Kansen Cruyff „nul SCHRIJVERS WEER OUDERWETS OP DREEF ROOSENRURG STAPT OP «*fe 99 1E3~~ /eet ih veelHom we iaan naar de dam Kiften <6*4 wj MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 door Léon Krijnen Contract Van der Borgt Qog niet rond p >|oj '.map ui laaued uapinps 2|aoi| 'map ja ^mq 'doinfjnaa O 5ü DE STEM -S Johan Cruyff als toeschouwer op de tribunes van De Meer. Het ziet er naar uit dat de voormalige Ajax-vedette niet aan een spoedige terugkeer hoeft te denken. AMSTERDAM - Johan Cruyff wil graag weer bij Ajax voetballen. Coach Kurt Linder zou hem er dolgraag weer bij hebben en de spelers onderschrij ven het verlangen van Linder volledig. Toch zijn de kansen op een terug keer in De Meer van num mer 14 klein, heel klein. „Ik schat", zei voorzitter Ton Harmsen zondagmid dag, „de mogelijkheid dat Cruyff terugkomt, op nul". De voorzitter had moei lijk duidelijker kunnen zijn om zijn overtuiging, dat de leiding van Ajax niet op Cruyff zit te wach ten, onder woorden te brengen. „Wij hebben een aanbod gedaan en woensdag loopt de termijn af". Dat aanbod past in de schaal van de beloningen die Ajax zijn andere top- spelers aanbiedt, maar komt lang niet aan het be drag dat Cruyff redelijk vindt. Beide partijen wei geren bedragen te noemen, maar het verschil wordt in een bedrag met vijf nullen geschreven. „Wanneer er over derge lijke bedragen wordt ge dacht, staan wij niet met de armen wijd open om een speler binnen te ha len", verklaarde Harmsen. „Wij hebben hem een ba sisbedrag geboden en over een zekere recetteverde ling, wanneer hij inder daad meer toeschouwers „binnen" brengt, zou te on derhandelen zijn. Wij wil len echter niet verder gaan dan wij kunnen. Wij heb ben op dit moment een ge zonde huishouding, en dat willen wij graag zo hou den". „De zaak is in feite erg eenvoudig", vervolgde Harmsen. „Cruyff had alle problemen kunnen oplos sen wanneer hij gewoon hier was komen voetbal len, indien hij eerst zou la ten zien wat hij voor de ploeg waard is. Wij praten over een speler van 34 jaar. Die kan misschien nog een of twee seizoenen mee. Ook zo'n voetballer moet zich instellen op de werke lijkheid. Ik schat dat zijn terugkeer bij ons voor misschien drie of vier thuiswedstrijden van in vloed op het bezoek zal zijn. Wij zijn bovendien vlak bij de winterstop, zijn verlangens moeten dus in feite voor een half seizoen worden gezien". Om aan de eisen van Cruyff te kunnen voldoen, is steun van sponsors no dig. Harmsen, die sponsor geld wil aanvaarden, in dien het via de vereni gingskas loopt, neemt niet aan dat het „gat" door een of twee sponsors kan wor den gedicht. Hij is boven dien geen voorstander van incidentele sponsoring. Hans Muller, de zakelij ke partner van Cruyff, meent dat het aanbod van Ajax niet reëel is. Hij sprak van een „Chinese" aanbieding. Vaststaat dat de bestaande eisen van de speler, die een spoor van financiële verwoesting achterliet bij Levante en de Washington Diplomats en voor het begin van het seizoen in het toernooLvan Milaan vrijwel niet s|feel- de, door Ajax niet aan vaard zullen worden. Cruyff heeft bovendien niet willen ingaan op een zekere risicospreiding, door een recettedeling als aanvulling te aanvaarden. Cruyff is van plan de komende dagen voor za ken naar Italië te gaan. In het programma is eventu eel ook een gesprek met AS Roma opgenomen. Ifan Eennennaam reddende engel GRONINGEN - De spelers van FC Groningen zul len er deze week nog wel een paar keer slecht van slapen. Hun boze droom heet sinds gistermiddag Ton van Eenennaam. Tientallen malen moesten de voetballers uit het noorden gisteren in de lange goalie van NAC hun meerdere erkennen. Eerst in de eerste helft, toen de uitblinkende Ronald Koe man, het voordeel van de laagstaande zon probeer de uit te buiten met enkele poeiers van afstands schoten, die door Van Eenennaam uit alle hoeken van zijn domein geranseld moesten worden- En na de rust, toen Koeman tot tweemaal toe faalde nadat hij door geslaagde combinaties met Dijkstra oog in oog met de Bredase keeper kwam te staan. Ajax bewees het altijd in de gloriejaren van de Am sterdamse club: met echte klasse kun je het geluk af dwingen. Ton van Eennen naam bewees het