keiiers en umenten eze kant Schelde-personeel demonstreert DEI mmm 8 Boer aan rand van faillissement IET? ;rdienste iderspaar- swijzen ield nodig Samenwerking ketelbouwers is dringend noodzakelijk Kritiek op inzetten van marechaussee VVEZIJN ER BIJNA!! i//^% A eel gevraagd IUBTENAREN IN ONZEKERHEID: lie betaalt vrije dag op 5 mei? lening officier van justitie: Merijntje V\ê\G\ê Van Aardenne: Feijenoord gewipt, AZ finale in VANDAAG Extra bijlage voor jou G.S. pleiten voor ketelbouw Mishandelen van kinderen nauwelijks aan te pakken Bluijssen tegen herindeling bisdommen Libanon blijft slagveld Road Master Meteen kleintje in DE STEM w euwse Zeilschool )e Viking r van zeilboten jaarbrieven des Bank Sreda, tel. 076-223250 jk - Tel. 076-223250 01830-22343 INTJES" f 8.70 .K0EIEWIND" IN BRAND GESTOKEN 12 flesjes 0,3 liter, meeneemprijs NU Jacht aangespoeld: Vijf zeilers nog spoorloos Dode door drugs NPB-voorzitter: „de 4in1 krant' DONDERDAG 23 APRIL 1981 VAN ZEELAND BINNENLAND BUITENLAND A 59 -1938 ka- rtent. 1621- Mooie met div. acc. Tel. tot i« uur 01621-14155. ju een dikke kans op succes Inderdaad een heel dikke omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen kanL ,n week uit in onze ..Kleintjes '-kolommen kijkt of er iets un gading bij staat Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers DE STEM X» antoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/ Poster hout/ Roosendaal/ Terneuzen/ Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,70 HC Nederland lames of heren boven de 21 ja jto. Ook u heeft de kans op a n in uw eigen omgeving 200/j verdienen in circa 3 van uw vrij tering. Bel vrijblijvend: van Oortl 1611-1820. zowel intern als extern, vanaf ij s Zeeland varen aan boord bolts] 4471 NG.Wolphaartsdijk. iet p of verkoop tegen gunstige kot Dven, tel.: 040-112519. Geen kr] doeld in WTK. /eren wij contant tegen de hooc 2, Breda. een onzer verslaggevers) (HAAG - Als de ambte- tn op 5 mei aan het feest ten lijn. weten ze nog niet te die vrije dag uit eigen Loeten betalen of dat de »theid er voor opdraait. Lop 6 mei gaan de amb- Lenbonden namelijk stoeien met de overheid over de vraag wie nou die vrije dag moet gaan betalen. De ambtenarenbonden gaan er van uit dat je niet lekker feest kunt vieren als je weet dat je die vrije dag zelf moet opnemen. In de bejaardenzorg en de welzijnssector is het pleit al beslecht: Daar zal de werk gever de kosten voor zijn re kening nemen. Ook enkele gemeenten geven hun amb tenaren een vrije dag. Maar voor veel ambtenaren staat nog niets vast. persoonlijke leningen 8n continu-kn lopende leningen over (intermediair m doelmatigheid bij het onmogelijk maken of be- ijden van deze fraude is (via wetgeving) dringend ïdaalseweg 32 - Breda boden. Vooral gezien de grote schade die wordt aan licht en de enorme kosten, die met het onderzoek gemoeid. <3nalkriaHiAt is de mening van mr. zilver! öinsmreuiei anjnen, officier vanjus- Bel Heeft u snel een lening n e in Breda, die juist een J?'is- £j,9' Snelkredl ltai bouwfraudezaken bij Eind- 01180-15956, binnen e< Brc(]ase rechtbank aan- uur rond' Hig heeft gemaakt. Aan zaken is een jaar lang elkaar feilloos in ouwfraude erichter estrijden (van onze rechtbankverslaggever) REDA - Bestrijding van bouwfraudes kan niet alleen plaats vinden iet een verbetering van de mankracht en de middelen, die justitie ten enste staan. door een grote groep opspo ringsambtenaren hard ge werkt. Mr. Schrijnen, op wie eerder kritiek is uitgeoefend omdat hij in deze kwestie te traag zou handelen, had alle lof voor de vasthoudende be- opgev jn A zakelijk karakter. tutten groter lettertype gezet woord. irtentie op. Via de telefoon G AFLEZEN dat U moet dient U 3.00 extra betaalcheque overschrijving) insturen, kaart waarvoor wij u echter len. stbus 3229, 4800 MB