„Hormoon-paspoort,, voor slachtrunderen Twijfels in zaak Maria Magda I Jesreiyd. EN CHARLES....? NS witte raaf: geen klaagzangen over toerisme m Van Mierlo kandidaat-minister van Defensie Steen door de ruiten (1 Steen door de ruiten (2) W°loj5gfi80^N' Sociale dienst Amsterdam overbelast Luchtje aan zeewater Scheveningen LUCHT IN RIJNMOND NIET MEER VERONTREINIGD dubtkm: ■BINNENLAND DEN HAAG - Tussen de fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 is een akkoord bereikt over de toedeling van de zeventien staatssecre tariaten. De fractie van D'66 heeft gisteren be sloten de ex-politieke leider Hans van Mierlo voor te dragen als minister van Defensie. Op weg naar een nieuw kabinet Van Mierlo DE STEM COMMENT A AR Cultureel verdrag met Zuid-Afrika opgezegd DE LOUPE BV ZENDPIRATEN EN ZEERECHT BINNENLAND Winst KLM Enschede Hongerstaker VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 T22 PAGINA 3 - P0 HAAG - Het Produkt- schap voor Vee en Vlees ziet mogelijkheden om slacht- runderen te laten voorzien van een merk dat het moge lijk maakt het bedrijf op te sporen waar ze zijn gefokt. Identificatie van slachtrun- deren acht minister Braks (Landbouw) van groot be lang in de strijd tegen het gebruik van groeihormonen. Hij heeft het Produkt- schap gevraagd een regeling ter identificatie van slacht runderen voor te bereiden. Bij het schap leefden aan vankelijk nogal wat prakti sche bezwaren tegen een dergelijke regeling, vooral omdat daarmee veel geld en werk is gemoeid. Tijdens de bestuursverga dering van een maand gele den richtten deze bezwaren zich tegen het aanbrengen van een oormerk en tegen het afgeven van gezond heidsverklaringen door de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren. Een speciale werkgroep van het Produkt- schap houdt zich sinds no vember vorig jaar bezig met het bestuderen van dergelij ke mogelijkheden. Identifi catie is weer hoogst aktueel geworden sedert enkele maanden geleden een groot aantal „hormoongevallen" aan het licht kwam. Snel akkoord over 17 staatssecretarissen Van onze parlementaire redactie Dit ondanks het feit dat Van Mierlo een voorbehoud heeft gemaakt. Vandaag beginnen de formateurs Kre- mers en Van Thijn met het ontvangen van kandidaat ministers. De zeventien staatssecre tariaten zijn overeenkomstig een eerder bereikt akkoord in de verhouding 7 CDA, 7 PvdA en 3 D'66 toegedeeld. Over de personele bezetting van de staatssecretariaten zijn nog geen definitieve be slissingen genomen. Het CDA krijgt staatsse cretarissen op Onderwijs (twee), Buitenlandse Zaken, Defensie-personeel, CRM, Financiën en Economische Zaken. De PvdA-staatsse- cretarissen zullen te vinden zijn op Financiën, Sociale Zaken, Verkeer en Water staat, Binnenlandse Zaken, Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, Defensie materieel en Emancipatieza ken (onder te brengen bij So ciale Zaken of CRM). D'66 krijgt staatssecretarissen op Volksgezondheid en Milieu hygiëne, Economische Zaken en Justitie. Hans van Mierlo is er, on danks zijn kandidatuur, nog niet zeker van of hij wel mi nister van Defensie moet woeden. Hij heeft, daarin door de fractie unaniem ge steund, een dubbel voorbe houd gemaakt: de nog niet opgeloste problemen over het regeerakkoord terzake van Defensie moeten bevre digend geregeld worden; met de minister van Buitenland se Zaken - de PvdA'er Van der Stoel - moeten zodanige afspraken worden gemaakt, dat het door de kandidaat minister van Defensie be oogde beleid voldoende ruimte krijgt. Vanochtend beginnen de informateurs met het ont vangen van de kandidaat ministers. Voor elke ontmoe ting is één uur uitgetrokken, behalve voor het gesprek met Financiën-kandidaat Van der Stee, waarvoor de formateurs 2% uur hebben gepland. Dit omdat verwacht wordt, dat Van der Stee zijn bezwaren - die ook Van Agts bezwaren zijn - tegen het so ciaal-economisch