid) en Lambers (Mi lieu) willen de drie socialis tische kamerleden weten, wat de oorzaken zijn van de ze kostenstijging. De betrokken bewindslie den vragen zij te bevestigen dat als gevolg van een en an der de kosten van elektrici teitsopwekking in de Bors selse centrale van 4,44 cent per kilowattuur in '80 tot 5,95 cent in '82 stijgen. Tevens zullen zij moeten aangeven hoe deze cijfers zich verhou den tot de prognoses voor de ontwikkeling van de kilo- wattuurprijs zoals die bij de bouw van de centrale zijn opgesteld. (Vervolg op pagina 1 Stem van Zeeland) Van onze redactie buitenland LONDEN - Ongeveer een jaar na de moord op ex-Beatle John Lennon is een verbitterde strijd ontstaan om de rechten op de songs van de Beatles. Lennons weduwe, Yoko Ono, en ex-Beatle Paul McCartney probe ren met miljoenenoffer tes de muziekfirma Northern Songs in Lon den in bezit te krijgen, die de rechten op de Beatle-hits heeft. Mccartney, zo ver luidde donderdag in Londen, heeft 25 mil joen pond sterling voor Northern Songs gebo den. Hoe groot de offer te van Yoko Ono is, is niet bekend, maar zij kan ver gaan, want de nalatenschap van Len non alleen al wordt op ongeveer 200 mij oen pond sterling geschat. Deskundigen schat ten dat wanneer 25 mil joen pond sterling wordt betaald voor Northern Songs dat be drag er in tien jaar uit is. Geen popgroep heeft namelijk zoveel hits ge maakt als de Beatles. Twaalf jaar na de ont binding van de groep worden de platen nog in de hele wereld gespeeld en is er een aanhouden de stroom geld aan rechten. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllli Van een onzer verslaggevers I MIDDELBURG - Het is noodzakelijk om alle mo- gelijkheden te onderzoe- ken om de verslaafden aan drugs uit de criminele sfeer te halen. Het gecon- E troleerd en gratis ver- E strekken van heroïne aan verslaafden zou hier een mogelijkheid kunnen zijn. E Dit staat in het concept van het intergemeentelijk 1 beleidsplan „drughulpver- lening" van de gemeenten E Goes, Vlissingen en Mid- delburg. Deze drie Zeeuwse ge il meenten verwachten, dat door de sterke uitbreiding van het aantal drugsver- slaafden het voor de ge- E meenten onmogelijk is om flexibel en slagvaardig op te treden. De hulpverle- E ning is namelijk sterk ar- E beidsintensief en het ont- breekt de gemeenten aan middelen voor voldoende E hulpverleners. In Goes S wordt de hulpverlening uitgebreid, vanwege de sterke toename van het aantal hulpvragers in die E stad. Het ontbreken van een crisisopvang in het psy- E chiatrisch ziekenhuis Zee- land te Goes zou, zo staat in het beleidsplan, onaan- vaardbare gevolgen met zich mee kunnen brengen. Zeeland heeft één zoge naamd huiskamerproject voor de opvang van drugs verslaafden. Dat opvang centrum staat in Vlissin gen, maar door de grote geografische afstand schiet deze vorm van hulp verlening voor de verder afgelegen gebieden als bij voorbeeld Goes te kort, al dus het beleidsplan. Daar in wordt voorts gepleit voor een verregaande sa menwerking tussen de verschillen hulpverle ningsinstellingen, omdat deze ieder een autonoom karakter hebben en de me thodes van hulp verlenen onderling nogal afwijken. Het concept beleidsplan wordt dinsdag 24 novem ber door de betrokken ge meenten besproken. Deze bijeenkomst wordt in het stadhuis van Vlissingen gehouden en begint om 15.00 uur. nliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirF. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Prins Claus moet binnenkort in eigen persoon voor de Haagse rechtbank verschijnen als kroongetuige in een proces, dat de journalist Willem Oltmans tegen de staat heeft aangespannen. Dat heeft het Gerechtshof in Den Haag bepaald, nadat in een eerder stadium de rechtbank de getuigenis van Claus overbodig vond. Vol gens de raadsman van Olt mans, mr. H. M. Voetelink uit Amsterdam, is het de eerste keer in de Nederland se geschiedenis dat een lid van het Koninklijk Huis als getuige in een civiel proces wordt gehoord. Prins Claus, die in februa ri van dit jaar een ambtelij ke missie leidde tijdens een reis door India, wordt er door Oltmans van beticht hem als enig Nederlands journalist informatie te heb ben onthouden. Oltmans voelt zich door Claus en twee ambtenaren van (toen nog) minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) ach tergesteld, omdat Claus tij dens de reis wel journalisten uit India te woord stond. Na zijn terugkeer in Nederland stond Claus de tv-rubriek Brandpunt een interview toe. Volgens Voetelink is het feit dat een lid van het Ko ninklijk Huis getuige is voor de rechtbank even uniek als het feit, dat een lid van het Koninklijk Huis een ambte lijke missie leidt. „Dat brengt verplichtingen met zich mee. Claus is nu als ieder ander burger gehou den getuigenis af te leggen," aldus Voetelink, die wordt gesteuna door de NVJ, be roepsorganisatie van Neder landse journalisten. Van onze redactie buitenland WASHINGTON - Bijna 98 procent van de totale winst stijging, die de 500 grootste Amerikaanse ondernemin gen in 1979 en 1980 hebben gemaakt, is naar de grote oliemaatschappijen gegaan: 19,2 miljard van de 19,6 mil jard dollar. Het rendement op investe ringen in oliemaatschappij en bedroeg in genoemde pe riode 18,37 procent, ruim twee keer zoveel als in alle andere sectoren. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND U zult zich dat waarschijnlijk niet meer herinneren, of 't misschien niet eens hebben meegemaakt, maar op 8 februari 1915 was er een toenemende bewolking met later op de dag kans op regen en aanhoudende koude. Wedden dat er geen stik veranderd is als u op 8 februari 1982 zon weerbericht herleest in de scheurkalender van De Stem Het nieuwe premie-kado voor Stem-abonnees. Een bloemlezing in 365 afleveringen van bijzondere en bizarre berichten uit I2l jaar gangen van De $tem. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode Woonplaats Betaling j 53,35/kwartaal 17,89/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode Woonplaats Keuzegeschenk aankruisen svp. Scheurkalender 1982 Knijpkat Hobbymesje Parker lotter 4-deliae set wandbordjes bloemen/vogels Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar PZEM-functionaris: afwijzing door Borseie van opslaggebouw voor kernafval betekent dat het functioneren van de kerncentrale in gevaar komt. Sluiting van de centrale zal gevolgen hebben voor de Zeeuwse werkgelegenheid en economie. Ondanks aandrang van de zijde van het kabinet en de andere regeringspartijen handhaaft de PvdA een eigen motie, waarin stelling wordt genomen tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in West-Europa. Vanmiddag wordt in de Kamer over de motie, die weinig kans maakt, gestemd. Shell draait erg goed. Omzet en winst namen in de afgelopen maanden flink toe. Of er nu ook miljarden af kunnen voor investeringen, die Shell en Esso beloofd hebben omdat ze profiteren van de stijgende aardgasbaten is nu de vraag. De PvdA wil de oliereuzen dwingen als ze het niet vrijwillig doen. Het Uniser-schandaat kwam niet uit de lucht vallen. Er is sprake van een voorgeschiedenis. Een verschrikkelijk ongeluk, enkele jaren gelden, had ons ai wakker moeten schudden. Turkse tortels. Bij zo'n naam stel je je iets vertederends voor. In Sas van Gent weten ze echter wel beter. Daar veroorzaken deze duiven een ware plaag.

de Stem | 1981 | | pagina 1