ikomen [bank? Massale steek partij bij Tilburgs café Teletekst ondertitelt Troonrede 'l°-oo0 Unanieme CDA-fractie: fan Agt premier Bloemen voor Van Agt STEM GESCHENK VOOR U ""'iff Buikgriep aan Roemeense Zwarte Zee-kust VERSLAGENHEID IN WALL STREET f' f;' :wlj Merijntje Een dodevijf gewonden Lid Euro parlement in honger staking s i i VANDMG Reusachtige kraan voor Hoechst Patiënt moet van huisarts naar centrum Studenten bekladden ambassade Jonge Limburger doet aan Renoir denken Verrassende selectie Oranje Meteen kleintje in DE STEIWB f2,70 Z w E O s Op weg naar een nieuw kabinet DEN HAAG - Van Agt houdt een beslissende greep op het verloop van de informatie. Een unanieme CDA-fractie heeft waarnemend fr actieleider Lubbers als de nieuwe onderhande laar aangewezen. Maar ze heeft hem tegelij kertijd onder toezicht van Van Agt geplaatst. Honderden reacties bij CDA Staatslening: 950 miljoen Heden trat, inschrijving voor de NIEUWE DANSLESSEN A.K. OKSINSKI Advies Snelheid Hoge rente jaagt inflatie in VS verder op Utrecht BoN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 VAN ZEELAND BINNENLAND BIBTIM BINNEN- BUITENLAND [ugaKt u een dikke kans op succes Inderdaad een heel dikke signs, orudat negen van de tien Stern-lezers en -lezeresssen ïl®ek in week uit in onze ..Kleintjes-kolommen kijkt of er iets 'an nun gading bij staat Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. Nu je van school; bent heb je te maken met je eigen inkomen. En of dat nu een salarii beurs of uitkering is maakt niet uit. Je hebt gewoon'n bank nodig. Een bank als de Bondsspaarban! Want met de Bonds spaarbank kun je razendsnel je inkomst; en uitgaven regelen en je kunt de beschikking krijgen over betaal cheques. Bovendien heeft c Bondsspaarbank voor iedereen 'n spaarreke ning op maat. Zo is er ook 'n rekening, met extra hog rente, speciaal voor jonge mensen. De Bondsspaar bank. Altijd in de buur met alle zaken voor alle mensen. itoren in alle stadswijken. 44, tel. 01640-37680, el. 01620-55746. urg 4, tel. 01650-43650. Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Lubbers ander toezicht Hei CDA-bestuur heeft gis- Itravond tijdens een spoed vergadering in Utrecht zijn vertrouwen uitgesproken in Lubbers als CDA-onderhan- delaar. Voorwaarde is: Het uiteindelijke akkoord moet unvaardbaar zijn voor Van Agt Een voorstel van de CDA-kringen Brabant en Limburg om een buitenge woon congres uit te schrij ven met als doel een onvoor waardelijke steunbetuiging tan Van Agt kreeg gister- ivond laat weinig steun van iet bestuur. Brabant en Limburg zetten hun pogin gen echter voort. Van onze parlementaire redactie Lubbers heeft de opdracht gekregen om regelmatig tijdens het proces vanheronderhandelen terug te kop pelen op Van Agt, die voor de gehele fractie de beoog de premier van het nog steeds na te streven kabinet van CDA, PvdA en D'66 blijft. Bovendien moet Lubbers proberen zoveel eisen aan de onderhandelingstafel inge willigd te krijgen dat een dergelijk kabinet alsnog aanvaardbaar kan worden voor Van Agt als premier. Eisen, waaraan Lubbers vo rige week geen behoefte had en die hij nu in naam van Van Agt moet verdedigen. Vanmorgen zal Lubbers Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het CDA- partijbureau en de CDA- fractie hebben gisteren honderden reacties bin nengekregen over het be sluit van CDA-onderhan- delaar Van Agt om die functie neer te leggen. Het grootste deel van de reacties - voornamelijk telefonisch - is zeer op de hand van de teruggetre den fractievoorzitter en dringt aan op een voort gezet premierschap. Sinds vorige week woensdag - toen de CDA- fractie een definitief nee tegen de formatie-poging van Kremers en Van Thijn liet horen - hebben