Muiterij in Britse conservatieve partij "IJZEREN MAGGIE": GROTE SCHOONMAAK? SPD zoekt gesprek met vredesbeweging Poolse bond op tweesprong Beleid VS verkleint kans op vertrek Russen en Cubanen uit Angola Opmar. De achte van het BAHR EN APEL HOUDEN VAST AAN "NULOPTIE" NAVO-RAKETTEN Congres Solidariteit van start Ambassadeur van Frankrijk doodgeschoten ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1981 ■ACHTERGROND W6 V eranderen Andere koers Nederland Sterk genoeg Besluit Roulette Vraag Milde houding /TV LIBANESE HOOFDSTAD Van onze correspondent Bert van Velzen LONDEN - Er is muiterij uitgebroken op het conser vatieve schip van staat. Lord Peter Thorneykroft, de par tijvoorzitter die de "IJzeren Maagd" ooit typeerde als "deze arme onschuldige vrouw" is niet meer te ver trouwen. William Whitelaw, de minister van binnenland se zaken, pleegt zoetgevooisd verraad. Francis Pym, de ge neraal van de conservatieve troepen in het Lagerhuis, wil zelf kapitein worden. Alleen de vazallen van Margaret Thatcher, die met haar op de brug staan, man nen als Geoffrey Howe en Keith Joseph, geloven nog diep in het politieke credo van het monetarisme. Er moet, zo roepen de conserva tieve haviken, een grote schoonmaak worden gehou den. De politieke duiven moeten worden neergehaald en vanuit de regeringsbun ker in Downing Street het bestaande regeringsbeleid met harde hand worden voortgezet, zelfs als de bo dem van de drietrapsrecessie nog niet in zicht is en er nog lang een morrend leger van rond 3 miljoen werklozen zal rondstrompelen in de Britse industriële woestijn, in de pressie, schuldgevoel of nau- welijks verholen woede. De uiterst rechtse "Maan dagclub" van de Britse Con servatieve Partij, heeft een aantal harde eisen op de ta fel gedeponeerd van premier Margareth Thatcher, die zo juist van haar vakantie is te ruggekeerd om aan de twee de helft van haar regerings periode te beginnen. De "Maandagclub" eist dat Thorneykroft wordt verban nen en dat William White law wordt vervangen door Teddy Taylor, een groot voorstander van de galg en de zweep om het volk tot de orde te roepen. Lord Car- rington, die als verrader van de blanke Rhodesiërs wordt beschouwd, zou plaats moe ten maken voor John Notts, de huidige minister van de fensie. Ook andere gematig de conservatieven van de Edward Heath-variëteit zouden van het politieke to neel moeten worden verban- Er bestaat geen twijfel aan dat Margareth Thatcher zal proberen haar kabinet tot enkele vitale punten te ver harden. Maar of zij daarmee zover kan gaan als de leden van de "Maandagclub" van haar vragen valt te bezien. Op de achterbanken van het Lagerhuis heeft Margaret Thatcher al voldoende te genstroom van mannen als Edward Heath en zij zal er weinig behoefte aan hebben om daar figuren als William Whitelaw en Francis Pym bij te zetten, of zelfs een con servatieve exodus op gang te zetten naar de nieuwe So ciaal-Democratische Partij, die in combinatie met de li beralen het Britse politieke landschap grondig kan ver anderen. De nu stokoude Harold MacMillan en bij Labour de niet minder uitgeslapen Ha rold Wilson zagen kans om lastige oppositie in eigen kring weg te promoveren naar het Hogerhuis, via een nauwelijks uit dankbaarheid verleende adellijke titel voor het leven, maar of Margaret Thatcher die bedrevenheid in het zuiveren van haar po litieke omgeving heeft, is verre van duidelijk. Op de lijst van de "Maan dagclub" staat ook de minis ter voor de werkgelegenheid, James Prior, die als land bouwer het ministerie van landbouw zou behoren over te nemen. Er wordt een felle anti-katholiek, James Moly- neuy, aanbevolen als minis ter