Poortvliet FNV BOOS OP MINISTER ALBEDA: n AI 4000 doden in China Negende Badronde Domburg Een op vijf Nederlanders op vakantie slecht verzekerd Begin gaat door tot verzet PLO "gebroken is" Reagan :rente mogelijk in najaar omlaag STEM GESCHENK VOOR U Weinig maagden meer onder Britse adel Organisator popfestival er met 10 mille vandoor Merijntje Reagan ook in Ottawa aan het stuur Zware strijd in Z-Libanon "BoN" VANDAAG Gemeenten moeten atoomvrije zones worden ZaakCharitas Roosendaal escaleert snel biNnen- buitenland Pools congres oefening in democratie Melkhuisje startzonder verrassingen Henk van der Linden: van Dik Trom tot Bil lie Turf HUIS- Herman Brood weigert optreden smit-Kroes niet lang voor OPRUIMING exclusieve MODESCHOENEN UTRECHT - De FNV wil niet meewerken aan experimenten met nachtarbeid door vrouwen in-de indus trie. Minister Albeda (Sociale Zaken) wil, vooruitlopend op een wetswijziging, bij wijze van proef nachtarbeid voor vrouwen toestaan, maar dat is bij de FNV in het verkeerde keelgat geschoten. Hofpredikant boos op uitgever Verkoper ook aansprakelijk voor gebreken aan artikelen DINSDAG 21 JULI 1981 BINNENLAND in de slotmeters duidelijk nikte, en vijf tellen eerder mmen. te de Nijs de in haar gestel- in. Zij kwam als 46e bin- nt, daarmee ruim een mi- mste concurrente Trijnie lossende streep bereikte, n: 1. Albert van Campfort, Sgola, Omèr van Noten, Wisp, België, 30.53.6;4. Frans Krijnsen, AV'56, 0; 6. Henk Cysouw, AVR, 31.33; 7. eter Hameeteman, 2ieelandsport, >6, 31.57; 10 Jan de Bart, AV'56, hon, 32.03; 12. Patrick Hens, Sgo- ynamo, 32.35; 14. Ron Dellebeke, Sprundel, RKHAV, 32.46. Vetera- ulometer in 31.40; 2. Ron Abuys, airanen, Marathon, 32.32 4. Lou 17; 5. Daaf Goedegebuur, AV'56, ijs, AV Sparta, 35.19; 2. Trijnie spcrrtmedexverker) Hollemans heeft zijn goede vorm rdag onderstreept met een zege in p Zoom, die deze maand al eerder estkapelle enSprundel, had in het dsprint alleen af te rekenen met Crom. en, trok René Boeren weg toen ni- het rondenbord het cijfer 5 een aangaf en toen Boeren steun :nd kreeg van Wim Jeremiasse at- en Thijs Fase kwamen de viel twee koplopers toch nog in ten gevaar. Zoals reeds vermeld red den zij het op het nippertje, van kop af spurtend hield Hollemans zijn streekgenoot De Crom achter zich, die ide nde in ïrs. 11e- Èp~ 3e- to- idje net bng oen in nst >nt- mi- i in ven van swe ioe- om, age ling an- de en dat ge- pad kort van for- oek. de ;ens ek- >re- de ligd te ans ren. ge- hls- ïens rom eeds vee- inst pge- ge- ker- het roep i l svraagd of aan te bieden? tóvenentie iqstellinq heDtït DE STEM 'toren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/ Oosterhout/ Roosendaal/ Terneuzen/ Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Honder den bezoekers van het pop festival, dat het afgelopen weekeinde in de Middel burgse veilinghallen is ge houden, hebben voor hun entree van 25 gulden slechts enkele minder be kende popgroepen aan het verk gezien. Reden het verdwijnen van organisa tor Jaap Bakker met 10.000 gulden. Topartiesten als Herman Brood en The New Adven tures weigerden daarna op te treden, omdat ze geen garantie kregen dat ze zou den worden uitbetaald. Op dat moment had mede-or ganisator John de Looff nog maar 200 gulden in kas, terwijl alleen Herman Brood al het tienvoudige vraagt. Enkele teleurgestelde be zoekers wilden hun geld bij Bakker terughalen, maar op zoek naar zijn kantoor adres kwamen