Braderieprogramma ürO Lucie de Smit wil graag exposeren JEVE m me )AN m lié zeg je zegje, zeg je zegje, zeg je zegje, zeg je zeg PROGRAMMA KLINKT ALS EEN KLOK Mevrouw Schippers- Le Bleu draagt voor uit eigen werk Schoondijkse zoekt lokaal „Het werk dat ik breng is beslist geen onderbroekenlol DONDERDAG 4 JUN11981 zrfi ZEEUWS Televis TERNEUZEN - Het volledige braderieprogramma van Xerneuzen ziet er als volgt uit: WOENSDAG 10 juni: Opening door burgemeester C. Ockeloen om 14.uur 15-16.30 uur. Poppentheater Pinokkio bij Porgey en Bess. 19.30-24 uur. Disco 2000 bij Porgey en Bess. 21.00 uur. Taptoe verzorgd door Showband Axel. DONDERDAG 11 juni. Waterloopleinmarkt voor de jeugd van 16 tot 21 uur. 19.30 uur. Optreden van „De Vliegende Hollander". Opening van het jazzfestival. VRIJDAG 12 juni. 15 uur. Varken aan het spit bij het kantongerecht. 19 uur. Judodemonstratie van Delta Staf de Moor. 20 uur. Groot bal voor kantongerecht met medewer king van orkest Frans Bonne. Verder optreden van het eerste Terneuzense majorettenpeloton en drum band-harmonie uit Oostburg. ZATERDAG 13 juni. 14 uur. Showband Irene. Varken aan het spit. Street- parade van jazzbands. Volksdansgroep Goes in Zeeuwse klederdracht. 14.uur. Herdershondenvereniging Sas van Gent ver zorgt een demonstratie in het africhten. 16 uur. Tweede en laatste demonstratie van africhten van honden. Tijdens de braderie kan men een rondrit maken met paard en wagen. 17.uur Sluiting van de braderie. Braderie Terneuzen wordl een publiekstrekker ,NDERDAG4JUNI1J SCHOONDIJKE - Lucie de Smit en nog een aantal amateur- kunstenaars zouden zo graag een tentoonstelling willen hou den tijdens de Maoneblussersfeesten. „Maar", zegt Lucie, „op dit moment bestaat daar nog geen enkele zekerheid over. We kunnen immers geen locatie vinden. De hal van het oude ge meentehuis zou ideaal zijn, maar waarschijnlijk mogen we daar niet in. Als we niets vinden moeten we het gewoon ver geten", vertelt mevrouw De Smit, die in haar vrije tijd prachtige beelden maakt uit gasbeton. Als het weer even mee zit is Lucie de Smit voor het huis bezig met haar hobby. Ze volgt een cursus Kunst zinnige Vorming in Oost burg die gegeven wordt door Ernest Joachim. „In een de pressieve bui komen vaak de leukste dingen naar boven. Die werk ik dan uit en de re sultaten zijn dan meestal goed. Voor mij is deze hobby een uitlaatklep. Ik reageer mezelf er ook soms op af. Als ik dan iets, bijvoorbeeld met klei, aan het maken ben en het gaat niet dan geef ik een klap op dat spul zodat ik wel opnieuw moet beginnen", al dus Lucie, die 's morgens vroeg op pad gaat om de kranten bij de inwoners van Schoondijke te bezorgen. Negen jaar geleden begon net eigenlijk allemaal voor naar. Op een dag kwamen de kinderen thuis en die moes ten van de meester een var- Ken boetseren. „Ja, ik wist er toen ook nog niets van af. Toen ben ik naar de pastoor gestapt, want die kon dat wel. De pastoor had prach tige voorwerpen staan en dat neeft me op zo'n geweldige nanier geïnspireerd dat ik vanaf toen mijn hobby in tensief ging beoefenen" ver telt ze. Chagrijnig De ijverige Schoondijkse leeft eigenlijk tijd te kort im alles te maken wat ze wil naken. „Ik heb eigenlijk veel ;e veel fantasie. Als ik echter ets wil maken en de tijd ont- ireekt ervoor dan word ik .hagrijnig, maar dan schrijf k het wel op zodat ik er later aan kan beginnen". Lucie maakt liever grote lingen dan voorwerpen waar te veel in details getre- len moet worden. „De grote dingen kap ik uit steen en werk die verder af, maar de kleine dingen kun je het best van klei maken. Dat prie- melwerk doe ik trouwens toch ook wel graag". Veel technieken heeft ze van zichzelf geleerd, maar op de cursus in Oostburg is me vrouw De Smit toch ook veel wijzer geworden. „Het is niet zozeer dat we van onze le raar alles leren. Ik geloof dat mensen zoals wij veel opste ken van elkaar. Je ziet er an dere gezichten en doet leuke ideeën op. En denk maar niet dat daar een bepaald soort mensen naar toegaan. Inte gendeel, het is een gemêleerd gezelschap waar de sfeer al tijd uitstekend is". Om helemaal bij te blijven leest de krantenbezorgster erg