Boer fietst met bom op scherp naar politie Extraatje minima mogelijk ook in '82 Spurs-fan zwaar gewond na aanrijding onder Rijsbergen „Zwart geld beleggen in woningbouw de 4in1 krant" Woensdrechtse opper: Levensgevaarlijk CDA moet eens in oppositie Bomaanslag op PLO-hoofdkwartier Politie vreest nieuwe aanslag op leven paus Dollarkoers daalt ruim vijf cent Merijntje Kamer akkoord met december-uitkering Bergen krijgt gouden handdruk zijn kennelijk tol want het tarief var i zonder meer con jan auto's uit een Afgezet IILLEGALE ALCOHOL- STOKERIJ 3PGEROLD bekendmaking ALBEDA: W Bang&Oiufsen B&O- SHOWROOM: technica nova b.v. Actievoerders doelwit van aanslagen VOORSTEL AMSTERDAMSE NOTARIS: DEN HAAG - De Tweede Kamer is gisteren in zijn geheel akkoord gegaan met het december- extraatje voor de minimumloners en de trek kers van de laagste sociale uitkeringen. Paniek in trein door pseudo-kaping BINNENLAND VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 VAN ZEELAND DE STEM vatoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Van een onzer verslaggevers BOOGERHEIDE - Het is de rijkspolitie van de groep Woensdrecht in het bureau aan de Verlengde Duin straat knap benauwd aan het worden. De reden daar van: sinds gistermorgen ligt er een levensechte bri- santgranaat ten burele. Een blindganger uit de twee de wereldoorlog, maar met het ontstekingsmechanis me op scherp. Die granaat is er gebracht door een boer uit Huijbergen, die het projectiel op zijn land had ge vonden, het - ais ging het om een stuk hout - opraapte en er mee naar Hoogerheide fietste. „En dan moet je weten dat zo'n ding maar een klein schokje nodig heeft om te ontploffen", aldus opper Verschoor, de plaatsvervangend groepscommandant van de rijkspolitie in de Zuid westhoek. Dit is in 14 dagen tijd de vierde keer dat de po litie zoiets meemaakt: een boer uit Woensdrecht vindt een granaat en waarschuwt de politie pas als hij het ding van achter uit het land naar zijn erf heeft gebracht, een collega-boer uit Hoo gerheide neemt de gra naat onder zijn arm op de tractor mee naar huis en weer een ander sjouwt een hem onbekend voor werp zonder blikken of blozen een eind mee door het dorp om het thuis te laten zien en vervolgens de politie te bellen om te vragen wat voor een ding het is. „Pas hebben we nog uitgebreid kunnen lezen dat rijksweg 58 werd af gezet omdat er munitie bij het Schelde-Rijnka- naal was gevonden, maar toch zijn er nog boeren die maar niet beseffen hoe levensgevaarlijk dat spul is", aldus opper Ver schoor over de handel wijze van deze boeren. 1 - Bij de inval in een il- _e alcoholstokerij in een rderij in het Brabantse h heeft de politie gister- rgen drie mannen aange- aden, onder wie de 43-ja pe Roosendaler AM. Ze Ijnna verhoor op vrije voe- tn gesteld. I De stokerij was tijdens de ■wal in werking. Hoe lang it stokerij met een capaciteit fin 6000 liter, in werking is peest, is onbekend. Per li et pure alcohol werd 27,40 Widen aan accijns ontdoken. I In de boerderij zelf werden varkens zonder oormerk kt ingebrande nummers, een ^veelheid ongekeurd vlees, "isen diergeneesmiddelen i illegale herkomst, ent- ftoffen die slechts door die- martsen mogen worden «gediend, geschoten wild, si hagelgeweer met patro- 191 en een revolver aange- pffen. Een beschermde vo ls. een kikkerdief, werd "'.'gelaten. De eigenaar van boerderij is na verhoor pieens vrijgelaten. advertentie u-^terdag van 10.00 tot JS uur 2a! particulier «den verkocht een aan- stnffcÜ 5erende iederen/ Men bankstellen. De par- w bestaan onder meer 'siken met leder, klassie- «deren bankstellen, ss fh6er dure ori9- Engel- Chesterfieids. Prijsindi- X lederen 3-2"1 Z'ts ?