Handige tips voor mensen met een (tijdelijke handicap BEROERING IN FRANKRIJK OLIFANTEN losse no EVEN UITBLAZEN Kangoeroe- vlees lekker en mager STIER 21 april - 22 mei Zure druiver DE STEM De Stier is een betrouwbare en toegewijde werker Wubbo Ockels maakt in '83 ruimtereis 'f STAAT IN DE STERKEN DESTEMCOMI ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1981 :PAGINA TWEE MET WIM KOCK Komhouder Nagelborsteltje Bukken PT(T) ZATERDAG 5 SEPTEM WGBIAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 121 Nr. 19.569 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredacteur L. Leijendekker Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55, Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176. Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur. T5 PAGINA 2 Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 ^Centrale redactie Breda Nieuwdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573. Abonnementen Betaling 076-236347 17,89 per maand 53,35 per kwartaal 207,-per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Régionale informatie: alle kantoren. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda. Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 18.30-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur. 076-236394/236911. Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227. Rayonkantoren Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN. Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-13.00 uur. Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850. Telex 78457. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550. Telex 54430. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 14461 IK Tel. (alle afd 01100-28030. Telex 55215. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd.) 01140-13751. Telex 55203. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Telex 54408. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45. 4701 JN. Tel. (alle afd.) 01650-37150. telex 78459. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV tel. (alle afd.) 01150-17920. Telex 55033. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Vlisslngen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Nog even en het Internatio naal Jaar van de Gehandi capten is weer voorbij. Zon der dat de honderdduizen den gehandicapte vaderlan ders daar veel wijzer van ge worden zijn. Zeker, er Is ruimschoots aandacht be steed aan hun problemen, vooral op congressen en studiedagen, maar Is er veel veranderd? Nee. Dat kost kapitalen. Alleen al de aan passing van bushaltes en perrons voor mensen in een rolstoel vergt meer dan een miljard. Gemeenten hebben geen geld om openbare ge bouwen voor rolstoelen be reikbaar te maken. Neder land moet bezuinigen. Toch hoeft niet elk hulp middel voor gehandicapten duur te zijn. In huis kan een handige doe-het-zelver veel voor een habbekrats uitvoe ren. Uitvoerige tips en ideeën daartoe staan in de onlangs verschenen 'Else- viers Gehandicaptengids' 32,50). Aanpassing van huis, keuken en badkamer komen uitgebreid ter sprake. Verder staan er adressen in van alle mogelijke instanties die hulp en informatie kunnen bie den. Maar ook mensen die tij delijk gehandicapt zijn (ge broken ledemaat of heup, niet kunnen bukken) vinden in het boek tientallen tips. U bent alleen of een niet-te- missen moeder en u breekt een arm. U bent onthand. Toch is er met één arm heel wat te doen dat in het begin lastig lijkt. Enkele ideeën uit de Gehan dicaptengids. Een houten bord of snijplank voorzien van zuigdoppen, zodat weg schuiven onmnogelijk is. Sla in het bord enkele (roest vrije) spijkers, om makkelijk vlees, brood, komkommers en kool te kunnen snijden. Schroef op een