voor Noord-Ierland. Als er door Margaret Thatcher geen grote schoonmaak wordt gehouden, zo denken de uiterst rechtse conserva tieven, dan zal het enige al ternatief voor haar een koersverandering zijn in de sociale en economische poli tiek. En dat is iets dat door een man als Lord Thorney kroft als essentieel wordt be schouwd, wil de Conserva tieve Partij de kans ontlopen om na de volgende verkie zingen voor een kwart eeuw of langer de politieke woes tijn in te gaan. Gezegd wordt dat op 1 sep tember de belangrijkste maand in de regeringsperio de van Margareth Thatcher is begonnen. Ze heeft de keus tussen een zuivering en een politieke koersverandering en ze zal hoogstwaarschijn lijk .voor een beperkte schoonmaak kiezen. Ze zal in ieder geval iets moeten doen, want de zeer oude Lord Hailshom, die in het Hoger huis op de algemeen begeer de wolbaai zetelt, heeft Mar garet Thatcher al vergeleken met de Amerikaanse crisi spresident Herbert Hoover, die niet geheel verdiend de geschiedenis is ingegaan als de Vader van de Grote De pressie. In de regering van Margaret Thatcher zijn in middels de spoken opgerezen van chronische werkloosheid en rebellie in de vervallen binnensteden - en die spoken zullen haar kunnen volgen tot in haar politieke graf. Van onze correspondent Ami van Vree BONN - Dat was waarlijk een opmerkelijke bijeen komst in de grote foyer van het Erich Ollenhauerhuis, de partijcentrale van de SPD. Doorgewinterde politici van rang en stand uit deze partij, alfabetisch vermengd met de "fine fleur" van de zoge naamde vredesbeweging in de Bondsrepubliek, verte genwoordigd door burgeri nitiatieven, groenen, kerke lijke organisaties, actiegroe pen en wat al niet meer, als mede een aantal kritische polemologen en militaire specialisten. Doel van dit "forum vre de" dat de sociaal-democra ten hadden georganiseerd en dat de gehele dag duurde, was het om de onrust en de onvrede over de nucleaire bewapening, die geleidelijk een eigen leven dreigde te gaan leiden en die ook in de eigen gelederen tot con troverses voeren, weer een beetje in de politieke greep te krijgen. Door zijn bonte schakering werd het forum eigenlijk tot een soort een daagse "brede maatschappe lijke discussie" over de atoombewapening waar alle nuances in het militair-poli tieke denken de revue pas seerden. Dit ging van totale afwijzing van alle atoomwa pens en eenzijdige ontwape ning tot aanvaarding van het Brusselse "dubbelbesluit" inzake de modernisering van de middellange afstandsra ketten en het onderhandelen daarover met de Sovjet- Unie. Opvallend was hoe vaak bij deze discussie ons land over de tong ging. Nederland geldt in vele Duitse ogen als het land binnen de NAVO dat het verst op weg is om nieuwe atoomwapens af te wijzen, om de bestaande ge leidelijk te verwijderen en om dit eventueel op eigen houtje, zonder de instem- ming van het bondgenoot schap te doen. In grote delen van de Duitse vredesbewe ging wordt dit streven, dat door anderen de "Hollandse ziekte" wordt genoemd, on dersteund en het werd op het "forum vrede" onder andere onder woorden gebracht door Josef Leinen, de voor zitter van landelijke "burge rinitiatieven", die zich van milieugroeperingen in eigen lijke zin allang tot de fer- ventste tegenstanders van alle aanwending van atoom energie, zowel voor militair als voor vreedzame doelein den hebben ontwikkeld. Ook vindt het weerklank bij iemand als Rudolf Bahro, de bekende Oostduitse dissident die naar het Westen is geko men en die een neutrale, atoomvrije zone in Europa, "van Polen tot Portugal" be pleit. Dergelijke neutralistische tendenzen werden door de SPD-politici fundamenteel