vanwege de houding van de CDA-fractie volgens een woordvoerder van het CDA-partij bes tuur enke le tientallen CDA-leden hun lidmaatschap opge zegd. Diezelfde woordvoerder liet er echter geen twijfel Bij de deur van haar huis nam mevrouw Van Agt gisteren vele bloe men en planten in ont vangst, over bestaan, dat de reac ties uit den lande lang niet zo stormachtig zijn als begin juli, toen onder handelaar Van Agt onder druk van PvdA en D'66 verklaarde I zich een weekeinde te moeten be zinnen op de vraag of hij nog wel premier moest worden van een nieuwe coalitie. j®N HAAG - De jongste "Mtsleaing met een record- rente van 12,5%, waarop de T^brijving gisteren open end, ig vastgesteld op 950 MUjoea gulden. De koers van uitgifte vs(h ee lening is bepaald op 100.5. e inschrijvingen op de le ng die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100.5 zen ten vo^e toegewe- Van Agt: 100! Ik kom!! ADVERTENTIE ponsje; A unnr Ho bij Dansinstituut Nassausingel 24 Breda - tel. 134749 zijn eerste gesprek met in formateur De Gaay Fortman hebben. Die zal dan te horen krijgen dat de CDA-fractie wil heronderhandelen over met name de financieel-so- ciaal-economische para graaf. Lubbers hield gisteren de mogelijkheid open dat ook andere zaken opnieuw aan de orde gesteld worden. De onderhandelingen moeten van de fractie ge voerd worden op grond van het advies dat Van Agt vori ge week aan de koningin uit bracht. Daarin sprak hij van het "beginnen met een scho ne lei", maar zover wilde Lubbers niet gaan. "Er is een spanningsveld tussen wat er aan waardevol materiaal op tafel ligt en die schone lei". De fractie zal Lubbers waarschijnlijk donderdag ook kiezen tot fractieleider en dat op advies van het fr actiebestuur. Daarmee ging dat bestuur in tegen het ad vies van Van Agt, die De Ko ning tot onderhandelaar wil de laten benoemen. Het feit, dat Lubbers re gelmatig moet terugkopppe- len op Van Agt als beoogd premier heeft in politiek Den Haag toch wel verwondering gewekt. Over hem werd in dit verband gesproken als over "de boodschappenjon gen, de gevangene van Van Agt". De PvdA drong gisteren in een officiële reactie aan op snelheid. "De fractie gaat er van uit, dat met name ook rekening gehouden zal wor den met de tijdsaanduiding 'op zo kort mogelijke ter mijn' in de aan de informa teur verleende opdracht". Ook WD-leider Wiegel mengde zich weer in de strijd. "De CDA-fractie zal spijkerharde eisen moeten stellen aan PvdA en D'66 voor het maken van een goed program. Als dat niet ge beurt moeten de christen-de mocraten kappen met links". (Zie op de pagina Binnen land ook commentaar en "Lastige taak voor Lubbers") lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIHIillllllllllllllHI Van onze redactie buitenland BOEKAREST/DEN HAAG - Er wordt momenteel een on derzoek ingesteld naar de aard van de maag- en darmklachten van duizend Westduitse en veertig Ne derlandse toeristen aan de Roemeense Zwarte Zee-kust. Geruchten als zou het hier om een soort cholera gaan, zijn door de Roemeense autoriteiten en de Wereldge- zondsheidsaorganisatie WHO met nadruk tegenge sproken. Ook de twee Nederlandse reisbureaus die de reizen van 700 a 800 Nederlanders naar Roemenië hebben georgani seerd, Holland International en Vernu, hebben nadrukke lijk ontkend dat er cholera zou zijn uitgebroken; zij spreken van buikgriep maar hebben niettemin aangebo den de terugreis te organise ren indien hieraan behoefte zou bestaan. Geen der zieken wilde echter voortijdig naar Nederland terugkeren. Noch het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag, noch de WHO heeft een waarschuwing voor cho lera in Roemeni"doen uit gaan. De Nederlanders, die maandag met een charter vliegtuig uit