Ï6a9n0,Cean,f3250-- teww» verkocht een Massief eiken kasten ^'Wasten en mas- *en eethoeken. Di- Bü58 typen enz. Falkar I van ji^" verkoopkantoor 'Ifetie- en faillisse- jSartiien, Schotse- BooL 2iis,raat Jan de "ïstraat, Kaatsheuvel. DEN HAAG - Naar de mening van oud-minister Albeda zou het goed zijn als het CDA eens een keer in de oppositie zou komen. Hij zegt dat in een in terview met 'CDActueel' en maakt daaarbij deze vergelijking: "De chris ten-democratische par tijen in Nederland zijn langer aan de regering geweest dan de commu nisten in de Sovjet-Unie. Je kunt je afvragen of dat voor een partij ge zond is". De oud-minister stelt in het interview vast dat het regeerakkoord waar op het nieuwe kabinet is gebouwd geen breuk vormt met het gevoerde beleid. Hij heeft er zich aan geërgerd dat tijdens de formatie het beeld is opgehangen van het CDA als de partij van de" be zuinigingen en van de PvdA als werkgelegen- heidspartij. "Dat is ;een zwart-wit discussie die mij niet aanspreekt. Juist het CDA moet beide-lij nen vasthouden". advertentie o Deense votmntvis vriri txfö cnqduui (met luistercabine) 8REDA - 00STERH0UT Van onze verslaggevers RIJSBERGEN/LONDEN - Een 20-jarige supporter van Tottenham Hotspur is woensdagnacht levensge vaarlijk gewond geraakt bij een aanrijding op de E-10 onder Rijsbergen. Met een spandoek in de hand liep hij daar recht op de auto van mevrouw J.S. uit Breda af, die hem niet meer kon ontwijken. De supporter werd hierbij enkele meters weggeslingerd en belandde in de middenberm. Hij werd overgebracht naar de afde ling intensive care van het Ignatiusziekenhuis in Breda. De politie vermoedt dat de man uit een supportersbus, komende uit Amsterdam, is gestapt die is doorgereden zonder hem te missen. De Britse regering moet overwegen de paspoorten in te trekken van voetbalsup porters, als "de door drank geactiveerde lummels" huis houden in buitenlandse ste den. Dat heeft het Britse op positielid David Howel giste ren in het parlement gezegd naar aanleiding van de schermutselingen die woens dagmiddag hebben plaatsge vonden tussen ongeveer 60 aanhangers van Tottenham Hotspur en een groep Suri- namers aan de Zeedijk. Ho- wel, woordvoerder voor sportzaken van de Labour- partij, drong er bij de rege ring op aan geen reisdocu menten aan voetbalsuppor ters af te geven. Een bom van 300 kilo dynamiet, die in een auto was geplaatst, heeft gisteren het hoofdkantoor van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO in de Libanese stad Sidon vernield (zie foto) en tenminste 20 mensen gedood en 80 gewond, onder wie veel vrouwen en kinderen die liepen te winkelen. De PLO gaf in een verklaring Israel de schuld van de aanslag. Een ondergrondse groepering, die zich "het front voor de be vrijding van Libanon van vreemdelingen" echter verklaarde ver antwoordelijk te zijn voor de aanslag en voor een tweede bomaanslag in een cementfabriek in Shika in het noorden van Libanon. Bij deze aanslag zou den tien mensen zijn gedood. De bom was daar eveneens in een auto verborgen. De bomaanslag heeft het bestand in Libanon op losse schroeven gezet. Van onze redactie binnenland NIJMEGEN/UTRECHT Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op don derdag in Nijmegen brand gesticht in de auto van Jac. Thielen, woordvoerder van de Dodewaard-gaat-dicht- beweging. De wagen brand de geheel uit. In diezelfde .nacht werd brand gesticht in de Utrecht se woning van een lid van de actiegroep "Vrienden van Amelisweerd" die zich verzet tegen de aanleg van rijksweg 27 door het bos Amelisweerd. De persgroep van de anti- Dodewaard-beweging zegt naar aanleiding van de brandstichting in Nijmegen te vermoeden dat die het ge volg is van uitlatingen van de Gelderse.commissaris van de koningin, Geertsema, en woordvoerder Van Wijk van de kerncentrale in Dode- waard over bedreigingen en terreur van de kant van de actievoerders. Praktijken als het in brand steken van een auto, worden volgens de persgroep door dergelijke uitlatingen aangemoedigd. Aan de woningbrand in Utrecht ging een anoniem telefoontje vooraf. Bij een andere actievoerder voor be houd van Amelisweerd werd een fles ammonia door de ruit gegooid. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllillll Van onze correspondent Cees Manders ROME - De Italiaanse politie houdt rekening met een nieu we aanslag op het leven van de paus. De laatste dagen circuleren berichten over plannen die ook vanuit het buitenland tegen het leven van de paus wor den beraamd, en dit heeft ertoe geleid dat de toch al uitzon derlijke bewaking van de paus in Castelgandolfo nu nog verder ls uitgebreid. Een twintigtal leden van de Italiaanse veiligheidsdienst zou in verschillende landen van Europa en het Midden-Oos ten bezig zijn de aanwijzigingen van een nieuw complot te onderzoeken. En in Castelgandolfo is het aantal politie agenten zelfs tot boven de 200 gegroeid. Iedereen die met de paus in contact komt wordt gefouilleerd, alle pakjes die op zijn buiten worden bezorgd worden gecontroleerd, en alle auto's die binnen een bepaalde afstand van het dorp komen, worden doorzocht. AMSTERDAM (RTR/ANP) - Omvangrijke dollarverko pen hebben de koers van de Amerikaanse munt op de Europese valutamarkten gisteren aanzienlijk doen dalen. Op de Amsterdamse wis selmarkt bedroeg de koers bij het slot 2,5137 gulden, ruim vijf cent minder dan de slotkoers van 2,5650 op woensdag. In Frankfort daalde de koers omstreeks vijf pfennig. De belangrijkste oorzaken voor de daling van de dollar koers zijn de aanwijzingen voor een rentedaling in de VS en het slinken van het vertrouwen in het economi sche beleid van president Reagan. Wil Wil Albeda da? 5, 3542 AD UTRECHT. TEL. 030" DEN HAAG - Voor de financiering van de woningbouw in dit land moe ten bezitters van zwart geld de gele genheid krijgen dat geld wit te maken door daarvan tien procent boete te be talen en de rest te beleggen in de door de staat uit te geven woningbouwobli- gaties. Die obligaties zouden een loop tijd van dertig jaar moeten hebben en een rente van tien procent Deze suggestie doet de Amsterdam se notaris J. J. M. De Vries in een nota die vandaag wordt besproken op de jaarlijkse algemene vergadering van de koninklijke notariële broederschap in Den Haag. Volgens De Vries zouden de notarissen bij dit „witten" van zwart geld moeten worden ingescha keld. Zo levert een zwartgeld-bezitter bij een notaris bijvoorbeeld 100.000 gulden aan zwart geld in en krijgt daarvoor woningbouwobligaties terug voor een waarde van 90.000 gulden. Volgens de nota van de notaris zou deze regeling in een wet moeten wor den vastgelegd. Daarin moet ook wor den opgenomen dat de obligaties op de Amsterdamse beurs naamloos ver handelbaar zijn. Verder moet in die wet worden opgenomen dat de zwart geld-bezitter van zijn vroeger gedrag geen nadeel ondervindt. Bezitters van zwart geld, die twee jaar na het tot standkoming van de wet nog worden opgespoord, zouden naast een aanslag van de belasting een boete moeten krijgen van zeventig procent. Volgens de Amsterdamse notaris kan met deze regeling de woningnood binnen vijf jaar worden opgelost. „De escalatie van geweld en anarchie die door de woningnood wordt veroor zaakt, dient in ieders belang zo snel mogelijk te verdwijnen", aldus De Vries. Van onze parlementaire redactie Minister Den Uyl (So ciale Zaken en Werkgele genheid) sloot in de Ka mer niet uit, dat er ook volgend jaar maatregelen genomen moeten worden ter bescherming van