FT WEER ITTERENI fNVOORl A UTOVERZEKERINGSPREMIE: n Tilburgse vlucht voor kakkerlakken COR Enka gaat naar ondernemingskamer r/4>«/% IE KNOOP DOII BIJ SKALA! b-146055 (ODEN DOOR WERVELSTORMEN IN VS Italiaans jongetje onvindbaar STEM-GESCHENK VOOR U lew \erontreiniging drinkwater )eiirne volkomen onschadelijk Uit protest nu in stadhuis m tie! Merijntje VANDAAG Frank Kramer wil eerst voetballen Zendpiraat Enterprise komt terug Informateurs maken tempo Examennieuws Hockeyteam begint met gelijkspel jorp: Meteen kleintje W idenaar in jensgevaar na pandeling ar zakt Pedaling 'wacht Amerika Soerland KLM vliegt vandaag niet op Italië Leeftijd Minimumloon en uitkeringen omhoog "BoN" DINSDAG 16 JUN11981 VAN ZEELAND BINNENLAND welbewust vooruit wil- Makelaardij, verbeteren. Om ken- u ook graag op zeker id op het officiële examen dat iratie van Makelaars in onroe- 1ULO/MAVO. ur o.g geschreven examenvakken al 30 bijeenkomsten afgestemd ient jke instrumentarium wordt de ile operaties doorzichtig en kaderfunctie bekleden bij be an vulling op management-, sche opleidingen. Behandeld de bedrijfsvoering en de mar- ia, interviewtraining en bud ges. anisaties worden met de vervaardiging uisorgaan of clubblad. Duur: :he Praktijk ite opleiding bestemd voor de- erciële zaken willen weten, fan marketing, reclame, admi- Geen vooropleidingseisen. van ontwikkelingen in het be ding geeft inzicht in de achter in. Aan de orde komen o.a. me- gedachten juist formuleren, Duur: 10 bijeenkomsten van :en lswerk die een breed overzicht ichten en vaardigheden op dit ar niveau: Duur: 2 jaar of vereniging regelmatig notu- een ééndaagse cursus. Daar- >r hen die meer willen. m in DE- n tijdelijk. Pak de teletoorj an weet u het meteen. ekenstraat 130 Breda L dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke I1""- negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen nek uit in onze ,.KIeintjes"-kolommen kijkt of er iets n i bij staat Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers DE STEM i te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,70 „an onzer verslaggevers „yj De verontreini- Lvan het drinkwater in IDeurnese leidingnet is \omen onschadelijk Uit [door het Rijksinstituut l ,je Orinkwatervoorzie- r ingesteld onderzoek is gebleken, dat aan het drink- De beide kleurstoffen, het water geie en donkerblauwe gaat om onschuldige levens kleurstoffen zijn toegevoegd, middelenkleurstoffen, geven Het afgelopen weekeinde het water een diepgroene kwam in de 1.500 woningen kleur. De stoffen worden o.a. tellende Deurnese wijk toegepast bij de bereiding Koolhof plotseling groen wa- van limonades, likeuren en ter uit de kraan. consumptie-ijs. Brokkenmaker «"«i ■lililP,*.l|ftfc||,u i HHtflPNrT in onzer verslaggevers De 42-jarige J.van II Made is zondagavond levensgevaarlijk ge- aangetroffen voor de Pigalle in Made. ernstige verwondin- an het hoofd is de man ebracht naar het Elisa- iekenhuis in Tilburg, hij gisteren nog in rekkende toestand ver- rijkspolitie te Made wit dat er bij of in de menigheid is geweest, hij Van G. gewond is kt. Duidelijk daarover •en gisteren nog niet. kituele getuigen wor- in ook gevraagd zich - rijkspolitie in verbin- e stellen. onze redactie haitenland IEN - De dollar is gis- JPde wisselmarkten in wopa in koers ge- opzichte van alle "jke valuta's, inclu- le Franse frank. In ";r'van de valutahandel rekening gehouden met 'hfS van de rentevoet Verenigde Staten. Van onze redactie buitenland WASHINGTON - Als gevolg van enige wervelstormen zijn in de Verenigde