ELLE MACHTSSTRIJD IN POLEN Indonesië wil commando-actie tegen kapers jeierse kerk: bier te goedkoop Werkster om speldje uit kazerne gezet CD A-vrouwen doen vandaag niet mee aan staking huur eer >uitcabine Merijntje Philips wil RTD afstoten Benzine niet duurder als de Kamer kwart miljard „vindt" Dokter vi VANDAAG Nac verliest kostbare punten Hockeydames op weg naar halve finales De Vlaeminck sterkste in Brabantse Pijl Jan Raas klopt Belgen in E3-prijs Van de Kruisweg kampioen libre FNV komt niet meteen forse looneis W ,Ban de bom WARSCHAU/MOSKOU/WASHINGTON/ROME - Als de Poolse regering er niet in slaagt de voor dinsdag aangekon digde algemene staking te voorkomen, zal de Sovjet-Unie ingrijpen. Dat was vannacht de verwachting, nadat de Russische regering zeer scherp reageerde op de gespannen situatie in Polen. spuit zelf uw auto CANADIAN STOCKS ue voor I toeristen l'n Spanje Bejaarde uit Kloosterzande verongelukt Nederlander in gekaapt toestel Ü^N:' BINNENLAND scheepsbouw I mogelijk Frans/Spaans fzoek kan deel uitmaken alichtingen kunt u bellen bmmercieel direkteur. richten aan Damen Gorinchem t.a.v. de alles ruim: ook de J in een Sedan versie. (S-, Break- en Diesel- lerschillende uitvoe- f f21.395,-. Voor Ibij alle Peugeot- :instraat 20. nsteeg3- Jrugstraat 53-55. Oude Zoutdijk 2-4. -loutduifstraat 26. iredaseweg 67. tndpoortstraat 4. anjelaan 20-22. HORECA groothandel centrum 1 „.nnoven 25 - Breda Industrieterrein De Krogtetv DE STEM C5" hntoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag '2 J-^osse nummei2J_0;70 (Van onze redactie buitenland) IUCHEN - De Evangelisch-Lutherse kerk van Beieren Liet zich ernstig zorgen over het toenemende gebruik van tdoor de Beierse jeugd. Op de synode van de kerk in Din- Ihiïhl is aan alle kasteleins, hotelhouders en bierbrouwe- gevraagd de prijzen van alcoholische dranken fors te gen. synode vindt het „ergerlijk" dat alcoholhoudende dran- als bier aanzienlijk goedkoper zijn dan frisdranken, wn vreest dat de Beierse jongeren door deze situatie op nog Liiger leeftijd „aan het bier raken", dan nu al het geval is. [«meenten wordt het beroep gedaan de frisdranken goed- lir te maken, zodat die de „competitie" met het bier aan luiten. ÉLIIIIllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllt—- •■milllllllllllllllllNimilllllllllllllllllllK (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De WDM- afdeling op de Trip van Zoutlandt-kazerne in Breda heeft bij com mandant overste Koops geprotesteerd tegen het uit de kazerne verwij deren van een uitzend kracht. Wilma Rasink was er voor de tweede dag als werkster, toen zij zich moest melden op het kantoor van een ser- geant-majoor. Deze ge lastte haar een speldje met de tekst „Ban de bom" af te doen of an ders het terrein te ver laten. Ze is toen „vrij willig" opgestapt. De sergeant-majoor zou tegen haar hebben gezegd, dat de legerlei ding bang is voor infil tranten, die op gehei men uit zijn. De WDM eist dat Wilma Rasink weer in de kazerne wordt toegelaten. Van de kazerneleiding was gisteren niemand voor commentaar bereik baar. aimMinimumiiiiiuihihimm DEN HAAG - De CDA-vrouwen doen vandaag niet mee aan de landelijke vrouwenstaking. De christen-democratische dames wijzen deze vorm van actievoeren af, omdat verschei dene zaken, waarover door vrouwen verschillend wordt ge dacht, onder één noemer worden gebracht. Met name het protest gericht tegen het abortuswetsont werp van het kabinet staat de CDA-vrouwen niet aan. Overigens weet de helft van de Nederlandse vrouwen niet dat vandaag van hen wordt verwacht, dat ze het bijltje er bij neergooien. Van de andere helft doet niet meer dan 12 pro cent mee aan de actie, zo heeft het Nipo uitgezocht. Overi gens meent wel 51 procent van alle vrouwen, dat de vrouwen wordt achtergesteld. eduld Russen raakt op w (Van onze redactie buitenland) ■t-- -H Troepen van het Warschaupact blijven in Polen en het aangrenzende Oost-Duitsland oefenen, hoewel ze perdag al naar huis hadden gemoeten. Hier moet een raket-eenheid in actie. Op de achtergrond staan raketten "treed. (ADVERTENTIES) dcjewenst ook spuiten Md«r begeleiding. mermans verfhandel Nw.Ginnekenstrjat 27 |tol, 076* 2 2 5 3 0 5 >y«ilingk»de 7 tel. 71I200J Kom I zien I 1 bij: ^innekenstraat 17 Breda Toeristen die MADRID fiiM V00r meer dan 300 L',en aankopen doen, krij- L« vervolg 10 procent mts maatregel is een LI van een campagne toerisme naar het ij bevorderen. L de fetssabon krijgt de fcJi aankoop van goe- wlVan meer dan 300 gui- tegoedbon. Als hij 3 het verlaten van jjJe bjj de grens inlevert, itjr1if, J een tiende van de Rs terug. JLS jaar bezochten 38 I joen toeristen Spanje. Vrouw, wil je even de krant voor me pakken? KLOOSTERZANDE - De 71-jarige fietser J. de Nijs uit Kloosterzande is zaterdag avond dodelijk verongelukt op de Waterstraat te Wal soorden. ROTTERDAM - Philips wil zijn belangen in de Rönt- gen-Technische Dienst BV in Rotterdam afstoten. Vrij dag worden de bonden op verzoek van de Unie BLHP ingelicht. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK - Vanmorgen is op het vliegveld van de Thaise hoofdstad Bangkok een speciaal toestel van Indonesië aange komen. Naar verluidt zijn aan boord Indonesische comman do's. Dat deed het vermoeden rijzen, dat Djakarta van Thailand toestemming heeft gekregen om een eind te ma ken aan de kaping van een ander Indonesisch toestel. Zes kapers, militante isla mieten, houden daarin 46 pas sagiers en bemanningsleden, waaronder een Nederlander, gegijzeld. Ze schoten gister avond twee mensen neer en gooiden die uit het toestel. Ze zij n ernstig gewond in een zie kenhuis opgenomen. Het is deze schietpartij, die de Thai se regering van mening deed veranderen, wat betreft een eventueel ingrijpen. Eerder had Bangkok het speciale In donesische toestel verboden te landen. De kapers eisten eerst de vrijlating van 20 politieke ge vangenen op Sumatra en Ja va, maar nadat president Su harto daarin toestemde, schroefden ze him eis op tot 84 politieke gevangenen. Het toestel was zaterdag ge kaapt op een binnenlandse vlucht. Er is een aantal bui tenlanders onder de passa giers, waaronder, zoals ge meld, een Nederlander. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag kon dat overigens niet bevestigen. Gisteravond wist een Britse passagier, Wainwright, uit het gekaapte toestel te ont snappen. Terwijl het centraal co mité van de Poolse com munistische partij in spoedzitting bijeenkwam, lanceerde Moskou berich ten uit Warschau, als zou den leden van de vrije vak bond Solidariteit wegver sperringen hebben opge worpen en een televisie station en postkantoren te hebben bezet. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet be kend hoe de felle machtsstrijd binnen het centraal comité zich ontwikkelde. Voorstan ders van de harde lijn eisten dat Solidariteit aan banden wordt gelegd. Hervormings gezinde leden pleitten echter voor het doorzetten van de democratisering. Het overleg, dat een rege ringsdelegatie zaterdag voer de met Solidariteit werd tot vandaag geschorst. Als reden werd opgegeven, dat verschil lende werkgroepen voorstel len gaan maken. Maar de eigenlijke reden voor het uit stel is de lijn, die het centraal comité moet uitstippelen. Overigens lieten zowel vice-premier Rakowski als Solidariteit-voorzitter Lech Walesa weten, dat het overleg in goede sfeer was gevoerd en dat beide partijen bereid zijn een compromis te sluiten. De grote vraag is in hoever re partijleider Kania de havi ken in het centraal comité nog in de hand heeft Hoewel er enkele maanden geleden een aantal uit het co mité zijn verwijderd, is hun macht nog steeds erg groot. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat ze de hulp van Moskou zullen inroepen, als ze een nederlaag lijden tegen de liberalen. De spanning in Polen be reikte vannacht een hoogte punt, toen Moskou Solidari teit ervan beschuldigde de Poolse autoriteiten te provo- ceren. De oefeningen van het War- schaupact in Polen, die aan vankelijk zaterdag zouden worden afgesloten, zijn voor onbepaalde tijd verlengd. Bo vendien meldde Oost-Duits- land, dat er nieuwe troepen naar het oefengebied zijn ge zonden. Het Poolse luchtruim werd zaterdagnacht voor alle vliegverkeer gesloten. Hoewel het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken liet weten geen Rus sisch ingrijpen in Polen te verwachten, waarschuwde de Amerikaanse Senaat Moskou, dat een interventie de betrek kingen tussen de VS en Rus land voor lange tijd zou ver storen, zo niet onmogelij k ma ken. President Reagan liet weten de situatie „zeer, zeer ernstig" te vinden. Paus Johannes Paulus deed in Rome een ernstig beroep op de Oostbloklanden niet mili tair in Polen in te grijpen. NAVO-secretaris Luns noemde de berichten uit Polen „zeer verontrustend". De opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschaupact, de Russische maarschalk