n BELGISCHE BONDSCOACH GUY THIJS: DE RTYMS/DCTVC H door ROMAlN VAN DAMME Door GERARD HACHMANG IK WEIGER TE REKENEN |BRUSSEL-Komende woensdagavond zal er in kwalificatiegroep 2 (WK Spanje) erg veel Iduidelijk worden. Immers, Nederland-Ierland [en België-Frankrijk zijn wedstrijden die de [groep (aangevuld met figurant Cyprus) een definitief gezicht kunnen geven. Vandaar dat in de vier kampen koortsachtig gewerkt wordt laan een winnend team. De problemen in Nederland zijn bekend. Bonds- I coach Kees Rijvers werd tijdens zijn eerste officiële I werkzaamheden in Zeist reeds meer dan eens gecon- fronteerd met vragende blikken. De Brabander moet bo- Ivendien regelmatig het ■vliegtuig in om de Oranje- [kandidaten aan het werk te Ijien. Kan trouwens niet al- lijd op de steunpilaren reke nen, omdat de buitenlandse competities geen rekening tonden met de Nederlandse jtensen. Typisch Nederlands (overigens. Want een voorbe reiding zonder trammelant (ijkt een ideaal dat voor geen enkele bondscoach haalbaar Boost J Een schrale troost voor i'ederland kan zijn, dat on geveer 400 kilometer verder- i, in Parijs, het paniekdui- leltje aardig aan het rond lansen is. Dat heeft de West- luitse bundesligaclub Stutt- lart op zijn geweten. Tegen- iander in de laatste oefen wedstrijd van de „haantjes". Niet bepaald een succes, om dat de Westduitsers simpel op 1-3 finishten. Een nieuwe tik, omdat eerder Brazilië in Parijs een voetballesje had gegeven. Die twee slechte re sultaten heeft coach Michel Hidalgo inmiddels de nodige populariteit gekost. Onlangs was Hidalgo bij de competi tiewedstrijd FC Metz-Nan- tes, waar hij door het aan wezige publiek getracteerd werd op een striemend fluit concert. Bovendien vroeg eenieder zich af wat Hidalgo in Metz voor zijn selectie te zoeken had. Volgens de Fransen wanhoopspogingen om Frankrijk alsnog op de weg naar Spanje te houden. Ontspannen Wie echter zijn oor te luis ter legt in Brussel, hoort meteen andere geluiden. Daar loopt bondscoach Guy Thijs ontspannen rond. Wel iswaar is zijn selectie niet geheel „problemenvrij", maar dat is geen reden om bibberend van angst woens dagavond als gastheer van Frankrijk te fungeren. Inte gendeel. Al beseft Guy Thijs drommels goed dat er in een ongetwijfeld bomvol „Hei- zelstadion" gepresteerd moet worden. Met een selectie, die de laatste tijd erg weinig wijzigingen kende. „Een groot voordeel", weet de be minnelijke Antwerpenaar, „deze groep is al geruime tijd bijeen. Vanaf de voorberei ding op de EK in Italië eigen lijk. Tuurlijk zijn er af en toe wat veranderingen geweest. Je hebt tenslotte niet alles in de hand". Gerets Dat bewijst de selectie, die Guy Thijs voor de interland tegen Frankrijk op papier zette. Nog altijd zeventien man sterk, omdat verdediger Eric Gerets momenteel niet honderd procent fit is. De Luikenaar sukkelt met een geblesseerde enkel. Guy Thijs laat zich echter niet zo makkelijk van de wijs bren gen. Als Gerets woensdag avond niet binnen de lijnen kan verschijnen is zijn ver vanger reeds bekend. Mare Baecke (SK Beveren) mag dan aan de bak. Enigszins opvallend is wel het ver dwijnen van Bert Cluytens, vorig seizoen in Ierland nog de held door zijn belangrijke treffer, maakt Guy Thijs snel duidelijk, Cluy tens maakt een erg moeilijke periode door. Hij heeft nog geen vaste plaats bij Ander- lecht. Heeft niet de goede conditie te pakken. Daarom ook is Alex Czerniatinsky (FC Antwerp red.) er bij ge bleven. Wilfried van Moer? Helemaal gezond, omtrent hem heb ik alle zekerheden gekregen". Eenvoudig „Spaanse zekerheid" kan dus woensdag verkregen worden. Immers, als België, dat tegen Indepedentie met een 5-1 overwinning uitpak te, wint kan het volgend jaar juni als Eufopees vice-kam- pioen afreizen naar het Ibe risch schiereiland. Er zijn trouwens nog heel wat di verse