1- N tSSELE vingers Partij congres krijgt nu al kritiek JAC's boos op ministerie Van Agt weer bij Tour renners •lderloop Goedrweer-garantie voor fietsers 5Raöio ïteurs STEM GESCHENK VOOR U istig letonfusie tost 100 banen Merijntje "Niet toegestane neven-activiteiten Poolse top verloor contact met arbeiders "ADVERTENTIE SCHOOLVERLATERS MISLEIDEND" Philips- praatpalen voor Irak "BoN" VANDAAG "Kerkepad" toeristisch succes voor NCRV Konijn verdrijft verveling vanduivinnen Zigeuners nog opzoeknaar standplaats Ajax bespaart miljoen op salarissen van spelers iGINA SPORT 6 rompbediende loodgeschoten Van Streek-VW "Hart van Brabant": DEN HAAG - Minister Gardeniers van CRM heeft alle omroepen, op de VPRO na, fors op de vingers getikt. De omroepen houden zich volgens de minister bezig met niet-toegestane neven-activiteiten, die weinig te maken hebben met het doel van de omroepen: Het doen van radio- en tv-uitzendingen en niet (veel) meer dan dat. VOO Order van 30 miljoen wielerspecial 2 DINSDAG 14 JUL11981 VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND n), 4. J. Geysen met Aike iet Lady (Reimerswaal), md), 3. Ida Paauwe met met Sun-Boy (Weelrui- Jacomien Janse met Ni- met Geisha (Jacoba van (Noord Beveland), 4. Le- jarrage). 1. Marleen Sin- luwe met Talmoet (Rei- eimerswaal). iet Brown Beauty (Noord ril Lady (Paardebloem), iem). ITilliam (Paardebloem), 2. ns Wieringa met Beauty icia (Weelruiters), 3. Al ii ters). DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 Von onze redactie binnenland .OTTERDAM - Op de operatietafel van de Lerdamse diergaarde Blijdorp is gepro- i een pacemaker in het hart van een l-jirige bruine beer te plaatsen. De opera- slaagde niet. Het hart hield op met ]ppen op het moment dat de pacemaker ingebracht. iffet dier is volgens de Blijdorpse "huis- «"M.T. Frankenhuis bezweken door zijn - zeer slechte lichamelijke conditie. Een bruine beer heeft voorzover bekend nooit eerder een dergelijke medische in greep ondergaan. Het operatieteam stond onder leiding van een hartchirurg van het Dijkzigt-ziekenhuis. De beer leed aan een prikkelgeleidings- stoornis, waardoor het hart onvoldoende bloed door zijn lichaam pompte. Bruine beren kunnen vijftig jaar oud worden. hui b Labruyere uit Middel- rg met 6-1, 6-0 een halt! :riep. De Jonge won ten- tte met 6-4, 6-2. De winst het dames enkelD ging; ar de Middelburgse Han- Groenenberg, zij won in| finale met 2-6,6-2,6-3 vai inemiek Boerhout uit iarden die in de halve fi-l le met 6-7, 6-3, 6-3 had ge-| innen van Annelies nge. Hannie Groenenberi d in de halve finale min- moeite met clubgenol s de Jong. Na een 6-3 winsl de eerste set moest haarl jenstandster de strijd sta-' Verdere uitslagen here: ibbel D: Bruijnzeel- Seibel, imbout-de Jonge 6-2, imes dubbel D: de Jong- n Sabben, Büchner-di irte 6-1, 6-4. Gemengi ibbel D: Groenenberg-Ti- ïeru, Bosman-v.d.Brii 2,6-1. medewerker wenpolderloop, een presta-j dit jaar weer een bijzondei parkoers lopend over weilj kroop bij de meesten go ich in café Duvekot melder ovincie die deze loop aan dd ntal gekende atleten uit hei •■se kop gekomen. Johan Ati-J 8 km. binnen liep. Zijn tijc de snelste uit de geschiede- zo meldde Jan Vermeide de Wolff, Frans Krijnsen or Peute in het bonte gezelj eze loop was in handen van Veere Vrouwenpolder en dd Dynamo '70. Van der Wal (Tubber- ■n) Yamaha 3. Spruit lissingen) Yamaha. 500cc: 1. Steenhuijze" .oppersum) Suzuki .57,2 2. Van Veldhoven ,aandam) 3. Boerman ilmelo) Suzuki. Zijspannen: 1. Van de en-Troeyen (Helmond) amaha 16.12,9 2. Carla en or van Reeuwijk (va uizen) Suzuki 3. Bijl-N6" am (Zevenhuizen) Suzu- UNDRECHT - De voor nomen fusie tussen NV lokbeton in Zwijndrecht i de Nederlandse Spanbe- Maatschappij BV in (iudekerk aan den Rijn zal chijnlijk aan 100 van bin totaal 777 werknemers nbaan kosten. [De twee bedrijven hebben vakbonden meegedeeld, ft zij op grond van de situa- i op de bouwmarkt gedu tte de komende jaren een fijvende lagere activiteit vachten. Daardoor kun- i ze met minder werkne- fers toe. De bonden hebben omeer gegevens gevraagd. Ogem komen bij