Wilhelminaboom Sluis: Majestueuze linde pou lis n DE STEM EVEN UITBLAZEN Leugenaar SURPRISE IN DE HARTWEEK: TIMOLOL DE STEM cm ivenwichtic Zwaarder WOENSDAG 22 APRIL 1981 :PAGINA TWEE MET WIM KOOK KRAS Medische rubriek De vooruitgang loopt verder Coks van Eysden hoogwater waterstanden Senaat akkoord PAGINaIwOëNSDAG 22 APRl| UftGBLAO VOOR ZUOWESt NEPERIANO Jaargang 121 Nr. 19.456 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem bv Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredacteur L. Leijendekker Breda Hoofdkantoor Spinveld 55, Postadres: postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling. Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420. Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076: 236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betalingen 076-236347 16,59 per maand 49,45 per kwartaal 192,- per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgaven 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittijd adv.: 9.00 uur één dag voor plaatsing: maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda. Overlijdensberichten Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 18.30-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911. Advertentie debiteuren Administratie 076-236227 Rayonkantoren Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN. Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/mvr. 8.15- 19.00 uur, za. 8.15-17.00 uur. Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850. Telex 78457. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550. Telex 54430. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 14661 IK Tel. (alle afd.) 01100-28030. Telex 55215. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14,4561 AS. Tel. (alle afd.) 01140-13751. Telex 55203. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800. Telex 54408. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN. Tel. (alle afd.) 01650-37150. Telex 78459. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle) afd. 01150-17920. Telex 55033. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Vllsslngen Torenstraat 5, 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Je treft ze aan In veel plaatsen in Nederland: de Willem lll-boom, de Wilhelminaboom, de Julianaboom, de Beatrlxboom en ga zo maar door. Het zijn levende herinneringen aan momenten uit het leven van het Huls van Oranje. Ze werden geplant bij bijzondere gelegenheden als hul deblijk en teken van aanhankelijk heid. Zo prijkt sinds 31 augustus 1880 op de Markt in Sluis de Wilhelminaboom, geplant bij gelegenheid van de ge boorte van koningin Wilhelmina. Nu, ruim 100 jaar later, is de linde uitgedijd tot een echte majestueuze boom, waarin veel Sluizenaars plezier heb ben. Een van de Sluizenaars is oud brandweercommandant, raadslid en amateur- historicus Piet de Broek. „Tot' aan mijn trouwen heb ik op de Markt gewoond en die boom maakt een on vergankelijk deel van mijn verleden uit", zegt hij. Vlak nadat de boom was geplant werd om het toen nog iele stammetje een fraai hekwerk geplaatst. Kunstig smeedwerk voorzien van kroontjes. Het hekwerk is sinds lang verdwenen. In 1920 stond het hek al in de raadskelder, zo maar niks te doen. Wat er later mee gebeurd is is onbe kend. Wel jammer, want het was een echt stukje vakwerk. Het gemeentebestuur heeft er toen een fraaie bank omheen laten bouwen. „Daar had je 's zomers niet zoveel aan, want een linde laat nogal wat rommel vallen, fatsoenlijk zitten kon je er niet, maar het bleek een ideale plaats om Onze-Lieve- Heerbeestjes te vangen", weet De Broek zich nog te herinneren. Het