*n [UITSPRAAK ONDERNEMINGSKAMER: itten. Omroep staakt niet ENKA-TOP COMPLEET VERRAST ShctpC, slank worden met een diëet dat smaakt! fܧ! 1.8! 64! Hostel in Middelburg mag Z.-Vlaanderen niet hinderen MENING VAN RAVOZ: Ondernemingskamer houdt Enka aan zijn woord tweeduizend banen in bosbouw? Merijntje James Arness blijft met scherp schieten Sluis roept sexshops halt toe Ad Latjes: De snelle val van een harde jongen Evenaring record door JanArnouts Morgen in Noorthinder zonder bemanning w s cn SLAGERSWINKELTJE lerfiletrollade, 15SS im &4&6.98 12.9! isfilet, im isfiletlapjes, im 10^25 8.48 1C( m t half om half, im 4^4.25 iele kip, Ziekenfondsraad: Premie 0,8% omhoog kleuter (5) loverleden na trap vader I ^wvooriichtingsraad jöuizend banen jRaad v. Arbeid De BRED A/ ARNHEM/ AMSTERDAM werknemers van Enka-Breda en de vakbon den hebben de uitspraak van de Amsterdamse Ondernemingskamer, dat Enka de vestiging in Breda niet mag sluiten, met grote tevreden heid begroet. Voorzitter Sorgdrager van de raad van bestuur van Enka, noemde de uit spraak "op verschillende punten onbegrijpe lijk". Gesjoemeld Mgr. Danneels kardinaal in België GELD VERDUBBELEN? Meadjiliïw VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 VANZEELAND BINNENLAND DEBfMM HARE» $?1KKE ISUK jijzondor© Ho dag vQ/eor 1 «ooo r\ de stem <^ÖEW>^> Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen 1 Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 jjrt Enka mag niet dicht el 2 3 4 5 1^48 AW'* 2^5 &4S X48 De artikelen in deze adv tentie kunt u in alle AH w'n kopen, behalve de artikelen w kleine cijfertjes bij staan. D|e kelen kunt u alleen kopen in.ft winkels waar één van die cijte op de deur staat. an j - Reklameprijzen gelden ,i donderdag 22 oktober t/m za 24 oktober a.s. *Partijvoordeel: Zolang voorraad strekt. ■I^B ROTTERDAM - Drie duizend blikken Unox- knakworst moeten te rug naar de fabriek. Ze zijn door een fout in de machine op een lage temperatuur gesterili seerd. Er waren bij Unox nog geen klachten gekomen, maar men vond het toch verstan diger de blikken terug te nemen. Eventueel bederf van de blikken is herken baar aan het bol staan van de blikken of uit sterke geur- of smaak- afwijkingen van de worstjes. Wie ze deson danks toch opeet kan last krijgen van maag- en darmstoornissen. Wie een blik Unox 10 knakworstjes met de letter JTK in het deksel terugbrengt krijgt zijn geld terug. [DEN HAAG - De Zieken fondsraad meent dat de zie kenfondspremie volgend jaar met 0,8 procent moet porden verhoogd. De premie wordt dan 9,4 procent. De raad besloot de rege ling te adviseren de premie koor de Algemene Wet Bij- condere Ziektekosten, die Koor de werkgevers wordt Betaald, vast te stellen op [3,32 procent (nu 3,05 procent). ;De FNV koos voor een las tendekkende premie van 3,39 [procent. JVLISSINGEN - Een vijfja- Irig meisje is gisteren te Vlis- ïingen overleden. Haar va- per had haar even tevoren leen schop in de buik gege- lyen, omdat ze niet met haar ■broertje op de foto wilde. Het Iteisje voelde zich niet lek- peren ging naar de wc. Daar Perd ze bewusteloos gevon- |ben. In het ziekenhuis bleek T® 1® zijn overleden. De va- IF (32) is aangehouden. Boord WIJK - Demissio- pair minister van Landbouw IL °g heeft aangekon- I,serieuze aandacht te |Kn aan het advies van de I n 2000 tijdelijke banen I scheppen in de bosbouw. Kg bij - De FNV amb- Ken,bond is er zeker van, L„ lbomcnde jaren min- I biid ^anen verdwijnen tRaden van Arbeid. Dit llerin ig van de automati- IhH a' e vooral het werk Rndnli aanvragen voor de 2i ,s g enorm zal ver anderen. Van onze verslaggevers Kakworst De uitspraak is voor velen als een complete verras sing gekomen. Volgens verschillende deskundigen mag deze vrij unieke uitspraak gezien worden als een gevoelige tik op de vingers van de Enka-top en als een bevestiging van de belangrijke plaats die de onderne mingsraad momenteel in de bedrijven inneemt. gatief advies inzake sluiting van Enka-Breda ten onrech te had genegeerd. De onder nemingskamer stelde de ra den in het gelijk: Enka mag zijn sluitingsplannen niet doorzetten. Het