OOO Sluis verslikt zich in vroege mosselen Pools partij congres met ruzie begonnen Voor bereiding huwelijk Klokken luidden voor Peter Winnen Overheid probeert gegevens rapporten achter te houden Mg, STEM GESCHENK VOOR U ■II tanken hgeuners vchting Merijntje PAUL KAPPER "BoN" Enthousiast gebrei voor derde wereld T3 PAGINA GIDS o W Belgen tanken massaal in Nederland Regelrechte censuur ÏORGEN AL 2 CENT DUURDER EN HAAG - Het is zo goed als zeker, dat de tt i p* enzineprijs per 1 augustus extra zal worden JlLCLIJJClClTtJ6 erhoogd, mogelijk zelfs met 8,5 cent per liter. 4 4 Verlag' ;en Plaatsgenoot (17) 'grijpt in': Middelburgse jongens ernstig gewond Kania: Snel hervormingen nodig wielerspecial 2 WOENSDAG 15 JUL11981 VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND EN DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 •s^qoaa luqd 'oueid ij jeepd 'squq ufipaoS eq uba Lood 'dqssBf FcAAT-S VAM PE ATLANTIÉCHE EAAM pveg TE -ST&KEN, SA WAAt? HÉT MPOKPEW VIA IMAPA. ALA4KA ÉN PÉ g£l?INö- PAAT ÉN PAN MkJN rSÉWONE are... 4i0ecië. kwslanpén FINLAMP... Van een onzer verslaggevers SLUISPUTTE - Belgi sche automobilisten zijn ook gisteren massaal de grens overgetrokken om goedkoop te tanken. Een liter benzine kost vanaf gisteren in België meer dan twee gulden, ruim een kwartje duurder dan bij ons. Met name in de grens streken in Zeeuwsch- Vlaanderen en West- Brabant hadden de ben- zinepomphouders hun handen vol aan de "dor-' stige" zuiderburen. Een pomphouder in Sas van Gent stond zelfs een tijd je droog. In Kappellebrug viel het met de drukte nogal mee. Een benzinepom phouder klaagde zelfs zijn nood. "Het lijkt wel of België dood is. De mensen kunnen met de auto de straat niet meer op. Het is toch niet meer te betalen". IIIIUIIINIliillIIIIIIIIIIIIIIIUIililllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllilIllllllllllllllllllllllllllllll Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Er wordt steeds vaker geprobeerd de uitkomsten van sociaal-we tenschappelijke onderzoeken achter te houden. Er hebben zich daarbij "regelrechte po gingen tot censuur" voorge daan. Dat staat in een rapport, dat is uitgebracht door de Sociaal-Wetenschappelijke Raad van de Koninklijke Nederlandse Akademie van W etenschappen. Veel opdrachtgevers, en daarbij vooral de rijksover heid, schromen er volgens de onderzoekers niet voor een onderzoeksopdracht te voor- zien van allerlei beperkende bepalingen. Daarmee kan de opdrachtgever beslissen of hij een onderzoek openbaar maakt, geheim houdt of al leen de gunstige uitkomsten er van publiceert. De Akademie vindt het onaanvaardbaar, dat de overheid dergelijke beper kingen aan legt, vooral als een onderzoek uit de algeme ne middelen wordt betaald. Het verminken van het on derzoek door maar een ge deelte van het resultaat vrij te geven noemt de Akademie nóg schadelijker. IIIIIIIIIIHIIimillHUIIIIIIIIIIIimillHlllllllimillllllllllllllllHIHHIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIHIHillllHIIIIIIIIIIIHIIlIHlIHHIlHIIIIHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIilllIHHHIIIi Benzineprijs in augustus fors omhoog Van onze redactie binnenland watpV Zodra d&nprttq irt ermi een tw/lusinqfy- nomen heeft zou- deni&mijopbei- r-o.lim'Oaarztm 7 z2Tv7ze' t het ioh Tot nu toe hanteerde het ministerie van Economi se Zaken een maximumprijsverhoging van 2 cent ;r liter per twee weken. Maar gezien de sterke stij- Ing van de dollarkoers moet per 1 augustus van die uodmumverhoging worden afgestapt. Volgens met inisterie is het verschil tussen de nieuwe benzine- rijzen per 16 juli en de "reële" prijzen zeker 8,5 pro nt. Met andere woorden: eigenlijk moeten de benzi- prijzen met 8,5 procent omhoog om de dollar "bij" te Ben weerttiuib' erttW) gaan de benzine- in ieder geval met 2 at per liter omhoog. Nor- benzine