oorlogsgeweld van 1944 spaarde Sluis bepaald niet. de stad werd voor bijna 90% weggebombar deerd en -geschoten. De huizen rond de markt en het historische Belfort ver anderden in een onherstelbare puin hoop. Wonderlijk genoeg bleef de linde gespaard. „Hoe is het mogelijk", zo vraagt De Broek zich nu nog verbaasd af. „Er waren natuurlijk wel wat takken afgeschoten, maar voorjaar 1945 bloeide hij mooier dan tevoren". De eerst door fraai hekwerk en houten bank omgeven boom wordt nu regel matig „ingeblikt". Hij staat nu centraal op een openbare parkeerplaats. Maar wegdoen: „Nooit", zegt De Broek. „Zo'n boom is voor mij 100.000 gul den waard. Een fraai stukje natuur midden in het moderne leven". (Rein v.d. Helm)., De Wilhelmi naboom op de Markt in Sluis, vroeger omge ven door een fraai hekwerk en nu dikwijls „ingeblikt". Fo to: Cor de Boer. Deze week overleed in Pisa de 104-jarige Pia Turchini, geveld door een „eenvoudige" griep. Juffrouw Tur chini (van trouwen had ze nooit iets willen weten) gold ■als een uitzonderlijk krasse dame. Tot voor maar en kele jaren ging zij nog regelmatig op jacht. Toen zij ter gelegenheid van haar honderdste verjaardag werd geïnterviewd, verklaarde zij haar lange leven te danken aan godsvrucht en gezond voedsel „zonder chemica liën". Tot op de dag dat ze griep kreeg kookte ze haar eigen potje en hield ze zelf de tuin bij. Na de maaltijd was ze gewend een pijp te roken. Een leugendetector is zelf ook In staat te lie gen, zo Is gebleken na een studie, uitgevoerd aan de universiteit van Pennsylvania. Zoals be kend Is het principe van de leugendetector geba seerd op huidreacties (vooral de electrlsche geleidbaarheid van de huid), de hartslag, en de ademhaling. BIJ de poli tie, de CIA, de FBI enz. wordt die techniek ruim toegepast, maar bij de overheid Is de leugen detector nooit volledig aanvaard. En de nieuwe proeven aan de univer siteit van Pennsylvania zullen dat wantrouwen waarschijnlijk nog ver groten. Gebleken Is namelijk dat de doeltreffendheid van een leugendetector sterk varieert naar de personen die er aan on derworpen worden en vooral - wat nogal lo gisch lijkt - van de mate van zelfbeheersing. Aan de proeven heb ben 44 studenten deel genomen. Bij een eerste reeks proeven konden de onderzoekers 77 pro cent leugenaars ont maskeren, maar bij een andere reeks proeven hadden de proefperso-* nen kalmeringsmidde len geslikt: de detector vergiste zich In 73 pro cent van de gevallen. Onderzoeksleider dr. Martin Orne meent ech ter dat bi] „echte" on dervragingen de stress dermate groot is dat het effect van kalmerings middelen teniet gedaan zou kunnen worden. De keerzijde van deze stel ling is dan dat, terwille van de betrouwbaar heid, de spanning zoda nig kan worden opge voerd dat van geeste-' lljke foltering sprake zou zijn. Gddw" ^88881 Dit is een rubriek over woor den. De schrijver, Johan van Os" wil graag uw medewer king om zoveel mogelijk woor den te kunnen behandelen die in betekenis bijna of helemaal gelijk zijn aan het woord dat nu aan de orde is. Kent u zulke woorden? Zet ze op een briefkaart én stuur die aan „Uw eigen woord", redactie De Stem, Postbus 3229, Breda. Mijn teksten schrijf ik altijd zelf, daar had u misschien geen erg in. De woorden krijg ik van alle kanten aange- reikt, maar ik schrijf zelf altijd mijn teksten. Wat u mis- schien niet weet, ik ben ook een bekend zanger, er zijn maar heel weinig mensen die dat weten en dan valt het ook niet op dat je zelf je teksten schrijft. Maar een bekend zanger zal haast altijd zijn eigen teksten schrijven. Ik heb nu weer een gehfeel nieuwe tekst in mijn hoofd, hij is er nog niet uit, maar ik voel hem aankomen, ik ga het dit sei zoen weer helemaal maken met die tekst. Wie zal dat betalen? Wie heeft zoveel splint? Wie heeft zoveel slèppe was? Wie heeft zoveel splint? Dat loopt, vindt u ook niet? Vooral die slappe was, die moet erin gaan, dacht u ook niet? U ook al niet? Wie hel zal betalen, kan me niet schelen, maar die slappe was gaat erin! Weet u toevallig wat er betaald moet worden? 