Enka-personeel hoort afwachtend de mededelingen aan: Enka Breda mag niet dicht. Maar helemaal geloven lijkt het personeel het nog niet. De Enka-top had duidelijk geen rekening gehouden met deze uitspraak, die erop neerkomt dat Enka de spin nerij-afdeling niet mag slui ten (zoals de bedoeling was), maar de textureerafdeling (140 man) wei. Enka heeft gistermiddag na het bekend worden van de uitspraak een gesprek met de vakbonden ijlings afgezegd. "Een be schamende gang van zaken", zei Jan Schermer van de In- dustriebond-FNV tijdens een bijeenkomst van het En ka-personeel in Breda. "Een laffe houding", aldus Hennie Becking van de Unie-BLHP. De Enka-top wil nu begin november een gesprek met de vakbonden over de ver dere gang van zaken. Volgens Schermer is het te verwachten dat de Enka-top de werknemers nu verant woordelijk zal stellen voor de miljoenenverliezen. Mr. D. Sorgdrager zei gisteren dat Enka op deze manier ge dwongen wordt verliezen te blijven lijden, die het voort bestaan van de gehele Enka- groep in gevaar brengen. Zoals bekend wilde Enka in november een begin ma ken met sluiting van de ves tiging in Breda, waar 600 mensen werken. Tegen die beslissing hebben de centra le ondernemingsraad van Enka en de ondernemings raad in Breda beroep aange tekend bij de Onderne mingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam. De ondernemingsraden meen den dat de Enka-top hun ne- Zie ook krant) elders in deze Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het plan vanuit het psychiatrisch ziekenhuis Zeeland om in Middelburg een hostel in gebruik te nemen voor de nazorg (resocialisatie) van psychiatrische patiënten, mag de deur voor een soortgelijke voorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen niet dichtslaan. Zo vatte gedeputeerde R. van Om meren gisterochtend de mening samen van de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid(Ravoz). De Raad bracht wel een positief advies uit over het hostel-plan, dat in eerste instantie voor het gebied boven de Westerschelde bedoeld is, maar had be denkingen ten aanzien van de geplande capaciteit, die de realisering van een soortgelijke voorziening in Zeeuwsch Vlaanderen in gevaar zou kunnen bren gen. Aan een preciese uit spraak over de meest wen selijk capaciteit waagde de Raad zich overigens niet. Volgens de geldende nor men heeft Zeeland qua in wonertal recht op achttien opname-plaatsen. Het psychiatrisch ziekenhuis, dat onlangs in Goes werd opgestart, heeft aan de staatssecretaris zestien op name-plaatsen in Middel burg gevraagd, zodat er nog maar twee voor Zeeuwsch Vlaanderen over zouden blijven, te weinig om ook daar een hostelvoorziening te reali seren. Met name de vertegen woordigers van de politiek en de ziekenfondsen, von den dat Zeeuwsch Vlaan deren niet het risico mag lopen in de kou te komen te staan. Het Statenlid J. van Zwieten(WD) zei in dit verband: „Er is wat ge sjoemeld met de bevolking van Zeeuwsch Vlaande ren. Die wordt wel meege teld, maar mag niet mee doen". Ziekerifondsvertegen- woordiger B. Meij waar schuwde ervoor geen be sluit te nemen, waarbij al le plaatsen worden wegge geven aan Middelburg. Hij vond dat het hostel in Mid delburg desnoods maar wat kleiner gemaakt zou moeten worden. Men keek gisteren ech ter wat moeilijk aan tegen richtlijnen van het Rijk, die spreken over een capa citeit van zestien tot 24 op nameplaatsen per hostel, mede nodig om een zekere kwaliteit te kunnen ga randeren. Rijksinspecteur J. Mets zag er dan ook geen bezwaar in wanneer de Raad ja zou tegen de zestien gevraagde plaatsen in Middelburg. „Dat hoeft niet te bete kenen, zei hij, dat Zeeuwsch Vlaanderen aan de kant blijft staan. In een later stadium kunnen soe peler normen verwacht worden en dan kan Zeeuwsch Vlaanderen profiteren van de kennis die in Middelburg is opge daan". Gedeputeerde R. van Ommeren, die als voorzitter optrad, wilde echter geen risico lopen. „We hebben nu te ma ken met de normen zoals die thans gelden" zei hij en pleitte ervoor de opname plaatsen in Middelburg te beperken tot twaalf. Wan neer de