afgewezen. Minister van de fensie Hans Apel, die bij dit gezelschap een zeer moeilij ke dag moest doormaken, sprak in dit verband van de "idylle der neutraliteit." Puur theoretisch kunnen staten uitstappen, maar wat gebeurt er in de praktijk? "Ik kan me niet voorstellen dat de anderen dit zullen toelaten, en in het geval van de Bondsrepubliek zouden die dan hun conflicten op on ze bodem uitvechten, of we dat willen of niet". Apel citeerde in dit ver band Lenin die heeft gezegd: "Wie Duitsland heeft, heeft Europa." Ook Egon Bahr probeerde zijn gehoor van de onmogelijkheid van neutra liteit te overtuigen. "Een staat kan niet uitstappen zo als een individu dat kan doen, omdat de objectief be staande bedreigingen er niet door worden veranderd. En zelfs als dit voor een klein land als Nederland mis schien nog mogelijk zou zijn, een land als de Bondsrepu bliek heeft gezien zijn groot te en zijn geografische lig ging gewoon geen enkel al ternatief", aldus Bahr. "De Bondsrepubliek is sterk ge noeg om door een eenzijdig uitstappen te bereiken dat het evenwicht en daardoor de vrede wordt verstoord; maar ze is niet sterk genoeg om de vrede te verzekeren of het verstoorde te herstellen." De ontwapeningsspecialist van de SPD ontkende ook dat Europa zich als een soort bemiddelende macht tussen Moskou en Washington zou kunnen opwerpen, zoals een aantal mensen van de vre desbeweging betoogde. Bij de huidige stand van de in tercontinentale raketsyste men bestaat er op het gebied van de veiligheid geen "der de macht Europa," zei Egon Bahr. De belangrijkste discussies in het "forum vrede" bewo gen zich rond het vraagstuk van het dubbele Navo-be- sluit van december 1979. Daarbij ging het vooral om de vragen, of westelijke mo dernisering überhaupt nodig enbf wenselijk is; het gevaar van een "regionale atoom oorlog" die tot Europa be perkt zou blijven; en over wantrouwen ten aanzien van de werkelijke gespreksbe reidheid van de Verenigde Staten. Ook op dit punt was Bahr de hoofdpersoon op het discussiepodium, al lieten de tegenstanders van het Brus selse besluit zich niet door zijn argumenten overtuigen. In elk geval had Bahr, de in tellectuele voordenker in be wapeningsvraagstukken van zijn partij, een sluitend con cept en dat kon van de - vaak emotionele - betogen van de leden der vredesbe weging niet altijd gezegd worden. Bahr, die zijn opvattingen in tien theses had samenge vat, is van mening dat het besluit van Brussel de beide supermachten dwingt om met elkaar aan tafel te gaan zitten en dat het daardoor op dit moment de enige garan tie is dat de wapenwedloop wordt gestopt en dat "een ge meenschappelijk evenwicht van krachten op een zo laag mogelijk niveau" wordt be reikt. Zonder dit besluit had den beide supermachten de handen vrij. Daarbij gaat Bahr (en ook Apel) nog altijd uit van de "nul-optie", na melijk dat de Sovjet-Unie zoveel tegemoetkomingen doet dat het plaatsen van nieuwe raketten in Europa overbodig wordt. In dit opzicht deed Bahr enkele concrete uitspraken die mogelijk van invloed kunnen zijn op de toekomsti ge houding van de Bondsre publiek inzake het moderni- seringsbesluit. 1. Bij de onderhandelingen moeten ólle raketsystemen, Hans Apel. die op Europa gericht zijn, worden betrokken. 2. De Sovjet-Unie zou zijn SS-20-raketten moeten ver- schrotten of (en dit is nieuw) "ze zover terugtrekken dat ze Europa niet meer kunnen bereiken." 3. (Ook nieuw): Alleen al een overeenstemming over de raamvoorwaarden, de principes van een verdrag (dus niet een concrete over eenkomst inclusief getallen etc.) zal voldoende zijn om tot een bevriezing (morato rium) van het wederzijdse wapenbezit te komen. 