Roemenië te rugkwamen is, voor zij Schiphol verlieten, niet ge vraagd hun naam en adres op te geven in verband met eventuele besmetting. Overigens, aldus een woordvoerder van Volksge zondheid, kunnen toeristen die na hun vakantie in Roe menië darmklachten krijgen of hebben zich voor alle ze kerheid laten controleren bij de GG en GD in Amsterdam en Rotterdam. huiiliumminmimuimi"minimumiiiiiihiiiiiiii Van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse in flatiecijfers zijn weer even op hol ge slagen. Gisteren maakte de regering bekend dat de consumentenprijzen in juli als gevolg van o.m. het zeer hoge rentepeil met 1,2 procent zijn gestegen. In mei en juni stegen de prijzen slechts met 0,7 procent. De prijsstijging in juli is de grootste in één maand sinds maart 1980, toen de prijzen met 1,4 procent ste gen. Het inflatietempo op jaarbasis is daarmee in juli op 15,2 procent geko men. Hoewel algemeen werd verwacht dat de inflatie weer boven de tien procent zou uitkomen, mag een inflatie van meer dan vijftien procent toch wel als verrassend worden beschouwd. In de eerste zes maanden van dit jaar stegen de prijzen op jaarbasis met 8,5 procent en in 1980 met 12,6 procent. In het Witte Huis zullen de cijfers nogal hard zijn aangekomen. De Ame rikaanse regering had gerekend op minder hoge inflatiecijfers. Van haar voornemen om het rentepeil omlaag te brengen zal voorlopig wel niet veel te rechtkomen. •Na het bekend worden van de nieuwste inflatiecijfers in de VS kelderden de koersen op de beurs in Wall Street. Handelaren raakten daar behoorliik ontmoedigd door. Van onze correspondent TILBURG - Als gevolg van messteken, die hij opliep tij dens een massale steekpartij in Tilburg is de 26-jarige glazenwasser J. Bertens uit Tilburg in het Elisabeth-zie- kenhuis overleden. Een tweede Tilburger is na een spoedoperatie inmiddels bui ten levensgevaar. Vier ande re betrokkenen zijn met ver wondingen in het ziekenhuis opgenomen. De vechtpartij vond plaats buiten café De Bontekoe aan het Pieter Vreedeplein in Tilburg. Een vijftiental Ne derlanders ging daar drie broers van respectievelijk 24, 25 en 27 jaar te lijf. Dezen wilden de problemen uitpra ten, die drie mannen (onder wie het slachtoffer) eerder op de avond hadden gemaakt in het café van een van de broers. Het drietal moest van praten echter niets hebben en wilde gesteund door een groot aantal andere bezoe kers van het café de drie broers "eens en voor altijd leren weg te blijven". Een van de broers was echter ge wapend met een mes, de an dere twee hadden stokken bij zich. Tijdens de vechtpartij werden diverse messteken uitgedeeld. Bertens werd ge raakt in de buik- en maag streek, iemand anders in de borst, terwijl ook een aantal mensen letsel aan hoofd en hals opliep. Twee van de drie broers werden in de rug ge stoken. Wie die messteken heeft toegebracht kon de politie tot op heden niet achterhalen. De drie broers zijn kort na de vechtpartij gearresteerd. Zij zijn ingesloten op verden king van openlijke geweld pleging. In een woning in de Utrechtse wijk Overvecht heeft de politie het stoffelijk overschot gevonden van een ongeveer 40 jaar oude vrouw. Volgens een politiewoord voerder is zij door slagen op het hoofd om het leven geko men. In het huis trof de poli tie ook de 71-jarige bewoner H.S. aan. Hij werd in be wusteloze toestand naar een ziekenhuis gebracht en kon nog niet worden verhoord. De Utrechtse politie wilde gisteren geen enkele mede deling doen over de gebeur tenissen in de woning en over de oorzaak van de be wusteloosheid van de 71-ja- rige bewoner. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze redactie binnenland HILVERSUM - De Teletekst-redactie van de NOS is van plan op dinsdag 15 september de televisiereportages van de ope ning van de Staten-Generaal door koningin Beatrix van on dertitels te voorzien. Dit betreft zowel de Troonrede als de plechtigheden rondom dit gebeuren. Deze ondertiteling maakt deel uit van een nieuwe proef in de maand september met ondertiteling van actuele program ma's. Dat betreft in de eerste plaats de dagelijkse, vooralsnog summiere, ondertiteling van het NOS-Jeugdjournaal (vanaf komende maandag), maar ook wordt voor het eerst een pro- lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll gramma van de schooltelevisie ondertiteld. Het betreft hier "Gezond is lekker", dat vanaf 8 september iedere dinsdagmid dag wordt uitgezonden en de daarop volgende woensdagoch tend wordt herhaald. De eerste proefneming met ondertiteling van een actueel programma was ter gelegenheid van het huivelijk van prins Charles van Engeland met lady Diana Spencer. De reacties hierop waren volgens de Teletekst-redactie gunstig. Een di recteur van een doveninstituut deed volgens de redactie de uitspraak: "Voor het eerst hebben doven iets aan hun televi sietoestel gehad". STRAATSBURG - De Ita liaanse Euro-parlementariër Marco Pannella gaat vanaf 2 september in hongerstaking. De man wil daarmee pro testeren tegen het feit dat honderden miljoenen men sen in de Derde Wereld hon ger lijden. Pannella wil zijn hongerstaking zo lang vol houden totdat er officiële maatregelen genomen zijn, om tenminste vier miljoen mensen zeker één jaar in le ven te houden. De actie valt samen met de bijeenkomst van internatio nale leiders in Parijs, die daar de problemen van de allerarmsten in de wereld bespreken. Pannella mikt ook op de grote conferentie van oktober in Mexico-stad. Pannella zit in het Euro parlement voor de Partito Ridicale. Eerder baarde hij al opzien door met de PLO- vlag te zwaaien in het Euro parlement. duizend en een mesje NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieüwe abonnee Naam: Adres: h. I I I I I I Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblaa De Stem, antwoordnummer 112,4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911 I Postcode/Plaats: Betaalt: 0 17.89 per maand of: 0 53.35 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis. Opgegeven door abonnee: Naam: Adres: Postcode/ Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 PARKER JOTTER 0 HOBBYMESJE Het Zeeuwse bedrijf Hoechst in Vlissingen gaat binnenkort een reusachtige kraan in de haven installeren om sneller en doelmatiger fosfaaterts uit zeeschepen te kunnen lossen. Huisartsen met een praktijk van meer dan drieduizend ziekenfondspatiënten moeten vanaf 1 september inkrimpen. De patiënten zullen welkom zijn in de gezondheidscentra, want daar blijken vooral in de beginjaren, te weinig mensen te komen. Hierdoor komen die centra in de klem te zitten. ■f r pty Uit protest tegen het bewind in Iran poogden gisteren enkele Iraanse studenten hun ambassade in Den Haag te bezetten. Ze kwamen niet verder dan de hal, waar ze met vertbussen toesloegen. De studenten zijn inmiddels door de politie terug naar Duitsland en Frankrijk gebracht, waar ze vandaan kwamen. De veelbelovende jonge Limburgse schilder Van der Beesen doet een beetje aan de Franse meester Renoir denken. Een expositie die de moeite waard is. Bondscoach Kees Rijvers heeft voor nogal wat verbaasde gezichten gezorgd in het vaderlandse voetbalwereldje.met het bekendmaken van zijn selectie voor de vriendschappelijke interland tegen Zwitserland, die volgende week dinsdag wordt gespeeld. PSV, dat liefst zes spelers mag leveren - waaronder bankzitters Valke en Janssen - was nog het meest verrast door de keuze van de ex-trainer.

de Stem | 1981 | | pagina 1