staatssecretaris dan - zoals wel meer ge beurd is - rekening houden met de geografische situa tie in Zeeland zou volgens hem ook in Zeeuwsch Vlaanderen een kleinscha lig hostel tot de mogelijk heden behoren. Alleen vertegenwoordi ger R. Visser van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs pleitte gisteren resoluut voor de zestien plaatsen in Middelburg, zodat snel stappen genomen kunnen worden. „Elke week opon thoud maakt de kans gro ter dat er geen geld komt" zei hij. Dat vond zijn oppo nent De Meij wat bout ge sproken: „Het rijk heeft toestemming gegeven voor het psychiatrisch zieken huis, dus deze aanvullende voorziening zal er zeker ook wel komen". HILVERSUM - De aange kondigde omroepstaking gaat niet door. Radio en tele visie ziülen als normaal uit zenden. Gistermiddag werd na onderhandelingen tussen de omroepwerkgevers en de vakbonden een volledige overeenstemming bereikt in het omroepconflict over de CAO-onderhandelingen. De 2K prijscompensatie zal worden omgezet in 65 banen en er wordt een werkgele- genheidsfonds van 4,5 mil joen gulden gecreëerd om knelpunten op de arbeids markt op te lossen. Economisch commissaris van de NOS, Kees Spaan, be loofde financiële ruimte te vinden om de berg van 5500 overuren die het omroepper- soneel vorig jaar maakte, alsnog te vergoeden. Daar naast zullen er volgend jaar in omroepland 137 arbeids plaatsen bijkomen. Daarvan zullen er 25 gebruikt worden om een zendtijduitbreiding op vrijdag- en zaterdag avond pere 1 april 1982 te realiseren. Woordvoerders van FNV en CNV zeiden, dat het om- roepresultaat als voorbeeld zal gelden bij de cao-onder- handelingen voor 1982. Van onze correspondent VATICAANSTAD - België krijgt volgende maand een nieuwe kardinaal. Het is de aartsbisschop van Meehe- len-Brussel, Godfried Dan neels. Het college van kardina len is al geruime tijd aan versterking toe, en de paus zou al eerder nieuwe kardi nalen benoemd hebben als de aanslag op zijn leven op 13 mei de planning niet grondig in de war had ge stuurd. Momenteel zijn er 125 kardinalen, van wie er maar 111 stemgerechtigd zijn bij de verkiezing van een nieuwe paus. Veertien zijn de leeftijdsgrens van 80 gepasseerd. Monseigneur Danneels is 48 jaar en speelde als vice- voorzitter een belangrijke rol bij de bijzondere Neder landse synode van januari 1980. Van onze verslaggevers BREDA/ARNHEM - De Enka-top heeft geen reke ning gehouden met de uitspraak van de Onderne mingskamer dat de Enka-vestiging in Breda niet ge sloten mag worden, „omdat we vonden dat onze zaak zeer sterk stond". Dat zei gisteren mr. D. Sorgdrager, voorzitter van de raad van bestuur van IJnka. In de komende twee weken zal bekeken worden of Enka in cassatie gaat. Het saneringsplan dat Enka had opgesteld, moet uitgevoerd worden, om de nog resterende verlie zen weg te werken. „An ders komt de werkgele genheid binnen het totale Enka-concern (9.000 werknemers) in gevaar. En dat is een slechte zaak", aldus mr. Sorg drager. De Enka-topman zei te hopen dat vijf gegadig den met wie Enka in ge sprek zegt te zijn en die voor vervangende werk gelegenheid zouden kun nen zorgen voor de weg vallende arbeidsplaatsen in de textureerafdeling, „door de uitspraak niet al te zeer zijn afgeschrikt, want dan heeft de cen trale ondernemingsraad de mensen in Breda flink de das om gedaan". Volgens Jan Schermer van de Industriebond- FNV hadden de bonden plannen klaarliggen, die zowel rekening hielden met een positief als een negatief oordeel van de Ondernemingskamer. Een woordvoerder van de centrale onderne mingsraad van Enka merkte gisteren op, dat de COR ervan uitgaat, dat "de raad van bestuur de uitspraak zal respec teren". Ook de reacties uit po litieke kringen getuigen van tevredenheid.Arie van der Hek (PvdA): „De Ondernemingska mer heeft naar mijn smaak een uitstekende uitspraak gedaan. Reinier Braams (WD): De argumenten van En ka om Breda af te stoten zijn kennelijk niet sterk genoeg geweest. Goed dat er nog een onafhankelij ke instantie is, die zoiets kan controleren." Drs G. Gerritse (CDA): Bonden en En ka-top zullen nu