FNV bereikt gedeeltelijk akkoord met AMZ Goes CTIE MOET HALF MILJOEN GULDEN OPBRENGEN ,Het is beter dan een klap op je 9 B en W Goes gaan niet akkoord met begroting museum PLAATSELIJK NIEUWS Over inspraak chauffeurs en CAO's Mevrouw De Winde kreeg verzetskruis T27 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND Renault Estafette Datsun 120 AFII Datsun 260 C vouwwagens en caravans prachtige caravan jCLINGE - Vanuit het Clings zwakzinni- leninternaat De Sterre is gistermiddag het jtartsein gegeven voor een groots opgezet eactie, die op korte termijn een half mil- len gulden moet opbrengen voor de reali sing van een kinderboerderij politierapport Afdrogen Gevaar Gekritiseerde subsidie regeling Hulst wordt bijgeschaafd Axel Clinge Heikant Hontenisse Geen hervormde kerkdiensten in Kloosterzande en Hulst Kloosterzande Lamswaarde Schoondijke ATERDAG 5 SEPTEMBER 1981 bestel met ruiten, bwj. '77, 30.000 km auto en recreatie VAN DRIEL Haarmanweg 5 TERNEUZEN 01150-96568 Coupé, met sportvelgen, bwj. '76 auto en recreatie VAN DRIEL Haarmanweg 5 TERNEUZEN 01150-96568 Zeer speciale aanbieding automaat, bwj. '78 auto en recreatie VAN DRIEL Haarmanweg 5 TERNEUZEN 01150-96568 rNog enkele gebruikte auto en recreatie VAN DRIEL Haarmanweg 5 TERNEUZEN 01150-96568 met vele extra's, merk: Wilk, 4 m, 2 jaar oud auto en recreatie VAN DRIEL Haarmanweg 5 TERNEUZEN 01150-96568 voordelige aanbiedingen Slmca 1100 '75 Opel Kadett '71 Peugeot 504 stationc. '73 Audi 100 LS '75 .Subaru 1400 DC A I va»een onzer verslaggevers -g£S - De vervoersbond kV heeft met de directie de Automaatschappij Iteland (AMZ) een gedeelte- Ik akkoord bereikt over de Irezen geschillen. I Zoals ge- Ljd rommelde het een paar laanden geleden nogal bin- it„ de AMZ omdat de Luffeurs geen enkele vorm Ln inspraak hadden. ^och over hun dienstroos- L noch over de werkom- «ndigheden konden de Luffeurs van dit touring- |r. annex streekvervoerbe- drijf overleg plegen met de directie. Bovendien eisten de chauffeurs van de lijndienst dat het bedrijf zich zou hou den aan de alom geldende streekvervoer CAO. „Het gesprek deze week is positief verlopen" zo mel den de FNV- onderhande laar E. Niehot en de verte genwoordiger van de AMZ- directie L. van Klinken. De directie gaat een over legorgaan formaliseren. Het is de bedoeling dat dit in ieder geval twee keer per jaar met de directie gesprek ken voert. Bovendien wor den er bij elke vestiging -zo- als bekend heeft de AMZ er 4- twee mensen gekozen, die deel uit gaan maken van de dienstroostercommissie. Het derde punt waarover de chauffeurs met de directie overhoop liggen, de uitvoe ring van de streekvervoers- cao, is nog in onderzoek. Vol gens Niehot wil de directie zich daar best wel aan hou den, maar dat kost extra geld, dat van de overheid moet komen. Deze houdt dit echter 1 a 1,5 jaar vast. En de AMZ heeft momenteel de fi nanciële middelen niet om dit te betalen. Deze voert hierover momenteel bespre kingen met de werkgevers organisaties FNOP en ESO. De FNV zal de bereikte re sultaten eerdaags voorleg gen aan haar leden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Geld nodig voor kinder boerderij bij de Sterre - Van een onzer verslaggevers Via een korte muzikale te- (kvisieuitzending (over de i van Gent - De bestuur- Iter van een rijwiel, A.N.uit Sas van Gent, verleende gis- jermorgen rijdende over de Raul Krugerdreef geen voor lang aan een personenauto Vstuurd doof B.S. uit Zelza- i Bij de botsing, die volgde, lep het meisje een lichte j lersenschudding op. De fiets J Berd zwaar, de auto licht be- fchadigd. Sas van Gent - In de nacht lan donderdag op vrijdag is Ipnieuw ingebroken in de aanderenhal. Door het ('Heren van een deur ver- Ithafte men zich toegang. Tü een speelautomaat wordt jen bedrag van ongeveer 50 Bilden vermist. jTerneuzen - De heer L.A. de P uit Terneuzen deed gis termorgen bij de gemeente- V'itie aangifte van diefstal zijn peronenauto. Deze, F1 VW (kever) kenteken Fh8 R G, stond geparkeerd f®de Alvarezlaan. (ertieuzen - Donderdag- Kht omstreeks twee uur is Pw onbekenden een steen foor de ruit gegooid van het land Dijkstraat 24. De scha de bedraagt ongeveer 500 pilden. pneuzen - Twee jongetjes FPectievelijk 13 en 11 jaar lid gingen er gistermiddag l'ndoor met een aan de porseiaan geparkeerd Bande personenauto toebe- f'onde aan de heer J. De Ne snaken werden echter rjf een politiepatrouille f'iwel op heterdaad be- Papt, De elfjarige werd Ingenomen naar het poli tbureau voor een repri- lar'de. Zijn metgezel, wiens fpm bij de politie bekend is, eveneens voor een Natje' op het bureau wor- |en uitgenodigd. fhmslag - Gistermiddag Greeks 12 uur werd de Nonenauto bestuurd door U-Touw H.M.C.-C. uit Lier *'üië) bij een botsing met N vrachtauto geheel ver- (N- Komende uit de rich- i Terhole reed zij op de Prstraat en kwam door rakende oorzaak op een Keven moment op de lin- r'nelft van de rijweg te- jAt. Op dat ogenblik na- Jt(« een vrachtauto be- juurd door J.O. uit Bergen P'oom uit tegenovergestel- I richting, waardoor beide Fhuigen min of meer luteal botsten. De vracht- 1 Werd licht beschadigd "er deden zich geen per- .N'jke ongelukken voor. fU'skil - uit de tank van F'b de Griffioenstraat ge beerd staande personen- fivan R.A.de G. uit Sluis- werd een hoeveelheid ijb'be gestolen ter waarde I cifca 60 gulden. precieze inhoud daarvan zijn nog besprekingen gaande) en met behulp van het naburig postorderbedrijf Necker- mann hoopt men de actie een landelijk tintje te kunnen geven. Er wordt gerekend op bijdragen van zowel bedrij ven als burgers. Volgens voorzitter R. Trimbach van de stichting Kinderboerderij zijn al en kele tientallen toezeggingen binnen tot een totaal van zo'n 100.000 gulden. Het post orderbedrijf heeft verder het alleenrecht weten te krijgen voor de verkoop van een el pee met muziek van James Last. De opbrengst daarvan gaat ook naar de kinder boerderij. Via de landelijke catalogus van het bedrijf zal verder propaganda voor de actie worden gevoerd. De stichting Kinderboerderij heeft verder nog tal van kleinere activiteiten in petto, die geld in het laafje moeten brengen. Het plan voor de kinder boerderij borduurt voort op de vele initiatieven die al hebben geleid tot een verste viging van de band tussen de Clingse bevolking en de be woners van het zwakzinni geninternaat. De boerderij is dan ook gepland bij de in gang van het internaat langs de Gravenstraat, de hoofd straat van het dorp. Aan het plan voor de kinderboerderij wordt al twee jaar gewerkt. Gistermiddag werd de eerste fase van het project, de aan leg van een vijver en wan delpaden, officieel in gebruik genomen. Twee kinderen uit het internaat en een uit het dorp maakten met paard en wagen een rondrit over het nieuwe terrein. Men wil de boerderij voor iedereen vrij toegankelijk maken. Voor de bewoners van De Sterre heeft het pro ject een tweeledig doel: re creatie en therapie. Daarom zal veel aandacht worden besteed aan mogelijkheden tot actieve recreatie. De stichting die dit alles wil realiseren bestaat uit in woners van Clinge, mede werkers van De Sterre en ouders van de pupillen. Er is een comité van aanbeveling gevormd met de commissaris van de koningin dr. C. Boer- tien als voorzitter. Het comi té bestaat verder uit drie Tweede-Kamerleden, name lijk van CDA, PvdA en WD, de burgemeester van Hulst, de voorzitter van de stich ting De Sterre en een verte genwoordiger van de Zeeuwse werkgevers. Dit weekeinde wordt op het terrein van De Sterre het jaarlijkse feest gehouden voor de bevolking van De Sterre en Clinge. Uiteraard zal daarbij ook de nodige aandacht worden besteed aan de actie voor de kinder boerderij. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - „Het is in ieder geval beter dan een klap op je kop zoals je die na de oorlog zo dikwijls hebt gekregen". Iemand uit haar directe omgeving zei het vorige week toen mevrouw S. de Winde - de Visser uit Breskens het verzetsherdenkingskruis kreeg. En ze citeert het met instemming, want de in middels 80-jarige Bres- kense blijft liever maar la- koniek onder de eer die haar te beurt viel. Het was trouwens eer der toeval dan idealisme dat haar er toe bracht om in de oorlog onderduikers te verstoppen. Haar zoon, die later de bronzen leeuw zou krijgen voor zijn ver zetswerk (onder meer het uittekenen van Duitse bunkers), was ondergedo ken in Zuidzande omdat hij weigerde voor de Duit sers te werken. Op een avond stond hij aan de deur met een lotgenoot die ook een schuiladres zocht. Moeder De Winde aarzelde niet lang en vanaf dat ogenblik is het geleidelijk gegroeid. Ze bood onderdak aan zowat iedereen die door de bezetters werd gezocht: le den van knokploegen, een piloot, jongemannen die niet in Duitsland wilden gaan werken, en zo meer. „Op een gegeven moment zaten we met 16 man rond de tafel. Toen werd het echt een beetje te gek. Het drukte uiteindelijk op heel je gezin". De rol van haar man en haar dochter Han- nie, toen amper 15, bena drukt ze graag. Er moest veel brood op de plank ko men. Vader De Winde werkte er hard voor en Hannie ging de boer op om borstels, bezems en dwei len in te ruilen voor eieren en spek. Zij is inmiddels overleden en kreeg vorige week het verzetskruis pos tuum. Dochter Nel van 6 had toen al aardig in de gaten wat ze van de Duitsers moest vinden. Het grote huis aan de Dorpsstraat was aangewezen als in kwartieringsadres voor soldaten. Nel zag op een morgen hoe een Duitser zich, de handdoek over de schouder, ging wassen. Gevat voegde ze de man toe: 'Je hoeft je handdoek niet mee te nemen. Ze zul len je in Engeland wel af drogen als je daar aan komt'. De inkwartiering van Duitsers was voor me vrouw De Winde en haar onderduikers natuurlijk een probleem. „Maar het was ook de vlag die de la ding dekte. Daardoor heb ben ze waarschijnlijk nooit wantrouwen gekoes terd, althans niet merk baar". De enige uitzonde ring vormde 'Pietje Surro gaat', die als zetbaas van de Duitsers toen burge meester van Breskens was. „Die heeft eens tegen een kennis gezegd: Als ik bij De Winde voorbijkom heb ik het gevoel dat ze me be- Mevrouw S. de Winde donderen. ueiuKKig heeft dat gevoel hem niet verder gebracht". Er waren dan ook de no dige voorzorgsmaatrege len genomen. De onderdui kers zaten goed weggebor gen op de verschillende zolders of, als het gevaar lijk werd in een speciaal leeggepompte regenbak onder de vloer, waar ze ook naar de illegale radio luisterden. Bovendien wist de familie De Winde zich gesteund door de mare- chaussee's, recht tegenover het huis in de Dorpsstraat, die ook fel anti-Duits wa ren. En het was een kwes tie van bluf. „Je moest zo brutaal zijn dat de Duit sers dachten dat je nooit zo brutaal zou durven zijn". Echt bang waren de De Winde's maar zelden. Ze waren zich nauwelijks be wust