Studentenstop pedagogische academies Een prachtig Juliana-muntenalbum voor nieuwe Amro spaarders. CNV verwerpt solidariteitsheffing Akties bij verdere aantasting inkomens Van Abbe-museum bezet I ietreiua Brandweer en nutsbedrijven maken huis onnodig duur VAKCENTRALE WIL AFSPRAKEN OVER INVESTERINGSLOON Nog geen antwoord op eis verhogen gasprijs tuinders UW PEN The Elephant DE STEM COMMENTAAR Ongeloofwaardig Minister vraagt uitstel: Amro Bank De bank waar je wat aan hebt. PAGINA 2 f-plNSPAG 10 NOVEMBER 1981 BINNENLAND1 >lder MINISTERIE OVERWEEGT: zieken Gesprek over afvloeiings regeling Ford TIEN JAAR VOOR DADERS TAXIMOORD PHILIPS- RADIO MET HAKENKRUIS Voorzitter NCHP: Sparen nu extra aantrekkelijk. Voor nieuwe Amro spaarders Voor Amro spaarders slechts Voor niet Amro spaarders BINNENLAND Olielozingen Roofmoord Ontslagen Neergestort Minister: Elk half jaar rapportage hartoperaties Raad voor Volkshuisvesting 3jin pJ1] DNC T22 PAGINA 2 is de Heath Lodge :hensteiner 1979, ir die vond ik matig een olieachtig itje, dat ook in de ak terug kwam. Pre- dezelfde ervaring ik met de New Hall telrebe 1979 van enwood Puleigh in ;x. Lekker was weer de Chilsdown Mül- Thurgau Reichen- ner 1976 van de Paget thers uit Sussex. Een al zachte, aromati- geur met een dito tak. Al signaleerde de 6 geen subtiel maar tamelijk ruw aroma. de toekomst zullen nog wel meer van En- se, Belgische en Ne- •landse wijnen horen. is men sinds kort zelfs de Nederlandse Flevo- lder met wijngaarden n het experimenteren. het daar lukt, is nog bekend. Men is er wel ribitieus. Want men ■rbouwt er niets minder de Chardonnaydruif- it is een meneer. In ankrijk wordt die on- r meer gebruikt voor urgogne en voor cham- gne. ïlig dier, 6 uniek, 7 Duitsland, 8 vogel, arde huid, 10 denk- 11 watervogel, 12 sprang, 13 schaap- 1, 14 eiland beho- >ij Italië, 15 Frans ed, 16 betalings- it3 91 'KON SI 'eqia fliaa6'JRBA8'uaJiv Z 'isjs i :Suissoxdo vendien uit zonder ge en andere vormen van sring. Hij was voor zijn vicht handhavende al lang aangesteld lat het buskruit werd vonden. Iiipperen, 5N-LEUR t zogenaamde Anti- stische Front, dat in se plaatsen als padde- ;n uit de grond schiet, it de rol van „openbare lager" in een soort van tribunaal te kunnen n, door andersdenken- roepen, zoals de OSL- tingen (oud-strijders en) als fascistisch of stoïde te kwalificeren, nede door de commu- n in het leven geroepen wordt o.a. gevormd een reeks van ultra- :e en linkse actiegroe- waarvan een deel zich ontziet met zgn. „harde s" hun eisen ingewil- te krijgen. Harde acties de gemeenschap veel kosten en veelal de in :rland langs dëmocrati- weg tot stand gekomen en overtreden. Deze pen voelen zich nu ge en om te waarschuwen i het in hun ogen opko- d fascisme, daarbij ge- ishalve voorbijgaande het onbetwistbare feit zij door hun (rode) fas- sch gedrag het politieke maatschappelijke kli- t in Nederland verzie- De pot verwijt de ketel hij zwart ziet is een be- Nederlands spreek- fd dat hierop terecht toepassing is. De inte- e in wat het zgn. anti- istische front aan leu- valse verdachtmakin- en kwalificaties aan ons s lanceert, hebben wij Je confrontatie met het e fascistische" optreden vel verloren. OSL-Stichtingen P.J.G.A. Ego, voorzitter Berkel en Rodenrijs AMSTERDAM - De vak bonden en de ondernemings raad van de Ford-fabriek in Amsterdam willen op korte termijn met de directie on derhandelen over een af vloeiingsregeling. Men heeft hiertoe besloten nu vaststaat dat de directie op 17 november surseillance van betaling zal aanvragen en omdat de ondernemings kamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft laten weten, dat de uitspraak van het onderzoek nog wel even op zich zal laten wachten. Minister Den Uyl (Sociale Zaken) is gevraagd geen