4. Pas in 1983, niet eerder, moet het besluit vallen wat er met het besluit van Brus sel moet gebeuren. De vertegenwoordigers van de vredesbeweging - het was niet anders te verwach ten - wezen Bahrs "Realpoli- tik" zonder meer van de hand. De afschrikkingspoli- tiek met zijn veelvoudige vermogen om de wereld te vernietigen is een "Russische roulette" geworden, zei één van hen. De "overkill" zei een ander, dwingt eenvoudig om over een alternatieve verdediging na te denken in plaats van met weer nieuwe re, verfijndere en de atoom- grens verlagende raketten aan te komen. Ook uit de eigen gelederen kwam kritiek op de houding van de SPD tegenover het Brusselse rakettenbesluit. Zo noemde de voorzitter van de SPD-Saarland, La Fontaine, de militaire ontwikkeling een catastrofe omdat deze, met zijn steeds snellere en steeds nauwkeuriger atoom wapens de stabiliteit tussen Oost en West voortdurend meer ondermijnt. Dit geldt eens te meer voor de nieuwe Navo-raketten. Wat betreft het verzet in eigen kring staat de SPD in derdaad voor,he£ dilemma dit zij, zoals ae polemoloog Mechtersheimer van het Max Planck Instituut terecht opmerkte, in de kwestie van de bewapening zowel oppo sitie- als kanselierspartij is. Temeer daar er volgens hem elk compromis tussen het be sluit tot inhaalbewapening en het verzet daartegen ont breekt. Deze tweeslachtige positie kwam heel typerend tot uiting in de kritiek op het "forum vrede", dat onmid dellijk van alle kanten is los gebarsten. Zo voelden de groenen en ondertekenaars van het "Krefelder Appel" zich "gepakt" door de poging van de SPD om - wat zij noemden - de geschillen glad te strijken en te verdoezelen, "Wij zijn niet het voetvolk van de rakettenpartij", schold Petra Kelly. Daarmee waren dan natuurlijk vooral die SPD-ers aangesproken die de regeringspartij repre senteren. Maar omgekeerd hadden de CDU en CSU scherpe kri tiek op het forum omdat dit in hun ogen het onderscheid tussen de beide blokken ver waarloost en daarmee de ba sis van de Navo aantast. De CSU-politicus Zimmermann sprak zelfs van een "anti- Amerikaans, Navo-vijandig tribunaal van de SPD" en daarmee was natuurlijk het "oppositiedeel" van de so ciaal-democraten bedoeld. Lech Walesa, vermoeid. Door Pieter Eggen De uitdrukking Poolse Landdag staat voor chaos. Of het congres van de vakbond Solidariteit, dat vandaag be gint, op een vechtpartij uit loopt valt te bezien; duidelijk is wel dat dit het congres van de waarheid moet worden. Conflictstof is er te over en de condities waaronder de bond bijeen komt zijn rond uit slecht. Voor Solidariteit is het grote probleem op welke manier meer greep te krij gen op de politieke beslissin gen. Dat streven wordt scherp afgebakend door de economische crisis waarin Polen zit en door de houding van regering en partij. Het ziet er niet naar uit dat van die kant de kans op een ste vige samenwerking de laat ste tijd is toegenomen. Solidariteit heeft sinds het bijzondere congres van de Poolse partij in juli nadruk kelijk werk gemaakt van het arbeiderszelfbestuur. Een speciale afdeling „Netwerk" is sedert enkele maanden druk in de weer met het uit werken van plannen voor arbeiderszelfbestuur. Dat zelfbestuur is steeds een van de belangrijkste strijdpun ten voor Solidariteit geweest. De bond eist, en dat nog steeds vergeefs, dat arbei ders in de bedrijven zelf hun bazen kunnen kiezen. Die zonden met een grote mate van zelfstandigheid het be drijfsbeleid moeten bepalen. De directiekeuze maakt on derdeel uit van een vergaan de decentralisering van eco nomische bevoegdheden. Al leen op die manier, zo rede neren Solidariteit en voor uitstrevende