fransen gaan korter werken Polen: Positie Kania versterkt BOMBARDEMENTEN GAAN DOOR Voodweer in j vakantiegebieden Charitas overweegt juridische stappen STEMGESCHENK VOOR U Alles over de Tour IDerdel ourzege Hinault Dode na steekpartij "BoN" Omkoop- schandaal in België Nederland Europees kampioen honkbal Watson wint op Silverstone Rene van de Kerkhof naar Standard? Dublin toneel van felle gevechten iND 2 DUITSLAND 3 leuk W E O S HILVERSUM 3 HILVERSUM 4 Merijntje Man overleden na inademen giftige dampen Bombardementen Pessimisme STAAT DER NEDERLANDEN 111 LENING 1SS1 PER 13B2/1331 Bomexplosie Beroering TEGRO SANITAIR 20 JUL11981 BINNEN- BUITENLAND 1 voor slechthorenden Beer, kleuterprogramma vrienden, Joegoslavische m van Jane Ka veie porti venaar port 2, met o.a. de lottogetal- king, Tour de France, atle- zwemmen j de NOS.ballettenreeks (slot) Extra, ballet van Hans van op muziek van Camille iaëns tuten bekendtijd •ullende speelfilms uit de in- male cinematografie: De n wierook, Japanse speelfilm uit 1964 van Keisuke Kinos- ;r giesha's in het vooroorlogs il voor slechthorenden. lederland 2, 20.10 uur. Neurenberg 15.25 Duitse atletiekkam- pioenschappen 17.15 Journaal 17.17 Die Sportreportage 18.15 Tagebuch 18.30 Paradiese der Tiere. Het leven van de leeuw in het wild 18.58 ZDF-lhr program ma 19.00 Journaal 19.10 Bonner perspekti- ven 19.30 Die Welt, in der wir wohnen. De Engelsen en hun tuinen. 20.15 Bahnhofsgeschich- ten. Vijf eenakters van Klaus Wirbitzky 21.15 Journaal/sport 21.30 Der unsichtbare Dritte. Amerikaanse speelfilm North by North-west uit 1959 van Alfred Hitchcock. 23.40 Journaal 19.00 Rockpalast: Joan Armatrading. 20.00 Journaal 20.15 Westkunst. Doku- mentaire serie over he dendaagse kunst sinds 1939. 21.00 Auslandsstudio 21.45 Fritz Muliar er- zahlt. Fritz Muliar ver telt jiddische moppen. 22.05 Theater der Welt'81 Waldeslust. (Bosch en Lucht) Toneelspel door het Werktheater Am sterdam. Muziek met Joop Admiraal, Dorijn Curvers, Frank en René Groothof, Schroder en Shireen Strooker. 00.05 Journaal. NiARD STSKKE Kl0'ntJes ,n 0° Stem nmdat er 2°v0el bijzondere en .ofiïssante aanbiedingen in jwan Elke dag weer f DE TEM gatoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/ Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Ter neuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Van onze redactie buitenland PAKIJS - Werkgevers en werknemers ij frankrijk hebben overeenstem ming bereikt over een algemene ar beidstijdverkorting. ne vakvereniging "Arbeidsmacht" ,f0) heeft het akkoord ondertekend, prie andere vakverenigingen hecht ten in principe hun goedkeuring aan de overeenkomst. De grootste bond, CGT, echter (nog) niet. Het akkoord voorziet onder meer in een 39-urig werkweek en maakt de weg vrij voor onderhandelingen in de verschillende beroepen. Veel vakbon den stellen dat het bereikte akkoord hen een stap dichter bij het uiteinde lijke doel brengt: een 35-urige werk week. De Franse president Mittarrand heeft kort nadat hij de leiding had overgenomen van Giscard d'Estaing beloofd, dat hij de werkweek geleide lijk wil inkorten tot 35 uur, hetgeen tegen 1985 zal moeten zijn bereikt. glllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Zware druk van iiüiiiiiiiiiiiii'8iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii""""iiii"iiiiii"iiiiiiiiii!iii""""""""iiiiiiiiiiyÉ Grote delen van Zwitserland, Oostenrijk, zuid- Duitsland, oost-Frankrijk en noord-Italie zijn dit weekend geplaagd door zware sneeuwstormen, hevige regenval, overstromingen, en (in zuid-Frankrijk) de mistral In de Alpen moesten 18 passen (waaronder de s Sint Gothard-foto) voor verkeer gesloten worden om- kt plaatselijk tot anderhalve sneeuw ligt. De Duitse automobiel-club Ada c adviseert automobilisten sneeuwkettingen en