Retranchement erzet tegen ijziging itraatnaam Iegelijk stuk (mateurtoneel au Riemens Strengere controle op jagers en stropers gewenst' PREMIÈRE Kwartaal- prent in Zeeland Overdulve kaart- kampioen Paaswake in Zuidzande Biervliet en Zaamslag winnen persluchtwedstrijd in Koewacht VAN ZEELAND 1 hiaat ennis'. et niet'. rpen. at ks horen. ;te gevaar. aaien zijn. a niet >et je het er boekje eten." zn drug- igmakerij. Ook v0. ukke dag liegende lollander Forumleden eensgezind: Clinge politierapport iiUPAG 13 APRIL 1981 öb PAGINA ZEELAND 2 iE in samenwerking met e Taal bevorderen trant ge op het vliegveld ife vond ik zelf bijna velijkomnaar te otograaf ers heeft al heel wat j szien op deze ün weer vroeg hij e krantenlezers wel zien wat hij zelf aankan. Maar één Ron zeker. Een miljoenenpubliek eweldig hulpmiddel] soort rampen in de te voorkomen. «PEN ZWEIEN Llr de jeugd maakt zich sterk voor het behoud van de straatnaam RNEUZEN - De leden i Harmonie „De Vlie- We Hollander" hadden za- pg een drukke dag. Er i allerlei activiteiten om fi bijeen te krijgen voor de isthaf van ongeveer tach- liieuwe uniformen. lervoor en voor de „reser- W" is een bedrag van een lie ton nodig. „Wij zijn op- (istisch", zei dirigent Piet man, in de morgenuren Side de boerenkapel in het Meicentrum Zuid en op het Jlenplein nabij de Markt zaterdagmiddag een pnelmarkt, die wegens de langstelling, enkele uren $er begon dan gepland «Ruim duizend gulden lie wel opbrengen", voor- Wen de organisators. Tij- P de rommelmarkt kon i zich laten inschrijven een fietstocht over 1214, f en 35 kilometer. Daarvoor Wen zich ongeveer 35 lief zere. teterdag 18 april heeft in P'üidlandtheater de trek- 5 van de loterij. (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT - De bewoners van de Prins Mauritsstraat in Retranchement zijn in actie gekomen tegen een voorgenomen wijziging van de straatnaam. Onder het motto „Wij willen Maurits blijven" is een handtekeningenactie gehouden, voor de ramen zijn pro testaffiches gehangen en gistermiddag trok de jeugd de straat op om met spandoeken tegen de straatnaam wijzi ging te ageren. Motor achter het protest is de heer P. Boekhout, die lucht van de zaak had gekregen. In het verlengde van de Prins Maurtisstraat zijn acht nieu we huizen gebouwd. Om die in het adressenbestand op te kunnen nemen, is de gemeen te Sluis volgens de heer Boek hout van plan om de naam van Prins Maurits te schrap pen en twee nieuwe straatna men in het leven te roet>en. Er komt een Frederik Hen drikstraat en een Anna van Saxenhof. Door de wijziging zouden ook huisnummers moeten veranderen. Volgens de heer Boekhout is de zaak al met dorpsraad doorgespro ken. Bij de ontmoeting van de dorpsraad en de gemeente was die echter niet voltallig aanwezig. In de Prins Mauritsstraat staan 24 huizen. Zaterdagn ging een bezwaarschrift de deur uit dat was ondertekend door 56 bewoners. „Er was er maar eentje die niet wilde meedoen", zegt de heer Boek hout. De bezwaren richten zich voornamelijk op het vele extra werk dat de bewoners door de straatnaamwijziging op hun nek krijgen. Die veel heid van werkzaamheden (adreswijzigingen doorgeven, officieële papieren laten ver anderen, vervanging van sierhuisnummers en wijzi ging van de vermelding in het telefoonboek) moeten de be woners (en de gemeente) vol gens de actievoerders be spaard blijven. Ze wijzen er daarbij op dat de naamsve randering ook extra kosten met zich meebrengt. (Van onze correspondent) OOSTBURG - „Jacht mag alleen plaatsvinden indien de vogels schade aanrichten en niet voor het plezier van de ja gers", aldus Eric Marteyn en Peter Maas, woordvoerder van de natuurverenlging tijdens een forumdiscussie vrijdag avond na de jaarvergadering van natuurverenlging 't Duumpje in café Victory. Ad Hendrikse en Roel Mertens, woordvoerders na mens de jagers, werden met krasse uitspraken gecon fronteerd. George Sponselee, gespreksleider, had een vier tal stellingen, waarop beide partijen hun mening konden geven. Het kernpunt was wel het idee van beiden over be- heersjacht en plezierjacht, met name over de jacht in Nederland. Volgens Eric Marteyn en Peter Maas