Staten ten minste 10 mensen om het leven gekomen en ongeveer 150 gewond. In de strook tus sen de staten Ohio en Minne sota bleven van honderden huizen slechts ruines over. De schade wordt geraamd op miljoenen dollars. Cardington in Ohio was de zwaarst getroffen plaats. Daar vielen drie doden, ter wijl 150 gebouwen werden verwoest. In ruim een half uur trok ken drie tornado's over de tweelingstad Minneapolis- St. Paul, met als gevolg een dode en 80 gewonden. Bomen werden als lucifershoutjes afgeknapt en auto's vlogen door de lucht. Houten huizen werden tot de fundamenten gesloopt. Enige honderddui zenden mensen waren van elektriciteit verstoken nadat de wervelstormen waren ge passeerd. In het andere delen van de VS zorgden stortregens voor flinke overstromingen. moet fors gaan betalen Vort onze correspondent Cees Manders ROME - Alfredo Rampi (6) zal nooit meer bovenkomen. Een gistermiddag neergela ten tv-camera heeft op 62 meter diepte geen spoor meer ontdekt van het lijkje van het jongetje. Het is waarschijnlijk ver der de diepte ingezakt en buiten bereik van de techni sche middelen, waarover men de beschikking heeft. Toen dit bekend werd, is het graven van een derde put ge staakt. De eigenaar van de grond, tegen wie zondag ook proces verbaal was opgemaakt, is gisteravond gearresteerd. Hij zal zich moeten verant woorden wegens dood door schuld. De politie heeft ook een onderzoek geopend naar de identiteit van de persoon, die de deksel van de put heeft verwijderd en deze, nadat Alfredo erin was gevallen, er weer heeft opgelegd. i®VERTENTIE) t ISW voor besloten groepen n respectievelijk vaardigheden bijzondere behoeften van be- «aties. >ezenden. E'kend installateur. waring sinds 1954. hkaat 30 - Breda 1^6-137672 I sturen naar: Den Haag. BST-0 Apeldoorn, Arnhem, venter, Eindhoven, Enscn riem, Heerlen, Hilversunj •g, Nijmegen, Roermond, le en Antwerpen. Tilburgse: Vrouw hollen ROME (AFP/ANP) - Alle binnen- en buitenlandse vluchten van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Ali talia zullen vandaag komen te vervallen als gevolg van een staking van bijna alle Italiaanse luchtverkeerslei ders. Ook vluchten van bui tenlandse maatschappijen kunnen door de actie worden getroffen. De KLM heeft het zekere voor het onzekere genomen en vliegt vandaag niet op Italië. Het gaat om twee vluchten naar Rome en een naar Milaan. Van een onzer verslaggevers TILBURG - Ontsteld be trad de 26-jarige Anita Robben zondagavond, te rugkerend van vakantie, haar kamer aan de Diep enstraat 96 in Tilburg: duizenden kakkerlakken krioelden op tafels, stoe len, in kasten, tussen de levensmiddelen en zelfs in haar bed. Boos instal leerde zij zich gisteren in de burgerzaal van het Tilburgse gemeentehuis met een bord: "Gemeente blijft in gebreke." Haar verhaal: Zes we ken geleden had Anita de gemeentelijke autoritei ten op de hoogte gebracht dat in het pand enkele kakkerlakken waren waargenomen, met het verzoek de woning te ontsmetten. Ondanks het feit dat de GG en GD al snel adviseerde tot een grondige ontsmetting over te gaan, reageerde het college van benw- dat daarvoor toestem ming moet geven - niet. Met het demonstratief plaatsnemen in het ge meentehuis had Anita Robben gisteren wel suc ces. Gisteravond ging de verantwoordelijke wet houder P.A. van Hassel (CDA) - die overigens on bereikbaar was voor commentaar - persoon lijk poolshoogte nemen over de omvang van de kakkerlakkenplaag. Re sultaat: vandaag gaat een speciale ploeg van de gemeente- reiniging het ongedierte te