\0verdosis fataal Paniek astma patiënten over "lucht"- spuitbussen raagtekens ichter groei an economie Beunhazen worden goedkoper WÉÊKEND KEI lelinKnokke I Fritesbakkers willen 30 cent meer voor een zakje Benzine 2 cent duurder hoii't koet STEM GESCHENK VOOR U 1 iNederlanders I Izorgen l |oor '/ft «cjfiOo Doek valt over Van Gelder Dijk bij Yerseke is lek "BoN" Merimtie Was ^et tarief voor de beunhaas-timmerman, -metselaar, -tegelzetter en -schilder tot voor kort nog 17,50 - 20 gulden per uur, thans staan de beunhazen in de rij voor 15 en zelfs 12,50 gulden per uur. VANDAAG „Wederopstah- ding" vanMaertens Bouw windmolens in Hontenisse Formatie stokt: Van Agt moet naar De Tour Tentenkamp tegen kern centrale Doel En dan morgen Kanaalmoorden Fietsen in Markdal I Nederland is in ieder BREDA UTRECHT - Het Nederlandse Ast mafonds (NAF) in Leusden wordt overstroomd met telefoontjes van patiënten die in paniek zijn geraakt door berichten over spuitbussen (inhalatoren) waarvan het gebruik gevaarlijk en zelfs fataal kan zijn. wgnoses te optimistisch Juliana na aanrijding ongedeerd Nu vondeling in Wassenaar AG P0- ENERTEC Breda Wielerspecial 2 Bij de beklimming van 'n col VRIJDAG 10 JUL11981 VAN ZEELAND BINNENLAND BUITENLAND men voor een urt. loderne banden medewerkers r om U en Uw een veilige 'enieten. sstraat 2 0-1 3981 1 7916. I ^aafvan u vindt, dat er een Kleine gerubriceerde 3(jvertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kiemtj©" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 gierri-lezers en lezeressen pluizen week in week uil 0nze ..Kleintjes '-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM *o, Ipntoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,75 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii9iiu |',ïn een onzer verslaggevers 5 NOKKE - De Neder- deelname aan het inokke-festival heeft al elijk voor de nodige op- thudding gezorgd in de Belgische badplaats. Na- «at de ploeg het optreden fad beëindigd kregen de ine artiesten zeer lage uiten van de jury. Er uren zelfs vier nullen 1 Het Nederlandse pu- pk in de zaal pikte dat I liet en stapte op tijdens i rechtstreekse tv-uit- lading. De Nederlandse 1 «Inemers, Lori Spee, 1 tanne Michaels en firn Hogenkamp waren i ler teleurgesteld. Ploeg- Ivo Niehe snapte |r niets van. Presentator i a Thijs ging zelfs met It jury in discussie. pal nu al uitgeschakeld r de halve finale van li festival. Diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniin Van een onzer verslaggevers Volgens de Bredase longarts dr. A. M. Rijken, ver bonden aan het Diaconessenhuis, kan het benauwde weer van de laatste dagen reden zijn dat astmapatiën ten te snel naar de spuitbus grijpen om daarmee meer ducht" te krijgen. voor overdosering, stellen dat het van het grootste be lang is dat de voorgeschre ven dosis niet wordt over schreden. Bij een goed gebruik is er geen enkel gevaar voor de astma-patiënt,verzekert hij Ook het NAF liet gisteren weten dat die fatale gevol gen uitsluitend zijn gecon stateerd bij een forse over dosering van een bepaald soort inhalator. Dr Rijken zegt dat er bij deze spuitbussen een zekere neiging bestaat om meer te gebruiken dan goed voor de patiënt is. Deze inhalatoren worden over het algemeen dan ook alleen voorgeschre ven aan patiënten waarvan een goed gebruik wordt ver wacht. Volgens het NAF gaat het in dit geval om de zoge naamde betasympathicomi- metica-inhaltor van de mer ken Alupent, Bricanyl, Ven tolin, Pulmadil, Berotec en Numotac waarbij gevaar bij een overdosering