18888 \rokx in Tweede Kamer: ou wp r o gramma Is niet haalbaar Akzo schetst somber beeld Voondeel-week! 5- korting leer en suède Interferon geen wondermiddel Zwaarder is er niet. Evenwichtig OOK BRAND BIJ ESSO cpalthenette van Talthe DE STEM COMMENTAAR Tegenpartij beticht VPRO van plagiaat Weer actie Christen- Turken Rembrandt I )eTeiyd Loodsen: desnoods acties Bredanaars beboet voor belediging van joden PAGINA rloENSDAG 22 APRIL 1981 PAGINA 3 BINNENLAND iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii DEN HAAG- Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat een uitbreiding van het wo ningbouwprogramma in financieel opzicht niet haalbaar is. Stembureaus weigeren inschrijving Volksunie Partij van Hans Knoop illegaal in de lucht CONGRES IN ROTTERDAM j zelf, daar had u misschien jg ik van alle kanten aange- ijd mijn teksten. Wat u mis- r een bekend zanger, er zijn ie dat weten en dan valt het ten schrijft. Maar een bekend gen teksten schrijven. Ik heb tekst in mijn hoofd, hij is er aankomen, ik ga het dit sei- met die tekst. s? Vooral die slappe was, die niet? U ook al niet? Wie het helen, maar die slappe was it er betaald moet worden? 0 noppes gaan staan maken. sn of de schrèbbels, wat vindt vinden, mij maakt het geen rie? jd laten vallen. Het hangt van ie rest geen slecht idee, vindt anderen pak ik de piezewiet, isjerang. e Eurovisie. Drek verstaan ze i quoniam nergens. Als ik er iou uiteindelijk zal betalen. ping? heb nu al 163 fans voor die ik Willemse, Gerard van Eek, lik de Jong, Hans Hansson, an Gelder. Ze gaan allemaal ijster, Paula Vogelsang. Ze Theo Brockötter, Jan Greve, I en Liesbeth Andriessen zelf. ing? Mw. G. Schade-Van Wi- isen-Van Lijf, mw. J. Beinink- J? Jan van Gelder. Dan moet JOHAN VAN OS (ADVERTENTIE) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiK en terug. Hêêl vroeger ging dat te voet, later kreeg je tussengrapjes als de trek- schuit, postkoest of huif kar, en andere aanloopjes tot auto of trein. Maar wat f betekenen auto en trein nu de benzine zo duur is, dat je een fles voor je verjaar dag krijgt, en treinkaartjes als waardepapieren ver- handeld worden? Zodra die tien procent verhoging van de treinprijzen een feit is, zal zo'n NS-ritje alleen nog op te brengen zijn door die ene welbetaalde Nederlander, die ons breed-maatschappelijk aan het denken zet over kern- energie en door die andere rijkbedeelde Nederlander, die grapgrollend onze kern-problemen wèg-televi-1 siekwist. Alle anderen gaan net als vroeger te voet, met de benenwagen, met lijn I fwee, gewoon lópen dus. Maar ènders, want ook hier komt de vooruitgang om de hoek. Inmiddels is er immers het joggen, met het snelle pak en de verende schoen voor het vrije bewe-1 gen van onze snelge- g trainde lijven en spieren. Opeens begrijp je, dat die hele rage van trim-u-fit hou-je-gezond niet zomaar uit de lucht kwam vallen en g evenmin een handig stuntjf was van sportkledingtatm-1 kanten. Het is allemaal puur regeringsbeleid,d promotie van de sportieve s Nederlander als aanzei g vooral tot de 10% verho-1 ging van het treinkaartje. En het getuigt van sen planning op lange termijn s waar je koud van wordt Wat moet je met een rege- g ring die er zó weloverwo-1 gen op aangestuurd heen het volk te laten lopen? Ge- g woon laten lopen. COKS VAN EYSDEN Senaat akkoord met voorkeursrecht HAAG - De Eerste 1 is gisteren zonder wldelijke stemming ak- nrd gegaan met het wets- itwerp voorkeursrecht ge nten. Daarin is vastgelegd dat op bepaalde stukken onroe rend goed een voorkeurs recht van de gemeente kan worden gelegd en dat een dergelijk goed bij verkoop eerst aan de gemeente moet worden aangeboden. en commissie uit de Sociaal-Economische Raad onder Ming van SER-voorzitter De Pous heeft een advies opge teld over het toekomstig sociaal-economisch beleid. In tegenstelling tot eerdere adviezen blijken werkgevers, «rknemers en Kroonleden van de SER vrij eensgezind in ft stellen van een diagnose voor onze zieke economie, ter, wat nog belangrijker is, men is het in grote lijnen ok eens over het beleid, dat die zieke economie uit het al moet halen. En dat is in het verleden wel eens anders Terneuzen Vlissingen Wemeldinge tllllllltff 5.40-1''? 