a°^ y° stor 't «£=5.»»" Ura bij lage van De Stem van donderdag 23 april 181 <£0% 6* Aanschaf Op straat Op stap Kleedgeld Twee-ei ige tweeling Mager resultaat 1 511 ,1" (A De glans en glitterbeelden van sommige top-veertig program ma,s schijnen slechts te be staan door het grote geld dat de betrokken t.v.-zenders er aan kunnen besteden. De glansbroeken en kruisrijke mini-jurken doen het op het swingende beeld beter dan in de straat. Pantalons in de vorm van een ijshoorntje ,doen het prima op de vierkleurendruk van de Viva, maar worden slechts door enkelingen ge- kocht.gewoon omdat men het geld er niet voor (over) heeft. Als de nieuwe mode in de rek ken hangt, dan koopt iedereen die zich modebewust wenst te noemen een aantal nieuwe kle dingstukken. Maar het zou on zinnig zijn om de hele garde robe aan te passen aan het nieuwe genre. Daarbij komt ook nog eens, dat het „nieu we" erg betrekkelijk is.Een beetje wijdere broek, het jaar erop weer een wat smaller mo del. De extravagante dingen worden alleen op modeshows van bekende couturiers gezie- n,om het lijf van oogverblin dend slanke dames en heren. Wat speelt nu bij jongeren een rol bij de aanschaf van kleding. „Het moet toch enigszins mo dieus zijn,,, want je loopt niet graag voor gek tussen je klas genootjes of de mensen op je werk. "Dezelfde argumentatie geldt bij te modieuze kleding. Maar zelfs al zou een jon gere tussen de vijftien en twin tig graag in gewaagde kleding lopen, dan nog is het geld of liever het gebrek eraan, fnui kend voor de opvattingen over mooie kleding. Voor iets ap arts, niet de geijkte confectie- ,leg je al gauw een aardige bom duiten op de toonbank. Werkende jongeren hebben een en ander dan nog een beetje in de eigen hand, maar scholieren krijgen een gemid deld bedrag aan kleedgeld en daarmee is de kous af. En dat geld is vaak binnen een maand op aan een leuke lp plus een paar avondjes uit.Want wat heb je aan leuke kleding als je er niet mee kan gaan stappen" is vaak te horen Op de straat, waar het mode beeld dan heerst, is weinig te rug te zien van de droomwe reld die wordt voorgeschoteld door toppop-artiesten.Een en kele punker, maar de massa voelt zich het meest lekker in de spijkerbroek. Al proberen de mode-makers al jaren om met allerlei creaties dit tenue naar de Zak van Max te venwij- zen, jongeren laten zich niet ringeloren.Die conclusie is al bij verschillende onderzoeken uit de bus gekomen. Otto(19), Cobie (17), Peter (18) en Lizette (15) zijn scholleren uit Roosendaal die precies in het straatbeeld passen. Ze springen niet echt boven de grijze massa uit. Alleen Lizette verraadt een tendens naar de disco-mode. Otto:„lk wens me beslist niet door de opdringerige mode ontwerpers te laten beinvloe- den. Ik koop nooit dingen die in de mode zijn. Tegen bepaalde kleuren die dan in heten te zijn, verzet ik me automatisch." Cobie valt hem van harte bij- ,„lk ben voor orginele dingen, zegt ze.Ze tekent zich af als iemand die er graag uit springt." Maar dat ze daarvoor nou veel geld spendeert, is niet het geval. Integendeel, bij een tweedehandszaakje koopt ze goedkoop enkele leuke dingen die ze op maat maakt. De trui die ze draagt is ook zelfge breid. •Opgewonden gaan de vier scholieren Otto, Cobie, Peter en Lizette op stap, benieuwd in wat voor exentrieke kleding zij naar huis gaan. Een lach op de gezichten.Een wezenlijk verschil in kleding met een drietal uren daarvoor is niet te ontdekken. Alleen Lizette springt er iets bovenuit. hij een aanzienlijk deel aan an dere dingen besteed. Hij ver wacht voor zijn honderdvijftig piek het volgende te kunnen uitgeven:voor zeventig gulden een broek, voor dertig gulden er een overhemd op, dan kan er nog precies een jack af van de resterende guldens. Lizette heeft nog totaal geen idee, in tegenstelling tot de an deren van wat ze wil gaan ko pen.