rookt* m F-side in opstand iseh le gei Raas: „Ik moest het alleen doen" iNSADffl ËTINPj nr. mar FATVAi AZ, PSV en Twente: interesse in Vreysen Pc?/ fj "'''i-ht Jacobs blijft bij Willem II Uitslag Ronde Vlaanderen Kuiper Van der Wiel naar Willem II II I \EERBEKE - In tien jaar heeft Hennie Kuiper zijn grote overwinningen verdeeld. Eijwerd in 1972 Olympisch kampioen, in 1975 wereldkampioen, en gisteren won hij de Jonde van Vlaanderen. Drie keer stond Kuiper op het podium toen niemand hem Inwachtte. Die omstandigheid loopt als een rode draad door zijn carrière. door Jean Nelissen Stan ••mi!-;;: JtcnTv.-. ,vi^«si 'Vc-S' S x<N"\ "v (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Drie ge weldige missers van de Ajax-aanvallers in de wed strijd tegen FC Den Haag, vergrootte de onvrede bij ie F-side, de groep suppor ts die Ajax weinig goed heeft gedaan. De rumoerige groep had eigenlijk al dui delijk het duel willen ge bruiken voor een protestac tie omdat Ajax opnieuw twee van zijn beste spelers laat gaan. Een deel van hen kwam in de laatste fase zelfs zo dreigend in de richting van de eretribune dat voorzitter Ton Harmsen veel vroeger dan gewoonlijk een strate gische positie betrok. Veel later vroeg Harmsen zich af: „Wat willen die suppor ters nou eigenlijk. Is de twee miljoen, die wij de twee Denen hebben gebo den om nog driejaar bij ons te blij ven, soms niet genoeg. Wanneer onze sterspelers werkelijk zo goed zijn, wil ik zien dat zij er voor zorgen dat wij Den Haag met zeven of acht doelpunten verschil llllllll verslaan. Arnesen echter voetbalt al een week of acht als een krant. Wij willen bovendien vervangers aan trekken, waarvoor iedere trainer zijn vingers zou af likken. Arnesen en Lerby zijn trouwens nog niet weg. Voor Lerby heeft zich nog een club gemeld, die over eenkomst met Bayern zegt mij weinig. Ik kan ook wel gaan onderhandelen met Maradona, maar geld op ta fel brengen is een andere III zaak. Het enige dat Bayern op dit moment werkelijk kan doen is proberen zijn schuld van acht miljoen tot vijf miljoen terug te bren gen. Ja zij willen ons Jan- zon en Del'Haye in ruil aan bieden, maar mogen wij zelf alstjeblieft bepalen wie wij er bij willen hebben. Valencia heeft ons gezegd dat de transfersom voor Arnesen zal worden over gemaakt als zij het geld uit Argentinië hebben gekre gen voor Kempes. Wij wachten dus maar af. Wij zullen ons in ieder geval niet als sluitpost laten ge bruiken". (Van onze sportredactie) TILBURG - Ondanks het feit dat het bestuur van NAC Martien Vreijsen duidelijk heeft gemaakt, dat het hem wil houden aan zijn contract met de Bredase eredivisie (het contract loopt tot en met het eind van het volgend seizoen) is de belangstel ling van andere clubs voor de NAC-spits erg groot. Niet alleen PSV over- weegt om onderhandelin gen met NAC wat betreft de overname van Vreijsen aan te gaan, ook bij AZ'67 en FC Twente (als Thoren- sen weggaat) bestaat inte resse'. Daarnaast heeft Feyenoord-trainer Jezek zich laten ontvallen dat hij,, bijzonder gecharmeerd is van de voetbalcapaciteiten van de kleine Bredanaar. Mocht één van de be langstellende clubs zich bij NAC melden dan zal men een vraagprijs van 750.000 gulden te horen krijgen. Ook van Belgische zijde is er interesse voor Vreijsen. Maar dan