Vertrek Van der Louw wekt weerstanden Miljard nodig voor oplossing milieuproblemen Werkzoekende blinden waren niet te vinden MENSiEWER s MENS1Ï1WER 3 Ondernemers vier dagen naar school Malaise in de detailhandel kost veel banen Schatting Ginjaar: tffinaderijen ken MCDONNELL DOUGLAS ERKENT OMKOPING rATERPAG 5 SEPTEMBER 1981 FINANCIËN5 AARBEURS EDA ïerste vlucht lieuwe wemeljel root succes DOOR FRANS VAN MOURIK I DOOR FRANS VAN MO URIK A55 T11 Douwelementen zoekt produktiebegeleiding, ng en kwaliteitskontro- ouwkunde. s van, en ervaring met thermische isolatie en alsmede enige labora- rekken tot aanbeveling, technisch inzicht moet er commerciële teeling ktuele eigenschappen, evens behoren het on- ontakten met instanties ;entrum en T.N.O. ollicitatie met volledige vergezeld van een re- aan het bureau van dit oktober 3 november nds beschikbaar 652-3175 r (m/v) IN DE ORGANISATIE oor kortdurend verblijfs- ie kliënten: KVB.) handeleenheid bestaat uit disciplinair samengesteld Ier leiding van een team- legkundigen werken hierin grijke kern ten behoeve 4-uurs gebeuren, leid is relatief autonoom eekbaar op behandel- uitvoering en beheer deling. afdelingen vormen een organisatorische een- Bi via vertegenwoordigers Koordinatieteam onder m een koördinator. niveau fungeert de igementgroep waarin KVB circuit ook een lor Langdurend Verblijf bundeld is in het kader ïstituutsbeleid. 133, richten aan het 4871 CD Etten-Leur. Rotterdam huilt Door Fons de Poel ROTTERDAM - Er hangt een huilbui bo ven Rotterdam. Dat klinkt natuurlijk over dreven, maar toch... "Er is", zegt directeur B. van Lient van de plaatselijke VVV, "in heel Rotterdam geen sterveling te vinden, die blij is dat-ie oprot". Van Lient heeft het over André van der Louw, de man met de hangende snor en de zware pijp, sinds 1974 burgemeester van 's werelds grootste haven stad. Van der Louw is geroepen tot het minister schap (CRM) in het kabinet-Van Agt 2 en Rotter dam heeft daar - bescheiden gezegd - enorm de pest over in. Want de socialistische burgemeester, bij zijn komst naar Rotterdam ge vreesd om "z'n grote waf fel en z'n bloedrode ge dram", is nu razend popu lair, een opvatting die dwars door alle geledingen loopt. "Verschrikkelijk jam mer dat hij vertrekt", zegt het vooraanstaande WD- raadlid J. Reus. "Zo'n goe de burgemeester hebben we nog nooit gehad", meent mevrouw H. de Vos, die in haar eentje de CPN- fractie vormt. En ook de deken van Rotterdam, drs. A. van Oosterom is teleur gesteld nu André - want zo noemen ze hem allemaal - naar het Catshuis is geroe pen. „Een meer dan voor treffelijk bestuurder, alom laarvan :n aen leiding op oorkeur jgenomen iden tot 1 247. gerespecteerd, altijd be langstellend, ook voor ker kelijke kwesties". Kleurtje Van der Louw, zelf op werkbezoek in Oslo, zou vermoedelijk een kleurtje krijgen bij zoveel enthou siasme rond zijn persoon. Immers, nog maar een paar jaar geleden was men in Rotterdam, vooral in kringen van werkgevers, uiterst verbaasd over de benoeming van deze PvdA-man, "die redacteur van het popblad Hitweek", zoals bij rederij Nedlloyd werd geschamperd. Nu zijn de werkgevers van oordeel, dat - om met WD-raadslid Reus te spreken - "de post CRM voor een man van zijn kwaliteit veel te licht is". In alle reacties over heerst een thema: het ge mak waarmee de Rotter damse burgemeester con tacten legt en meningsver schillen overbrugt. CPN- raadslid mevrouw De Vos: "Thomassen, zijn voorgan ger, was een