van de gevaren of leerden ermee leven. Er gens schreef ze op „Zo leefden we van de ene dag in de andere met de hoop het eindstation, de bevrij ding". Toen dat bereikt was viel het na de eerste roes eigenlijk maar tegen. Breskens was zwaar ge troffen, een bom had het huis van de naar Schoon- dijke uitgeweken De Win de's in puin gelegd. Tast bare herinneringen aan die tijd zijn er zodoende niet, maar dat is niet het ergste. Na de oorlog kreeg me vrouw De Winde menige 'klap op haar kop' van mensen die haar verzets activiteiten in twijfel trok ken, die NSB-ers eigenlijk beschouwden als 'idealis ten'. „Het was aan een kant gelukkig dat er veel opnieuw moest worden op gebouwd. Je had er het zo druk mee dat het de ge dachten afleidde". Nu ze wel tijd heeft is ze een beetje bang voor de herinneringen en niet erg tevreden met naoorlogs Nederland. „Het is jam mer. Als je tegenwoordig rond je kijkt zie je veel haat, nijd, afgunst en eigenbelang. Wat moet er van terecht komen, denk ik wel eens. Maar ach, het zal mijn tijd wel duren". Van een onzer verslaggevers GOES- Het Goese college van b en w heeft onoverkomelijke bezwaren tegen de door het bestuur van de gemeenschappe lijke regeling „Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland" ingediende begroting voor 1982. Deze begroting vertoont een stijging van dertig procent. „En dat is in deze tijd van bezuinigingen opmerkelijk", schrijft het college aan de gemeenteraad. In geld uitge drukt betekent het een stij ging van ruim 44.000 gulden, waarvan 60 procent - bijna 27.000 gulden - voor rekening van de gemeente zou komen omdat er geen dekkingsmid delen voor aanwezig zijn. „Met een dergelijke stijging kunnen wij ons niet vereni gen", aldus het Goese ge meentebestuur, dat met na me wijst op een extra post van 17.000 gulden voor de te werkstelling van een ADZ- kracht en op de fors opge voerde bedragen voor druk werk, expositiemateriaal en transportkosten. Volgens b en w gaat een dergelijke verhoging ten koste van andere welzijns voorzieningen in de gemeen te Goes en dat is, aldus het college in het raadsvoorstel, „volstrekt onaanvaardbaar". Tevens meent het college dat de bezuinigingsmaatregelen waarmee de gemeenten wor den geconfronteerd conse quenties dienen te hebben voor het hele terrein van het gemeentelijk beleid. B en w stellen de raad dan ook voor de genoemde be zwaren ter kennis te brengen van het bestuur van de ge meenschappelijke regeling en van Gedeputeerde Staten. De Goese gemeenteraad ver gadert woensdag 16 septem ber vanaf 19 uur in het stad huis. Van een onzer verslaggevers HULST - De fel gekritiseer de nieuwe ontwerp subsidie verordening van de Hulster Welzijnscommissie wordt bijgeschaafd. Wethouder E. de Rechter (Gemeentebelan gen), voorzitter van de Wel zijnscommissie, zei dit giste ren tijdens een hoorzitting in Den Dullaert te Hulst. De wethouder gaf toe dat de verordening hier en daar nogal rommelig is, en dat er „slippertjes van de pen" in zitten. Hij liet doorscheme ren dat aan verschillende in gediende bezwaren tegemoet zal worden gekomen. Vol gens de wethouder zal de ge meente Hontenisse die bij de welzijnsplanning met Hulst samenwerkt, zich ook aan sluiten bij een verbeterde versie van de Hulster veror dening. Het ministerie heeft Hon tenisse volgens de wethouder laten weten dat ook daar op 1 januari over een nieuwe subsidieregeling moet wor den beschikt. Zoals bekend moeten de gemeenten nieu we subsidieregelingen ma ken om rijksbijdragen te blijven ontvangen. Welzijnscommissie - De openbare vergadering van de commissie voor de wel zijnsplanning, in