ze er achter dat dit niet bestond. Bak ker zelf bleef spoorloos. Omdat die alle contracten heeft ondertekend, kan De Looff niet aansprakelijk worden gesteld door de ge dupeerde popgroepen en het publiek. Herman Brood Geen experiment met nachtarbeid vrouwen Viuiii auim uui, UI6 ■nrfYfl evenals de winnaar een ster- 1 1 -Concurrent ke indruk achter liet. De Crom stak overtuigend de leidersprijs op zak. van de in totaal 50 ronden die moesten worden afgelegd flitste hij liefst 44 keer ais eerste voor bij de jury-post. René Boeren toonde zich EN HAAG - Staatssecreta- Is Smit-Kroes (Verkeer en Faterstaat) is niet bang voor buitenlandse PTT-con- urrent Hermes Versand tervice, die zich op de Ne- erlandse markt voor pak- de snelste van het volggroep- ttPost 8??* storten. De ÜAM vMnnlriA noon Anloviivfl je van drie en Theo Appel doorn die zich tegen het ein de had losgemaakt uit het restant van de eerst gefor meerde Ieidersgroep reikte daarmee nog naar een zesde klassering. Bij de nieuwelingen bracht een vroege vlucht van ker van de nder ainer uur agen van trum te- laar- agen leef- elin- ;elijk won- wed- n en een De zijde van i) en Soys). wa- Dor- werd tref- ?rem Boys) Neve :rder> Haag de t 3-0 team zes renners de beslissing. Zij slechts pakjes en post- - paketten tot 10 kilo verzorgt. termes gaat paketten tot 25 kilo vervoeren. Volgens Smit-Kroes zal ermes niet alleen de PTT, maar ook particuliere vèr- i'oersbedrijven gaan becon- urreren. Overigens gaat termes tegen ongeveer de- lelfde tarieven als de PTT en fe particuliere vervoerders «ken. PEKING - Bij de overstro mingen in de Chinese pro- We Sichuan zijn tot nu toe li meer dan 4000 mensen «dronken. Miljoenen Chinezen zijn lemobiliseerd om te voorko men dat nog meer dijken van ie Jangste-Kiang doorbre ien. In Sjanghai, meer dan '500 kilometer stroomaf waarts, wordt rekening ge- Wen met het onder water van de stad. kregen al vrij snel anderhal ve minuut winst en de koek was toen voor hen gebakken. Het peloton wist weliswaar nog wel wat van de schade te herstellenmaar in het voor ste gelid bleef men ruim schoots buiten schot. Peter van de Klundert toonde zich in de eindsprint de selste. Uitslagen: Amateurs: 1 C. Holle mans (Bergen op Zoom) 85 kilome ter in 2.06.18, 2 J. de CXrom (Hoo- gerheide), 3 R. Boeren (St.-Wille- brord), 4 T. Fase (Oud-Vossemeer), 5 W. Jeremiasse (wemeldinge), 6 op 36 seconden T. Appeldoorn (Roo sendaal), 7 op 40 seconden N. Hage (St.-Maartensdijk), 8 R. Bijvank (Sas van Gent), 9 F. de Meester (Et ten-Leur), 10 R. Thijs (Etten-Leur), 11 op 1.10 G. van 't Geloof (Ouden bosch), 12 H. Akkermans (Zeven bergen), 13 M. Verboom (Goes), li op een ronde P. Hoondert (Hein- kenszand8, 15 R. v.d. Steen (Etten- Leur), 16 P. Jaspers (St-Wille- brord), 17 J. Winters (Staphorst), 18 P. den Braber (Fijnaart), 19 J. Aar- nouds (Rijsbergen), 20 M. Marien (Wouw). Nieuwelingen: 1 P. van de Klun dert (Hoogerheide) 40 km 1.00.40, 2 J. Thalen (Spijkenisse), 3 P. van Haren ('s Gravendeel), 4 P. Bol (HoevenS, 5 R. Zijlmans (Steenber- gen8, 6 M. Rommens (Roosendaal), 7 op 30 seconden R. Lems (Utrecht), 8 P. Bouwens (Steenbergen), 9 B. Rasenberg (Terheijden), 10 J. van Trijp (Putte), 11 A. van de Linde loof (Etten-Leur), 12 R. Ales (Am sterdam), 13 S. Sienders (Zwijn- drecht), 14 J. Tak (Oud Gastel), 15 R. Moorman (Nieuwegein), 16 B- Groenenberg (Hoogvliet), 17 M- Rammelo (Philippine), 18 J. Struyk (Woudrichem), 19 C. de Caluwe (Terneuzen), 20 M. Gunst (Yerseke). maakte daar onlangs leiding van. Het CDA-Kamerlid Evers- ijk is wel verontrust over PTT-concurrent en had ook maatregelen ge daagd van de be winds vrou- k. Maar Smit-Kroes wijst Kamerlid er op dat de (ADVERTENTIES) DOMBURG - Donderdag avond wordt de negende Badronde van Domburg ge houden. Een wielerwedstrijd voor amateurs die ook nu weer werd georganiseerd door de Vereniging van On dernemers Badplaats Dom burg in samenwerking met de RTC Theo Middelkamp- Om zeven uur lost burge meester Diepenhorst het startschot en dat gebeurt traditiegetrouw met dubbelloops j achtgeweer Onder de 60 deelnemers, die 84 kilometer moeten af' leggen, bevinden zich promi nenten als Wim de Waal, Theo Appeldoorn, Gerrit van 't Geloof, Cees van Dongen, Ruud van der Rakt, ThjJs Fase, Adrie de MaesschalK, Cees Lazeroms, Cees Spaan®, Tonnie Huijzen, Ad PolaK, Henk de Jong en Jac. Ver- brugge. Start en finish liggen op 0 Markt. PROFITEER NU! Mayfal!, Reigerstraat 11, Daar zag Herman geen brood in Van onze redactie binnenland De vakcentrale is boos, omdat de bewindsman de FNV niet heeft ingelicht over zijn plannen. Dat is temeer onaanvaardbaar, zo schrijft de FNV in een boze brief, omdat deze experim<?nten strikt genomen in strijd zijn met de wet. Bovendien zou de minister moeten weten, dat er binnen de vakbewe ging grote reserves bestaan over nachtarbeid voor vrou wen. De vakbond heeft verder ernstig bezwaar tegen de vraag, die de directeur-gene raal voor de arbeidsvoorzie ning stelt, namelijk of vrou wen hun uitkering moeten verliezen, als ze geen nacht arbeid willen verrichten. Ar beid die bij de wet verboden is mag nooit als passende ar beid worden aangemerkt, vindt de FNV. Tenslotte is de FNV gepi keerd over het feit, dat Albe- da voor de experimenten toestemming van de regio nale werknemersorganisa ties wil vragen. Die organi saties bestaan in Nederland helemaal niet en bovendien moeten de vakorganisaties zelf uitmaken of ze aan dit soort experimenten moeten mee doen. De FNV heeft het "onaan gename gevoel" dat achter haar rug om onder de noe mer experiment een beleid wordt doorgedruktwaar de vakbeweging helemaal niet happig op is. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllll HET BASISONTWERP voor de MDF-100, het gezamenlij ke vliegtuigproj eet van Fok ker en McDonnel-Douglas, is klaar. De verkoopteams zijn gisteren op pad gegaan om het ontwerp aan de lucht vaartmaatschappijen te pre senteren. In Ottawa is gisteren westerse top begonnen. Be langrijkste onderwerp: de economische politiek van Amerika, Canada, Groot- Brittannie, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Japan en de Europese Gemeenschap. De Westduitse bondskan selier Helmut Schmidt liet zich door de Amerikaanse president Ronald Reagan naar het conferentie-oord vervoeren door middel van een terreinwagen. Aan zijn gezichtsuitdrukking te zien is de Westduitse kanselier niet erg gerust over de rijca- paciteit van Reagan. Het was inderdaad even wennen voor de Amerikaanse president. Maar hoe harder hij reed, hoe meer plezier hij er in kreeg, (foto boven) Even tevoren bleek Rea gan al zeer ingenomen te zijn met de erewacht, die gast heer premier premier Tru- deau van Canada voor zijn gasten had neergezet. llllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Eén op de vijf Nederlanders die tijdens hun vakantie een ongeluk krij gen, is slecht of helemaal niet verzekerd. Volgens de ANWB zijn tot nu toe 3000 mel dingen binnengekomen van Nederlanders, die in het buitenland bij een ongeluk be trokken zijn geraakt. Van hen waren er 600 niet of onvoldoende verzekerd. De ANWB wijt dat aan bezuinigingen op het vakantiebudget. "Maar de mensen be seffen vaak niet, dat ze voor gigantische fi nanciële problemen komen te staan als ze niet of slecht verzekerd op reis gaan", stelt een woordvoerder van de ANWB. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiifiiiiiiifiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiminiiiiiiiitiiimfiiiiiiiiiiiifiiiiimiiiimiiifiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiifiiiiffiiiiiiifiiiiiiiiiiiin Van onze correspondent LONDEN - De Britse hof- predikant Michael Mann is woedend op uitgever Brooks-Baker van "De- brett's Peerage", een tijd schrift dat zich tot nu toe steeds heeft geconformeerd aan de "verheven waarden" van de Britse adel. Reden: in de jongste publicatie van Brooks-Baker wordt gesug gereerd dat de meeste onge huwde dochters van de Brit se adel vermoedelijk geen maagd meer zijn. In het nieuwe etikette- boek van Brooks-Baker wordt geschreven dat het een hoffelijk gebaar is van een adelijke gastvrouw, als zij een ongetrouwd paar dat samenwoont een en dezelfde slaapkamer aanbiedt. In het boek wordt ook vastgesteld, dat sex vóór het huwelijk re gel is in plaats van uitzonde ring en dat onwettige ge boorten best in de deftige The Times kunnen worden aangekondigd, zonder dat men bang hoeft te zijn een onaangenaam stigma te ver werven. De persoonlijke zieleher- der van koningin Elizabeth liet weten, dat Brooks-Baker ook de moraal van de Britse koninklijke familie op het oog heeft, maar die ontkent dat: "Het staat vast dat de koningin en koningin-moe der groot belang hechten aan maagdelij kheid". Volgens de uitgever is er geen marktonderzoek nodig om de neergang in het zede lijk gedrag van de Britse adel vast te kunnen stellen. De gravin van Devon heeft inmiddels laten weten dat in haar familie geen sprake is van zedenverwildering. Een ongehuwd paar zal zij, hoe adelijk de gasten ook zijn, niet in één slaapkamer on derbrengen. Koningin Elizabeth. ..maagdelijkheid.. Van onze redactie buitenland TEL AVIV/BEIROET - Het conflict tussen Israel en de PLO in het zuiden van Liba non escaleert. In een reeks zware gevechten, die de hele maandag voortduurden, pro beerde Amerika een bestand te bereiken, echter zonder resultaat. De Israëlische pre mier Begin liet gistaeravond weten, dat de Israëlische strijdkracht onverminderd doorgaan met aanvcallen op de Palestijnen, totdat hun verzet gebroken is. De Israëlische luchtmacht voerde de hele dag bombar dementen uit op Palestijnse kampen, wegen en bruggen in het zuiden van Libanon. Een Israëlische commando eenheid voerde, gesteund door de marine, een grond- actie uit 45 kilometer van de grens. Een Israëlische offi cier kwam daarbij om. Inmiddels gaan de Pale stijnen ook door met het be schieten van steden en dor pen in het noorden van Is rael. Zo werd in de kibboets Misgav Am een vrouw ge dood. Er vielen verscheidene gewonden. De koortsachtige pogingen van de Amerikaanse afge zant Habib om een bestand te bereiken, liepen op niets uit. Ook een oproep door de zeven leiders op de westerse top in Ottawa kon premier Begin niet vermurwen. De Palestijnse leider Jas- sar Arafat had gisteren een onderhoud met de comman dant van het VN-leger in