Een permanente ramp die al 150 jaar duurt Een droge witte drup uit een schaarse fles Studi peda. acad< EVEN UITBLAZEN DE STEM NEDERLAND, BELGIË EN NEDERLAND DOEN HUN BEST ministerie o7 PAPIER VOOR UW PEK DE STEM COM Ongeloofwaar DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 PAGINA TWEE1 PAGINA 2 I DINSDAG 10 NOVEMI MET WIM KOCK Karei Herman Ramp Vossen Verzieken Honderd Zegefles Gaaf Kassen Vruchtje Polder Gesprek over afvloeiings regeling Ford TIEN JAAR VOOR DADERS TAXIMOORD DftGBlAD VOOR ZUIDWEST NEDERLANC Jaargang 121 Nr. 19.625 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredacteur L. Leijendekker Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55, Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe Erbinding zie onder treffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176. Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur. Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573. Abonnementen Betaling 076-236347 17,89 per maand 53,35 per kwartaal 207,- per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda. Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 18.30-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur. 076-236394/236911. Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227. Rayonkantoren Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat41 4811 NN. Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur. Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850. Telex 78457. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550. Telex 54430. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 14461 IK Tel. (alle afd.) 01100-28030. Telex 55215. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd.) 01140-13751. Telex 55203. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Telex 54408. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45. 4701 JN. Tel. (alle afd.) 01650-37150. telex 78459. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV tel. (alle afd.) 01150-17920. Telex 55033. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Verwende Westeuropeanen in lange rijen wachtend voor het stemlokaal. Waar kom je dat nog tegen? Dat beeld viel afgelopen zondag waar te nemen In België. Het zon netje scheen, maar de wachtende kiezers keken wat gelaten, anders had je vast van een feestdag der democratie kunnen spre ken. De demissionaire mi nister van Binnenlandse Za ken deed dat (bijna) ook, 's avonds voor de Belgische televisie, maar wl] wisten toen al dat de wijn die op dit feest geschonken werd alle- behalve klaar was en derhal ve een kater met veel kop pijn zou veroorzaken. „De kiezer heeft altijd ge lijk", tierde een bijna blauw aangelopen Leo Tindemans van de ongenadig afgestraf te Christelijke Volkspartij, maar wat een verwarring had die Belgische kiezer aangericht! Wij Nederlan ders denken graag dat wij de kampioenen van de ondoor zichtigheid zijn als het om politiek gaat, maar in België kunnen ze er ook wat van. Weliswaar zijn wij nog steeds de trotse houders van een formatieduur-record (1977), maar vele Belgische politieke kopstukken spra ken zondagavond als hun verwachting uit dat dit re cord nu op sneuvelen staat. Intussen gaat België naar de bliksem. Daarover liet Tindemans geen twijfel be staan. Terwijl Vic Anciaux en Willy Declercq van de zege vierende VU-nationalisten en liberalen hun leedver maak over het verlies van de CVP probeerden te verber gen met partijpolitiek gebeu zel, riep Tindemans met lui de stem dat „hier de ernst van de toestand waarin het land verkeert, schromelijk wordt onderschat". Tinde mans, die de schok van de nederlaag op dat moment - het was nog vroeg in de avond - kennelijk nog niet verwerkt had, ontpopte zich als een onheilsprofeet in op tima forma. Het evenwichtigst was op dat tijdstip de Vlaamse so cialistenleider Karei van Miert. Hij hoefde geen