DAG). Ontzettende drukte op Nederlandse wegen I Sterke groei VS-economie Weer lijk ontdekt in Atlanta MM mm iOOSENDAM. JSINDE iDREAM, AAN 10. >EN IS) antlers in klassiek 1ET ZUIDiN. 2Raöfo 33eurs Fans breken Utrecht-stadion af Geweld in Noord— Ierland houdt aan WE ZIJN ER BIJNA!!] Strijd laait op in Libanon VANDAAG Van de Velde: Eerste zége in klassieker NAC: 4-0 verlies en drie gele kaarten Degradatie ijshockeyers lijkt nabij Haarlem bijna terug in eredivisie Profcoureurs zijn vermoeid Demonstratie in Dodewaard mondt uit in gevecht INRUILWAGENS A 56f [$tijlmeubelen „Ben $toer" 0.00 tot 18.00 uur, 10.00 tot 17.00 uur. g, 20 april van 10.00 estival is een van: vAL, lORDGOUWE, NLEUR, ENTRUM- ONDERDAK 'ANADEAN stocks Sfi Trimmer (33) verongelukt YAMANI: Y oorlopig geeri prijs verhoging olie PARLEMENTARIËRS BIJ IRA-HONGERSTAKER Na ontdekking lek: Kerncentrales in Japan worden gecontroleerd de 4in1 krant" DINSDAG 21 APRIL 1981 DEBT1M BINNEN- BUITENLAND it Tuincentrum ook Teteringenstraat 9-11 - Breda DE STEM "<S .<0* utóren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur Goes/ Hulst/ Oosterhout/ Roosendaal/Terneuzen/ Vlissingen PASEN: I 925.000 toeristen I (van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG- Naar schatting 925.000 buitenlandse toe risten hebben het afgelopen paasweekeinde een bezoek aan ons land gebracht. Het late tijdstip, waarop pasen dit jaar is gevallen en het mooie weer op vrijdag en zaterdag, hebben er ongetwijfeld voor ge zorgd dat het aantal paastoeristen van vo rig jaar (850.000 bezoe kers) in ruime mate werd overtroffen. Vanaf twaalf uur gister middag kwam op de Ne derlandse autowegen al weer een flinke verkeers stroom op gang van terug- kende toeristen. Daarbij uitstonden op de bekende knelpunten in het Neder landse wegennet en aan diverse grensovergangen flinke files. Rond half ze ven gisteravond was het ip de Nederlandse wegen ontzettend druk", zo zei een woordvoerder van de rijkspolitie. Dertig kilome- file werd gemeten tus sen Maarsbergen en Vleu- De Meern. Langzaam rijdend en stilstaand ver keer deed zich voor op de Zeeland-route Zierikzee richting Hellegatsplein tussen de Grevelingendam de Haringvlietbrug. Tussen Breda en Moerdijk stond 13 km file. De drukte Meld tot tegen midder nacht aan. Ernstige onge lukken hebben zich op de e wegen niet voorge- n, aldus de verkeers- tentrale van de rijkspolitie in Driebergen. Pasen 1981 betekende lua bezoekersaantal zeker i record. In 1976 heb- I*11 1,1 miljoen buiten landse bezoekers Neder- Keukenhof land met pasen met een bezoek vereerd. En in 1979 kwamen nog een miljoen mensen tijdens pasen naar ons land. Het Nederlands Bureau voor Toerisme noemt het wel opmerkelijk dat, wat genoemd wordt, het verblijf stoerisme is toegenomen (langer dan twee dagen). Een omstan digheid die dit jaar van in vloed moet zijn geweest op het dagtoerisme dat in vergelijking met andere jaren is afgenomen. Het verblijf van Nederlan ders in bijvoorbeeld bun galowparken is het afgelo pen weekeinde van lan gere duur geweest dan normaal. In het bijzonder was er veel belangstelling voor deze vorm van ac commodatie op de Veluwe en in de provincies Over ijssel en Drenthe. In West- Brabant sprak de WV- Breda van een topdrukte tijdens de paasdagen. Het WV-kantoor aan de grenspost Hazeldonk en het VVV-kantoor aan de Willemstraat in Breda wa ren het hele weekend druk met het zorgen voor on derdak aan voornamelijk Franse toeristen. De groot ste belangstelling van de buitenlanders ging uit naar de Randstad. Zater dagavond laat waren ho tels en pensions in West- Brabant volledig bezet. Ook de campings waren goed bezet. Grootste trekpleister was de Keukenhof, waar 130.000 bezoekers kwamen tegen 70.000 vorig jaar. In De Efteling in Kaatsheu vel kWamen 50.000 (30.000) mensen, de Beekse Bergen in Hilvarenb'eek ontving 37.000 (39.000) bezoekers en Autotron in Drunen 10.000 (5.000). ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiitiiiitimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiKf; (ADVERTENTIES) zien bij: ü|nnekenstraat 17 Breda Topper electro-hydraulische^ hoogwerker voor iverkhoogten tot 7.10 m. handverrijdbaar. Hefverm. 225 kg. f 15475"exkl. b.t.i °nie showroom (naast makro) Syq 12, Breda, 076-871250 Heren, komt van Uterecht?- s{7hiEAMHEUEn MICROFOONS HOOFDTELEFOONS DRAADLOZE HOOFDTELEFOONS KARNEMELKSTRMT10 BREDA TELEFOON 076-133772 WEERT - In Ospel, in de buurt van Weert, is gisteren de 33-jarige Th. van den Bo gaard uit Ospel om het leven gekomen tijdens een fiets tocht .van een groep trim mers. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - Saoedi- Arabië heeft de laatste tijd opzettelijk een overschot aan ruwe olie in de wereld ge schapen om de prijzen sta biel te houden. Het land zal zijn prijzen in de nabije toe komst niet verhogen en ook de produktie niet beperken. Dat heeft de Saoedische minister van oliezaken Yamani in Washington ver klaard. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - De Ameri kaanse economie is in het eerste kwartaal van dit jaar verrassend sterk gegroeid. In vergelijking met het laatste kwartaal van vorig jaar be droeg de groei niet minder dan 6,5%. Zou deze situatie zich het gehele jaar voortzet ten en rekening houdend met de vrije forse inflatie in de VS, dan zou de Amerikaanse economie dit jaar niet min der dan 7% groeien. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,70 z W E O S In West-Europa is men al blij als de economie niet ver der achteruit holt. Een nul lijn wordt hier al als vrij po sitief ervaren. De groei van de VS-economie lijkt vooral door een groeiende export te worden veroorzaakt. Land bouw- en industriële pro- dukten blijken tijdens de eerste drie maanden van het bewind van president Rea gan in steeds grotere mate te zijn uitgevoerd. Na het bekend worden van deze nieuwe cijfers rea geerde Wall Street, de Ame rikaanse beurs, opgetogen. De koersen van diverse note ringen stegen onmiddellijk. Over een mogelijke verla ging van de rente in de VS, die zijn invloed heeft op de (hoge) rentestand in West- Europa, durfde men zich vannacht in de VS nog niet uit te laten. Twee belang rijke Amerikaanse banken verhoogden hun rentetarie ven nog gisteren. (Van onze sportredactie) UTRECHT - Verbijsterd za gen de totaal overrompelde leden van de Mobiele Een heid toe hoe gisteren na af loop van FC Utrecht-PSV ruim 2.000 Utrecht-suppor ters begonnen met een gron dige afbraak van het stadion De GalgenWaard. De beide doelen werden als op een afgesproken teken af gebroken, het hekwerk tegen de grond gewerkt, noodtri- bunes in puin geslagen, kas sa's in brand gestoken en ook diverse verkooppunten van etenswaren en frisdranken moesten er aan geloven. "Het leek wel of er een stoomwals op gang was ge komen. Hiertegen kon de po litie ook niets uitrichten", al dus een uren later nog diep ontgoochelde FC Utrecht voorzitter Cees Werkhoven, die zich een ander afscheid van De Galgenwaard had voorgesteld. Immers, giste ren speelde FC Utrecht er zijn laatste wedstrijd. Van daag beginnen de slopers of ficieel met de afbraak. Een karwei, dat hen dus gedeel telijk uit handen is genomen door de door het dolle heen zijnde Utrechtse supporters, die het stadion in een ruïne hebben herschapen. Cees Werkhoven: "Be halve dat de naam van onze vereniging weer op een ver schrikkelijke manier door het slijk is gehaald, hebben ze ons ook nog een schade post van enkele tienduizen den guldens bezorgd. Die re clameborden, kassa's en noodtribunes waren bedoeld om mee te gaan naar onze tijdelijke behuizing. Dat kunnen we nu