Zuid-Libanon, dat door de oorlogshandelingen van de laatste dagen geisoleerd is geraakt. Arafat zei na afloop dat Israel en de Palestijnen nu "op voet van oorlog" ver keren. Hij deed een dringend beroep op Syrië nieuwe luchtdoelraketten in Zuid- Libanon te installeren om zo eën eind te maken aan de da gelijkse aanvallen van de Is raëlische luchtmacht. Donderdag komt de Ara bische Liga in spoedzitting bijeen om zich over situatie te beraden. De Egyptische regering heeft het Israëli sche optreden scherp veroor deeld en de Palestijnen steun beloofd. Op pagina 3: STEM-com- mentaar. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin de verkoper in het vervolg ook aansprakelijk kan worden gesteld voor ge breken aan goederen. Momenteel wordt de con sument door de verkoper vaak verwezen naar de fa brikant. Als de Kamer met het plan akkoord gaat kan de koper van een ondeugdelijk artikel niet alleen verhalen op de koper maar ook op de fabrikant of importeur. Van onze redactie buitenland OTTAWA - De Amerikaanse president Reagan heeft op de westerse economische top in Canada gezegd te hopen, dat de hoge rentetarieven in de VS dit najaar omlaag zullen gaan. Op de conferentie hebben vooral de Westduitse bondskan selier Schmidt en de Franse president Mitterrand forse kri tiek geuit op het Amerikaanse economisch beleid, waardoor de rente erg hoog blijft. Mitterrand liet weten, dat de westersse industrielanden het er over eens zijn, dat ook te grote schommelingen in de wisselkoersen moeten worden voorkomen. De steeds duur der worden dollar is er de belangrijkste oorzaak van dat de prijzen in de andere landen fors stijgen. n duizend en een mesje NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: I Adres Postcode/Plaats: Betaalt: 0 17.89 per maand of: 0 53.35 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis. Opgegeven door abonnee Naam: Adres: Postcode/Plaats: Als kado ontvang ik graag: 0 PARKER JOTTER 0 HOBBYMESJE Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook. 076-236911. De Werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen heeft alle gemeentebesturen in de regio opgeroepen hun gemeente tot „atoomvrije zone" te verklaren. Daardoor moeten kernwapens, kernenerg. e en het vervoer van radio-actief materiaal binnen de gemeentegrens taboe worden. Het aantal klachten in de Roosendaalse „affaire Charitas neemt nog steeds toe. In de ineeste gevallen zijn de klachten gericht aan het adres van het dagelijks bestuur, maar ook een lid van de directie j blijft niet buiten schot. Hef/dagelijks bestuur wees gisteren de aantijgingen opnieuw van de hand: men vindt dat de Stichting Ombudsman ze te vaag aril 'i-iiif formuleert I USc De Poolse communistische partij is a/s herboren uit het nu at historisch genoemde congres te voorschijn gekomen. Corruptie, innerlijke verdeeldheid en corruptie onder de machthebbers lijken naar aa achtergrond te zijn verwezen. Marc Albert De open kampioenschappen tennis op het Melkhuisje in Hilversum zijn gisteren zonder grote verrMssingen begonnen. De Nederlander Marc Albert verloor van de als derde geplaatste Tsjechoslowaak Thomas Smid. De Limbur gse filmer Henk van der Linder is begonnen aan zijn 35-ste film. Hij heeft zich bezig gehouden met kinderhelden als Dik Trom, Sjors en Sjimmie en Billie Turf. Het leverde hem volle bisocoopZalen op, maar ook kritiek van pedagogen die zijn films niet \lerantwoord vinden.

de Stem | 1981 | | pagina 1