veel en af en toe koopt ze boeken speciaal voor haar hobby. Binnenkort worden in Schoondijke de Maone blussersfeesten gehouden en daar leeft Lucie de Smit al helemaal naar toe. Het is gewoon leuk om de mensen te laten zien wat je maakt. Er zijn hier in Schoondijke nog een aantal mensen die hun werk willen tentoonstellen. Het is alleen jammer dat we nog geen ge bouwtje hebben gevonden waar we terecht kunnen. Als de hal van het oude gemeen tehuis niet beschikbaar is dan zou het katholieke kerkje misschien wel een uitkomst kunnen bieden. Maar dat durf ik beslist niet te vragen", besluit ze. Wie misschien een ruimte ter beschikking wil stellen of ook aan de tentoonstelling wil meewerken, dit geldt al leen voor mensen uit Schoondijke, kan contact op nemen met Lucie de Smit, telefoon 01173-1588. TERNEUZEN - De Stichting Noordstraat Pro menade heeft voor de komende braderie, die van 10 tot en met 13 juni wordt gehouden, weer een programma in elkaar gestoken dat klinkt als een klok. „We zijn tevreden met de activiteiten die ons weer staan te wachten. Elk jaar komt er meer publiek zodat wij mogen verwachten dat het nog steeds de goede richting uitgaat", aldus bestuurslid. Winx Riemens. Burgemeester C. Ockeloen zal om 14 uur de openings handeling verrichten. Ter- neuzen weet altijd wel met een of andere stunt uit de bus te komen en ook dit jaar blijft men niet achter. Als al les meezit zal de Terneu zense burgervader een blik „zon", aan een ballon beves tigd de lucht in laten gaan. Een nieuw artikel op de Terneuzense braderie. „Zon Problemen in blik". Wie het blik open maakt ziet de zon en dat mag zeker als een enorme „slechtweervoorziening" een uitgelezen Kans om wat spulUjes te verkopen", zegt Mien Wijffels. Om 19.30 uur is er een op treden van „De Vliegende Hollander" die jazzikale deuntjes zal verzorgen en dat wordt tevens de opening van het jazzfestival. De bra derie en dit evenement zijn reeds jaren met elkaar ver weven. worden gezien. Nadat Ocke loen z'n zegje heeft gedaan zal voorzitster Mien Wijffels de menigte toespreken. Daarna volgt een rondgang over de braderie die start bij luchroom Van Assche. Het braderiecomité heeft zeker het jeugdige publiek niet vergeten. Op de eerste dag verzorgt Poppentheater Pinokkio uit Sas van Gent een optreden. Dit alles vangt aan om 15 uur en vindt plaats bij Porgy en Bess in de Noordstraat, 's Avonds kunnen de benen van de grond tijdens een disco avond die verzorgd wordt door Disco 2000 (Verona) uit Ter neuzen. Om 21 uur komt showband Axel die een grootse taptoe op de markt zal verzorgen. Waterlooplein Gedurende de gehele bra derie zal het publiek de gele genheid krijgen om met een boerenwagen mee te rijden door de stad. Op donderdag staat er een geweldige hap pening te wachten in de vorm van een waterlooplein- markt voor de jeugd tot en met zestien jaar. Iedereen die wat aan te bieden heeft kan z'n waar uitstallen en het aan de man proberen te brengen. Iedereen kan er gratis aan mee doen en de waterloopleinmarkt vindt plaats aan de achterkant van het oude stadhuis. De aan vang is 16 uur en de markt eindigt om 21 uur. „Het is de eerste keer dal we een waterloopleinmarkl houden. Voor de jeugd is dit Voor het eerst zal de bra derie en het jazzfestival geen problemen kennen met de wielerkoers in Terneuzen. Die koers wordt nu een week later verreden. „We hebben nooit proble men gemaakt om die koers, maar wel om het feit dat le den van jazzgroepen soms met hun instrument boven het hoofd door de binnenstad moesten lopen vanwegen de afsluitingen. Vrijdag 12 juni kan iedereen die zin heeft in een lekker stukje varkens vlees aan z'n trekken komen. Om 15 uur wordt er namelijk een varken aan het spit ge braden. Dit gebeuren vindt plaats voor het kantonge recht. Om 19 uur komen de sportliefhebbers aan hun trekken, want dan verzorgt Delta met Staf de Moor aan het hoofd een judodemon stratie. Het eerste Terneu zense Majorettenpeloton zal vanaf 19 uur samen met de drumband- harmonie uit Oostburg voor een sfeerver- hogende show borg staan. Zaterdag - de laatste dag van het feest - treedt de Volksdansgroep Goes (Vol- dago) op. Ook dan