over winning op te blazen noch een verlies te bagatelliseren. Hij bleef ook electoraal ge woon zichzelf. Desondanks zag ook hij er geen gat meer in. Die Van Miert is overi gens zo'n beetje de mooie jongen van de Belgische po litiek. Vooral de Franstalige Leo Tindemans in de tv-studio. Hij heeft de schok nog niet verwerkt. De nederlaag tekent nog zijn gezicht. televisie kreeg er maar niet genoeg van het hoofd van Karei close in beeld te ne men, telkens wanneer diens gezicht een andere uitdruk king aannam, hetgeen zeer veelvuldig geschiedde. De Belgische tv-journalis- tiek is blijkbaar gewend aan verkiezingschaos. De BRT noch de RTB liet zich veel gelegen liggen aan journa listieke analyses van de uit slag. Men liet dat liever aan de politici zelf over, maar die wisten ook niet verder te ko men dan de vaststelling dat de vorming van een regering uiterst moeilijk zou worden. De meest gehoorde uitdruk kingen uit hun monden wa ren „klaar" en „nemen of la ten", een wat letterlijke ver taling van het Engelse „take it or leave it" en lang niet zo „klaar" als ons „slikken of stikken". Schakelend van België Vlaams naar België Waals en terug, werd de peilloze diepte van het Belgische drama pas goed merkbaar. Ondanks het gependel van kopstukken tussen beide studio's, leek het toch of het hier om verkiezingen in twee verschillende landen ging. Extra vervreemdend voor de buitenstaander was nog dat menige politicus in zijn reac ties niet eens repte over de Belgische staat. Het ging over Vlaanderen, Wallonië, Brussel en nauwelijks over België. Brussel bleef trou wens uren lang een groot vraagteken. Daar schoot men met het tellen der stem men maar niet op, volgens een BRT-commentator van wege het grote aantal (ca. 30) partijen dat er aan de verkiezingen deelnam. Het Vlaamse programma was overigens veel vrolijker dan het Waalse. Er was vol op muziek van een big band, een calypso-orkest en ver schillende discogroepen. Herman van Veen vertegen woordigde de Nederlandse cultuur door luisterliedjes te zingen, gezeten op een hoog boven het publiek uit getilde stoel. Een Brusselse chansonier zorgde voor Frans tegenwicht. Pikant en trouwens ook tekenend voor de situatie was dat de Franstaligen zich in het Vlaamse programma niet de moeite hoefden te getroosten Vlaams te spre ken, terwijl Tindemans, Van Miert en Declercq in het Waalse programma vanzelf sprekend Frans palaverden. De Waalse socialistenleider, ongetwijfeld de sjiekste so cialist van 'West-Europa en qua uiterlijk, gebaren en spraak villawijken ver verwij derd van het Waalse proleta riaat, verstond in elk geval Vlaams. Hij werd tenminste in die taal ondervraagd. Zonder aarzelen formuleer den hij zijn antwoorden in het Frans. Later werden zijn woorden vertaald door een presentator. Het tafereel deed me den ken aan de Russen. Die ma ken er ook een gewoonte van in het Russisch te ant woorden wanneer ze, in om het even welke taal worden ondervraagd. De minister van Binnenlandse Zaken van heel België bleek zelfs geen Vlaams te verstéén. Hij moest in het Frans worden ondervraagd. Al met al viel er op de Vlaamse zender dus nog wel wat Frans te beluisteren. Aan de andere kant echter, bij de Walen, was er geen woord Vlaams bij. Vanuit Ne derland gezien mag dat een kleinigheid lijken, maar Vla mingen steekt zoiets. Hoe kunnen zij in zo'n deftig man als Spitaels, die zij niet ver staan, een landgenoot her kennen? Dankzij mijn aan Vlaande ren ontsproten familieleden weet ik al zo lang als ik oud ben „dat België naar de knoppen gaat". Daarom kunnen Tindemans en Eijs- kens mij niet meer schokken met hun onheilsboodschap pen. Een land als België gaat niet naar de knoppen. Zo'n al 150 jaar durende staatkundige ramp kan al leen maar verkeren in iets beters. Want een ramp is een ramp en rampiger kan niet. Rond de cijfers dienen - in de richting van de wijzers van de klok - woorden van vier letters te worden ingevuld. De eerste letter van ieder woord komt in het vakje boven het cijfer te staan. 