gaat dan 1,71 Jden per liter kosten, su- r 1,77 gulden en tweetakt lomfietsbenzine) 1,89 gul- i Dieselolie en petroleum ieder 2,4 cent per li- i. In zone-1 (Noord- en 1-Holland en een deel «Utrecht) gaan diesel en "oieum dan respectieve- 1,14 en 1,13 gulden per li- kosten. In de rest van het komt daar nog eens 0,8 it per liter bovenop. |Stookolie met een zwavel de van 1 procent gaat it in prijs omhoog. Stooko- met een zwavelgehalte 2 procent wordt wel 'der: 3,30 gulden per ton. brandolie tenslotte itdt 2 cent per liter duur- "(exclusief btw). benzineprijzen in ons worden berekend op van de noteringen op ®ternationale vrije olie- 'kten. Op dit moment ip? Van onze redactie binnenland EM - De groep zigeu- jdie de afgelopen dagen [ie Duitse grens heeft ge- U' reed vannacht van «m richting Den Bosch, ministerie van Justitie zij het land verlaten, Politie hield er van- P' rekening mee dat de via Breda richting 16 wilde. In het begin f bet jaar heeft een deel groep enkele dagen Fde grens bij Hazeldonk ^an- (zie ook pag. 3) Ja, met zo'n naam stijgen de prijzen daar licht. Dat is dan weer het gevolg van de belangrijke produk- tievermindering door een aantal grote olieproduceren de landen. Die vermindering wordt hen als het ware opge legd door de grote westerse oliemaatschappijen, die zo een prijsverlaging van ten minste 5 dollar per vat wil len afdwingen. Het systeem van prijsaan passingen aan de hand van de noteringen op de vrije markten werkt op dit mo ment gunstig voor Neder land. Maar daar moet, vin den de oliemaatschappijen, snel wat aan worden gedaan. Door de steeds duurder wor dende dollar moeten de maatschappijen steeds meer voor ruwe olie gaan betalen. Dat moet verrekend worden, vinden de maatschappijen. Dat is dan ook de reden, dat het ministerie van Economi sche Zaken nu al laat weten, dat er een forse prijsverho ging voor de deur staat. Op dit moment is de benzi ne in Nederland "goedkoop" vergeleken met de meeste andere Europese landen. In een groot aantal landen moet men al meer dan twee gulden voor een liter super neertellen. Zoals in Belgie, waar de super al 2,06 gulden per liter kost (Vervolg op pag. 3: "Kan sen voor alcoholmotor Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De prijs van een liter super is in een half jaar tijd 21 cent gestegen. Normaal werd 18,4 cent per liter duurder. Elke maand steeg de prijs met tenminste 4 cent per liter, maand super normaal januari 156,0 152,6 februari 159,0 155,6 maart 162,0 158,6 april 161,6 156,2 mei 165,6 160,2 juni 168,8 163,4 juli 177,0 171,0 IN Londen is men al druk bezig met de voor bereidingen voor het huwelijk van prins Charles en lady Diana Spencer op 29 juli. Zo worden er momenteel op de Strand tribunes opgericht, waar toe- schouwers op plaats zullen nemen, die de koninklijke optocht van en naar StPauls's Cathedral willen bekij ken. Van onze speciale verslaggevers ALPE d'HUEZ - Om zes uur gisteravond luidden in Alpe d'Huez de klokken voor Peter Winnen, na een solo de verrassende winnaar van de 'koninginnerit' in de Tour de France. Dat gebeurde door de pastoor van de Franse Alpenplaats, Jaap Reu ten (52) uit Heerlen. "Ik hoop elk jaar dat de Tour hier aankomt, de klokken te kunnen lui den. Mijn parochianen weten dan dat een van mijn landgenoten weer gewonnen heeft". Eer der kon Reuten de klokken al luiden voor Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk, in vroeger jaren winnaars in Alpe d'Huez. Jaap Reuten is al 17 jaar pastoor in Alpe d'Huez en was blij dat Winnen gewonnen had. "Al ben je nog zo lang in den vreemde, Neder land blijft toch een enorme aantrekkings kracht houden." Zie verder onze sport pagina's. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllHlllllllllllllllllilllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ren door de eerste te zijn". De woede onder de 'brave' han delaren in Yerseke kan hij overigens wel billijken. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Vijf restauranthou ders In het Zeeuwse Sluis hebben zich danig verslikt in de eerste mosselen van het nieuwe seizoen. Terwijl het eigenlijke mosselseizoen maandag 13 juli van start ging, serveerden ze het afge lopen weekeinde al volop mosselen aan hun klanten. Opsporingsambtenaren van de Algemene Inspectie dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij heb ben de zaak inmiddels in on derzoek. In het mosselex portcentrum Yerseke is de voorbarige start van de ver koop van het zeebanket ook niet in goede aarde gevallen. "Er is iemand buiten z'n boekje gegaan. Er is van hieruit vrijdag al geleverd en dat is tegen de afspraak. We zouden maandag pas be ginnen. Het is achterbaks illllllllllllllllllllllllllilllUIIIIIIIUIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllUIUIIIIilllllUIIIIUIIIIIillllllllllllllllllitlllllllllllllllllllllltllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliMlllllllllllllllUIIIIIIIII wat nu gebeurt en dat zal wel een staartje hebben", al dus Jac. Dingemanse, een van de grootste mosselleve ranciers voor Zuid-West- Nederland. "Het gevolg zal mogelijk zijn, dat de mossel consumptie volgend jaar net voor het tweede weekeinde van juli zal beginnen". Woordvoerder Glerum van het produktschap voor Vis en Visprodukten te Ber gen op Zoom stelt zich even eens op het standpunt dat het gebeurde in Sluis niet door de beugel kan. Volgens Glerum gaat het niet om één maar om verschillende han delaren, die de afspraak niet nagekomen zijn. "Maar", zo zegt hij enigszins relative rend, "de mosselen zijn goed dit jaar. Ze liggen al veertien dagen op de percelen in de Oosterschelde. Als je dat weet is het moeilijk om je in te houden en niet te profite- De zaak zal waarschijnlijk ook aan de orde komen tij dens de eerstvolgende verga dering van de Mosselexport- vereniging te Yerseke. De verwachte grote aanvoer van kwalitatief goede mos selen heeft deze vereniging genoodzaakt de restauran thouders in Zeeuwsch-V- laanderen te adviseren om de prijs van een portie mos selen op het bord vast te stel len op tien gulden, een advies dat nog geen weerklank heeft gevonden. In culinaire oorden bij uitstek, zoals Phi lippine en Sluis, gingen de mosselen gisteren nog steeds voor 18 tot 20 gulden per por tie over de toonbank. Van onze correspondent MIDDELBURG - Twee Middelburgse jongens van tien jaar hebben gis teren vrij ernstige brandwonden opgelopen door het 'ingrijpen' van een 17-jarige plaatsge noot Deze was het niet eens met het feit dat de twee jongens in een ka cheltje in een zelfge maakt hutje een vuurtje stookten. Toen de twee jongens weigerden het vuurtje uit te maken, is de 17-jarige jongen thuis een fles wasbenzine gaan halen. Hij gooide de wasbenzine in het hutje, waardoor een steekvlam ontstond. Een van de 10-jarigen werd daarbij ernstig aan borst en armen gewond, de andere liep minder ernstige brandwonden op. De jongens moesten in het Gasthuis in Mid delburg worden oppge- nomen. De 17-jarige jongen is aangehouden. Na bekend te hebben is hij vrijgela ten. Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen WARSCHAU - Begeleid door donder en bliksem van een plotseling en verschrikkelijk noodweer heeft Sta- nislaw Kania gistermiddag in Warschau het buiten gewone negende congres van de Poolse communisten met een drie uur durende toespraak geopend. In zijn - door velen half slachtig genoemde - rede voering leverde Kania op nieuw scherpe kritiek op de onafhankelijke vakbond So lidariteit, maar hij beloofde ook dat de noodzakelijke hervormingen zouden door gaan. Zeer uitvoerig onder streepte de Poolse partijlei der, dat Polen altijd een trouw bondgenoot van de