economen, kan het land aan het failliet van de planeconomie ontkomen. De gedachte van het arbei derszelfbestuur is in Solida- riteit-kringen en met name binnen „Netwerk" al vrij diepgaand bestudeerd. „Net werk", de naam zegt het al, is een over het land vertakt stelsel van lokaal werkende vakbondleden en intellectue len die arbeidersraden uit de grond kunnen stampen op het moment dat de regering met het experiment in zee zou gaan. Dat die kans niet erg groot is bleek deze week tijdens de zitting van het Centrale Comité (het partij - parlement). In een rede maakte partijleider Kania duidelijk dat zelfbestuur al leen gepaard kan gaan met economisch herstel. Daar mee tekende hij scherp de contouren voor Solidariteit. Hij liet de mogelijkheid voor een zelfstandige rol voor So lidariteit wel open, maar Kania maakte daar gelijk een uitzondering op voor de „economisch belangrijke be drijven". Solidariteit wordt dus naar de zijkant gedron gen. Ja zeggen tegen een derge- lijk voorstel zal de Solidari- teit-afgevaardigden de ko mende dagen niet gemakke lijk vallen. Het is dan ook niet waarschijnlijk dat Soli dariteit zich met het „ge schenk" van Kania laat af schepen. Het is de bond im mers om een groter deel van de koek te doen: invloed op het hele economische reilen en zeilen van het land. Over die doelstelling bestaat bin nen de vakbond geen enkele discussie. Wel over de ma nier waarop. Solidariteit een innerlijk sterk verdeelde club. Globaal zijn er twee stromingen: de gematigden onder leiding van Walesa en de meeste bestuurders van de bond en een samenstel van intellectuelen en lokale bestuurders, die tamelijk ra dicaal zijn. De gematigden willen de deur naar de regering open houden, al kost dat de laatste tijd nogal eens moeite. Wale sa en zijn mannen zijn zich er terdege van bewust dat de economisch malaise de han delsvrijheid afbakent. Meer radicale groeperingen koes teren een diep wantrouwen tegen de regering, die niet bereid zou zijn feitelijk wensen en eisen in te gaan. Die tegenstelling stelt Wa lesa voor grote problemen. Met zijn half uurtje tv deze week mocht hij alom applaus oogsten, maar ook hij weet dat de invloed van de bond uit meer moet bestaan dan dit soort doorbraken. On danks zijn grote persoonlijke uitstraling, de handen gaan niet allemaal meer op elkaar voor zijn daden en uitspra ken. De vakbondsman maakt de laatste tijd ook een nogal verdoolde indruk. Een voor man die kort achter elkaar dreigt met het instellen van een politieke Solidariteit (waar bepaalde groepering een voorstander van zijn) en bij een volgende gelegenheid de grote verzoener moet zijn, maakt natuurlijk geen ster ke indruk. Hij 'veruiterlijkt' dan ook in toenemende mate de gespletenheid van de bond die hij voorzit. Solidariteit staat op een tweesprong. Geen van de marsroutes is aantrekkelijk. Kiest zij voor radicalisering dan staat haar en de Poolse hervormingen het ergste te wachten. Partijleider Kania maakte deze week nog dui delijk dat iedere stap van Solidariteit op het politieke pad als een oorlogsverkla ring wordt opgevat. Valt de keuze uit in de richting van voorzichtige gesprekken met de regering dan dreigt ze het vertrouwen van bevolking en achterban te verliezen. Het is een keuze die nauwe lijks te maken is, maar die wel gemaakt moet worden. Van onze correspondent Ferry Versteeg NAIROBI - De Amerikaanse toenadering tot Zuid-Afrika en het Amerikaanse veto van een Veiligheidsraad-resolu tie waarin de Zuidafrikaan- se inval in zuid-Angola wordt veroordeeld zijn in Afrika, ondanks de Zuidafri- kaanse vangst van een Rus sische sergeant-majoor, uiterst impopulair. Was hington