Handel voelt weinig voor statiegeld Kalfslever tongfilets WILDGROEI IR OPLEIDING VOOR KAPPER keuken DINSDAG 28 APRIL 1981 BIBTIM CONSUMENT PAGINA GIDS 2 rr B Witte R koffer 2C Doperw 1/1 blik. j Bavaria krat 12x5 Tomatei Golden V Koffie n< vac. gem Wasakr pak 200 Complei pot 400 c Verkade pak 1 rol Fruitcoc 1/1 blik. Augurke 3/4 pot. Franse n| 250 gram Appelmc VS pot. Californi div. smakt Lassie to pak 400 g Klop kloj pak 2x40 Tomaten blikje 70 c Toiletpaf crêpe, 4 r Wegwerp 2 stuks. Aardappc 2x130 gre Macaroni zak 500 Bakmeel pak 500 g Era goud! 100 gram Kitekat vleesbrokje 410 gram" Cöted'Oi 125 gram. Choco pri 6 stuks. Zeven krti Schwarzko flacon 200 Zalm blik 220 gr Melba toa pak H.O. Havt pak 500 gi Resi frituij pak 500 gr jr (Door Jack Arentsen) DEN HAAG - De levens middelenhandel in ons land neemt geen bijdrage te kunnen leveren voor het inperken van de afval stroom in de sector van de drankverpakkingen. „Voor ons is het einde al bereikt", stelde gisteren de heer P.L igtenstein, voorzitter van de werkgroep Drank verpakkingen van het Centraal Bureau Levens middelenhandel. „Uitbreiding van het as sortiment retourverpak kingen betekent voor de le vensmiddelenhandel een regelrechte ramp. Voor de groot- en detailhandel in levensmiddelen leidt de uitbreiding van het sys teem van retouremballage tot vrijwel onoplosbare ruimte- en personeelspro blemen", vulde de heer Ligtenstein nog aan. Enige tijd geleden heeft minister Ginjaar aan het bedrijfsleven de vraag ge steld of van die zijde een bijdrage kon worden gele verd om de totale afvalberg van 3.610.000 ton huisvuil wat in te dammen. De af valberg wordt voor 25% ge vuld door verpakkingen, waarvan dan weer 8% voor rekening komt van drank verpakkingen. Deze laatste categorie is verder onder te verdelen in glas (78%), pa pier en karton (14%) en voor de rest blik en nog wat kunststoffen. Voor 1 mei verwacht mi nister Ginjaar antwoord van het bedrijfsleven. Van de levensmiddelenhandel, waarin zo'n 125.000 mensen in bijna 11.000 winkels werken en waarin vorig jaar een omzet werd gerea liseerd van ruim 21,5 mil jard gulden, hoeft de mi nister op geen gunstig ant woord te rekenen. De volgende argumenten worden daarvoor aange voerd. De bestaande maga zijnen in groot- en detail handel zijn ingesteld op de toepassing van éénmalige verpakkingen. De relatief sterk gestegen bouwkosten hebben geleid tot vervan ging van magazijnruimte door verkoopruimte. In het enorme ruimte-gebrek dat zal ontstaan bij herinvoe ring van retouremballage, zal onmogelijk kunnen worden voorzien. Het in ontvangst nemen, het terugbetalen van sta tiegelden, de opslag en ad ministratie, het transport en de sorteerwerkzaamhe- den zullen extra personeel vergen, hetgeen weer sterk kostenverhogend; werkt. Bovendien blijkt het steeds moeilijker te worden om personeel te vinden dat be reid is dit soort werkzaam heden juist te verrichten. De levensmiddelenhan del heeft geen problemen met het handhaven van het huidige retouremballage- systeem van bijvoorbeeld bier- en frisdrankflessen. Deze worden voor het over grote deel - meer dan 90% - reeds in retouremballage verkocht, f Jet innemen en sorteren van meen dan 2 miljard flessen brengt evenweji een kostenbedrag met zich mée van 270 mil- i joen,gulden.' Wanneer hat CBL zou meewerken aan de door minister Ginjaar gewenste uitbreiding van de hoeveelheid retourem ballage dan wordt een ver dubbelen van deze kosten post verwacht. Dit alles impliceert niet dat het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel niet bereid is een bijdrage te leveren aan de door mi nister Ginjaar gewenste indamming van de stroom afvalverpakkingen. Zp acht het CBL het van het grootste belang dat er een gerichte actie komt op een beter plaatsen en gebruik van de glasbak. Van de hoeveelheid afval van een malige in Nederland