is jacht alleen toegestaan in dien geen alternatieve moge lijkheden aanwezig zijn en vooral schade aan onder meer planten zien te voorko men. De jagers hadden er duidelijk een andere mening over. „Beheersjacht en ple zierjacht kunnen samen gaan. Ik zorg tijdens het jachtseizoen al voor de voor jaarspopulatie. Indien er weinig wild is, stappen wij gelijk over van plezierjacht naar beheersjacht. Jagen is anders dan doden van een dier", aldus Ad Hendrikse. Wat betreft het aantal soor ten, waarop gejaagd mag worden, wilden de natuurbe schermers wel dat de kor hoen en de patrijzen, soorten die worden bedreigd, uit de jachtwet worden verwijderd, waarop de jagers gelijk rea geerden met: „De meeste ja gers zijn natuurbescher mers", hetgeen in de zaal bij de leden enige hilariteit op wekte. Beide partijen waren het er wel over eens, dat de controle op jagers en niet-ja- gers, alsmede de stroperij, strenger moet worden aan gepakt. Ook het jachtexa- meri biedt geen enkele ga rantie, aldus de natuurbe schermers. Wel is het nuttig dat de kennis wordt verrijkt. De jagers, Ad Hendrikse en Roel Mertens beweerden dat het aantal statusjagers er door was verminderd, en dat het afnemen van het aantal jachtactes, momenteel 32.000 een goede zaak is. Het aan wezige publiek kreeg daarna nog de gelegenheid vragen te stellen aan het forum waar bij de schade ter sprake kwam die de ganzen in het Grote Gat aanrichten. Van uit de natuurvereniging zou men hier een oplossing voor willen zoeken. (Van onze correspondent) AXEL-V rij dagavond ontving de heer J. Over- dulve uit Axel uit handen van wethouder J. van Schaik uit Axel de kam pioensbeker voor het be halen van het Oost- Zeeuwsch-Vlaams kam pioenschap bieden zon der roem. De beker was beschikbaar gesteld dooi de kaartclub „Ons Ge noegen" uit Axel, die ook de organisatie in handen had. Wethouder van Schaik, die zelf een van de mede dingers was voor dit kampioenschap, onder streepte in zijn toespraak het belang van kaarten met betrekking tot het ontspannende element. Daarnaast wees hij op het aspect van het samen kaarten met een meestal onbekende partner. „Het is voor mij een bijzondere eer u de beker uit te mo gen reiken", sprak Van Schaik tegen de kers verse kampioen. „U heeft al een bijzondere beteke nis voor Axel, vanwege het feit dat u gedurende 17 jaar op de fiets door Axel reed als dorpsom roeper en het feit dat u in totaal 34 jaar bij de ge meente gewerkt heeft". De heer J. Overdulve zal nog een medaille van de gemeente Axel ont vangen wegens het beha len van het kampioen schap. De heer Over dulve behaalde 47 punten uit vier gewonnen wed strijden. Tweede werd de heer W. Strijdonck van de vereniging „Ons Genoe gen" met vier gewonnen wedstrijden en 39 punten. Derde werd de heer H. van Kerkhoven met vier gewonnen partijen en 36 punten. Er deden in to taal ruim 100 deelnemers aan dit kampioenschap mee. ZUIDZANDE - Evenals voorgaande jaren houdt de Coördinatiegroep Regionale Evangelisatie West-Zeeuws-Vlaanderen een Oecumenische Paas-wa- ke. Dit voor de derde maal georganiseerde evenement wordt gehouden op zaterdag 18 april in de hervormde kerk te Zuidzande om 22.00 uur. In deze dienst vieren we de overgang van Passie naar Pa sen, aldus de werkgroep. Snelheid en teamwork zijn van doorslaggevend belang bij het werk van de brandweer Van een onzer verslaggevers). KOEWACHT - De brand weerteams van Biervliet en Zaamslag hebben zaterdag in Koewacht de Zeeusch Vlaam se persluchtwedstrijden tweede klas gewonnen. Op de tweede plaatsen eindigden Philippine en Zuiddorpe. De vier teams kunnen op 30 mei meedoen aan de geweste lij ke wedstrijden in Oostburg. Het mooie weer zorgde za terdag voor een gezellig wed- strijdverloop rond de roterij St. Andries, waar „slachtof fers" moesten worden gered uit „brandende" loodsen. Bur gemeester A. de Kam reikte 's avonds de prijzen uit aan het begin van een feestavond in de loods van de firma L. Baert. In de ochtenduren waren ju ryleden en genodigden ont vangen in Axels gemeente huis. De 25 deelnemende korpsen waren over twee afzonderlij ke wedstrijden verdeeld. Uit slag baan a: 1. Biervliet 475 pnt, 