OnnosEB Show van eenheid Hoogleraar W. Tenhaeff (87) overleden 4^= Weer lucht actie Israel in Libanon Zijlstra: stok achter deur nieuw kabinet Ulster chaos loopt de temperatuur uit de hand? bibtim Petaio woest op VNG Slappe actie Doel FINNEN-BUITENLAND" T7 PAGINA 2 T5 Iplan moord Castro Igxecuties Iran pxon: niks aan IGrensruzie India Garcia blijft Beurs Rome open m ElLEN IN PGELAND Geruchten Del 01608-20940 PAARD IS EZEL In Doesburg Steekpartij: Dode en ernstig gewonde Belgische benzine boven de 30 frank Het weer 'tBIijftlekker Het weer in Europa UNDAG 13 JUL11981 ïchthorenden. ker, tekenfilm. Huckleberry Finn. eton naar het boek Amerikaanse serie ;ets" rond een jour- >d van een collega, dros: James Suto- ïokke 1981. Repor- nationale Songfes- en optreden van de eg: Suzanne Mi- e en Wim Hogen- iteitenrubriek. anse comedyserie, ritemensje baren? echthorenden. a voor de jeugd met reunde im Zeltlager i. 15.40: Die Molly- Bande (2) en plm. ie Muppet-Show. n Schweisse deinses chts. jumaal. assie, tv-serie voor d. ie Drehscheibe, ge- ■d programma, er Fuchs von övel- detective-serie. afl. ismokkel. DF-Ihr programm. auraaal. itparade im ZDF. us Forschung und k. Reportage over itiviteit. aurnaal. rantjois Villon. Tv- an Leopold Ahlsen rner Schlechte over dichter, Frangois ournaal. lesamstraat. ippi Langstrumpf. 'amilieurlaub. feat-Club. Fischer Z. 'ournaal. dontagabend im Vor 40 Jahren. De 1 op de Sovjet-Unie. ssie. _4>rd Peter Wimsey: bruacht Reklame, adserie met Lord Wimsey naar de ro an Dorothy Sayers. journal 1870/71. Ak- iten uit de tijd van uits-Franse oorlog. Het debacle: Se- lournaal. IL CUBA zijn vijf in de Iferenigde Staten opgeleide laboteurs gearresteerd, die lean plan waren Fidel Castro L vermoorden. Washington Intkent dit bericht uit Ha- ■vanna. pp BROER en een naaste .„edewerker van de voorma- Iraanse president Bani- zijn gearresteerd we- j anti-revolutionaire ac- Iviteiten. Om dezelfde reden i weer vijf tegenstanders ■tan het regime ter dood ge- Ibracht. 3 [NIXON-museum is Ca- wordt waarschijn- I gesloten wegens gebrek i belangstelling. Het mu seum, dat geen aandacht cteikt aan de Watergate- ifaire, trekt slechts tiental- n bezoekers per week. IJ EEN GRENS-conflict issen India en Pakistan zijn -it afgelopen weekeinde en- Iele doden gevallen. Het is let derde treffen in enkele Jagen. Beide landen zenden leer troepen naar het Jrensgebied. PRESIDENT van Boli- Luis Garcia Meza, die Jwee maanden geleden liet (reten snel op te stappen, eeft besloten aan te blijven [op veler verzoek". 1 ITALIAANSE effecten- leurs, die vorige week jioensdag dicht ging, gaat pdaag weer open. De mi- lister van financien, An- Kreatta, is met enkele ban ian en beleggers overeenge komen dat zij overgaan tot («schermende aankopen van fiiecten om een nog grotere prijsdaling tegen te gaan. I iuzie Suriname 1 )E SURINAAMSE regering haar ambassadeur uit lurland Guyana terugge- tten, na een ruzie met dat id over de bouw van een i-electrische dam in een ensrivier. Vlak voor de mdtekeningen onder een mtract werden gezet, stelde itiyana meer eisen. anval in Angola '©AFRIKAANSE troe- hebben 114 guerrilla- ijders van de SWAPO ge- een militaire aanval IEP in Angola. Dat zegt 1-Afrika. Volgens Ango- er 127 doden gevallen, ïr wie burgers en Ango- soldaten. itrauss blijft pijn Wt <Y« -ïfilv Y" s a i'iaiKiiiL'.n heel uur nieuws. AVRO' (S) Vol Gas. (7.30-7.35 en 35 AVRO's Radiojour- 8.35 (S) Bingo. 10.03 (S) AT- ritaminen. 11.03 (S) Cees .ijtveld. 12.03 (S) Hollands (12.30-12.34 AVOR's Rf' irnaal). 13.57 Per Saldo. S) Muziek met Karei. 16.03 ippop Disco. 