Koelikov, arri veerde gisteren in Polen om de militaire oefeningen van het Pact bij te wonen. Na het schorsen van het overleg tussen de regering en Solidariteit klopt vice-premier Rakowski Lech Walesa lachend op de schouder. lllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllUIIIIII (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als de Tweede Kamer er in slaagt „ergens" nog een kwart miljard gul den te vinden, hoeft de prijs van benzine en diesel per 1 mei aanstaande niet met zes en vijf cent omhoog. Minis ter Van der Stee (Financiën) liet dat gisteren doorscheme ren, op voorwaarde echter dat de Tweede Kamer met een alternatief komt. Volgens de bewindsman komt het kabinet met een pakket aanvullend werkge legenheidsbeleid naar de Kamer en dat staat daar ter discussie. De overgrote meerderheid van de Kamer is tegen de voorgestelde ver hoging van de accijns op benzine en dieselolie. „Het zou onzin zijn als er in de plannen van het kabinet niets veranderd zou kunnen worden", aldus Van der Stee. „Als we onze doelstellingen in stand houden, kan er best geschoven worden", zei de minister. Hij ontkende ove rigens, dat de verhoging van de accijns op benzine en die selolie een negatief werkge legenheidseffect heeft. De bewindsman zei af te hebben gezien van een ver hoging van de BTW als fi nanciering van de kabinets plannen, omdat daardoor de prijzen extra stijgen. De mi nister meent ook, dat als de sociale zekerheid niet meer te betalen is het logisch is dat het geld dan ook bij de so ciale zekerheid gehaald wordt. Het kabinet wil door de AOW-premie met een half procent en het werkne- mersaaandeel in de WW- premie met een procent te verhogen, een miljard gul den binnen te halen. Ik mag toevallig dr. voor mijn naam zetten en dat houdt in dit geval in dat ik huisarts ben. Beginnend. Ik heb een praktijk overgenomen en zit tot over mijn oren in de schulden. Hoe meer zieken, hoe beter het is, grap ik wel eens. En ik kom redelijk aan mijn trekken. Zonder er iets voor te hoeven doen, is er een alleraardigste griepepidemie uitgebroken. Kassa. Maar daar is het mij natuurlijk niet om begonnen. Door die griep (wij noemen zoiets influenza) kom ik bij veel mensen thuis. Ik zelf lees natuurlijk het enige kwali- teits-avondblad dat dit land kent. De mensen bij lie ik kom lezen jullie krant en zijn, ondanks hun griep, daarover tevreden. Dat verbaast mij. Koorts en toch tevreden. Jullie krant lijkt een even goede medicijn als de vibramixyne, die ik voorschrijf. Dat wil ik dus even uitproberen in mijn eigen privélaboratorium, zoals ik mijn hersens wel eens noem. Schrijven jullie even dat receptje? Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee NIEUWE ABONNEE Naam Adres. Postcode/Plaats Betaalt: 0 16i59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: OPARKER JOTTER OHUIS TUIN KEUKEN BOEK Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem antwoordnummer 112. 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 MAANDAG 30 MAART 1981 NAC heeft twee kostbare punten aan Feyenoord (0-1verspeeld. In een grimmig duel liepen de Bredanaars bovendien tegen twee gele kaarten aan en werd Ton Sprangers na afloop door Corver opgeschreven omdat hij met Karei Bouwensaan het knokken was. In de gevallen van Van Gils en Joore betekenen de gele kaarten dat zij er de eerstvolgende duels niet bij zullen zijn. Overigens vonden er geen grote ordeverstoringen plaats. Dit kwam vooral dankzij het optreden van de Bredase politie die de zaken perfect had georganiseerd. DE hockeydames doen het voortreffelijk tijdens de wk in Buenos Aires, in het weekeinde werd een dubbele zege behaald op respectievelijk Australië en Canada. Een halve finaleplaats zit er voor de dames van Gijs van Heumen ongetwijfeld in. ROGER de Vlaeminck was de sterkste tijdens de Rrabantse Pijl. Opnieuw een grandioos succes voor de renners van Fred Debruyne die het ene succes aan het andere rijgen. VOOR de derde achtereenvolgende keer heeft Jan Raas de E3-prijs (Harelbeke-Harelbeke gewonnen. VAN de Kruisweg is de nieuwe nationale kampioen in het libre. Tijdens dat kampioenschap sneuvelde het legendarische gemiddelde-record van Henk Scholten. DE FNV komt niet met een zware looneis als reactie op de nieuwste bezuinigingsplannen van de regering. Bij die plannen tekent de vakbond aan dat ze weinig zullen- bijdragen aan een verbetering van de huidige economische situatie.

de Stem | 1981 | | pagina 1