van de hoe ken van een broodplank twee latjes, en u kunt snel een boterham smeren. U wilt iets roeren of met een mixer werken? Dan kan een kom houder een hele uitkomst zijn: een plank met een rond gat erin op twee balkjes ge spijkerd. Kookt u groente in een fri- tuurnet, dan kan de groente makkelijk uitlekken, want de pan hoeft dan niet met één hand omgekeerd te worden. Een fles openen? Klem die in een hoek van een la. Zo kan met enige oefening ook een blik geopend worden. Wie kookt en eet, moet ook afwassen. Zet een dubbele In Frankrijk is grote beroe ring ontstaan over "de pos ter". Het gaat hier om een groot reclame-biljet, waarop een gedeeltelijk ontklede jongedame het publiek er van verzekert dat er over en kele dagen meer te beleven zal zijn. Feministische orga nisaties hebben hun afkeu ring al laten blijken en het is niet ondenkbaar dat ook de regering bij de zaak wordt betrokken. Maandag zagen wande- lars in Parijs en andere grote steden op grote reclamebil- jatten een jongedame in biki ni, die blijkens de bijgevoeg de tekst woensdag topless op de aanplakbiljetten zou verschijnen. Nadat bleek dat zij deze belofte keurig na kwam zijn de gemoederen in het toch wel wat gewend zijnde Frankrijk nogal verhit geraakt, vooral omdat de tweede poster als enige aan kondiging had dat het foto model er op 4 september he lemaal geen doekjes meer om zou winden. Intussen is bekend gewor den dat de campagne is uit gevoerd door een bedrijf dat straatreclame verzorgt. De slogan van de actie is dat het reclame-bureau zijn be loften prompt nakomt. Door de jacht op ivoor en de vernietiging van. hun natuur lijke'omgéving kan de oli fant voor het einde van de 20e eeuw uitgestorven zijn, zo heeft een professor in de biologie van de universiteit van Cambridge gezegd. Dr. Tewart Eltringham zei dat van de 23 soorten olifanten die op de wereld rondwan delden, er nog maa twee over zijn: de Afrikaanse en de Aziatische. Op de jaarvergadering van de Britse vereniging voor de vooruitgang van de wetenschap zei Eltringham dat de jongste schattingen het aantal Afrikaanse olifan ten op 1,34 miljoen stellen en het aantal Aziatische op tussen de 28.000 en 42.000. Volgens Eltringham is de zucht naar Ivoor de grootste bedreiging voor de Afrikaan se olifant en wordt zijn Azia tische familielid voorname lijk bedreigd door de ver woesting van zijn woonge bied. spoelborstel met zuigdop pen in de gootsteen vast. Ideaal voor het schoonma ken van glazen en borden. Bestek lukt hiermee ook, maar beter is een nagelbor steltje aan de zijkant van de gootsteen te bevestigen (zuigdoppen). Met een stok met een rubber dopje kunt u hemd of jasje makkelijker uittrekken. Met één hand een lippenstift losschroe ven? Plak er ringetjes op, om de stift vast te zetten. Kurft u tijdelijk niet of moei lijk bukken? Maak een voet zwabber om stof te vegen en te dweilen. Er zijn kouse naantrekkers te koop, en om een schoen uit te trekken is een eenvoudig hulpmiddel te maken: een plankje met een opening waarin de hak past. Deze 'laarzenknecht' moet met de andere voet vastgehouden worden. Aan het thuis verzorgen van een zieke heeft Elsevier in de reeks Medisch Kompas een apart deeltje gewijd: 'Verpleging thuis' 8,30). Hier staan wat handigheid jes in (een wekker die hin derlijk tikt onder een kaas stolp plaatsen, een stuk bin nenband bij de klink om de deur binden, zodat die niet luid dicht kan klappen), maar hoofdzaak is toch de verzorging van de zieke. Hoe de zieke in en uit bed te tillen, wassen, temperatuur opnemen, een injectie ge ven. (AUDET-Nieuwsdienst) ROME - De postzegelbe- vochtiger en het stempel kussen. Dat zijn de enige dingen die de Italiaanse en Nederlandse PTT met el