VSSEN ALBERT HEIJN EN EDAH Orders vliegen binnen bij Fokker Geen staking voor 15 april Toestand nog ge baar jaar gwilt over het over sparen n beetje bsidies, notaris- ïelderen- ummer rligt et zakje l daar IS Steeds meer mensen laten auto staan Beperking aftrek hypotheek rente niet meer aan de orde VANDAAG Kabinet stevent op confrontatie met Kamer af Provincie ontzenuwt indianenverhalen' Egypte gaf Irak wapens Zwak voorseizoen voor Joop Zoetemelk Dameshockey-team bereikt halve finale Parkeerbon vanaf vandaag tientje duurder Vraag naar benzine met 10% gedaald HELMOND - Edah en Albert Heij n zij n voor i tweede maal dit jaar in een prijzenoorlog Lerwikkeld. Edah kondigde gisteren aan dat [ieteen prijsvergelijking gaat maken tussen de dah en AH-bedrij ven en tussen de Torro- en jliro-supermarkten. Omzetstijging Navo verwerpt kernwapen- plan Breznjev Bouwfraude van 15,5 miljoen ilinisterie jfil uitstel [aillissement selbergs Besluit Solidariteit: CDA-fractie woedend op VVD Feijenoord WOENSDAG 1 APRIL 1981 BINNENLAND VANZEELAND BUITENLAND A 51 ramproy Kinrooi Maaseik n te bieden? Met een „kleinte" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ,.kleintjes"-rubhek .Te koop aangeboden'' DE STEM antoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,70 (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De parkeerbon wordt van daag een tientje duurder en komt daarmee op 35 gulden. Dit is een gevolg van een verhoging van de boeten, die men rechtstreeks aan een politieman kan betalen. Een voetganger die in de fout gaat, gaat een tientje in plaats van vijf gulden beta len. Geen voor- en achterlicht op de fiets komt op 20 in plaats van 15 gulden. Brandt alleen het achterlicht niet, dan kost dat vanaf vandaag een tientje in plaats van vijf gulden. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG - Ondanks de aanvankelijke verwach ting dat de doorsnee-auto mobilist zijn auto niet snel zal laten staan, lijkt er nu toch een duidelijke kente ring te zijn begonnen in het gebruik. De steeds hoger worden de benzineprijs noopt een groeiend aantal mensen er toe hetzij gebruik te maken van het openbaar vervoer, hetzij van fiets of brommer, terwijl ook het zogenaamd „car-poolen", waarbij meer mensen samen naar hun werk rijden, duidelijk toe neemt. Ook is er sprake van een groeiend „selectief" ge bruik waarbij men alleen achter het stuur gaat wan neer dat niet anders kan. Niet alleen de NS ver werkt steeds meer reizi gers, ook in de rijwielhan del is er duidelijk sprake van grote opbloei. De vraag naar tweewielers is enorm gestegen, hier en daar kan men die zelfs nog maar nauwelijks aan. Daarente gen is er sprake van een duidelijke daling van de benzineverkopen. Vergele ken met het eerste kwartaal van het vorige jaar is deze zelfs met 10 procent ver minderd. rij zenoorlog laait op Dat gebeurt, omdat AH ver ten week in zijn Miro-keten pet een agressieve verkoop- ihode de strijd om de klan- o heropende. linde winkels werden win kelwagentjes gezet, die ge tild met artikelen, een in- moesten geven van kijsverschillen tussen Miro- li andere supermarkten. I Directie-secretaris J. Wolf n Edah in Helmond zei gis- i desgevraagd dat Edah |i op zijn beurt in adverten- s een vergelij king zal trek- r tussen artikelen bij Edah de eigen Torro-keten en [«gelijkbare winkels van en Miro. „We laten de onclusie over aan de klan- tn", zegt de heer Wolf, „maar kt is duidelijk dat we na tuurlijk stukken goedkoper Ijn". Hij legt uit dat de Edah (Van onze redactie binnenland) steeds het imago heeft van een goedkopere winkel te zijn. „We hebben in januari in de prijzenslag aangetoond dat etiket waar te kunnen ma ken", aldus Wolf. De Edah voert dus op een agressieve manier een tegen- campagne. De heer Wolf er kent dat de reclamestrijd van de beide concerns haaks staat op de Reclamecode, zoals die in ons land geldt. „In andere landen mag je andere