t/ime baten zijn voor de zonnebloem Hulst wist niets van llek in Doel Rode Kruisrit in Oostburg Over Kraaiachtigen STEM ricepunt ERKOOP NIEUWE (WINKEL AME BAKKERIJ BRUIJNE zwarte kraaien W0ENSPAG 27 MEI 1981 VAN ZEELAND )LLECTIE 2.95 7.95 I Zoals gemeld is twee en een halve week geleden bij het op- I starten van Doel-1 een hoeveelheid radio-actief water ont- Isnapt. De lekkage werd pas afgelopen vrijdag officieel ge- I meld, nadat actiegroepen hadden beweerd dat tussen de 1300.000 en 400.000 liter in de kelders van de centrale zou zijn Igestroomd. Het water zou na zuivering in de Schelde zijn ge- I loosd. Volgens het Belgische ministerie van arbeid zou het l'.ek „binnen de normen zijn gebleven" en zijn geen radio-ac- I lieve stoffen in de Schelde geloosd. Ilvondvier- Idaagse lin Clinge jHandbalclub |Hontenisse °pent nieuw (clubhuis Uloosterzande HULST HET ADRES VOGELWAARDE - De bevolking van Vogelwaarde maakt zich op voor de vie ring van een groots opgezet dorpsfeest. Onderscheidingen bij vrijwillige brandweer Axel Derde meifeesten in Koewacht Hulst Sint-Jansteen Twee maanden voor bezit kwetsende pamfletten Geen muziek in twee bars n T16 PAGINA ZEELAND 2 Dinsdags gesloten Groot dorpsfeest in Vogelwaarde Er is 'n vlakbij uw deur Boekhandel Passage Passage 13, tel. 01155-1208 Mevr. Neve W. Alexanderstr. 4 tel. 01148-2250 Rayonkantoren: Nieuwstr. 9 01150-17920 Steenstr. 14 01140-3751 Klokstr. 1 01100-28030 Torenstraat 5 01184-19910 uur Terneuzen. /an 16.00-20.00 uur, om nis te maken, de nieuwe ïven van ons gebak, ijs, VAN HARTE WELKOM!! juni Tel. 01157-2425 (Van een onzer verslaggevers) HULST - De Belgische autoriteiten hebben het I gemeentebestuur van Hulst niet op de hoogte ge- I steld van het lek in de kerncentrale Doel-1, vlakbij de gemeentegrens. Burgemeester P. Molthoff antwoordde maandagavond op I een vraag van het PvdA-raadslid B. Martens niets over het I lek te hebben gehoord. I De werkgroep kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de Ivaste Tweede Kamercommissie voor kernenergie gisteren lper brief onder de aandacht gebracht dat in België ernstige Iplannen bestaan voor de bouw van een vijfde en zesde kern centrale bij Doel. Zoals bekend zien de Belgische actiegroe- Ipenin de plannen aanleiding om op 11 juli met een blokkade Ivan het kerncentralepark te beginnen. I (Van onze correspondent) 1 I CLINGE - Voor de vijf- lliende maal start dinsdag 2 liiini in Clinge de jaarlijkse I svondwandel vierdaagse. lilen verwacht dat het aantal Inndelaars de zeshonderd lal overschrijden. Daaronder Isjn twee deelnemers die de ■vierdaagse voor de vijftiende paal meelopen. Het zijn ■Marjan van Putte en Cyriel |Hoefnagels. De tochten over Pen kilometer beginnen elke P'ond om zeven uur. Op de Ijerste avond wordt hoofdza kelijk door de polders gelo- |Pen, op de andere avonden Poor het natuurgebied van Pe waterleiding. (Van een onzer verslaggevers) 'e,eme«ter mr. M. Somers li,» w'^a8 officieel het ..„^clubgebouw van de ""^'vereniging Honte- liiür Sleurt om 19.00 j..,.en na het officiële ge- r*vo|gt om 20.30 uur een **Ptie. [^'clubgebouw is door de n van de vereniging vol- is» afgewerkt en men L?,«weden om na 28 jaar ml over een eigen ac_ hta atie te kunnen be- ^ken.. in het kader van li 7n6j'ng wordt zaterdag touri een toernooi ge it ?n waaraan Hontenisse fiandbalclubs Sluiskil, in in uw Namen, Hulst wpia Terneuzen mee- Li saterdag speelt de I en zondag komen de en en senioren tegen |v.'e],atmJhet strijdperk. Zo- Ita aterdag als zondag spe- Lt. ®Pectievelijk de moe- ie„ vaders van de jeugd- e.en Partijtje handbal lotion uar' Het 0Penings- |oiïi ja beglnt beide dagen (ADVERTENTIE) voor een goede BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen (Van een onzer verslaggevers) De toneelvereniging ODI fungeert als gangmaker. Tal van dorpelingen zijn daarnaast druk in de weer om het gebeuren komende zondag op gepaste wijze te laten verlopen. Het is twee jaar geleden dat in Vogelwaarde een soortgelijk evenement plaatsvond. Toen ging de op brengst naar missiezuster De Blok, nu zijn de baten voor de plaatselijke afdeling van de Zonnebloem. Tot de be standdelen van het dorps feest, dat in en om het ge meenschapscentrum plaats vindt behoren een rommel markt, fancy-fair, een film vertoning, muziek, korte to neelstukjes, en een gaaibol- wedstrijd, waaraan maar liefst vijftien plaatselijke verenigingen, meedoen. Volgens woordvoerder R. de Klerk van de toneelvere niging belooft het een gezel lige boel te worden. „Heel het dorp, zegt hij, leeft nu al mee". Vrijdag gaan de orga nisators van de rommel markt langs de deuren om oude spullen op te halen. Men hoopt dan het nodige materiaal op de stoepen en bij de voordeuren aan te treffen. De rommelmarkt en de fancy-fair beginnen 's och tends om tien uur al. Men kan vanaf dat tijdstip ook terecht in een koffietent met terras, waar ook warme wa fels worden verkocht. Om 11 uur begint in de basisschool een gratis filmvoorstelling over het leven in de buurten Stoppeldijk en Boschkapelle. De film werd twaalf jaar ge leden gemaakt. Om 13 uur start een jeugdrommel- markt. De jeugd kan de op brengst daarvan in eigen zak steken. Op hetzelfde tijdstip gaat een biertent open. Om 14 uur start de gaai- bol wedstrijd, die wordt op geluisterd door de boerenka- pel uit Lamswaarde. Om 17.30 uur geeft de popgroep Draften Blues een concert. Om 19.30 uur tenslotte begint een avondprogramma met toneel, muziek, het rad van avontuur en de trekking van een loterij, waarvoor de hele dag loten gekocht kunnen worden. Als hoofdprijs is een levend varken beschikbaar. van onze correspondent AXEL - Vrijdagavond reikte burgemeester A. de Kam van Axel, de onderscheidingen en diploma's uit van de vrij willige brandweer, in het cultureel centrum De Halle te Axel. Hierbij waren alle leden van de vrijwillige brandweer aanwezig, zij droegen voor deze gelegen heid hun uniform. De burge meester feliciteerde alle ge slaagden met hun diploma, en de jubilarissen met hun onderscheiding. Voor het diploma pers- luchtmaskerdrager slaagden de heren E.J. Achterhuis, F.L.A. Asselman, J.P. Es- kardt en de heer R.P.J. Mar tens. Voor het diploma brandwacht tweede klas slaagde, E.M.S. Leenknecht, en voor het diploma brand wacht eerste klas de heren A.D.M. de Blok, W. de Keizer, J.H. Scheele en de heer W. Witte. De onderscheiding voor Ï'IVï jaar dienstverband bij de vrijwillige brandweer werd uitgereikt aan de heer M. van Langevelde. Voor 20 jarig dienstverband de heren M.J.I. de Koek, C.H. van Ta- tenhove en de heer P. Witte. De heer B.C. van den Berg, secretaris van de vrijwillige brandweer in Axel, ontving de onderscheiding voor 25- jarig dienstverband. De brandweercommandant van Zuiddorpe, algemeen onder commandant van het rayon Axel, de heer J.E. Roelandt, ontving de onderscheiding voor 30 jaar vrijwillig brandweerman. Na afloop was er nog een gezellig samenzijn van alle geslaagden en jubilarissen, in aanwezigheid van vele anderen. (Van onze correspondent) OOSTBURG - De West Zeeuwsch Vlaamse Autoclub (WZA) houdt op zondag 31 mei haar traditionele Rode Kruisrit. Zoals gebruikelijk zullen alle baten van deze rit ten goede komen aan de West Zeeuwsch-Vlaamse afd. van het Rode Kruis. De rit heeft voor de auto's in de a., b., c. en toerklasse een lengte van circa 48 kilometer, en dient gereden te worden met een gemiddelde snelheid van 24 km