zo spoe dig mogelijk om de tafel moeten gaan zitten en ze ker na deze uitspraak zal de ondernemer met een open mind de nieuwe on derhandelingen in moe ten." BREDA - De Ondernemingskamer van het Gerechts hof in Amsterdam heeft de centrale ondernemings raad van Enka Nederland in een 76 pagina's tellende uitspraak volledig in het gelijk gesteld. In zijn uitspraak heeft het dat naleving van de toezeg- Hof op een rijtje gezet welke toezeggingen de raad van bestuur ten aanzien van openhouden van de vesti ging Breda heeft gedaan. In maart '80 heeft Enka in ant woord op vragen van de COR verklaard dat open houden van Breda, na af bouw van de textureerafde ling, zelfs van belang voor de hele onderneming zou zijn. In navolging daarop is door de raad van bestuur ver klaard dat de combinatie spinnerij Breda-textureer- fabriek in Konz(D) tot in lengte van jaren kon blijven bestaan. Die toezeggingen heeft de raad van bestuur volgens het Hof bij voortdu ring herhaald. Deze harde toezeggingen meer dan eens gedaan moet de raad van be stuur nakomen zo vindt de kamer in haar uitspraak. Een belangrijk tweede ele ment in de uitspraak betreft de economische motieven. Enka heeft steeds beweerd gingen niet mogelijk was vanwege de vorig jaar plot seling sterk verslechterde economische situatie. In haar uit spraak zegt het Hof dat het onwaarschijnlijk is dat een concern als AKZO ip haar beleid geen rekening houdt met de jongste ontwikkelin gen. Het Hof verbindt hier aan de conclusie dat de raad van bestuur van Enka bij het doen van toezeggingen in maart 1980 wel rekening ge houden moet hebben met de verslechterde economische omstandigheden. De Ondernemingskamer stelt in de uitspraak dat de vestiging Breda duurzaam open gehouden moet wor den. „Daaruit valt op te ma ken dat Enka Breda de eer ste jaren niet gesloten mag worden. Enka hoeft dus niet binnen drie maanden met nieuwe sluitingsplannen te komen", aldus mr. Wout van Veen. (ADVERTENTIES! belastingvrij Zeer goed mogelijk. Met grote deskundigheid doet ons team za ken op de wereldgoederentermijnmarkt. Met geringe investering en een looptijd van 6 mnd. zijn winsten van 100% of meer moge lijk Ook voor koopsompolisbezitters. Uitgebreide inlichtingen. Vraag onze vrijblijvende en gratis brochure aan en bel nu onze in formatielijn tel. 010-138236 PIJNENBURG COMMODITIES Avenue Concordia 68,3062 LL Rotterdam elke dag van 9.00 tot 21.00 en zat. tot 17.00. Shape verkrijgbaar bij drogist en apotheker. Publieksprijs f24,90 per blik van 12 maaltijden, (incl. btw). Slochterenlaan 12 1405 AAI Bussum Tel. 02159-47834* Grote roem bracht de serie Gunsmoke voor de Amerikaanse acteur James Arness. Nu is hij terug in de serie „How the west was won momenteel te zien op de Nederlandse tv. Arnees voelt zich nu eenmaal in het zadel beter thuis dan in de luie stoel. De gemeenteraad van Sluis is gisteravond akkoord gegaan met het plan om de sexindustrie in deze plaats terug te dringen. De exploitanten van de huidige sexshops krijgen nog wel een ontheffing en die van een aantal bioscopen en muntcabines een vergunning. Die zijn echter niet overdraagbaar. Er zullen geen nieuwe vestigingen meer toegelaten worden. De snelle val van een harde jongen, of de harde vat van een snelle jongen. Voor mensen die hem kenden kwam de val van Ad Latjes niet onverwacht. Zijn reisbureau was een droomkasteel op zand gebouwd. De klanten die niet beter wisten blijven achter met de rekening. De politie moet sommigen ervan weerhouden hun woede de koelen op het personeel van Latjes. Jan Arnouts, de jonge biljarter uit Etten-Leur, kende een uitstekende start in het - laatste - nationaal kampioenschap anker-kader 47/2. Arnouts legde in zijn eerste beurt tegen Wim van Deventer de 400 caramboles in één serie op het laken. Hij werd daarmee de negende Nederlandse biljarter die kan bogen op zo'n uitstekende prestatie. Het fameuze lichtschip Noorthinder moet zijn werk zonder bemanning gaan voortzetten. De Stem nam een kijkje aan boord toen de laatste ploeg afscheid nam van dit veilig baken in de Noordzee.

de Stem | 1981 | | pagina 1