rekensommen te ma ken. Maar Guy Thijs wil het eenvoudig houden: „We heb ben nog twee punten nodig. Die kunnen woensdag tegen Frankrijk behaald worden. De opdracht is dus simpel, winnen. Ik weiger te reke nen. Als wij Frankrijk klop pen, kan er weinig meer ge beuren. Is dat niet het geval, moeten we punten gaan ha len in Holland. Altijd moei lijk, omdat Holland-België te allen tijde een aparte match is. Dan kan het nog wel eens problematisch worden. Maar wij moeten het niet zover la ten komen. Bovendien, als Frankrijk ons klopt zijn we eigenlijk niet waardig deel te nemen aan het toernooi in Spanje. Die nederlaag in Pa rijs? Is niks meer aan te ver anderen. Daarvoor hebben we toch negen op tien ge speeld. Je moet een neder laag kunnen accepteren. Maar niet in paniek raken. Zijn we ook niet. Frankrijk heeft me wel wat verrast met de selectie. Er zitten nogal wat nieuwelingen bij. Maar kom, België hoeft niet te bang zijn". DE Belgische bondscoach Guy Thijs: erbij zitten we in Spanje". „In rekenen heb ik weinig zin. Met twee punten ■EN SWINGENDE START 'AN DE COMPETITIE ZEIST - De swingende start van de eredivisie heeft bepaald niet tot gevolg gehad dat de eer ste vijf wedstrijden van het nog prille seizoen ook door aanzienlijk meer toeschouwers zijn bezocht. Integendeel zelfs. Meldden zich vorig seizoen 453.000 mensen aan de loketten, in deze competitie waren dat er tot nu toe in de eredivisie slechts 436.00, een daling dus van 17.000. Niet gering, vooral als men in aanmer king neemt dat het topduel tussen Ajax en Feyenoord al is afgewerkt. i-trainer Barry Hughes: „Ik ga voorlopig niet sleutelen aan dit team". Dat treffen in het Olym pisch stadion werd bijge woond door 33.000 mensen. Wat betreft de eerste divi sie ziet de toekomst er wat de toeschouwers betreft iets zonniger uit. De cijfers wij zen dat duidelijk uit. Dit jaar in vijf wedstrijden in totaal 156.000 bezoekers; vorig sei zoen over dezelfde periode 143.000. Uitverkocht Meest in trek was het duel tussen de verrassende koplo per Helmond Sport en Fortu- na Sittard. 8100 mensen kwamen op die wedstrijd af, hetgeen de Brabantse club een uitverkocht huis ople verde. Gezien het feit dat vrijwel alle topclubs in de eredivisie de meest vreemde capriolen uithalen, zou het voor de hand hebben gelegen dat meer mensen naar de velden zouden zijn getrokken om persoonlijk getuige te zijn van de sensationale ontwik kelingen die die zich daar met de regelmaat van de klok voordoen. Maar dat is bepaald niet het geval. Kennelijk zijn de goede verrichtingen van de eigen favoriete club toch doorslag gevend om te besluiten een wedstrijd al of niet te gaan bezoeken. Dat blijkt wel uit de toeschouwersaantallen bij Go Ahead Eagles en FC Gro ningen bijvoorbeeld. Beide clubs was voor het begin van de competitie een lage klas sering toebedacht, maar plotseling nemen de twee respectievelijk de derde en vijfde plaats op de ranglijst in. En zie de cijfers: Go Ahead-Haarlem werd afge lopen zaterdag bezocht door 10.000 mensen en FC Gronin- gen-PEOZwolle was zelfs goed voor 11.000 man. BOB Maaskant, de manager van het Deventer Go Ahead Eagles, dat tot nu toe verrassend sterk uit de hoek kwam. Negatief Negatieve uitschieter vormt Sparta, sinds een week de trotse leider in de eredivisie. Maar desondanks weten maar weinig Rotter dammers de weg naar het Kasteel te vinden. Afgelopen zondag waren slechts 5500 mensen bereid een entreebe wijs te kopen voor het duel tegen Willem 11, terwijl de Spangenploeg toch uitgere kend in die wedstrijd de koppositie van FC Twente kon overnemen. Hetgeen ook gebeurde. Sparta is tot dusver de grote verrassing van het ere divisie-gezelschap. De for matie van Barry Hughes be gon aan de nieuwe voetbal ronde zonder de aanwezig heid van Ruud Geels, René van der Gijp, Robert Ver beek en Louis van