ge produceerde drankverpak kingen vormt glas met 78% immers veruit het grootste aandeel. „Als we van die veel te forse afvalberg af willen dan moeten we - ook de consument - er veel voor over hebben. Er moet", formuleerde heer Ligten stein, „een campagne ko men om de consument aan de bak te krijgen. Wanneer er in Nederland voldoende Ondersteuning van alle ge meenten komt rond de glasbakken (en niet alleen van de 400 die thans mee werken) dan is een andere oplossing denkbaar." Mooiste truck ter wereld snelle wegreus vol luxe (Door Jack Arentsen) GOUDA - Voor de bestuurder van een personen auto is zijn vervoermiddel vaak letterlijk een „mid- Idel van vervoer"; comfortabel en vaak ook de snel ste verbinding tussen twee plaatsen. Een „werk- plaats", zoals de vrachtauto of „truck" voor zijn chauffeur is, dat is een personenauto voor zijn be stuurder zelden of nooit. En daarom zijn er ook zo'n duidelijke verschillen tussen de cabine van een vrachtwagen-combinatie en het interieur van een personenauto. De chauf feur van grotere vrachtwagen-combinaties ver richten achter het stuur van hun truck al het groot ste deel van hun eigenlijke werk; de vrachtauto is faun „werkplaats" en de chauffeurs zijn daaraan zeer gehecht. Waar die liefde voor de eigen werkplaats, de truck dus, toe kan leiden demon streerde onlangs de Ameri kaan David Hodgman in ons iland. Hij bracht zijn voertuig mee. Een gigantische vracht auto (een trekker voor een evenzo gigantische trailer) die tijdens een festival van vrachtautochauffeurs als „mooiste truck ter wereld" werd gepresenteerd. Nu valt over smaak te •twisten, maar bijzonder in drukwekkend is deze weg reus zeker. We hebben er jeven mee kunnen toeren en .hebben hem van alle kanten bekeken. Een paar opval lende kenmerken van deze gigant van het alleen in de merk Peter Bilt (de fabriek staat in de buurt van San Francisco in Calefornië). Het ding weegt zeker tien ton en heeft tien wielen. Op elke achteras zitten ter weerszijde twee wielen. On der de motorkap, die pneu matisch sluit, schuilt een Cummings-dieselmotor mét- 6 cilinders, een inhoud van 20.000 kubieke centimeter, een turbolader en maxi mumvermogen van rond de luxueuze trekker en het was niet de eerste die hij lanceer de; elke twee jaar komt er een nieuwe klaar. Zijn laat ste produkt gebruikt Hodg man voor speciale klussen, zoals het vervoer van straal- en raketmotoren door de De indrukwekkende Peter Bilt-truck met zijnswee uitlaat „schoorstenen 125 lampjes op gemönteerd. n er Verenigde Staten bekende 600 PK. De achterassen wor den via een versnellingsbak met 20 verhoudingen voor uit en 4 achter uit aangedreven. De „mooiste truck ter we reld" trekt razendsnel op en heeft een topsnelheid van rond de 220 km per uur. Het verbruik ligt evenwel op on geveer een op twee. De Peter Bilt die overigens in de film „Smokey the Ban dit II" al debuteerde van de 38-jarige Californiër David Hodgman is er overigens ook in de Verenigde Staten een bijzonder voertuig en dat niet alleen vanwege de prijs van bijna 200.000 dollar (een half miljoen gulden). David Hodgman heeft overigens zelf hard meege werkt aan de bouw van zijn hele Verenigde Staten. Is er voldoende mee verdiend, dan wordt de trekker verkocht en begint Hodgman aan de bouw van een nieuwe. Met zo' gevaarte als deze Peter Bilt met aanhanger stop je als chauffeur onder weg niet even bij een hotel of motel. Hij is daaïom volledig ingericht voor een comforta bele overnachting en zelfs een lang verblijf is best mo gelijk. De slaapeabinë is een echt huisje op wielen, voor zien van een tweepersoons bed, stereo-installatie, kleu rentelevisie met videorecor der, warm en koud water, een micro-wave oven, een koelkast en natuurlijk eer. klerenkast. In dit kamertje kun je staan, op de vloer ligt tapijt en de wanden zijn met hout en kunststof