5.13-11'! 7.07- Zon onder zon op maan op maan onder L.K. 27 april 24.0" Het zal niemand verbazen dat twee zaken in het con- ept-advies centraal staan: loonmatiging en ombuigingen de overheidssector. Opvallend is evenwel dat er een 'de „middel" aan toegevoegd is om de werkloosheid te edwingen: herverdeling van het beschikbare werk. Voor 'vakbeweging niets nieuws, daar pleit men in die hoek al iren voor. Echter wel voor de werkgevers, die nu voor het ffst toegeven, dat het herstel van het rendement niet atomatisch meer werk oplevert. Samen met de vakbewe- ln9 erkennnen de werkgevers, dat herstel en groei van bedrijfsleven nooit de groei van het arbeidsaanbod in f komende jaren zal kunnen opvangen. Een koopkracht- aiingvan 1,25 procent gemiddeld per jaar zou er slechts le leiden, dat de jaarlijkse afbraak van arbeidsplaatsen in 6 industrie van zo'n 25.000 tot 30.000 banen ongedaan temt gemaakt. Daarom pleit de SER-commissie voor zo- uitbreiding van het aantal banen in de collectieve sec- ,a's voor een betere verdeling van het beschikbare te'k. En dat is, wat de werkgevers betreft, in ieder geval «er star, dan de mening die ze tot nu toe verkondigde. Idt trouwens ook voor de opvatting van de vakbe- dat de werknemers die arbeidstijdverkorting zelf betalen met een loonmatiging van gemiddeld 1 ucent per jaar. Het effect, daarover zijn alle partijen het weens, is groot: Nieuwe banen voor zo'n 330.000 Ne- handers. Er zitten aan korter werken echter zoveel ha al m °9en' dat men zich niet moet blindstaren op dat ge- .Maar zelfs als het belangrijk lager ligt, dan nog is er 'f! winst. gallend is ook, dat de sociale partners elkaar dichter naderd zijn als het gaat om de greep van de overheid op 'bedrijfsleven. Zo hebben de werkgevers tot nu toe as beweerd, dat de overheid slechts globale maatre- en moet nemen om de industrie er weer bovenop te Zonder dat standpunt nu meteen te verlaten zwak- °e werkgevers het wel zo ver af, dat een „stokpaard- van de vakbeweging, gericht economisch beleid, meer tennmg krijgt. Daarmee verkondigt de SER-commissie eensgezind de stelling, dat een combinatie van glo- 6l,i®n gericht beleid nodig is om de industrie weer in het -n,e spoor te trekken. Dit overziende en er van uitgaande, dat dit concept-ad- S8 straks in mei in grote lijnen zal worden omgezet in een kan de conclusie niet anders luiden, dan dat advies, lan°u'ale partners de komende regering een evenwichtig voor herstel van de economie voorleggen. De rege- Qie ha de Kamerverkiezingen van mei aantreedt, doet rote aan dit advies naar waarde te schatten. De vier 0Ud part'ien, die nu om de gunst van de kiezers dingen, 'ant 6-er 90ed aan doen dit adv'es serieus te benaderen. 'roa din9 is duidelijk: We kunnen niet weer eens vier Jjaan aanmodderen met een beleid, dat nauwelijks of ^maatschappelijk draagvlak heeft. (Van onze redactie binnenland) Brokx deed deze uitspraak toen hij de Kamer een overzicht gaf over de stand van zaken op de bouw markt. Verleden week presenteerde de regering in de Kamer nog een plan om tot het jaar 1990 bijna 1,1 mil joen woningen te bouwen. Dat zou neerkomen op 110.000 woningen per jaar. De laatste jaren zijn derge lijke aantallen niet gehaald. De regering maakte toen het voorbehoud dat dit plan financieel nog niet onder bouwd was. (van onze redactie binnenland) DEN HAAG- Een aantal hoofdstembureaus in ons land heeft gisteren gewei gerd de Volksunie en de Cen trumpartij