WACHTEN OP DE ZON Werkwillende schippers zijn 't zat Zwarte dag Nederlandse economie V\é\G\ê 3 "ÖQ> ctie Terneuzen or dl grimmiger Bisschoppen lossen ruzie niet zelf op STEM GESCHENK VOOR U Eethuis met nota naar [draagkracht Werkloosheid:400.000 De enige echte Korte Brugstraat Merijntje IpAppelsap of Sinaasappelsap Weer onderdeel Rouw Holding verkocht Luchtverkeers leiders weer aan de slag Globe ziet problemen opdoemen Struikelblok vooreen nieuw kabinet Rijvers haalt eerste zege binnen z w E O s Problemen dreigen met luchtbrug op Houston DEN HAAG - Terwijl er in Den Haag weer ru zie dreigt over de aanpak van de sociaal-eco nomische problemen van het nieuwe kabinet, kwam gisteren weer een stroom van slecht nieuws van het economisch front: iiterpak HU TE KOOP GEVRAAGD KLEINE MACHINEFABRIEK IN BRABANT BoN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 VAN ZEELAND BUITENLAND BINNENLAND F an u vindt, dat er een kleine gerubriceerde rtentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat jptje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw P|e' ertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 3 lezers en lezeressen pluizen week in week uil Kleintjes -rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DESTEM [antoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Van ome redactie binnenland ROTTERDAM - In Rotterdam komt bin nenkort een eethuis, waar men naar draag kracht moet betalen voor een maaltijd. Hoe hoger het inkomen, des te hoger wordt de reke ning. Het eethuis wordt op gelet door vier Rotter damse vrouwen, die zo bovendien vrouwen aan het werk willen helpen, die geen diploma's heb ben, maar wel uitste kende kwaliteiten heb ben op het gebied van kookkunst, bediening en het schoonhouden f van de zaak. Het eethuis komt er onder de beschermende vleugels van de Her vormde Stichting voor Kerkelijke Sociale Ar beid. De plannen zijn nog in een beginsta dium. In de Duitse plaats Freiburg valt de regen met bakken uit de hemel en blijven de terrassen, die op duizenden toeristen berekend zijn, leeg. Alleen een fotograaf ziet daar nog iets aardigs inn Van een onzer verslaggevers HSRNEUZEN - Stakende schippers hebben gister- norgen de oostelijke arm van het Kanaal Gent-Ter- teuzen geblokkeerd. Vaartuigen van de RP te water n Rijkswaterstaat sloten gistermiddag dit kanaalge- leelte af met een stalen kabel. Tijdens het „blokke- en" van de schippersblokkade ramde een duwboot an de actievoerders een schip van Rijkswaterstaat, sen teken dat de schippersactie ook in Terneuzen ;rimmiger wordt. Gistermiddag werd mede namens de burgemeester an Sas van Gent een vaarverbod voor alle binnen- «heepvaart op het Nederlandse deel van het kanaal fgekondigd. Het leggen van de nieuwe chippersblokkade, rond 100 uur, duurde slechts een wartier. Kort daarvoor rachten de schippers de pa- ouillerende politievaartui- en op een dwaalspoor. Ze eten via de radio weten het maal bij Sas van Gent af te uiten. Direct daarop echter Jrmeerden 30 binnenvaart- chepen in de oostelijke ka- aalarm een blokkade. In de op van de dag werden echts enkele pleziervaar- tigen doorgelaten die via de innenvaartsluis open water onden bereiken. Ook kon- n twee Poolse binnen- artschepen via de zeesluis an insluiting ontsnappen, ctievoerders eisten daarop at langs deze sluipweg, die vaart van en naar Gent cgelijk maakt, geen bin- "nvaart meer geschut zou orden, hetgeen ook niet eer gebeurde. Rond 16.30 uur verscheen h Mobiele Eenheid (65 man fk) op de kanaaloever aarna er voor korte tijd een pannen situatie ontstond, ctieleider Piet Janse in teerde de schippers geen weid te gebruiken. Op het oment dat politie en wa- rstaat met hun vaartuigen derden maakten zich twee uwboten los van de wal en minderden op spectacu- 'fe wijze de verdere door aart. Daarbij ramde de wboot Monda de tonnen- gger Vlissingen van Rijks- oMnaat' ^an boord van Blokkadeschepen ging een a applaus op. beschouw dit als een r ogsverklaring. Voor ons a <bt een reden zijn alles - r te leggen", aldus dreigende Piet Janse. verdere incidenten am het echter niet. De ters brachten de tijd door met kaarten. Ook op de sche pen ebde de spanning weg. Bij de schippers heerst overigens grote woede over de houding van Terneuzens burgemeester C. Ockeloen, die de doorbreking van de blokkade gelastte. De actie leiding van de schippers heeft gisteren een beroep ge daan op alle schippers die in de Nederlandse en Belgische Kanaalzone liggen de blok kade bij Terneuzen te ver sterken. Dit verzoek leverde tot gisteravond weinig resul taat op. Evenals maandag het ge val was trok de Terneuzense blokkade veel publiek. Toe schouwers klommen