zal het vuur smeulen voor het var ken aan het spit. Tijdens de gehele braderie zullen een aantal informatiestands aanwezig zijn. Om 14 en 16 uur verzorgt de herdershon denvereniging uit Sas van Gent een demonstratie in het africhten van honden, Arolin uit Koewacht is present om allerlei vlasbewerkingen te tonen. Om 17 uur valt het doek van de braderie in Terneu zen. De Stichting Noord straat Promenade heeft er in elk geval alles aan gedaan om weer goed voor de dag te komen. f'fj Het braderiecomité dat dit jaar de supervisie heeft over het grootste gebeuren in Terneuzen is op enkele plaatsen gewijd Het comité ziet er nu als volgt uit: Mien Wijffels (voorzitster), Ronny Verberkmoes (penningmeester), Nelly van Aken (set taresse), Ko Lensen (bestuurslid), Wim Riemens (bestuurslid) en Johan Abrahamse (bestuurslid) Door Jan l PARIJS - Sedert enke tijse metro-treinen vaarop te lezen staat, c liek in de ondergronds! fcn er wordt een beroep He muzikanten „niet aa fun geen geld te geven, ekere emotie veroorza irordt het volgende prol veel en te goede mu ÏR (de expresse treine SINT JANSTEEN - "Verde- digingslust" staat met grote letters op het huis van de fa milie van Regenmortel - de Letter aan de Wilhelmina- straat in Sint Jansteen. Wat die naam betekent, is je in eerste instantie niet direct duidelijk, totdat je op het hek een bordje ziet met een hondekop erop. Zo'n bordje hebben meer mensen op hun hek, maar in dit geval bewaakt de bou vier, die met dit bordje wordt aangeduid een hele kennel met dit soort honden, bouviers. „Bedoeld om huis en haard trouwhartig te be waken en elke vreemde zeer duidelijk te weren". De heer van Regenmortel fokt de honden voor zijn kennel zelf, in eerste instantie uit lief hebberij. „Ik ben geen fokker om den brode, ik heb altijd met honden te maken gehad, ze zelf ook gehad, ook bou viers, daar ben ik op een be paald moment voor mijn ple zier mee gaan kweken". En daar is de kennel uit ge groeid, die het echtpaar met duidelijk plezier samen runt. „Ik heb per jaar zo'n negen jongen, niet zo verschrikke lijk veel. Ze blijven over het algemeen hier totdat ze ne gen weken oud zijn, daarna zijn ze bijna altijd verkocht, meestal gewoon aan particu lieren. Er is veel vraag naar bouviers, juist omdat ze zo ongelooflijk trouw zijn". Twee teven zijn er in de ken nel, waarmee de heer van Regenmortel kweekt. Iets wat ook nogal wat voeten in aarde heeft. „Je reist wat af, voordat je een geschikte reu hebt gevonden", zegt hij er van, „ik kweek op het karak ter, dat van de ouderwetse bouvier, die in staat is zijn omgeving te verdedigen. Ik kweek geen tentoonstel lingshonden. Om op tentoon stellingen uit te komen zijn die van mij, met een hoogte van 60 a 70 centimeter trou wens ook te groot. Ze zien er goed uit, die bouviers. Eén wijfje, glanzend zwart, heeft net een nest met vier jonkies, leuke kleine zwarte hoopjes hond, die je zo zou willen meenemen. Een paar wat oudere honden, rennen speels en luidruchtig heen en weer in hun loopruimtes, schoon en goed verzorgd. „Je moet echt van honden hou den", vindt mevrouw van Regenmortel, „als je aan dit werk begint. De hokken moeten meerdere keren per dag worden schoongemaakt. De dieren moeten worden geborsteld en gekamd, en ge voerd. Ik denk, dat niet iedereen het er voor over heeft". Het uitlaten van de dieren gebeurt op een groot gras veld, waar gerend en gezot wordt, en gaten worden ge graven tussen de plant van mevrouw van mortel. Je kunt bij deken» van de Regenmortels eigen hond ook „stallen' je met vakantie gaat. „Opl moment zijn er maar vier gé's, drie boxers en een he der, maar 's zomers zit] hier helemaal vol", bes! heer van Regenmortel, HANNEKE MOP Er is altijd muziek in de letro ten gehore gebracht, de gangen en hallen wel te erstaan. Vroeger was dat leestal geen goede muziek: rassen op een viool, tokke- !n op een gitaar, met roes- ige stem zingen, of simpel- 'eg middels een tape-recor- ler muziek-op- bandjes ten ;ehore brengen. En door- lans trad de politie tegen de ivertreders van het verbod, lat zo oud als de metro is (81 iren...) op, zij het over het llgmeen met zachte aan- 'ang. Toen is het