de koopkracht van de laagstbetaalden. Maar het is wel de bedoeling van het kabinet om naast dit soort eenmalige maat regelen een inkomensbe leid te ontwikkelen, dat ook de inkomens van de laagstebetaalden be schermt. Om voor de eenmalige uit kering - zoals bekend varië rend van 150 voor alleen staanden tot ƒ450 voor ge zinnen met meer dan één kind - in aanmereking te ko men moet bij het postkan toor een formulier worden afgehaald. Dat kan waar schijnlijk vanaf 23 septem ber. Den Uyl, die het aange scherpte wetsontwerp van zijn voorganger Albeda ver dedigde, schatte het koop krachtverlies van de laagst betaalden dit jaar, met inbe grip van de eenmalige uitke ring, op één procent. Den Uyl en staatssecreta ris Dales vonden het tech nisch onmogelijk om ook de kleine zelfstandigen een uit kering te geven. Daar heb ben we het beleid van belas tingaftrek voor, aldus de be windslieden. Mevr. Dales er kende overigens dat de inko mensontwikkeling van de zelfstandigen "weinig op wekkend" is. De WD-er De Korte had gevraagd ook de kleine zelf standigen het extraatje te geven. Hij schatte het koop krachtverlies van de zelf standigen voor dit jaar op liefst 8,5%. Maar ook bij maatregelen tot behoud van de koop kracht volgend jaar zullen de kleine zelfstandigen geen uitkering kunnen krijgen. Een motie van De Korte, waarin dit werd gevraagd, haalde geen meerderheid. (ANP) - Twee jongens heb ben gisteravond de reizigers in de trein van Almelo naar Enschede de stuipen op het lijf gejaagd door in het con- ducteursverblijf bij wijze van 'grap' door de microfoon "dit is een kaping" te roepen. De conducteur zelf liep op dat moment door de trein. De reizigers vluchtten in Hengelo de trein uit. DAGBLAD VOCTt ZUIDWEST NfeDERlANo" Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 Knijpkat zaklantaarn geen batterijen wel veel gemak Hobby-mesje Een oerhandig, 10OO-en-1-dingen-mes]e met reserve-onderdelen. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode/Woonplaats: Betaling: 53,35/kwartaaI 17,89/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door: Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: Keuze geschenk: 1 2 3 4 (aankruisen s.v.p.) Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, antwoordnr. 112,4800 MB Breda. Bellen kan ook: 076-236911 BERGEN op Zoom krijgt van het rijk een „gouden handdruk" als deze gemeente ermee akkoord gaat dat er geen liftsluis komt in de Oesterdam. Een dergelijke sluis kost een kleien honderd miljoen gulden. Binnenskamers wordt rekening gehouden met een compensatie van ongeveer 15 miljoen gulden. JAARLIJKS moet volgens minister Den Uyl 3 a 4 miljard gulden meer geïnvesteerd worden. Dat geld is nodig om het werkgelegenheidsplan uit te kunnen voeren. DE beginnende Nederlandse filmregisseur Ben Verbong heeft met „Het meisje met het rode haar" een opvallende verzetsfilm afgeleverd. Renee Soutendijk speelt de rol van de Haarlemse studente Hannie Schaft, die aan het einde van de oorlog door de Duitsers om het leven is gebracht. IN Joermala dreigen de Nederlandse Davis Cup aspiraties te verdrinken. Op het gladde baantje aan de Golf van Riga staat de Sowjet-Unie na de eerste dag met 2-0 voor. Vadim Borisov speelde Eric Wilborts naar een ontmoedigende nederlaag. Achtvoudig nationaal kampioen Louk Sanders verloor uitewindelijk van Aleksander Sverev. AL 35 jaar brengt De Stem de stripverhalen van Suske en Wiske in de krant. Tijdens de Striptweedaagse, dit weekend in Het Turfschip, staafde beroemde creatie van Willy Vandersteen in het middelpunt van de belangstelling, begeleid door een fantastische wedstrijd. In het prijzenpakket uiteraard de verzameling van alle Suske en Wiske-uitgaven.

de Stem | 1981 | | pagina 1