Mona: Laatste hoop in dal van ellende en eenzaamheid Charmant en humoristisch Naar school EVEN UITBLAZEN DE STEM 't STAAT IN DE STERRE1S VISSEN Resultaat Hoechst valt tegen DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 :PAGINA TWEE PAGINA;! DINSDAG 18AUGUSTI Geen enkel dames blad kan, of durft zonder een kom- mer-en-kwel-ru- briek, want ander mans ellende blijft boeien, week in week uit. Ellende Stencil deze week: (20 februari/21 maart) PAPIKR VOOR UW PBli Kwestie-Berger (2) Miljoenen- j zwendel in oliehandel Actiecomité schippers doet beroep op formateurs T5 MGBLAO VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 121 Nr. 19. >53 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredacteur L. Leijendekker Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55, Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176. Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur. Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573. Abonnementen Betaling 076-236347 17,89 per maand 53,35 per kwartaal 207,-per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda. Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 18.30-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur. 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227. Rayonkantoren Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN. Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 17.00 uur, za. 8.15-13.00 uur. Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850. Telex 78457. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550. Telex 54430. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 1,4461 IK Tel. (alle afd.) 01100-28030. Telex 55215. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd.) 01140-13751. Telex 55203. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Telex 54408. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45. 4701 JN. Tel. (alle afd.) 01650-37150. telex 78459. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV tel. (alle afd.) 01150-17920. Telex 55033. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. VSissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30 3T>en 13 30-17.00 uur. VOOR veel kinderen is het al nooit zo'n leuke dag, de eer ste schooldag, maar voor een prinsje van Oranje is het helemaal geen pretje. Er wa ren bijna meer fotografen dan scholieren, de eerste dag dat prins Willem-Alexan- der naar zijn nieuwe school, het Vrijzinnig Christelijk Ly ceum in Den Haag, ging. Prins Claus bracht zijn oud ste zoon de eerste dag weg. De prinsjes Johan Friso en Constant!jn, die gisteren ook hun lesrooster op het ly ceum moesten halen, lieten duidelijk zien dat ze die be langstelling niet zo op prijs stellen. Margriet bijvoorbeeld heeft haar hulp aan lezers opgesplitst in „Margriet Weet Raad" en een Vertrou- wenstelefoon. Bij „Vlva Helpt" staat zelfs een heuse medicus klaar. Llbelle be antwoordt wekelijks vijftien vragen, schommelend tus sen „Hoe kri|gen we de hond gehoorzamer" en „Kun je dan niet zwanger worden". Achter in het bab belblad Story zijn twee pagi na's uitgeruimd voor mis schien wel Nederlands meest gelezen rubriek „Schrijf 't maar aan Mona". Vrouw achter de rubriek is Mona, die in het „echt" Loek Kessels heet. Een lekker la chend mens, zilvergrijs haar en een aangeleerde zachte 9- „Klopt, tot mijn zeventien de heb ik in Amsterdam ge woond. Toen mijn vader in 1949 aan een slecht hart overleed, verhuisden wij naar Maastricht", verduide lijkt Loek Kessels, wier meis jesnaam Brandt is. Haar pseudoniem Mona reikt verder terug dan 1973, het jaar, waarin uitgeverij. VNU ons land roddelrijp achtte voor „Story". Al toen ze twaalf jaar was, werden haar eerste verhaaltjes uit gegeven. Later stuurde ze verhalen naar Libelle en Margriet en was tamelijk ver baasd toen die