Den Haag gaat schippers hard aanpakken i '$?oo Schippers houden rekening met ME - optreden Streek- pl annen flop STEM'GESCHENK VOOR U Jj Oefeningen Sowj et- legers in Polen "BoN" FNV en CNV gematigd positief Zeeuwen gaan naaktrecreatie onderzoeken Van Houwelingen verrassend aandeleiding Actrice Renee Soutendijk natuur-talent Negatieve reacties op neutronenbom um IGRAMMA: w ■*VSde$^ Duizenden strandden in chaos DEN HAAG - De blokkade-acties van binnen- schippers dreigen vandaag uit de hand te lo pen. Blokkade kanaal Gent—Terneuzen Merijntje DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 VAN ZEELAND BINNENLAND BUITENLAND •Vf N>'"\ <-•;*/ y., r een schitterend :raampjes, niddernachtzijn ittrakties èn de den feëriek per persoon. ïntetarieven ran kunt u nadere kriigen. (020) 5912121. H Girospaarrekeningen l n) aan en stuur deze bon nostzegel naar: «j itoor postgiro/ :esperzijde 190, 1097 DZ SI DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Slechts vier schepen waren er voor nodig om de Volkeraksluizen te blokkeren. Actie dreigt uit de hand te lopen ^>.73 I-V - C-v 4'=" VS staken vluchten op Europa Van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Ame rikaanse luchtruim gaat „op slot". Vele duizenden mensen strandden gisteren op Euro pese luchthavens in de ver keerschaos die het direkte gevolg was. Gisteren besloot de Ameri kaanse luchtvaartdienst, FAA, vrijwel alle vluchten tussen de Amerikaanse oost kust en Europa te staken. De belangrijkste reden voor dit ingrijpende besluit is de weigering van de Cana dese luchtverkeersleiders vliegtuigen te behandelen. Die besloten hiertoe omdat ze sinds het begin van de ac tie door de Amerikaanse col lega's 41 bijna-ongelukken in het grensgebied met Ca nada hadden geconstateerd. De beslissing heeft al tot gigantische problemen voor reizigers gezorgd. Alleen al op de luchthaven van New York vielen 150 vluchten uit. Vliegtuigen die juist uit Amerika vertrokken waren keerden terug. Op Schiphol Van onze redactie binnenland De regering heeft besloten om de bijna dertig blok kades, die normaal scheepvaartverkeer in ons land onmogelijk maken, hard aan te pakken. Vanmiddag moet spoed-overleg tussen de Tweede Kamer en staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) stoom van de ketel nemen. Op het kaartje de belangrijkste blokkade-punten. Van een onzer verslaggevers. TERNEUZEN - De schippers die gistermorgen met veertig schepen het kanaal Gent- -Terneuzen hebben geblok keerd houden rekening met een gewelddadig optreden van de Mobiele Eenheid. Ak- ties werden er echter niet eerder dan vanochtend vroeg verwacht. Het kanaal Gent-Terneu- zen zal vermoedelijk een van de eerste vaarwegen zijn die wordt vrijgemaakt. Vanuit Helgie is gisteren grote druk °P Nederland uitgeoefend de doorvaart te herstel- Jen. Burgemeester C.Ocke- joen van Terneuzen die de leiding heeft van de plaatse- "Jke'crisisstaf'heeft aan het Neelié zei 't al: 't roer moet om! ministerie van Binnenlandse Zaken om bijstand gevraagd. De blokkade van het ka naal begon in de nacht van zondag op maandag rond een uur. In overleg met de Ter- neuzense havenautoriteiten lieten de gereedliggende schippers nog enkele zee schepen vanuit Gent door om vervolgens hun drijvende barricade te formeren. Als laatste glipten twee sleepbo ten van de Unie van Reddin g-en Sleepdiensten door de zich sluitende blokkade. De aktievoerders bleken zich wat te hebben verkeken op de breedte van het kanaal en kwamen aanvankelijk scheepslengte tekort. De ruggegraat van de blokkade bestaat uit een aantal grote geladen binnenvaartschepen van zo'n tachtig meter leng te. Gisteren in de loop van de dag maakte Rijkswaterstaat alle scheepvaart op het ka naal onmogelijk met een draaiverbod voor de bruggen van Sluiskil en Sas van Gent en een schutverbod voor de sluizen. Desondanks liet men s' avonds nog een achttal schepen de binnenvaartsluis passeren. De Terneuzense havenbe drijven ondervonden nog weinig hinder van