mooi verge ten. Het is ronduit schanda lig wat er is gebeurd. Van daag zullen we er een ge sprek met de gemeente over hebben". (Van onze correspondent Bert van Velzen) BELFAST/DUBLIN - Er werden gisteren, temidden van een orkaan van geweld in Noord-Ierland, ver woede pogingen ondernomen om het leven te redden van Bobby Sands, de IRA-hongerstaker, die door ruim 30.000 republikeinse Ieren in Fermanagh en Zuid-Tyrone in het Lagerhuis werd gekozen. Sands kreeg gistermorgen, op de 51e dag van zijn hon gerstaking, bezoek van drie TOKIO - Alle 22 kerncentra les in Japan moeten op hun veiligheid worden gecontro leerd. De Japanse regering heeft dit onderzoek gelast naar aanleiding van de ont dekking dat de zeebodem bij de Japanse kerncentrale in Tsoeroega in sterke mate ra dio-actief besmefis. De zeebodem in het be trokken gebied, in midden- Japan, bevat tienmaal zoveel Cobalt-60 als normaal. Het zelfde geldt voor de daar ge vangen vis. In het betref fende departement is de ver koop van vis voorlopig ver boden. (Van onze redactie buitenland) BEIROET - In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn giste ren hevige vuurgevechten uitgebroken tussen de Syri sche vredestroepen en leden van de falangistische christelijke milities, waarbij gebruikt werd gemaakt van raketten en artillerievuur. In het zuiden van het land be stookten Israëlische troepen en de christelijke militie van majoor Haddad de stad Ty- rus en Palestijnse doelen. De gevechten in Beiroet braken uit langs de z.g. "groene lijn", die de stad sinds de burgeroorlog van 1975-1976 verdeelt in een christelijk en een islamitisch gedeelte. De vrees is groot dat de burgeroorlog weer in volle hevigheid zal losbar sten. A De christelijke militie van Haddad en Israëlische troe pen hebben gistermorgen in zuid-Libanon Tyrus en doe len in de omgeving bestookt. Bovendien werden lucht bombardementen uitgevoerd op Palestijnse doelen. In Si- don, waar zondag 16 mensen om het leven waren gekomen na een artilleriebeschieting door de troepen van Haddad, zijn uit vergelding twee christelijke kerken in brand gestoken. Als reactie op het oplaaien van de strijd in het land zijn religieuze- en regeringsver tegenwoordigers in spoed bijeengekomen in een poging een nieuwe burgeroorlog in het hele land te voorkomen. parlementsleden van de Ierse republiek. Een van hen heeft geprobeerd om Bobby Sands te bewegen zijn hon gerstaking op te geven. De (Euro)parlementariërs uit Dublin waren Sile de Valera, Neil Blaney en dokter John O'Connell. De drie parle mentariërs willen op korte termijn een gesprek met de Britse premier Margaret Thatcher, om te overleggen over de situatie van de IRA- gevangenen in de Noordier se gevangenissen. De drie ver klaarden dat Sands zeer hel der van geest was tijdens hun bezoek. Sands, zo ver klaarden ze, was vastbeslo ten te sterven en dokter O'Connell zei dat Sands vol gens hem niet veel langer dan een week te leven heeft. In Londonderry brak gis teren de zesde dag aan van geweld rond het naderende sterven van Bobby Sands, de herdenking van de paasop- stand in Dublin van 65 jaar geleden (die de onafhanke lijkheid van de Ierse repu bliek inluidde) en om een po litieke status voor IRA-ge- vangenen in Long Kesh. Gis teravond tegen zes uur begon een nieuwe festival van ge weld in Londonderry. Hon derden jongeren begonnen barricades op te werpen en de politie en soldaten met stenen te bekogelen. Ten minste een dozijn voertuigen werd gekaapt en in brand gestoken. Onder wolken zwarte rook werden de voor bereidingen getroffen voor een nieuwe avond van bit tere straatgevechten, (zie ook pag.3: "Geweld in Ulster"). (Van onze redactie buitenland) ATLANTA - In de Ameri kaanse stad Atlanta is het lijk van een 15-jarige zwarte jongen ontdekt. De jongen werd sinds 