nog in druk verschenen ook. Op haar 23e jaar ver scheen haar eerste roman, getiteld „De Laatste Herin nering". Inmiddels heeft ze onder haar meisjesnaam en nu als Loek Kessels veertig kinderboeken en twee ro mans geschreven. Haar korte verhalen in de damesbladen verschenen onder het pseudoniem Mona Louikels. Want destijds heet te haar hondje ook Mona, „een ontzettend lief beest je". Wat moet een schrijvende huisvrouw nu met ander mans ellende? Dat vroeg Loek Kessels zich ook af, toen zij gevraagd werd een problemenrubriek te verzor gen in meergenoemd pu blieksblad. „Da's toch niks voor mij. Ik ben geen psy chologe, geen maatschap pelijk werkster. Bovendien denk ik, dat ik heel hard ga lachen als ik al die gekke brieven krijg. Trouwens, de meeste problemen verzin nen jullie toch zelf.." Dat zei ik allemaal tegen directeur Hendrikse. Zijn antwoord zal ik niet gauw vergeten: hij zocht geen psychologe, maar iemand met gezond verstand. En als ik de ru briek echt goed aanpakte, kon ik op den duur zeker re kenen op twintig brieven per week Thans is haar rubriek goed voor driehonderd brie ven, die elke week in Story's postbus glijden. Een redac tie-assistente sorteert zelfs voor. „ik kon het alleen niet meer aan. Sommige proble men worden zelfs met een gecodeerde oplossing be antwoord. Dat klinkt vrese lijk, maar het moet gewoon weg op deze manier, anders zit ik dag en nacht proble men van anderen op te los sen. Vooral die codestencils hebben me lang dwarsgeze ten. Dat idee is van Bob van Dijk, de voormalige hoofdre dacteur. Hij zag die stapels Mona-post en kwam met het coderingsvoorstel. Nou, ik heb bijna z'n ogen uitge- krabt. Ik zei: „Bob, je kunt een vrouw, die haar hart en ziel blootlegt, toch geen stencil sturen. Zo van: stuur die eenzame sloeber maar code A7Problemen zijn toch niet voor-geprogram meerd. Ik beloofde in al mijn idealisme, dat iedereen, die mij schreef, persoonlijk ant woord zou krijgen.." Zucht dan (diep: „Maar Bob had wel gelijk. Je krijgt brieven, die vaak hetzelfde probleem aankaarten. Vrou wen, die te dik of te mager zijn. Die te kleine of te grote borsten hebben. Of smoor verliefde tieners, die niet we ten, hoe ze hun vriendje moeten uitnodigen voor een fuifje. Deze problemen krij gen sinds geruime tijchreen zogeheten code-stencil. Mijn assistente stuurt me elke week dertig problemen, die ik heel persoonlijk behanoei. De meeste verschijnen niet in mijn rubriek. Daarin plaats ik populaire proble men, zoals eenzaamheid - momenteel het allergrootste probleem - en alcoholisme, gebroken, huwelijken, en af en toe een lachertje. Zoals laatst van dat jochie van veertien, dat verliefd was op zijn buurmeisje van tien. Hij wist zich geen raad, want als hij haar trakteerde, koos ze altijd een ijsje van een gul den vijftig. En dan te beden ken, dat zijn zakgeld niet meer was dan een rijksdaal der. Leuk hé...", schatert ze. _s Met de hand op het hart: „In al die zeven jaar, dat ik Mona ben, heb ik nimmer één probleem hoeven te ver zinnen". Wel staat ze nog al tijd verbaasd over het feit, dat volstrekt onbekende me demensen haar hun diepste geheimen schriftelijk toever trouwen. „Noem het geen verbazing, ook geen ontstel tenis. Het is meer een men geling van beide. Maar ook ontroering. Mensen zetten alles op papier. Zoals on langs een vrouw van zeven tig. Ze schreef over haar eenzaamheid, haar verdriet om d'r kinderen, bij wie ze niet meer welkom was. Aan het einde krabbelde ze: „Mona, ik heb het gevoel, dat je m'n moeder bent Nu ben ik geen huil-madam, maar bij zoveel eenzaam heid gaat mijn keel wel even dicht zitten. Voor velen ben ik in hun fantasie een soort heilige. Een luisterende moeder, een alleswetende zus. Soms is dat griezelig. Want ook ik heb mijn tekortkomingen. Ik ben niet de ideale buur