financieel akkoord breed zal uitmeten. Aangenomen wordt dat hij met zijn ja-woord wil wach ten tot volgende week, wan neer de adviezen van Zijlstra en Van de Beid en de sociale partners bekend zijn. Tot nu toe geldt in de rooms-katholieke kerk de regel dat de priester, die het celibaat opgeeft, het priesterlijk ambt niet meer mag uitoefenen, 't Is een ijzeren regel. De huidi ge paus wil zelfs niet dat er over gediscussieerd wordt. Sinds hun bijzondere synode in Rome hebben de Neder landse bisschoppen zich bij dit taboe neergelegd. Maar nu zal de discussie over priesterschap en celibaat toch wel weer in volle omvang oplaaien: prof. dr. W. Berger (61), Priester uit het bisdom Haarlem, godsdienstpsycholoog en pastoraal psycholoog aan de R.K. Universiteit van Nijme gen, heeft in een interview met het weekblad De Tijd ont- "u'd, dat hij al 25 jaar samenleeft met een vriendin, overi gens zonder formeel getrouwd te zijn. Zo n mededeling komt in de wat ingedommelde katholieke gemeenschap aan als een straatsteen door een grote win kelruit. Zeker, dr. Berger is in Nederland niet de enige Pnester die met een vrouw samenleeft zonder getrouwd te zijn - volgens eigen zeggen leven er „honderden" zoals hij maar hij is toevallig wel een vooraanstaand hoogleraar, verbonden aan een R.K. universiteit. De discussie die hij ïjeer op gang wil brengen zal er dus ongetwijfeld komen. u,e discussie op zich is een goede zaak. Wie, als wij, vol mondig erkent dat het vrijwillig celibaat omwille van opti- ^ele dienstbaarheid aan het evangelie van grote waarde Kan zijn, zegt daarmee niet ipso facto dat het celibaat de ge mogelijkheid is om als priester de gemeenschap zo mogelijk te dienen. De stelling is verdedigbaar - en a|ent minstens bespreekbaar te zijn - dat het sacrement an het huwelijk nog meer inhoud kan geven aan het pries terschap. 'n de situatie van vandaag is de onbuigzame houding van vaticaan ten aanzien van de celibaatkwestie er de oor- a® van, dat vele priesters hun ambt neerleggen en het "fsterschap vele jongeren niet meer aanspreekt. Het ge- «9 hiervan is - wereldwijd - een groot tekort aan priesters, «geen voor de kerk een geweldige verarming betekent. Problematiek kan en mag men niet doodzwijgen. Zo'n voplematiek vraagt echter ook om een prudente benade- "9- Wat dit betreft kunnen er bij het optreden van prof. ar9er naar onze mening vraagtekens worden geplaatst. Kunt echter geen ommelet bakken zonder eieren te bre- p Toch is te verwachten dat de discussie die prof. Ber- r heeft willen afdwingen door zijn eigen toedoen weldra A verzanden in kerkrechtelijke en arbeidsrechtelijk gere- zo rt'St en 016 bekende (anonieme) verdachtmakingen. Of uciën we toch nog in dit land in staat zijn de kwestie van 'celibaat los te zien van het geval-Berger Laten we aar optimisch blijven. (Foto: Johan van Gurp) DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse regering heeft de ze week haar ambassadeur in Pretoria ervan in kennis gesteld dat het dertig jaar oude culturele verdrag met Zuid-Afrika is opgezegd. De Tweede en de Eerste Kamer heeft dit goedge keurd. ADVERTENTIE Lel op de naai \lifll woordenboek ■f*' Je vindt ze bii .Al Si |C"I handels mBÉ%tUlrlr'^.A Wolters'woor I#IJ|W I O1 in alle belangr Qfc fclv* modern en klz aI 85 Qw kompleet als c IJV" En mei hun se hliiv/pn 7P ip tri Wolters' woordenboeken worden uitgegeven door Wolters- Noordhoff. Let op de naam Wolters als je woordenboeken nodig hebt Je vindt ze bij de goede boek handels Wolters' woordenboeken zijn er in alle belangrijke schooltalen modern en klassiek Aktueel en kompieet als geen andere En met hun solide linnen banden blijven ze je trouw tot ver na je eindexamen! Mag dat dan misschien een beetje meer kosten? Van een onzer verslaggevers UTRECHT-De toeristische NS-dochter Trans doet niet mee aan de klaagzangen in de reisbranche. Het