DE STEM Terneuzen herinnert aan belastingheffing Verboden te parkeren de4in1krant Taart van koningin voor j platina paar in Axel Oosterscheldedam veroorzaakt meer schade dan verwacht OOK VOOR AFVAL Dethon kost gemeenten zeker een ton extra en nieuwe Datsun, betrouwbare, e en zuinige auto, ren rijplezier van die z'n geld dubbi s waard is. De Datsu ijvoorbeeld. der meest complet agens in z'n klasse. .395,-. Of zo'n fraai sportieve Datsun met alles erop en at maar fiinktioneel n comfortabel is. Al v.a. 13.895,- DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 n a,huiMImumm| j jTJIC (tKVOT F./VILLIE1YÏE]N"T HOU"V^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiimiiiimimmmmmiimimiiimiiimiiiimmimmmiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiimmiimiiiiiiiimimiiiiimmiiiiiiiiiiiimr Conclusie studie stormvloedkering werd gedacht. Raad van State over 's Heerenhoekenaar Weigering bouw opslagruimte niet geschorst MStem h°" Kren (sPori)-Huis,: Stevin laagste Besluit van Axels college: Marktcommissie niet meer adviseren over schorsingen NAJAARS-WINTERMANTEL rhet uto. Prijzen inkl. BTW', af Lisse. 01140-12600. Oostburg,/ 6568 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND li VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De ge meente Terneuzen gaat aan de (Belgische) eige naars van woningen, die in beheer waren bij de nu failliete Rouw Holding, een briefje schrijven waarin zij eraan herin nerd worden dat eind augustus de eerste ter- mijn van de gemeentelij- eigenaars van de Katspol- Financiën-wethouder drs. ke onroerend-goedbelas- derflats (325) en diverse an- Doorduyn verwacht niet dat ting (o.g.b.) vervalt. dere panden in de gemeente de gemeente Terneuzen met Terneuzen. de vingers tussen de deur Het gaat hierbij om de komt nu Rouw Holding fail liet is. De o.g.b. moet opge bracht worden door eige naars en bewoners. Wat de bewoners betreft zijn er na tuurlijk helemaal geen pro blemen. „Wij verwachten die eerlijk gezegd ook niet met de eigenaars, die zijn tenslot te belastingplichtig, niet het bedrijf dat voor hen de wo ningen in beheer had", zo zei hij. Commissaris van de koningin Boertien geeft het bruidspaar zijn gelukwensen en die van hare majesteit 1 Van onze correspondent AXEL - De heer J. van Langevelde en me- vrouw S. van Langevelde-Buyze vierden gisteren hun zeventigjarig huwelijksfeest. Tijdens een zeer druk bezochte receptie 's I middags in het bejaardentehuis „De Vurs- sche" te Axel kwamen veel bewoners van het bejaardentehuis, alsmede veel vrien- den en familieleden, het echtpaar felicite- ren. Twee van de drie nog in leven zijnde kinderen waren eveneens aanwezig. 's Morgens had het platina echtpaar de persoonlijke gelukwensen ontvangen van |de commissaris der koningin in Zeeland, de heer Boertien, en de burgemeester van Axel, de heer A. de Kam. Van koningin Beatrix had het echtpaar een taart ont vangen. De heer J. van Langevelde is Axelaar van geboorte. Hij heeft zijn jeugd op de Sassing doorgebracht. Mevrouw S. van Langevelde-Buyze is afkomstig uit Ter neuzen. Toen het echtpaar 70 jaar geleden trouwde gingen zij op de Sassing wonen. Hier hebben zij 58 jaar gewoond. Na een korte tijd in de Bernhardstraat in Axel te hebben gewoond, nam het echtpaar zijn intrek in het bejaardentehuis „De Vurs- sche". DEN HAAG - Zelfs met een half open Ooster schelde zijn de ecologische gevolgen van een derge lijke stormvloedkering ernstiger dan aanvankelijk Forse navordering voor hui seigenaren Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De weige ring van de raad van Borsele om J.L. de Jonge aan de Mo lendijk 35 in 's Heerenhoek een vergunning voor de bouw van een opslagruimte te verlenen, blijft voorlopig overeind. Een verzoek van J.L. de Jonge aan de afdeling rechtspraak van de raad van state in Den Haag om het be sluit van de raad te schorsen of een voorlopige voorzie ning te treffen is afgewezen. In januari 1981 hadden B en VV van Borsele de vergun ning geweigerd te verlenen. Een besluit dat in mei van dit jaar min of meer gesanc tioneerd werd door de ge meenteraad, die de bezwaren van J.L. de Jonge tegen het besluit van B en W ongege- grond verklaarde. De Jonge ging in beroep. Afgezien van zijn beroep op de dringende noodzaak van de bouw van een opslaggebouw ten be hoeve van zijn bedrijf, een bessenboomgaard wees De Jonge op zijns inziens twee vergelijkbare gevallen in de gemeente Borsele, waarin wel vergunningen waren verleend, overigens bestreed de gemeente Borsele beide voorbeelden. Het