beetje een autoritaire man. Die had bij wijze van spreken een muurtje rond z'n kamer gebouwd. Bij Van der Louw loop je zó naar bin nen, hij is er altijd voor je". Die soepele houding heeft ook VW-directeur Van Lient verbaasd. "Op het gebied van de promo tion is hij een natuurta lent, hij blijft onder alle omstandigheden zichzelf. Hij grijpt elke gelegenheid aan om het imago van Rotterdam op te poetsen, je kunt zo gek niet denken. Laatst hielden we in de binnenstad een grote schoonmaak-actie. Daar krijg ik 'm zo voor, com pleet met de bezem in z'n handen. En als je Van der Louw hebt, dan krijg je ook de andere prominen ten hier mee. Dansen met Gina Lollobrigida, ook geen punt. „De dansende beer", wordt-ie genoemd." Uitzondering In de gemeenteraad heb ben voorzitters van de ver schillende fracties aange drongen op zijn aanblij ven. Maar niet alleen in die kringen ziet men tegen zijn vertrek op. Ook vanuit de bevolking werd een handtekeningenactie op gezet: "André moet blij ven". H. Minnebreuker, groentehandelaar aan de Maliebaan, was een van de ondertekenaars. In het al gemeen heeft hij weinig op met "hoge Pieten", maar voor Van der Louw was hij graag bereid een uit zondering te maken. Minnebreuker: "In het begin waren we een beetje bang voor 'm. Die grote snor, dat brutale gezicht. Maar het is een aardige vent. Wat mot die man nou op CRM? Zo'n formatie, het lijkt wel poppenspel. Die man hoort hier in Rot terdam". Binnenkort maakt Van der Louw zijn keuze. Bur gemeester of minister en - naar wordt aangenomen - in de toekomst PvdA-lijst- trekker. Zeker is dat Van der Louw niet staat te tr appelen om bewindsman te worden, dat heeft hij herhaaldelijk laten blij ken. "Maar ja, hij blijft een carrièremaker", zegt groenteman Minnebreuker spijtig. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voor de ko mende tien tot vijftien jaar is één miljard gulden nodig om alle knelpunten in het milieu weg te nemen. Dit heeft minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieu- hygiene gisteren gezegd, toen hij in Den Haag het startsein gaf voor een voor lichtingscampagne over de gewijzigde hinderwet, die 1 november in werking treedt. Voor 1982 is 53 miljoen gul den beschikbaar voor scha devergoedingen aan bedrij ven die door de wetswijzi ging in moelij kheden komen en voor bedrijven die moeten saneren als gevolg van de wetswijziging, aldus de mi nister. Met de voorlichtingsactie wil Ginjaar niet alleen ge meentebesturen, maar ook het bedrijfsleven en de be volking vertrouwd maken met de gewijzigde hinder wet. Daartoe zijn brochures gemaakt en wordt in oktober en november op de televisie een spotje uitgezonden. Voor gemeenten en provincies oganiseert het ministerie van Ginjaar bijeenkomsten in het gehele land. De Ka mers van Koophandel doen dat voor het bedrijfsleven. De gewijzigde hinderwet stelt volgens de minister ge meentebesturen in staat een eigen milieubeleid te voeren. Zij krijgen de bevoegdheid om bedrijven uit hun gebied te weren. Tegen bestaande bedrijven die overlast bezorgen of op een andere wijze niet vol doen aan de eisen in de wet, hebben gemeenten na 1 no vember de beschikking over twee sancties. Zij kunnen een bedrijf sluiten of een dwangsom opleggen van maximaal 10.000 gulden per dag. Als iemand een bedrijf begint of wijzigt zonder ver gunning kan hem dat een boete van ten hoogste 100.000 gulden gaan kosten. Onder de hinderwet vallen onge veer 350.000 bedrijven. Uit een onderzoek