17.57 Per Sal- )S: 18.04 (S) De Avondspi»- D: 19.02 (S) Dat wil horen. (S) Het steenen tijdperk. (S) Folk Live. 21.02 (f BaUads Beat. 22.02 (S leüght. 23.02-24.00 I's Swingtime. 07.00 Nieuws. 07.02 (f) ie. 09.00 Nieuws. 09.02 (S) woorden voorbij. 09.10 (w ite. 10.00 (S) Concert 12 ra. 12.02 (S) Rondom Ravel- «euws. 14.02 (S) Spektakel izine. 14.30 (S) KoUlage van rags en zeldzaam. 15.30- (S) Van hoog naar laag en ceerd. 0 "V. WWW Bondskanselier Helmut Schmidt en de Franse president Frangois Mitterrand hebben gisteren op de eerste dag van de Frans-Duitse top een stukje politiek theater op gevoerd, waaruit zou moeten blijken dat de goede ver houdingen tussen Bonn en Parijs niet alleen te danken zijn aan de vriendschap tussen Schmidt en oud-presi dent Giscard. De as Bonn-Parijs is nog steeds bijzonder sterk en over de belangrijkste in ternationale en economi sche zaken zijn we het vol komen eens, was de bood schap die de twee leidende socialisten voor de buiten wereld hadden. Zaken waarover de twee heren het niet eens zijn, en dat zijn er toch nogal wat, stonden gewoon niet op de agenda, want dat zou de show van eenheid maar verpesten. Vandaag is het de tweede en tevens laatste dag van de top, waar voor bereidingen getroffen gaan worden voor de ko mende economische top van de zeven top-staten, in Ottawa. Op de foto boven IV laat Schmidt zien dat hij nog weet hoe hij een ge weer moet vasthouden en op de andere foto grappen de twee wat voor de foto- grafen. JïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfF. CONGRES van de [stduitse CSU heeft met q meerderheid (844 van geldige stemmen) de ferse premier Franz Josef •auss herkozen als partij- ("zitter. Hij heeft bezet die fats nu al twintig jaar. Van onze redactie binnenland BILTHOVEN - Op 87-jarige leeftijd is in een zieken huis te Utrecht overleden prof. dr. W.H.C. Tenhaeff, alom beschouwd als een van de belangrijkste grond leggers van de parapsychologie in Europa. Prof. Tenhaeff vroeg en kreeg in 1978 ontslag als hoogleraar in de parapsy chologie aan de Rijksuniver siteit Utrecht. Dat gebeurde na een jarenlange strijd rond zijn opvolging aan het para psychologisch instituut. Tenhaeff heeft paranor male verschijnselen bij de mens altijd onderzocht in sa menhang met die mens. "Dat is het enig juiste uitgangs punt", zei hij een aantal ja ren geleden tegen een van onze verslaggevers. Zijn be langstelling voor het para normale werd gewekt toen hij als jongen van 18 bij een schoolvriend kwam, wiens moeder helderziende was. Ondanks verzet van zijn va der ging hij psychologie stu deren en verwonderde zich "over helderziendheid in ruimte en tijd". "Wanneer Croiset thuis een telefoontje krijgt uit Mexico over een vermist kind, dan worden bij hem beelden opgeroepen van plaatsen duizenden kilome ters ver weg. Zoiets is toch wereldschokkend", zei hij toen. Hij verbaasde zich er- Prof. dr. W. Tenhaeff over dat de mensen zoiets als iets vanzelfsprekends von den. Prof. Tenhaeff is er steeds van uit gegaan, dat ieder mens paranormale begaafd heid heeft, de een meer, de ander minder of nauwelijks. Tenhaeff heeft meerdere boeken, vele artikelen ge schreven en gaf honderden colleges en lezingen. Na zijn pensionering heeft hij zich verdiept in meditatie en con centratie. 