Rijk Ier: >irfn ing. Dubieuze reclame actie kanker bestrijding afgelast Rapport werkgroep van ambtenaren: Nog problemen over regerings verklaring de4in1krant" Over, maar zonder Reagan Binnen enkele jaren volop werk in basisonderwijs Prinses Juliana doorstaat operatie goed Philips weigert gesprek Gilzer bedrijf in problemen VANDAAG vanzeeland Volop interesse voorkorte vakantie aan zee biNnen- buitenland Solidariteit pleit voor referendum Bejaarden steeds meer in de knel „Soap-zusters" luchten hun hart Wereldrecord op 100 meter schoolslag ndmeet- ebank: ikvande fie-afdeling mijn vader e rugge- waar ik ie hebben»., ik hier een n? c, geiden wij oe aan een ekening, d'r an. betalingen >ver mijn g, zegt hij AUTO of motor GEEF DE KANKER GEEN KANu 1 jp ~~g| Ziektewet premies waarschijnlijk l omlaag I vis in ons 'anc* en acl~ DEN HAAG - Werknemers, die kunnen weten dat zij voor koppelbazen werken, moeten ook aansprakelijk gesteld kunnen worden voor het niet afdragen van verschuldigde sociale pre mies en belastingen. Industriebond FNV: Contacten 0p weg naar een nieuw kabinet dag 104 Problemen Geen geld voor 106 werknemers WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1981 D1BT1M binnenland A51 iger Nederland BV garandeen Yogho-Yogho beker 3 jaar op kbaarheid en sluiting. te koop \jaat dacht u van het resultaat als u dat even laat 'weien via een ..kleintje'' in De Stem n.,na 5 van de 10 mannen j De Stem lezen peDt>on speciale Belangstelling|i kleir»t|0S rubriek. Auto's en motoren Uw aanbieding in die rubriek Kan dus niet missen DE STEM i. 1 l U0.000 Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. m l i W-tM ("ft*" WANNEER LAAT U ZICH EIGEN NIEUWSDIENST LEIDEN - Talloze winkeliers in het hele land hebben vergeefs een bijna dubbel tarief voor een advertentie op een raam-affiche betaald, omdat ze dachten dat deze meeropbrengst naar de kankerbestrijding ging. Er zal echter van dit geld geen cent worden afgedra gen. De als dubieus omschreven reclamecampagne is gisteren afgelast. Tot gisteren wist het Versluis gisteren bij het Koningin Wilhelmina Fonds, dat alle kanker acties in ons land coördi neert, niets van een raam-affiche waarin in formatie over kanker werd vermengd met re clame voor winkeliers. Gealarmeerd door een telefoontje van De Stem had het KWF gistermid dag een gesprek met de initiatiefnemer van de reclame-actie, de heer Versluis, directeur van het Reklame, Projectie- ontwikkelings Exploita tie Maatschappij Kon- takt te Leiden. In dit gesprek liet het KWF duidelijk aan de heer Versluis weten, niet gediend te zijn van zijn "hulp" en nog minder van zijn "voorlichting". "In de eerste plaats", aldus een woordvoerster van het KWF, "vinden wij de voorlichting over kanker op het affiche on zorgvuldig. Zo worden er veel te optimische cijfers gegeven over de gene zingskansen bij borst kanker. En op de tweede plaats mengt het KWF geen voorlichting met fondsenwerving. We hebben twee collectewe ken per jaar en daar hou den we het op. Daarbui ten doen we niets en is onze informatie over kanker gratis". Volgens het KWF heeft de heer gesprek gezegd, bereid te zijn met zijn aktie te stoppen. Bovendien zou de opbrengst hem zwaar tegengevallen zijn. Directeur Versluis van Kontakt zei ons in eerste instantie, dat hij door de vakantie nog niet met het KWF contact had opge nomen. "Kijk, we zijn een aantrekkelijke actie voor het Koningin Wilhelmina Fonds begonnen zodat ze aan veel geld kunnen ko men. Door de vakanties hebben we nog niet met het Fonds kunnen over leggen". De winkeliers werden persoonlijk door de heer Versluis benaderd. Hij toonde hen een