in te schrijven voor deelname aan de ver kiezingen voor de Tweede Kamer van 26 mei. Op de hoofdstembureaus van Amsterdam, Leiden (heel Zuid en Noord Hol land), Groningen, Rotterdam en Maastricht werd inschrij ving geweigerd, in Nijmegen werd wel tot inschrijving overgegaan. In Amsterdam werd als reden opgegeven dat met name de Volksunie ongrondwettelijk en onde mocratisch zou zijn. In an dere districten bleken er te weinig handtekeningen ver zameld te zijn om deelname aan de Kamerverkiezingen mogelijk te maken. De wet schrijft een aantal van 25 voor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De rechtse „Tegenpartij" van Koek en Oosterling, die onder deze naam niet aan de komende kamerver kiezingen mag meedoen, heeft Jacobse en Van Es en hun beider werkgever de VPRO van plagiaat be schut digdm Volgens Koek en Oosterling heeft de VPRO de naam „Tegen partij" ontleend aan de correspondentie, die de beide adspirant-kamerle- den in het verleden met de vrijzinnige omroepveren- giging voerdenm Koek en Oosterling zijn slecht te spreken over het feit dat de Kiesraad heeft geweigerd hen onder de kop „Tegenpartij" in het kiesregister op te nemen. De Kroon handhaafde dat besluit van de Kiesraad, omdat door het bestaan van een fictieve politieke groepering met die naam in een bekend satirisch tv-programma de kiezers te gemakkelijk in verwar ring gebracht zouden kunnen worden. Maar Koek en Oosterling achten met name de stelling dat Jacobse en Van Es in een bekend tv-programma optreden, onbewezen. „Bij navraag hadden acht op de tien Nederlanders nooit van dat programma ge hoord. En diegenen die er wel van hadden gehoord lieten zich er negatief over uit", aldus de kandidaat-kamerleden, de de Kroon verder heb ben laten weten dat ze de VPRO al jarenlang met door de „Tegenpartij" on dertekende pamfletten bestoken. Aan die brief wisseling zouden Jacobse en Van Es dan ook de naam van hun geestes kind hebben ontleend. Brokx gaf de Kamer giste ren ook een overzicht van de ontwikkelingen in de werk gelegenheid in de bouw over verleden jaar. Er blijken bijna duizend faillissemen ten uitgesproken te zijn in de sector bouwnijverheid en bij installatiebedrijven. De maanden oktober en decem ber van het vorige jaar ste ken in negatieve zin af bij de rest van het voor de bouw toch al slechte jaar. De staatssecretaris ver schafte de Kamer ook inzicht in de ontwikkelingen op de bouwmarkt. Daaruit blijkt dat de ontwikkelingen in de woningwet en de goedkope koopsector gunstig zijn. Het bouwprogramma kan vol gens Brokx hier wel gehaald worden. Ook de premierhuur (hoge huren met subsidie voor de bouwer) loopt goed. Ondanks de hoogte van de hypotheekrente en de stag nerende inkomensontwikke ling blijft de vraag naar goedkope koopwoningen groot. De uitgifte van pre- mie-B woningen loopt min der soepel, al gaat het beter dan verleden jaar. Het ziet er evenwel naar uit dat het program van 17.000 wonin gen niet gehaald wordt. (van onze redactie binnenland) LOSSER - In het Twentse Losser en in Rijssen hebben twee groepen Christen-Tur ken hun toevlucht gezocht in gebouwen van de Neder lands hervormde kerk. De Turken zijn bang dat ze uitgewezen worden. Maan dagavond laat trokken vier gezinnen, rond 25 personen, in Rijssen de kerk binnen. Volgens de Turken zou deze week over hun asielaan vrage beslist worden. Als ze geen asiel krijgen willen ze met een kort geding tegen de staat der Nederlanden als nog toestemming krijgen hier te blijven. Ook in Losser sloten twin tig Turken zich op in een pand van de Nederlands her vormde kerk. De Haagse politie heeft gis teren vermoedelijk een schilderij van Rembrandt te ruggevonden. Het betreft een doek dat twee jaar geleden uit het Haagse Gemeente museum gestolen werd. Met hogedruk-stralen bestrijdt de Rotterdamse brandweer het vuur. ROTTERDAM - Een kortstondige, maar feUe brand heeft gisteren een stookolie-eenheid op het terrein van de olieraffi naderij van Esso in Rotterdam stilgelegd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het is de tweede brand binnen enkele dagen in het Rotterdamse Botlek- gebied. Rond negen uur gisteren brak de brand uit. Met assistentie van de Rotterdamse brandweer slaagde het bedrijf erin de brand binnen een halfuur meester te worden. De stookolie-eenheid zal volgens Esso enkele weken buiten bedrijf zijn. Door de leidingen stroomde stookolie van 350 graden. Vijf meter boven de grond ontstond het vuur door een lek. Experts bekijken hoe groot de schade is. De milieudienst van Rijnmond kreeg gisteren klachten uit de omgeving van de raffinaderij over asfalt- en oliestank. Nu alle paasbezoekers weer het hazenpad en eieren voor hun geld hebben gekozen, wil ik uw aandacht vragen voor een heel interessant verschijnsel. Om mij niet te onsmakelijk uit te drukken: het is een wc^verschijnsel en het heeft ook te maken van emancipa tie. Nee, geen constipatie, maar emancipatie. Op herentoiletten blijken op gebruikte en dus lege rollen closetpapier nooit vervangen te worden door nieuwe (on gebruikte). Mannen voelen er niets voor deze huishou delijke handeling te verrich ten, blijkbaar. Het heeft te maken met het rollenspel, dat moge duide lijk zijn. Mannen zetten wel een nieuwe telexrol op, maar nooit een nieuwe toiletpa pier-rol. Dat is de taak van de vrouw. Om de haverklap blijkt op de heren-wc die ik dagelij ks be zoek een lege papierrol te zitten. Ik heb schijt aan het rollenspel en bevestig dus regelmatig een nieuwe rol. Het is zo simpel heren. Er zijn houders met verschillende systemen in omloop, maar kerels die in hun vrije tijd hun hele huis verbouwen, kunnen er geen moeite mee hebben. Dit is echt een principiële zaak. Zittend op de wc-pot zijn man en vrouw meer dan ooit gelijk. Daarom moeten daar de rollen omgedraaid worden bij tijd en wijle. Dus, beste collega's, verbeter de wereld en begin op uw toilet. Zeg niet: daar veeg ik mijn jeweetwel mee af, maar maak een simpel, sympa thiek gebaar. MERIJN ÖTTERD AM/MAAS-SLUIS (ANP) - De rijksloodsen uit het Rijnmondgebied zullen zich met hand en tand blij ven verzetten tegen de in voering van een nieuw wal- radarsysteem langs de Nieuwe Waterweg. Op een zeer druk bezochte protest- vergadering in Maassluis, georganiseerd door de afde ling Rijnmond van de Vere niging de Nederlandse Loods, besloten de loodsen gistermiddag unaniem des noods acties te voeren DEN HAAG (ANP) - De politieke partij Realisten '81, die deelneemt aan de Twee de-Kamerverkiezingen, heeft het paasweekeinde de eerste, experimentele radio- uitzendingen vanaf een zendschip op de Noordzee verzorgd. De Realisten, on der leiding van Hans Knoop, kondigden hun uitzendingen tijdens de presentatie van hun verkiezingsprogramma, enkele weken geleden, aan. Zenden vanaf zee is straf baar. Aangezien het meewerken aan uitzendingen strafbaar is, wil Knoop niet kwijt hoe het schip heet en hoe het be voorraad wordt. BREDA - De Bredase rechtbank heeft gisterochtend de Bredanaars W. S. en H. van K. voor het in voorraad hebben en verspreiden van kaarten die beledigend zouden kunnen zijn voor joden en het joodse ,volk ver oordeeld tot een geldboete van elk honderd gulden of twee dagen. De rechtbank achtte bewezen dat er in dit geval sprake was geweest van belediging doordat joden middels een tekening vergeleken werden met nazi- Duitsland, waarbij het gebruik van het hakenkruis symbool doorslaggevend was. Dat symbool heeft im mers in het westen alles te maken met de gruwelen, die in nazi-Duitsland werden gepleegd. De rechtbank was overigens van oordeel dat van weerskanten de soep heel heet was opgediend. Zo achtte de rechtbank het onjuist dat van de kant van Stiba