Deeltijdarbeid wordt ontzien HET LAATSTE LOODJE Gemeente Den Bosch: eel minder banen drievliet Hiss 'OP WEG NAAR DE AFTRAPVANAF VANDAAG IN DE STEM-SPORT I ent u nog een dagje litgeweest Sociale minima verder ontzien" Arrestanten Oosterhout en Breda zitten veel te lang Amerika dwingt Israel tot wapenstilstand STEM GESCHENK VOOR U 'mfk i l%poo Oude schilderijen in scheepskist op Puttese zolder 41 03 25 •r, Merijntje Kamerlid klaagt bij minister: BoN VANDAAG Herbouw van hotel Hulst van de baan Waterpoloteam belaagt Sovjet-Unie Energie winning uit Noordzee Polen heeft honger Haken en ogen aan alternatief bestraffen ~°°iïèïe ■4/ede®^ ASSURANTIE-EN FINANCIERINGSKANTOOR L.L.C. BEEKMAN lingen geen bezwaar - en meestal gedekt Ontspanningspart >ru>egüt eigen (and Grote steden, waaronder Breda: 99 DEN HAAG - Als de Tweede Kamer er mee akkoord gaat zal de fiscus volgend jaar geen te veel ingehou den loonbelasting meer teruggeven, als die teruggave minder dan 175 gulden be draagt. De minimum grens ligt nu nog op 109 gulden. IZigeneuners vragen financiële steun pastor Hoogerheide POM LAI Hypotheek- rente weer hoger ZATERDAG 25 JUL11981 VAN ZEELAND BINNENLAND BlOllM BUITENLAND ereld van plezier. n u vindt, dat er een Kleine gerubriceerde c* voor geplaatst moet worden? Plaats dat dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw ontie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 ors en lezeressen pluizen week in week uit eintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM a' "e- Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 EIGEN NIEUWSDIENST PUTTE - In een oude scheepskist op een tot voor kort onbegaanbare zolder van een huis in Putte zijn 20 zeer oude schilderij en gevonden. De scheepskist werd ontdekt bij verbouwingswerkzaamheden. De schilderijen zijn gemaakt door La- zare Rosenberg, een in Litouwen geboren Pool. Hij kreeg zijn schildersopleiding in Koningsberg en in Berlijn. Vast staat dat hij enige tijd in West- Brabant heeft gewoond. De schilderijen, die nog in redelijke staat verkeren, zijn waarschijnlijk meer dan honderd jaar oud. Een expert stelt momenteel een on derzoek in naar de exacte ouderdom, de marde en herkomst van de schilderijen. Geen teruggave loonbelasting beneden f 175 P«r». lening - Financiering - Bediijfakredlet - 2e hypotheken ld. 60 mnd. 96 mnd. 120 mnd. 240 mnd. 128.- 244.- 183.- 360.- 266.- 476 - 350.- 592.- 435- 940.- 688.- 243.- 320.- 397.- 114- 223- 276- 628.- 435- Van onze redactie binnenland BOSCH - De kans is groot dat na Enschede nu Den Bosch het aantal arbeidsplaatsen bij de ge ënte zal verminderen. Den Bosch heeft op de begroting voor 1982 een tekort m 8 miljoen gulden. Dat moet worden weggewerkt w vermindering van het aantal gemeentelijke sub- ®es en bezuinigingen op loonkosten. Volgens B en W <*ven er geen gedwongen ontslagen te vallen. pagina 3: STEM-commentaar. ven: 35.000 m2 lunapark/speeltuin tot lachgrot, van spookhuis tot boot- ace voyage tot turbostar, van lucnt- izeltje rijden en nog veel meer. tlezier zult u er beleven isen in een lommerijke omgeving sel menu's en snacks Dat moet u eens gedaan hebbea een dagje écht uit in Wijk 9 - Rijswijk - tel. 070 - de omvangrijkste van de Rands Jim 18.000 wandelaars van de Nijmeegse Vierdaagse haal- n gisteren in de stromende regen de eindstreep. Dat was igeveer evenveel als het aantal deelnemers van vorig jaar. »de laatste dag deed zich een incidentje voor. Een meelo- ïnde soldaat pakte een anti-militaristische demonstrant m spandoek af. Ook werd de betoger door de wandelende 'Maat hardhandig van zijn fiets gewerkt. Van een onzer verslaggevers BREDA - De wethouders van Sociale Zaken van 12 grote gemeenten hebben in een brief aan de informa teurs gevraagd om te be vorderen dat het regeerak koord de sociale minima niet verder aan zal tasten. De brief is ondertekend door de Bredase PvdA- wethouder