oranje af fiche van ongeveer 60 bij 40 centimeter. Driekwart van het plakkaat was be steed aan zeer opper vlakkige informatie over kanker. De lezer werd gewaarschuwd met en kele symptomen van kanker, en kreeg in een volgende tabel zijn gene zingsvooruitzichten te le zen. "Geef de kanker geen kans", luidde de moraal, met daaronder de vermaning, dat het aantal genezingen twee maal zo groot kon zijn, als men zich bijtijds liet onderzoeken. (vervolg op pag. 3: "Dubieuze reclame cam pagne") EIGEN NIEUWSDIENST OUDENBOSCH - Binnen enkele jaren, medio 1986, zal de arbeidsmarkt voor onderwijzend personeel er aanmerkelijk gunstiger uitzien dan nu het geval is. Van een grote werkloos heid in die sector zal dan zeker geen sprake (meer) zijn. Dat is de mening van drs. C. Hoornick, directeur van een van de grootste pedagogische academies in ons land, De Vossenberg in Oudenbosch. De heer Hoornick baseert zijn opti misme op het sterk afne mend aantal studenten op de P.A.'s en aan de P.A.- nieuwe stijl, die in augus tus 1983 moet beginnen. In plaats van drie gaat de studie voor onderwijzerf es) in het basisonderwijs dan vier jaar duren. "Een en ander betekent, dat er in 1986 niemand op de P.A. afstudeert. Een jaar lang kunnen werkloze onderwijsgevenden dan een plaats vinden zonder concurrentie van pas afge studeerden", aldus de heer Hoornick. De schooldirec teur wees erop, dat door het sterk afgenomen aan tal P.A.-studenten, straks onmogelijk volledig aan de vraag naar onderwijzend personeel voldaan kan worden. Het ministerie van On derwijs was gisteravond niet bereikbaar voor com mentaar. Losse nummers 0,75 DEN HAAG (ANP) - Prinses Juliana is gistermorgen in het academische ziekenhuis in Utrecht geopereerd door de gynaecoloog prof. dr. A.A. Haspels. De prinses, die maandag in het ziekenhuis ivas opgeno men, heeft de operatie goed doorstaan, aldus de Rijks voorlichtingsdienst. Prinses Juliana zal nog on geveer veertien dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Werk bij koppelbaas harder aanpakken Van onze redactie binnenland UTRECHT - De zeventien M] het GAK (Gemeenschap- Wijk Administratiekantoor) ingesloten bedrijfsvereni- ifflgen gaan waarschijnlijk "ui ziektewetpremies met IWiddeld een half procent verlagen. Bij sommige be- Wjfstakken is zelfs een da- ""g van meer dan één pro- Wit te verwachten. Binnenkort komen de be sturen van de bedrijfsvere- ®g"igen bij elkaar om de TOies voor 1982 vast te ''en. Die kunnen volgens et GAK omlaag, omdat in ^eerste zeven maanden van ~t Jaar het aantal ziekmel den en het aantal uitke ngsdagen vier procent la f 'ag dan in dezelfde perio lGAvan vori8 3aar- Het I CLVoert administratie I van de 26 bedrijf sver- I küÜrt ^eze over de premie- Van onze parlementaire redactie Dat stelt een werkgroep van ambtenaren voor, die een onderzoek heeft ingesteld naar misbruik en onei genlijk gebruik van sociale verzekeringen. De belastingontduiking en het misbruik van sociale verzekeringen is volgens het onderzoeksrapport groot. Het aantal zwartwerkers bij koppelbazen wordt geschat op enige tienduizenden. Het aantal verdachte besloten vennootschappen wordt ge raamd op vijfduizend en het aantal personen, dat nauw betrokken is bij de organisa ties van koppelbazen wordt eveneens geschat op vijfdui zend. De strijd tegen de praktij ken van de koppelbazen lijkt een onbegonnen zaak te wor den. Daarom pleit de werk groep voor een systeem dat het de koppelbazen onmoge lijk maakt over geld te be schikken voor de afdracht van sociale premies en loon belasting. Ook wil de werk groep hogere straffen. Te vens moeten er maatregelen bedacht worden, die voorko men dat koppelbazen zeer grote bedragen achter kun nen houden. Vooral de over heid wordt nog al eens om de tuin geleid. De werkgroep denkt vooral aan maatrege len in de sfeer van de norma le criminaliteitsbestrijding. Thans beschikken de kop- Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 3. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcoae/Wouupiaats: Betaling: 53,35/kwartaal 17,89/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door: Naam: Adres: Postcode/Woonplaats Keuze geschenk: 1 2 3 4 (aankruisen s v.p.) Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112, 4800 MB Breda. Bellen kan ook: 076-236911 APELDOORN (ANP) - De directie van Philips heeft gisteren tijdens een gesprek met de vakbonden gewei gerd door te praten over de toekomst van de Haagse ves tiging van Philips Data Sys tems, aldus een woordvoer ster van de Industriebond FNV na afloop van het ge sprek in Apeldoorn. In het Haagse bedrijf wer ken 475 mensen, van wie er in de plannen van de Phi- lips-directie 375 ontslagen zouden moeten worden. Vol gens de bonden kan er dan nauwelijks meer een levens vatbaar bedrijf overblijven. De industriebond gaat de uitkomst van het gesprek vandaag aan zijn leden in het bedrijf voorleggen. De bonden hadden voor het ge sprek aan de recente progno ses aangepaste cijfers op ta fel gelegd. Ook moest vol gens hen het rapport van en kele Rotterdamse economen, waarin de noodzaak van de sterke afslanking van het bedrijf in twijfel wordt ge trokken, nog aan de orde ko men. De Philips-directie heeft echter slechts de cijfers in ontvangst genomen. De woordvoerster van de Industriebond FNV ver wacht dat Philips volgende week met een nader besluit komt over de toekomst van de Haagse vestiging. De wei gering om met de bonden te praten ziet zij als een aan wijzing dat dit besluit al vaststaat. pelbazen nog over voldoende middelen om juridisch bui ten schot te blijven. In de reeks aanbevelingen ter bestrijding van de kop pelbazen pleit de werkgroep voor verbetering van de or ganisatie van opsporings teams. Topfiguren uit de we reld van koppelbazen heb ben nauwe contacten met de onderwereld en houden zich ook bezig met andere crimi nele activiteiten waarvoor geld nodig is, zoals illegale jeneverstokerijen, valse munterij, handel in wapens en verdovende middelen. Opvallend is de conclusie van de werkgroep, dat de kleine beunhaas niet is te be strijden. Dat zijn vooral klusjesmannen en schoon maaksters. Het aantal men sen dat er wat bijverdient zonder daarvoor belasting en premies te betalen is te groot om effectief te kunnen be strijden. Een mogelijk is vol gens de werkgroep mis schien het bevorderen van de werkzaamheden in de legale sfeer zonder winstoogmerk. NOG steeds stakende luchtverkeersleiders liepen in New York mee in de optocht ter gele genheid van de (Ameri kaanse) dag van de ar beid. Ze droegen borden mee, die niets aan dui delijkheid te wensen overlieten. Overigens, Ronald Reagan was niet uitgenodigd voor de op tocht. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De veertien kandidaat-ministers, die gisteren onder leiding van formateur en beoogd pre mier Van Agt voor het eerst bijeenkwamen, zijn er nog niet in geslaagd de problemen over de regerinsgs- verklaring te overwinnen. Er zijn met name moeilijk heden gerezen over de so ciaal-economische proble matiek en het vraagstuk van de kernwapens. In dit verband, zo is vast gesteld, is het raadzaam te wachten op het PvdA-con- gres, dat vanavond bijeen komt en het groene licht moet geven aan de kandi daat-bewindslieden van de PvdA om tot het kabinet toe te