zelfs op daken van havenloodsen om vooral niets van het schouw spel te hoeven missen. Rond 21.00 uur gisteravond be raadden de schippers zich over de nu ontstane patstel ling. Door blokkades tijd genoeg om een eindje te zwemmen. Liever eten naar maag- kracht Van onze redactie binnenland BREDA - De hartluchtbrug naar Houston dreigt in de knel te raken als er niet snel een oplossing wordt gevon den voor de problemen van het luchtverkeer tussen de Verenigde Staten en Europa. Volgens dr. Peter van der Schaar deden zich deze week nog geen moeilijkheden voor omdat er eenvoudigweg geen hartpatiënten naar Houston werden gebracht voor een open hartoperatie. Volgende week staat er weer wel een vlucht op het programma. Van der Schaar zei te hopen dat er zich dan geen proble men zullen voordoen. DEN HAAG - Terwijl door heel het land blokkades van ontevreden schippers wer den opgeruimd, liep de span ning tussen stakende en werkwillende schippers steeds verder op. „Onder de schippers die wel willen varen komt steeds meer verzet. Ze willen dat er snel een einde gemaakt wordt aan de blokkades. Steeds meer krijgen we te horen: Als jullie het niet doen, zuUen we het zelf wel eventjes regelen", aldus een woordvoerder van de rijks politie in Driebergen. De wachtende schippers bij de Volkeraksluizen heb ben bijvoorbeeld al van hun stakende collega's geeist dat de blokkade vanmiddag om twaalf uur is afgelopen. Wat de sancties zijn werd niet ge zegd. Werkwillende schip pers grepen gisteren al wel in bij Engelen, waar het ri viertje De Dieze door twee schepen geblokkeerd werd. Vijf niet-stakende schippers dreigden met geweld, waar op de twee stakers vrijwillig vertrokken. Naast de dreigende onder linge conflicten stond de der de dag van de acties gisteren in het teken van het oprui men van blokkades op last van plaatselijke autoriteiten. De dinsdag gebroken blok kade in het kanaal van Gent naar Terneuzen werd woensdagmorgen door de schippers hersteld en in de loop van de middag opnieuw door de politie gebroken. Verder werden met succes en zonder incidenten de blokkades gebroken in Vel- sen (Noordzeekanaal), Delf zijl en Leystad (Flevolandse vaarten). De burgemeesters van Rotterdam (Van der Louw) en Amsterdam (Polak) heb ben schippers die het werk in de havens voor een groot deel hebben platgelegd een ulitimatum gestuurd hun ac ties vrijwiliig te beeindigen. Daaraan werd geen gevolg gegeven, waardoor hard op treden van de politie bijna onvermijdelijk is geworden. Actieleider Nico Seine zei gisteren niet te geloven dat het met politieovermacht op heffen van de blokkades de ontevreden schippers af schrikt. Hij zei dat niet de schippers, maar Den Haag door de bocht zal gaan voor de steeds groter wordende druk van bedrijfsleven en Belgische en Duitse regering De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, No- thomb, heeft de Nederlandse regering gevraagd zo snel mogelijk een eind te maken aan de blokkade-acties, die verstrekkende gevolgen heb ben voor de Belgische ha vens. Volgens Brussel is er sprake van oneerlijke con currentie, nu Rotterdam wel, maar de sommige Belgische havens niet voor de zeevaart bereikbaar zijn. Zie verder pagina Binnen land Van onze redactie binnenland Het aantal werklozen is de grens van vierhonderd duizend voorbij; De benzine wordt maandag opnieuw drie tot vier cent duurder; Bij Bruynzeel in Bergen op Zoom worden 250 men sen ontslagen; Het aantal faillissementen is met ruim 50 proeent gestegen. De werkloosheid is nu bo ven de 400.000 gestegen. Uit voorlopige cijfers van minis ter Aibeda (sociale zaken) blijkt namelijk dat er eind juli al 396.400 werklozen wa ren. Dat was een stijging van 36.000 (21.000 mannen en 15.000 vrouwen) ten opzichte van juni. Rekening houdend met seizoeninvloeden be draagt het aantal werklozen 387.400. De vraag naar perso neel daalde, rekening hou dend met seizoencorrecties, met 2600 tot 20.900. Benzine De benzineprijs gaat maandag weer met drie tot vier cent per liter omhoog. Minister Van Aardenne (eco nomische zaken) maakt die extra verhoging vandaag be kend. Een liter super wordt dan fl;85. Ook diesel wordt duurder, waarschijnlijk twee cent. De prijs van LPG verandert niet. Daarmee wijkt minister Van Aardenne weer af van het zogenaamde „maximum- stappen-beleid", dat inhoudt dat de benzineprijs hooguit om de twee weken twee cent duurder wordt. Twee weken geleden werd de benzine al een stuiver per liter duurder, maar bleef toch te goedkoop, volgens het ministerie van economische zaken. Dit van wege de hoge dollarkoers en de hoge olieprijzen. Met de extra verhoging van maan dag is dat verschil trouwens nog niet