Omsingeling falangisten toegegeven Bomexplosie op vliegveld van Ajaccio Vrijwel onoplosbaar di lemma door hongerstaking RAF-leden hoofdkwartier boerenbond in Poolse stad bezet Belgen laten zich 99ontdopen Luchthavenellende te verwachten in Londen NASA test oudere vrouwen voor Shuttle Bekroond verhaal blijkt verzinsel Vastenaktie Vrees voor paasrellen in Brixton LIJPAG 17 APRIL 1981 =BUITENLAND: I ^iniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Benedictinessen vinden hardgas onder klooster Morgen mars van atoom pacifisten |in Brussel WARSCHAU - Een groep van honderd Poolse boeren is gisteren opnieuw in actie gekomen om een eerder afgewezen erkenning van een vrije boeren vakbond af te dwingen. 99 Dissident te Schietpartij Kort na aankomst Giscard het Turfschip (van onze redactie buitenland) JplTTSBURGH - Benedictinessen in de Amerikaanse staat IPennsylvania hebben onder de grond van hun klooster aan ■het Ene-meer aardgas gevonden. Het gas zal gebruikt worden lwor de verwarming van het gebouw. Tegen de mening van sceptici in, investeerden de nonnen ,eer dan 200.000 gulden om specialisten te laten boren. De manen troffen op 900 meter onder de grond gas aan. De Benedictinessen hadden in de strenge winters aan het man-meer altijd hoge stookkosten. Ze verwachten nu dat ze in T.,erjaarde uitgaven van de aardgasboringen eruit hebben. I |,|||||lllllllllllll|lll"|ll,l"ll"l>""l"l"l"ll"""l"llllll"""lllll'l"ll"""lllll|""l'|i|"M""1 (van onze ruimtevaart medewerker Piet Smolders) HOUSTON - Acht vrou wen in de leeftijd van 55 tot 65 jaar liggen momen teel continu in bed op het onderzoekcentrum van de NASA in Californië. NA- SA-artsen willen namelijk weten of vrouwen in deze leeftijdsgroep geschikt zijn om een vlucht te maken aan boord van de ruimte veer Columbia, waarvan verwacht wordt dat hij wel 100 reizen naar de ruimte kan maken. De NASA-technici zijn name lijk zeer tevreden over de toestand waarin de Co- lumkbia na zijn ruimte- vlucht verkeert. De acht vrouwen wor den eerst negen dagen in tensief medisch onder zocht, liggen vervolgens 10 dagen volkomen horizon taal en worden daarna nog eens vijf dagen op de con ditie van hart- en bloedva ten onderzocht. Eerder testte de NASA al mannen van deze leef tijdsgroep en jongere mannen en vrouwen. Langdurig in bed liggen geeft effecten die verge lijkbaar zijn met langdu rige gewichtloosheid aan boord van een ruimte schip. In beide gevallen stroomt er meer bloed naar het hoofd en minder naar de benen. Hart- en bloedvaten stellen zich langzaam op die nieuwe toestand in. Wetenschappers van uiteenlopende leeftijden zullen straks moeten wer ken in de Space Shuttle. oeren weer in actie grote Duitse steden. Veelj derlandse voorbeelden J den hier zelfs nagebootst] de hand van geschriften,! den en films, zoals o.a. int renberg kon worden as toond. Iets dergelijks wasj het geval in de tijd van Provo's, die indertijd devo lopers waren van het studentenprotest in deL.. republiek. Maar evenals! blij kt ook nu weer een we_ lijk verschil, namelijk dal tegenstellingen hier in] Bondsrepubliek direct veel grimmiger en daard gevaarlijker karakteri men. Wat in Nederlandini totaliteit nog altijd iets denteels, een verschiji de marge is, wordt in Du land al snel tot een bedreig van de rechtstaat, van i mocratie zelfs waar dei bol van staan. De spookb den van de Republiek Weimar die de aanzet vor tot het Hitler-regime, lig nog vers in het geheujj worden althans voortdu in herinnering geroepen] rechtvaardiging voor de i derdrukking van „afwijl de meningen". Met als gev een polarisatie die niet gevaar is ontbloot. Café „Max und Moriti Kreuzberg. Een jazzk^ speelt New Orleans-n dieën voor een ontspa# publiek dat je alleen tmiJ Berlijn kunt aantreffen de herentoiletten doe ik\ merkwaardige ontdekkij De muren zijn nog altijd i onder tot boven beklad i teksten die bezoekers zot kwijt moesten. Maar int stelling tot vroeger, toene ca en de misvormingen t van de hoofdmoot vor zijn het nu uitsluitt „agit-prop" -leuzen die wanden sieren. „Ze schietei op