0 nee! Ik kan het toch niet voor noppes gaan staan maken. Wie zal dat betalen? Wie heeft zoveel zaad? Wie heeft zoveel schrèbbels? Wie heeft zoveel zaad? Zal ik de slappe was nemen of de schrabbels, wat vindt u nou? U moet het zelf leuk vinden, mij maakt het geen moer uit, ik zing het wel. Wie zal dat betalen? Wie heeft zoveel spie-wie-wie? Wie heeft zoveel piezewiet? Wie heeft zoveel spie? Die wie-wie kan ik nog altijd laten vallen. Het hangt van de stemming af. Maar voor de rest geen slecht idee, vindt u wel? Wel? In Zeeuws-Vlaanderen pak ik de piezewiet, op mijn mergelroute de masjerang. Wie zal dat betalen? Wie heeft zoveel drek? Wie heeft zoveel quoniam? Wie heeft zoveel drek? Mijn internationale. Voor de Eurovisie. Drek verstaan ze in de hele Bondsrepubliek en quoniam nergens. Als ik er maar achter kom wie dat nou uiteindelijk zal betalen, Wie zal dat betalen? Wie heeft zoveel geld? Wie heeft zoveel ping ping ping? Wie heeft zoveel geld? Nr. 146. En die neem ik. Ik heb nu al 163 fans voor die tekst. Louis Haagman, HHenk Willemse, Gerard van Eek, Jan Snoek, Jullke Stevers, Rik de Jong, Hans Hansson, Toon Hol, Jos Hilgers, Jan van Gelder. Ze gaan allemaal mee naar Koewacht. Th. Lijster, Paula Vogelsang. Ze gaan mij samen begeleiden. Theo Brockötter, Jan Greve, Annie Derks, Sjan van Boekei en Liesbeth Andriessen zeil. Wie heeft zoveel ping ping ping? Mw. G. Schade-Van Wi- chen natuurlijk, mw. V. Franssen-Van Lijf, mw. J. Beinink- Althuis. Wie heeft zoveel geld? Jan van Gelder. Dan moet hij het maar betalen ook. JOHAN VAN OS (Van onze medische medewerker) De geoefende tv-kijker zal het niet ontgaan zijn, eer verleden week heerste de Nederlandse Hartstichtring op de buis. Reclamespotjes rondom het Journaal wezen ons dagelijks op de gevaren die hart en bloedvaten belagen. Op een tamelijk hardhandige wijze, dat wel. Zo langzamerhand val len er in dit soort voorlich tingsfilmpjes meer „dojen" dan op het journaal zelf. Maar hoe dan ook, de boodschap wordt niet mis verstaan. Ieder kind weet nu te vertellen wie een grotere kans maakt op het krijgen van een hartin farct. Dat is dan iemand die te veel eet, rookt, te weinig beweegt, te dik is en zich veel te druk maakt, een soort medische Oefe ning van Berouw. Toch viel er in die Hartweek nog wat aardigs te melden op het gebied van hart en bloedvaten. Op 2 april, on geveer bij de aanvang van de Hartweek - het leek wel afgesproken werk publi ceerde het Amerikaanse medische vakblad The New England Journal of Medicine de opzienba rende resultaten van een even opzienbarend onder zoek. Noorse artsen waren nagegaan of hartinfarct patiënten een grotere overlevingskans hebben wanneer ze behandeld worden met het middel Ti molol, een spul dat het hart „rust" geeft. „De resultaten zijn in drukwekkend", schreef het blad in een begelei dend commentaar. En te recht. Vergeleken met een groep van niet-gebruikers, hadden de Timolol-patiën- ten veertig procent meer kans om op langere ter mijn een hartinfarct te overleven, bovendien kwam bij hen een herha ling van het infarct een kwartmaal minder voor. Deze cijfers gaan vooral spreken als je er de Neder landse sterftecijfers