zou kunnen ontstaan. Het Astmafonds en een viertal specialisten die vorige week in het Neder lands Tijdschrift voor Ge neeskunde waarschuwden Van ome redactie buitenland PORTO SANTO STE- FANO (Italië) - Prinses Juliana, prinses Chris tina, haar man Jorge Guillermo en kleinzoon Benardo zijn bij een aanrijding in de Ita liaanse provincie Tos cane ongedeerd geble ven. De hofauto van de prinses werd zwaar be schadigd. Het ongeluk gebeurde doordat een Italiaanse auto met grote snelheid op het verkeerde weg gedeelte op de hofauto afreed. Het is aan de snelle reactie van de chauffeur van de hof auto te danken, dat de gevolgen beperkt ble ven tot materiële scha de. Van een onzer verslaggevers BREDA - Het ziet er naar uit dat een zakje frites vol gende week al duurder wordt. De fritesbakkers zelf eisen een prijsverhoging van 30 cent per zakje van 165 gram. Vandaag zullen ze op het ministerie van Economische Zaken daar over spoedberaad hebben. Volgens de Unie van IJs- bereiders en Cafetariahou ders zijn er steeds meer fri tesbakkers, die het hoofd nauwelijks meer boven water kunnen houden. Al leen de zomermaanden biedt hen nog wat soulaas door ijsverkoop. Mogen de prijzen van frites van mi nister Van Aardenne niet omhoog, dan zullen velen zonder twijfel het loodje leggen, aldus de Unie. Ze zijn in moeilijkheden gekomen door de sterk ge stegen aardappelprijzen en het prijsbeleid, dat bepaalt dat fritesbereiders wèl maar fritesbakkers niet die prijsstijgingen mogen doorberekenen. Nog steeds geldt de prijs van 1 gulden voor een zakje of bakje fri tes van 165 gram. De winst marge is daardoor zeer ge ring, zegt de Unie. De prijs controle door de overheid is zo scherp, dat er al heel wat forse boetes zijn uitge deeld aan fritesbakkers, die zich niet precies aan de prijs van een gulden hiel den. Vandaar dat de frites bakkers vandaag met spanning het overleg in Den Haag afwachten. In tussen zijn ze blij met het warme weer van de laatste dagen. Want dat bezorgt hen in ieder geval wat ex tra inkomen, zeggen ze. HET FRAAIE zomer weer is gistermiddag in grote delen van het land beëindigd met een waar noodweer. Zware onweersbuien zorgden er voor dat het verkeer vooral in het zuiden en het westen er grote hinder van on dervond. Hele stukken autoweg liepen onder water. In veel plaatsen liepen straten onder water, omdat de riole- ringen de regen niet I konden verwrerken. In in Bavel stond de Kerkstraat in een mum van tijd onder Breda sloeg de bliksem water. De jeugd vermaakte zich kostelijk, voor de automobi- 5 in het politiebureau in. listen was het even wennen. siiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tussen verte genwoordigers van de olie maatschappijen en het mi nisterie van Economische Zaken zijn besprekingen gaande over een nieuwe prijsverhoging van benzine en gasolie. Die verhoging gaat waarschijnlijk 2 cent per liter bedragen. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Van Gelder Papier zal vandaag bij de Amsterdamse rechtbank surseance van betaling aan vragen. Het concern heeft zelfs geen geld meer om het loon van de werknemers te betalen. Lees verder op pagina 3. Van onze redactie binnenland YERSEKE - Een van de nieuwe dijken rond de Oos- terschelde, bij Yerseke, is niet waterdicht. Tot die vervelende consta tering zijn de dijkenbouwers gekomen, die in opdracht van Rijkswaterstaat de af gelopen anderhalf jaar in re- cordtempo de dijken verho gen. Bij controlewerkzaamhe den ontdekte men dat de dijk bij de Molenpolder in Yerse ke over een lengte van 150 meter zeewater door laat. Het water bleek via de weg naar een erachter gelegen bedrijf te zijn gestroomd. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de nieuwe dijk gebouwd is op een voet van dakpannen en mossel schelpen, die waterdoorla- tend zijn. Uit mededelingen van de aannemer blijkt, dat juist op die plaats, van tevoren geen grondonderzoek is gedaan. De dijkenbouwers zijn be gonnen met het afgraven van de ongeveer 2,5 meter dikke laag, die afgedekt was met een laag klei. Met de re paratie is een bedrag van 150.000 gulden gemoeid. Z«n onze verslaggevers n haag /PARIJS -Het "Pellen van de economi- vooruitzichten op zeer termijn wordt een i hachelijker zaak. Dat gisteren weer eens, 1 het Centraal Planbu- f' (CPB) voorspelde, dat ^economie volgend jaar ruim 3 procent zal E®n, terwijl even later de (Organisatie voor 'omische Samenwerking jintwikkeling) liet weten, f1'et herstel van de econo- fiog wel anderhalf jaar fchzal laten wachten. minister Wiegel Fschuwde dat Nederland oppassen zich met de CPB-cijfers "niet rekenen". Volgens ïBde berekening van het "boterzacht" dat het Pittende kabinet er niet C®nkt de begroting voor er op te baseren. "Dat zou bouwen op drijfzand zijn", aldus Wiegel in zijn functie als vice-premier. Het kabinet keurde giste ren de voorjaarsnota goed. Daaruit blijkt dat de schat kist een tegenvaller van 600 miljoen moet verwerken, maar ook een meevaller heeft van een half miljard gulden. Zodat de ministeries nog 100 miljoen extra moeten bezuinigen. Volgens de OESO zal de verwachte economische op leving in Europa, verwacht voor de tweede helft van dit jaar, minstens een half jaar uitblijven. Bovendien zal de werkloosheid sterk toene men. In West-Europa moet men zelfs rekening houden met meer dan 9 procent werkloosheid. Van onze redactie binnen land WASSENAAR - Een 29- jarige Hagenaar heeft gisteren bij de duinen in Wassenaar een vijf uur oude baby gevonden, die kort tevoren te vondeling moet zijn gelegd. De baby - een jongen - is naar het Bronovoziekenhuis in Den Haag gebracht. Zijn gezondheid is uitstekend. Inmiddels heeft de Westduitse politie in Oberhausen een 42-jari- ge Duitser opgepakt, die heeft bekend zondag in Oud-Turnhout (België) de 21-jarige Heiki Wacha te hebben vermoord en daarna haar drie maan den oude kind in het Bra- De in Wassenaar gevon den baby, die volgens het ziekenhuis kerngezond is. bantse Someren te von deling legde. Hij doodde het meisje omdat ze voor de tweede keer van hem zwanger was geraakt en zij weigerde een abortus te laten plegen. Hij heeft verklaard ook de vader te zijn van het te vondeling gelegde kind. De man is ge trouwd, maar heeft in dat huwelijk geen kinde ren. (ADVERTENTIES) Benauwd? Drukkend? Warm? Zweterig Loom Hitachi airconditioning Ook voor UBel 076-879324 of schrijf naar Konijnenberg24,4825BD Breda iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii jiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiijjiijiiiiiiiiimiii ui iiiii iiiiiiiiiijijf 11 jjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiifijiiii luifiiiii jiiiimif i finif in Van een onzer verslaggevers i' EINDHOVEN - De beunhaas wordt goedkoper. Een schilder, die in zijn vrije tijd regelmatig een huis er bij pikt gisteren: „Ik werk niet per uur, maar ik neem een heel karwei aan. Vorig jaar probeerde ik dan toch op zo'n twintig gulden per uur uit te komen. Nu mik ik op vijftien gulden, want er is in mijn branche steeds minder aanbod omdat veel mensen zelf aan het kwasten slaan". De eigehaar van een