OUDEREN KUNNEN HOOGUIT H0NGERSTAKEN \r DO. CHAMPIGNONTELERS SLAAN NIEUWE WEGEN IN: VERDER IN NOORDHOEK - I De produktiecapaci- teit'van de Neder landse champignon kwekers zit op zijn top. De stormachtige groei die deze tuin- bouwtak in de afge lopen 25 jaar door maakte lijkt ten ein- I de. Jamboree 'E KORTING Bloemencorso De radio- en televisie programma's staan op de achterpagina De mensen zijn aardig voor je, lief, er wordt redelij k voor ons gezorgd. Maar je bent niet meer nodig. Dus wordt ge dacht: dan hoef je die oudjes ook geen inspraak te geven". Mr. M.P.J.G. van Thiel (76) zal de eerste spreker zijn op het dinsdag 8 september in Utrecht te houden symposium „Ouder Worden Onderzocht". Emancipatie Hongerstaking Te zacht jgt voor haar divisie Iheden een ïren werkend vanuit de vorden belast met de uigen en tractoren. ktuigen en tractoren zijn nen de divisie Agrarische innen vervullen dient men: looi of gelijkwaardige >ten; schappen te bezitten; ng in deze branche te /engenoemd gebied of ban wonen. ervaring zal het aanvangs- 2.842,- en I 3.159,- bruto pet ider nr. PZ 2500 te richten szaken, Hoofdkantoor Elsenlaan 4, net menu Door Ton Boender Het is dan ook niet ver wonderlijk dat de in de Coö peratieve Nederlandse Champignonkwekersvereni- ging CNC verenigde cham pignontelers nieuwe gaten in de paddestoelenconsumptie- markt aanboren om de con currentie van het buitenland aan te kunnen. Zo zal het, als het aan de telers ligt, niet lang meer du- ten of we eten naast de in middels vertrouwde cham pignon uit het blauwe bakje cantharellen, paarse ridder spoor, oesterzwammen en als borrelhapje champignons in zoet-zuur. Met name de oes terzwamteelt en de kweek tah de paarse ridderspoor moeten de tegen het plafond 'an zijn produktie zittende champignonteler perspectief laan bieden. Óp kleine schaal wordt de oesterzwam, «n alleen in Zeeuwsch- Baanderen nog in het wild 'doorkomende paddestoel, al enige tijd gekweekt. De paarse ridderzwam is in het nld vrij zeldzaam. Volgens kenners is deze zwam erg lekker. Nog dit of volgend jaar worden de eerste ge kweekte exemplaren op de markt verwacht. Deze pad destoel heeft overigens nog als pré dat hij in rauwe staat Seruime tijd in de diepvries «an worden bewaard, een eigenschap die de andere 'oor consumptie geschikte zwammen moeten ontberen. Hanekammen Een vlotte kweek van can tharellen ofwel hanekam- is momenteel nog nie mand gelukt. Al jarenlang w°hit intensief onderzoek 'Wicht naar de juiste teelt methode, en verwacht wordt "at dit speurwerk binnen kort vruchten gaat afwer- k® Voorts hebben enkele önservenfabrieken het in- jmddels aangedurfd om rau- te champignons in zoet- S» °P de markt te brengen, 'tprodukt. moet het, zoals als borrenhap gaan temidden van pretlet- ft a 25C CNC- bestuurder A. Veeken bij een kweek van oesterzwammen. ters, mamamia's, rauwe stukjes bloemkool en wat er verder op een moderne party ter taf del komt. De CNC ver wacht dat deze assorti mentsuitbreiding het wel gaat doen. Per slot van reke ning at 25 jaar geleden geen mens champignons terwijl het nu even normaal is als een tomaat. Daarbij houden de champignontelers in het achterhoofd dat tot voor kort nog niemand had gehoord van groenten als broccoli, courgettes, zeekraal en pa prika, terwijl die nu ook gre tig aftrek vinden. De Westbrabantse pro duktie van champignons is goed voor tien procent van wat Nederland jaarlijks aan deze eetbare paddestoelen produceert. De Westbra bantse vlasboeren, die onge veer 25 jaar geleden geen brood meer zagen in de ver bouw van vlas en zich min of meer blindelings in het roe keloze avontuur van de champignonteelt stortten, hebben waarschijnlijk nooit kunnen vermoeden dat al na een kwart eeuw de markt overvoerd zou worden met champignons, op dat mo ment een exclusief gerecht. In 1956 oogstten de telers 300.000 kilogram. Vier jaar later, in 1960, was dit aantal vertienvoudigd: drie miljoen kilogram champignons wer den in dat'jaar geteeld. Tien jaar later was dit aantal weer vertienvoudigd: de ge zamenlijke telers oogsten dertig miljoen kilo. Hierna verliep de groei niet meer zo stormachtig, maar nog steeds respectabel. Vorig jaar werd namelijk zestig miljoen kilo bijeengebracht, en voor dit jaar wordt 65 tot zeventig miljoen kilo Neder landse champignons ver wacht. Export Twintig tot 25 procent van de Nederlandse champig- nonoogst verdwijnt in Ne derlandse magen, de rest wordt geëxporteerd. Naar schatting eet de overigens nog steeds niet bestaande „gemiddelde Nederlander" één kilo champignons per jaar. Het aantal