ten gevolge van een hartin farct naast zet. Cijfers om van te schrikken. In Nederland krijgen elk jaar 40.000 mensen een hartinfarct, 10.000 mensen sterven voordat ze het ziekenhuis bereiken, na een jaar leeft er van die 40.000 nog onge veer de helft! Eigenlijk is dat niet eens zo verwon derlijk. Het hart is de mo tor van de bloedsomloop. Houdt die op met werken dan houdt alles op omdat alle andere organen dan een dodelijk gebrek aan zuurstof krijgen. Maar niet alleen die or ganen hebben zuurstof no dig. Ook het hart zelf moet rijkelijk voorzien worden met bloed (en dus zuurstof) om zijn titanenarbeid te kunnen verrichten. Het heeft daarvoor zelfs een apart miniatuurbloedsom- loopje, gevormd door de even befaamde als be ruchte krans(slag)aderen. Deze kranslagaderen zijn de Achilleshiel van het hart. Ze hebben, vooral bij on verstandige leef- en eetge woonten, de hebbelijke neiging om te vernauwen of zelfs helemaal dicht te slibben. Bij een gedeelte lijke afsluiting krijg je klachten van Angina Pec toris. In rust ontvangt het hart nog net voldoende bloed, maar lever je een inspanning, dan krijgt het hart het onmiddellijk be nauwd. Gevolg: pijn in de borst, vaak uitstralend naar kaak, hals of armen. Bij rust en ook bij ge bruik van een tongtabletje (nitoribaatje) zakt de pijn weer weg. Maar als een kransslagader geheel dichtraakt, dan wordt het hart blijvend beschadigd. Het gedeelte dat door de afgesloten kransslagader wordt voorzien van bloed sterft dan geheel af. Hoe groter dat gedeelte, hoe ernstiger het infarct. Overleef je de eerste ge vaarlijke periode dan wordt het afgestorven ge deelte weer keurig gerepa reerd door littekenweefsel. Helaas is die reparatie niet in alle gevallen voldoende. Er is altijd een kans dat het hart op hol gaat slaan of al te zeer verzwakt is, of dat er een nieuw infarct optreedt. Om die ontsporingen het hoofd te bieden is er een hele medische trucendoos met geneesmiddelen en behandelingen voorhan den. De allernieuwste truc is dus het gebruik van Ti molol. Timolol (werk- naam: Betim of Blocadren) is een stof die hoort bij de groep van betablokkers. Dat zijn medicijnen die de werking van adrenaline tegengaat. Iedereen heeft wel eens adrenaline door zijn aderen voelen stro men. Wanneer je je een onge luk schrikt of wanneer (in grote woede) je handen jeuken om iemand op zijn gezicht te timmeren dan gaat je hart als een ra zende tekeer en de bloed druk stijgt torenhoog. Al die verschijnselen worden veroorzaakt door dat bij nierhormoon. Voor een toch al ver zwakt hart betekent dat, dat het een goede kans maakt om helemaal over de rooie te gaan. Betablok kers nu blokkeren die hef tige werking van adrenali ne, zodat met die middelen het hart rust wordt ge gund. Vandaar dat men al jaren met het idee speelde om hartinfarctpatiënten met betablokkers te be handelen. Maar tot nu toe waren de resultaten niet overweldigend. Vooral niet. omdat veel betablokkers bij langdurig gebruik aanleiding geven tot lang niet ongevaarlijke bijwerkingen. Tot ieders verrassing blijkt nu een bepaalde beta-blokker, het Timolol dus, deze bezwa ren veel minder te hebben en bovendien een grotere beschermende werking uit te oefenen op hartinfarct patiënten. Waarom dat zo is weet niemand. Het Noorse onderzoek wees alleen uit dat het werkt en liet het „hoe en waarom" voor wat het was. Alsof dat nog niet mooi genoeg was merkt' het commentaar van The New England Journal of Medicins op dat „er steeds meer aanwijzingen zijn dat onmiddellijke toepas sing van dit middel de af meting van het infarct kan doen verkleinen en ook kan voorkomen dat een