lijf. Volgens buurtbewoners, die inmiddels hun hart vasthouden, is de plaag veroorzaakt doordat in het verleden teveel men sen in het gewraakte pand woonden. Het pand is eigendom van het ka merverhuurbedrijf Koot B.V.. Tot voor kort woon den er veertien mensen, terwijl de gemeentelijke woningdienst het had goedgekeurd voor bewo ning door maximaal zes personen. Men vermoedt dat de eerste kakkerlak ken zich hebben kunnen vermenigvuldigen in de kamer die werd bewoond door een buitenlands ge zin. Dit gezin - man, vrouw en een aantal kin deren - onderhield hun woonruimte niet of nau welijks. Ze zouden in een kamer zelfs kippen heb ben geslacht. Het gezin is twee weken geleden ver huisd. Koot B.V. heeft mevrouw Robben onder tussen een andere kamer aangeboden. Vandaag beslist zij of zij op het aanbod ingaat. illllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllililllllllllillllllllllllllllllllllilllllilllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers BREDA - De centrale onder nemingsraad (COR) van Enka Nederland zal bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam beroep aantekenen tegen het besluit van de raad van be stuur om de Enka vestiging in Breda eind volgend jaar te sluiten. De COR is in overleg met een raadsman tot dit be sluit gekomen. Zoals wij uitgebreid heb ben gemeld heeft de COR zich tegen de voorgenomen sluiting, die waarschijnlijk voor 200 a 300 man ontslag zal betekenen, uitgesproken. De raad van bestuur heeft de bezwaren van de COR naast zich neergelegd. Met de slui ting van Enka Breda gaan uiteindelijk 600 arbeids plaatsen bij Enka verloren. Voornaamste argument van de COR om in beroep te gaan bij de ondernemings kamer van het gerechtshof zijn de afspraken, die de raad van bestuur in maart 1980 heeft gemaakt met de vakorganisaties en de COR. Die afspraken hielden in, een gefaseerde afbouw van de textureerafdeling Breda en het openhouden van de spin nerij tot in lengte van jaren. De COR wil via de onderne mingskamer bereiken dat de raad van bestuur van Enka zich houdt aan de toen ge maakte afspraken. De COR heeft verder besloten niet in beroep te gaan tegen de voorgenomen inkrimping van de centrale kantoren en de onderzoeksafdeling van Enka in Arnhem. Hier zullen ongeveer 250 arbeidsplaatsen verloren gaan. Het was gis teren nog niet bekend wan neer het beroep in Amster dam zal dienen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll<l>l|llllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||llllllllllllllllllllllll p' 1, u Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Mogelijk eind dit jaar al, maar zeker begin 1982, zullen brokkenmakers tot liefst 60% meer premie voor hun autoverzeke ring moeten gaan betalen. De veilig rijdende automobilist, die weinig aanrij dingen veroorzaakt, gaat straks tot hooguit 60% min der premie betalen. Het bestaande no-claim-systeem zal verdwijnen. Dat is de uitkomst van een studie, die een commissie heeft verricht naar een an der en beter premie-systeem bij autoverzekeringen. De meeste grote autoverzeke raars gaan met dat nieuwe systeem akkoord. Er moet nog met de minister van Economische Zaken worden overlegd. Deze moet name lijk elke premieverhoging goedkeuren. Uitgangspunt van de com missie is het eerlijker verde len van de totaal te betalen premie. De regeling, die voor WA- en cascoverzekeringen gaat gelden, levert de verze keringsmaatschappijen niets extra's op, zo verzekert men. In heel Europa, uitgezonderd Engeland en Nederland, be staat al een dergelijk sys teem. Voorstellen