twee pterondernemingen, die 1 uitmaken van de indus- [egroep, door reorganisatie J totaal 44 arbeidsplaatsen [vervallen. De twee Ogem- hters zijn onderdeel van Interieurgroep 3 BV (in Jitwijken Waddinxveen). [Parley BV, fabrikant van F- en handwerkgarens F ca. 140 personeelsleden [Dokkum, heeft besloten ement aan te vragen, tjeen waarschijnlijk ont- 8 voor alle werknemers 'betekenen. De verliezen te hoog zijn opgelo- terwijl er geen zicht is [verbetering van de resul- Volgens de directie is 'geen rijkssteun meer te dachten. [tette redactie binnenland Haag - De 52-jarige fpbediende J. Houtman Pen Haag is gisteren in zelfbedieningspompsta- 1 in die plaats doodge- jen. Een klant vond hem <1 achter de balie. I"® dichtbij zijn drie ko- het slachtoffer afge- - die hem in de borst oen getroffen. De man W vrijwel op slag dood geweest. Uit de kassa geen geld te zijn ver men. PREMIER Van Agt, weer bezig aan zijn traditionele bezoek aan de Nederlandse Tour de France-renners, heeft gisteren in Morzine gezegd ervan overtuigd te zijn dat hij aan het einde van de kabinets(in)formatie in de gele trui zal rijden. Met andere woorden, dat hij de premier van het nieuwe kabinet zal zijn. Vandaag maakt hij in de ploegleiderswagen van Peter Post de tweede zware Alpen-etappe mee. Gisteren onderhield Van Agt zich o.m. met Johan van de Velde en Joop Zoetemelk. Van Agts uitstapje naar Frankrijk is ook mogelijk door de onderbreking in de onderhandelingen over een nieuw kabinet. De informateurs Lubbers en De Koning (CDA) en Van Thijn (PvdA) verwachten de drie onderhandelaars Den Uyl, Terlouw en Van Agt donderdag weer terug aan de onderhandelingstafel. Van Agt brengt zijn vrije tijd dm door in Frankrijk, Den Uyl bestudeert thuis de informatiestukken en Ter louw is gaan zeilen. Van Agt tegen Zoetemelk: Ik ken nog een Joop die tweede wordt Van onze redactie binnenland TILBURG - Er is voor fietsers een nieuwe garantie tegen een verregende vakantie in het leven geroepen. Deze is niet - zoals in het verleden wel voorkwam - gebaseerd op de hoeveelheid regen, die valt, maar op de dagelijkse duur van de regen. "Uitvinder" van deze nieuwe garantie is de Streek-VW "Hart van Brabant" in Tilburg, die de deelnemers aan een fietsarrangement wil be schermen tegen regen weer. De garantie houdt in, dat op grond van een bepaalde periode van re genval de 'slachtoffers' gratis hun vakantie mo gen overdoen. Het "Hart van Bra bant" heeft daarvoor de volgende bepalingen in het leven geroepen: Wanneer het gedurende tenminste 25% van de fietstijd regent, dan komt men in aanmerking voor een gratis herhaling van hetzelfde arrangement van de Streek-VW. On der een fietsdag wordt verstaan het tijdvak van 10.00 tot 18.00 uur, dus acht f ietsuren per dag. De Streek-VW in Til burg heeft afspraken ge maakt met de meteo- dienst van de vliegbasis Gilze-Rijen, die het aan tal uren regen per dag zal bijhouden. Wel moet er tussen het moment van boeken en het begin van de fietsva kantie tenminste een week liggen om voor de garantie in aanmerking te komen. Er moet ook op zijn minst een week lig gen tussen de laatste dag van het eerste bezoek en de eerste dag van het herhalingsbezoek met als uiterste datum 1 oktober 1981. Minister tikt omroepen 99 op de Van onze redactie binnenland Gardeniers heeft in brieven aan alle omroe pen neergelegd welke ne ven-activiteiten ze nog wel en welke ze niet toe laatbaar acht. De omroe pen hebben tot tien sep tember de tijd gekregen te reageren. Daarna zal Gardeniers eventueel maatregelen nemen. Ze heeft al meegedeeld dat ze voortaan wil dat de om roepen hun neven-activitei- Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen WARSCHAU - De leiding van de Poolse communisti sche partij heeft al jaren geleden het contact met de arbeidersklasse verloren. Dat is de conclusie van het officiële rapport van het Centrale Comité aan het ne gende buitengewone partijcongres, dat vanmidaag om 12 uur officieel wordt geopend. Het rapport spreekt een vernietigend oordeel uit over degenen, die de afgelopen tien jaar de partij hebben geleid. In