edere punt ol komma e Zeeland Prijs incl 4% BTW j/ 2.90 4.35 5.80 7.25 10.15 11.60 13.05 14.50 (Van een onzer verslaggevers) HARREVELD - Genda's mi zal boer Anton Spieker uit Harreveld (gem. Lichtenvoorde) waarschijnlijk de rest 'M zijn leven achtervol len. Het windige koebeest wacht haarzelf en Spie ker vijf jaar geleden niet "Heen op de voorpagina's w alle kranten, maar betekende voor de Harre- iieldse boer ook zo'n keetje het begin van het einde. Het krantenieuws, tot i"Amerika en Indonesië te, was voor de lezers la tten, gieren, brullen. Genda liet een wind, de ceearts hield er een vlam metje bij en Spiekers boe rin ering brandde tot de 9rond toe af. Spieker laat, vijf jaar M de fatale datum, nog 'eis alle knipsels de re- We passeren. „Ja, ja, het Wt leuk, maar de wer kelijkheid is anders". In derdaad. Anton Spieker ("middels 35, getrouwd 915 kinderen) zit zwaar ("de problemen. Zijn terenbedoening (var- Jens en koeien) is mooier f voorheen opge- teiwd, maar Spieker (opnieuw) aan de teranond van een fail- jsenient. De eerste keer ,te/t hij dat nog met veel [TOmcieel kunst- en 'iiegwerk kunnen voor den. Hoe het dit keer ''loopt is ook voor hem de vraag. „En dat al tetal door een ongeluk, waar ik zelf part noch deel aan had. Zo'n stomme koeiewind. Genda's vuurspuwende wind was er ook één vol financieel venijn. Spie ker bouwde weliswaar nieuw, maar mooier en moderner dan in de toe stand vóór de brand. „Ik moest toch ook naar de toekomst kijken", zegt hij nu. Spieker verkeek zich echter op die toekomst, overschatte z'n mogelijk heden en moest boven dien menig robbertje uit vechten met de verzeke ring. Ook daarbij ging het hem bepaald niet voor de wind. De afgebrande boerennering was zwaar onderverzekerd en ook nog eens aardig met hy potheek belast. Spieker rekende er bovenal echter op dat hij veel meer aan verzekeringspenningen zou vangen. Toen uitein delijk het tegendeel bleek kwam die klap dubbel zo hard aan, want in die tus sentijd was de dure her bouw van boerderij Spie ker al begonnen. De zaak toen nog terugdraaien had weinig zin, want de aanneemsom stond vast. (Vervolg op pag. 5: „Boer failliet") Zelfs van een koeienwind kun je niet leven (ADVERTENTIE) 398 reidheid van de politie en andere deskundigen om de gecompliceerde materie te onderzoeken en te ordenen en telkens maar weer op te draven voor lastige aanvul lende onderzoeken. Het on derzoek naar de onderhavige Westbrabantse bouwfraudes heeft 1,5 miljoen gekost. Volgens mr. Schrijnen gaat er een duidelijke zuig kracht uit van de koppelba zen. Het is een feit, dat veel grote bouwbedrijven, mede gezien de ongewisse situatie op de bouwmarkt, hun vaste personeelbestand hebben in gekrompen. De hoge rente stand bevordert bovendien de toename van de koppel- bazenactiviteiten. Ontslagen werknemers mel den zich, ook aangelokt door loonverschillen van 150 tot 200 gulden per week, bij kop pelbazen. Inkrimping van het vaste personeelsbestand heeft ook tot gevolg dat bij het dichterbij komen van de contractueel vastgelegde op leveringsdatum de hoofd aannemer zijn toevlucht zoekt in vreemde arbeids krachten en vaak bereid is hoge lonen te betalen. De koppelbazen, die betrekke^ lijk goedkoop kunnen wer ken, winnen de concurrentie van bonafide onderaanne mers en de hoofdaannemer komt dus bijna vanzelf bij hen terecht. Intimidatie Blijkens zijn algemene be schouwing, gewijd aan de Westbrabantse koppelba zen-affaire, tilt mr. Schrij nen zwaar aan de intimida tie, chantage en onjuiste af hankelijkheid die met kop pelbazenpraktijken nauw samengaan. Op de eerste plaats kunnen werknemers in dienst van koppelbazen gemakkelijk worden ge chanteerd. Werknemers, die een uitkering hebben en zwart werken bij een kop pelbaas staan nog meer bloot aan chantage. „De bedragen die in het geding