champig nontelers is overigens ge daald in de korte tijd dat zij bestaan. In 1970 waren er op de kop af 1003 paddestoelen- telers, tien jaar later waren er dat nog 823. De bedrijven zijn, zoals uit de cijfers blijkt, in die periode wel grootschaliger geworden. De kwekers hadden in 1970 na melijk een gezamenlijk teeltoppervlak van 520.000 vierkante meter. Weer tien jaar later kweekten ze, met bijna tweehonderd collega's minder in hun gelederen, op 664.000 vierkante meter champignons. In West-Bra bant verbouwen nu negentig boeren champignons. De top lag hier een aantal jaren ge leden op 105. Wie over de champignonteelt in West- Brabant spreekt, heeft het in feite over Noordhoek. Dit tot de gemeente Standdaarbui- ten behorend dorp herbergt namelijk 85 procent van de champignontelers in Stand- daarbuiten, terwijl deze ge meente de helft van de West brabantse champignonkwe kers binnen haar grenzen heeft. De belangrijkste con currenten voor de champig nonkwekers zijn de Verenig de Staten, Taiwan en Frank rijk. Volgens CNC-bestuurs- lid A. Veeken, geen onbeken de in de champignonwereld want hij kent zo ongeveer el ke Nederlandse boer die met het telen van champignons de kost verdient, is de ver kiezing van Mitterand tot president van Frankrijk wel gunstig voor de Nederlandse champignonteelt. „In Frank rijk worden de champignons nog voor tachtig procent in grotten langs de Loire en in Bretagne gekweekt. Dat is nog voornamelijk handwerk, terwijl in Nederland de champignons machinaal worden geoogst. Nu de socia listische president de basis- lonen van de arbeiders ver hoogt, worden de champig nons stukken duurder dan die in Nederland". Overigens dreigde drie jaar geleden nog een marktverstoring voor de champignons. Het land bouwschap drong toen aan op een vrijwaringsmaatregel zodat de invoer vanuit het buitenland zou worden be perkt. Daarmee werd bereikt dat de champignon tot de zo genoemde „gevoelige" pro- dukten wordt gerekend en dat de champignons die in Nederland op tafel komen ook hier zijn gekweekt. „Een enkele grote supermarkt verkoopt nog wel eens Fran se champignons", aldus Vee ken. In de beginjaren was de teelt van de eetbare padde stoelen ook in Nederland nog handwerk. Strorijke paarde- mest werd gefermenteerd tot compost, waarop de zwam men konden worden ge kweekt. Dit nogal onaange naam werk moest duur wor den betaald. De oplossing hiervoor kwam toen zoge noemde doorgroeide compost op de markt kwam. Deze methode, waarbij de zwam- vlok waaruit de champignon groeit al in de compost wordt gedaan, werd afgekeken van de Italianen. Omdat alleen op de methode en niet op het idee octrooi zat konden de Nederlandse telers dit koste loos „overnemen". De CNC levert die doorgroeide com post aan ieder lid voor de zelfde prijs franco thuis. Overigens verliep de invoer van deze nieuwe, goedkopere methode niet geheel van een leien dakje. Begin dit jaar bleek die compost namelijk besmet te zijn met onkruid schimmels. Een ander pro bleem is dat wel eens com post met verkeerd mycelium werd afgeleverd. Daaruit groeide dan tot verbazing van de teler bruine in plaats van de bekende blanke champignons. Overigens wisten handelsgeesten dan wel hun voordeel te doen met deze mislukte oogst. De brui ne champignons verkochten bij marktkramen met het opschrift „echte boscham- pignons" als warme brood jes, terwijl de boschampig- non niet bestaat. A/ANDIG GEÏSOLEERDE TROLLUIKEN, bij zelfmonta9e| horren 4en verticale zonwe"1 verosol h vouwwanden In Breda wordt in het ko mend weekeinde een soort jamboree van automobielfa naten gehouden. Bereiders van allerlei oude Citroëns uit tal van landen komen er met hun wagens voorrijden. Het jaarlijkse bloemencorso van Zundert is een explosie die eidereen gezien moet hebben. Al is het maar ééns in zijn/haar leven. Door Rinze Brandsma Het symposium, georganiseerd door de Dienst Wetenschapsvoorlichting van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, wil zich bezig houden met de vraag „wat betekent het om in deze tijd in Nederland ouder te worden en wat zijn de gevolgen van de groei van het aantal ouderen?". Mr. van Thiel, voorzitter van het Centraal Orgaan Samenwerkende Bon den van Ouderen COSBO en oud-bur gemeester van het Gelderse Wijchen, wil er als eerste in een rij van eminente sprekers een schets aandragen van de „bouwstenen om een gelukkige ouder dom op te bouwen". Het symposium zal zich niet beper ken tot klaagzangen over ineens niet meer meetellen, ouderdomskwaaltjes en de besteding van de vrije tijd. De COSBO-voorzitter: „Naast