het rapport staan onder meer de onthutsende cijfers over de leegloop van de partij. In de periode van 1 juli vorig jaar tot 15 juni van dit jaar hebben 308.600 com munisten de partij de rug toegekeerd, dat is ruim 10% van het ledenbestand. Nog ernstiger echter is dat pre cies twee derde van de be- dankers tot de arbei dersklasse behoort. Op grond van het nu gepu bliceerde rapport begint het vertrouwen in de gunstige afloop van het partijcongres met name aan de partijbasis al af te nemen. In de partij- af delingen van veel bedrij- DEFENSIE De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig is volledig tot overeenstem ming gekomen met zijn Ja panse collega Sonoda over Tokio's veiligheidsverplich tingen in het verre oosten. Eerder bestond er onzeker heid over Japans bereidheid daartoe. ven in Polen werd luidt, dat het belangrijkste probleem niet aan de orde komt. Vol gens de partij basis kan er in Polen, waar andermaal sta kingen dreigen, niets worden opgelost zolang de macht in handen blijft van de "func tionarissen". Men vreest dat het partijcongres aan dit centrale vraagstuk voorbij zal gaan. Maar zelfs als er een won der gebeurt, gaat Polen de komende maanden een uiterst sombere toekomst te gemoet. "Het land is failliet", zo gaf een woordvoerder van de Warschause afdeling van Solidariteit toe. "En het is voor ons niet meer van be lang of dit nu het faillisse ment van het socialisme is of niet. We zijn radeloos, omdat we niet meer uit de put lij ken te kunnen komen". De Russische delegatie naar het congres heeft de Polen daarentegen wat ge rustgesteld. Die zou er op kunnen duiden, wegens zijn gebrek aan "gewicht", dat het Kremlin besloten heeft lijdzaam af te wachten hoe het congres in Wartschau zal verlopen. van onze correspondent EINDHOVEN - De Jongeren Advies Centra (JAC's) in Ne derland zijn verontwaardigd over een gedeelte van de ad vertentie, die het ministerie van CRM onlangs in een groot aantal kranten heeft geplaatst. Volgens de JAC's bevat de advertentie onjuiste informatie over de mogelijk heden voor werkeloze schoolverlaters op een uitke ring. De boze JAC's willen van CRM rectificatie. In de advertentie van CRM wordt er op gewezen dat de aanspraak op een uitkering voor de werkeloze schoolver later niet direct ingaat nadat de studie is beëindigd, maar pas nadat twee volle kalen derkwartalen zijn verstre ken. Daarbij wordt vermeld dat in het begin recht op kin derbijslag zal worden toege kend om de periode van een half jaar te overbruggen. Woordvoerder Marcel Kaarsgaren, die is verbon den aan het JAC te Eindho ven, is van mening dat de overheid door het opnemen van deze passage in de ad vertentie bewust misleidend te werk gaat: "Men loopt hier vooruit op een regeling die op zijn vroegst pas in ok tober van dit jaar als wet in werking kan treden". Tot die tijd blijft volgens Kaarsga ren de oude regeling voor schoolverlaters van kracht. De JAC's adviseren werkloze schoolverlaters dan ook ee- woon - schriftelijk - volgens de oude regeling een uitke ring aan te vragen. De JAC-woordvoerder meent dat ook de sociale diensten door de advertentie in verwarring zijn gebracht. Kaarsgaren zegt dat het aantal schoolverlaters dat bij het JAC om hulp aan klopt in het hele land snel toeneemt. Het ministerie van CRM was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. ten eerst ter beoordeling voorleggen aan de regerings commissaris voor de omroep. Op een rapport van deze commissaris heeft ze haar brieven aan de omroepen ge baseerd. De minister is vooral ge vallen over de contacten van (platen)pluggers met om roepmedewerkers, het geven van premies aan nieuwe le den, het aanbieden van goedkope boeken en platen en de zogeheten "merchandi sing" ("Gisteren op tv, van daag al in de platenwinkel"). De mening van Gardeniers over de neven-activiteiten van de omroepen is in het kort de volgende: AVRO: Stoppen met de Toppop-discoshow. Voor- deelreizen en voordeelaan biedingen aan leden zijn in strijd met de wet, evenals het nationaal-familiespel. Ex ploitatie van het program mablad Televizier is niet