weggewerkt. Minister Tuijnman (Ver keer en Waterstaat) kondig de in een gesprek met De Stem bovendien aan dat de accijns op benzine en de mo torrijtuigenbelasting zono dig omhoog moeten om het wegenbouwprogram uit te kunnen voeren. Door geldge brek komt dat anders in ge vaar. Bij Bruynzeel in Bergen op Zoom worden op korte termijn ongeveer 250 van de 800 werknemers ontslagen. Eenzelfde aantal wordt in Zaandam op straat gezet. Dat heeft de directie gisteren bekend gemaakt. Bruynzeel is door het in storten van de bouwmarkt in de problemen gekomen. De vestiging in Bergen op Zoom maakt scheidingswanden, vloeren en plafonds. Sinds vorig jaar is Bruyn zeel (2400 werknemers) bezig met een reorganisatie. Er is waarschijnlijk geen geld om de 500 mensen die ontslagen worden een afvloeiingsrege ling te bieden. Daarom wil len de bouwbonden FNV, CNV en de Unie BLHP een beroep doen op minister Ai beda (Sociale zaken) om voor de meest schrijnende geval len een oplossing te zoeken. Daarbij gaat het vooral om oudere werknemers, die wei nig kans op een nieuw baan hebben. Het aantal faillissementen in de eerste zeven maanden van dit jaar lag ruim vijftig procent hoger dan in dezelf de periode in 1980 en kwam daarmee op ruim vierdui zend. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau Van Aardenneweer. voor de Statistiek, CBS. Er waren gelukkig ook lichtpunljes. Continental Netherlands Oil Company, de Nederlandse dochter van Conoco heeft op het Neder landse continetale plat een belangrijke olievondst ge daan. Tijdens een proef le verde het ontdekte veld een produktie van 6425 vaten van 159 liter olie per etmaal. Een eerdere vondst op ongeveer dezelfde plaats leverde al een vondst, die garant staat voor ruim achtduizend vaten per dag. Volgens het CBS nam de uitvoer in juni met 27 pro cent toe in vergelijking met dezelfde maand in 1980: af gelopen juni werd er voor ruim vijftien miljard gulden uitgevoerd. (ADVERTENTIES) Kaashandel Veerman is gevestigd in de ADVERTENTIE,' 119 Van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse bisschoppen hebben onder ling geen oplossing gevonden voor het conflict tussen mgr. Gijsen en enkele missie-in stanties en leggen de zaak nu voor aan Rome dat het be slissende woord moet spre ken. Dat heeft de bisschoppen conferentie besloten. Na de bijzondere synode van Ne derlandse bisschoppen in Rome, werd afgesproken dat de bisschoppen onderling zouden proberen de proble men die de Roermondse bis schop Gijsen heeft met de vastenactie (hij startte op eigen houtje een inzame lingsactie) en de missie-in stanties uit de weg te rui men. Dat is niet gelukt. Bie- de partijen bleven op hun standpunt staan. „Er is een impasse ont staan", aldus mgr. Möiler van Groningen. Zie verder pagina binnen - land Gijsen..ruzie Ca. 10-15 man werkzaam in de toeleveringssek- tor. Aanbiedingen aan acc. kantoor Valster, 010- 813344. Hr. Valster. duizend en een mesje NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres: Postcode/Plaats: Betaalt: 0 17.89 per maand of: 0 53.35 per kwartaal jtlij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis. Opgegeven door abonnee: Naam: Adres: Postcode/Plaats: Als kado ontvang ik graag: 0 PARKER JOTTER 0 HOBBYMESJE Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnummer 112, 4800 VB Bréda Bellen kan ook: 076-236911 Het beheer van achthonderd woningen in Terneuzen, Sluiskil, Oostburg en Axel is in andere handen overgegaan. De curators van het failliete Rouw-concem in Terneuzen hebben Rouw Beheer en Verhuur BV overgedaan aan P. van Alten, die onder de naam Ren ton Verhuur- en Beheerkantoor het beheer voort wil zetten. De Canadese luchtverkeersleiders zijn gisteren weer aan het werk gegaan, maar dat betekent nog niet dat er een einde is gekomen aan de problemen voor de reizigers van en naar Amerika. Voor toneelgroep Globe doemen nieuwe problemen op. Deze week liep regisseur Lamers kwaad weg, omdat het instuderen van het stuk Hamlet niet naar behoren ging. De leiding van Globe vreest een financieel debacle. Toneelspeelster Josée de Ruiter begrijpt het allemaal niet". De kritiek van dr. Zijlstra (Nederlandsche Bank), prol. Van den Beid (Centraal Plan Bureau) en werkgeversorganisaties op de economische plannen van de informateurs voor een nieuw kabinet, zou wel eens het struikelblok kunnen vormen voor de vorming van dat kabinet. VanAgt, die over die plannen al zei „zo kan het niet", krijgt van hen in feite gelijk. Bondscoach Kees Rijvers heeft AZ en Ajax zover gekregen dat deze clubs nu wél spelers leveren voor de vriendschappelijke interland tegen Zwitserland. Het was Rijvers' eerste overwinning.

de Stem | 1981 | | pagina 1