vrouw. Oké, ik deins voor geen enkel probleem terug. Ik draai er ook niet omheen. Als ik vind, dat een schei ding de oplossing is voor een stukgelopen huwelijk, dan zal ik dat ook adviseren. Maar ik wijs zo'n briefschrijf ster wel op het nut van een bezoekje aan een maatsch appelijk werker Vindt ze niet, dat al die weet-raad-rubrieken weke lijks het faillissement aanto nen van welzijnsinstellingen en opvangbureaus? „Zij be wijzen het falen van de mens anno 1981. Want die kan al jaren niet meer praten met in de kreukels zittende mede mensen. Velen willen niet meer luisteren naar ander mans ellende. Men wordt onrustig, mijdt liefst de pro bleemgevallen. Hoe meer tijd deze generatie heeft ge kregen door de komst van de afwasmachine, hoe min der tijd men over heeft voor anderen. Zestig jaar geleden was dat toch anders. Mona is nu in de plaats gekomen van een goeie buur, zeg dat wel. Ik ben de laatste hoop voor de eenzamen. En dat maakt me wel eens bang. Als de mensen weer eens vaker bij elkaar zouden gaan buurten, dan hoefde ik min- MONA...leed... der ellende te beantwoor den". Voor het oplossen van de per post bezorgde proble men leunt Loek Kessels alias Mona af en toe op een be vriende huisarts. Soms gaat ze ook te rade bij haar 21-ja rige dochter Anita. Zeker als het problemen van jongeren betreft. Maar voor het over grote deel put ze uit haar eigen levenservaring. Een leven dat niet over rozen ging. „Achteraf gezien ben ik blij, dat ik zelf nogal wat el lende heb moeten verwer ken. Ik weet ook, dat je op eigen kracht uit de put moet kruipen. Dat is mijn filosofie: wel een steuntje in de rug, maar helemaal zelf overeind krabbelen. Ik wil graag de weg wijzen, zonder de pre tentie alles te kunnen oplos sen." Zijn er taboes voor „Mo na"? „Voor Bob van Dijk be stonden er gewoon geen ho mofielen en lesbiennes. Dat is je kop in het zand steken. Van de huidige hoofdredac teur Schaap heb ik alle vrij heid. Zelf ga ik geen taboe uit de weg. Wat niet wil zeg gen, dat elk probleem in mijn rubriek verschijnt. Jezus, veel lezers zouden zich ka pot schrikken." Kletst zich dan stevig op de dijen en schatert: „En dan nog al die huwelijksaan zoeken. Bijna allemaal van bejaarde mannen. Die zien mijn zilveren bolletje in Story staan en denken dan: Hé, die goed geconserveerde grijze dame wil misschien met mij trouwenEen be jaarde schreef, dat hij mijn portretje had ingelijst en op de schoonsteenmantel ge zet. Elke morgen zei hij: „Dag, lieve schat".Want ik was de enige, die tegen hem lachte". BEROEMDE VISSEN: Victor Hugo R. Baden-Powell Erich Kastner Karl May Michelangelo Paul van Ostaijen John Steinbeck Harry Belafonte Godfried Bomans Frédéric Chopin Albert Einstein Ed. Hoornik Als u eens een Vis achter kassierstralies of achter het bureau van een bankdirecteur ziet zitten, heeft u een zeldzame Vis gezien. Er zijn er maar heel weinig die er tegen kunnen, langere tijd aan één plaats gebonden te zijn. U heeft meer kans ze aan te treffen als u een spiritistische seance binnenwandelt, een kunstgalerij, een klooster, een concertzaal of een nachtclub. Toch zit er in het Neptunus-karakter weinig we reldse ambitie. De meeste Vissen geven geen zier om maatschappelijke positie of macht, en rijkdom oefent weinig aantrekkingskracht op hen uit. Er zijn er maar weinig die over scheppen geld beschikken, of ze moe ten het getrouwd of geërfd hebben. Niet dat ze iets te gen geld hebben, ze zullen heus geen nee zeggen als u er teveel van hebt, maar meer dan de meesten onder ons zijn ze zich bewust van de vergankelijke waarde van het aardse slijk. Wie ooit gezegd heeft: „Ik wil geen miljonair zijn - ik wil alleen zo leven", heeft de Pisces-filosofie ten voeten uit getekend. Het typische Neptunus-hart kent geen hebzucht. De dag van mor gen wordt