ons; waarop wachten eigenlijk nog?" „Ein, drei, lasst die leute frei!" slaat op de gevangen geno demonstranten). Een huflj rist heeft aan de tekst „Det overwint" toegevoegd ook niet". Ik praat met een oudere joodse artiesten ondanks alles, naar BerB zijn teruggekeerd omdatj die stad liefhebben. Zij den van Kreuzberg, diei geestige en verwaarlo maar volop levende waar zij iets van het d dreigde vooroorlogse 1 terugvinden. Maar ze heb ook angst. Niet alleen voofl politie die zich tijdens de' cember-onlusten van hardste kant liet zien enij hen deed terugdenken i gevreesde Gestapo. Maar] meer nog door de niet thu brengen, ondefinieer" groepen die zich in de d®]1 straties van idealistische jj geren mengen. „Profes nals" die zeggen „we ffl». weer eens aan het wer»| die dan ruiten ingooi® kleine Turkse winkelier j niets met de huisbezetti van doen hebben. Meer dan anderen joden nog altijd bang v® 3 fascisme, in welke vor® ook. Een fascisme dat aan de kant van de oye als van de dcmonstrv'l voortdurend onderhuid T wezig is en dat zijn vi weer kan uitslaan als n tijdig lukt om demo®3 '3 bewegingen van extrc sche uitwassen te sehe' 1 bRUSSELBREDA - Morgen Lorden er in Brussel vele duizenden jongeren ver- Lacht, onder wie tussen de 2,000 en 3.000 uit Nederland, I voor een betoging tegen I kerkraketten in Europa. De [deelnemers aan deze "paas- vredesmars" komen behalve uit Belgie en Nederland uit Engeland, Duitsland, Frank rijk, Italië, Spanje, Dene marken, Zweden, Finland, Noorwegen, Ierland en de I VS. De mars is gericht tegen lalle atoomwapens in zowel West- als Oost-Europa. De betogers proberen in de eer I ste plaats te bereiken, dat »ie en Nederland, die nog I niet definitief ja gezegd heb ben tegen plaatsing van ge- I moderniseerde atoomraket- i op hun grondgebied, tot 1 een definitief nee zullen be sluiten. (van onze redactie buitenland) De boeren hebben in de Noordpoolse stad Inowroclaw het hoofdkantoor van de plaatselijke officiële boeren bond bezet. In Warschau besprak de voorbereidingscommissie voor het komende congres van de communistische par tij voorstellen voor statuten wijzigingen. In grote lijnen komt het erop neer dat door die wijzigingen de gewenste democratisering binnen de partij in de statuten wordt vastgelegd. Het punt van de interne democratisering, een vrijwel onbekend fenomeen in Oost- Europa, was woensdag een scherp discussiepunt tijdens een bijeenkomst in de noor delijke stad Torun, waar on geveer 300 lagere partij-acti visten bijeen waren. Ze eisten meer invloed van de basis op de top. De actie van de boeren in Inowroclaw is bedoeld ter (van onze redactie buitenland) [BEIROET - De leider van de christelijke falangisti- sche militie, Besjir Gemayel, heeft gisteren toegege- ven dat het Syrische leger zijn strijders in Zahle (ten loosten van de Libanese hoofdstad Beiroet) omsingeld [beeft. Israel en enkele Arabische staten verstrekken falangisten echter wapens "om terug te slaan". Het was de eerste keer dat falangisten toegaven dat I hj Arabische steun kregen. 1 Gemayel weigerde echter I namen te noemen. Israels I mededeling dat het de falan- T gisten steunde, kwam voor velen niet als een verrassing. Zli bracht de falangisten echter wel enigszins in ver- Klaauw in Damascus de lei der van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, een ontmoeting die de Ne derlandse minister de hoon van Israels premier Begin heeft opgeleverd. ondersteuning van de groep boeren, die dinds midden maart het hoofdkwartier van de officiële boerenbond in Bydgoszcz bezet houden om officiële registratie van de vrije boerenvakbond "So- lidariteit-platteland" af te dwingen. De voorman van die actie, Roman Bartoszcze, zei gisteren dat de boeren in Inowraclow met hun bezet ting niet hun verzet willen tonen tegen de oproep van premier Jaruzelski om de rust in het land te herstellen en twee maanden geen sta kingsacties te ondernemen. "De bezetting is geen in breuk op de oproep van de premier. Zij gebeurde omdat de regering het probleem van de boeren niet serieus