gistermid dag op zijn eigen manier. Op de momenten dat hij milli meters te kort kwam op de Groningse inzetten, werd hij gered door paal en laat. Vijf maal stond Vrouwe Fortuna aan zijn zijde. Peter Hout man (tweemaal), Jan van Dijk, Henk Veldmate en Ro nald Koeman troffen met daverende schoten het hout werk rondom Van Eennen naam. Slechts éénmaal moest hij buigen. Dat was al in de 9e minuut van de wedstrijd. Houtman, vastgehouden door Ton Lokhoff, die even als Vreijsen er gisteren niet >n slaagde om zijn normale spelpeil te bereiken, loste vanaf ongeveer 35 meter een sledend schot richting rech terbovenhoek waar Van Eennennaam in eerste in stantie een hand achter wist te krijgen. Via de lat huppel de de bal naar Herman Dijk stra, die het leer simpel in tikte. (1-0) Vanaf dat moment leek NAC rijp voor de slacht bank. Koeman en Dijkstra combineerden er rustig op los en de een na de andere aanval golfde richting Van Eennennaam die alle stor men zou doorstaan. Het was aan ook een erg koude dou che die Hans Neeskens acht minuten voor tijd open- waaide boven de tiendui- fend fanatieke aanhangers het Oosterpark-stadion. Het was toch weer Martien •reysen die een vrije trap door de slecht opgestelde Groningse muur joeg. Kee- Johan Tukker maakte Hjn eerste en enige fout BREDA - NAC is nog steeds Jhsk doende om jeugdtalent i us van der Borgt voor langere tijd aan de vereni- ktag te binden. Zowel manager Ton van Meer als trainer Jo Jan- gaven gistermiddag in Groningen te kennen dat vj*n der Borgt vandaag ™»andag) of morgen een 'en> aangeboden contract u ondertekenen. waarna Neeskens de bal de Grortingse goal binnenliep. (1-1) NAC kreeg daarmee dan misschien meer dan het ver diende, maar het had vlak voor tijd ook de pech dat de uitblinkende Swanenburg, in de tweede helft ingevallen voor Waslander, nog een goede kans miste. Daarvoor had overigens ook Swanen burg een keer de lat getrof fen, toen hij een voorzet van Lokhoff ineens op zijn slof nam. De enigszins onbesuisd opererende Waslander, die er net vier wedstrijden schorsing op heeft zitten, liep tegen zijn eerste gele kaart op. Jansen verving hem daarop, om erger te voorkomen, door Leen Swa nenburg, die erop gebrand was zich in Groningen nog eens te laten zien. Geel was er ook voor Neeskens, toen hij Koeman als haasje-over gebruikte. Veel meer dan NAC heeft Groningen gisteren proble men gehad met de volkomen chaotisch leidende scheids rechter Severein. De man heeft gisteren minstens één fluit versleten tijdens het nemen van de meest vreem de beslissingen. Groningen, vooral in de tweede helft de enige aanvallende ploeg, werd daardoor volkomen uit zijn ritme gehaald, in tegen stelling tot de Bredanaars die bij de talloze dode mo menten de kans kregen om orde op zaken te stellen. In tegenstelling tot de Groningse trainer Theo Ver langen, die evenals zijn spe lers "diep teleurgesteld" was, was Jo Jansen gister middag uiteraard in zijn nopjes met het behaalde re sultaat. Behalve voor zijn keeper, had hij lovende woorden over voor Leen Swanenburg. "Klasse, zo professioneel en positief als die jongen zich opstelt", al dus Jansen, "hij had er vast op gerekend in de basis te zullen staan. Toen hij van morgen hoorde dat dat niet het geval was, heeft hij ons in de bus toch nog gewezen op het de gevaren in de stra tegie van Groningen. Een ander zou gezegd hebben: "barst maar.." Het tekent overigens de professionele mentaliteit van het huidige NAC dat het behaalde gelijkspel met niet al te veel vreugdevuren werd gevierd. Zouden in voorgaande jaren de cham pagneflessen zijn aangebro ken, nu stapte de ploeg met in gepaste rust van het veld. Sparta wacht, en de meesten waren daar al weer mee be zig. Toon Joore attaqueert doelman Tukker van FC Groningen. De actie van de voorstopper van NAC zou niet tot succes leiden. Foto Cor Viveen. MERANO - Uitdager Viktor Kortsjnoj heeft za terdag na het bekend wor den van het nieuws dat de veertiende partij op ver zoek van Karpov niet doorging, tijdens zijn eer ste persconferentie in Me- rano de titelhouder wreed en gemeen genoemd. „Hij verkneukelt zich el ke keer opnieuw, dat er een gevangene tegenover hem zit" aldus Kortsjnoj. „Doordat de Sovjets