afgewerkt. Uiteraard is de hele cabine voorzien van air-conditio- ning. De bestuurderscabine is een belevenis op zich. Het imposante dashboard achter het al even indrukwekkende vierspakige stuurwiel, bevat niet minder dan 20 meters en een ontelbaar aantal contro lelampjes en schakelaars. Vrijwel alles omtrent motor, transmissie en onderstel wordt van hieruit in de ga ten gehouden. Teneinde het contact met de buitenwereld- niet te ver liezen, heeft Hodgman een auto-telefoon en een CB-set (Amerikaanse zendontvan- ger, vergelijkbaar met onze Marc-apparaten). Verder is er ook nog een scanner aan boord, waarmee de poltiebanden afgeluisterd kunnen worden. Digitale meters geven informatie over buiten- en binnentem- peratuur, het bedienen van de versnellingsbak gebeurt met een zeer lange en een wat kortere pook. Lentelicht op je gezicht (Door Carla Wijnstroot) Het zonnetje is nog veel te mager, de wind is nog te güur, maar het voorjaar heeft zich aangekondigd en je wilt nou eindelijk weieens wat anders aan. Een glans- katoenen truitje in zachtgeel, een fris wit bloesje, een pastel-oranje jurkje, ze zien jer allemaal zo aantrekkelijk uit. En toch, eenmaal aange kleed, mankeert er wat aan. Dat winterbleke snoetje past er niet bij. Dan toch maar eerst een snelkuur op de zon nebank of een reisje naar zonniger oorden? Hoeft niet, pr zijn heel wat envoudiger ën misschin wel veiliger ma nieren om toch een zonnige ieint op je gezicht te krijgen. Zoals bijvoorbeeld met de Teint Sport van Chanel, een gekleurde beschermende dagcrème die de huid een le vendig en natuurlijk aanzien geeft. De Teint Sport geeft een dubbele bescherming; tegen de invloeden van bui- ;enaf (gure wind, droge at- osfeer) én tegen de schade- ke effecten van de ultra- Violette zonnestralen. De trème is er in drie transpa rante kleurnuances en kan direct op de huid, maar ook over de basiscrème aange bracht worden. De voorjaar-zomerma- cfüillage die Chanel daarbij ontwierp is volledig in har monie met de nieuwe mode, levendig en contrastrijk, Waarin de ogen oplichten door fijne nuances en waarin mond en wangen geaccen tueerd worden. Op de ogen „Eclair/Nuages", een licht roze vleug samen met een ondergrond van zachtgrijs. De blos is een gesluierd roze „Lune Rousse" en de lippen zijn fris en pastelkleurig hel- derroze „Aurore" Ook Lancdme brengt deze lente een op pasteltinten af gestemde make-up, met 'n zachte porseleinachtige gloed op de ogen, in roze pa relmoer met een goud-trans parante glans (Ombre Satin Porcelaine 22 met Douceur Nacre 08) en een paarsblauw lijntje langs de wimperrand met een oogpotlood in twee kleuren (Crayon Duo Co- quillage) en zwarte mascara. De blos is warmroze (maqui- blush Candy 11) en de lippen worden in een zeer helder transparant roze met parel moerglans opgemaakt met een speciale lip-pen Chan- taco 73. Deze make-up kan op een gekleurde dagcrème, zoals bijvoorbeeld de tegen uitgdrogen beschermende Hydrix Sport, maar ook op een matte basismake-up, zo als de gloednieuwe Double Finish, een fond de teint en een compactpoeder in één produkt verwerkt. Hij kan zowel met een vochtig sponsje als met en droog poederdonsje gebruikt wor den en geeft in beide geval len een mooie, fluwelige teint. Eveneens nieuw in het as sortiment van Lancême zijn de lippenstiften, de Rouges a Lèvres Satin, die zo zuiver van samenstelling zijn, dat zelfs de meest gevoelige lip pen ze kunnen verdragen. Er zijn 24 nieuwe kleuren in een elegante bordeauxrode met goudkleurige huls. Wie last heeft van een vette huid, weet dat een ma ke-up minder goed houdt. Oogschaduw loopt door, lip penstift is er zo weer af. Nou zijn vetten onontbeerlijk voor het lichaam. Vet be hoedt de huid tegen uitdro gen en beschermt de vitale organen. En wie een vete huid heeft zal minder snel rimpels krijgen, dat is wel een voordeel. Maar teveel van het goede is ook niet goed. De Clarifying Care serie van Juvena is een uitge kiende verzorgingsserie, die nu de overmatige talgproduktie make-up, die vet-absorbe- aan banden legt, met een be- rend werkt en het vetgehalte standdeel dat gewonnen is uit groene algen (C-15 Trie nol). In deze serie is ook een Mat Finish Make-up' opge- nomën, een werkelijk matte enigszins normaliseerrt en düs vrijwel de hele dag mat blijft!. Deze make-up is in drie tinten verkrijgbaar. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VAN PATRON BERNARD De ANKO wijst niet alleen op een toenemende stijging van de werkloosheid, maar volgens de organisatie zal ook de „beunhazerij" enorm toenemen. De overheid zou hier moeten ingrijpen, vin den de kappers. „Om een kapsalon te beginnen zijn er diploma's nodig, maar wil men onderwijs verzorgen, dan kan men zomaar begin nen". Bij het ministerie van On derwijs is men zeer duidelijk in deze kwestie. Een woord voerder; „We kennen in ons land vrijheid van onderwijs. Dat is een grondwettelijke vrijheid waar niet aan te tornen valt. Iedereen kan een opleiding beginnen en nie mand kan dat verbieden of beperken. Pas wanneer een dergelijke opleiding in aan merking wil komen voor subsidie worden er vanuit de overheid normen opgelegd waaraan de opleiding moet voldoen. Er is weinig aan te doen of men zou vanuit de bewuste bedrijfssector leerlingen die afkomstig zijn van een der gelijke opleiding moeten weigeren in het bedrijf". Dat is overigens met het enige bezwaar dat de kap pers tegen de houding van de overheid hebben. Het initia tief van de overheid om zelf een opleiding te starten is helemaal uit den boze. Het gaat hier om de opleiding Kort Middelbaar Beroepson derwijs, uiterlijke verzor ging. ANKO: „Alsof het over schot aan werkloze leerlin gen in het leerlingenwezen „Voor veel geld en weinig inhoud wordt hier kappers schooltje gespeeld". (Door Bert Oostrik) BUNSCHOTEN/DEN HAAG - De kappers zitten met de handen in bet haar. Al sinds lange tijd wil men een einde maken aan de on gebreidelde groei van aller lei opleidingen voor dit be roep. Want de sterk toene mende werkloosheid binnen de branche moet worden ge stopt. De tijd dat vraag en aan bod redelijk op elkaar waren afgestemd is voorbij. Toch zijn er talloze particulieren die privé-scholen stichten om er zelf financieel beter van te worden. Dat is de stel ling var) de Algemene Ne derlandse Kappers Organi satie (ANKO). De ANKO maakt zich ern stige zorgen. „Voor veel geld en weinig inhoud wordt hier kappersschooltje gespeeld. Niemand is hiermee gediend. nuinminII Koop bij Uw slager een 600 grammen mooie kalfsle ver en snijd die in niet al te dunne plakken. Lardeer deze plakken kalfslever met dunne reepjes spek en be strooi ze dan met versgemalen peper. Verwarm verse boter in Uw koekepan en doe dan de plakken lever in de pan. Bak ze snel aan beide kanten bruin (2 minuten aan iedere kant). Leg ze dan op een verwarmde schotel. Hak enkele kleine uitjes fijn en fruit ze in de braadbo ter en bestrooi ze dan met een weinig bloem, voeg er. dan een beetje water bij en maak er een gladde saus van. Voeg er nu een achtste liter sour cream bij en een eetlepel citroensap en breng alles op smaak met wat zout. Leg nu de plakken kalfslever terug in de pan en voeg een kwart liter verse room toe. Laat de plakken lever een drietal minuten sudderen in de saus. Dit ge recht kan heel goed geserveerd worden met rijst, ma- I caroni of spaghetti. Wilt ge er iets bijzonders van ma ken Wel, voeg dan aan de saus enkele eetlepels kap pertjes toe Ge krijgt dan een pikante roomsaus. Heel speciaal Nu we het dan toch over heel speciaal hebben, wil ik hier een heel speciaal recept geven voor tongfilets. Het zijn tongfilets in een hazelnootsaus. We hebben nodig: 600 gram tongfilets, citroensap, zout, peper, boter, nootmuskaat, 