per uur. Voor fiet- (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT - In de buurtschap Het Zand te Koewacht worden het laat ste weekeinde van mei voor de derde keer de meifeesten 1 gehouden. Het evenement vindt plaats in en om een grote feesttent bij Café Wil ton en is op touw gezet door Wil en Ton Hartog. Het programma, dat acti viteiten biedt voor jong en oud, ziet er als volgt uit: don derdag 28 mei: na de omloop van de Vlasserstreek gaat om 20 uur een gezellige dans avond van start met het or kest The New Angels. Vrij dag 29 mei: schieting in de feesttent, aanvang 14.30 uur. Grote prijskamp Tovak op drie biljarts, met als prijzen onder meer een draagbare televisie en een wekkerradio. Aanvang: 19 uur. Zaterdg 30 meifietspuzzelritten voor medailles, met medewerking van de voetbalvereniging Koewacht. Deelnemers kun nen zich vanaf 13 uur laten inschrijven, 's Avonds is het weer dansen geblazen met het orkest The Telstars. Aanvang 20.30 uur. Zondag 31 mei: om 14 uur gaat een autopuzzelrit van start. Er kan worden gestart in een A- en B-klasse en belang stellenden kunnen zich in la ten schrijven om 13.30 uur. 's Avonds is het lachen gebla zen voor jong en oud met de show „Uit met Out". Na af loop van deze show wordt de avond verder gevuld met muziek door Disco Stippie met discjockey Erik Ba^rt. sers is een afstand van onge veer 15 kilometer uitgezet en geen verplichte snelheid. In de a en de b-klasse telt de rit mee voor het clubkam pioenschap van de WZA. Er zal worden gereden volgens een beknopt reglement, dat volledig gebaseerd is op het NRF/TRP-reglement 1981 en waarvan een ieder aan de in schrijftafel 1 een exemplaar zal ontvangen. Inschrijven door deelname is mogelijk vanaf 12.30 uur in café De Vier Emmers aan de markt te Oostburg. Het inschrijf geld bedraagt tien gulden voor een auto (een uniforme prijs omdat de baten voor het Rode Kruis zijn). Voor fietsers drie gulden en vijftig cent per deelnemer. De start van de eerste deelnemer is om 13.45 uur vanaf het par keerterrein van Albert Heijn te Oostburg. FAMILIE-REUNIE - Za terdag 30 mei worden in to taal 281 leden van de familie Fassaert in het gemeen schapscentrum Den Dullaert verwacht. De familie Fas saert, oorspronkelijk afkom stig van de Notendijk te Ter hole, is nu grotendeels ver spreid over oost- en west- Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook vertoeven een 50-tal familie- leden in Frankrijk en een zelfde aantal in Duitsland en België. Zij allen komen om 13.30 uur naar Den Dullaert voor een groot familiefeest. Eerst gaat iedereen op de groepsfoto en daarna scha ren de aanwezigen zich ach ter een koffiemaaltijd. Er staat ook een songfestival op het programma. Het win nende lied wordt dan meteen tot familielied gebombar deerd. Vijf jaar geleden hield de familie Fassaert ook een reünie. Toen waren er 240 aanwezigen. JEUGDVOETBALTOER- NOOI - Vóór het sluiten van de voetbalvelden op 1 juni organiseert de W Steen zon dag 31 mei vanaf 12.30 uur een internationaal A-jeugd- toernooi, waaraan deelne men Clinge, St.-Niklaas, R.C.S., De Klinge en Steen. Tevens wordt op zaterdag 30 mei een jeugdtoernooi ge speeld voor B en C junioren en voor dames. Van onze correspondente MIDDELBURG-„Het aan zetten tot haat en discrimi natie getuigt van een ver dorvenheid van geest, die door de overheid te vuur en te zwaard moet worden be streden". Dit zei officier van justitie mr. Daverschot dins dag in zijn vernietigend re quisitoir voor de politierech ter in Middelburg tegen de 64-jarige R. L. uit Philippine, die zich aan deze „smerige misdaad" had schuldig ge maakt. In de loop van 1979 was bij de man een grote hoeveel heid pamfletten en geschrif ten