winter-uitrusting mee te nemen. Inde Franse Alpen zijn drie bergbeklimmers door de kou omgekomen. Terwijl het op de Alpentoppen vroor, daalde de tem- s peraiuur in de dalen tot acht graden Celsius. In ver- scheidene streken, onder meer het Zwitserse Graubun- den, moesten de berghoeven hun vee van de zomerwei- den naar de dalen drijven. Regenval en mist leidden 5 lot chaotische taferelen op de wegen. In het hele Alpen-gebied, van zuid-Duitsland tot mrd-Italie, is de waterstand wn de rivieren door he iige regenval sterk gestegen, wat hier en daar tot over- s stromingen heeft geleid. Langs de Rivièra en in de Franse Provence woedde een mistral, waardoor de temperatuur niet boven de 22 inden kwam. Ook in de Pyreneeën is sneeuw, geval- len. ■huiminu Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL - Het bestuur van de stichting Chari- tas uit Roosendaal beraadt zich nog over te nemen ju ridische stappen tegen de stichting Ombudsman. NOS: Ieder heel uur nws. AVRO- 8.02 (S) Ko de Boswachtershow. 8.W (S) AVRO's Sportpanorama. 9.02 (o) Juist op zondag. 10.02 (S) Platens- cala. VARA: 11.02 (S) Het zondagse gezicht van de VARA op die. WW (S) Dubbellisjes. TROS: 14.02 (S) De Europarade. 16.02 (S) Gouwe Ouae Club. NOS: 17.02 (S) De Nationale Hitparade. 19.02 NOS-Jazz. KRO- 21.02-24.00 (S) Rockdreams. NOS: 8.00 Nws. 8.02 Vroeg Klass- 9.00 Nws. 9.02 (S) Musica Heiig"»1, 10.00 (S) Van het Nederlands Con certpodium. 11.00 (S) Wereld Mu ziek Concours Kerkrade. 13.00 tg Opera-matinee. 14.00 Nws. 14-02 (w Concerten op de zondagmiddag; Concertgebouw Orkest met ceu klass. MUZ (in de pauze om ng;L veer 14.52-15.20 Praten over...)-1»-0" (S) Musica Nova. Zoals zaterdag al gemeld, «poneerde laatstgenoemde tohting forse klachten bij paritas. Het Roosendaalse -Mritas-bestuur zou zich op ^schillende manieren ver ft hebben aan de bewo- «rs van Huize Charitas, De tlnk en Bloemsche Vaart. h het afgelopen weekend snog geen definitieve be- issing genomen ten aanzien ,an het aanspannen van een geding tegen Christ ^rman. Hij is de regionaal 'Waris van de stichting ;®udsman. Vandaag ®kt de stichting Charitas j* definitief besluit te ne- ■tri over eventuele gerech te vervolging van Meer- San. Een woordvoerder van dagelijks bestuur van ■entas volhardde gisteren in f on(hennen van alle te lnet bestuur van Charitas ^te klachten. Vakantie: noodweer, nooitmeer RIDDERKERK - De vrijdag na een bedrijfsongeval in Ridderkerk omgekomen 52- jarige Joegoslaaf Stevo Gajski blijkt te zijn overle den door het inademen van giftige dampen. Dit is gisteren gebleken uit de sectie, die door het ge rechtelijk laboratorium is verricht. Volgens een woord voerder van de Ridderkerkse politie wordt, in samenwer king met de Arbeidsinspec tie, nog een onderzoek naar de gebeurtenissen verricht. De man, die in Rotterdam woonde, werd onwel bij het verrichten van laswerk- zaamheden in een kleine on- geventileerde ruimte op de scheepswerf van Schram Bolnes en overleed later in het Rotterdamse Sint-Clara- ziekenhuis. VS op Israel Van onze correspondent Rob Simons TEL AVIVBEIROET - De Verenigde Staten hebben van Israel de onmiddellijke stopzetting van de bombardementen op Libanon geëist, waarbij vrijdag 300 mensen om het leven kwa men en gisteren 20. Met die dringende boodschap is de speciale Amerikaanse afgezant Habib door president Reagan naar Israel ge stuurd. Habib, die al in het Mid den-Oosten was om een di plomatieke oplossing voor de Libanese rakettencrisis te zoeken, probeert nu eerst een staakt-het-vuren tussen Is rael en de PLO te bereiken. Enkele Amerikaanse eisen, die Habib gisteravond tij dens "een zeer ernstig ge sprek" met Begin op tafel legde, zullen morgen op een buitengewone zitting van het Israëlische kabinet worden besproken. Premier Begin had Habib gisteren