nam", aldus Bartoszcze. De Poolse regering is inge gaan op de eis van Solidari teit om voor 6 mei een ont moeting te hebben met de voltallige top van de vrije vakbond. Tot de bijeenkomst is besloten tijdens overleg, gisteren, tussen een delegatie van Solidariteit en de met vakbondszaken belaste mi nister Ciosek. De vakbondsdelegatie telde gisteren ook een afge vaardigde van de burger werknemers in de Poolse mi litie en het leger. Die werk nemers hebben als lid van Solidariteit te lijden van te genwerking, reden waarom Ciosek de toezegging deed dat voor eind april een ont moeting zal plaats vinden tussen de vakbond en verte genwoordigers van defensie en binnenlandse zaken. IN DE achtertuin van het seminarie van San Francisco de Las Lomas in El Salvador, heeft de aartsbisschop van dat land een vluchtelingenkamp ingericht. De vluchte lingen hebben er een eigen hut ter beschik king en het eten wordt (zie foto) voor allen tegelijkertijd gekookt). Sommigen zitten al meer dan een jaar in het kamp. Drie mannen, die onlangs het kampje even ver lieten, werden door de nationale garde van El Salvador neergeschoten. Het acht dagen durende bestand tussen de falangis- en de Syrische troepen |van He Arabische vredes- lin?' Weid in Beiroet en I «hle stand afgezien van en- I «e schotenwisselingen. Ge- I mayel gaf voor de eerste "«er toe dat de falangistische njders in Zahle omsingeld peren door de Syriërs en Fan hun aanvoerlijnen wa ren afgesneden. Gemayel herhaalde bereid 11,7n met de Syriers aan ta fel te I beren den gaan zitten om te pro- eeri oplossing te vin- I fli V00r ^et Libanese con- L®Hij deed de suggestie de VN-macht in Zuid- öanon, Unifil, zou worden tgebreid over het hele land [vervanging van de Syri- !cl» eenheden. ï^ter van Buitenlandse Van der Klaauw, is Ikin n n Beiroet bespre- begonnen over de rol Mr est"Europa bij het li en van een vredesrege- »nv00r het Midden-Oos- "andaag treft Van der (ADVERTENTIE) PRIMEUR VOOR BREDA '"Wiek, curiosa en kunstvoorwerpen Permanente expositie "W verschillende werelddelen hJ'iks geopend van 10.00-18.00 uur, e op maandag. Donderdags tot 21.00 telefoon 076 - 22 508822 58 35 DE LOUPE BV In Washington Post: (van onze redactie buitenland) WASHINGTON - De ge zaghebbende Ameri kaanse krant Washing ton Post heeft zich giste ren verontschuldigd te genover haar lezers, om dat een verhaal uit de krant dat bekroond was met de Pulitzer-prijs verzonnen bleek te zijn. De 26-jarige verslag geefster Janet Cooke nam ontslag, nadat ze had toegegeven dat het artikel over een 8-jarig jongetje dat door toe doen van de vriend van zijn moeder aan heroine verslaafd was geraakt, een verzinsel was. De Washington Post had in 1973 een Pulitzer- prijs ontvangen vior het journalistieke speur werk dat leidde tot het aftreden van president Nixon. Het verzonnen ver haal "Jimmy" was in september vorig jaar in de krant verschenen. IN een stad in het westen van de Oekraine blijkt de dissident Iwan Kandyba te zijn gearresteerd. Kandyba is lid van de Oekraiense af deling van de "Helsinki- groep", die nagaat of de Sov jet-Unie zich houdt aan het slotakkoord van Helsinki over de rechten van de mens. (van onze correspondent Mare de Koninck) GENT - Belgen, die ermee zitten dat ze in hun prilste levensdagen en zonder hun uitdrukkelijke toestemming zijn gedoopt, kunnen zich op tweede paasdag in Gent la ten "ontdopen". In de plaatselijke zaal Vooruit organiseert de hu manistische jongerengroep Ambras dan een ontdopings- actie, waarvoor een grote op komst van spijtoptanten wordt verwacht. De aanwezige afvalligen zullen aangetekende brieven naar de Belgische bisschop pen sturen met het verzoek niet langer als gedoopt te worden beschouwd. Onder leiding van autoriteiten als de Gentse hoogleraar Kruit hof en de rebelse journalist Johan Anthierens is er voorts een debat over de ver strengeling van katholicisme en partijpolitiek in Belgie. TROEPEN van Noord- en Zuid-Korea hebben ruim 1.000 schoten gewisseld, toen Noordkoreaanse soldaten een deserteur probeerden neer te schieten. De deser teur wist veilig de Zuidkore- aanse kant van de demarca tielijn te bereiken. (ADVERTENTIE) stem en steun voor arme en verdrukte mensen, vraagt üw steun voor bij na 400 projekten in de derde wereld en hier, op dat de mensen daar zich zelf van hun armoede kunnen bevrijden. GIRO 5850 UTRECHT BANKRKG. 