in beslag genomen, die zwaar beledigend en uiter mate kwetsend bleken voor de Joden, tegen wie ze waren gericht. Refererend aan be paalde bijbelteksten werd in de stukken gesteld, dat niet de Duitsers maar de Joden zelf in de oorlog fout waren geweest. Onder het kopje „geen gezwendel a.u.b." ge vat tussen twee Davidster ren, stelden de schrijvers dat de gegevens omtrent de ver schrikkingen tijdens de tweede wereldoorlog de Jo den aangedaan, uitsluitend uit Joodse bronnen afkom stig zouden zijn. L., die eerder de behande ling van de zaak wist tegen te houden door telkens hoog ste instanties in te schakelen, probeerde ook nu weer de rechtbank te overtuigen van zijn gelijk. Politierechter mr. Niesen weigerde echter iedere discussie en wenste ook geen geloof te hechten aan het verhaal als zouden de spullen door twee Engelse officieren bij L. zijn afgege ven -ter verspreiding in Duitsland. „De Nederlandse wet verbiedt terecht het in bezit hebben van dergelijke vuiligheid, zelfs ai zou die voor het buitenland bedoeld zijn", aldus mr. Niesen. „Dit zijn uitingen van het slecht ste in de mens", zo besloot hij en hij veroordeelde de man tot twee maanden gevange nisstraf. Vergunning geweigerd KLOOSTERZANDE - In de Kloosterzandse bars „Het Witte Huis" en „Het Laantje" mag voorlopig geen muziek meer worden ge draaid. Nieuwe eigenaar E. Leenknecht krijgt namelijk geen muziekvergunning, zo lang niet aan de door de ge meente gestelde eisen is vol daan. Volgens een gemeentelijk woordvoerder heben burge meester en wethouders de verandering van eigenaar aangegrepen om er van meet af aan voor te zorgen dat de zaak helemaal in orde is. In het verleden is er nogal een herrie geest met de omwo nenden, die klachten hadden over geluidsoverlast van beide bars. Beide bars zijn eigenlijk nooit helemaal in orde gemaakt, wat betreft de beperking van geluidsover last, maar volgens de ge meentelijk woordvoerder heeft men steeds een oogje dichtgeknepen omdat het ging om een bestaande situa tie. De nieuwe eigenaar moet beide etablissementen nu gaan voorzien van dubbele beglazing en geluidwerend materiaal. Ook moet er een geluidsbegrenzer worden ge monteerd op de muziekappa ratuur. In afwachting van het aanbrengen van de beno digde voorzieningen heeft eigenaar Leenkracht ge vraagd toch maar de nodige vergunning vast te geven maar daar willen B. en W. niet van horen. Wellicht, zo meent de gemeentelijk woordvoerder, zijn B. en W, in hun opvatting gesterkt na het nogal luidruchtige af scheidsfeestje van de vorige eigenaar E. Morcus. Een eksternest in aanbouw „Mijnheer, bij ons heeft een koppel zwarte vogels een nest gebouwd, in een van de populieren hier op de dijk. Ze zitten nu te broeden. Wij denken dat het roeken zijn, kan dat"? Aldus een telefoontje uit de omgeving van Sas van Gent. Kan dat, dat het roe ken zijn? Ja, ik heb Sin terklaas wel eens in augustus gezien, dus wat kan wel en wat kan niet? Maar ik zou het toch maar op een verwante soort, op de zwarte kraai, houden. Roeken, herkenbaar aan een kale plek naast en vooral onder de snavel, een naakt gezicht dus, zijn hier wintergasten. Boven staand gesprek vond een dag of tien geleden plaats. Maar eerst nog iets over dat naakte gezicht. Jonge vogels hebben dat niet, en daarom is uit bijgaande foto erg moeilijk op te ma ken dat het een roek is, maar het is een jong van die soort, en geen zwarte kraai. Nog een onder scheid is de slankere sna vel van de roek, maar daar heb je eigenlijk ook alleen maar iets aan als je ze naast elkaar hebt. Ook heeft een roek een zoge naamde broek, afhan gende dij-veren, iets wat de zwarte kraai mist. Op de foto is daar al wat van te zien. Ook nog iets over de op