dat in 1977 is verricht, bleek dat 60 procent van die bedrijven geen hinderwetvergunning had. Nog eens 15 procent be schikte over een niet-toerei- kende vergunning. |De eerste vlucht van het raste Britse vliegtuig r de burgerluchtvaart, de |itish Aerospace 146, is een »t succes geworden. De 11-146 maakte vanaf het faueld van Bae in Hatfield Krthordshire) zijn eerste Wfvlucht en na afloop liet j bemanning weten dat de jcfiine zich geheel volgens mchting had gedragen. iAE heeft ongever 350 (Ijoen pond sterling (5,35 [Ijard gulden) voor de ont- kkeling van haar nieuwe dukt uitgetrokken. De Pine is ontworpen voor vervoer van maximaal tiers over korte af ten. De met vier straal- jtoren. uitgeruste 'boemel- te opvallend stil en zui- l Oe fabriek heeft er reke- '9 meegehouden dat de |e-I46 vaak genoodzaakt zijn gebruik te maken kleine, oneffen vliegvel d-et een minimum aan Kieningen. e eerste proefvlucht "de een uur en veertig ['«ten. Na afloop zei de ge- '"xrder dat de machine Precies zo had gedragen '"is berekend. Zij rea- naar zijn mening uit- ;ml op de stuurbewegin- "n bleek zeer stabiel en ]kkelijk te vliegen te De honderden werkne- =!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll(i= mers van de fabriek in Hat field, die de vlucht hadden gadegeslagen prezen na af loop het geringe lawaai van de motoren. In verband met de steeds luider wordende protesten tegen de geluids hinder in de omgeving van kleine vliegvelden is dit een belangrijk verkooparument. BAe heeft al 25 bestellin gen op de 146 binnen. Daar mee is - reserveonderdelen meegerekend - een bedrag van 160 miljoen pond ster ling (800 miljoen gulden) ge moeid. Het prijskaartje dat aan de BAe-146 komt te han gen zal een bedrag van 11,5 miljoen dollar vermelden. De fabriek heeft hoge ver wachtingen van haar 'boe meljet'. Ze hoopt er voor het einde van de jaren tachtig niet minder dan twaalfhon derd van te verkopen. Daar mee zou zij dan zo'n dertig procent van de markt voor dit soor vliegtuigen in de wacht slepen. ^CAPACITEIT: k wil FANGER (DPA) - De' paatsehappij Esso Euro- (Nerzoekt op het ogen- [f. Waar en wanneer zij Oaderijen zal moeten wegens overcapaci- heeft de president-di- iir van de maatschappij, Reid, verklaard. Vol- Reid zal het oliever- *'4 Europa als gevolg 2 stijging van de prij- tiemen van 670 miljoen I™ jaar op het ogenblik miljoen ton het jaar i°at betekent dat het tuk over twintig jaar ,°P het niveau van 1970 ADVERTENTIE (van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse vliegtuigfabrikant McDonnell Douglas, mogelijke partner van Fokker in het MDF-100-project, heeft ermee ingestemd schuld te beken nen in een door het Amerikaanse ministerie van justitie aangespannen omkopingszaak en zal 1,25 miljoen dollar aan boetes betalen. Er is een regeling getroffen, waarbij het ministerie de aanklachten tegen vier hooggeplaatste functionarissen bij McDonnell zal laten vallen in ruil voor een schuldbekente nis. Deze schikking moet nog worden goedgekeurd door een Amerikaanse rechtbank. De onderneming is er in 1979 van beschuldigd toestem ming te hebben gegeven voor illegale betalingen tot een be drag van 1,6 miljoen dollar ter bevordering van de verkoop van toestellen van het type DC-10 aan Pakistan. Voorts zouden er onjuiste verklaringen zijn afgelegd om te verhul len dat er zes miljoen dollar is betaald aan personeel van luchtvaartmaatschappijen en regeringsambtenaren in Zuid-Korea, de Filippijnen, Venezuela