met een gebrek aan serieusheid, bijna met luchthartige zorgeloosheid tegemoet gezien. U zult onder de indruk geraken van de charme en gemakkelijke goedgehumeurdheid van de Vis. Hij staat onverschillig tegenover de meest beperkende re stricties, mits deze hem maar niet beroven van zijn recht op eigen dromen en om zijn weg door het leven te voelen. Nog onverschilliger staat hij zelfs tegenover beledigingen, verwijten, beschuldigingen en de ver ontwaardiging van anderen. Ontmoet u Pisces-mensen, kijk dan eerst naar hun voeten. Zelfs die van de mannen zijn hetzij opmerke lijk klein en goedgevormd, of ze zijn veel te groot en plat, als die van een vermoeide wasvrouw. Ook hun handen zijn klein, fragiel en superbe gevormd - of het zijn kolenschoppen. De huid is zijdezacht; ook het haar is heel fijn, dikwijls golvend en gewoonlijk blond (hoewel u een aantal brunettes onder de Vissen zult aantreffen). Hun ogen zijn kristalhelder, met zware oogleden en ze wemelen van vreemde lichtjes. Dik wijls, maar niet altijd, puilen ze wat uit en zijn ze wat aan de ronde kant, met een sterk dwingende uitdruk king. Sommige Vissen-ogen zijn gewoon prachtig-er bestaat geen ander woord voor. De gelaatstrekken zijn elastisch en beweeglijk en doorgaans vindt u bij hen meer kuiltjes dan rimpels. Slechts weinig Vissen zijn groot; Neptunus-lichamen zijn soms wat lomp gebouwd, maar door hun buitengewone soepelheid valt dit zelden op. Het lijkt er eerder op dat ze voort vloeien in plaats van te lopen - alsof ze door de kamer of over het trottoir zwemmen. Soms doen ze het ook werkelijk: ze zwemmen naar iets vloeibaars toe. Het kan een zwak zijn voor ijswater, of de gewoonte om per dag zo'n dozijn koppen thee of koffie te ge bruiken, het verlangen naar een frisdrank - of naar iets sterkers. Evenals Schorpioenen en Kreeften doen Vissen er wijs aan een heel eind uit de buurt van alco hol te blijven. Slechts weinig Neptunus-mensen kun nen een gezelligheidsdrankje meedrinken en er dan verder afblijven. Natuurlijk zijn er wel, maar te veel Vissen verdrinken hun zorgen in de alcohol. Die wiegt ze plezierig in slaap met een bedrieglijk gevoel van zekerheid, een gevaarlijk slaapliedje. Natuurlijk wordt niet iedere Vis, die dagelijks een slaapmutsje pakt, een alcoholist, maar het percentage ligt hoger dan gewenst. Humor is één van hun geheime wapens. Vissen la chen om ongeschreide tranen te verbergen. Zij zijn ware meesters in de satire. U kunt ineenkrimpen om een opmerking, die u zo speels wordt toegeworpen dat u niet in staat bent de vinger te leggen op de ware be tekenis of bedoeling ervan. Toch zult u er beslist een onbehaaglijk gevoel van overhouden. Hij is een fantastische practical joker, die met een doodernstig gezicht de grootste hilariteit weet te ver wekken en zó van boertige humor kan overstappen op verfijnde, speldepuntachtige grapjes. Zijn humor is soms warmhartig en onschuldig, soms ijzig en gena deloos - maar altijd is het een dekmantel voor het een of andere gevoel dat de Vis wenst te verbergen, zelden komt het spontaan uit hemzelf voort. gllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll yon onze redactie binnenland ^STERDAM - De recla mecampagne van Shell voor het door dat bedrijf uitgege ven boek over energie vraagstukken is bij de Vere niging Milieudefensie en de Werkgroep Eemsmond in het i verkeerde keelgat geschoten, pe beide organisaties hebben daarom een klacht ingediend bij de reclame code commis sie. Vooral de advertentie met de tekst „Zijn alle milieu vriendelijke energiebronnen LEZERS REAGEREN OP DE STEM SPELREGELS BRIEVEN VOOR DEZE RUBRIEK VOLLEDIG ONDERTEKENEN GEEN BRIE VEN OP RIJM H0U«£!. KORT MOGELIJK PUBLICATIE BETEKENT NIET DAT DE REDACTIE HET AUTOMATISCH MET UWMEMNGC^ Naar aanleiding van de in middels verschenen