dreigend infarct zich ont wikkelt tot een echt in farct. Naast alle kommer en kwel, die de afgelopen we ken over ons is uitgestort, is dat toch nog een aardige surprise. Toch zijn er nog haken en ogen. Niet ieder een komt in aanmerking voor Timolpl. Bij mensen met een al te verzwakt hart zou een ex tra afremmen van de hart- arbeid fataal kunnen zijn. Omdat beta-blokkers ook op de longen werken is het ongeschikt voor patiënten met astma en soortgelijke aandoeningen. Toch schat men dat Timolol in een zestig procent van de ge vallen goede diensten kan bewijzen. Wil dat nu zeg gen dat geheel cardiolo gisch Nederland nu on middellijk overgaat op hei massaal voorschrijven van Timolol? Waarschijnlijk niet. De Nederlandse arts is wat voorzichtig aangelegd en kijkt over het algemeen eerst nog even de kat uit de boom. Mijn Geleerde Broer, over een paar we ken afgestudeerd cardio loog: „Een zwaluw maakt nog geen lente. Bet is de goede gewoonte dat gun stige onderzoeksresultaten ook door ander onderzoek worden bevestigd. éLHiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Alles wat geweest is e komt ooit terug, in welke e vorm ook. Dit zal wel een bewering zijn van een ge- schiedkundige beroemd- e beid,maar ik kom daar nu spontaan zélf op. En ik zal de enige niet zijn; de bewij- 1 zen vliegen je links en rechts om de oren. Zo is er dat bericht, dat de Vere- nigde Naties in augustus e een conferentie houden e over nieuwe en - wat ze 5 noemen - hernieuwbare e energiebronnen. Over nóg e ijzingwekkender mogelijk- heden dan kernenergie, e denk je eerst. Maar daar e gaat het niet over, en even- min over verbetering van de hele bekende hap: aard- 1 olie, steenkool, gas. In Nairobi in Afrika zullen technische en economi sche studiebollen met ze venmijlslaarzen een reu zenstap terugmaken naar de oudjes, die de de mens eeuwenlang van dienst zijn geweest, naar zon, wind en water. Die stap terug is maar schijn. Het praten nü over deze oeroude ener giebronnen gebeurt met de kennis en het inzicht, dat de mens zich inmiddels verworven heeft. En da's niet niks. Ook het natuurlijk afval van mens, dier en plant nemen ze in de dis cussie even mee. Onze voorvaderen in plaggehut of hunnebed kwamen niet verder dan „verbranden die troep" en dan de kouwe handen of de kook pot boven het vuur. Anno 1981 is er - als men wil - heel wat waardevollers te brouwen uit al wat achte loos in vuilnisvat of riool verdwijnt. Toch vooruitgang dus, net als bij een nieuw model fototoestel, dat zoals vroe ger het simpele boxje met eigen hand en verstand in gesteld moet worden op zonning, bewolkt of tegen licht. Ook hier géén stap te rug. Want nadat je als de boer voor het hooien met dichtgeknepen ogen de lucht hebt afgespeurd en de wolken op hun waarde hebt geschat, gaat het ap paraat super-automatisch aan de gang. De perfectie en de snelheid waarmee dan de chips je huiselijke gegevens omzetten in een volmaakte foto, maken 't voorafgaande denkwerk tot een lachertje. Het moest er wél bij, en dat houdt een mens op de been. Maar toch blijft het teruggrijpen op het oude vanuit nieuwe mogelijkheden. Zo zal het ook gaan met ons vervoer, dat van de ge wone vrouw of man bedoel ik, de reiziger van A naar B en terug. Héél vroeger ging dat te voet, later kreeg je tussengrapjes als de trek schuit, postkoest of huif kar, en andere aanloopjes tot auto of trein. Maar wal betekenen auto en trein nu de benzine zo duur is, del je een fles voor je verjaar dag krijgt, en treinkaartjes als waardepapieren ver handeld wordenZodra die tien procent verhoging van de trein prijzen een feil is, zal zo'n NS-ritje