en Zaire. De beta ling van dit bedrag zou verborgen zijn gehouden voor de Amerikaanse Export-Import Bank, die de verkoop van vliegtuigen aan deze landen heeft gefinancierd. Werkzoekende blinden met een middelbare oplei ding (van Mavo tot HBO) zijn bijna niet te vinden. Dat is de opmerkelijke conclusie van een onder zoek, dat door het Nij meegse Instituut voor Toe gepaste Sociologie is ge daan. Het onderzoek werd in opdracht van het ministe rie van Sociale Zaken ver richt door R. Geerts en W. Scheffer. Bedoeling van het onderzoek was te ko men tot een „methode voor arbeidsinpassing van blin den". Met deze ïnethode zouden blinde mensen be ter en sneller aan het werk moeten kunnen komen. Na anderhalf jaar werk moeten de onderzoekers nu echter tot de conclusie komen, dat de doelgroep, voor wie ze de methode hebben ontwikkeld, eigen lijk helemaal niet bestaat, of althans niet te localise- ren is. „Een teleurstellende ervaring", zegt W. Schef fer. „In feite betekent het dat we al die tijd voor niets bezig zijn geweest. Aanleiding voor het on derzoek was de veronder stelling, dat het vinden van een baan waarvoor een middelbare of hogere opleiding vereist is voor een blinde ontzettend moeilijk is, terwijl er toch veel blinden zijn die dat willen. Aan de onderzoe kers de taak om te bekij ken of er mogelijkheden zijn om die arbeidsinpas sing soepeler te laten ver- lopen. „We zijn begonnen met het ontwikkelen van een methode en dat is ons ook gelukt. In grote lijnen komt die methode er op neer, dat je van allerlei functies binnen een bedrijf de taken zou moeten bekij ken, die door blinden kun nen worden verricht. Door alleen die taken weer te combineren zou je tot heel nieuwe functies kunnen komen, die uitstekend voor blinden geschikt zijn", zegt Scheffer. Tot zover liep het onder zoek van een leien dakje. Het tweede deel - het uit testen van de methode aan de hand van drie praktijk gevallen - gaf echter grote problemen. „Stad en land hebben we afgezocht, maar we zijn niet verder gekomen dan twee werk zoekende blinden. En ook die twee behoren niet tot de categorie die we voor ogen hadden". In het ene geval ging het qm een man, die op latere leeftijd blind was gewor den. Zijn vroegere werk gever wilde hem wel te rugnemen, maar niet in zijn oude functie: hij kon wel geplaatst worden in een „geijkt blindenberoep" en daarvoor, zo zeggen de onderzoekers, heb je geen speciale plaatsingsmetho de nodig. Ook de tweede persoon, die uiteindelijk werd gevonden, was niet geschikt voor het onder zoek. Hij had een tijdelijke baan bij een welzijnsorga nisatie, maar kwam na ne gen maanden weer op straat. „Er kon niet wor den voldaan aan de voor waarde om de methode in die tijd te testen", aldus de onderzoekers. „Het is jammer, maar het is niet anders. Eigen lijk waren we van plan het onderzoek nader uit te breiden naar andere ge handicapten, maar we hebben er nu een dikke punt achter moeten zet ten", aldus Scheffer. Kun je nu zeggen, dat alle blinden met een mid delbare opleiding een baan hebben, of is de kans dat ze een geschikte baan vinden zo klein, dat de moed ze al bij voorbaat in de schoe nen zinkt? „Ik denk eerder het laat ste. Ik hoop dan ook, dat ons onderzoek in zoverre nog van nut is, dat het een beleidsverandering bij het ministerie van Sociale Za ken teweeg kan brengen". RS Ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf heb ben in toenemende mate te maken met de volgende problemen: verslechteren