kaar gemeen hebben. Zelfs de afkorting (PTT) is hier PT geworden omdat de te lefoon elders is onderge bracht. Gelukkig maar, denk je, want met die twee T erbij was het helemaal een chaos geworden. Niemand weet waarom, maar in een normale woonwijk van de stad Ro me is de de dagelijkse postbezorging een drie daagse service geworden. De buren raden me af om eens bij het distributie hoe dat nu kan, want volgens hen zullen ergernis, fru stratie en vooral tijdver lies mijn deel zijn. In Italië schijn je alleen maar te kunne protesteren als je de neef van de eerste minister zelf bent... Maar het ergste is nog dat wijkpostkantoor. Je kunt er niet omheen, om dat de Italiaanse PT geen giro heef. Dus voor alle handelingen die je als gi rorekeninghouder in Ne derland "gezellig thuis bij een kop koffie" kunt ver richten, moet je hier naar het postkantoor. Gas, wa terdicht, wegenbelasting, kortom alle rekeningen die je als Italiaan bereid bent door Cees Manders te betalen kunnen alleen aan het loket van het post kantoor worden voldaan. Tientallen wachtenden voor u, inderdaad, èn, wat deze Nederlander betreft, heimwee naar die handige girokaarten met de beken de bruine enveloppe. Geen giro dus, maar een conto corrente, een lopende rekening dan? „Een conto corrente?. Maar u bent toch niet gepensioneerd?", vroeg de vrouw achter het loket in grote verwonde ring. In Italië blijken al leen gepensioneerden een conto corrente te hebben, om htm pensioen mee te kunnen ontvangen.. Het loket voor de postze gels. In drie van de vier postkantoren waar je vraagt hoeveel er op een brief naar Nederland moet, krijg je een fout ant woord. De een zegt 400 lire, de ander zeer wijs: 300 lire. Maar de waarheid is 200 li re, net zoveel als voor Ita lië zelf omdat Nederland EEG-land is. De lijst die ze achter het loket hanteren zegt dat wel met met zo veel Italiaanse woorden, maar dan moet je als PT- beambte maar net weten dat Nederland in de EEG zit. Alles controleren, en voortdurend op je hoede zijn, anders gaan die PT- instellingen geld kosten. Een rekening (licht) van 18.000 lire (40 gulden) be taalde ik met een biljet van 50.000 lire. De vrouw achter het glas stempelt en geeft me 2000 lire terug. Ik wacht even, maar de man achter me wordt alweer geholpen. Verbaasd vraag ik waar die 30 mille blijft. "Dertig duizend lire? Maar meneer, u hebt me een biljet van twintig dui zend lire gegeven". Op winding, protesten. De vrouw raakt van de kook, en de directeur moet bij springen. Hij neemt me even apart, en zegt op sa menzweerderige toon dat dergelijke dingen gebeu ren. De mensen moeten veel te hard werken, zijn veel te moe, en dan maak je gewoon fouten. „Komt u na sluitingstijd maar even terug, dan rekenen we de kas na". Die dertig mille komen boven water, maar zonder enig excuus, en met verlies van uren. „U maakt toch ook wel eens fouten", roept de directeur me nog na. Voor thuisbankiers is Ita lië maar een vreemde we reld. SYDNEY (AP) - Australië levert per jaar voor 690 mil joen (Amerikaanse) dollars rundvlees aan de Verenigde Staten maar daar kon wel eens verandering in komen omdat in hamburgervlees verkocht aan Amerika, wel eens kangoeroe-vlees kan zitten. Veel Amerikanen zijn daar behoorlijk nijdig over gewor den maar in 14 landen die „of ficieel" kangoeroe-vlees im porteren uit Australië denkt men er anders over. Velen daar beschouwen het als een delicatesse. Er zijn mensen die zeggen dat het vlees van de kangoeroe niet alleen erg lekker is, maar ook „gezonder" dan rundvlees. Australiërs zelf beginnen er niet aan. Op hun tafels komt alleen runder- en schapen- of lamsvlees. In het fiscale jaar 1980-'81 heeft Australië 2 miljoen kilo voor menselijke