Andere voorstellen van de commissie zijn: Vervanging van de premiefactor catalo gusprijs door die van de ge wichtsfactor (hoe zwaarder een auto, hoe meer premie men moet betalen) en invoe ring van een "kilometrage", .dat wil zeggen dat men meer premie betaalt als men ge middeld grotere afstanden per jaar aflegt. voerder van de verzekeraars gisteren, "moeten in eerste instantie een hogere premier betalen omdat de risico-fac tor in deze leeftijdscategorie erg groot is. Voor hen geldt echter ook na de schadevrije jaren het kortingssysteem". Twee andere voorstellen zijn al geheel of gedeeltelijk ingevoerd. Dat betreft de re giokorting (automobilisten in de drie noordelijke pro vincies, de Waddeneilanden, Zeeland en de Zuidhollandse eilanden betalen 15% minder premie dan de automobilis ten in de rest van het land) en de premiekorting al naar gelang het beroep van de automobilist (hoe meer kilo meters, hoe hoger de pre mie). Daarnaast worden ook drie leeftijdsklassen ingevoerd: 18-23 jaar, 24-27 jaar en 28 jaar en ouder. De leeftijd is van belang voor het inscha len op de zogenaamde "bo nusladder". "Jonge automo bilisten", aldus een woord- DEN HAAG - Het wettelijk minimumloon en de sociale uitkeringen gaan per 1 juli omhoog. Het minimumloon wordt verhoogd met 2,3%. In deze verhoging is 1,3% van de ver hoging van 1 januari, die naar 1 juli werd opgescho ven, inbegrepen. De verho ging draagt een tijdelijk ka rakter en is naast de ge noemde 1,3% gebaseerd op een geraamde loonontwikke ling van ongeveer een pro cent in het eerste halve jaar van 1981. (Zie voor de juiste bedra gen pag. 3) y. T'i «jW NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres: Postcode/Plaats. Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis. Opgegeven door abonnee. Naam: Adres Postcode/Plaats. Als kado ontvang ik graag: OPARKER JOTTER OZAK-ATLAS Deze bon in open enveloppe, zonder-postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook: 076-236911 De opvolger van Willem Ruis bij de KRO, Frank Kramer, voelt zich gevlijd door het vertrouwen dat men in hem stelt, maar op dit moment is voor hem belangrijker dat hij een voetbalclub in Amerika vindt, waar hij de zomermaanden kan voetballen. De door de politie uit de lucht gehaalde zendpiraat Enterprise zal binnenkort weer in de lucht komen. De mannen achter de zender hebben namelijk besloten op een andere plaats opnieuw te beginnen. Zij beschikken at over een zender; een betere dan de vorige. Als het een beetje mee zit, wordt er vandaag al een sociaal-economisch akkoord bereikt tussen CDA, PvdA en D'66. Gisteren werden Van Agt, Den Uyl (net terug uit Moskou-zie foto) en Terlouw het al een eind eens. Op een ander punt, de raketten- kwestie, werden PvdA en D'66 het samen niet eens en gaan deze partijen elk met een eigen standpunt de informatie- besprekingen in. Mensen die voor hun middelbare schoolexamen zijn gezakt, hoeven voortaan alleen de vakken over te doen, waar een onvoldoende in gehaald was. En mensen die autorij-examen gaan doen, moeten als het aan het CBR ligt, eerst een theoretisch examen doen. Het Nederlands hockeyteam heeft gistermiddag in Frankfort het toernooi der kampioenen geopend met een 1-1 gelijkspel tegen Pakistan. Daarmee bewees de selectie van bondscoach Wim van Heumen dat het winnen van de Champions Trophy niet als een toevalstreffer mag worden beschouwd. Toch heerste er in het Nederlandse kamp lichte teleurstelling, omdat men verzuimd had vele riante doelkansen te benutten.

de Stem | 1981 | | pagina 1