'ellen kunnen niet wor- afgeschreven als het ,l! van misdadigers of het van ondergrondsde ,'%iten van uiterst of rechtse provoca- 7 ofschoon deze laatsten Wel op het strijdtoneel *n gepresenteerd. Door Politie wordt jacht ge- op vjer mannen,die Semaskerd in de strijd r politie hebben ge- IPen in Liverpool, in Lon- in Manchester en die "landelijkheden hielpen organiseren. Volgens de poli tie zijn er ook leden van een blanke rascistische organi satie aan het werk geweest, die verantwoordelijk zijn voor aanvallen op de huizen van leiders van de anti-nazi beweging en de huizen en winkels van Pakistani en mensen uit India. Woolwich in zuid-Londen leverde een typisch voor beeld op van het rampzalige effect van loze geruchten op overspannen buurten. Ieder een was er daar van over tuigd dat de straatrellen ver oorzaakt waren door de in vasie van zestig "skinheads" van een anti-nazi-bijeen- komst in een plaatselijke Sikh-tempel. Er was geen sprake van, maar iedereen had ervan gehoord of ken nissen die er getuige van wa ren geweest. En dat veroor zaakte grote opwinding on der de Pakistani. Er renden zaterdag Pakistani door de straten met de leuze: "Wij willen skinheads". Maar hier en ook in Brix ton en Manchester werd be wezen dat rellen in de kiem kunnen worden gesmoord door een verzadiging van de buurt met politiemannen te voet en te paard. Door radi cale woordvoerders van de kleurlingen en door linkse activisten wordt steeds aan gevoerd, dat de rellen in Brixton en elders door een overmaat aan politie werden geprovoceerd. (- ADVERTENTIE wij vertellen u alles over airconditioning. Voor weinig geld maakt u van uw werkklimaat een leefklimaat. Een verfrissend idee van Gamko. Ook voor u. koele rekenaars kiezen Gamko koeltechniek •Ion Pleisir 35 en 75. 4870 VB Etten Leur Van onze redactie buitenland BEIROET - Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren opnieuw acties uitgevoerd tegen Palestijnse bases in het zuiden van Libanon. Volgens ooggetuigen zouden er tientallen doden en gewonden zijn gevallen. Het is de tweede harde ac tie van Israel binnen drie da gen. De eerste actie zou een sein hebben moeten zijn voor de Amerikaanse onderhan delaar Habib, dat hij niet zonder Israel in te schakelen vredesbesprekingen voor Li- banaon kan voeren. Habib is gisteren in Israel aangeko men voor besprekingen. Daarbij zal ook de levering van F-16 vliegtuigen ter sprake komen. Deze levering Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zigeunerlei der Petaio is woedend op de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die de gemeen ten heeft geadviseerd geen illegaal in ons land verblij vende zigeuners op te nemen. Petaio noemt het advies van de VNG racistisch en disriminerend. In een brief aan premier Van Agt en minister Wiegel liet de VNG weten de ge meenten te adviseren geen zigeuners - op te nemen. Ook niet tijdelijk. De VNG vindt dat de gemeenten het pro bleem niet kunnen oplossen door de illgalen een stand plaats aan te bieden en dat de oplossing vanuit Den Haag dient te komen. Petaio kondigde afgelopen weekeind juridische stappen aan om tot een oplossing te komen voor ronddolende zi geuners. JE moet wel een ezel zijn om te denken dat je als paard met de bus mag reizen. Dit paard, de negentien jarige Buck, probeerde het toch, maar kreeg van de chauffeur een onverbiddelijk „no" het speelt zich im mers in Amerika af). Het paard kon hinneken wat het wilde, maar moest de weg naar de rodeo, in het plaatsje dat het busbord vermeld, te voet afleggen. was opgehoudenna de Israë lische actie tegen de kern centrale in Irak. Vandaag praten Begin en Habib met elkaar. Bij de actie gisteren wer den volgens Israel zes vlieg tuigen ingezet en werden militaire doelen geraakt. Volgens ooggetuigen in Li banon werden er tien vlieg tuigen gebruikt en werden ook burgerdoelen aangeval len. r zouden twintig mensen zijn gedood en er zouden nog doden en gewonden onder het puin liggen. Syrische vliegtuigen wa ren in de buurt tijdens