beleid van de gemeen te is er op gericht slechts vrijstellingen te verlenen voor bijgebouwen, die in to taal niet meer dan veertig vierkante meter beslaan. Aangezien op het erf achter het buis van J.L. de Jonge al een garage van 26 vierkante meter oppervlakte staat en er zou nog eens een opslag ruimte met een geplande op pervlakte van 31 vierkante meter bijkomen zou deze maximale oppervlakte van 40 vierkante meter ruim schoots overschreden wor den. De afdeling rechtspraak vindt dit beleid van de ge meente redelijk. Niet alleen de flora zal sterk veranderen, maar ook jje huidige functie van het Oosterschelde estuarium als voedselstation voor trekvo- en vogels die daar over winteren zal worden aange tast. Het verdient sterke aanbeveling de dam zo min m°gelij k te sluiten, vooral niet in het zomersei zoen. Tot deze conclusie komen ®s. Maarten Smies en dr. Ad 'skes, wetenschappelijke onderzoekers van het Delta nstituut voor hydrobiolo- Stach onderzoek in Yerseke. f «e jongste uitgave van kmbio, het milieublad van koninklijke Zweedse aca- emie van wetenschappen, aarschuwen de onderzoe- '?rs nadere landen, die met Cenvoor ze*1 storm- oodkering of dammen aan vOOR Zuidwest Nederland anloren in Terneuzen, Hulst oes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Redactie Le!"euzen: Rein van der Helm ehd;nhe,)'Jan Jansen (p|v- g*p. Frank Dey, Paul de Tnn"r Cor de Boer (foto). E os,ma' Eu9ène Ver- i.''en Goes: Gé van Berkel, van Goch, Co Meertens. Sevlcepunten 13elrlb,oakh' Passage, Passge de J, 12°8- kloosterzan- derstTTnNeve' W Alexan" 4 01148-2250. Rdvertentle-expi. En?!" Zeeland: C Menu, P«ve 01150-95839. de kust rondlopen, voor de gevolgen die deze voor het milieu hebben. Zij vinden dat eerst zorgvuldig de ge volgen voor het milieu moe ten worden bekeken. Het is volgens Smies en Huiskes minder ernstig, als de Oosterschelde tijdens stormachtig weer in de win ter wordt gesloten, dan wan neer dit in het zoifierseizoen gebeurt. Ongeveer 60 procent van de schorren - dat zijn de begroeide buitendijkse ge bieden - valt dan weg. Be paalde vogels kunnen geen voedsel meer vinden en zul len binnen enkele dagen om komen. De schade aan de na tuur zal veel groter zijn dan aanvankelijk werd aangeno men. Bij Bristol in Engeland zal binnenkort de Severn Dam worden gebouwd. De half open waterkering in de Tha mes bij Londen is al vrijwel klaar. In de Fundy baai in Oost-Canada zal eveneens een waterkering komen. De twee onderzoekers waar schuwen de Engelse en Ca nadese autoriteiten ervoor dat zij rekening moeten hou den met ernstige gevolgen voor de natuur en het milieu. HOEK - Koninklijke Stevin uit Goes is de laagste in schrijver (308.050 gulden) voor de reconstructie van de St.-Pietersdijk en het Zee straatje in Sas van Gent. De aanbesteding van dit werk vond gistermorgen plaats in het kantoor van waterschap De Verenigde Braakmanpolders. Hoogste inschrijver was de fa. Spon- selee uit Walsoorden (342.000 gulden). Er waren in totaal elf inschrijvers. Door de opeenhoping van containers, zijn de bordjes „parkeerplaatsen voor invaliden" amper nog maar zichtbaar. KORTGENE - Ook in Zeeland zijn de parkeerplaat sen niet overal even dik gezaaid. Vooral in het topsei- zoen kampt menige stad of recreatiecentrum met een gebrek aan dit soort voorzieningen voor toeristen en bezoekers. Het valt daarom te prijzen dat hier en daar toch nog rekening wordt gehouden met gemotoriseer de gehandicapten. Dit lofwaardig streven is echter een slag in de lucht als parkeerplaatsen voor invaliden voor andere doel einden wordt misbruikt, zoals de fotograaf de situatie bij een camping op Noord-Beveland in beeld brengt. Wie als niet gehandicapte in parkeernood verkerend zijn of haar voertuig op een voor gehandicapte mede weggebruiker bestemde parkeerplaats zet kan (te recht) rekenen op het bekende papiertje, afzender po litie, tussen de ruitenwisser. Ook na nauwkeurig on dersoek was zo'n gepeperde terechtwijzing niet op een van de geparkeerde afvalcontainers te ontdekken Van een onzer verslaggevers HULST - Het sociaal werkvoorzieningsschap De thon in Zeeuwsch Vlaande ren kost de gemeente Hulst dit jaar eën ton meer dan werd aangenomen. Ook de andere .Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten zullen een even redig bedrag bij moeten pas sen. Het raadslid R. Eeman (eigen lijst) bracht de zaak gisteren onder de aandacht tijdens de vergadering van de gemeenteraadscommissie voor financiën. Hij sprak er zijn ongenoegen over uit dat hij de extra uitgave terug had moeten vinden in de reeks van begrotingsaanpas singen. Zoals gebruikelijk wanneer het gaat om aan zienlijke uitgaven had hij de zaak liever behandeld gezien als een normaal (en dus ge motiveerd) raadsvoorstel. Burgemeester Molthoff beloofde hem dat het college schriftelijk uitleg zal geven over de kostenstijging. TERNEUZEN - De (voornamelijk Belgische) eigenaars van de 328 flatwoningen in de Ter- neuzense Katspolder hangt een forse navorde ring van omzetbelasting boven het hoofd. Het gaat om bedragen van rond vier- a vijfduizend gulden per woning, waarover ook nog twaalf procent rente per jaar (kan in totaal 48 procent worden) be taald moet worden. De woningen werden in dertijd vrij op naam aange kocht. In oktober 1979 werd namens de huiseigenaren te ruggaaf van omzetbelasting verkregen (totaal 1,8 mil joen) naar aanleiding van een bepaalde beroepszaak die speelt voor het gerechts hof in 's Hertogenbosch. Het wachten is nu nog steeds op de uitspraak van het ge rechtshof. In een brief aan de huisei genaren schrijft de Terneu- zense belastingontvanger dat in feite nog een belas tingschuld bestaat. „Naar mij is gebleken bent u ver moedelijk door uw gemach tigde (Beheers- en Exploita tiemaatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen, een dochter van de failliete Rouw Holding. Redactie) niet op de hoogte gesteld van de hiervoor ge noemde belastingschuld". Erop gewezen wordt dat door wetswijzigingen tus sentijds al in september 1979 de terugbetaalde omzetbe lasting door de inspecteur werd teruggevorderd. Uitstel van betaling hiervan werd i verleend tot 31 december 1981. „Volgens de wet staat het mij vrij een verleend uit stel van betaling ten alle tij de in te trekken indien bij zondere omstandigheden daartoe nopen. Het faillisse ment van Rouw Holding is naar mijn mening zulk een bijzondere omstandigheid", aldus de ontvanger. Hij wijst erop dat de uit spraak van het gerechtshof nog wel één of twee jaar op zich kan laten wachten. „In dien de uitspraak voor u on gunstig uitvalt zult u boven genoemd bedrag (de aanslag o.b. Redactie) moeten beta len, met inbegrip van twaalf procent rente, ingaande 26 oktober 1979 tot de datum van de afwijzende beslissing. Naar het zich laat aanzien kost u dat ongeveer 4 jaar rente, dat is 48 procent van het hiervoor genoemde be drag", zo schrijft de ontvan ger. Hij laat de huiseigenaren voorlopig de keus het ver leende uitstel te verlengen met het risico dat een groot bedrag aan rente moet bijbe taald worden, dan wel nu te betalen plus ongeveer 24 procent rente. „Mocht de uit spraak van het gerechtshof gunstig uitvallen dan wordt het door u betaalde bedrag aan belasting en rente aan u terugbetaald. Vergoeding van rentederving wordt niet verleend", zo deelt de ont vanger nog mee. ADVERTENTIE AXEL - Burgemeester en wethouders van Axel hebben geen behoefte meer aan ad viezen vanuit de marktcom missie (bestaande uit markt kooplui en plaatselijke win keliers) over het al dan niet schorsen van marktkooplui. Wethouder J. van Schaik (Economische Zaken) deelde dat gisteren mee. Om te voorkomen dat on derlinge concurrentiever houdingen tussen de markt kooplui de besluitvorming kunnen beïnvloeden vindt het college het volgens de wethouder ongewenst om de commissie nog verder over schorsingszaken te laten ad viseren. Achtergrond is de tram melant rond een drietal marktkooplui, die op advies van de marktcommissie werden geschorst omdat ze volgens de marktmeester te vroeg van de markt waren vertrokken. Zoals bekend tikte de hoge raad het Axelse gemeentebestuur op de vin gers omdat het de markt kooplui had geschorst zonder hen te horen. Burgemeester en wethouders willen nu een punt achter de zaak zetten door van schorsing af te zien. Tijdens het onderzoek naar de ware toedracht op de markt, is volgens wethouder Van Schaik gebleken dat geen van de betrokken par tijen hun beweringen over tuigend genoeg kunnen sta ven. Inmiddels ide Axelse markt opnieuw onderwerp van rumoer. Een groot deel van de marktkooplui is in opstand gekomen tegende komst van een viskraam, die op advies van de marktcom missie een opengevallen plaats kreeg toegewezen. Onder leiding van C. Haak heeft zo'n dertig marktkoop lui uit protest een handteke ningenactie bij de gemeente ingediend. De marktcom missie komt donderdag bij elkaar om de verwikkelin gen te bespreken. Commis sievoorzitter D. Oggel zal de openbare vergadering om half acht openen. Koop nu uw in de maten 38 tot 60 Nog enkele koopjes zomermodellen

de Stem | 1981 | | pagina 9