het verspreiden van de kaart op een lijn was gesteld met anti-semiti- sche uitingen elders. De rechtbank vond niet dat in dit geval gesproken kon worden van moedwillig anti semitisme". Het Palestina Komitee in Breda reageerde gisteren uiterst teleurgesteld op de uitspraak van de recht bank. Landelijk bestuurslid Paid Kuiper noemde het vonnis „een onzuiverheid in beoordeling die in Neder land niet voor mogelijk werd gehouden". ARNHEM - De totale kos ten van de door de vezel dochter Enka van het Akzo- concern aangekondigde sa neringsmaatregelen bedra gen 400 miljoen gulden. Hiervan is 230 miljoen gul den gereserveerd voor de af vloeiing van 4.000 werkne mers bij de produktie en centrale diensten in de Euro pese vestigingen. Van dit aantal werknemers werken er ongeveer 1.000 in Neder landse bedrijven van Enka. Door de recessies zijn de resultaten van Akzo in de tweede helft van 1980 sterk verslechterd. Over geheel 1980 werd een verlies geleden van 70 miljoen gulden. Ondanks de capaciteits verminderingen die sedert 1975 hebben plaatsgevonden, was 1980 opnieuw een crisis jaar voor de Westeuropese vezelindustrie, aldus de raad van bestuur in het jaarver slag over 1980. In totaal werd door de Europese vezelfabri kanten vorig jaar een verlies geleden van ca. 2,5 miljard gulden, meer dan het dub bele van het verlies over 1979. Over 1980 maakten in dustriële garens, viscose tex- tielgarens en de niet-vezel- produkten in totaal reeds 65 pet. van de omzet van de Enka Europa uit. De verlie zen op synthetische textiel- en tapijtgarens zijn in 1980 weer sterk gestegen. Het ne gatieve bedrijfsresultaat over 1980 was ca. 200 miljoen gulden tegenover ca. 50 mil joen gulden in 1979. Volledige uitvoering van de aangekon digde saneringsmaatregelen zal de resultaten van Enka met 150 a 200 miljoen gulden per jaar kunnen verbeteren. (ADVERTENTIE) van woensdag 22 april t/m woensdag 29 april. f op het piekfijn reinigen van Deze aanbieding geldt ook in de Palthe-filialen. iiiiiiiiiilllliiliiiiiiiiiiiiiiiliiiliiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiilliliiiiiiilllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiililiiiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliillllillliiiiiill (Van onze redactie binnen land) ROTTERDAM- De resulta ten van de behandeling van kankerpatiënten met inter feron zijn bemoedigend, maar het is nog te vroeg hieruit conclusies te trekken over de uitwerking van het geneesmiddel. Doordat voor bet maken van interferon enorm veel menselijk eiwit nodig is, bestaat er niet zo veel kans dat het middel snel op grote schaal toegepast kan worden. Dit zei gistermiddag de se cretaris-generaal van het ministerie van Volksgezond heid en Milieu, dr. P. Side- rius op een internationaal congres over interferon, dat in Rotterdam is geopend. En- kele honderden deskundigen uit de hele wereld zijn daar de komende dagen bijeen om te praten over de toepassing van het kankerbestrijdings middel. Het grootste probleem bij de aanmaak van interferon is de produktie van mense lijk eiwit. Op verschillende plaatsen in de wereld wordt interferon verkregen door middel van weefselcultuur en met behulp van witte bloedlichaampjes gewonnen. De opbrengst is echter zeer laag. De deskundigen hebben hun hoop nu gevestigd op produktie via genetische manipulatie de DNA-tech- niek). Het gebrek aan interferon heeft overigens al geleid tot het ontstaan van een zwarte markt in het middel. Een van de inleiders van het congres, de Fin Kantell zei deze ont wikkeling te betreuren. „Het is ongelooflijk", zei hij, „dat sommige wetenschapsmen sen voordeel willen trekken uit de publiciteit rond inter feron en de wanhoop van kankerpatiënten willen ge bruiken om er geld uit de maken". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllll

de Stem | 1981 | | pagina 3