„Als ik iets nodig heb, dan gaat mijn moeder mee om het te kopen. De ene keer komt het initiatief van haar, de andere keer heb ik iets leuks gezien dat ik graag wil hebben,"zegl ze. „Maar altijd gaat mijn moe der mee, zij moet het tenslotte betalen." haar keuze niet maken. Ze staat hevig te twijfelen tussen een witte en legergroene broek. Op advies van de jon gens wisselt ze nog eens van Peter lijkt de koning te rijk, want hij krijgt 85 gulden per maand afs kleedgeld, waarvan Opgewonden duikt het viertal de Bergen op Zoomse binnen stad in. De „degelijke heren modezaak" wordt door het viertal met opgetrokken neu zen voorbijgelopen. Maar ook een jeansshop biedt hen niet wat ze ervan verwachtten. „Ik vind hier eigenlijk nooit wat ik zoek," verzucht Otto, "Er zit al tijd wel een bootje op of iets anders dat ik helemaal niet leuk vind." Intussen is Peter in een don kerblauwe tuinbroek gescho ten, waarmee hij best gelukkig lijkt. Tot de anderen op hem in beginnen te praten. Met een toch wel lastig die bretels" hangt hij de het weer in het rek. Alle jeansshops lijken op elkaar, daar zijn ze na een slen- tertocht langs de straten in de binnenstad inmiddels wel ach ter. Heb je er een gehad, dan ken je ze allemaal," is een con clusie. Tegen hun verwachtingen in, slagen Lizette en Cobie in een mode-warenhuis voor een broek. Lizette een legergroene met knopen langs de zijnaden- ,die er voor ze de winkel uit stapt eerst steviger moeten worden aangezet. Cobie kan Het winkelen beu zakt Otto neer in een paskamer. broek en besluit dan toch maar voor de legergroene te kiezen. „Ik ben een trui aan het breien, waarin precies dezelfde kleur zit," en met dit argument heb ben haar wilde ideeen over een totaal witte outfit afgedaan. De jongens, die tijdens het heen en weer drentelen van de meiden verveeld rondhangen, zoeken het toch weer in een jeansshop. Daar hebben ze het in een mum van tijd bekeken. Als de meisjes binnenlopen, staat Peter al in een blauw pak dat bestaat uit een donker blauwe pantalon met een over hemd en t-shirt in dezelfde kleur. De berekeningen die hij aan het begin van de middag maakte, blijken totaal niet met de werkelijkheid overeen te stemmen. „Die jacks zijn hard- stikke duur, "zegt hij verbaasd „Meestal honderd gulden per stuk." Cobie staat naast Otto voor de spiegel. En wat zien ze: Iden tieke kleding, gedragen door twee mensen die kleding willen gebruiken om zich te onder scheiden. En de kleuren van hun sweater en broek zijn Ie gergroen en legerbruin.A la mode. Zo zie je maar weer hoe een balletje raar kan rollen. Of heb ben de mode-makers toch meer macht over de jeugd dan we denken. Lizette kan maar niet vinden wat ze zoekt. Ze wil een apart bloesje, maar de winkels waar zij zoekt, lijken er dun bezaaid Als ze er geen vinden kan, be sluit ze om haar kritische blik te laten, en een lichtgeel polo shirt te nemen. Omdat ze niet heeft kunnen vinden wat ze zocht, troost Lizette zich maar met een gekke, rode pet. „Dat bloesje koop ik nog wel eens, zegt ze.„Daar moet je gewoon een keer tegenaan lopen." Een middagje winkelen. Grote ideeën voor fleurige zomerse kledij, maar het resultaat is een niet bijster origineel beeld. Het lijkt alsof voor deze vier, die zo als zij zeggen normaal nooit zoveel geld uitgeven voor kle ding, geld ook nu geen rol heeft gespeeld bij het schep pen van een nieuwe outfit. Kle ding blijft een kwestie van per soonlijke smaak,een zeer bein vloedbare is gebleken.Want de winkeltjes waarin je je fantasie eens aan de slag kunt laten gaan, zijn schaars in de meeste steden.

de Stem | 1981 | | pagina 27