eerst te verstaan gegeven dat Israel er niet over peinst de voor naamste Amerikaanse eis tot staking van de bombarde menten onvoorwaardelijk in te willigen. Israel zal volgens Begin de aanvallen tegen Palestijnen in Libanon on verminderd voortzetten. Het Israëlische offensief, dat tot grote onrust in diver se Arabische hoofdsteden heeft geleid waar men zich op tegenmaatregelen be raadt, wordt met meer kracht ter hand genomen nu de Palestijnen een geregeld leger hebben gevormd, dat volgens de Israëlische pre mier uit is op vernietiging van de joodse staat. Als om Begins woorden kracht bij te zetten, hebben Israëlische toestellen (als antwoord op Palestijnse be schietingen) gisteren op nieuw bombardementen uit gevoerd op regionale hoofd kwartieren en artillerieposi ties van Palestijnse com mando-organisaties, terwijl Habib in Jeruzalem op een tweede gesprek met Begin zat te wachten. Habib heeft de Amerikaanse vrees uitge sproken dat de Israëlische luchtaanvallen op burger doelen in Liabonon binnen korte tijd tot een oorlog zul len leiden, waarvan de ge volgen niet zijn te overzien. Begin heeft de Libanese r4egering voor de beëindi ging van de Palestijnse ac ties tegen Israel verantwoor delijk gesteld. Beiroet dient de Palestijnse commando's bovendien in navolging van Jordanië van haar grondge bied te verwijderen. Eerder zal volgens Begin de rust in Libanon niet weerkeren. Po litieke kringen in Israel zijn dan ook bijzonder pessimis tisch gestemd over de kans om een staakt-het-vuren in het Libanees-Israelisch grensgebied te bereiken. Te gen de achtergrond van de zware Amerikaanse druk, die op Israel wordt uitgeoe fend, wordt door regerings kringen dan ook over "zeer moeilijke problemen met de VS" gesproken. (ADVERTENTIES) JI M Al W T H N O W inschrijving volgens het tendersysteem op 21 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs BIJ EEN bomexplosie in Ma drid zijn zaterdag vijf men sen gewond geraakt, van wie een ernstig. Men vermoedt dat de aanslag het werk is van fascistische groepen, die op 18 juli de militaire op stand van generaal Franco herdenken die leidde tot de Spaanse burgeroorlog. De bom ontplofte op een plein, waar 700 mensen een plaat selijke feestdag vierden. De Breton Bernard Hinault heeft zijn derde Tour-zege binnen. Met grote overmacht liet hij de concurrentie ver achter zich. En dat deed hij in feite in z'n eentje, want anders dan een Coppi, een Anquetil en een Merckx in hun tijd, ontbrak het Hinault aan de steun van een sterke ploeg. Toch slaagde niemand er in de wereldkampioen echt te bedreigen. Nadat Knetemann de eerste vier dagen in het geel "mocht" rondtoeren, nam Hinault onverbid delijk de heerschappij in het peloton over om geen seconde meer af te staan. De eerste vijf in het eindklassement: 1. Hinault 96 uur 19 min en 38 sec 2. Van Impe op 14.34 3. Alban op 17.04 4. Zoetemelk op 18.21 5. Winnen op 20.26 De laatste man in de eindrangschikking, de Spanjaard Cueli, moest niet minder dan vier uur, 29 minuten en 54 secon den op winnaar Hinault inleveren. (zie ook onze sportpagina's) n)llilllUllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||li|||||ilil||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||fi. Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen WARSCHAU - De positie van partijleider Stanislaw Kania is met zijn herverkiezing op het buitengewone partijcongres van de Poolse communisten aanmerke lijk versterkt. Nadat Kania zaterdag avond in geheime stemming met grote meerderheid tot eerste partijsecretaris was herkozen, vond gisteravond de verkiezing van een vrij wel geheel nieuw politbu reau plaats. Daarin werden behalve Kania drie arbeiders en een vrouw (lid van Soli dariteit) gekozen, naast en kele voorstanders van de harde lijn. Met de steun van