de ac tie van Israel, volgens waar nemers om zo Syrisch lucht doelgeschut in het gebied te beschermen. Van onze redactie binnen land DOESBURG - De rijkspoli tie in Doesburg heeft een 40- jarige Turk uit die plaats aangehouden, die er van wordt verdacht een 35-jarige landgenoot voor diens wo ning aan de Oranjesingel te Doesburg te hebben doodge stoken. Zijn eigen vrouw (36) ligt met ernstige steekwonden in een ziekenhuis te Arnhem. De man zou die steekwonden ook hebben toegebracht. De rijkspolitie veronder stelt, dat de echtgenote van de dader een verhouding had met het slachtoffer. Zeker heid daarover bestaat nog niet, omdat de gearresteerde man vanwege taalproblemen nog niet goed is verhoord. Aan de Oranjesingel in Doesburg wonen veel Tur ken. De ruzie tussen beide mannen ontstond in de wo ning van het slachtoffer. Van onze correspondent BRUSSEL - Vanaf morgen kost in Belgie een liter su- per-bezine meer dan dertig frank, en dat is ruim twee gulden. De officiële prijs wordt dan, voornamelijk als gevolg van de gestegen dollarkoers, 30, 40 frank per liter en 29, 50 frank (precies twee gulden) voor een liter normale bezi- ne. Ook de prijzen van bu taan- propaan- en G-gas stijgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Dr. Jelle Zijlstra, scheidende presi dent van de Nederland- sche Bank, heeft een flin ke stok achter de deur ge zet, voor het geval het nieuwe kabinet er niet in slaagt het financierings tekort te beperken. De Nederlandsche Bank zal dan niet aarzelen zich vanaf 1982 een indirecte greep te verschaffen op de geldschepping door de over heid en op de overheidsfi nanciën. Deze dreigende boodschap voor het zittende, maar meer nog voor het komende kabi net, is vervat in een commu nique van de Nederlandsche Bank, waarin uitgesproken wordt dat wanneer in 1982 een kredietbeperking nood zakelijk zou blijken, ook de korte vorderingen van de overheid er onder zullen val len. Een kredietbeperking, die vanaf 1977 tot onlangs al van kracht was, betekent dat de banken maar tot een ze ker, door de Nederlandsche Bank vastgesteld, plafond krediet mogen verlenen. In Dr. Jelle Zijlstra de laatste kredietbeper- kingsregel was het schat kistpapier van de overheid, een vorm van monetaire fi nanciering, daaronder niet begrepen. Maar wanneer dit najaar tot een nieuwe kre dietbeperking voor 1982 be sloten zou worden, dan zul len die kortlopende vorde ringen er wel deel van uit maken. In dat geval kunnen de banken maar tot zekere hoogte de korte-termijn geldnood van de overheid dekken. Wanneer de banken boven het plafond uitgaan, dan zou dat gedekt moeten worden op de lange-termijn- kapitaalmarkt, zodat de ren testand omhoog schiet. Een stijgende rentestand is ech ter iets, waar de overheid een broertje dood aan heeft, al was het alleen maar in het verband met de negatievege- volgen voor het bedrijfsle ven. Op die manier zal de overheid dus haar korte-ter- mijngeldbehoefte en dus het financieringstekort goed in de gaten moeten houden. De Nederlandsche Bank krijgt zo een dikkere vinger in de pap in het reilen en zeilen van de overheidsfinanciën. Het communique van de Nederlandsche Bank is in feite een vervolg op de brandbrief, die dr. Zijlstra vorig jaar naar minister Van der Stee (financien) ver stuurde. In die brief toonde de president van de Neder landsche Bank zich zeer ver ontrust over de omvang van het financieringstekort. Hij bezwoer toen Van der Stee de monetaire financiering binnen het bedrag van drie miljard gulden te houden, iets waar hij tot nu toe in ge slaagd is. Van der Stee heeft namelijk zijn geldbehoefte goed kunnen dekken op de