alleen nog op te brengen zijn door die ene welbetaalde Nederlander, die ons breed-maatschappelijk aar het denken zet over kern energie en door die andere rijkbedeelde Nederlander die grapgrollend ome kern-problemen wèg-televi- siekwist. Alle anderen gaan net als vroeger te voet, mei de benenwagen, met lij twee, gewoon lópen dus. Maar ènders, want ook hier komt de vooruitgans om de hoek. Inmiddels is er immers het joggen, met hel snelle pak en de verende schoen voor het vrije bevra gen van onze snelge trainde lijven en spieren- Opeens begrijp je, dat die hele rage van trim-u-fit en hou-je-gezond niet zomaar uit de lucht kwam vallen en evenmin een handig stunt/a was van sportkledinglabij kanten. Het is allemaal puur regeringsbeleid,d promotie van de sportieve Nederlander als aanzet vooral tot de 10% verho ging van het treinkaartje En het getuigt van een planning op lange termijn waar je koud van wordt Wat moet je met een rege ring die er zó weloverwo gen op aangestuurd heen het volk te laten lopen1 Ge woon laten lopen. COKS VAN EYSDEN DEN HAAG - De water hoogten van dinsdagmorgen, meegedeeld door rijkswater staat: Konstanz 369 min 3, RheinMden 290 min 2, Ma- xau 520 min 4, Plochingen 134 onv., Mannheim 363 min 11, Steinbach 148 min 2, Mainz 354 min 13, Bingen 215 min 11, Kaub 263 min 15, Trier 301 plus 20, Koblenz 270 min 16, Keulen 361 min 11, Ruhrort 431 min 10, Lobith 1052 min 1, Pannerdense Kop 1019 onv. Morgen, donderdag 23 april Bergen opZoom 6.54-19.10 Hansweert 6.28-18.37 Terneuzen Vlissingen Wemeldinge (ADVEF DEN HAAG - De Eerste lamer is gisteren zonder oofdelijke stemming ak- oord gegaan met het wets- itwerp voorkeursrecht ge- Deenten. Daarin is vastgelegd dat ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii!1!!! ien commissie uit de Socia< leiding van SER-voorzitter De steld over het toekomstig sc tegenstelling tot eerdere ac verknemers en Kroonleden v iet stellen van een diagnose tear, wat nog belangrijker ii iok eens over het beleid, da lal moet halen. En dat is in h jeweest. Het zal niemand verbazen ïpt-advies centraal staan: lo In de overheidssector. Opval terde „middel" aan toegevoe bedwingen: herverdeling van Ie vakbeweging niets nieuws, [aren voor. Echter wel voor de terst toegeven, dat het hers 'aromatisch meer werk oplev< )ingi erkennnen de werkgeve 'et bedrijfsleven nooit de gro e komende jaren zal kunnen laling van 1,25 procent gemic roe leiden, dat de jaarlijkse aft ne industrie van zo'n 25.000 'ordt gemaakt. Daarom pleit 'ei uitbreiding van het aantal els voor een betere vert lerk. En dat is, wat de werkg under star, dan de mening dit uat geldt trouwens ook voor eging, dat de werknemers c roeten betalen met een looi wCent per )aar- Het effect, d K®.r eens, is groot: Nieuwe b ron s- Er zitten aan kortt t.i en ogen, dat men zich niet i/oai zelfs als het belangi "e®i winst. „2p^a"end is ook, dat de so< naaerd zijn als het gaat om w?edriifsleven- Zo hebben !eie beweerd, dat de overh n moet nemen om de ine isn a' Zond®r dat standpunt n de werkgevers het wel zo >rko •de vakbeweging, gericl enrung krijgt. Daarmee ver eensgezind de stelling, di recht6" 9ericht beleid nodig is nte spoor te trekken. ,ie Pverziende en er van uitc ich,s,raks in mei in grote lijner t advies, kan de conclusie Nan -'ale partners de komenc voor herstel van de econ Zon onder zon op maan op maan onder L.K. 27 april V na de Kamerverkiezin; Brote aan d't advies naar vi fe0,,5 partijen, die nu om de gi Vfant r er 9°ed aan doen dit a Bar n din9 's duidelijk: We Been n aanmodderen met ei F maatschappelijk draagvl

de Stem | 1981 | | pagina 2