1 paar, 2 plezier, 3 verve lend, 4 hete vulkaanstof. 5 stekelig dier, 6 uniek, 7 stad in Duitsland, 8 vogel, 9 verharde huid, 10 denk beeld, 11 watervogel, 12 bioscooprang, 13 schaap kameel, 14 eiland beho rend bij Italië, 15 Frans kerstlied, 16 betalings systeem. ■oji3 9i 'laoM ex 'eqtg fl 'euiej ex 'aSoi z\ 'puaa i[X 'sap? 01 'ïpa 6 '^IBa 8 'uajjv l 'Siua 9 'xaSa g 'babi f 'jïibu 'xard z Tais x :3uissoido In De Stem van 3 november zegt adjudant De Jong van de veldpolitie dat de wild stand in Nederland flink achteruit gaat. Hij wijt dit aan de ongebreidelde ver menigvuldiging als gevolg van het gebrek aan natuur lijke vijanden. Hij gaat zelfs zover de toename van het vossenbestand verantwoor delijk te stellen voor de ver dwijning van de korhoen ders. Dit lijkt mij een onjuiste redenering. De korhoen is op de eerste plaats slachtoffer van het verdwijnen of ver armen van zijn biotoop. Korhoenders waren dan ook al zeldzaam vóór de vossen in tal begonnen toe te ne men. Voor een teveel aan vos sen hoeft niet te worden ge vreesd. Vossen staan aan het eind van de voedselketen. Hun aantal wordt dus uite indelijk bepaald door het voedselaanbod. De vos, een prachtig dier, wordt voortdurend onder schat. Steeds weer wordt vergeten dat de vos ook een nuttig dier is. De vos zal zich best wel eens vergrijpen aan een laag broedende vogel, maar hij vangt vooral mui zen, mollen en ratten. Daar over echter wordt niet ge rept. Ik ben blij dat de vos is te ruggekeerd. Hij hoort er hier van nature bij en met wat minder hazen en fazan ten, redt onze natuur zich ook wel. Fazanten zijn hier trouwens slechts ingevoerd, evenals het wild konijn. Maar de vos niet! Die hoort hier vanouds thuis. Er is geen enkele reden om in onze streken om, vol gens het recept van adju dant De Jong, „het even wicht te herstellen". Een evenwichtsherstel heeft na melijk al plaats. Maar ja, de jager en de vos willen alle bei hetzelfde... De vos heeft echter de oudste rechten en hij oefent ze bovendien uit zonder i knal en andere vormen vat I verstoring. Hij was voor zijn evenwicht handhavende I taak al lang aangesteld I voordat het buskruit werd| uitgevonden. P. Schipperen, ETTEN-LEUR Het zogenaamde Anti-1 Fascistische Front, dat in diverse plaatsen als paddel stoelen uit de grond schiet, I meent de rol van „openbare I aanklager" in een soort van I volkstribunaal te kunnen I spelen, door andersdenken de groepen, zoals de OSL-I Stichtingen (oud-strijders legioen) als fascistisch fascistoïde te kwalificeren! Dit mede door de commu-[ nisten in het leven geroepen! front wordt o.a. gevormd I door een reeks van ultra-1 linkse en linkse actiegroe-[ pen, waarvan een deel zich niet ontziet met zgn. „hardel acties" hun eisen ingewil-l ligd te krijgen. Harde acties die de gemeenschap vee geld kosten en veelal de ii Nederland langs dëmocrati-l sche weg tot stand gekomen I wetten overtreden. Dezel groepen voelen zich nu ge-1 roepen om te waarschuwen! tegen het in hun ogen opko-| mend fascisme, daarbij makshal ve voorbijgaand!! aan het onbetwistbare feit| dat zij door hun (rode) cistisch gedrag het politieke! en maatschappelijke kli-f maat in Nederland verzie ken. De pot verwijt de keteil dat hij zwart ziet is een be l kend Nederlands spreek- woord dat hierop terecht! van toepassing is. De inte-l resse in wat het zgn. anti-I fascistische front aan leu-f gens valse verdachtmaking gen en kwalificaties aan ons! adres lanceert, hebben wijl na de confrontatie met heil „rode fascistische" optreden nu wel verloren. OSL-Stichtingeil P.J.G.A. Ego, voorzitter I Berkel en Rodenrijs I Door Hein Sluijter Een proeverij van Engel se, Belgische en Neder landse wijnen is een nog