einig vragen over erkloosheid Viering koninginnedag in oost-Z-Vlaanderen Recreatiesector heeft last van Hellè Angels Vergaderstukken van Hulster gemeenschaps centra uitgelekt NFORMATIEDAG IN CLINGE ROK 40 BELANGSTELLENDEN Bezuinigings drift bij raad Sas Ir J. Tops gecremeerd Burgemeester: in het Zwin geen naaktrecreatie ZATERDAG 25 APRIL 1981 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND politierapport n ketelbouw lijft werk oor 300 man CLINGE - „In kwalitatief opzicht heeft deze dag in ieder geval aan de verwachtin gen beantwoord. Jammer alleen dat zo weinig mensen er gebruik van hebben ge maakt." Zo vat directeur A. Klaeijsen van het Hulster arbeidsbureau de resultaten samen van de informatiedag over werk loosheid, die gisteren in het Clings ge meenschapscentrum Malpertuus werd ge houden. Toertocht door Vlaanderen Kloosterzande Heikant Clinge Aangehouden voor bezit telmachines axel - Vrijdagavond am de bestuurder van een ito, M.N. de L. uit Yerseke i de Langeweg in de sloot recht. De bestuurder ver eerde onder invloed van rke drank. Hij werd niet wond en de auto werd licht chadigd. ZANDSTRAAT - In café- taurant De Oude Smisse erd ingebroken in de nacht an donderdag op vrijdag, speelautomaten werden ngebroken, er werden si- aretten en vlees vermist. De kwam binnen door het rbreken van een ruit. TERNEUZEN -Op het erkeersplein nabij het Ju- anaziekenhuis reed de Ter- izenaar J.B. met zijn auto en een lichtmast. De auto n de lichtmast liepen aan- enlijke schade op. Bij con- ole bleek de bestuurder on- r invloed van sterke drank verkeren. TERNEUZEN - Bij het egrijden vanaf de Nieuwe- aat kwam de auto, be- „urd door H.W.M. uit Ter- euzen in botsing met een tuurster van een brom- ts, mejuffrouw J.P.J., eneens uit Terneuzen. Het isje liep een gecompli- rde rechter beenbreuk op werd per ambulance naar t Julianaziekenhuis over bracht. ZAAMSLAGVEER - De 'Jtobestuurder P. van der V. !t Terneuzen, die van Ter- e richting Zaamslag reed, 6 te laat, dat de voor herri dende aüto, bestuurd door J.C. uit Hengstdijk, af- mde om te parkeren. Van r V. botste tegen de ach- rzijde van de auto van C. 'n auto werd zwaar en één tht beschadigd. EN HAAG - In de ketel- ;uw bij de Koninklijke aatschappij De Schelde in tangen kan het werk van ehonderd man behouden lijven. Een volledige elimi- Jtie van deze bedrijfstak in tangen is, ook nu het aartepunt van de ketel- uw in Hengelo komt te lig- niet nodig. Dat blijkt uit ,'t eindadvies van de stich- energie - apparatuur «Ierland (SEAN), dat mi- ter van Aardenne (Econo pische Zaken) gisteren naar 6 Kamer stuurde. (Van een onzer verslaggevers) Het experiment (voor het eerst in Zeeland sloegen ver schillende instanties de han den ineen om vragen op het gebied van werkloosheid te beantwoorden) trok een veertigtal belangstellenden. „We hebben het niet erg druk gehad, maar voor de mensen, die geweest zijn, heeft het zeker in een be hoefte voorzien', zegt Klaeij sen. De bezoekers konden gis teren terecht bij stands van het arbeidsbureau, de indus triebond FNV, de gemeente lijke afdeling welzijnszorg en het GAK, dat optrad na mens de bedrijfsverenigin gen. Aanleiding tot de informa tiedag, waarop onder meer kwesties aan de orde kwa men rond de werkloosheids wet, de werkloosheidsvoor ziening en de algemene bij standswet, waren de ontsla gen bij de Clingse textielfa briek Clitex. Het arbeidsbu reau heeft tot nu toe een 150- tal ontslagaanvragen van het bedrijf goedgekeurd, ter wijl