afgelo pen jaar was al duidelijk beter dan 1977 en dit jaar zul len de resultaten van 1980 op zijn minst worden geëve naard. Een opmerkelijk geluid van de nieuwe Trans directeur drs. H.M. Jonker in een tijd, waarin veel van zijn collega's aanmerkelijk somberder uitspraken doen. nog goedkoop was), maar 40 km. Schiphollijn heb ben nu ook Athene, Ma drid, Boedapest en Praag met behulp van de KLM binnen NS-bereik ge bracht. Dat zijn een paar Natuurlijk geldt ook hier, dat de een zijn dood de ander zijn brood bete kent. Duidelijker gezegd: het publiek vertaalt het officiële stapje terug in een stapje minder ver tij dens de vakantie. En Trans richt zich vanouds op kortere vakantiever blijven dichter bij huis. De binnenlandse reizen vormen de ruggegraat van de omzet. Nu al 43 procent van het totaal, met België mee zelfs meer dan de helft; verleden jaar boekten 40 procent van de Transklanten voor de Benelux. In guldens uitgedrukt steeg de omzet van 116 tot 127 miljoen, maar het reisbedrijf is geen goud makerij, zodat de netto winst niet meer dan een dikke anderhalf miljoen beloopt. In zekere zin staat het buitenseizoenprogramma van Trans in tegenspraak tot het genoemde accent op de binnenlandse markt. Weliswaar was het vliegtuig al geen onbe kende in het pakket (Lis sabon, de Kanaal-eilan den en Ierland toen het van de nieuwe bestem mingen van Trans, dat verder zijn belangen in de wintersportgebieden van Oostenrijk en Zwit serland heeft ontwikkeld. Vijf jaar geleden was de NS-dochter daar nog ner gens, nu toch met meer dan 2000 boekingen. Het binnenland wordt, dat spreekt vanzelf, niet verwaarloosd. Het arran gement voor het Rijk van Nijmegen is door de in schakeling van hotel De Muschenberg in Beek- Ubbergen naast de ge handhaafde arrangemen ten met de Locomotief in Groesbeek en Val Monte in Berg en Dal ver nieuwd. Nieuw zijn ook de arrangementen in Apeldoorn en Tilburg. Het nieuwe hotel Heuvel poort - eigendom van de Wagons-Lits - neemt nu de plaats in van al die ho tels, die vroeger in Breda bestonden en de een na de ander zijn verdwenen. ADVERTENTIE SS PRIMEUR VOOR BREDA Antiek, curiosa en kunstvoorwerpen Permanente expositie uit verschillende werelddelen Dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur, behalve op maandag. Donderdags tot 21.00,uur. Telefoon 076- 22 5088/22 58 35 VEEMARKTSTRAAT 66, 4811 Z) BREDA S3 Van onze juridische medewerker BREDA - De Rotterdamse officier van justitie mr. Hans den Doelder laat het zend- schip Maria Magda van tien mijl uit de kust opslepen en meteen ontbrandt de discus sie of hij daar het recht toe heeft. Aan de hand van het geldende zeerecht kan ge tracht worden een recht vaardiging te vinden voor het justitiële optreden. Tijdens de zeerechtconfe rentie in 1958 is afgesproken, dat aan zee grenzende staten een territoriale zee van drie mijl mogen claimen en een daaraan grenzende zone tot twaalf mijl of een 'eigen' zee van twaalf mijl met een aan grenzende zone van twaalf mijl. Zeestaten oefenen op hun eigen land en op hun territo riale zee, de benaming zegt het al, volledige rechtsmacht uit. En de aangrenzende zo ne, de zee achter het territo riale gedeelte tot 12 mijl of tot 24 mijl, dient voor de zee staten een controlegebied te zijn, waarin de zeestaten een beperkte zeggingsmacht hebben. Vele staten gingen over tot een territoriale zee van twaalf mijl en een aangren zende zone van nog eens twaalf mijl, waarin de zee staten een beperkte jurisdic tie mochten uitoefenen. Nie mand werd echter verplicht het idee van de twaalf plus twaalf mijl over te nemen. Nederland maakte er, als een van de weinige staten, geen gebruik van en hield de grens op drie mijl uit de kust met een zone van negen mijl daarbuiten om een beperkte rechtsmacht uit te oefenen. In oktober 1979 besloot het kabinet toch over te gaan Onder begeleiding van een