de marktomstandigheden, scherpere concurrentie, stijgende bedrijfskosten en een steeds ingewikkel der wordend personeelsbe leid. Als kleine zelfstandige sta je voor het oplossen van die problemen alleen. Nu kun je natuurlijk een beroep doen op adviesin stanties, maar adviezen kosten vaak veel geld. Ook zou je kunnen besluiten dan maar op te gaan in een groter geheel, maar dan ben je wel je zelfstandig heid kwijt. Er is echter nog een der de mogelijkheid en die is je eigen kennis bijspijkeren door cursussen te volgen en ervaringen uit te wisse len met collega's. De Ka mer van Koophandel en bet Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf organiseren zo'n cur sus op 21 en 28 september en op 5 en 12 oktober. Op die vier dagen kunnen de ondernemers in het ge bouw van de Kamer van Koophandel aan de Mo- zartlaan in Breda hun kennis vergroten over het financieel-administratief beleid in een bedrijf. De eerste bijeenkomst is gewijd aan inzicht in be- drijfscijfers, de tweede aan analyse van de be drijfsresultaten, de derde aan systemen voor be drijfsinformatie en be- drijfsfinanciering en de vierde eveneens aan be- drijfsfinanciering. De kosten van de cursus bedragen 590 gulden, alles inbegrepen. Ondernemers met een fiscaal belastbaar inkomen van minder dan 54.000 gulden kunnen een tegemoetkoming krijgen van tweederde van de cur- suskosten en ondernemers meer dan 54.000 maar min der dan 65.000 gulden krij gen een tegemoetkoming van éénderde. Wie meer informatie wil hebben kan contact opnemen met de heer Tempelaars bij de Kamer van Koophandel in Breda, telefoon 659322. FvM) Eindredactie: Frans van Mourik Bijdrage: Ronald Spaak Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Breda is nagegaan in hoeverre de teruggang van de economie zijn weerslag heeft gehad op de detailhandel. Onderzocht werd de pe riode juli 1980 tot juli 1981. Uit het onderzoek blijkt dat deze veel geplaagde bedrijfstak volop deelt in de ellende. De consumenten zijn kritischer en selectiever geworden en kopen daardoor minder gemakkelijk. Inkrimping van het personeelsbestand en faillisementen waren de prijs die de ondernemers moesten betalen voor een dalende omzet. En we hebben het hierbij niet over de kleine onderne mers. De echte kleine detaillisten zijn eigenlijk al lang verdwenen. Hun plaats is ingenomen door de grotere de tailhandelaar met meerdere filialen. In de onderzoeksperiode vroegen 135 detaillisten een ontslagvergunning aan voor in totaal 235 personen. Er gingen 7 detaillisten failliet. Opmerkelijk is het grote aantal ontslagaanvragen (21) in de autohandel. Daarbij ging het om 74 personen. In dq- ze branche gaat het overigens al lang minder goed. Ook de horeca diende 21 ontslagaanvragen in maar hierbij ging het om minder mensen, 29. Aanzienlijk was ook het aantal ontslagaanvragen in de sectoren levensmiddelen, kleding en kapsalons. Opvallend klein was het aantal aanvragen vanuit de branches voor de luxe artikelen zo als de fotohandel, de radio- en televisiezaken en de juwe liers. De consument bezuinigt kennelijk niet op de "we reld van het luxe". Deze cijfers hebben uitsluitend betrekking op ontsla gen die een gevolg waren van de economische recessie. Het totaal aantal ontslagen is groter. FvM lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllftT. Sa Z j '"••Uil ZONDAG I MAANDAG I DINSDAG I WOENSDAG SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER I SEPTEMBER

de Stem | 1981 | | pagina 7