zal de prijs nog hoger liggen. Overigens weet NAC- manager Ton van der Meer naar eigen zeggen niets van eventuele be langstelling voor Vreijsen bij andere clubs. EDERLAND EROVERT LAANDEREN (door Jean Nelissen) <- ÏBü Bij OVERLEG' Ooi gisteren leek Kuiper de lakste van de kopgroep van J die gevormd werd door Égeweld dat Jan Raas op de jlemuur van Geraardsber- 126 kilometer voor de fi ll ontketende. Daar, op die f van het glibberige kassei- ïtje, won Raas de premie 8000 Belgische francs, 1 hij zijn eigen Raleigh- aan diggelen, maar lacht hij ook Kuiper naar de li van de afgrond. larzeling ■Het klimvermogen van fiper, 32 inmiddels, is niet Vals vroeger. Dat was in Itour al zo en dat bleek ook |let Vlaamse land. Maar op lakke wegen rijdt Kuiper peer hard. Eigenlijk giste- V meer om de positie van |c ploeggenoot De Vlae- Kk te verdedigen, begon tper zich, nadat hij ook op Bosberg (22 kilometer voor liinish) in problemen was [innen, in de demarrage te m. „Roger de Vlae had geroepen: Kom p voren! Ik haalde een Irteer diep adem en schoof I® de spits van het groepje. mee in twee tem- ►wnellingen en ineens |i>te iedereen. Toen ben ik n. In een ommezien ik honderd meter voor- Ik wist dat ze achter 1 rouden aarzelen. Want pw die mij zou komen ha- MHi ook De Vlaeminck rangen en dan was hij "verloren." [laat PPerwas in die laatste 14 7*» eindelijk weer in 'specialiteit. Zo werd hij P>pisch en wereldkam- I® Hij moet immers de he- I em van de horde achter- W'sin zijn nek voelen. Hij geluk een ideaal par- aan te treffen, om zijn te doen slagen. Smalle m weggetjes, He finale van deze boeiende Ronde van Vlaande ren. „Ik keek nog eens om en zag geen achtervolgers meer. Toen wist ik dat De Vlae minck ze in zijn zak had", vertelde Kuiper. Hij wist niet dat achter zijn rug de plotse ling in topvorm rijdende Frits Pirard en ook Jan Raas uit het groepje achtervolgers waren weggesprongen. Te laat, na tuurlijk. Raas, later: „Ik twij felde. Wat moest ik doen? Als ik echt was gaan rijden op Kuiper zou ik hem misschien wel acmterhaald hebben, maar dan zou ik mij zo moeten uitputten dat De Vlaeminck ging winnen. Aangezien ik niet op de fiets zit om Kuiper per se te doen verliezen, ben ik blijven zitten. Stijl Het is lang geleden dat Hen nie Kuiper nog eens zo ouder wets uithaalde. Hij is hele maal opgeleefd, sinds hij van de druk van de verantwoor delijkheid bij Peugeot bevrijd is. Van de Franse directie moest hij er in elke koers zijn, de last van het kopmanschap dragen. Dat holde het weer standsvermogen van Kuiper uit. Hij moet zich, zoals hij het zelf altijd uitdrukt, een tijdje kunnen „wegsteken" om dan op een dag - natuurlijk als niemand hem verwacht - te exploderen. Dat is zijn stijl altijd geweest en die kan hij naast De Vlaeminck altijd weer oppakken. Intussen verloopt het sei zoen voor de Raleighploeg niet voorspoedig. Jan Raas heeft wel de Omloop van het Volk gewonnen, maar in Mi- laan-San Remo en de Gold Race en ook gisteren weer maakte hij de indruk te kun nen winnen, maar de koers liep hem telkens uit de hand. Raas„De mensen denken dat ik elke klassieker kan win nen, het blij kt dat dit niet zo is. Van onze ploeg hebben Ludo Peeters en Leo van Vliet heel goed gereden, Frank Hoste viel tegen. Toen Jos Schipper en Ludo Delcroix in de