620 (alle ban ken) t.n.v. VASTENAKTIE (Van onze correspondent) PARIJS - President Giscard d'Estaing van Frankrijk is do derdag in Ajaccio in zekere zin aan een aanslag ontsnapt toen twee bommen het stationsgebouw van de luchthaven Campo del Oro grotendeels verwoestten even nadat het proesidentiële vliegtuig geland was. Negen personen werden door de explosie gewond, onder wie twee ernstig; de ernstig gewonden die per helikopter naar een ziekenhuis overgebracht werden, zijn van Zwitserse nationaliteit De bommen, van aanzien lijke springkracht, ontploften kort na elkaar om 17.23 uur in de zaal waar de automatische bagagekluizen zijn en in een van de toiletten. Zij richtten zo'n grote schade aan dat het stationsgebouw gedurende geruime tijd volkomen on bruikbaar zal zijn. Op het mo ment van de explosie bevond de president zich in een auto die hem van zijn vliegtuig naar de stad zou vervoeren waar hij een verkiezingsbij eenkomst zou leiden. Woensdagavond toen de president in Marseille een verkiezingstoespraak hield waren er twee rookbommen geworpen en even later liet een van de Corsicaanse onaf- hankelij kheidsbewegingen Pascal Paoli genaamd weten LONDEN - Vrees voor nieuwe uitbarstingen van ge weld in de Zuidlondense voor stad Brixton heeft geleid tot de beslissing om een massa demonstratie uit te stellen, die voor eerste paasdag op het programma stond als solida riteitsbetuiging met oproer lingen die in de „Nacht van BWxtoïir4 werden gearres teerd. Rudy Narayan, een in Guyana geboren jurist met een uiterst ontvlambare per soonlij kheid en een grote wel sprekendheid, verklaarde dat de demonstratie niet door gaat. Maar andere leden van de ijlings opgerichte „verde- digingsbond Brixton", waar van Narayan de voorzitter is, zeiden dat er hoe dan ook de monstraties zullen zijn. dat er „morgen een aanslag gepleegd zou worden". Don derdagavond had nog geen enkele organisatie of separa- tischtische beweging de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist en het Corsi caanse volksfront had ont kend er iets mee te maken te hebben. Het lijkt niet waarschijn lijk dat de daders de bedoeling hadden inderdaad een aan slag op het leven van Giscard d'Estaing te plegen aangezien de plaatsen, waar de bommen ontploften, op zeer ruime af stand lagen van het parcours dat de president op de lucht haven aflegde. Een en ander moet op de eerste plaats als een protest en waarschuwing gezien worden van de zijde van de daders die de afschei ding van Corsica of althans een verregaande autonomie van het eiland nastreven. (ADVERTENTIE) Onder auspiciën van het Nederlands Antiquairs Genootschap. 11 t/m 20 april, 14-22 uur, 's zondags, goede vrijdag en paasdagen 10-18 uur. Chasséveld. Tel. 076-222888. Breda, Holland Tevens expositie: "Toeback-Tabak" (van onze correspondent) LONDEN - Toeristen moeten rond het paasweekeinde reke ning houden met vertragingen op de Britse luchthavens, die tot enkele uren kunnen oplopen. Bij de veren in plaatsen als Harwich en Dover kunnen vertragingen ontstaan van vier tot zes uur. Dat wordt gezegd door de Britse ambtenarenbonden, die verwikkeld zijn in een slopend conflict met de regering over salariseisen. De bonden hebben besloten de stiptheidsacties van de douaniers en de emigratie-ambtenaren op te voeren, na de verklaring van Lord Soames, dat de regering niet van plan is voor de ambtenaren door de knieën te gaan. De bonden hebben inmiddels laten weten dat zij niet van plan zijn de lucht- en zeehavens tijdens het paasweekeinde helemaal plat te leggen. iiiiiiiiiiiiiinhimmimimmill (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - Het „Uur U" waar de laatste tijd met spanning en vrees naar werd uitgeke ken in de Bondsrepubliek heeft geslagen. Met