rechtvaardigt deze maatregelen, omdat zij voor al gericht zijn tegen de Rus- sisch-Cubaanse aanwezig heid in Angola. Zelfs als men voorbijgaat aan de mogelijk heid, dat de VS met deze maatregelen een opleving van het anti-amerikanisme stimuleren, wat de Russen juist meer kansen kan bie den, blijft de hamvraag: hoe kan het beoogde Russisch- Cubaanse vertrek uit Angola worden gerealiseerd? Een antwoord kan zijn dat de Amerikaanse toenadering tot Pretoria de Amerikanen meer invloed biedt op het harde Zuidafrikaanse stand punt inzake Namibië. Wat tot een regeling van het Na- mibië-conflict kan leiden, tot het vertrek van de Zuidafri kaanse troepen uit dat ge bied en tot - zoals de Angole se regering voorspelt - een daarop volgend vertrek van de Cubanen en Russen uit Angola. Nu doen zich twee complicaties voor. Ten eerste heeft Pretoria sinds de meer welwillende Amerikaanse houding zowel intern als extern zijn hou ding verhard. En ten tweede willen de VS een Namibië- regeling koppelen aan de po litieke rehabilitatie van de pro-Zuidafrikaanse Unita- guerrillastrijders in Angola - wat moeilijk denkbaar is - en aan het Cubaans-Russi sche vertrek uit dat land. Die laatste eis maakt de oplos sing van het Namibië-con- flict aanzienlijk gecompli ceerder. Want wie vertrekt het eerst: de Cubanen of de Zuidafrikanen? Een eenzij dig Zuidafrikaans vertrek uit Namibië zou de Unita- guerrilleros in Zuid-Angola in grote problemen brengen, wat voor Washington on aanvaardbaar is. Een eenzij dig Cubaans-Russisch ver trek uit Angola zou Luanda kwetsbaar maken voor nog veel verder reikende Zuid afrikaanse invallen. Alleen een gefaseerde, gelijktijdige Cubaans-Zuidafrikaanse te rugtrekking zou soelaas kunnen bieden. Maar zo'n operatie is niet alleen uiterst ingewikkeld, maar ook moeilijk controleerbaar en daarom weinig kansrijk. Kortom, het beleid van de regering-Reagan bemoeilijkt een diplomatieke oplossing van het Namibië-conflict en verkleint daardoor de kans dat Angola de Russen en Cu banen naar huis zal sturen. Blijft de vraag hoe de Amerikanen het hoofddoel van hun zuidelijk Afrika- beleid - het vertrek van de Cubanen en Russen uit An gola - dan wel denken te be reiken. Oud-gouverneur Reagan gaf vorig jaar mei een eenvoudig recept: geef de anti-regeringsgezinde Unita-guerrillastrijders zo veel mogelijk wapens. Maar zijn onderminister van Bui tenlandse Zaken voor Afri- ka-aangelegenheden, Ches ter Crocker kantte zich afge lopen februari in het tijd schrift Africa Report tegen die suggestie: „Als Washing ton de Unita openlijk en vol uit militair zou steunen, zou dat niet tot verzoening lei den, maar tot een escalatie van het conflict, en zou van de herhaaldelijk geuite wens van de MPLA-regering om haar banden met Russen en Cubanen sterk te verminde ren, weinig terecht komen". Maar wat dan? Crocker: „Wat het Angolese conflict betreft, zouden de VS hun belangen het best dienen door de legitimiteit van de Unita-strijd openlijk te er kennen en druk te blijven uitoefenen om tot een ver trek van de communistische troepen te komen. Dit moet, samen met het streven naar een voor alle Angolese par tijen aanvaardbaar compro mis, ons uiteindelijke doel zijn. Wij moeten ons identifi ceren met de wens van de Angolezen zelf om van de buitenlandse troepen af te komen". In het licht van de huidige situatie doet deze nog vrij recente uitspraak surrealis tisch aan. De tamelijk milde Amerikaanse houding te genover de Zuidafrikaanse inval in Angola en het huidi ge streven van de Ameri kaanse regering om het zo genaamde Clark-amende- ment via het Congres te li quideren, duiden erop dat Washington mikt op een ge