ontslagvergunning te geven voordat er een sociaal plan is waar de bonden en de OR zich mee kunnen verenigen. MAASTRICHT - E.C. en P.P. zijn gistermorgen door de president van de Maas trichtse rechtbank, mr. Pijls, conform de eis tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Beide mannen dood den op 17 mei van dit jaar bij het woonwagencentrum in Heerlen taxichauffeur Ger Meeuwsen. De 22-jarige C. kreeg tien jaar. De 19-jarige P., die vol gens de officier van Justitie de dodelijke steken had toe gebracht, kreeg ook tien jaar onvoorwaardelijk en moet zich daarna ter beschikking stellen van de regering. gelijk te kunnen handhaven door kleinere klassen (23 leerlingen) en meer gerichte aandacht voor specifieke groepen leerlingen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen overweegt een studenten stop bij Pedagogische Academies en Opleidin gen voor Kleuterleidsters. Een dergelijk ingrijpende maatregel is, aldus het ministerie, wellicht noodzakelijk nu onderzoeken hebben aangetoond dat bijna de helft van het aantal mensen dat in 1980 aan die academies afstudeerde niet in het onderwijs aan de bak is gekomen. Slechts 55 procent van de werkgelegenheid zoveel mo- in totaal 8.600 afgestudeer den slaagde er vorig jaar in een baan te vinden. In 1977 en 1979 lagen die percentages nog op 71,2 en 60,5. De crisis in het onderwijs is vooral het gevolg van het teruglopend aantal leerlin gen. Het klassegemiddelde in ons land ligt nu op 27 leer lingen en vooral de vorige onderwij s-minister Pais heeft strenge saneringen toegepast om het "teveel" aan onderwijzers ongedaan te maken, "een optreden dat ten koste van honderden ba nen is gegaan", aldus een woordvoerder van de Alge mene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP). Het aantal werklozen in het onderwijs bedroeg op 1 februari van dit jaar 18.617. Het gevoeligste verlies van arbeidsplaatsen deed zich voor in het lager onderwijs (7.499 werklozen), het voort gezet onderwijs (3.558) en het kleuteronderwijs (2.500). De ABOP vreest, dat bij het uit blijven van maatregelen het aantal werklozen in het on derwijs binnen tien jaar zal toenemen tot 30.000. De onderwijsbond wijst een studentenstop op Peda gogische Academies en Op leidingen voor Kleuterleid ster fel af. Men hoopt de (ADVERTENTIE) Grand Casino Roulette Dagelijks geopend van 15.00 tot 06.00 uur Konsumpties, hapjes en entree gratis. Van 10 tot 14 november krijgen de eerste 30 gasten die vanaf 3 uur 's middags komen spelen voor 35,- gratis fiches bij de 1e aan koop vanal f 100,- fiches. Met koffie en gebak geven wij een feestelijk tintje aan onze langere openingsuren, 's Avonds worden er, zoals gewoonlijk gratis cu linaire attracties verstrekt. Zo hebben we: iedere maandag en woensdag koud buffet, dinsdag In dische en donderdag Chinese avond, vrijdag, zaterdag en zondag copieus diner. Weertersteenweg 286 te Kinrooi (Molenbeersel) B. Be reikbaar vanuit Weert via grensovergang Stramproy. De Oostzee moet een zee van vrede worden; daarom moeten de Scandinavische landen kernbomvrij blijven. De- j-® leuze, waarmee Moskou al jarenlang de Noordse lan- öen bewerkt, heeft geen enkele geloofwaardigheid meer ®ds de stranding van een Russische onderzeeboot ver wnen de Zweeds territoriale wateren. Deze oorlogsbo- öern had een torpedo aan boord met een kernkop gelijk aan de kracht van de atoombom, die indertijd Hirosjima verwoestte. Dat het bewuste schip kennelijk aan het spionneren was ln militair gebied van het neutrale Zweden was op zich al ee" verontrustend gegeven. De aanwezigheid echter van een kernwapen aan boord van de onderzeeër - tot nu toe men ook niet dat dit type onderzeeboot kernwapens a°n meevoeren - heeft konsekwenties voor het militair ®v®nwicht in Noord-Europa en voor de komende ontwape- ni[j9sbesprekingen tussen Oost en West. ot nu toe hebben de anti-kernwapengroepen in West- ^opa nauwelijks gereageerd op dit levensgevaarlijke in- ai°ent. Wat zouden zij gedaan hebben als een Amerikaan- ^atoomonderzeeër in een soortgelijke situatie zou zijn Tussen wat de Russen zeggen en wat ze doen blijkt, niet °0r de eerste keer, „enige" ruimte te zitten. We constate- r bit zonder leedvermaak, want ontwapening is alleen gelijk als de grote mogendheden ook doen wat ze zeg- ysn. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Op een in de jaren dertig geproduceerd Philips-radiootje is in de ba kelieten kast onder de rijks adelaar een hakenkruis ge perst. Het Philipsprodukt, dat door de Deutsche Philips werd geproduceerd, heeft de Philips-directie in grote ver legenheid gebracht. Het radiootje is onlangs door een Belg op een veiling in Amsterdam gekocht Vol gens een woordvoerder van Philips kan het radiootje best een assemblage zijn van Philips-onderdelen terwijl het niet persé uit een Phi- lips-vestiging hoeft te ko men. Interessant in dit ver band is dat de Amsterdamse rechtbank nog onlangs het weekblad De Haagse Post heeft veroordeeld die met een fotomontage het Philips- merk met een hakenkruis in verband bracht. Volgens de rechtbank zijn hakenkrui zen beladen tekens die niet zomaar met Philips in ver band gebracht mogen wor den. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De voorzitter van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, drs. Driessen, heeft gisteren ac ties aangekondigd als de overheid plannen voor ver dere aantasting van de inko mens van hogerbetaalden uitvoert. „Het plunderen van het middelbaar en hoger perso neel, het verhogen van de accijnzen, het pakken van autobezitters en het mis bruiken van de gaspot, is weer de gebruikelijke deun van de overheid," aldus drs. Driessen gisteren bij het slaan van de eerste paal voor het nieuwe kantoorgebouw voor zijn organisatie en voor de vakcentrale van middel baar en hoger personeel in Houten. De NCHP-voorzit- ter doelde op de in het infor matie-akkoord voorgeno men aftopping van de inko mens van de hoger betaal den. Ongeveer 30 kunstenaars hebben gistermiddag het Van Abbe-museum in Eindhoven bezet Ze protesteerden daar mee tegen de sloop van de voormalige Philip Morris-fabriek in die stad. Op de plaats van de fabriek zijn een parkeerga rage, kantoren en dure woningen gepland, terwijl de kun stenaars het complex voor sociaal-culturele doeleinden wil len behouden. Zc vinden de fabriek tevens van sociaal-histo rische waarde. Na enige tijd werden de bezetters onder zachte dwang door de politie weer naar buiten gehaald. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister De Koning (landbouw) heeft de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, laten weten niet te kunnen voldoen aan het ver zoek om vandaag een brief te sturen over de gasprijs voor tuinders. Hij heeft daarvoor meer tijd nodig. De commissie had onlangs landse bloemenveilingen de bewindsman per brief ge vraagd wat hij denkt te on dernemen om de prijzen dié tuinders voor het verwar men van hun kassen betalen sneller dan voorzien op het peil van de industrie te brengen. Zoals bekend ver wijten andere EEG-landen Nederland concurrentiever valsing vanwege de in ver houding lage gastarieven voor de tuinbouw. Naar verwachting zal de minister volgende week maandag tijdens de verga dering van de EG-land- bouwraad (de ministers van landbouw van de lidststaten) opnieuw onder zwaar vuur komen te liggen indien hij blijft weigeren in te grijpen in het contract dat het Land bouwschap namens de tuin ders met de Gasunie heeft afgesloten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van land