2. Philippine 464 pnt, 3. ACZ Sluiskil 464,4. Westdorpe 462, 5. Hulst 456, 6. Klooster- zande 441, 7. Koewacht 434, 8. Axel 431, 9. Aardenburg 430, 10. Philips Terneuzen 426, 11. Cadzand 414, 12. Sluis 407, 13. IJzendijke 407. Baan b: 1. Zaamslag 417, 2. Zuiddorpe 417,3. Sas van Gent 414, 4. Suiker Unie Sas van Gent 414, 5. Vogelwaarde 411, 6. Breskens 409, 7. Hoek 408,8. Teneuzen 406,9. Oostburg 403, 10. Schoondijke389.11. Elopak Terneuzen 358,12. Sluiskil 352. - De toneelgroep ff» bracht zaterdag de première van "lemens' blijspel „Baas buis" op de planken. bad zelf de regie in 1 en omdat het alweer «e toneelstuk is van van deze Terneuze- Oocht er wel het een en van verwacht worden. Publiek (het kleine L „atte een dertigtal j "enden) werd niet 'en r 'n verwach- (ti.u bwam een dege- b amateurtoneel op [Het ^en hoogvlieger bfeti maar zeker wel voor het reper- Pa'te!,!? minder begaafde Toneelgroepen. Het L geen al te grote be- fec en gewoon huiska- lüiU e.n het speelt zich ■tlent Er zitten een 'euke e rollen en situaties k redelijk gespeeld, ft ij hsucces verzekeren. L® ?tuk dat echt voor fete f geschreven, de reH homen aan .ben en voor een tets s'nnelingen is er ook htui, en'ge nadeel aan ls de wat beperkte e Reclame. SIRE lengte. Waarschijnlijk is dit te wijten aan het feit, dat Riemens het binnen een zeer korte tijd heeft moeten vol tooien. Dit is dan niet ten koste gegaan van de kwali teit maar wel van de om vang. De korte inhoud: Bep van Swieten wil in de vakantie een paar centjes bijverdie nen. Tot ongenoegen van haar man Cor heeft ze voor drie weken een viertal va kantiegangers in huis geno men. Alleen, die blijken niet zo geweldig bij elkaar te passen: een bekakte Haagse familie, een vrolijke Amster damse en een stille vrijgezel. Truus, de Amsterdamse, ge bruikt haar vakanties om de ware Jozef te vinden. Ze doet dan ook verwoede pogingen om de vrijgezel André te versieren. Voor Bep is dat heel vervelend, want Truus veronderstelt dat Cor de vrijgezel is. Uiteraard loopt alles goed af, tenminste- ...voor Bep en Cor. Voor de Terneuzense toneelliefheb bers volgt nog een voorstel ling in het Zuidlandtheater op 23 mei. R.B. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - De speeltuin Oranjekwartier ging een paar uur vroeger open, dan was gepland. Zaterdagmor gen rond tien uur stond er al een groot aantal kinderen aan de ingang, bijna te smeken om er in te mogen. „Nou, vooruit dan maar", zeiden de bestuursleden. Op dat ogenblik begon ook de kaart- en abonnemen tenverkoop. Na ongeveer 25 jaar is de belangstelling voor de speeltuin nog lang niet verminderd; integendeel. Ook de gemeentelijke overheid heeft dit in de gaten en stond daarom een aangrenzend terrein van ongeveer 750 vier kante meter in bruikleen af. Het speeltuinbestuur hoont begin mei de doorbraak naar de nieuwe aanwinst te kunnen realiseren. Er komt onder andere een zandbak voor de allerkleinsten en enkele banken voor de vrijwil lig toezicht houdende moeders. „Gelukkig zijn er nog ge noeg leden (zowel mannen als vrouwen) die zich enkele uren per week beschikbaar stellen om wat dan ook voor de speeltuin te doen. Binnenkort is er een vergadering met de NUZO (het overkoepelend orgaan voor de Neder landse speeltuinen) en nog enkele instanties, om na te gaan of wij soms wat geld van „Jantje Beton" kunnen krijgen", aldus Frans Lauret, bestuurslid van het eerste uur, die vele uren per dag in de speeltuin aan te treffen is. (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG - Het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Middelburg heeft het plan opgevat iedere drie maanden een „Zeeuwse kwartaal- prent" uit k geven met het doel meer bekendheid te ge ven aan het werk van Zeeuw se kunstenaars en het publiek in de gelegenheid te stellen originele grafiek aan te schaf fen tegen een lage prijs. Het bestuur van het Zeeuws Kunstenaarscentrum heeft voor dit jaar een aantal kun stenaars gevraagd werk te maken dat hiervoor in aan merking komt. Het werk zal genummerd en gesigneerd worden door de kunstenaar in een oplage niet groter dan 50. De kosten zijn geraamd bp 65 gulden. Het eerste