consumptie bestemd bevroren kangoeroe vlees uitgevoerd, aldus blijkt uit de statistieken. Dat is 50 procent meer dan in het jaar ervoor. Daar kan uit worden afge leid dat de Australische rege ring het oneens is met de be wering van natuurbescher mers dat Australië's nationale dier met uitsterven wordt be dreigd. De landen die het meeste kangoeroe-vlees kopen zijn Taiwan, Zweden en West- Duitsland. Vaak wordt het verscheept als „wild". Volgens het Ministerie van Landbouw van de staat Victoria worden er per jaar voor de export on geveer 150.000 kangoeroes ge slacht. Vele duizenden dieren worden geslacht om te dienen als voer voor kleine huisdie ren, en om hun huid. Dr. David Bostock, directeur van het veeartsenijkundige re- search-instituut van het mi nisterie, is van oordeel dat het vlees van de kangoeroe voed zamer is dan rundvlees we gens zijn lage vetgehalte. De voorkeur voor rundvlees is voornamelijk een „esthetisch verschijnsel", volgens dr. Bos tock. In sommige landen vindt men slakken „eng", in andere gaat men er fijn voor zitten. Er zijn in Australië tussen de 20 en 40 miljoen kangoeroes. De Amerikaanse regering heeft gehoor gevend aan de wensen van natuurbescher mers, in 1973 de invoer van kangoeroe-vlees verboden. In 1980 werd deze maatregel in getrokken nadat een groep deskundigen tijdens een be zoek aan Australië had vastge steld dat de dieren geen gevaar lopen te worden uitgeroeid. deze week: Ik hoop voor u dat u geen Stier voor u heeft werken als vertegenwoordiger. Zo ja, laat dan gauw zijn horo scoop trekken. Misschien heeft hij enkele planeten in de Tweelingen, in de Ram, de Leeuw of de Vissen. In dat geval kunt u hem rustig laten doorgaan met uw ar tikelen aan te prijzen. Wanneer niet, dan is het voor beide partijen het beste dat u hem vriendelijk over plaatst (in hemelsnaam niet duwen) naar een andere branche van het bedrijf. Als vertegenwoordiger of re clamespecialist maakt hij waarschijnlijk niet de aller beste indruk op uw klanten. Niet dat hij niet over tal loze prijzenswaardige eigenschappen beschikt. Alleen zijn het meestal niet de geëigende om uw klanten ertoe te bewegen hun handtekening op de stippellijn te plaatsen. Met zijn goudeerlijkheid is hij er eerder de man naar hen erop te wijzen waarom ze het beter niet doen kunnen. De belangrijkste reden echter, tvaarom Stieren zich zelden aangetrokken voelen tot verkoop, is hun ingeboren hang naar zekerheid. Hij moét zeker heid hebben om zijn werk goed te kunnen doen; heeft hij die niet, dan zulen zijn successen - die indrukwek kend kunnen zijn - snel dalen. Het is mogelijk dat een Stier met een Gemini-ascendant of Mars in de Twee lingen een succesrijke reclame-omroeper bij radio of tv wordt. De melodieuze klank van de Taurus-stem, gecombineerd met de charme en praatvaardigheid van de Tweelingen, vermag wonderen tot stand te brengen. En stonden de juiste planeten bij zijn geboorte in de Ram, dan kan hun invloed zich met het Stier-zonnete ken verbinden tot een buitengewone bekwaamheid op het gebied van de public relations. Ik vrees daarmee al le mogelijkheden te hebben uitgeput, die van Taurus een bruikbare verkoper kunnen maken. Maar het al lerbeste is dat hij dingen doet, die hem beter liggen. De gave zich volledig in te zetten spreekt voor deze ge wenstheid. Op welke post u hem ook plaatst, hij zal er vaste wortel schieten en vastbesloten zijn, succes te hebben. Hij werkt langzaam naar een doel toe en zal het, wanneer men hem maar met rust laat, bereiken ook. Geef hem verantwoordelijkheid en een leidende functie. U zult moeilijk een betrouwbaarder, verant woordelij ker en eerlijker werknemer kunnen vinden. De groei en bloei van het bedrijf ligt hem