timmerfabriek: „Als mijn mensen moeten overwerken betaal ik het beunhaasloon. Ik betaalde Juliana: bofauto vroeger 17,50 zwart, maar omdat ik nu minder werk heb be taal ik voor overwerk 15 gulden zwart. Ze doen het er graag voor". Een kleine aannemer, die het goed kan zien, dat zijn men sen er wat bij beunhazen: „Ik weet van de jongens hier, dat ze een riks tot vijf gulden minder vragen. Anders kunnen de mensen het helemaal niet meer betalen" Een woordvoerdster van de Federatie Bouw- en Houtbond in Eindhoven: „Je kunt in deze tijd van dalende koopkracht op je vingers natellen dat steeds meer mensen hun loon pro beren aan te zuiveren. En waar de markt schaars is, wordt het aanbod goedkoop". De woordvoerdster onderstreept, dat de bonden niets met de beunhaas van doen willen hebben, „want zij zorgen ervoor, dat nog meer van onze leden in de ww terecht komen". iiiii zijn er allerlei trucs om wat me- tertjes te smokkelen. Zo is daar de bidon, het waterkruikje dat aan twee verschillende handen vastzit. De ene hand is die van de renner. De andere j hoort bij de ploegleider, die op zijn beurt in de rijdende volg- wagen, zit, hangt of staat. Nou, en die twee laten 't dan wel 'ns in 't midden wie het kruikje 't eerst moet loslaten. Hetzelfde I geldt voor de medische verzor- ging. Complete maag-, darm- 1 en leveronderzoeken worden L" in rijdende toestand uitgevoerd 1 en ondergaan. Om na korte of langere tijd tot de ontdekking te komen dat er eigenlijk niets aan de hand is. Maar dan zijn we inmiddels weer 'n eind verder. Goed gevonden, maar het mag allemaal niet meer. Op straffe van boeten en uitsluiting. Bij De Stem moet je 't al bont maken, wil je d'r uitgegooid wor den. We halen de mensen liever binnen. Via onderstaande bon bijvoorbeeld. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres /- Postcode/Plaats Betaalt: 0 17.89 per maand Of: 0 53.35 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: o PARKER JOTTER O WIELERSPECIAL 2 Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 DEflTEM-S/XTi^ De „wederopstanding" van Freddy Maertens, het wordt stilaan een wonder genoemd in de Tourkaravaan. De Belg, eigenlijk al lang afgeschreven, tart het op hol geslagen peloton op niet mis te verstane wijze. In een bloedheet en chaotisch Hasselt was hij gisteren opnieuw alle spurters de baas. Voor de vierde keer in de 68e Ronde van Frankrijk. De windrijke provincie Zeeland blijft ver achter bij de bouw van windmolens. Van de 200 particuliere windmolens die de laatste tijd in Nederland zijn gebouwd staan er in deze provincie maar drie. De gemeente Hontenisse brengt daar nu verandering in. De kabinetsformatie zal de komende tijd op een zwak pitje staan. Reden: CDA-leider en demissionair premier Van Agt wil zondag, maandag en dinsdag de ronde van Frankrijk op de voet volgen. Niet op de fiets deze keer maar in een auto in de Tour-karavaan. Maar gisteren ging het formeren nog gewoon door. Dit weekend is er in Doel weer een tentenkamp van tegenstanders van kernenergie. De actievoerders vragen zich af of vreedzame acties nut hebben, of dat een blokkade nodig is. Morgen een volgende aflevering in de serie Moordenaars op vrije voeten: De Kanaalmoorden. Van '71 tot '79 worden in kanalen en rivieren in Brabant, Limburg en België 12 lijken gevonden. Nu, in 1981, is er nog slechts een moord opgelost. Fietsen door het Markdal. STEM-redacteur Toon Kloet vervolgt zijn serie uitstapjes met een fietstocht door het Markdal, een gebied van aardbeien en populieren.

de Stem | 1981 | | pagina 1