mevrouw L. Paulussen en door de wet houders van Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nijme gen, Enschede, Zaandam, Eindhoven, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. De wethouders noemen het onaanvaardbaar dat de ongeveer 400.000 bij standstrekkers worden ge confronteerd met een ver dere koopkrachtdaling. De groep staat toch al voor vrijwel onoplosbare pro blemen door de sterke stij ging van de woonlasten (huur en energielasten) en door allerlei prijsstijgin gen in de sfeer van de di recte levensbehoeften. De wethouders wijzen er op dat een aantal bijstands trekkers er per 1 juli al op achteruit is gegaan. Van onze redactie binnenland Dat is nodig om enkele an dere wijzigingen inzake te ruggave van loonbelasting te kunnen betalen. De Tweede Kamer had staatssecretaris Van Amelsvoort daarom ge vraagd. Bij de Kamer ligt een wetsontwerp om de terugave van loonbelasting via het T- biljet te beperken. Daarin wordt als voorwaarde ge steld, dat men pas voor te ruggave in aanmerking komt, als men tenminste 800 gulden aan aftrekposten kan opvoeren. Dat wordt nu ver anderd. Van Amelsvoort wil die voorwaarde slechts stel len, als men zes maanden of minder heeft gewerkt. Vakantiewerk zal derhal ve meestal niet kunnen lei den tot aanspraak op teruga ve van te veel ingehouden loonbelasting. Daarvoor vormt de aftrekpost van 800 gulden een te grote belem mering. Voor deeltijdarbeid in een vaste betrekking is een uitzondering gemaakt. Het ligt verder in de be doeling de norm soepel toe te passen. Het hoeft niet per se te gaan om een aaneengeslo ten periode van zes maan den, zodat ook werk in dienst van een uitzendbureau kan leiden tot teruggave van te veel ingehouden loonbelas ting, zelfs als men minder dan 800 gulden aan aftrek posten opvoert. Deze veranderingen kos ten de schatkist wel geld. Vandaar de verhoging van de minimumgrens van 109 naar 175 gulden. Oorspron kelijk zoud de wetswijziging de schatkist 145 miljoen gul den moeten opleveren. Dat wordt nu geraamd op 130 miljoen gulden. !r HOOGERHEIDE - De pastor van Hoo gerheide had het gisteren even moeilijk met de christelijke beginselen. Hoe gro ter de groep zigeuners in het dorp wordt, des te vaker doen deze mensen namelijk een beroep op de liefdadigheid van de kerk. "Wat moet ik doen?", vraagt hij zich af, nadat al een aantal keren bij de pas torie om financiële bijstand was aange klopt. "Je preekt het evangelie en als de mensen echt hulp nodig hebben krijgen ze die ook. Maar je vraagt je wel af in hoeverre je wordt belazerd". De pastor overweegt morgen tijdens de preek op de zaak rond de zigeuners terug te komen. Inmiddels zijn de laatste zigeuners van het Haagse Malieveld naar Woensdrecht vertrokken. Bij een steekpartij in een woonhuis in Gorinchem is een 20-jarige inwoner van Nieuwendijk om het leven gekomen. De man maakte deel uit van een groep men sen die in een massale vecht partij verzeild raakte naar aanleiding van het opzeggen van een reparatieopdracht. ADVERTENTIE Chinees-Indisch restaurant Specialiteiten Veemarktstraat 42 "•da-Tel. 076-141168 speciale visgerechten KerkBartk llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kamerlid Van Es (PSP). Zij heeft de bewindsman vragen gesteld over deze situatie. Het Kamerlid baseert haar vragen op cijfers over in verzekering-stelling op poli tiebureaus in Breda en Oos terhout. Van maart tot mei bijvoorbeeld zijn in Breda 22 personen langer dan twee weken op het politiebureau vastgezet, waarvan drie zelfs gedurende een maand. En in Oosterhout heeft iemand op het politiebureau zelfs een Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Politie en jus titie in Breda en Oosterhout maken er een gewoonte van om arrestanten veel te lang vast te houden. In Breda is het zelfs voorgekomen, dat arrestanten gedurende een maand op het politiebureau vastzaten. Minister De