al unieke maar vooral ook een hachelijke on derneming. Hoewel er in deze landen steeds meer echte wijngaarden wor den aangeplant die in derdaad echte wijnen produceren, is het aantal gevulde flessen ten op zichte van de ware wijn- landen natuurlijk zeer gering. De wijnen zijn schaars. Als je er ergens een op de kop kunt tik ken, heb je min of meer geluk. Het is dan maar wat je voor zo'n proeverij te pakken kunt krijgen. En welke kwaliteit je in huis haalt. Want die kan sterk uiteen lopen. Van verras send goed tot zeer matig. In deze meest noordelijk gelegen wijngaarden willen bepaalde druive- rassen bij een beetje goed weer wel groeien, maar er zitten in sommige ja ren sapjes tussen die op zijn zachtst gezegd de tong weinig bekoren. Dat kan ook allemaal niet an ders. Het gaat in feite nog om experimenten. Al is Engeland, met zijn tien tallen wijngaardjes, al een eind op weg. Toch is het interessant genoeg dat de drie landen hun eigen wijn hebben. De zeldzame gelegenheid om er een stel naast el kaar te proeven, deed zich voor in restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin bij Zeist. Daar werd het nieuwste boek van wijnschrijver Robert Leenaers gepresenteerd, „Het Witte-Wijnenboek". Na afloop was er een proeverij van een gigan tische hoeveelheid witte wijnen uit de hele we reld. Om precies te zijn hadden de obers daar honderd soorten open ge trokken. Gelukkig ston den de Engelse, Belgische en Nederlandse wijnen apart, zodat het geen zoekplaatje werd. Ik heb er acht geproefd. Eerst dan maar de Ne derlandse. Dat is het dichtst bij huis. En ook omdat er een zegefles bij zit. Want op nota bene het wereldwijnconcours in het Joegoslavische Ljubljana verwierf deze Nederlandse voltreffer onlangs een gouden me daille. Deze niet geringe onderscheiding viel wijnmaker Hugo Hulst uit Maastricht ten beurt met zijn Apostelhoeve Müller-Thurgau 1979. Al zo'n dikke tien jaar verbouwt hij wijn bij zijn boerderij Apostelhoeve op de Louwberg in het Jekerdal. Dicht in de buurt woont ook Frits Bosch, die al sinds 1967 Nederlandse wijn oogst: de Slavante. Hij is degene die het spel in Nederland in gang heeft gezet. Tot aan de proeverij was voor mij nog onbekend, dat ook Jan Ramaekers is toegetreden tot de Ne derlandse wijnproducen ten. De gelauwerde Apostelhoeve Müller- Thurgau 1979 is eeh fris se, lichte wijn met een volle smaak. Hij is niet aan de zoete kant, wat je misschien zou verwach ten, maar helemaal droog. Je proeft en ruikt druiven en ook een beetje aangename gronderig heid. Heel gaaf. Geen wonder dat deze wijn, uit het willige druiveras Müller-Thurgau, inter nationaal bekroond werd. Uit hetzelfde jaar was er nog een Apostelhoeve, maar nu geperst uit de Rieslingdruif. In de Elzas maken ze daar een prachtige wijn van. Deze mocht er ook wel zijn. Ik vond hem wat minder geurend dan de Müller- Thurgau en ook anders: bloemiger. De smaak is fris, droog met een pietsie zoet. Lang nog blijft dat fijne smaakje in de mond hangen. Een grote verrassing was de fraai benaamde „Vitis vis vitae Bachus", die Jan Ramaekers in 1979 oogstte. Een heel aangename, frisse en droge belevenis met een pittig bittertje op de ach tergrond. Een complete wijn. Waar de Louwberg al niet goed voor is. Jam mer, dat Jan maar vier honderd flessen per jaar kan oogsten. In België hebben ze an dere opvattingen over wijnbereiding. Daar groeien, in de buurt van Hoeilaart en Overijse, ten zuiden van Brussel, de druiven, precies zoals bij ons in het Westland, in kassen. De aangetaste druiven worden eruit ge pikt en daar wordt wijn uit gemaakt. De trossen worden daarna gewoon als tafeldruiven ver kocht. Zo snijdt het mes daar aan twee kanten. De geproefde wijn kwam overigens niet uit ge noemde streek, maar uit Borgloon in Belgisch Limburg. Het was de Cohlenberg Müller- Thurgau Sieger 1979. Druivegeur, droog, maar