merken en concurrerende bedrijven wel bij de naam noemen. Dat zal hier de komende tijd ook wel in die richting gaan", al dus de heer Wolf. Volgens hem heeft de Edah-directie niet gezocht naar een juridische oplossing van het probleem, omdat „we daar niet bij gebaat zijn. We hebben duidelijk voor een commerciële oplossing geko zen", laat hij weten. AH meldde verleden week dat de januari-actie het be drijf geen windeieren heeft gelegd. Er is sprake van een forse omzetstijging. De heer Wolf zegt dat zijn actie niet is ingegeven omdat Edah ter rein begon te verliezen..Inte gendeel, we hebben in januari een omzetstijging gekend die vergelijkbaar is met die van het vorige jaar, en die was goed. Het is ons nu alleen te doen geweest om het ont krachten van de actie van Mi ro". BRUSSEL - De NAVO heeft gisteren in Brussel het voorstel van de Russische president Breznjev, de stra tegische kernwapens van Oost en West op het huidige niveau te bevriezen, verwor pen. De NAVO is wel bereid met de Sovjet-Unie te onder handelen over het terugdrin gen van dit soort wapens, maar heeft geen concreet aanbod gedaan voor een tijd en plaats voor dergelijke on derhandelingen. De bijeenkomst heeft vol gens Nederlandse kringen in Brussel aangetoond dat de Verenigde Staten zeer veel belang hechten aan overleg met hun bondgenoten en het SALT-overleg (over de be perking van strategische be wapening) met de Sovjet- Unie willen voortzetten. Hervatting van dat enige tijd geleden afgebroken overleg is niet uitgesloten. (van onze redactie binnenland) DEN BOSCH - Een spe ciaal opsporingsteam heeft twaalf mensen aangehouden in verband met een fraude van 15,5 miljoen gulden in de bouw. Bouwbedrijven in Box meer, Uden en Venray heb ben volgens de Udense poli tie geen belasting en sociale premies afgedragen over werkzaamheden van zwart werkers. |Meen onzer verslaggevers) HAAG-Het minis te- van Economische Zaken il niet dat Asselbergs Hol tod in Bergen op Zoom fail- pl verklaard wordt voordat ftn Kamerdebat met mi- tor van Aardenne over e wnk heeft plaatsgevon- I. [Het ministerie kwam met T© mededeling even nadat r bewindvoerder in het sur- lance van Asselbergs, PW, Ravens, gisteren in pn vergadering met de vak- Pden en bedrijfsvereni- f8en had aangekondigd r h,et faillissement aan- «ie vrijdag zou worden n dat geval zouden er mo- T® "laandag al 180 werk ers op straat staan. Ge- «We er binnen een maand L ,ra^ om de toekomst L ,e' bedrijf te verzeke- ban moesten er nog eens wensen weg en zou de »an het personeel alleen «pende orders afhande- itaü onafhankelijke I windvoerder niet ingaan pet verzoek uit Den Haag, L ,"1 het faillissement K l°°r' dan roept het g^Karnerhd Arie van Inro minister van Aar" In .„vervroegd terug van L ®s,naar Amerika om L P^ddebat over de toe- Lnva,n Asselbergs te be- |aar.., dit debat dat ludm Jnlijk maandag ge- Vml^' worden dan hi I ^Wieden besproken P olbergs bij Estel s onder te brengen. United States weer MMÉMMMÉÜÉIÉÉmMM (Van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ame rikaanse president Ronald Reagan, die maandagavond een aanslag op zijn leven overleefde, verkeert in een „uitzonderlijk goede conditie" en heeft gisteren vanuit zijn ziekenhuisbed zijn president- staak weer op zich genomen. Binnen 24 uur nadat hij bui ten een hotel in Washington beschoten was en artsen een kogel uit zijn linker long had den gehaald, troffen W itte-Huismedewerkers hem zittend in bed aan, ter wijl hij zijn tanden poetste. Hij gebruikte zijn ontbijtbord om daarop een wet te onderte kenen, die medewerkers hem hadden voorgelegd. Volgens de artsen zou Reagan (70) het ziekenhuis binnen twee we ken kunnen verlaten. Volle dig herstel zou drie maanden kunnen gaan vergen. De perschef van het Witte Huis, James Brady, die tij dens de moordaanslag door een kogel in het voorhoofd werd getroffen, maakt het ook stukken beter. De twee getroffen agenten