aan loop naar de Muur ontsnapt waren, reed niemand meer. Ik riep mijn ploegmaats en zei: „Mannen, als jullie nu geen tempo gaan maken, nemen die twee zes minuten en dan zijn we verloren. Wij hebben daarna als ploeg het tweetal teruggehaald en toen de Muur opdoemde, wist ik dat ik niet meer op mijn ploeg hoefde te rekenen. Ze waren te ver moeid. Het zit ons gewoon niet mee, maar ik geef de moed niet op, want er komen nog belangrijke duels." Hennie Kuiper gaat breeduit lachend over de finish van de Ronde van Vlaanderen. MEERBEKE In een ver veloos waslokaal dat toebe hoort aan een bouwval dat nog steeds als bierbrouwerij dienst doet, slikten de Ra- leighs hun derde nederlaag op rij weg. Toch was Jan Raas, zoals we dat van hem gewend zijn, eerlijk in zijn commentaar: „Je kent dat liedje toch van „Het is een wonder", waarmee Neder land heeft deelgenomen aan het songfestival? Het zou ook een wonder geweest zijn als ik had gewonnen. De eerlijk heid gebiedt me te zeggen dat De Vlaeminck de sterk ste was. Dat moet je kunnen erkennen." De gewezen wereldkam pioen maakte desondanks na de oersterke De Vlaeminck een uitstekende indruk. De manier waarop hij in de fi nale tal van ontsnappingspo gingen van de concurrentie in de kiem smoorde, dwong respect af. „Ik kon echter niet aan de gang blijven met gaten dicht te rijden," zei Raas, „dat heb ik in de Am- stel-Gold-race ook veelvul dig gedaan en ik was bang de krachten die ik daarmee verspeelde in de eindsprint te kort te komen. Ik wist des ondanks dat ik het alleen moest doen. Al ruim voor de Muur van Geraardsbergen had ik gezien dat Peeters, Priem en Hoste niet meer goed zaten. Hun laatste krachten hebben ze ver speeld in de achtervolging op Schimper en Delcroix. Toen wist ik dat ik het allemaal alleen moest doen. Vandaar ook dat ik keihard de Muur ben opgereden. Ik wist dat ik hen daarbij zou lossen, dat ik definitief alleen zou komen te staan." Jan Raas wees bij de ontwikkeling van het koersverloop ook in de rich ting van de opvallend afwe zige Francesco Moser. „Hij had zijn dag blijkbaar niet," aldus Raas. „Als hij erbij zit, dan verloopt zo'n wedstrijd heel anders. De rol van De Vlaeminck is van beslissende betekenis geweest. Hij reed sterk. piiw 'Hennie Kuiper (Ned) J;Hm in 6 uur, 34 min. en I«mC': 2 Frits Pirard (Ned) ■i" min. en 2 sec.; 3 Jan ',s (Ned) op 1,05; 4 Jac- Rossis (Fra); 5 Jean- IJ/andenbroucke (Bel) zt. als Raas; 6 Ro- "gffiEKE - De I Kuiper LlJitaten van Hennie "ikstê' 'nJde be'ang- litJ, Wedstrijden in Volk. ^n: Omloop het Omloop van CNnSStreek: 10e; |W]SJ N'Ce: 12e; E-3 'e> Brabantse :j,: Gold race: 50e, evan Vlaanderen: ger de Vlaeminck (Bel) op 1,10; 7 Fons de Wolf (Bel); 8 Sean Kelly (Ier); 9 Stephan Mutter (Zwi); 10 Daniel Willems (Bel) allen z.t. als De Vlaeminck; 11 Ferdi van den Haute (Bel) op 4 minuten; 12 Willy Teir- linck (Bel); 13 Jos Jacobs (Bel); 14 Adri van der Poel (Ned); 15 Herman van Springel (Bel); 16 Pierino Gavazzi (Ita); 17 Rudi Matthijs (Bel); 18 Etienne de Wilde (Bel); 19 Benny Schepmans (Bel); 20 Jan Bogaert (Bel); 21 Ludo Delcroix (Bel); 22 Etienne van der Helst (Bel); 23 Flip van den Brande (Bel); 24 Rudy Colman (Bel); 25 Godi Schmutz (Zwi); allen dezelfde tijd als Van den Haute; 38 Ad van Peer (Ned) op 12 minuten en 30 