er nog een 30-tal in be handeling is. De eerste groep Clitex-werknemers komt dinsdag op straat te staan. Het initiatief voor de in formatiedag wed deze maand genomen binnen de adviescommissie van het ge westelijk arbeidsbureau. De Hulster burgemeester P. Molthoff kwam toen met de suggestie op de proppen voor een gezamenlijke aanpak. HULST - De toerclub Hulst houdt zondag 26 april de jaarlijkse „Zeeuwsch- Vlaanderen toertocht". De tocht voert de deelnemers langs de mooiste plekjes van het Zeeuwsvlaamse land schap en de afstand is zo'n 60 kilometer. Belangstellenden kunnen zich laten inschrij ven tussen 8 en 9 uur 's mor gens in het Ros Beyaard aan de Stationsstraat. De kara vaan wordt begeleid door een bezemwagen om even tuele pechvogels terzijde te staan. (Van een onzer verslaggevers) HULST - Tegen de zin van de gezamenlijke bestu ren van de gemeenschapscentra in de gemeente Hulst lUn vergaderstukken van hun „overleg centrale ac commodaties" bij de openbare stukken voor de Hui ler gemeenteraad terecht gekomen. De paperassen van het overleg centrale accommo daties hebben een vertrouwelijk karakter. Men ver gadert namelijk in beslotenheid. Aan de buitenwereld is beloofd half mei een eindverslag van de besprekin- ?en uit te brengen. Gemeenschapswerker C. van Leuven, die als voor zitter van het overleg de plicht op zich genomen heeft °m de vertrouwelijkheid te bewaken, heeft het ge meentebestuur per brief dringend gevraagd de be handeling van de uitgelekte stukken van de raads- agenda af te halen. Hij wijst erop, dat op verzoek van bet Hulster bestuurscollege een gemeentelijk waarne mer bij het overleg aanwezig is. „Binnen de besloten heid," zo stelt hij, „is het uiteraard mogelijk dat in de diverse „achterbannen" enigerlei vorm van voort gangsrapportage mogelijk is. Wanneer echter verga derstukken integraal publiek worden gemaakt achten wij de vertrouwelijkheid geschonden." De vergaderstukken gaan onder meer over pogin gen om de financiering en de activiteiten van de di verse gemeenschapscentra wat beter op elkaar af te stemmen. Men vreest dat het overleg wordt door kust wanneer anderen zich daarmee in een te vroeg- 'ijdig stadium mee gaan bemoeien. Ondanks de tegenvallende belangstelling liet ook FNV- districtsbestuurder B. Oude naarden zichgisteren positief uit over het initiatief. Bij zijn stand meldde zich maar een twaalftal belangstellen den. „Er zijn vragen gesteld over zaken waar we zelf nog niet eens aan gedacht heb ben. We gaan dat uitzoeken en er de mensen volgende week over informeren." (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - De be zuinigingsdrift is ook bij de raad van Sas van Gent losge barsten. Dit bleek donderdag avond bij de behandeling van enkele voorstellen die het col lege van B. en W. de raad had voorgeschoteld. Zo vond de raad de voor gestelde opknapbeurt van de burgerzaal, wat 78.000 gul den moet gaan kosten, aan de hoge kant. Alle fracties waren het met elkaar eens dat met de eerste herinrich ting van de vorig jaar ge opende burgerzaal, nu eigen lijk weggegooid geld blijkt te zijn. Opmerkingen van J.Plat- teschorre (PvdA):„Waarom is dat toen niet beter beke ken?" en van J. Bockstael (confessionelen): „Er is wel erg onbezonnen gewerkt" en van fractievoorzitter L. Mar- quinie:„Waar zijn die 25.000 gulden naar toe?" en tot slot van G. van Waes (Gemeente belangen) :„Het was wegge gooid geld" was voor burge meester W. Dusarduijn re den om toe te geven het een en ander