zijn, zijn zodanig omvangrijk dat die intimidaties groot kunnen zijn", aldus mr. Schrijnen. Minister van Aardenne van Economische Zaken (rechts) wordt begroet door een aantal Schelde-werknemers. In het midden commissaris der koningin dr.C. Boertien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - "Alleen door bundeling van krach ten en nauwe samenwer king tussen de onderne mingen die ketels voor elektriciteitscentrales bouwen kan afsterving van de ketelbouw in Ne derland worden voorko men. In ieder geval kan de samenwerking tussen Rijn-Schelde-Verolme en VMF-Hengelo beter dan thans het geval is". Dat zei minister Van Aardenne van Economi sche Zaken gisteren in Middelburg tijdens een be toging van ongeveer vijf honderd werknemers van de Koninklijke Maat schappij De Schelde te Vlissingen voor het be houd van de centrale ke telbouw bij De Schelde. Zoals bekend wordt in het rapport van de Stichting Energie Apparatuur Ne- derland (SEAN) gepleit voor concentratie van de grote ketelbouw in Henge lo. Dat zou betekenen dat niet alleen 700 arbeids plaatsen bij De Schelde verloren zullen gaan, maar bovendien dat ook de werkgelegenheid bij het gehele Scheldebedrijf met ruim 3.000 werknemers en tal van toeleveringsbedrij ven in Zeeland op de tocht zou komen te staan. Nadat de demonstranten minister Van Aardenne met de roep "Gijs wordt wijs" en "Van Aardenne laat je niet kennen" had den begroet, bood David de Leeuw, voorzitter van de ondernemingsraad van De Schelde, de bewindsman een brief aan waarin het SEAN-rapport voor De Schelde als absurd en on aanvaardbaar wordt be stempeld. De OR van de Schelde verwacht van mi nister Van Aardenne dat deze op korte termijn die maatregelen en beslissin gen neemt die het voortbe staan van de ketelbouw in Vlissingen mogelijk ma ken. Minister Van Aardenne verklaarde het definitieve SEAN-rapport nog niet te hebben ontvangen zodat hij zijn conclusie over het daarin vervatte advies aan de regering met betrek king tot de ketelbouw nog niet kenbaar kon maken. Verder zei hij persoonlijk er de voorkeur aan te ge ven dat de ketelbouw zo wel in Vlissingen als Hen gelo kan voortbestaan. "Dat is echter geen zaak van de overheid, maar van de energiebedrijven die de ketels nodig hebben. Veel hangt af van de vraag hoe veel ketels in de toekomst besteld zullen worden," al dus de minister. (van onze redactie binnenland) GRONINGEN - Er is nog geen enkel spoor gevonden van de vijf opvarenden van een op Ameland aangespoeld zeiljachtje. De Groningse politie neemt aan, dat het vijftal uit Gro ningen vermoedelijk toch op het scheepje heeft gezeten, toen dat is omgeslagen. Hun auto,is in Zoutkamp terug gevonden. Een onderzoek op verschil lende campings in de omge ving heeft niets opgeleverd. Het vijftal blijft spoorloos. Gevreesd wordt dat de zei lers zijn omgekomen. Het zeiljacht is eigendom van de 40-jarige Geert Me- dema uit Groningen. Van de andere vier heeft de politie de namen nog niet vrijgege ven. (van onze sportredactie) ROTTERDAM - AZ'67 heeft zich geplaatst voor de finale van de UEFA-cup. De Alk- maarse ploeg won gister avond met 3-2 van het Franse Sochaux. Het eerste duel was in 1-1 geëindigd. In de finale speelt AZ tegen Ipswich, dat gisteren van FC Köln' won. Feijenoord is uitgescha keld voor verder Europees voetbal dit seizoen. De Rot terdammers wonnen welis waar met 2-0 van Dynamo Tiblissi, maar hadden de uit wedstrijd met 3-0 verloren, (zie verder onze sportpagi na's) SPELENDE kinderen heb ben in Venlo het lijk gevon den van een 31-jarige Duit ser. Volgens de politie is het mogelijk dat de man door een overdosis drugs is over leden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiii (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het wordt tijd dat burgemeesters en gemeentebesturen een