150 gram hazelnoten, verse room, sherry, geraspte kaas, zout, peper, paneer meel. Neem het sap van een citroen en vermeng dat met zout en peper. Wrijf hier de tongfilets mee in en laat ze er een uurtje in marineren. Neem een vuurvaste scho tel en bestrijk hem aan alle kanten met boter. Leg er de tongfilets in en bestrooi ze heel voorzichtig met wat noodmuskaat. Maal de hazelnoten fijn en met de sherry en de geraspte kaas (50 gram) tot een dikke saus roeren en er wat zout en peper aan toevoegen. Dit sme ren we over de filets. Dan bestrooien we het geheel met paneermeel en leggen over het geheel wat klontjes bo ter. Dit alles gaat nu in de oven die een temperatuur heeft van ongeveer 150 graden en we laten onze tongfi lets daar een kleine 20 minuten in. Dit is een wonder lijk gerecht: de smaak van de hazelnoten met de tong filets is verbazingwekkend en wanneer ge hier nu nog eens een heel goede Muscadet-wijn bij gaat drinken, dan zijn we helemaal in de hemel. Als aardappels nemen we gewoon onze lekker bloe mig gekookte aardappels en als groenten kunnen we hier alleen maar verse worteltjes bij eten. We blijven vandaag op de speciale toer Neem 800 gram gefileerde vis, ge moogt daarvoor nemen wat ge wilt. Nêem 100 grammetVrookspCk, 500 grafnbieri uien, peterselie, een wortel, peper, knoflook, zoufftordaten- puree, beetje suiker, paprikapoeder, witte wijn, eier dooier en paneermeel. Ik weet het, lieve keukenprin sessen, het is veel deze keer, maar er komt echt iets fijns uit te voorschijn. We larderen de visfilets met de dunne reepjes spek, we maken de uien schoon en verdelen ze in vieren. Met de peterselie, de peper, de knoflook, alleen maar een klein teentje, en kleine theelepel zout laten koken in een halve liter water gedurende 10 minuten. Dan leg gen we er de filets in en laten ze gedurende 10 minuten pocheren. Neem ze dan uit het pocheervocht en leg ze op een warme schotel. Het visnat nu door een zeef gie ten en met een eetlepel tomatenpuree opkoken. Ver meng het dan met de paprikapoeder (een mespunt), een mespunt suiker, het zout en zes eetlepels witte wijn. We vermengen nu een theelepel paneermeel met een eierdooier en smeer dit alles over de visfilets. Onze oven is op 200 graden en we plaatsen dit ge recht voor tien minuten in de oven. Het komt er uit als een godenmaal. erop dat de opleiding veel breder karakter heel dan alleen de opleiding t kapper. „In deze opleiding ricli men zich bijvoorbeeld ook of manicure en schoonheids| verzorging. Dat wil dat lang niet iedereen dl van deze opleiding afkonl terecht komt in het kappei;| bedrijf". Volgens de ANKO worde! er bij elkaar enige du;zendf| leerlingen teveel opgelel met alle gevolgen van die] Alleen al het aantal I lingen op „wilde scholel (ongeveer 1500) overtreft Ij aantal leerlingen op de dof de kappers erkende schol] (1408). Per jaar kan men z 1600 nieuwe leerlingen aa] nemen. De ANKO eist dat er inj nabije toekomst niet nw leerlingen worden aangetj men dan door het bedrijn ven kunnen worden aanjf nomen. Er moet dan ook een „stop| verbod" komen voor uitbre ding van particuliere schol] waar het de stichter gaatï het geld en niet om het derwijs, aldus ANKO. Vooorts is men van ning, dat als er dan overheidsscholen moeten k| men, daar dan in ieder i de reeds bestaande erken] kappersdagscholen bij trokken moeten worden. De ANKO wijst erop 1 de zés miljoen gulden, dit overheid hiervoor ter schikking stelt, zou kunnl voorzien in de kosten van] volledige ingerichte schol] met zo'n 100 bekwame 1 krachten. Illllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!) CiUJC A De leerling niet want men en de particuliere scholenl vindt nauwelijks werk en de nog niet genoeg is". Het mi] werkgever niet want het zij n nisterie van Onderwijs v veelal slechte opleidingen". DJ j

de Stem | 1981 | | pagina 18