Axel gaat komende maandag niet door. Voorzitter P. Apers is name lijk door andere verplichtin gen verhinderd. De bijeen komst wordt nu op maandag 14 september gehouden\ in het stadhuis. Aanvang 19.30 Schieting - Tijdens de Sterrefeesten in Clinge vindt vanmiddag (zaterdag) een schieting plaats met 1000 frank aan prijzen. Aanvang 14.30 uur. Plaats van hande ling is het Sterreterrein. Collecte - De collecte voor de Mivax in de Heikantse parochiekerk bracht 256 gul den op. Schieting - In gemeen schapscentrum 't Heike de den 47 bejaarden mee aan een schieting. Em. Verhae- gen uit Sint Jansteen haalde zowel de hoge vogels als de beide zijvogels naar bene den. Ed. Ribbens uit Helle straat schoot de meeste klei ne vogels (vier). Welzijnscommissie - De Honter commissie voor de welzijnsplanning komt op woensdag 9 september voor een openbare vergadering bij elkaar. De resultaten van de hoorzittingen die afgelo pen maand in de woonker nen werden gehouden ko men dan ter sprake. Ook de reactie van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland komt aan de orde. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis van Kloosterzande en begint om 19 uur. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE - Op zon dag 6 september vinden geen diensten plaats in de Ned. hervormde kerken te Kloos terzande en Hulst. Dit in verband met de oecumenische kerkdienst, die zondag tijdens de Sterre feesten in de feesttent te Clinge wordt gehouden. Deze dienst begint c m 10 uur. Geslaagd - Aan de rijksu niversiteit van Utrecht slaagde mej. C.C.M. Rijk uit Kloosterzande voor het art senexamen. Yogalessen - Woendag 9 september starten de yoga lessen in Lamswaarde, die gegeven zullen worden door mevrouw Verdonschot uit Koewacht. De lessen zullen worden gegeven in dorps centrum De Luifel en begin nen om half acht 's-avonds. Tennis-Afgelopen weekend werden in Schoondijke de clubkampioenschappen ten nis gespeeld, waarbij verras sende uitslagen uit de bus kwamen. Voor het eerst ook dit jaar werd er bij het here nenkel in een A- en B-poule gespeeld, waarin duidelijk tot uiting kwam dat sport niet altijd prestatiegericht hoeft te zijn, zelfs niet op een clubkampioenschap, maar dat een mixture van presta tie en recreatie heel goed mgoelijk is. Door de geringe deelname bij de dames kon hier de A-B-formule niet worden toegepast, evenals bij de he ren-, dames- en gemengd- dubbel. De voornaamste uit slagen: in de A-groep werd de als eerste geplaatste Jan Goethals in de halve finale in drie sets gewipt door Ron nie Naejaert, zodat Goethals na drie keer clubkampioen te zijn geweest het dit jaar wel kon vergeten. In de finale onthield Tonny Riemens Ronny Naejaert de zoveelste finale plaats. In de B-groep kwamen de zeer jeugdige ge broeders Martin en Carsten Isert in het strijdperk. Met 1-6 0-6 nam Carsten de beker uit de B-poule mee naar Duitsland. In het damesen kel moest Len Isert na een eerste spannende set ook de tweede set prijsgeven zodat Minoca Stuifzand zich met een 7-5 6-2-overwinning clubkampioene 1981 mocht noemen. In de finale heren- dubbel moesten Jan Goet hals/Ray Cor nips het opne men tegen Tonnie Riemens/ Paul Cornips wat met 7-6 6-3 in winst werd omgezet door laatstgenoemden. In het da- mesdubbel bleven Monica Stuifzand/Miranda van Es pen met 6-0 3-6 6-2 Ineke Jurry/Marian van Espen de baas. In het gemengddubbel had het duo Tonnie Rie mens/Monica Stuifzand een makkie door Henk van der Schaaf/Len Iserrt van de baan te spelen, zodat eerst- genoemden elk drie finales in winst wisten om te zef en.

de Stem | 1981 | | pagina 19