Sovjet-Unie zal blijven. Te vens kondigde hij drastische maatregelen aan om de eco nomie weer in het gareel te krijgen, maar waardoor de Polen voorlopig nog meer dan in het verleden versto ken zullen blijven van luxe goederen. De leider van de Sovjet delegatie verklaarde dat de Polen zelf de crisis moeten oplossen, die hun land in een wurggreep heeft. Viktor Grishin zei in zijn toespraak tot het congres: "Het is uit sluitend aan de Polen, him land uit de crisis te halen". Kania beëindigde zijn re de, waarin hij een uiterst somber beeld van Polen schetste, met een dringende oproep aan het partijcongres om de eenheid te bewaren. Voor zulk een appèl was ook wel enige reden, want al vóór de opening van het con gres begon de partijbijeen komst op een Poolse landdag te lijken. De bijna 2000 gedelegeer den waren om negen uur in een op het Vaticaans con claaf lijkende, strikt besloten zitting bijeen gekomen om de procedure voor de verkie zing van partijleider vast te stellen. Maar ondanks of dankzij forse ruzies - men kwam daar niet uit. De dis cussie werd geschorst. Overigens, op welke ma nier de nieuwe partijleider ook zal worden gekozen, Ka ma's serieuze kansen zullen er niet door dalen. Maat de onenigheid die zich al direct aan het begin van het con gres manifesteerde, zal waarschijnlijk typerend worden voor het eerste com munistische partijcongres in Oost-Europa waarvan de ge delegeerden in geheime stemming en op democrati sche wijze zijn gekozen. (vervolg op pag. 5: "Pools partijcongres") ADVERTENTIE LEE,TRippER EN LOVE BROEKEN REEDS V.A. G.noN~reN3¥TR. 6 breda fs, do» Towjr Straukim Het blijft een romantisch ge zicht, zo'n Tour-renner van vroeger met een extra reserve band als een krakeling om z'n schouders gevouwen. Ook de pomp en een reserveband on der het zadel zijn heel lang standaarduitvoering van een racetiets geweest. Geen over- I dreven zorg, want de wegen van toen waren nog niet bere kend op die nuffige bandjes van thans. Daar kwam nog bij dat een renner met een lekke band niet geholpen mocht worden. Vandaag de dag is er nog niet lek gereden of de me canicien heeft al een nieuw wiel opgestoken. We moeten er trouwens niet aan denken dat onze verslaggevers in de Tour door bandenpech te laat zou den binnenkomen. Stel je voor, in deze dagen een Stem zon der Tour-reportagesEen krant zonder lezers is ook zoiets engs. Daar is die bon dan ook voor. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Betaalt: 0 17.89 per maand Of: 0 53.35 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats i Als kado ontvang ik graag: o PARKER JOTTER O WIELERSPECIAL 2 Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 Vooral in Zuid-Nederland is een partikuliere actie voor lepralijders in Oeganda enorm aangeslagen. De opbrengst heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Het lijkt wel of heel Nederland aan het breien is gegaan voor de derde wereld. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig meent dat Nederland aan het eind van dit jaar akkoord zal gaan met de plaatsing van vernieuwde kernraketten. Daarover bestaat overeenstemming binnen de Navo, zei hij voor Amerikaanse tv-camera's. De meest wilde geruchten deden de laatste weken de ronde over Bert Oosterbosch, nadat hij per 1 juli iedereen verraste door ontslag te nemen bij Peter Post. "Allemaal cowboy-verhalen werpt hij tegen. Op onze sportpagina's legt hij uit waarom hij 's werelds vermaardste wielerploeg de rug toekeerde. ll i I f De KLM heeft het laatste boekjaar toch nog een kleine winst van elf miljoen gulden weten te halen. Maar met de dure brandstof en hoge dollarkoers, is het een moeilijke klus om het bedrijf uit de rode cijfers te houden. Dat zei president-directeur Orlandini (foto) gisteren bij de presentatie van het jaarverslag.

de Stem | 1981 | | pagina 1