Ruiter (Justi tie) moet zo snel mogelijk een onderzoek instellen naar deze misstanden, vindt het lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiilllllllllllllllllllllllllllll vrijheidsstraf van vier we ken uitgezeten. Mevrouw Van Es verwijst verder naar uitspraken van een lid van het openbaar mi nisterie in Breda (opgete kend door het blad Kri), dat in Breda gemiddeld 15 tot 20 arrestanten langer dan wen selijk worden vastgehouden. In ieder geval langer dan de termijn van in verzekering- stelling (vier dagen). Het Kamerlid confronteert de bewindsman met deze en andere cijfers, omdat hij eind 1979 nog ontkende dat gedetineerden te lang zouden worden vastgehouden. Het was toen PSP'er Van der Spek, die de minister daar over aan de tand voelde. Van onze redactie buitenland TEL AVIV/BEIROET - Sinds gistermiddag twee uur zwijgen de wapens in Zuid-Libanon. Israels premier Begin zwichtte toen voor de Amerikaanse druk om een wapenstilstand met de Palestijnen te accepteren. Gisteravond laat hebben Palestijnen het bestand ver broken, door raketten op Noord-Israel af te vuren. Is rael schoot niet terug. macht op het hoofdkwartier van de PLO in het centrum van Beiroet. President Reagan's specia le afgezant voor het Midden- Oosten, Philip Habib, slaag de er in de Israëlische rege ring zover te krijgen, dat men de militaire acties tegen Palestijnse doelen in Zuid- Libanon staakte. Overigens betekent dit be stand niet, dat Amerika nu weer snel wapens aan Israel gaat leveren. In Amerika staan een aantal F-16-ge- vechtsvliegtuigen klaar voor vertrek naar Israel. Maar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Haig liet weten, dat Washington de komende twee weken daarover geen beslissing zal nemen. Bij de vijandelijkheden van de afgelopen weken zijn in Noord-Israel 6 burgers door Palestijnse raketten ge dood, de laatste gisteren vlak voor het staakt-het-vuren in Kirjat-Shmona. In Libanon kwamen zeker 500 mensen om door de Israëlische acties. De meeste slachtoffers vie len bij het bombardement van de Israëlische lucht- AMSTERDAM - De FGH Hypotheekbank, een van de grootste in ons land, heeft de hypotheekrente met 0,2 pro cent verhoogd. Voor een hypotheek met gemeentegarantie geldt nu een tarief van 12,6 procent, voor een basishypotheek 12,8 procent en voor een tophypo- theek 13,05 procent. Ver wacht wordt dat andere hy potheekbanken volgende week de FGH zullen volgen. De Westland-Utrecht doet dat vandaag al. De ABN en de Amrobank gaan vandaag de opslagrente met een half procent verho gen tot 2 procent. Dat komt omdat de tarieven in de geldmarkt de laatste dagen flink gestegen zijn. duizend en een mesje Het plan om het vorig jaar totaal afgebrandde Hotel National in de binnenstad van Hulst opnieuw te laten verrijzen is van de baan. De Kredietbank zal metterijd op het braakliggend terrein een kantoor neerzetten. De Nederlandse waterpoloploeg is tijdens een toernooi in Madrid erg dicht bij een verrassing geweest. Het team dwong in het sterk bezette toernooi de Sovjet- Unie tot het uiterste te gaan. Nederland verloor net met 9-8. In plaats van de Markerwaard kan ook de Noordzee benut worden voor de aanleg van soort stuwmeer ten behoeve van energiewinning. Dat plan ontvouwen drie HTS- studenten in hun eindexamen werkstuk waterbouwkunde. Nu de onrust aan het politieke front in Polen wat geluwd is komt in volle hevigheid de schrijnende economische situatie aan het daglicht. Het Poolse volk heeft honger en gaat daarom vanaf vandaag massaal de straat het Solidariteit staat achter de hongermarsen Behalve dat de gevangenissen overvol zijn is er voor het opleggen van alternatieve straffen nog meer te zeggen. Om echter ten volle te kunnen profiteren van deze vorm van penitentie is hechte samenwerking van de betrokkenen geboden. De jurische haken en ogen zijn namelijk talrijk. V

de Stem | 1981 | | pagina 1