nog eens te bekij ken of bezuinigingen toege past kunnen worden. Uiteindelijk werd men het erover eens dat een fikse re novatie van de burgerzaal hoognodig was maar dat men aanhikte tegen die 78.000 gulden. Diezelfde bezuinigings drift was voor de PvdA-fr- actie aanleiding om de 4600 gulden, die gevraagd is om hun fractiekamer in het ge meentehuis geschikt voor gebruik te maken te verla gen. DEN HAAG- Onder grote belangstelling is gistermid dag in Rijswijk ir J Tops, di recteur-generaal van rijks waterstaat, gecremeerd. Ir Tops(60) heeft zich in zijn functie met name de laatste jaren sterk ingezet voor het sluitstuik van de Deltawer ken: de afsluiting van de Oosterschelde, waarvoor on der zijn leiding een heel nieuw concept tot stand kwam. Minister Tuijnman en zijn hoofdingenieur directeur Zeeland, ir Boom, beroem den beide de verdiensten van Tops voor de Deltawerken en waterzuivering, alsmede zijn kameraadschappelijke hou ding. In dat verband werd opgemerkt dat onderge schikten die Tops eenmaal hadden ontmoet nooit meer spraken over de directeur- generaal, maar onze direc teur-generaal. Voor zijn be noeming in 1974 was Tops onder andere werkzaam bij de studiedienst van rijkwa terstaat in Vlissingen, en van 1962 tot 1966 was hij hoofd van het arrondissement Bre da. (Van onze correspondent) AXEL - De inwoners van de gemeente Axel staat een uitgebreid en geva rieerd oranjefeest te wachten. Het is de organi satoren gelukt om ditmaal weer een programma sa men te stellen dat vele mensen uit geheel Zeeuwsch - Vlaanderen naar Axel zal trekken. De start voor het koninginne- feest wordt gegeven door het luiden van klokken in alle kernen. Hierna wor den alle kinderen in Axel opgehaald door de mu ziekverenigingen Hosan na, Thalia en showband Axel om bij het vlaghijsen op de marekt aanwezig te zijn. De kinderen uit Zuid- dorpe, Overslag en Koe wacht worden met bussen opgehaald om dit gebeuren onder tromgeroffel en hoorngeschal bij te wonen. 's Morgens is er voor de kleuters een poppenkast voorstelling in De Halle door Poppenkast Opgepast te Axel. Voor de kinderen uit de klasseneen tot en met vier zijn er activitei ten in de eigen kern. In Koewacht is er een film voorstelling, evenals in Zuiddorpe. In Axel kun nen de kinderen deelne men aan spelen op het Szydlowskiplein. Voor alle kinderen uit de vijfde en zesde klas zijn er wagen rennen in Axel. Ook voor de volwasse nen zijn er 'a morgens al activiteiten. In Koewacht is er een kloefkesschieting bij caf De Oude mOlen. In Zuiddorpe vindt er een schieting plaats op de lig gende wip. 's Middags vindt er in Axel een grote optocht plaats, waar alle scholen en verenigingen aan deel kunnen nemen. De organi satoren verwachten dat ruim honderd groepen zul len deelnemen aan deze stoet, die te 14.00 uur start op het Szydlowskiplein. Voor kinderen in Koe wacht bestaat er de moge lijkheid deel te nemen aan de kinderspelen. In Over slag kan men meedoen aan een puzzletocht. In Zuid dorpe zijn er kinderspelen, waaronder volksspelen. Voor de volwassenen zijn er zowel in Zuiddorpe als Koewacht schietingen en in Overslag een carting. De toneelgroep Camere Rhetorica uit St.-Jansteen zal in de voormiddag te Koewacht en in de namid dag te Axel een wagenspel opvoeren, genaamd Wil len doen....is ook gedaan". In alle kernen is er 's avonds een optocht, waar aan alle kinderen kunnen deelnemen. In Zuiddorpe is er bovendien te 20.00 uur een oranjebal in café De Herberg. Het vaststellen en uitwerken van het uit gebreide programma is mogelijk gewporden door de medewerking van vele vrijwilligers, waarvan het aantal op koninginnedag nog sterk zal worden uit gebreid. St.