2 maart vermist. Vier dagen voor zijn ver dwijning werd op slechts vier meter afstand van de plaats, waar het stoffelijk overschot van de jongen werd gevonden, het lijk van een 13-jarige jongen ontdekt. In Atlanta (Georgia) zijn de afgelopen twee jaar al de lijken van 24 zwarte kinde ren gevonden. De politie en een legertje vrijwilligers zoeken nog steeds naar een 10-jarige jongen, van wie al sinds september geen spoor meer is gevonden. De politie heeft intussen een aantal personen aange houden die gelijkenis verto nen met een compositiefoto van een man die met één van de 25 slachtoffers is gezien. Geen van de arrestanten wordt echter als verdachte beschouwd. De lange reeks moorden op zwarte kinderen heeft presi dent Reagan al doen beslui ten de stad, waar meer dan de helft van de bevolking zwart is, federale politie-as- sistentie te verlenen. Dertig FBI-rechercheurs werken nu mee aan het onderzoek, dat nog nauwelijks iets heeft opgeleverd, behalve veel on rust onder de bevolking. Een van de rechercheurs heeft, zoals gemeld, verklaard, dat "enkele kinderen door hun ouders zijn vermoord". De zwarte bevolking van At lanta is erg boos geworden over deze uitlating. DE STEM P.dêwi jsuit Brëaa „Ik heb een landelijke krant geprobeerd, maar ik kon het plaatselijk nieuws niet missen, De Stem biedt toch de meeste streekinformatie!" Aangemeld door: mevr. C.L. Hessels, die het verrassingspakket ontving. Ja, we zijn er bijna, binnenkort hopen wij de 110.000ste abonnee te verwelkomen. Let op - elke dag plaatsen wij 'n foto van een nieuwe abonnee in de ruimte hierboven. Degene die deze abonnee heeft aangemeld, krijgt 'n te gek Stern-verrassingspakket kado. Voor de 110.000ste abonnee en hij of zij die de abonnee heeft aangemeld, hebben wij 'n super-Stem- verrassingspakket in petto. Dus doe meeGeef op die nieuwe abonnee!! ■NIEUWE ABONNEE-BON: jeef hiermee op als'nieuwe abonnee iNaam Adres I Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal. |Hij/zi) ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis "j Opgegeven door abonnee j INaam Adres Postcode/Plaats I IAIs kado ontvang ik graag OPARKER JOTTER OHUIS TUIN &KEUKEN BOEK lüeze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar| Dagblad De Stem antwoordnummer 112, 4800 VB Breda ^Bellen kan ook 076-236911 j Zelfs de man, die door Johan van de Velde in de finale van de beestachtig zware klassieker Luik-Bastenaken- Luik was geklopt (de Zwitser Fuchs), gaf onomwonden toe dat de zege bij de sterkste man terecht was gekomen. De jeugdige Rijsbergenaar maakte vooral indruk door na een valpartij alsnog bij koploper Fuchs te geraken, waarna hij in de finale nog reserves over had om zijn eerste klassieke zege op zijn naam te schrijven. De situatie ziet er voor NAC wel erg beroerd uit. Zaterdagavond werd met 4-0 van GA Eagles verloren. Bovendien liepen de geforceerd spelende Bredanaars weer tegen drie gele kaarten aan. Het ziet er naar uit, dat de Nederlandse ijshockeyers weer zullen degraderen naar de B-poule. In de eerste degradatiewedstrijd tijdens de WK in Zweden, werd met liefst 9-2 van rivaal West-Duitsland verloren. Het eredivisieschap voor Haarlem is zo goed als zeker binnen. Het dubbele paasprogramma van de eerste divisie leverde de Haarlemmers vier punten op, terwijl de concurrentie de nodige steken liet vallen. De vermoeidheid slaat toe in het internationale profwielerpeloton. Na een te grote hoeveelheid zware klassiekers in een te korte periode, reageerden de coureurs zich af tijdens de eerste rit van de Ronde van Belgie. De heren bleven maar liefst anderhalf uur achter op het schema. Een demonstratie bij de kerncentrale in het Gelderse Dodewaard is gisteren op een gewelddadige confrontatie tussen ME en demonstranten uitgelopen.

de Stem | 1981 | | pagina 1