na aan het hart, meer zelfs dan zijn eigen belang. En dat geldt zo wel voor een Stier die de top al bereikt heeft, als voor een beginneling. De Stier-werknemer, .met welke werkzaamheden en welke verantwoordelijkheden Gok belast, is altijd een harde werker. Een van zijn sympa thiekste eigenschappen is orders zonder enige tegen- r spraak te acceptéren. Daar heeft hij een goede reden voor. Hij is van mening dat men pas een goede voor manafdelingschef of baas kan worden, wanneer men zelf geleerd heeft orders aan te nemen en naar beste krachten uit te voeren. Hij respecteert het gezag omdat hij verwacht dat later zijn ondergeschikten ook zijn gezag zullen erkennenl Als baas zal hij later beslist ook eigen ideeën en opvattingen hebben, daarom heeft hij er begrip voor en zal hij er niet raar van opkijken wanneer u op bepaalde werkwijzen staat. Zo'n instel ling is natuurlijk prachtig. Maar laat u niet door zijn meegaande houding verleiden tot de opinie dat u met hem maar doen en laten kunt wat u wilt. Degenen die dat denken, behandelt hij met rustige tact en diploma tie, ofwel hij laat ze maar aan praten. Uit: Zonneklaar, door Linda Goodman. Uitg. Bigot Van Rossum, Baarn. AlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllK Gwy Onterickx E Baalbrugge (B) I Geachte heer Onterickx „No lice all li no lice" is geen en toch ook weer wel Engels. Het is Pidgin English, het esperanto der kleurlingen van E H de Goudkust tot China. Miljoenen spreken en verstaan het en het taaltje heeft ook al zijn eigen dialecten. In een I E daarvan „het Pacific Pidgin", hebben missionarissen het Nieuwe Testament en gebeden vertaald. Dit meest ver- I E breide pidgin, voornamelijk gesproken rond de Chinese E Zee vertoont ook Chinese taaltrekjes, zoals de vele „ee"- 1 (spreek uit: iej) uitgangen en de afwezigheid van de klank „r". Die spraakklank die de Chinezen niet makke- lijk ligt wordt vervangen door ,4". Uw zinnetje gaat dan ook niet over luizen, al is het Engels voor luizen ,Jice". Het gaat over rijst (rice) en betekent zoveel als: Als er geen rijst is, dan maar geen rijst! Verbuigen en vervoe- E gen doet Pidgin uiteraard niet en „He massa floggee he", wil zeggen dat zijn werkgever hem afranselt (His master 5 flogs him!). Bondigheid kan men het Pidgin ook niet ont- f zeggen. De Nederlandse zin: Het spijt ons dat we niet kunnen voldoen aan uw verzoek, luidt in het Engels: We are sorry that we cannot comply with your request, en in 2 Pidgin English: Solly, no can do! Geen woord te veel of te H weinig en niet minder duidelijk, dacht me zo. G.B.S. ver- E telt van een katoenplanter die zijn slaven met zweep en E bijbel te lijf ging. Tegen deze onchristelijke geloofsijver protesteerden de negers: Wanneer u het nodig acht tot ons te prediken (preach), doe dat dan maar en als u ons S wilt afranselen, ransel dan, maar doe die onverenigbare E dingen niet beide. Zij uitten hun protest in tien woorden E Pidgin: If floggee, floggee, if preachee, preachee, but no S E preachee floggee! Bloemrijk en vindingrijk is het Pidgin al evenzeer als bondig. Op tropische eianden zonder ijs- kasten komt men niet zo gauw tot vervaardiging van E worsten. De frankfurter worstjes der Amerikaanse sol- daten die de Japanners van hun eilanden verdreven, wa- E ren meestal de eerste worsten die de inboorlingen onder E ogen kregen. Ze werden druk besproken, deze varkenspi- S E sangs en het woordt dat ervoor gebruikt werd was: bulli- beef banana. Een onmisbaar woord in Pidgin is „blong", E de samentrekking van „belonging to", behorend bijdeel E uitmakend van. Het Pidgin woord voor baard is: glass 5 blong 'ace, waarbij de 1 van glass utieraard de „r" van S E grass vëi-vangt, m.a.w. het