gaan de goede kant op, zo is meege deeld. De moordaanslag op de Amerikaanse president heeft een reeks geschokte reacties opgeleverd. Westelijke lei ders en China spraken van een schandaal en zonden boodschappen waarin de hoop op een spoedig herstel van Reagan werd uitgesproken. De Russische president Breznjev stuurde een tele gram waarin hij zijn „veront waardiging" uitsprak over de aanslag. De vermoedelijke dader, de 25-jarige John Warnock Hinckley, is inmiddels offi cieel in staat van beschuldi ging gesteld wegens poging tot moord. Hij zal een psy chiatrisch onderzoek moeten ondergaan. Hinckly, zoon van een welgestelde oliezaken man uit Colorado, is volgens de leider van een neo-nazi- groepering in Chicago, een ex-lid dat werd uitgestoten, „omdat hij op mensen wilde schieten en de zaak opblazen". Enkele maanden geleden blijkt hij op een vliegveld te zijn aangehouden, omdat hij drie pistolen in zijn bagage had. Dat gebeurde in Nashvil le. De aanhouding had plaats twee uur slechts voor presi dent Carter het woord zou voeren in zijn herverkie zingscampagne. (zie ook commentaar op pag. 3. Op onze Achter grondpagina onder meer: „Vuurwapenwet ver ideaal in VS" en „Leven Reagan nimmer in gevaar ge weest"). De ontzetting over de aanslag op het leven van haar man stond Nancy Reagan gisteren nog op het gezicht te lezen, ondanks het voorspoedige herstel van haar man Ronald Reagan heeft zijn goede humeur niet verloren. Toen hij de operatiezaal werd in gereden zei hij tegen zijn vrouw: „Schat, ik vergat te bukken". In de operatiezaal grin nikte hij naar de ge maskerde en in het groen gestoken chirur gen en zei: „Laat me wel even weten of jullie allemaal republikeinen zijn". De vermoedelijke dader John Warnock Hinckley (midden) in een politiewagen op weg naar een eerste verhoor. Hij zal niet op borgtocht vrijkomen. (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM - De Ne derlandse vliegtuigenfa- briek Fokker staat op het punt een gigantische op dracht in de wacht te sle pen. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zou Fokker vijfentwintig toestellen van de types F-27 en F-28 gaan leveren aan landen in Zuid-Amerika en Noord-Afrika. De contracten voor deze mammoet-op drachten zouden reeds voor een deel zijn getekend. De F-27 kost veertien vijf tien miljoen gulden, de F-28 komt op negentien tot twintig miljoen, zodat het hier gaat om opdrachten in de orde van grootte van een half miljard gulden. De woordvoerder van Fok ker ontkent overigens dat het om deze aantallen gaat. Hij wil zich evenmin uitspreken over de landen die bestellin gen willen plaatsen. De zegs man van Fokker zegt, dat de verkopen van het bedrijf vo rig jaar uitstekend zijn ge weest. Er werden toen op drachten voor de bouw van vijftig machines bij Fokker geplaatst. De verwachting voor dit jaar is, dat hetzelfde aantal, en mogelijk meer, kan worden genoteerd. Hij ver wacht dat Fokker komende maand nadere mededelingen over nieuwe opdrachten zal kunnen doen. (van onze redactie buitenland) WARSCHAU - Binnen de top van de vrije Poolse vak bond Solidariteit blijkt grote onenigheid te bestaan over het maandag met de Poolse regering gesloten compro mis. Desalniettemin heeft die top besloten tenminste tot 15 april af te zien van elke nieuwe stakingsactie Jlen daartoe strekkende motie werd met een vrij grote meerderheid aangenomen. Lech Walesa, de leider van de vakbond, moest gisteren dreigen met inschakeling van de achterban, als het na tionale coördineringsorgaan van Solidariteit (KKP) toch tot een staking zou besluiten. Walesa verklaarde zich ondubbelzinnig voorstander van intrekking van het sta kingsparool. Dat gebeurde in Gdansk, waar de KKP bijeen was. De onderhandelingsdele gatie schortte maandag de algemene staking die voor dinsdag was aangekondigd op na het gesprek met de re gering. De oefening van de landen van het Warschau-Pact in en rond Polen is inmiddels an dermaal verlengd. Volgens de VS houden de Russen nog steeds 18 divisies in ver hoogde staat van paraatheid vanwege de toestand in Po len. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - P.v.d.A. en VVD hebben een tijdelijk monsterverbond gesloten om te voorkomen dat het wets ontwerp tot beperking van de fiscale aftrekbaarheid van hypotheekrenten nog vóór de verkiezingen kan worden behandeld. Het CDA is daarover woedend en voelt zich met name door coalitie partner WD, maar ook door het kabinet belazerd. De commissie Financiën uit de Tweede Kamer heeft, met de stemmen van de CDA-leden tegen, besloten het wetsontwerp - waarin wordt voorgesteld de aftrek van renten over hypotheken boven 540.000 te beperken - in deze kabinetsperiode niet meer in behandeling te ne men. Het CDA was afgegaan op de toezeggingen van zowel het kabinet als de WD-fr- actie. Toezeggingen die voor kwamen dat de CDA-fractie zelf in december van het vo rig jaar een initiatief-wets ontwerp indiende. Dat werd verijdeld omdat het kabinet beloofde haast te maken met de indiening van het eigen wetsontwerp (dat duurde nog tot 16 maart j.l.) en de VVD, toezegde alles te zullen doen om tijdige afhandeling van het regerings-wetsont- werp mogelijk te maken. Hallo daar. Ken ik mijn even voorstellen? Ik kom uit Rotterdam, oorspronkelijk van geboorte, en ik woon nu hier. Gekomen vanwege de lage huizenprijzen, tenminste dat dachten ik en mijn vrouw. Nou dat valt dus tegen. Maar voor Feyenoord ben ik nog steeds. Ik ga ook wel eens naar NAC, maar dat ken mijn niet zo bekoren. Behalve als ze tegen Feyenoord spelen natuurlijk. Dan ken alles. Maar daar gaat het nu effe niet over. Ik dacht, en mijn vrouw is het daar unaniem mee eens, dat jullie helemaal niet over Feyenoord zouden schrijven. Nou dat valt dus mee. Jullie kennen de spelers beter als ik ze kan. Glasheldere verslagen, mooi als de passeerbewegingen van Coentje, de safes van Eddie Pieters. Zoiets ken ik toevallig waarderen. Dus even dat bezorgertje dat krantje in mijn bus laten glijden en klaar is Keesje. Behalve op zondag, want dan ben ik naar Feyenoord. Ken dat? Betalen doe ik wel later. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zi| ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres: Postcode/Plaats. Als kado ontvang Ik graag: OPARKER JOTTER OHUIS TUIN KEUKEN BOEK Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. antwoordnummer 112. 4800 VB Breda Bellen kan ook: 076-236911 Minister Van der Klaauw heeft bij de Benetuxpartners en de Scandinavische landen geen steun kunnen vinden voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Er komt geen eenzijdige Nederlandse boycot. Het zit er dik in dat het net als in juni vorig jaar tot een confrontatie komt tussen het kabinet en de Kamer. Een enkele reis over de Vaste Oeververbinding Westerschelde zou op dit moment 4,58 kosten. Dit bedrag werd gisteren genoemd tijdens een persconferentie op het provinciehuis in Middelburg. De persconferentie was onder meer belegd om alle Indianenverhalen" over brug-tunneiprijzen van 25 gulden voor een retourtje te ontzenuwen. In Egypte is gisteren de nodige opwinding ontstaan door een verklaring van president Sadat dat zijn land wapens, waaronder raketten, heeft verstrekt aan Iran voorde oorlogsvoering tegen Iran. De leverantie is des te opmerkelijker, omdat de betrekkingen tussen Irak en Egypte ernstig bekoeld zijn sinds de akkoorden van Camp David. Joop Zoetemelk maakt een bijzonder zwak voorseizoen door. De winnaar van de Tour de France heeft zich nog niet een keer kunnen manifesteren. Toch maakt Zoetemelk zich geen zorgen, „ik bouw langzaam naar een topvorm toe", stelt Zoetemelk. De dameshockey-ploeg heeft de halve finale bereikt van het wereldkampioenschap dat in Argentinië wordt gehouden. De ploeg van coach Gijs van Heumen won met 4-0 van Oostenrijk.

de Stem | 1981 | | pagina 1