ge- weldsinstructie krijgen. Daaruit kunnen zij leren dat het inzetten van het gezags- apparaat om met geweld za ken af te dwingen, het uiter ste middel is en dat aan die inzet een afgewogen besluit vorming vooraf dient te gaan. Dit zei voorzitter L. van der Linden van de Neder landse Politiebond (NPB) gisteren bij de opening van het congres van zijn bond. Het was een van de vele kri tische opmerkingen die hij in zijn rede maakte. Het regelmatig inzetten van de marechaussee bij ac ties noemde Van der Linden een volslagen verkeerde ont wikkeling. Hij zag hierin een reden temeer om de politie uit te breiden. Voorts wees de NPB-voorzitter op het ge vaar dat de politie zelf gaat uitmaken welke zaken ze wel en welke ze niet aan pakt. Dat zou principieel on juist zijn, maar niemand durft kennelijk die keuze te maken. Andere zaken die Van der Linden kritiseerde was de (on)vrijheid van me- tie, bezuinigingen die het po litiewerk zelf aantasten en de afnemende gemotiveerd heid van het politieperso neel. Volgens Van der Linden wordt binnen de NPB sterk gedacht aan collectieve actie om verandering te krijgen in de gesignaleerde ontwikke lingen. Het congres onder steunde die stelling door een motie van die strekking aan te nemen. ningsuiting binnen de poli llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll I nAGRTANn »»»l J DE STEM Mevr. J. v. Heusden-Nijman, Voorvang 62, Breda. „Ik ben veel aan huis gebonden en las De Stem met de buren samen, maar heb nu zelf een abonnement op uw krant genomen". Aangemeld door: mevr. P. Stellaart uit Teteringen. Ja, we zijn er bijna, binnenkort hopen wij de 110.000ste abonnee te verwelkomen. Let op. elke dag plaatsen wij 'n foto van een nieuwe abonnee in de ruimte hierboven. Degene die deze abonnee heeft aangemeld, krijgt 'n te gek Stern-verrassingspakket kado. Voor de 110.000ste abonnee en hij of zij die de abonnee heeft aangemeld, hebben wij 'n super-Stem- verrassingspakket in petto. Dus doe meeGeef op die nieuwe abonnee!! 1 NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geet hiermee op als nieuwe abonnee Naam I Adres Postcode Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal! Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis I I I I Opgegeven door abonnee |Naam I Adres I I OPARKER JOTTER OHUIS TUIN &KEUKEN BOEK I Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar| Dagblad De Stem. antwoordnummer 112, 4800 VB Breda ^Bellen kan ook 076-236911 j I Postcode/Plaats |Als kado ontvang ik graag Vandaag als extra bijlage van De Stem: de jongerenkrant JIJ. Met daarin o.a.: 0 Wat koop je voor die hitparades? 0 De zorgen van een punkband: geen geld en geen plek. 0 Jongeren op zoek naar hun mode. 0 Een kijkje in de klas en een uurtje maatschappijleer. 0 Wat doet het arbeidsbureau voor jou? 0 Zorg dat je sollicitatiebrief opvalt. Dat en nog veel meer in JIJ, vandaag als bijlage van De Stem. ■jrw ITfïTif Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben' in een brief aan minister Van Aardenne laten weten het helemaal niet eens te zijn met de aanbeveling in het SEAN-rapport om de ketelbouw bij De Schelde weg te halen. Jaarlijks worden in ons land ruim drieduizend kinderen op enigerlei manier mishandeld. Dat werd gisteren bekend gemaakt tijdens een congres in Amsterdam. Daar beweerde een spreker ook dat er nauwelijks iets te doen is aan kindermishandeling. Bisschop Bluijssen van Den Bosch is tegenstander van een herindeling van de bisdommen in Nederland. In een vandaag verschenen nota argumenteert hij zijn standpunt. In Libanon vielen deze maand al meer dan 300 doden. Ook gisteren was het tand, ondanks een oproep van de president aan alle partijen de wapens neer te leggen, weer een strijdtoneel van Syrische troepen, fatangisten, Palestijnen en Israeli's.

de Stem | 1981 | | pagina 1