seconden. TILBURG - Bert Jacobs heeft zijn contract als trai ner van het Tilburgse Wil lem II met één jaar verlengd. Nu bij Willem II een mana ger werd benoemd, is aan de voornaamste voorwaarde van Jacobs bij de besprekin gen om in Tilburg te blijven, voldaan. WILLEM II - NAC: BURENRUZIE TILBURG - Er werd niet bepaald gezellig gekeuveld tijdens de „thee-visite" die het Bredase NAC gistermiddag bij buurman Willem II in Tilburg aflegde. Het samenkomen van beide teams in deze streekderby op het gras van het ge meentelijk sportpark in Tilburg ontaardde nog net niet in een fikse gooi- en smijtpartij, maar al te vaak werden de „kopjes" van tafel geveegd. Echter, wat goede buren betaamt, deden beide ploe gen wel. De gebakjes werden eerlijk verdeeld in de vorm van vier, stuk voor stuk prachtige doelpunten: twee voor Willem II en twee voor NAC. Een verdeling van de (slagroom) punten derhalve. Bij het afscheid werd er uitgebreid op eikaars schou ders geklopt. Willem II was namelijk erg blij dat de ne gatieve reeks van zo'n twee maanden geploeter op het tableau van de eredivisie eindelijk een halt was toege roepen en NAC kniesde wat omdat het tweemaal een voorsprong uit handen gaf, maar toonde zich toch ver heugd met dat puntje. Zeker gezien de resultaten van de mede-gegadigden voor de eventuele trieste teloorgang naar de eerste divisie. Dat er heel wat belangen op het spel stonden tijdens die geprogrammeerde visite in Tilburg bleek de gehele duur van het samenzijn van de 22 op het fris groene gras. Keihard, bikkelhard vaak waren de aanslagen op el- kaars ledematen. Voor de door Rob van Deursen toeschouwers (9500) groeide Koos Waslander uit tot de grote boosdoener, terwijl scheidsrechter Weerink het vuur trachtte te temperen via drie gele kaarten (Lokhof - zijn derde - Waslander en Ha vermans). Weerink liet zich daarbij te veel leiden door het pu bliek, dat bij deze buren-ru- zie op de punten van de stoel kon gaan zitten, want on danks het vaak (te) harde spel, boeide het wel in Til burg. En bleek het „potje thee" dat Willem Il-trainer Bert Jacobs in de 33ste mi nuut van de tweede helft brouwde voor NAC te sterk. Succes Jacobs noemde het later zijn „allerlaatste greep uit de bijna lege trucdoos", maar succes had hij er wel mee. Bij de stand 1-2 in het voor deel van NAC (verdiend, want over het geheel geno men liet NAC tussen de charges van de brigade Was- (Van onze sportredactie) TILBURG - Willem II heeft voor het volgend seizoen de 21-jarige Ad van der Wiel, spits van de Waalwijkse amateurhoofdklasser RKC gecontracteerd. Van der Wiel, afkomstig van het Tilburgse SET waarna hij via Gudok bij RKC terecht kwam, moet bij de Tilburgse eredivisieclub Rogier Raeven opvolgen. Raeven, die door Willem II wordt gehuurd van Roda JC, gaat namelijk aan het eind van dit seizoen terug naar Kerkrade. Overigens niet in dezelfde „staat" als waarin hij in Tilburg aankwam. Raeven zal namelijk zeer waarschijnlijk een meniscus-operatie moeten on dergaan. lander - Quaars door, zien dat het als ploeg meer in huis had als Willem II) haalde Jacobs Broeks naar de kant en zette de eerste lichtmast in het Tilburgse al neer. Dat was Gerard Brouwns, nor maliter voorstopper van het C-team van Willem II, maar bij gebrek aan alternatief gistermiddag als boomlange