lange-termij nkapitaalmarkt (obligaties). Het wordt echter betwijfeld of dat het komen dejaar weer zal lukken en de minister daarom niet ge dwongen wordt te grijpen naar het instrument van de korte-termij nf inanciering van het overheidstekort. Vandaar de waarschuwing van Zijlstra. wat meer zon ANP/KNMI 12-07- 81 12.00 Het blijft de komende dagen lekker weer, maar niet echt zomers. Voor van daag verwachten de dekundigen uit De Bilt een bewolkte dag met zo nu en dan zonnige perioden. Het blijft in ieder ge val droog en de middag-temperatuur zal zo rond de negentien graden liggen De rest van de week zal er hetzelfde uitzien. De zon komt af en toe door de wolken, het blijft droog en ongeveer 19 graden. De wind waait uit het westen met wind kracht vier. Maar het blijven natuurlijk voorspellingen Athene onbew 27 gr. Barcelona half bew. 24 gr. Berlijn regenbui 24 gr. Bordeaux licht bew 23 gr. Brussel bewolkt 18 gr. Frankfort bewolkt 22 gr Geneve zwaar bew. 22 gr. Helsinki onbewolkt 25 gr Innsbruck zwaar bew. 23 gr. Klagenfurt onweer 18 gr. Kopenhagen half bew. 20 gr. Lissabon onbew 34 gr. Locarno half bew 28 gr. Londen zwaar bew. 19 gr. Luxemburg regen 17 gr. Madrid onbewolkt 31 gr. Malaga onbew 25 gr. MUnchen half bew. 19 gr. Nice licht bew 26 gr Oslo zwaar bew. 20 gr. Parijs zwaar bew. 21 gr. Rome half bew. 26 gr. Split zwaar bew. 25 gr. Stockholm zwaar bew. 25 gr. Wenen zwaar bew. 22 gr. Zurich half bew. 20 gr. Casablanca onbew. 27 gr DOEL - De Vlaamse anti- kernenergiebeweging heeft het Belgische kabinet een ul timatum gesteld. De Belgi sche minister van economi sche zaken, de socialist Willy Claes, moet de electriciteits- maatschappijen in Belgie voor 26 juli officieel laten weten dat hun aanvraag voor de bouw van een acht ste en negende kerncentrale niet wordt gehonoreerd. Doet de minister dat niet, dan komen er tegenmaatre gelen. Harde acties heeft de anti-kernenergiebeweging echter niet in gedachten. Dat bleek tijdens het ten tenkamp van de Vlaamse- anti-kernenergiebeweging, dat afgelopen weekeinde in het gehucht Prosperdorp bij de in aanbouw zijnde kern centrale in Doel, net over de Nederlandse grens, werd ge houden en waaraan zo'n vijfhonderd demonstranten deelnamen. Tot harde acties blijkt men in Vlaanderen niet echt in staat, wegens de geringe ge organiseerde achterban. Daarom hoopt men nu via een telefoon- en brievenactie druk uit te oefenen op minis ter Claes. Mocht hij niet door de bocht gaan, en daar ziet het naar uit, dan zal op 21 ju li alvast een ludieke actie worden gehouden tijdens ko ninklijk bezoek in Brussel. Van de vijfhonderd actie voerders bij Doel, waren er honderdvijftig uit Nederland gekomen. Veel van hen wa ren leden van de werkgroep kernenergie Zeeuwsch Vlaanderen. Het Belgische ministerie van defensie heeft gisteren toegegeven dat er op een verlaten militair domein, de Haasdonk, 62 betonblokken met radio-actief afval lig gen. Het moet binnenkort worden afgevoerd naar het studiecentrum in Mol en zou geen gevaar opleveren. BELFAST - Het afgelopen weekeind is er bijna con stant gevochten op straat in Belfast en Londenderry. De grote ongeregeldheden, die werden verwacht nadat Britse militairen ingrepen bij de begrafenis van de IRA-hongerstaker Joe McDonnel, bleven uit. Wel werden straatgevech ten geleverd, waarbij de po litie met bezinebommen en stenen bekogeld werd en te- rugvuurde met rubberko gels. Een man verloor het le ven. De politie rolde verder een illegale bommenfabriek op, waar honderden kilo's ex plosief materiaal in beslag werden genomen. Drie ver dachten werden aangehou den. i

de Stem | 1981 | | pagina 3