politieboot wordt de Maria Magda de sluizen van IJmuiden binnengesleept. Het is de maag of justitie daartoe gerechtigd was. naar een grens van twaalf mijl uit de kust. Dit besluit zou echter niet meteen wor den uitgevoerd, omdat ons land - naar zeerecht overbo dig - eerst contact met de buurstaten over het besluit wilde opnemen. Op dit mo ment hangt ons land tussen een zee grens van drie en twaalf mijl: het besluit om de grens te wijzigen is geno men, maar de Nederlandse staat wil nog geen gebruik maken van de wijziging. Bij besluiteloosheid is het vol kenrecht echter rigoureus. Wie van zijn nieuwe rechten geen gebruik wil maken, moet zich van zijn oude blij ven bedienen. De Nederlandse justitie legde de hand op de Maria Magda, die tien mijl uit de kust voor anker lag: zeven mijl buiten de territoriale wateren en twee mijl binnen het gebied, dat tot de beperk te rechtsmacht behoort. De regels voor de territoi- rale zee houden onder meer in, dat over het algemeen de kuststaat geen strafrechte lijke jurisdictie, door arres tatie of onderzoek, dient uit te oefenen wegens misdrij ven begaan aan boord van een passerend schip, tenzij het misdrijf, wat zijn gevol gen betreft, zich uitstrekt tot de kuststaat, of geëigend is om de vrede van het land of de goede orde van de territo riale zee te verstoren. De aangrenzende zone, voor ons land tot twaalf mijl uit de kust, dient ter hand having van de nationale wetgeving. Dat wil zeggen: de Nederlandse staat mag een vluchtend schip vanuit die zone achterna zitten en net zo lang volgen totdat het tot stoppen is gedwongen. De aanleiding tot de achtervol ging (schending van vrede, orde of veiligheid) moet ech ter binnen het territoir lig gen. In het geval van de Maria Magda was geen misdrijf ge pleegd op het gebied van de staat en het politie-optreden in de aangrenzende zone volgde dus niet op een ver grijp, dat volgens het zee recht in aanmerking komt voor vervolging. Wanneer nu de Rotter damse officier van justitie zegt, dat hij is opgetreden op grond van het verdrag van Straatsburg, waarin een groep van staten afspraken maakte betreffende vervol ging van zendpiraterij, dan kan hij dat verdrag niet in de plaats stellen van het zee recht. Dat prevaleert. Het aanvoeren van de na tionale Telegraaf- en Tele- foonwet, die Nederlanders voor het illegaal zenden op zee strafbaar stelt, hoeft niet in strijd te zijn met het zee recht, wanneer de plegers van het misdrijf V zich be vinden op een schip dat on der Nederlandse vlag vaart, 2/ de Nederlandse nationali teit bezitten en 3'het misdrijf waarneembaar hebben ge pleegd. Is dat niet het geval dan kan de Nederlandse jus titie niet optreden. Justitie kan in het onder havige geval echter niet op treden tegen Nederlanders, omdat volgens de Neder landse strafrecht een feit pas na pleging strafbaar is. De gedachte aan het plegen van een misdrijf blijft zonder rechtsgevolgen. De voorbe reiding van een strafbaar feit mag evenwel worden verhinderd, maar dan moet het schip onder Nederlandse vlag varen, in Nederlandse handen zijn en Nederlanders als opvarenden hebben. Blijkt echter het schip on der Panamese vlag te varen dan komt justitie in botsing met de regels van het zee recht; ook als mocht blijken dat de financiers Nederlan ders zijn en het schip Neder landse opvarenden heeft. De nettowinst van de KLM bedroeg de eerste drie maan den van het boekjaar '81-'82 bijna 21 miljoen gulden. In dezelfde periode van het vo rige boekjaar leed de KLM nog een verlies van 12 mil joen. De ambtenarenbonden en de gemeente Enschede gaan in de laatste week van augus tus en de eerste week van september vrijwel zeker weer rond de tafel zitten om te praten over een bezuini gingsoperatie. Dit heeft bur gemeester Wierenga gisteren bevestigd. De bonden wei gerden onlangs met het ge meentebestuur verder te praten over inkrimping van het personeelsbestand. De advocaat van de Haagse portier Koos H., die wordt verdacht van moord op drie meisjes en sinds 13 juli in hongerstaking is tegen de wijze waarop hij wordt be handeld, heeft de gezond heidstoestand van zijn cliënt gisteren „slecht" genoemd. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De gemeen telijke sociale dienst (GSD) van Amsterdam is zwaar overbelast. De druk op deze dienst is vooral toegenomen door de economische recessie en uit zich vooral in de secto ren die de uitkeringen moe ten verzorgen. A V5 Och, die jongens kunnen niet slapen op hun fregatten. Wat heb ik een medelijden met de jantjes, zeg. Denken ze soms dat oorlog ook zonder lawaai gaat Ja, zei een van matrozen, ik las die naam S-fregatten en toen dacht ik dat die S voor slaap stond Nee, de mannen zullen geen fregat in de dag slapen en dat is natuurlijk ook de be doeling. Vier-en-twintig uur paraat voor het vaderland. De marine is nu eenmaal niet voor papventjes. Zoals ik bijvoorbeeld. De mensen moeten veel har der worden. Net zoals Rea gan bijvoorbeeld. Die ont slaat gewoon stakers die weigeren aan het werk te gaan. Die luchtverkeerslij- ers kunnen straks in hun achtertuintje met hun vlag gen gaan wapperen. De grote glanzende Ameri kaanse supermaatschappij staat gewoon aan de grond. Laat ze opvliegen met hun looneisen, roepen de Ameri kanen die in hun land be hoorlijke afstanden moeten afleggen. Maar dat gebeurt juist niet. De mensen moeten veel har der worden. Net als vroeger. Geen vliegtuig, dan gaan we lopen Huis gekraakt, dan slapen we buiten. Krant te laat, dan gaan we 'm zelf ha len. Strand te vol, dan slaan we de helft er gewoon af. Kijk naar onze politici. Die werken gewoon door in de vakantie en slapen doen ze nog veel minder dan die ma trozen. Dat benne nog es ke rels. Ik wou dat ik zo stoer was.... MERIJN Van onze verslaggevei SCHEVENINGEN - De duizenden badgasten, die momenteel langs het strand van Schevenin gen liggen bruin te bak ken doen er goed aan het zeewater zo veel mogelijk te mijden. De kwaliteit ervan laat op z'n zachtst gezegd nogal wat te wensen over. De gemeente Den Haag loost namelijk nog steeds het bijna on gezuiverde rioolwater rechtstreeks in zee. „Het rioolwater wordt via een bezinkingsprocedé maar voor dertig pro cent gezuiverd, dus be paald schoon kun je het niet noemen", zegt een woordvoerder van het waterschap Delftland. „Het vuile slib wordt via een persleiding op 10 kilometer buiten de kust geloosd, het riool water wordt via een an dere leiding op 2,5 kilo meter geloosd. Als de wind ongunstig is komt dat rioolwater - zij het in sterk verdunde vorm - wel in de buurt van het strand". Binnenkort wordt be gonnen met de bouw van een nieuwe zuive ringsinstallatie, die het water voor 95 procent zal zuiveren. Kosten: 150 miljoen. Voordat die installatie er staat zijn we echter wel een paar jaartjes verder. Tot die tijd geldt dus: oppassen geblazen. liimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - De luchtverontreiniging, die de afgelopen dagen in de Rijnmond heeft geheerst, is weer zo goed als voorbij. Om 9.00 uur gisterochtend heeft men de code 2, waarbij aan de industrie gevraagd wordt om de uitstoot be neden honderd meter te staken, opgeheven. Als voornaamste oorzaak noemt een zegsman van het Openbaar Lichaam Rijnmond de plotseling opgestoken wind, die ervoor zorgt dat de uitstoot van de Rotterdamse (chemische) industrie verspreid wordt. Bij het milieu-regi stratiecentrum van Rijnmond kwamen gisteren ook minder klachten over luchtverontreiniging binnen dan een paar dagen gelegen. Toen lag het aantal meldingen rond de vijf tig, gisteren was het weer teruggekeerd tot het „normale peil", aldus de zegsman. Uit West-Brabant zijn gisteren geen meldingen binnengekomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiii

de Stem | 1981 | | pagina 3