-JANSTEEN - In Sint-Jansteen begint men de koninginnedagviering met een hels kabaal. Om halftien trekken de kleu ters, voorzien van deksels, potten, blikken en ander geluidmateriaal, erop uit voor een lawaaioptocht. Na de tocht krijgen de kleuters in de lagere school tekenfilms voorge schoteld en de ochtend wordt voor hen besloten met een tekeninstuif op de spelplaats. Inmiddels zijn dan om 10 uur bij het par keerterrein bij de sport velden de behendigheids wedstrijden op de fiets van start gegaan, voor de jeugd van 12 tot 16 jaar. Daarna komt de jeugd van 16 jaar en ouder aan de beurt voor een behendigheidswed strijd op de brommer, 's Middags concentreren de activiteiten zich op het sportveld, waar om 13.55 de volksspelen beginnen voor de kinderen van de lagere school. Om 18 uur is er op het voetbalveld een schieting op de liggende wip. HEIKANT - Het Hei- kantse feestcomité heeft een koninginnedagpro gramma opgesteld waar van men hoopt dat ieder een er iets bij zal vinden. Op het schoolplein wordt al om 9 uur gestart met volksspelen voor de leer lingen van de kleuter- en lagere school. Iedereen die mee doet krijgt een trakta tie en een prijs. Om half- twee kunnen belangstel lenden zich in laten schrij ven voor het prij spieren bij Theo de Block. Zowel voor de dames als voor de heren zijn er prijzen te verdienen. Jong en oud wordt om twee uur ver wacht bij de school voor de fietsenrally en de kaarters kunnen om drie uur te recht bij A. Bogaert voor een prijskaarting. Om 19 uur kan men zich bij Theo de Block in laten schrijven voor de topbiljartwedstrij- den. Tevens wordt er op koninginnedag een wed vlucht voor duiven gehou den. Brandweer - Vandaag (za terdag) houdt de Hontenisser vrijwillige brandweer een open dag. Dat gebeurt bij de brandweerkazerne te Kloos terzande, van 9.30 tot 15.30 uur. Belangstellenden kun nen dan het nieuwe blus- voertuig van de Klooster- zandse pompiers bekijken. Ook is de regionale brand weer aanwezig met enkele voertuigen. Brandweerlie den zijn ter plaatse om tekst en uitleg te geven. De jeugd kan zelf eens meemaken hoe het aanvoelt om een hoge drukspuit te hanteren. Dat gebeurt in een soort wed- strijdvorm, waarbij gepro beerd moet worden om bal len weg te spuiten. Voor de tien beste spuiters zijn er prijsjes beschikbaar. (Van onze correspondent) CADZAND/SLUIS - „Het is zeker niet de bedoeling een officieel naakt recreatiestrand te creeren in het Zwin", aldus burgemeester J. Asselbergs tijdens de hoorzitting voor de bevolking van de kern Retranchement jongstle den vrijdagavond. „Vorig jaar zijn weliswaar vijftien processen verbaal opgemaakt, doch deze zijn door de officier van justitie geseponeerd. Het vertoeven in monokini of zelfs naakt in Het Zwin zonnebaden werd door de officier als niet - uit dagend optreden beschouwd", aldus de burgemeester. „Wij zitten met deze uitspraak en zullen derhalve niet optreden". Op de opmerking uit de aanwezigen, dat de pers enige artikelen zijn verschenen, dat met name Het Zwin tot of ficieel naakt recreatiestrand zou worden gebombardeerd reageerde burgemeester Asselbergs met „Dit is in de ge meente Sluis niet aan de orde. Het Zwin is daarvoor niet geschikt. Tritswedstrijd - Het feest comité houdt zondag 26 april een tritswedstrijd bij café De Rechter. De inzet is een leven de big. Er wordt gekampt op koninginnedag tussen 17 en 17.30 uur bij Theo de Block. Hengelcursus - Maandag 27 april begint voor de jeugdige hengelaars te Clinge een cur sus in de Troubadour. De deelnemers zullen dan leren hoe men een haak aan de lijn bevestigt, hoe men het viswa ter moet bevissen, het behan delen van een molen, het in elkaar zetten van hengelstok ken, het maken van ogen aan lijnen en het behandelen en opbergen van het vele dure materiaal. De cursus duurt twee avonden. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND/SLUIS - Dat het in de recreatiesector aan de Zeeuwsvlaamse kust niet al tijd koek en ei is tussen be- palde recreanten en horeca - exploitanten bleek vrijdag avond tijdens een hoorzitting te Retranchement (gemeente Sluis), waarbij de bevolking in de gelegenheid werd ge steld nader kennis te maken met de nieuwe burgemeester mr. J.J.P.M. Asselberg. Sinds jaar en dag staan de Westzeeuwsvlaamse kust plaatsen Brekens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Re tranchement bekend als rus tige familieplaatsen, hetgeen door de plaatselijke en regio nale vw - organisaties als zodanig dan ook wordt ge propageerd. Doch ook deze vriendelijke en gastvrije toe ristische kustplaatsen heb ben te kampen met de rand verschijnselen van de sociale problematiek van het maat schappelijk bestel. Dit in de vorm van ook op hun wijze vertier en recreatie zoeken de, veelal in groepen optre dende jongelieden, uitgedost in zwartlederen pakken en voorzien van zware motoren. In de Randstad beter bekend als zgn. Heli's Angels. Sinds enige jaren hebben zij in bepaalde vakantiepe riodes zoals pasen en de bouwvakvakantie blijkbaar een voorkeur voor de Zeeuwsvlaamse kust, waar gedurende hun verblijf een spoor van vernieling achter latend, met name in dan cings en discotheken. Het moet gezegd, de normale toe rist merkt van deze toeristen vaak niet meer dan het zware geluid van hun twee wielige voertuigen waarop ze zich en dan nog veelal 's nachts plegen voort te bewe gen, doch des te meer de dis cotheekexploitanten. De angst voor deze overigens kleine groep heetgebakerde motorduivels zit er bij de desbetreffende exploitanten danig in. Nog tijdens de paasdagen is voor enige dui zenden guldens schade aan gericht in een discotheek te Retranchement. Gevraagd naar commen taar aan deze exploitant weigerde hij enig feit toe te geven van vernieling of bal dadigheden tijdens de paas dagen uit angst voor repre sailles. De schrik onder de horeca - exploitanten voor deze groepen motorrijders voornamelijk afkomstig uit de Randstad en Brabant zit er goed in. Voldoende rede nen om tijdens de hoorzitting te Retranchement aan bur gemeester Asselbergs in zijn functie van hoofd van de plaatselijke politie afdoende maatregelen te vragen. Het probleem concentreert zich voornamelijk op een camping te Retranchement, camping De Wildhof. De enige camping in West Zeeuwsch - Vlaanderen waar deze Heli's Angels gastvrijheid genieten. De burgemeester zegde toe met de eigenaar - exploitant van de betreffende camping om de tafel te gaan zitten en te trachten zijn toelatingsbe leid ten opzichte van deze Heli's Angels gewijzigd te krijgen. GRAAUW - De viering van koninginnedag begint in Graauw donderdag om half tien met volksspelen voor de jeugd tot 16 jaar, verspreid door het dorp. Om 13 uur is er voor jong en oud een fietsenrally. Er wordt gereden in groepjes van twee en vanaf 12.30 kan men zich in laten