leidelijke destabilisering van het huidige Angolese regime. Het in 1976 door het Congres aanvaarde Clark-amende- ment'i verbiedt de regering geheime militaire hulp te bieden aan Angolese opstan delingen, terwijl voor gehei me operaties van de inlich tingendienst CIA in dat land de toestemming van het Congres vereist is. Afgelopen juni deed de conservatieve republikeinse senator Jesse Helms in sa menwerking met de rege ring-Reagan een bijna ge lukte poging om het Clark- amendement op te heffen. Binnenkort zal deze poging in het Congres worden her haald. Toch is het nauwelijks voorstelbaar, dat de rege ring-Reagan in afwachting daarvan met de armen over elkaar zit. De Washington Post suggereerde onlangs, dat Washington gebruik maakt van een niet met na me genoemde „derde partij" om het Clark-amendement te omzeilen en ih Angola an ti-regeringsgezinde guerril lastrijders te steunen. Nu zijn er voldoende „derde partijen" te benutten. Te be ginnen met Zuid-Afrik3' maar ook landen als Marok ko, Saoedi-Arabië en Israël, die de Unita militair en fi nancieel hebben gesteund, komen in aanmerking. Als binnenkort het Clark-amen dement zou sneuvelen, ka" de Amerikaanse regering zonder problemen zelf de di recte hulpverlening aan de Unita ter hand nemen e» kan de CIA weer onbelem merd „geheime operaties" >n Angola beginnen. Volgens Amerikaanse regeringskrin gen zal daardoor „de ph!s van het Russisch-Cubaans' militaire avonturisme wor den verhoogd". Maar hoe da moet leiden tot het gewenst Cubaans-Russische vertr® uit Angola blijft onduidelijk ZATERDAG 5 SEPTEMB De vermoorde Franse am bassadeur Louis Delamare Fan onze redactie buitenland BEIROET - De Franse am bassadeur in Libanon, Louis Delamare, is gistermiddag door onbekenden doodge schoten. De 59-jarige Dela mare werd in kritieke toe stand in het ziekenhuis op genomen, maar een spoed- )peratie mocht niet meer ba- !en. De diplomaat, die op weg was van de Franse kansela rij naar zijn ambtswoning, werd getroffen door een ko gel in zijn hoofd. Hij was wee jaar in Libanon gedeta illeerd. De aanslag gebeurde in de buurt van de demarcatielijn die dwars door Beiroet loopt om de rivaliserende christe nen en moslims uit elkaar te houden. Nog geen enkele groepe ring heeft de verantwoorde lijkheid voor de aanslag op geëist. Eerder deze week bracht de Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, een bezoek aan Libanon. Hij sprak on der meer met PLO-leider Jasser Arafat. n d d g li n n tf P a d; R IE n< LAFFlCHtUR En ze hield woord. Gisteren clamefirma die zijn beloften r Pagne was verzorgd door een fD te borden organiseert. KHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Van onze correspondent Bert van Velzen LONDEN - De slag om het hai ziel van de Britse Labourpi opnieuw in volle hevigheid brand. Michael Foot is nog 1 Perhoofd van de partij, m; voormalige arristocraat A Wedgwood Benn, de ex-bur oie nu als Tony Benn de prof< uiterst links in de Labourpt geworden, stelt alles in het wi Denis Healey te onttrone Plaatsvervangend partijleidei troonopvolger van Michael I Worden. Tony Benn heeft de wind in Jen. De leiders van de Britst fondsorganisatie TUC, die d gende week in Blacpool bij ei "oen, hebben al twee belai stukken van het door Tony Be Propageerde politieke manife Labour onderschreven: Unil; kernontwapening en uittredi ue Europese Gemeenschap] Markt. Andere politieke hobbj °enn zijn de afschaffing van h gerhuis en de adel, het bevriez Prijzen, nationalisering op schaal, invoerbeperkingen en voering van de 35-urige werkv """HUIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllHlllilllllllllH

de Stem | 1981 | | pagina 4