treden. Voorzitter Max van de Berg had maandagavond het partijbestuur al gewaar schuwd tegen de mogelijke "zenuwoorlog" die Van Agt zou kunnen voeren met het oog op het PvdA-congres. Weliswaar wordt er ook in CDA-kring rekening mee gehouden dat het congres het gevraagde groene licht zal geven, maar men is daar zeer geïnteresseerd in de wijze waarop dat zal gebeuren. Met name zal met scherp let ten op eventuele uitspraken die vastgelegd worden in re soluties. In CDA-kring kijkt men met argusogen naar uit spraken over b.v. de koop- kracht-positie van de mini ma en over de kernwapens. Voordat het pre-constitue- rende beraad gisteren begon regelden Van Agt, CDA-fr- actieleider Lubbers en hui dig en beoogd minister van Justitie eerst nog de proble men, die door De Ruiter wa ren opgeworpen. Morgen, zo is de bedoeling, zullen de kandidaat-minis ters weer bijeenkomen voor het constituerend beraad, de vergadel-ing waarin de laat ste problemen uit de weg worden geruimd voordat de beëdiging plaatsvindt. De woordvoerder van de forma teur deelde gisteravond mee dat de vergadering beslist niet gezien mag worden als een formaliteit. Van een onzer verslaggevers GILZE - Gistermorgen is surseance van betaling ver leend aan het Gilzer plan- ten- en bomenkwekersbe drijf fa. Gebrs. van Ooster- wijck. Veertig werknemers van Van Oosterwijck, alsme de 66 werknemers van de Bredase Sociale Werkvoor ziening, die op het Gilzer be drijf gedetacheerd zijn, zijn gistermorgen niet meer aan het werk gegaan. Het bedrijf is in moeilijk vaarwater terecht gekomen nadat de Rabobank de geld kraan dichtdraaide. Voor de werknemers is voorlopig geen geld. Manager H. Goeij- ers: "Hangende het onder zoek, dat vandaag begonnen is, wordt niemand meer be taald, helaas geldt dat ook voor de werknemers". Tot bewindvoerder is be noemd mr. L. Luchtman uit Rijen. Enkele uren na die be noeming kon hij nog erg weinig zeggen: "Ik heb nog maar enkele gesprekken ge voerd en een wandeling over het bedrijf gemaakt. Mijn eerste indruk is dat het jam mer zou zijn als dit bedrijf ten onder zou gaan". Het mooie weer van de afgelopen dagen heeft er toe geleid dat er veel belangstelling is voor een korte vakantie aan de Zeeuwse kust. Daarbij komt dat deze week het naseizoen is begonnen, waardoor een verblijf aanzienlijk goedkoper is. Er wordt dan ook al redelijk gereserveerd voor de komende herfstvakantie. Het congres van de Poolse vakbond Solidariteit heeft gisteren van het parlement geëist een nationaal referendum te houden over de kwestie van arbeiderszelfbestuur in de bedrijven. Verder riep de club van Walesa op tot een boycot van de wet die de Poolse regering over datzelfde onderwerp voorstelt, omdat in dat ontwerp wordt vastgehouden aan het recht van de regering om de bedrijfsleiding te benoemen. De anderhalf miljoen Nederlandse bejaarden krijgen het financiël steeds moeilijker. De gemiddelde AOW-er is al een derde deel van de uitkering kwijt aan woonlasten. En de toekomst ziet er niet rooskleurig uit. Katherine Helmond en Cathryn Damon, beter bekend als de zusters Jessica Tate en Mary Campbell uit de tv-serie Soap zijn in Nederland. Ze hebben genoeg vrije tijd want in Amerika is „Soap" na protesten van fatsoensrakkers van het scherm verdwenen. Jessica en Mary zijn er zeer ontstemd over. Het publiek tijdens de EK zwemmen in het Joegoslavische Split kon gisteren voor de eerste maal echt op de banken voor een prestatie van groot formaat. Verantwoordelijk daarvoor was de Oostduitse Ute Geweniger, die op de 100 meter schoolslag een nieuw wereldrecord vestigde. Haar tijd: 1.08,60.

de Stem | 1981 | | pagina 1