pinch-hitter gebruikt. Een gok, dat gaf Jacobs toe, maar wel een gouden, die het theekransje een voor Willem II gelukkig einde be zorgde. Immers, Brouwns was nog maar amper in het veld warm gelopen of de „steltloper" van Tilburg had succes. Een krommende voorzet van links van Cal- derwood belandde tegen het hoofd van de insprintende Brouwns en tegen die actie had NAC-doelman Frits von Seydlitz geen antwoord. In de kruising plofte de gelijk maker van Willem II tegen het nylon. Uiteraard was die treffer een domper op de toch aan wezige vreugde bij NAC. Vreugde, omdat het ondanks het gemis van Joore en Van Gils aardig liep bij de Breda- naars. NAC was vooral in de eerste helft agressiever dan Willem II (Jacobs: „In de persoonlijke duels leken die van mij wel vaatdoeken") en wist via het klein houden van het veld, de counters van Willem II goed onder con trole te houden. Daarbij had NAC door dat het niet in de val, die Willem II openstelde, moest lopen. Te gemakkelijk zijn tegenstanders in Tilburg namelijk geneigd ongebrei deld de aanval te zoeken, omdat Willem II daar niets voor voelt, omdat het weet dat het dat niet kan. Uit deze foto van Cor Viveen blijkt dat het er bij Willem II - NAC niet zachtzinnig aan toe ging. Koos Waslander benadert Willem Il-doelman Adjanski op niet bepaald vriendelijke wijze. NAC joeg fel op de tegen stander, maar hield wel het koppie er bij. Dat deed Ton Sprangers in de 16de minuut ook, toen hij nadat Weerink de voordeelregel (overtre ding van Broeks op Waslan der) voorbeeldig toepaste, een voorzet van Vreijsen met zijn hoofd achter Willem II- doelman Adjanski „aaide". NAC had in de periode daarna de kans de wedstrijd al te beslissen, maar pech (hooghal van Vreijsen) stond dat in de weg. Willem II kwam zelfs naast NAC via Havermans die een ren over zeker dertig meter afsloot met een ongekend harde zoe- ver, waartegen Von Seydlitz totaal kansloos was (1-1). De visite stond weer op het punt waar het begon. Al had Ton Sprangers op het mo ment van rust NAC weer op voordeel kunnen zetten, toen hij vrij voor Adjanski de door Vreijsen aangegeven bal met zijn hoofd naast prikte. In de tweede seance van de 22 in korte broek werd het vaak nog grimmiger. Willem II, dat met twee spitsen ge start was (ook NAC deed dat), maar al snel overging naar drie speerpunten, ter wijl er momenten waren dat er vier man in de frontlinie ronddoolden, provoceerde het technisch betere NAC. Van Gestel deed dat door het wegtrappen voor zijn voeten van de bal door Waslander op te blazen tot een „komedie van de stervende zwaan". Weerink trapte daar als scheidsrechter in, want op het moment dat Van Gestel even later door Waslander geraakt werd en de Willem li-er ter aarde viel, trok de man in het zwart het geel voor „rooie Koos". NAC stond intussen echter wel weer op voorsprong. Edy de Schepper had namelijk in de 19e minuut van de tweede helft een trap van Sprangers in het niemandsland omge bogen tot een loepzuivere schuiver, waar Adjanski niet tegenop gewassen was. Via die uithaal van de Zeeuw in Westbrabantse dienst leek NAC te gaan winnen, maar Jacobs voorkwam dat. Via de Brouwns-thee twaalf mi nuten voor tijd. Voor NAC ontbrak daarna de tijd om de fluitketel opnieuw onder druk te zetten....

de Stem | 1981 | | pagina 9