mijn vrouw en zoon niet vrijla ten, voel ik mij een gevan gene. In feite heeft Karpov in elke partij twee stukken meer: mijn vrouw en zoon". De uitdager wijt het aan dit psychologisch na deel, dat hij in de twee kamp met 4-2 achter staat. De Sovjetdelegatie in Merano vierde zaterdag de 64ste verjaardag van de oktoberrevolutie. Kortsj noj haakte daarop in: „De Sovjet-Unie wil bij derge lijke gelegenheden graag tonen hoe sterk en krach tig het wel is, hoe humaan ook en welwillend. Maar de waarheid is anders: bruut en wreed". Kortsjnoj herinnerde daarbij aan het lot van zijn vrouw en zoon, die tegen hun zin worden vastgehouden in de Sovjet Unie. Zijn zoon Igor wei- Kortsjnoj: „Karpov is wreed en gemeen" gerde zijn dienstplicht te vervullen (dan zou hij ze ker de eerste jaren geen uitreisvisum hebben ge kregen) en werd tot twee jaar werkkamp in Siberië veroordeeld. Zijn vrouw werd vrijwel van alle mid delen van bestaan beroofd. Kort nadat Viktor in 1976 besloten had om vanuit Nederland niet meer naar de Sovjet Unie terug te ke ren, zou Bella Kortsjnoj gedwongen zijn geweest de jachthond van de familie aan een buurvrouw te ver kopen. Deze laatste kwam een week later met het dier onder de arm terug en zei „Neem je jachthond maar weer. Ik wil geen hond van de teef van de vijand van het volk". Kortsjnoj gaf nog meer voorbeelden van de druk, die zou zijn uitgeoefend op zijn familie. Hij bracht daarbij ter sprake dat de Sovjet-autoriteiten zijn vrouw en zoon zouden hebben voorgesteld van naam te veranderen om voortaan in alle rust ver der te kunnen leven. „Mijn gezin heeft dat afgewezen en ik blijf ervoor strijden dat mijn naasten de Sovjet Unie zullen mogen verla ten", aldus Kortsjnoj. De uitdager bedankte in het openbaar de voorzitter van de internationale schaakbond (FIDE) Fri- drik Olafsson voor de moeite, die hij zich in deze zaak heeft getroost. Hij veronderstelde dat als ge volg hiervan een campag ne tegen diens voorzitter schap op gang zal worden gebracht. „De Sovjets zul len niet vergeten, wat Olafsson heeft gedaan". Op de vraag, waarom Kortsjnoj ertoe gekomen was onder een dergelijke spanning toch te spelen, antwoordde hij, dat Kar pov wereldkampioen werd toen Bobby Fischer wei gerde te spelen en dat het al te gemakkelijk voor hem zou zijn wereldkam pioen te blijven als Kortsj noj het zou laten afweten. „Ook zou ik niet de kans hebben gehad mijn zaak in de openbaarheid te bren gen en Karpov te ontmas keren. Als ik win, zullen de Sovjets niet meer om me heen kunnen". De uitdager vertelde voorts dat hij tal rijke brieven aan zijn zoon had geschreven, die nooit zijn aangekomen. Behalve een ansichtkaart. Maar daar stond dan ook de beeltenis van Che Guevara op. Kortsjnoj gemeen. Piet Schrijvers: weer in vorm AMSTERDAM - Piet Schrijvers, die na zijn afwe zigheid in Delft, zelfs in het reserve-elftal had willen keepen, om kandidaat voor het Nederlands elftal te blij ven, speelde zondag weer ge woon bij Ajax. Meer dan ge woon eigenlijk, uitstekend namelijk. In de eerste helft alleen al won hij vijf keer een duel van een-tegen-een met doorgebroken Deventer aanvallers. Dinsdag is het „misver stand" uitgepraat, donder dag is de forse doelman weer uitgebreid gaan trainen en zondag stond hij in het doel alsof hij nooit weg was ge weest of aan vormverlies zou hebben geleden. „Ik doe normaal mijn werk", constateerde hij koel na afloop. Schrijvers had zich na tuurlijk wel zorgen ge maakt. Daarom ook is er een telefoontje met bondscoach Rijvers geweest, een gesprek dat zeker na het weekeinde herhaald zal worden. Want al voelt hij zich te goed om de tweede doelman van Ajax te zijn, bij het Nederlands elftal heeft hij daar geen be zwaar tegen. De terugkeer van Schrij vers werd.ook gedeeltelijk veroorzaakt door Hans Gal- jé. Kurt Linder na afloop van Ajax - Go Ahead Eagles: „Hans Gal jé heeft deze week in een oefenpartijtje niet goed, niet zeker, gespeeld. Hij vertelde mij dat het was omdat hij de druk van de concurrentie van Schrijvers nog niet aan kan. Daarom dus weer Schrijvers". Wim Roosenburg, hoofdbe stuurslid en voorzitter van de sportcommissie van de KNWU is plots uit drie com missies gestapt.

de Stem | 1981 | | pagina 9