het eveneens bijna totaal vernieuwde centrale comité van de partij, zal Kania zijn gematigde hervormings- koers kunnen voortzetten. op het partijcongres. Ook in kringen van Soli dariteit toonde men zich op timistisch over de jongste ontwikkelingen binnen de Poolse communistische par tij; 20 procent van de leden van het nieuwe centrale co mité is tevens lid van Solida riteit. De samenstelling van zo wel het nieuwe centrale co mité als het nieuwe politbu reau wijst erop, dat men se rieus bezig begonnen is aan pogingen om de kloof tussen partijleiding en basis te overbruggen. Veel partijle den aan de basis hebben in middels hun tevredenheid geuit over de gang van zaken Breda Kleine Krogten 32 Telefoon 076/876025 De uitslag van de verkie zing van de leden van het nieuwe centrale comte heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zowel in de wan delgangen van het partijcon gres als daarbuiten grote be roering gewekt. Het bericht, dat slechts 18 van de 143 le den van het voormalige cen trale comité herkozen waren, sloeg in als een bom. Het meest opmerkelijke was,.dat acht leden en kan didaatleden van het oude po litbureau en de partijsecre tarissen van de grote centra niet waren herkozen./Verrolg op pag. 3: "Pools partijcongres") Van onze redactie binnenland GOUDA - De 40-jarige Ma rokkaan A. Gharoun uit Gouda is in een ziekenhuis in Gouda overleden aan de ge volgen van een steekpartij. Het slachtoffer werd za terdagmiddag op het over volle marktplein van Gouda neergeslagen en enkele ma len in de buik gestoken. Dé politie heeft vier landgeno ten van het slachtoffer, een 40-jarige man en zijn drie zoons - een van 19 en een tweeling van 15 - aangehou den. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam: Adres: Postcode/Plaats: Betaalt: 0 17.89 per maand oi: 0 53.35 per kwartaal Hij /zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis. Opgegeven door abonnee: Naam: Adres: Postcode/Plaats- Als kado ontvang ik graag: 0 PARKER JOTTER 0 HOBBYMESJE Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911 IN het Belgische voetbalwereldje dreigt een omkoopschandaal. Het gedegradeerde Beringen verdenkt supporters van Beerschot er van de uitslagen van enkele wedstrijden in het afgelopen seizoen gemanipuleerd te hebben. Het zal overigens moeilijk worden dat te bewijzen. HET Nederlands honkbalteam heeft in Haarlem de Europese titel heroverd. De laatste jaren moesten de Nederlanders steeds genoegen nemen met de tweede plaats achter Italië: DE Noordier John Watson heeft de GP van Engeland op het circuit van Silverstone gewonnen. Het was voor het eerst sinds 23 jaar dat een inwoner van het Gemenebest op eigen bodem zegevierde. DE PSV-aanvaller Rene van de Kerkhof hoopt vandaag of morgen tot een akkoord te komen met het Belgische Standard Luik. Het transferbedrag van 500.000 gulden is geen probleem, alleen moet nog de looptijd van het contract besproken worden. Op vier pagina's blikken wij uit gebreid terug op de Tour de France 1981. Naast alle moge lijke standen en klassementen intervieuws met alle Nederland se tourrijders. Zowel de vedet ten als de naamlozen; zij ko men allemaal aan het woord. Lees waarom Van de Velde dit jaar in de vlakke etappes beter uit de voeten kwam dan in "zijn" Alpen. Ook Adri van Houwelingen en Frits Pirard hebben de lange weg naar Pa rijs overleefd, en ook zij heb ben uiteraard een hoop te ver tellen. IN de Ierse hoofdstad Dublin is zaterdag fel gevochten tussen de politie en duizenden sympathisanten van de hongerstakers van de IRA. De betogers trachtten de Britse ambassade te bestormen. Ondertussen mislukte een bemiddelingspoging van een Rode Kruis-commissie, die de IRA-hongerstakers in de Maze- gevangenis trachtte over te halen hun actie te beëindigen.

de Stem | 1981 | | pagina 1