werk is een ets van Corrie Blaas. De Zeeuwse kwartaalprent hangt voor taan op een vaste plaats in het ZKC. Er wordt nog gezocht naar meer punten in Zeeland waar de prent te bezichtigen zal zijn. V Verkeersexamen - De leer lingen van de zesde klas van de Clingse Bernardusschool hebben het theoretisch ge deelte van het verkeersexa men afgelegd. In totaal na men 43 kinderen aan dit exa men deel. Alle kinderen slaagden. Het praktische ge deelte wordt eind mei afge legd. AXEL - Een Belgische autobus, bestuurd door G.I.B. uit Haecht, liep zaterdagmid dag op de Hulsterweg zware schade op bij een botsing met een trekker, bestuurd door P.B. uit Hulst. Beiden reden richting Hulst. Op het mo ment dat de bus de landbouw trekker inhaalde, week deze naar links uit om een paar fietsers te, passeren. De trac tor liep geen schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BIERVLIET - In de tuin van Braakmanlaan 5, vond de bewoner zaterdagmorgen een pantservuist, die daar ver moedelijk is terechtgekomen in aangevoerde grond. De ex plosieven opruimingsdienst werd door de gemeente-poli- tie ingelicht. DE BRAAKMAN - Een mo tor en een personenauto kwa men zondagmiddag op de Sa- voyaardweg in de wegberm met elkaar in botsing. De mo- torrij der R.K. uit Hoek reed in de richting, Dow Chemical en remde af om op de weg te keren. De auto, bestuurd door H.G. uit Terneuzen die in de zelfde richting reed en ver moedelijk de motor te dicht was genaderd, haalde naar links uit om de motorrijder te ontwijken. De motorrijder deed evenwel hetzelfde, waarop zij beiden in de berm belandden en daar de aanrij ding plaats had. De schade was vrij gering. GROEDE-Aan de Gerard de Moorweg is vermoedelijk door een lichte vrachtwagen een hekwerk vernield over eer. lengte van 15 meter. Men heeft een stuk bumper en glasscherven gevonden. De auto is echter doorgereden. KAPELLE-BRUG-Mate- riële schade ontstond zater dagmiddag om 13.00 uur na een aanrijding tussen twee personenauto's op de krui sing rijksweg 60-Roskam- straat-Gentsevaart te Ka- pelle-Brug. Bestuurder E.S. uit Antwerpen reed over de Gentsevaart komende van richting grens. Toen hij de Roskamstraat in wilde rij den, slipte zijn auto en botste vervolgens tegen de op de Roskamstraat voorgesor teerd staande auto van J.I. uit Kapelle-Brug. NIEUWVLIET-Bij mevrouw G. is wederom een hoeveel munitie gevonden. Het gaat hier om geweerpatronen. Op het bureau van de rijkspoli tie te Oostburg heeft men een tas vol met geweerpatro nen ingeleverd. De vondst is gedaan in de nabijheid van een munitiebunker die daar staat. De Mijnopruimings- dienst zal worden ingescha keld. OOSTBURG-Op het Ledel- plein is uit een geparkeerd staande auto, eigendom van mejuffrouw M. H. uit Sluis kil, een radiocassette, als mede een portefeuille gesto len. Men heeft het portier met een valse sleutel of ijzer- draad proberen te forceren. De waarde van het gestolene bedraagt 600. Later werden de autopapieren op straat te ruggevonden. OOSTBURG-Aan de Veer- hoek Polderweg bij de fami lie v. d. P. is wederom muni tie gevonden. Het betreft hier een granaat van 30 cm en een van 8 cm. De Mijnop- ruimingsdienst zal worden ingeschakeld. SAS VAN GENT-In de Noordweststraat is de perso nenauto van de heer de R. gestolen. De auto stond in een garagebox, die echter niet was afgesloten, evenmin als de auto zelf. TERNEUZEN - Twee auto's, bestuurd door J.C.V. uit Terneuzen en T. van G. uit Hontenisse werden zaterdag avond zwaar beschadigd ten gevolge van een aanrijding. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Drieweg/Terneu- zensestraat, even voorbij de kraag. V. komende uit de Drieweg wilde links afslaan om richting Zaamslag te rij den, toen van G. komende vanaf Zaamslag het kruis punt naderde en geen vrije doorgang kreeg. Er werd nie mand gewond. TERNEUZEN - Op het kruispunt Nieuwstraat- /Scheldeboulevard kwamen twee personenauto's, be stuurd door F.A.M. uit Sluis kil en J.F.V. uit Terneuzen, met elkaar in botsing. M., waarvan werd vermoed dat hij alcohol had gebruikt, zag de ander niet naderen. De bei de voertuigen liepen lichte schade op. t

de Stem | 1981 | | pagina 7