enkele jaren [eleden tot een besluit geko- ten, waarbij het maken van iuziek in de gangen en sta- ionshallen toegestaan werd, aar de muzikanten dien- len daartoe een soort exma- ien af te leggen. Het resul- at was verbluffend en tal 'an solisten en groepen irachten in de metro muziek 'n gehore die van uitmun tte, soms uitzonderlijk loge kwaliteit was. Muziek 'an allerlei aard, van klas- 'ek tot modern. Een aantal metro-Stations 'erwierf wegens de uitste kende muzikanten die er ge- egeld werkten, een soort re- utatie. In een van de sta- GROEDE - Ze draagt voor uit eigen werk. Cor Schijve uit Oostburg en de 88- jarige professor G. van Houte, ge boren in Cadzand en thans woonachtig in Amstelveen, schrijven voor mevrouw Schippers- Le Bleu uit Groe- de. „Het werk dat ik breng", zegt ze, „is geen declamatie, maar meer een declameren in voordrachtvorm. Een soort humoristisch voor drachttoneel. Ik speel al zo'n 42 jaar met veel plezier amateurtoneel. Naar aanleiding daarvan werd ik wel eens gevraagd om op een feestavond het één of ander te brengen. Op een van deze avonden - zo'n 4 a 5 jaar geleden - was ook de schrijfster, mevrouw van de Broeke-de Man uit Vlissin- gen aanwezig, die m'n werk dusdanig goed vond, dat ze me gevraagd en gestimu leerd heeft hiermee serieus verder te gaan. Op het ogenblik heeft ze een heel uitgebreid repertoi re, met onder andere wat werk uit de beken van de „Heren van Zichem" en „Er- nest Claes", wat ze zelf op papier gezet heeft. Het werk van Cor Schijve, deze schrijft een dialect, spreekt haar ontzettend aan. En dan streek, z'n eigen leven in, oi een gebeurtenis die hij of zij heeft meegemaakt. De men sen genieten er meestal ont zettend van. Ik breng het op een humoristisch niveau, maar het is beslist geen „on derbroekenlol". niet te vergeten de verhalen van professor van Houte die schrijft over zijn eigen jeugd. Verhalen, getint met een vleugje fantasie, maar waar toch steeds weer een kern van waarheid inzit. „Vooral zijn schrijfstijl ligt me ont zettend goed. Echt zoals ik het graag breng, met mooie combinaties, het is dus altijd goed. Ik heb zelfs een over eenkomst met professor van Houte, dat alleen ik zijn werk mag voordragen, een zogenaamd alleenrecht. Ik mag het dan ook nooit uit handen geven of het iemand anders laten doen". Al zijn werk dat hij voor haar schrijft, wordt op een band gezet en opgestuurd naar Amstelveen waar hij het in zijn bejaardenflat kan beluisteren en daaraan be leeft hij ontzettend veel ple zier. Ik breng m'n werk nooit van een papiertje. Op deze manier kun je overal terecht. Je hebt geen bagage geen piano, soms sta je op een po dium, soms ook gewoon tus sen de mensen. Je moet ech ter wel zeker zijn van jezelf, want op zo'n moment ben ik wel helemaal op mezelf aan gewezen, geen souffleur, niets. Daarom als ik bijvoor beeld 's middags op moet tre den, zit ik de hele morgen in de zenuwen of het allemaal wel goed zal gaan. Dat vergt ontzettend veel van me, en na afloop ben ik meestal ook helemaal leeg. Toch is het dankbaar werk. Je staat ontzettend dicht bij de mensen. De een onder gaat het met een schaterlach, de ander met een glimlach. Vooral de oude tijd is her kenbaar, wat vooral te zien is aan de reacties. Je ziet ze dan naar elkaar knikken of met elkaar praten. Iedereen herkent er wel wat van zijn Op het ogenblik heeft me vrouw Schippers zo'n geva rieerd repertoire dat ze voor iedereen wel wat kan doen. Doorgaans wordt ze ge vraagd bij vrouwenclubs, bejaarden, kerstmiddag -of -avonden en het avondje eigen volk niet te vergeten. Daar komen we volgend na jaar beslist mee terug. Meestal komen de mensen het werk dat ik voor ze breng, thuis bij me uitzoe ken. Soms word ik 's mor gens gebeld en sta ik 's mid dags ergens op de planken. Het kan allemaal. En zolang ik het met veel plezier kan doen en de mensen me willen horen, wil ik dit werk blijven brengen. Maar alleen in mijn eigen streek. Uitnodigingen van de „overkant" en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, daar heb ik tot nu toe voor be dankt. Mijns inziens is het toch enigszins streekgebon den, besluit ze.

de Stem | 1981 | | pagina 18