aanvaardbaar. De leden- propaganda is niet in de haak. EO: Stoppen met de uitga ve van het gratis familieblad 'Alpha' en de organisatie van reizen. Propaganda-actvitei- ten niet in orde. VOO: Vijf punten van kri tiek. Er is niets geregeld om trent de pluggers. Minder uitbundige propaganda voor de VOO zelf is gewenst. Aanbieden van goedkope boeken, platen en posters aan contribuanten is uit den boze. Deelnemen in een aan tal bv's, waarbij dit leidt tot delen van de winst is ontoe laatbaar. De Drive-in-show van Veronica en de cam ping-toer ook. De VOO zit zijn programma- fout met blad. (Vervolg op pag. 3: "Kri tiek op omroepen") Van onze redactie binnenland BEN HAAG - Philips Tele communicatie Industrie gaat voer rond de dertig miljoen gulden een verkeer» commu nicatiesysteem leveren aan Irak. De order betreft vol gens Philips de levering en installatie van 1.200 praatpa len, achttien praatpaalcen trales, een transmissiesys teem, een bedrijfstelefoon centrale en kabels voor een snelwegcommunicatiesys teem in dat land. Irak laat momenteel een 1.200 kilometer lange snel weg aanleggen die vanuit het noordwesten de grenzen met Syrië en Jordanië via de hoofdstad Bagdad verbindt met de grens tussen Irak en Koeweit. ADVERTENTIE MICROFOONS HOOFDTELEFOONS DAADLOZE HOOFDTELEFOONS KARNEMELKSTRAAT 10 BREDA TELEFOON 076-133772 do* Tvfwjr SfcDU*»n De Tour heeft de tijd nog ge kend dat er nagenoeg geen begeleiding was. Bij de start werd er weliswaar verteld wel ke kant je uit moest, maar de overige aanwijzingen waren zeer beperkt. Zo in de trant van richting St. Etienne, de Madeleine over en in Albertville bij de kerk rechts af. Compris? Om nou te voorkomen dat er hele stukken zouden worden overgeslagen, zaten er hier en daar wat controleposten in zo'n route. Wie daar 't eerst ar riveerde, kon direct de contro lelijst tekenen. En meteen zor gen dat de punt van het pot lood brak! Onze verslaggèvers in de Tour gebruiken extra kwaliteit, stootvrij schrijfmateriaal. Vandaar die vlot geschre ven reportages in het sportkatern van De Stem. Niks erg als u de bon hieronder gewoon met een potloodstompje invult. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geet hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Betaalt: 0 17.89 per maand Of: 0 53.35 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Pdstcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: O PARKER JOTTER O WIELERSPECIAL 2 Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Slem: antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 Het tv-programma "Kerkepad" van de NCRV heeft nu, in het vijfde seizoen, meer kijkers dan ooit. Elke zaterdag kunnen liefhebbers de routes langs de kerken afleggen die op de tv zijn getoond en het begeleiden van de toeristen is op zijn minst even belangrijk als het tv-programma zelf. Vanavond is Breda aan de beurt. Duiven van het vrouwelijke geslacht plegen bij afwezigheid van de heren echtgenoten lesbische neigingen te vertonen. Daar is nu iets op gevonden. Een Zeeuwse duivenmelker stopte een konijn in het duivenhok en de neigingen zijn over, omdat de duivinnekes op slag van de verveling afzijn. De 135 zigeuners, die nergens een staanpiaatsje kunnen vinden, staan nu aan de Duitse grens. Koning Petaio zegt dat ze zich willen laten registreren door middel van vingerafdrukken en foto's als ze maar een plaatsje krijgen in ons land. De kans is groot dat belangrijke olielanden als Algerije, Libië en Nigeria binnenkort hun olieprijs gaan verhogen. De afgelopen weken hebben zij hun omzet schrikbarend zien dalen in een prijzenslag op leven en dood met de westerse oliemaatschappijen. Ajax-voorzitter Ton Harmsen (foto) heeft de afgelopen weken zeer drastische maatregelen genomen om de financiële situatie van de hoofdstedelijke club weer gezond te krijgen. Harmsen kondigde gisteren tijdens een persconferentie aan dat de selectiegroep inmiddels flink is uitgedund om maar liefst een miljoen gulden te besparen. Hij wilde overigens niet zeggen hoeveel verlies de club vorig seizoen heeft geleden. V

de Stem | 1981 | | pagina 1