berich ten inzake het gedrag van prof. Berger mag de wat mondiger geworden leek zich zei wat afvragen op welke wijze door sommige wereldgeestelijken wordt bestuurd. Ieder zichzelf respecteren de vrijgezel, zowel zichzelf respecterende huisvader als wel celibatair levende pries ter zal het gedrag vann ve- noemde priester als „immo reel" bestempelen, simpel weg door een ingeboren fat soensnorm en zijn schouders ophalen voor de pogingen die in het werk worden ge steld door de bisschoppen van Nederland om deze per soon de hand boven het hoofd te houden. Naast een super-minister op staatkundig niveau heb ben we nu ook een supe[' hypocriet en niet kleintje ook, want om na v( en twintig jaar pas het zvff gen te verbreken om een t* paalde ontwikkeling in kerk niet te bevorderen, een beweegreden die n>? dan als super-hypocretj kan worden aangemer»1 Mrg. Zwartkruis heeft kef nelijk met hem te dof-' maar hoeft zich b.. geen zorgen te maken dj verwarring zal worden ver oorzaakt; er is namel geen eenheid van opstellW er kan dus geen verwart® Probeerde tevergeefs ontstaan: de leek laat Jongetje te redden, niet zomaar manipuleffj Een raad van een leek: of N priesterschap opgezegd met de huishoudster er va" door. Niemand die het W lijk zal nemen. Breda W.I I ROTTERDAM - Justitie is een zwendel in de oliehandel op het spoor gekomen, waar bij de staat voor vele miljoe nen guldens is benadeeld. Gisteren verrichtte de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst (FIOD) en de Rijkspo litie te water in Dordrecht op tien plaatsen huiszoeking, waarbij zes mensen werden aangehouden. Ook elders in het land werden huiszoekingen ver richt, waarbij de admini straties van twee oliehandels in Arnhem en Amsterdam in beslag werden genomen. In Dordrecht werd de admini stratie van het bunkersta tion in beslag genomen. Via valse facturen werden bedragen aan accijns en btw teruggevorderd. Uit het on derzoek is gebleken, dat het om niet bestaande ladingen olie ging, die zogenaamd voor doorvoer waren be stemd. Vermoed wordt, dat de zwendel jaren heeft ge duurd. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Tijdens de volgende regeringsperiode moet er een verantwoord en deskundig binnenvaartbe- leid op het ministerie van Verkeer en Waterstaat wor den gevoerd. Deze wens heeft het actiecomité van binnenschippers kenbaar ge maakt in een open brief aan de formateurs Van Thijn en Kremers. Het actiecomité, dat laat weten in dezelfde samenstel ling actief te zullen blijven, schrijft de formateurs ver der het te betreuren dat door hun actie schade is geleden, maar vraagt er wel begrip voor te hebben. „Het verla dend bedrijfsleven weet door zijn grote politieke invloed en door gebruikmaking van een schippersminderheid re gelingen voor een goed geor dende markt te blokkeren", aldus het actiecomié. Van een onzer verslaggevers BREDA - Het eerste halfjaar 's voor Hoechst Holland als geheel teleurstellend verlo pen. Met name de gang van zaken in de kunststof fensec- t?r 's dit eerste halfjaar aan zienlijk verslechterd. Vol gens Hoechst verminderde de vraag naar deze produk- Jen, terwijl de prijzen van de benodigde grondstoffen on voldoende in de prijzen kon den worden doorberekend. ln het binnenland werd een omzet bereikt van 225 mil joen gulden. totale omzet inclusief °e export bedroeg dit eerste a'f jaar 733 miljoen gulden i A 3 Ploert gulden hoger s dan in 1980. Er zijn volgens hoechst nog geen tekenen ,le,er op wijzen dat de twee- e helft van dit jaar veel be- ,eT zaf worden. De uiteinde- JKe resultaten zullen over 't Jaar dan ook duidelijk la- gor zijn dan in 1980 toen nog a miljoen winst werd ge- erdronken rpn jongetje is giste- n in het stadskanaal in bussel kanaal verdronken. Passerende bromfietser het

de Stem | 1981 | | pagina 2