de dood van de gevangene Sigurd Debus als gevolg van diens hongerstaking, heeft de RAF een nieuwe martelaar. De grote reeks brand-, bom- en andere aanslagen van de af gelopen tijd op verschillende plaatsen in West-Duitsland door sympathisanten van de hongerstakers en de geweld dadige rellen in Berlijn van zondagavond zijn waar schijnlijk nog onschuldige voorproefjes van wat er te wachten staat nu een van de RAF-gevangenen is overle den. De huidige situatie doet denken aan de jaren '74-'75 toen de Baader-Meinhofge- vangenen eveneens massaal in hongerstaking gingen wat uiteindelijk de dood van Holger Meins tot gevolg had. Nog altijd is dit een trauma tische ervaring; zowel voor de autoriteiten die zich her inneren welk een golf van geweld hier het gevolg van was, als voor degenen voor wie Meins' sterven een sleu telgebeurtenis was die hen definitief in de armen van het terrorisme dreef, zoals een aantal van hen later ge tuigde. Zoals toen staan ook nu weer de fronten onverander lijk hard tegenover elkaar. De hongerstakers, die weinig te verliezen hadden en die zijn doordrongen van een sterk groepsgevoel, hebben er zelfs een sterfgeval voor over gehad om hun eisen kracht bij te zetten. Voor de justitie-autoriteiten zijn deze eisen echter volstrekt onaanvaardbaar, wat leidt tot een „collectieve onbuig zaamheid tot aan de dood" (Die Zeit) aan beide kanten. Behalve een aantal ver langens die niet onredelijk rechtstaat als de Bondsrepu bliek uiteraard onaanvaard baar. zijn en die de verscherping van de situatie absoluut niet rechtvaardigen (toestem ming voor lijfelijk contact met bezoekers, de aanleg van grasperken op de binnen- plaatsen etc.) zijn het vooral iVlOclilJKUr twee eisen die in het centrum van de problemen staan. In de eerste plaats willen de RAF-leden behandeld wor den als krijgsgevangenen op wie de bepalingen in de con ventie van Génève van toe passing zijn. Een inwilliging van deze eis zou echter bete kenen dat West-Duitsland de RAF ging beschouwen als (gelijkwaardige) tegenstan der met wie het zich op voet van burgeroorlog bevindt, in plaats van de terroristen als gewone, zij het politiek ge motiveerde criminelen te be handelen. Dit is voor een Over de tweede centrale eis, namelijk dat alle RAF- gevangenen bij elkaar op een plaats worden samenge bracht en met elkaar kunnen communiceren, is meer dis cussie mogelijk al wordt deze eis eveneens met kracht van de hand gewezen. De autoriteiten vrezen namelijk dat zij daarmee ongewild een massale bevrijdingsactie (een van de hoofddoelen van de RAF) in de hand werkt; dat op die manier bovendien een „generale staf" wordt gevormd die vanuit de cel terroristische activiteiten in Duitsland blijft sturen en coördineren (zoals indertijd in Stuttgart-Stammheim); dat het daardoor nog moei lijker wordt dan het nu al is om individuele RAF-leden van hun opvattingen af te brengen; en dat er in het buitenland al spoedig over een „concentratiekamp voor politieke gevangenen" zal worden gesproken. Het zijn allemaal argumenten waar wel een paar vraagtekens bij geplaatst kunnen worden. Temeer wanneer men be denkt, welke geestelijke en lichamelijke gevolgen een langdurig verblijf in de zo genaamde „Sicherheits Trakt" (veiligheidsvleugels) kan hebben: gevangenis ruimten waarbinnen de RAF-leden weliswaar een schijnbaar redelijke bewe gingsruimte en faciliteiten hebben, maar die volstrekt hermetisch van de buiten wereld zijn afgesloten, waar geen geluid van buiten door dringt en waar alle bewegin gen via tv-monitors worden gevolgd. Het is o.a. deze vorm van detentie - een per fectionistisch bewakingssys teem - die het begrip „isola tie-foltering" heeft ge creëerd en die door Amnesty International scherp is be kritiseerd. De dood van de gevangenen Debus zal de door deze toestanden toch al verhitte atmosfeer in de Bondsrepubliek waarschijn lijk nog in hoge mate aan wakkeren met onvoorspel bare gevolgen. iimmimiiimillliiiiiiiiiiiiiHUIIIli i mil i minui Minimin nun iiiiiimiiiiiiiiiiiiiii iimmimmiliummill

de Stem | 1981 | | pagina 5