gezondheid en financiële onafhankelijkheid is voor de ouder wordende mens ook de taken- rol in de maatschappij van belang: hoe geef je een diepere zin aan je leven". Belangrijk noemt mr. Van Thiel ook - hij zal er op het symposium dieper op ingaan - de voorbereiding van de pen sionering. Eventuele cursussen moeten ceder beginnen en niet pas een jaar van tevoren. „Waarom geen vrijwillige beurs of arbeidsbureau met taken en functies voor ouderen?", zo vraagt hij zich af. De COSBO-voorzitter is zich ervan be wust, dat ouderen weinig machtsmid delen hebben, niet eens een echte pres siegroep. „Wij kunnen niet eens staken, hooguit hongerstaken". En inspraak is er helemaal niet bij. „Iedere schooljongen heeft tegenwoor dig inspraak. Maar een overheidsnota voor het bejaardenbeleid wordt nota bene opgesteld zonder contact met de bejaardenorganisaties. Vergelijk eens: als er een nota voor het sociaal-econo misch beleid uitgebracht wordt zonder de vakorganisaties te raadplegen, dan is het oorlog". Dit jaar zal er een adviesraad vor het ouderenbeleid komen. Hoog tijd, maar de raad krijgt maar een zeer beperkte bevoegdheid. De Bijstandswei, de Zie kenfondsraad, heel belangrijk voor ons, maar als bejaarden moetén we daar als het ware inbreken om mee te kunnen praten". De ouderenbonden zijn veel te zacht, wordt veel gezegd. De voorzitter van de overkoepelende COSBO erkent het. Het gaat om drie zuilen, waaronder 406.000 ouderen (een derde) georganiseerd zijn: de Algemene Bond van Ouderen en de Prot.-Chr. Ouderenbond. Er zou in die bonden maar weinig pit en veel geza pigheid zitten. Bewustmaking, emanci patie van de oudere mens is pas iets van de laatste tijd, net als de belangenbe hartiging (met een bureau en een staf, met vormingswerkers) van het COSBO. Mr. Van Thiel van dat COSBO: „Dat komt allemaal ook een beetje door de euforie waarin veel bejaarden leven. Zo van: financieel hebben het nog nooit zo goed gehad, we hoeven op niemand of niets terug te vallen. Waarom zouden we ons dan nog druk maken? Maar dat zal anders worden, him kinderen zullen straks al heel anders praten". Ook die vraagstukken staan centraal op het symposium „Ouder Worden Onder zocht". Gerontologen (de wetenschap van de ouder wordende mens) spreken er over de samenleving die ouderen door een verkeerde bril bekijkt. Een verpleeghuisarts bespreekt de gezond heidszorg. Een hoogleraar sociale ver zekering en pensioenfondsen gaat er in op de toekomstige betaalbaarheid van de ouderdomsvoorzieningen. Een ont wikkelingspsycholoog zet zijn ideeen uiteen over de „verandering in zelfbele- ving bij het ouder worden in de tijd". Het symposium wil zeker ook ten strijde trekken tegen het beeld dat ouderen geen wezenlijke inbreng meer hebben in de samenleving. Want: ouder worden is immers een proces, waaraan iedereen gedurende de hele levensloop onderworpen is? Beroepshalve veel met ouderen-vraag stukken bezig en betrokken bij het symposium is Ben Droste, landelijk ad viseur bejaardenwerk van de Vereni ging Humanitas in Amsterdam. Hij is een kleine tien jaar daadwer kelijk bezig met de emancipatie van de oudere mens. Het ouder worden, vindt hij, betekent nu iets totaal anders dan vroeger. Het gaat in feite meer om mensen die, zoals zoveel anderen, niet meer werken maar toch te aktief zijn om de samenleving met rust te laten. En dat vraagstuk van de vezorging? Hoe snel neemt het relatieve aantal ouderen in onze bevolking niet toe! Ben Droste: „Een feit is, dat de echte verzorging van de zorg-behoevende oudere (boven de 75) problematisch wordt. Hun aantal stijgt heel snel. Aan dat vraagstuk wordt niet gewerkt. En denk eens aan de invloed van ouderen op de jongere generaties? Allemaal vragen die die te onderzoeken zijn, maar op dat gebied wordt geen studie verricht". Over de doem, die dat groeiend aantal bejaarden op ons legt, zijn twee bena deringen mogelijk, legt Droste uit. „De ene is heel pessimistisch. Al die ouderen, met een groeiende invloed op de samenleving, die daardoor grauwer wordt, rustiger, met een matheid van leven die drukkend werkt, „leven als in een Kuuroord", zelfs massale euthana sie. Er zijn er zelfs, die opstanden van jongeren tegen ouderen voorspellen, die uiteindelijk leiden tot het uitmoorden van de ouderen, tot ze beseffen zelf ook oud te worden. Jazeker, dat is pas een staaltje van doemdenken". En, griezelige toekomstfantasie of niet, de overheid weigert intussen stel selmatig de consequenties van de ver lenging der levensduur onder ogen te zien. c: Paddestoelen

de Stem | 1981 | | pagina 25