schrijven bij het gemeen schapscentrum. Om 13.30 kunnen daar ook de be jaarden terecht voor prijs- kaartingen. Om 19 uur is de prijsuitreiking van de fietsenrally, om 19.30 uur gevolgd door een rondgang door het dorp door de fan fare en drumband „Nooit- gedacht". VOGELWAARDE - Het feestcomité Vogelwaarde heeft een gevarieerd pro gramma samengesteld voor de viering van konin ginnedag op donderdag 30 april. In de ochtenduren wordt de jeugd tot 14 jaar, voorzien van gymschoenen en fiets, verwacht op het voetbalveld voor de volks spelen. Daarmee zijn prij zen te verdienen en iedere deelnemer krijgt een trak tatie. In de namiddag wordt op het speelterrein naast het voetbalveld de welhaast traditionele zes kamp gehouden. Acht ploegen doen er aan mee en het gebeuren wordt ge opend door burgemeester Somers. Van 18 tot 19 uur is er een fietstocht voor het hele gezin. De ongeveer 16 kilometer lange tocht start bij het dorpscentrum. Daar kan men zich ook vanaf 18 tot 18.30 uur laten inschrijven. Om half acht wordt in de grote zaal van het dorpscentrum gestart met een discobal voor de jeugd. Om 20.30 uur wordt in zaal Van Schaijck de prijsuitreiking van de zes kamp gehouden en wordt de uitslag van de verloting bekendgemaakt. ZUIDDORPE - Op ko ninginnedag zijn er in Zuiddorpe de volgende ac tiviteiten: om 10 uur be gint men met een film voorstelling in het paro chiehuis voor de kinderen van de eerste tot en met de vierde klas. Tevens begint dan een schieting op de staande wip bij café 't Ge meentehuis, voor de leden van St. Sebastiaan. Om 14 uur wordt er op de staande wip geschoten voor alle belangstellenden. In de middaguren worden bij de gymzaal kinder- en volks spelen gehouden. Tevens is er een puzzeltocht. Ook wordt er geschoten bij Jaap en Riet in den Her- bergh. Daar start om 20 uur een oranjebal. Ten slotte is er in Zuiddorpe ook nog een optocht, die vanaf 20.30 uur door het dorp zal trekken. KLOOSTERZANDE Het feestcomité te Kloos terzande laat donderdag de koninginnedagviering beginnen met om 9.30 uur vlaghijsen op het Marijke- plein en een toespraakje van de burgemeester. Om 10 uur wordt de jeugd op de sportvelden en nabij de schaatsvijver verwacht voor allerlei spelen, 's Mid dags is er een vliegerwed strijd met prijzen voor de grootste, mooiste en hoogstvliegende vlieger. Om 14 uur starten op de sportvelden verschillende fietstochten over 10, 15 en 25 kilometer. Iedere deel nemer krijgt een medaille en onderweg een appel. Tegelijkertijd start ook een toertocht over 50 kilo meter voor personen van 15 jaar en ouder. Een be zemwagen rijdt mee om pechvogels te helpen. Op het Marijkeplein is om half vier de volledige showband Kloorije pre sent voor een grote show, om 16.30 uur gevolgd voor demonstraties van de ky- nologenclub Zeeland. Rond 18 uur beginnen op de sportvelden sportwedstrij den voor de verschillende verenigingen. Rond 20 uur worden de prijzen uitge reikt, onder de klanken van de kon. harmonie St. Cecilia, 's Avonds wordt bij Van Kruijssen een bin go-avond gehouden ten bate van de handbalclub. TERNEUZEN - Bij controle van een personenauto, be stuurd door S. uit Terneuzen, met als passagier de eveneens in Terneuzen wonende h., trof de marechaussee in de koffer ruimte tien telmachines aan. De beide inzittenden wilden niets over de herkomst ervan meedelen. Zij werden aan de gemeentepolitie overgedragen. Verondersteld wordt dat de goederen van diefstal afkom stig zijn.

de Stem | 1981 | | pagina 19