de blok kade. Ook enkele gemeenten, waaronder Rotterdam en Terneuzen, hadden gister avond al plannen klaar om met behulp van politie en Mobiele Eenheid een eind te maken aan de blokkade-ac tie. De particuliere binnen schippers begonnen gister morgen voor dag en dauw met hun actie. Doel is de overheid te dwingen het zand- en grindvervoer (zes tig procent van de totale Ne derlandse binnenvaart) via een schippersbeurs te rege len, zodat iedereen tegen een redelijke vergoeding om de zoveel tijd vracht kan ver voeren. Met het huidige, door de Tweede kamer aangeno men systeem, is er scherpe concurrentie, waardoor de schippers niet rond kunnen komen. Terneuzen Een aantal gemeenten vroeg gisteren politiesteun bij de commissaris van de koningin en het ministerie van binnelandse zaken om de blokkades eventueel op te heffen. Hierbij zou de Mo biele Eenheid optreden en zouden sleepboten worden ingezet. De steun is toege zegd, maar wanneer inge grepen wordt is nog onbe kend. Aangenomen wordt dat wordt gewacht op het overleg dat de Tweede Ka mer vanmiddag heeft met de regering. Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen heeft ook steun aangevraagd. Hij vindt het onaanvaardbaar dat de openbare orde wordt verstoord. Verwacht wordt dat het geblokkeerde Kanaal van Gent naar Ternuezen, bij Terneuzen, het eerste aangepakt zal gaan worden als overleg faalt. Vanuit Bel- gie wordt namelijk grote druk op de Nederlandse overheid uitgeoefend een eind te maken aan deze blok kade, omdat op het kanaal volgens intenationale ver dragen de vrije doorvaart gegarandeerd moet worden. Ook de Rotterdamse bur gemeester Van der Louw is bereid op te treden tegen de stakende schippers, maar wacht het overleg eerst nog af. Stakingsleider Nico Seine noemde het zeer onverstan dig als de overheid geweld dadig zou ingrijpoen en sloot niet uit dat in dat geval de schippers naar hardere mid delen grijpen en ook de be langrijke Nieuwe Waterweg gaan blokkeren. Nu wordt deze belangrijke waterweg door de politie te water vrij gehouden. Uit de harde woorden van het kabinet gisteren blijkt echter dat ook staatssecreta ris Smit-Kroes niet wil wij ken voor de schippers. Na een speodvergadering van het kabinet- Van Agt werd meegedeeld dat desnoods de strijdkrachten, marine en le ger, worden ingezet. PvdA-Kamerlid Jaap van der Doef, voorzitter van de Tweede Kamercommissie voor Verkeer zei gisteren te hopen en verwachten dat pas opgetreden zal worden na het overleg vanmiddag. Vol gens Van der Doef nioet worden bekeken welk toe komst-perspectief de stakers kan worden geboden als ze hun staking opheffen. Vol gens hem kan het complice rend werken dat het kabinet op het moment demissionair is. Kritiek Niet alleen het kabinet heeft de blokkade-acties af gewezen. Ook de werkgevers hebben htm afkeuring laten horen. De politie schat het aantal meestakende schippers op ruim driehonderd, maar vol gens een woordvoerder van de actie steunende bond ON- SASV doen er duizend sche pen mee. Daarvan liggen er al veer tig in het kanaal van Gent naar Terneuzen. De actie in Terneuzen was het begin van de blokkade-golf van gistermorgen vroeg. Om vier uur in de ochtend vertrok ken ook elf schepen vanaf het Hollands Diep naar de Volkeraksluizen bij Willem stad om daar, onder toeziend oog van de rijkspolitie te wa ter, de blokkade te starten. Acht schippers uit de Don- gemond legden weer twee uur later, zes uur in de och tend, de Donge nabij de brug tussen Raamsdonksveer en Geertruidenberg af. Hier en op de meeste ander plaatsen mocht de plezier- vaart wel doorvaren. Voor achtergrond en com mentaar zie verder de pagi na binnenland. Ook op de re gionale pagina meer nieuws van de schippers-blokkade. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Streekplannen zijn onbruikbaar voor het landelijk Volkshuisvesting- beleid. Ze kunnen regelrecht de prullenbak in, omdat ze meestal achterhaald zijn. Zo schatten alle streek plannen bij elkaar de wo ningnood in Nederland op tien- tot veertigduizend hui zen. Terwijl het er in werke lijkheid minstens 150.000 zijn. Dat blijkt uit een onder zoek dat de Associatie voor Planologie hield in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. In streekplannen wordt door de provincie vastgelegd wat en waar de komende ja ren gebouwd mag worden en waar niet. Uit het onderzoek blijkt dat al die regionale plannen samen veel te wei nig capaciteit hebben om voldoende te bouwen om de woningnood op te lossen. Om daaraan tegemoet te komen, zouden de plannen fors uit gebreid moeten worden. Verder blijkt uit het on derzoek dat de wijziging procedures te lang duren om goed op de actualiteit te kun nen spelen. Daarom zou het, volgens de onderzoekers, be ter zijn dat de gemeentebe sturen eigen volkshuisves tingsplannen maken, en die dan te laten bundelen door de provincie. Volgens het mi nisterie zou die manier van werken al eind 1984 opera tioneel kunnen zijn. Een luchtfoto van de blok kade van de Oranje-sluizen bij Amsterdam. wachtten vannacht bijna 1.400 mensen vergeefs op een toestel naar Amerika. De KLM gaat proberen meer zuidelijk vliegroutes naar de VS te nemen. In Frankfurt strandden gisteren 1.500 mensen voor wie de lucht vaartmaatschappijen naar stig onderdak probeerden te vinden. Een woordvoerder van de Amerikaanse dienst in New York zei dat 99 percent van de internationale vluchten op de Noordatlantische route is afgelast. Dit geldt voor de luchthavens van New York, Washington, Philadelphia en Boston. De meeste interna tionale vluchten op en van Amerika lopen via het lucht ruim dat door Canada ge controleerd wordt. Acties van de Canadezen kunnen dus voor Amerika nog veel ingrijpender gevol gen hebben. Dat laatste werd gisteren bevestigd door een woordvoerder van de IFAT- CA in Amsterdam. Er wordt rekening gehouden met Ca nadese acties over enkele maanden. De verhouding daar tussen verkeersleiders en de luchtvaartdienst zou den zeer gespannen zijn. Van onze redactie buitenland WARSCHAU - Russische, Tsjecholslowaakse en Poolse troepen houden momenteel militaire oefeningen in Sile- zie, in het zuiden van Polen, waar de spanning in ver band met de voedselcrisis te snijden is. Dat blijkt uit mededelin gen van het Poolse leger. Het Oostduitse persbureau ADN maakte gisteravond bovendien melding van mili taire oefeningen van Oost duitse en Poolse troepen, die gisteren plotseling waren begonnen. Zie verder pagina Binnen- en Buitenland duizend en een mesje Naam Adres Postcode/Plaats: Betaalt: 0 17.89 per maand of: 0 53.35 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis. Opgegeven door abonnee: Naam: Adres: Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 PARKER JOTTER 0 HOBBYMESJE Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911 In Zeeland gaat men de toenemende naaktrecreatie onderzoeken. Burgemeester Asselbergs van Sluis gelooft dat naaktrecreatie geaccepteerd zal moeten worden en wil speciale stranden Adrie van Houwelingen -en niet Gerrie Knetemann- zal vandaag in de eerste etappe van de Profronde van Nederland tussen Noord- Scharwoude en Veendam in de Oranje leiderstrui vertrekken. Dat was het verrassende resultaat van de proloog van deze etappe-koers, gisteren in de binnenstad van Breda. Het sociaal-economische onderdeel van het informatie akkoord ontmoet gematigde waardering van de kant van de vakbonden. De werkgevers laten er niets van heel. Nog steeds zijn niet alle ministerposten van een naam voorzien. De PvdA trekt hard aan André van der Louw voor CRM. „Een zeldzaam natuurtalent", noemt regisseur Wim Verstappen haar en college acteur Jo de Meijere reageert al even enthousiast als hij de naam Renée Soutendijk hoort. Renée speelt nu verzetsstrijdster Hannie Schaft in de film „Het Meisje Met Het Rode Haar" die volgende maand uitkomt. De overwogen invoering van de neutronenbom leverde ook vandaag van Defensie Hernu zei dat de wapenwedloop een flinke impuls gekregen heeft.

de Stem | 1981 | | pagina 1