bij het gezicht behorend pluk- 5 kie hooi. Op dezelfde wijze werd de broekzak: basket g E blong trouwer en vertaalde de missionaris de zon door E lamp blong Jesus. Het geallieerd legercommando ver- E strekte aan manschappen die in de tropen vochten hand- S EE boekjes waaruit ze wat Pidgin konden leren. Ik heb er g E een bezeten maar ben 't helaas kwijtgeraakt. Op uw g EE vraag of u het een tijdje mag lenen, moet ik u dus tot mijn E spijt antwoorden dat dat niet meer gaat, oftewel in Pid- E gin: Solly, no can do." E Your lotteldam* flin, John O'Mill 5 Met „lotteldam" oftewel Rotterdam, 's werelds grootste ha- E venstad, werd vaak heel Nederland aangeduid. Flin friend. .ÏÏllllllllllllllllllllllllllllllll'tlllllllliliiiiiiiiiiiiiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ yan onze redactie binnenland ROTTERDAM - In de Ne derlandse gezinnen gebeuren jaarlijks maar liefst zestien mjljoen ongelukken, waarbij medische hulp noodzakelijk is. Dat blijkt uit een onder zoek dat het Veiligheidsin stituut onder ruim 7500 ge zinnen heeft gehouden. In een op de twee gezinnen gebeuren jaarlijks een of meer ongelukken met letsel variërend van een sneetje tot aan verwondingen die zie- Wubbo Ockels Van een onzer verslaggevers HILVARENBEEK - De Ne derlandse astronaut Wubbo Ockels zal zeer waarschijn lijk in 1983 zijn eerste ruim tereis maken als lid van de bemanning van het eerste Spacelab. Ockels maakte dat gisteren bekend tijdens de officiële presentatie van Chriet Titulaer's nieuwe boek „De Mens in de Ruim te". Ockels, een Groningse fy sicus, heeft met succes zijn basis-astronautentraining in Houston voor „mission spe cialist" afgerond. Hij is de eerste Nederlandse astro naut en zal dan ook de eerste Nederlander zijn die een ruimtereis maakt. Een „mission specialist" is de derde astronaut van de bemanning van een Space- Shuttle eijijheeft de supervi sie over de satellieten die worden uitgezet en de expe rimenten die worden uitge voerd. Miskramen Er komen in het Westland niet meer miskramen en aangeboren afwijkingen voor dan in de rest van ons and. Dat blijkt uit een rap port van Volksgezondheid. Het vermoeden bestond dat het door tuinders gebruikte grondontsmettingsmiddel methylbromide ongeboren kinderen schade zou toe brengen. Ipi Tombi Het cultureel centrum De Meervaart in Amsterdam heeft de voorstelling van de Zuidafrikaanse musical Ipi Tombi afgelast. Dit omdat volgens het centrum het stuk ..een cultureel produkt is van de apartheid". Het lijkt er veel op dat het noc °ho Van Agt-Wiegel niets nalal aantredende trio Van Agt-Den I "Jkte maken. Men heeft de beg "°9 te vormen kabinet van CD °en en voeten gebonden word V miljard gulden aan ombuig Sin9 om de aardgasprijs volge Procent (12 cent per kubieke i "[engst daarvan is al in de mi i eel kan het nieuwe kabinet i aPpen, maar materieel zit het Immers, elke geringere ronatkist geld en met een omb eIi guldens is dat er gewoon ni Dat het gas zo fors duurder ^eer te maken met energiepoli ^n' toe, dat het geld nodig is o1 vullen. Omdat de CDA-WD eastingdruk vierkant afwijst, elen beschikbaar dan maatre 1a, ,aardgas bijvoorbeeld. Vooi grapje" volgend jaar 350 n topinkomen ook. Omdat d ,ar toch al fors moeten inlevei noverkomenlijk probleem. Nu fneentelijke sociale diensten yende woonlasten niet meer kui De miljoenennota bevestigt «'koppel Van Agt-Wiegel he er het "eerlijk" verdelen van «„.ens er 1,5 tot 2 procent ven de 60.000 gulden echter Qcent stijgen. Het CDA-creci eten de zwaarste lasten dra I et de zegen van Van Agt) o yl 'n de wetenschap dat het r< rJ? „r °P gericht is juist wel c lat - ik te ontzien. Zo worden hjeuwe kabinet al bij voorba

de Stem | 1981 | | pagina 2