merking: „Hier winter- gast". Had er iemand ge beld uit de buurt van Wernhout/ Zundert dan was het moeilijker ge weest. „Hier" geldt voor Zeeland, want in alle an dere provincies broedt hij wel. In kolonies, dus in grote groepen bij elkaar en uit het feit dat er een enkel nest zit, zou je toch weer af kunnen leiden dat het een zwarte kraai moet zijn. Een flinke roekenko lonie zit juist over de grens bij Wernhout langs de oude doorgaande weg naar België. Dus wie het leven van zo'n vogel eens van dichtbij wil gadeslaan kan daar terecht. Ook el ders in Brabant en verder in de hele oostelijke helft van Nederland zijn kolo nies te vinden. Maar zoals gezegd, in het Zeeuwse niet. Wel in de winter maanden. sf s f BR*. Een jonge roek Zwarte kraai en zijn er hele jaar en de laatste ja ren zelfs in toenemende mate. Het is echt nog niet zo heel lang geleden dat er in heel Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen naar schat ting echt niet meer dan vijf paartjes broedden. Dat aantal betrof dan één, twee paartjes in de pol ders en de rest in de bos sen aan de grenskant. Ge schat dan weliswaar, want daar is nauwelijks te in ventariseren, of je moet er echt helemaal je werk van gaan maken. Hoe komt dat, dat er meer zijn? Ja, ik kan een hele rij vraagtekens zet ten. Worden er minder af geschoten? Zwarte kraai en roek hebben de naam rovers van eieren en kui kens te zijn en daarom hielden de jagers de soort nogal kort door afschot, een, naar miin mening, to taal verkeerde manier van natuurbeheheer. Daar naast kreeg de roek ook nogal wat landbouw- schade in zijn schoenen geschoven en daarom mocht hij bejaagd worden. Niet ieder was het er mee eens dat de roek echt schade deed, terecht zoals onderzoek uitwees en daarom is hij sinds 1977 beschermd. Vrezen de ja gers een beschermde roek te schieten en laten ze daaarom ook de zwarte kraai met rust? Ik zou het echt niet durven zeggen. Maar er zijn er in ieder geval meer en misschien is dat een heel klein stapje dichter bij een natuurlijke situatie, voor zover die bij ons nog mogelijk is. Want ze ruimen natuurlijk wel het een en ander op, maar of dat nou zo'n ramp is.... Verwanten, dus ook beho rend tot de kraaiachtigen, zijn ekster en Vlaamse gaai. Die zijn momenteel ook niet zeldzaam, inte gendeel zelfs. Er zijn men sen die raken daardoor in paniek en ze vrezen dat er geen zanglijster, geen wie- lewaaof welk nest ook van kleine zangers en vink achtigen over zal blijven. 2'ou het niet zo zijn dat veel nesten van genoemde soorten op een ongeluk kige plaats zitten zodat ze wel leeggehaald moeten worden, of de eigenaren dat nu leuk vinden of niet? Waarom zitten ze op zo'n ongelukkige plaats? Omdat de juiste nestgele genheid ontbreekt en ze genoegen moeten nemen met een tweede keus. Een wielewaalnest gebouwd in een hoogstamfruitboom- vind je pas na het vallen van de bladeren. Ontbre ken die bomen, dan moet hij uitwijken naar een veel opener populier: ge makkelijk te vinden voor een voedselzoekende ek ster of kraai. Lijster en consorten worden ge dwongen veel te open te gaan zitten als uit het bos alle ondergroei wordt weggekapt. Gevolg: ze vormen een gemakkelijke prooi. Je mag echter de eksters en kraaien niet aanspra kelijk stellen. Zij hebben het bos niet uitgedund en hoogstam niet vervangen door de laagstam. Ik zeg evenmin dat het zo is. Zo, zou het ku nnen, maar daar is moeilijk achter te komen. Nog moeilijker is het dus een goed beheerd voeren. De natuur is een complexe materie, waarin roek, zwarte kraai, ekstér en gaai elk hun eigen ml spelen. Een rol die we moeilijk kunnen beoorde: len en daarom zeker niét" al te gauw moeten veroor delen. \-2

de Stem | 1981 | | pagina 19