vlak van smaak, wat wa terig en iets te zuur naar mijn idee. Maker Jan Beliefroid heeft destijds overigens de kneepjes van het vak geleerd aan de heren Hulst en Bosch. Ook in Engeland is de meest verbouwde wijn druif de Müller-Thur gau. Het is een vruchtje dat vroeg rijp is en een fruitig produkt kan leve ren. In het zuidelijke deel van het land tot op het eiland Wight is hier en daar de druivestok te vinden. De Romeinen oogstten hier al wijn. In de vijftiger jaren zijn er veel wijngaarden her plant. Er zijn inmiddels honderden wijnboeren. Die weten heel aardige wijnen te maken. Prettig vond ik de Horam Manor Müller-Thurgau 1980. De Merrydown Wine Com pany uit Sussex kan met deze wijn voor de dag ko men. De geur heeft wat muskaat en in de mond ontdek je een harmo nieus en droog sap met een verfrissende wer king. Van dezelfde Com pany is de Heath Lodge Reichensteiner 1979, maar die vond ik matig met een olieachtig luchtje, dat ook in de smaak terug kwam. Pre cies dezelfde ervaring had ik met de New Hall Huxelrebe 1979 van Greenwood Puleigh in Essex. Lekker was weer wel de Chilsdown Mül ler-Thurgau Reichen steiner 1976 van de Paget Brothers uit Sussex. Een nogal zachte, aromati sche geur met een dito smaak. Al-signaleerde de tong geen subtiel maar een tamelijk ruw aroma. In de toekomst zullen we nog wel meer van En gelse, Belgische en Ne derlandse wijnen horen. Zo is men sinds kort zelfs in de Nederlandse Flevo- polder met wijngaarden aan het experimenteren. Of het daar lukt, is nog onbekend. Men is er wel ambitieus. Want men 1 verbouwt er niets minder j dan de Chardonnaydruif- Dat is een meneer. In Frankrijk wordt die on der meer gebruikt voor bourgogne en voor cham pagne. AMSTERDAM - De vak bonden en de ondernemings raad van de Ford-fabriek in Amsterdam willen op korte termijn met de directie on derhandelen over een af vloeiingsregeling. Men heeft hiertoe besloten nu vaststaat dat de directie op 17 november surseillance van betaling zal aanvragen en omdat de ondernemings kamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft laten weten, dat de uitspraak van het onderzoek nog wel even op zich zal laten wachten. Minister Den Uyl (Sociale Zaken) is gevraagd geen ontslagvergunning te geven voordat er een sociaal plan is waar de bonden en de OR zich mee kunnen verenigen. MAASTRICHT - E.C. en P.P. zijn gistermorgen door de president van de Maas trichtse rechtbank, mr. Pijls, conform de eis tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Beide mannen dood den op 17 mei van dit jaar bij het woonwagencentrum in Heerlen taxichauffeur Ger Meeuwsen. De 22-jarige C. kreeg tien jaar. De 19-jarige P., die vol gens de officier van Justitie de dodelijke steken had toe gebracht, kreeg ook tien jaar onvoorwaardelijk en moet zich daarna ter beschikking stellen van de regering. (ADVERT Van 10 tot 14 nov gasten die vanaf spelen voor 35,- koop vai Met koffie en geb tintje aan onze lan 's Avonds worden e linaire attracties ver maandag en woens dische en donderc zaterdag en zondag Weertersteenweg 286 "olenbÉÉrsecV^ relkbaar vanuit Weert v De Oostzee moet een zee Toeten de Scandinavische lan ze leuze, waarmee Moskou al oen bewerkt, heeft geen enke sinds de stranding van een R oinnen de Zweeds territoriale nen i had een torpedo aan bou aan de kracht van de atoomb verwoestte. Dat het bewuste schip kenne n militair gebied van het neutr ®en verontrustend gegeven. D en kernwapen aan boord van 'st men ook niet dat dit type *on meevoeren - heeft kons venwicht in Noord-Europa en 'ngsbesprekingen tussen Oost ot nu toe hebben de anti-k uropa nauwelijks gereageerd oent. Wat zouden zij gedaan e atoomonderzeeër in een sc verrast? vrJUssen wat de Russen zegge °r de eerste keer, „enige" ru o dit zonder leedvermaak, g °9e,iik als de grote mogendh

de Stem | 1981 | | pagina 2