bouw ,zal de minister zich echter niet verweren met het argument dat ook andere landen in strijd met de EEG- richtlijnen de land- en tuin bouw bevoordelen. Dat zou het bekennen van eigen schuld betekenen, zo rea geerde de woordvoerder op het onderzoek van de Neder- (ADVERTENTIE) Niet alléén vanwege de hoge rente (liefst 12 op alle Vaste Looptijd Rekeningen), maar ook vanwege deze prachtig uitge voerde cassette en ringband in donkerblauw met zilveren opdruk Om zo'n 170 munten uit de Juliana-regeringsperiode (1948-1980) fraai en overzichtelijk in op te bergen. slechts f 15,- na inleg van ten minste f 50,-. Ontvangt u liever een spaarpremie Lp.v. dit album te kopen, dan doen wij f 7,50 extra urm 11 Het formaat van het muntenalbum is 28 cm bij 32 cm bij uw inleg. Zowel inleg als premie zijn ge durende 2 maanden niet opvraagbaar. f 15,- na inleg van ten minste f 50,- of als u automatisch gaat sparen. f 30,-. De actie loopt tot en met 4 december 1981 of zolang de voorraad strekt. Zorg dus dat u er snel bij bent. naar de voorkeursbehande ling die de Duitse fiscus geeft aan de land- en tuin bouw. Wel zal hij de protes terende lidstaten erop wij zen, dat ze te laat zijn begon nen met het bieden van overlevingskansen aan hun agrariërs. Vorig jaar zijn meer Neder landse schepen betrapt op het illegaal lozen van olie op de Noordzee dan andere na tionaliteiten. Er werden in totaal 50 schepen betrapt, waarvan 8 uit ons land af komstig, zo blijkt uit het Marineblad. De twee jongens die ervan worden verdacht vrijdag nacht een 46-jarige aanne mer in Amsterdam met mes steken om het leven te heb ben gebracht, hebben be kend een tweede roofmoord op hun geweten te hebben. Ze gaven toe ook verant woordelijk te zijn voor de dood van een op 17 oktober vermoorde boekhouder in Amsterdam. Inventum NV, fabrikant van verwarmingsapparatuur, gaat ongeveer 100 van haar in totaal 540 personeelsleden ontslaan. De resultaten over dit jaar en de vooruitzichten voor volgend jaar maken dit noodzakelijk, aldus de direc tie. Gistermiddag is bij Sint An- thonis een Starfigther van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. De 24-jarige vlieger wist zich met behulp van zijn schietstoel in veilig heid te brengen. De oorzaak van het ongeval is nog niet vastgesteld. V ej 15 Heb jij zondagavond nog naar Zender Turnhout geke ken Hij kwam op Neder land 2 binnen. Ze hadden hele leuke beelden over de Belgische verkiezingen. Nee, sorry, ik kreeg een Russische zender te pakken. Ja, ik wilde hun standpunt over de bewapening wel eens weten. Ik zag een heel interessant gesprek. Ver staan kon ik het niet, maar het duurde 2 uur, dus het zal wel belangwekkend zijn ge weest. Zo heb ik nog heel even naai" de Vrije Brabantse Televisie gekeken. Er was storing, maar ik ontving hem toch maar....Toen ik snel over schakelde kreeg ik het slot van een thriller. Op een sta tion uit Dordrecht. Ja, tv-kijken is een heel. avontuur tegenwoordig. Heb jij San Remo 3 wel eens gehad Die is nu in de revi sie trouwens. En Lapland tv is ook erg leuk. Veel sneeuw zeker. Nee, dat was een grapje. Liechten stein had laatst een hele aar dige film. Prachtige beelden. Ja, het kan natuurlijk ook regionaal nieuws geweest zijn. Laatst zat ik te kijken naar een satelliet-uitzending. He lemaal uit Brazilië. Achter af blijkt het een stukje STER-reclame te zijn. Voor koffie, iets over Juan Val- dez. Zulke gesprekken kun je echt hier en daar opvangen. TV is veel meer dan een paar oude zenders. Alles is moge lijk. Maar je moet er wel een antenne voor hebben. MERIJN DEN HAAG - Minister Gar deniers (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) wil de Twee de Kamer elk half jaar een rapportage over de voort gang in de open-hartchirur- gie sturen. De minister heeft dat de vaste Tweede-Ka mercommissie voor Volks gezondheid toegezegd. De eerste rapportage, die onder deze principe-af spraak valt, zal eind novem ber naar de vaste Tweede- Kamercommissie gestuurd worden. In december zal de vaste Kamercommissie op grond van deze notitie over leg plegen met minister Gar deniers over de stand van zaken in de Nederlandse open-hartchirurgie. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Allerlei vergaande voorschriften van brand weer en nutsbedrijven maken het bouwen van een woning in de sociale sector duurder dan nodig. Er moet snel eenvor migheid komen in de regels op het gebied van brandveilig heid en nutsaansluitingen. Die waarschuwing laat de Raad voor de Volkshuisvesting het belangrijkste adviesorgaan van de minister) doorklin ken in zijn aanbeveling aan minister Van Dam (Volkshuis vesting) om gemeenten meer bevoegdheden te geven bij het beoordelen van de bouwkwaliteit die minimaal vereist is voor het verkrijgen van subsidie. Niet-technisch geschoolden zijn geneigd eerbiedig te zwijgen, wanneer brandweer en nutsbedrijven hun eisen stellen, maar de prijs daarvan komt wel degelijk tot uiting in de totale bouwsom. Hun eisen gaan vaak zo ver, dat ze ri dicule vormen beginnen aan te nemen, merkten enkele le den van de raad, die gisteren vergaderde, op. In grote lijnen heeft de instantie echter geen bezwaar te gen het plan van de vorige staatssecretaris Brokx om de ge meenten meer zeggenschap te geven over de kwaliteitsge bonden subsidienormen van het rijk. UTRECHT - De solidari teitsheffing, die in het infor matie-akkoord is overeenge komen, staat haaks op het door het CNV ontworpen ar beidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar. In een re actie gisteren op het regeer akkoord stelt de verbonds raad van de christelijke vakcentrale niets te voelen voor zo'n heffing, omdat men bang is dat de heffing in de vorm van een tijdelijke verhoging van de loon- en inkomstenbelasting via ex tra looneisen door de werk nemers wordt teruggehaald. In plaats van de heffing wil het CNV het volgend jaar al beginnen met de in voering van het investe- ringsloon. Volgens vice- voorzitter Herman Hofstede heeft het investeringsloon een aantal voordelen boven de heffing. Zo kunnen de vermogensverhoudingen in het bedrijfsleven erdoor worden gewijzigd en de zeg genschap van de werkne mers en vakbonden over de financiële middelen in de onderneming worden ver groot. Daarbij komt dat het investeringsloon - waarbij de werknemers vrijwillig een stukje van hun loon in het bedrijfgsinvesterings- fonds stoppen - niet tot extra looneisen hoeft te leiden. Het CNV wil dan ook in het komende centraal over leg tussen werkgevers en vakbeweging afspraken ma ken over invoering van het investeringsloon. Die af spraken moeten dan per be drijfstak en onderneming naar de vakbonden en werk gevers als aanbevelingen voor de CAO-onderhande- lingen worden vertaald. Werkgeversvoorzitter mr. C. van Veen heeft al duide lijk gemaakt dat er over het investeringsloon een zoge naamd „dubbelakkoord" moet komen. Dat houdt in dat zowel de vakbonden als de individuele, werknemers naast de werkgevers er hun fiat aan moeten geven. De CNV-secretaris ar beidsvoorwaardenbeleid, drs. Terpstra, deed gisteren zo'n dubbelakkoord als zin loos van de hand. „Dat is in strijd met het principe van de CAO", zo zei hij Het CNV blijft voorstan der van inkomensafhanke lijke kinderbijslag, die ook in het informatie-akkoord is aangeroerd. Technis.ch zal invoering hiervan veel be zwaren opleveren, zo heeft een studiecommissie van de Sociaal Economische Raad vorig jaar vastgesteld. De commissie raadde daarom kinderbijslag aan die gere lateerd is aan de leeftijd.

de Stem | 1981 | | pagina 3