Gaal. Voorwaar een fikse aderla ting. Niemand hield er dan ook rekening mee dat de Rotterdamse ploeg een rol van betekenis zou kunnen spelen. Maar ziedaar, na vijf wedstrijden prijkt de Hug- hes-brigade aan de top van het klassement, daarmee alle favorieten achter zich la tend. Voor het eerst in zijn trainersloopbaan is de wel bespraakte Brit met een ploeg koploper van de eredi visie. Herstel Het is niet aan te nemen dat de topppositie van Spar ta van lange duur zal zijn, maar Hughes kan de komen de weken wél weer beschik ken over zijn dissident Van der Gijp en het aan herstel werkende duo Verbeek en Van Gaal. „Maar voorlopig ga ik niet sleutelen aan dit elftal. Dat zou te gek zijn," is de mening van de goedge mutste coach. Van der Gijp rekent er overigens zelf op dat hij in een mum van tijd weer deel uitmaakt van de hoofd macht. „Het is mij er alles aangelegen zo snel mogelijk terug te komen. Ik wil aan het einde van het seizoen naar een échte topclub en daarom moet ik mij in de kijker spelen. Bovendien lonkt ook het Nederlands elftal. Ik denk dat als ik in het begin van de competitie zou hebben gespeeld, ik net zoals nu het geval is geweest met Kieft, Gullit en Rijkaard ook een kans zou hebben ge maakt met Oranje tegen Zwitserland te mogen aan treden." Naast Sparta is ook het op treden van Go Ahead Eagles een complete verrassing. Vo rig jaar vertoefde de Deven- terploeg (toen nog onder lei ding van Spitz Kohn) op de onderste plaats met slechts één punt; nu onder het be wind van Bob Maaskant deelt men de tweede plaats met Aiax. Opmerkelijk is het gering aantal doelpunten dat de Eagles tot nu toe hoefde te incasseren. Slechts vijfmaal moest keeper Jan Endeman de gang naar het nylon ma ken, evenveel als zijn colle ga's Hans van Breukelen van FC Utrecht en Jan Forman- noy van Sparta. Landskampioen AZ'67 bakt er nog weinig van. De Alkmaarders nemen een middenmootpositie in met vijf punten uit vijf wedstrij den. Vorig jaar om deze tijd voerde de Kessler-équipe de eredivisie aan met tien pun ten uit vijf wedstrijden, twee meer dan FC Twente. Wim van Hanegem kan het „nieuwe" Feyenoord ook nog niet tot grootse daden inspireren. De Kuipbewo- ners spelen nog te wisselval lig om op voorhand al zeker te zijn van de topklassering. „Maar toch geloof ik stellig dat we aan het einde van de rit bij de top zitten," is de rotsvaste overtuiging van André Stafleu. „Ik denk zelfs dat we tweede worden." is zijn mening. Scoren Gescoord is er in de eredi visie redelijk. Nu na vijf wedstrijden 162 treffers; vo rig seizoen 156. De grootste overwinning was voor Ajax dat De Graafschap afgelopen zondag met 9-1 afdroogde. Topscorer is Kist met zes doelpunten. Zijn voormalige ploegmakker Welzl fabri ceerde vorig jaar in vijf wedstrijden hetzelfde aantal. Strafschoppen Nog een paar cijfers: Nu 11 strafschoppen, vorig seizoen 16; Meeste spelers verbruikt door Feyenoord en NAC (17); vorig jaar: Sparta(18); Minst bezochte wedstrijd nu: FC Den Haag-NEC 3000; vorig seizoen Excelsior-PEC 2000; Nu 39 gele kaarten, vorig sei zoen 45. Staat de eredivisie al bol van de verrassingen, in de eerste divisie is het al niet anders. De ranglijst wordt daar aangevoerd door Hel mond Sport. Opmerkeijk is de rol van de drie nacompe- titie-deelnemers FC Den Bosch, DS'79 en Heerenveen. Twee laatstgenoemde ploe gen moeten zich nu tevreden stellen met uiterst beschei den klasseringen. Ook wat de eerste divisie be treft nog enkele cijfers: na vijf wedstrijden 61 gele kaarten, vorig seizoen 70. Opmerkeijk is dat nog geen enkele Heracles-speler met de prent is opgezadeld. Dat zou mogelijk iets te maken kunnen hebben met het ver trek van oefenmeester Theo Laseroms. Minst bezochte wedstrijd: Nu FC Amsterdam-Wage- ningen 800; vorig jaar: Vlaardingen-Fortuna Sit tard 700.

de Stem | 1981 | | pagina 11